Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί θα γεννήσω τελικά σε δημόσιο μαιευτήριο!


Mamoli

Recommended Posts

Επαναλαμβάνω, σε περίπτωση που παρεξηγήθηκα, ότι η καθεμία από εμάς κρίνει σωστή την όποια επιλογή της. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται δικαιολογίες ούτε γιατί επιλέξαμε ιδιωτικό, ούτε γιατί επιλέξαμε δημόσιο μαιευτήριο. Πράττουμε αυτό που ορίζει η λογική μας.

Το θέμα είναι ένα: Να πάνε όλα κατ'ευχήν και να είναι γερά τα μωράκια μας!!! :) :) :kiss:

line_line_b_beg_40_time_1240891200_text_f4ef20ede9eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ninaki1 έγραψε:

Επαναλαμβάνω, σε περίπτωση που παρεξηγήθηκα, ότι η καθεμία από εμάς κρίνει σωστή την όποια επιλογή της. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται δικαιολογίες ούτε γιατί επιλέξαμε ιδιωτικό, ούτε γιατί επιλέξαμε δημόσιο μαιευτήριο. Πράττουμε αυτό που ορίζει η λογική μας.

Το θέμα είναι ένα: Να πάνε όλα κατ'ευχήν και να είναι γερά τα μωράκια μας!!! :) :) :kiss:

line_line_b_beg_40_time_1240891200_text_f4ef20ede9eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif

De se pareksigei kaneis epeidi exeis diaforetiki apopsi! Den einai kai ugies na sumfonoume oloi.

Apla diafonoume! ;):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα σε μεγάλη ιδιωτική κλινική της Θεσσαλονίκης, της οποίας έχει ποσοστά ο γιατρός μου!! Με τον άντρα μου δεν σκεφτόμασταν το δημόσιο νοσοκομείο γιατί η επιλογή του γιατρού μας το απέκλειε!! Κοινός δεν θα μπορούσα να έχω αυτό το γιατρό σε κάποιο άλλο νοσοκομείο. Η εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του γιατρού ήταν καθοριστική για εμάς.

Σκεφτόμασταν όμως την πιθανότητα να γεννήσω στο σπίτι. Για λόγους κυρίως συναισθηματικούς, αλλά και γιατί όχι και οικονομικούς. Αν και ο γιατρός μας ήταν σύμφωνος σε αυτό το ενδεχόμενο ο φόβος πως αν κάτι δεν πάει καλά το ασθενοφόρο δεν θα έφτανε εγκαίρως μας απέτρεψε. Στην Ελλάδα ξέρετε πολύ καλά ότι τα πράγματα υπολειτουργούν.

Επέλεξα μονόκλινο για να έχω τη δική μου προσωπική τουαλέτα - μπάνιο, για να μπορώ να έχω το μωρό μου συνέχεια μέσα στο δωμάτιο, για να μπορεί ο άντρας μου να κοιμάται μαζί μας και να είναι παρόν στο θηλασμό! Η τιμή του δωματίου ήταν 2400 . Η τιμή του γιατρού μου, ήταν 1000 ευρώ. Στην τιμή αυτή προστέθηκαν 100 ευρώ που αν δεν μου τα ζητούσε θα του τα έδινα με το ζόρι γιατί τελικά στην διάρκεια της γέννας μια επιπλοκή θα μου στερούσε τη ζωή!! Ο ίδιος βγαίνοντας είπε πως "ο θεός οδήγησε τα χέρια μου "...

Η αλήθεια είναι πως είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη χωρίς κάτι να δείχνει ότι θα μπορούσα να πάθω αιμορραγία στη μήτρα!! Όλα έγιναν ξαφνικά χωρίς κάποιο λόγο αλλά και χωρίς κάποια αιτία. Γέννησα το μικρό μου αγοράκι και αφού αφαίρεσαν τον πλακούντα συνέβει αυτό. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και μπορούμε να κάνουμε όσα παιδάκια θέλουμε, χωρίς το φόβο ότι θα επαναληφθεί κάτι τέτοιο.

Κορίτσια ειλικρινά του είχα εμπιστοσύνη γιατί μου την ενέπνεε , τελικά την κέρδισε εμπράκτως σώζοντας μου την ζωή. Πως θα μπορούσα να τον αλλάξω? Πάντως οι τιμές που αναφέρονται μου φαίνονται απαράδεκτες τόσο για δωμάτια όσο και για γιατρούς!!! Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα αν ίσχυει και εδώ το ίδιο. Συνολικά η γέννα μου στοίχησε 6000 ευρώ μιας και κράτησα βλαστοκύτταρα. Ένα ποσό διόλου ευκαταφρόνητο για τη δική μας οικονομική κατάσταση. Αλλά όχι να δώσω αυτό το ποσό μόνο για ένα δωμάτιο. Αίσχος ...Δεν ξέρω τι να πω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι η vivianka έθεσε ολοκληρωμένα όλα τα ερωτήματα που θα έπρεπε να μας προβληματίσουν :)

Θα ήθελα όμως να προσθέσω ακόμη ένα ερώτημα, το οποίο προβληματίζει εμένα προσωπικά τολάχιστον: Μήπως το δέλεαρ του εύκολου πλουτισμού έχει μερίδιο και στη λεγόμενη "ιατρικοποίηση" της γέννας, τις περιττές και επικίνδυνες παρεμβάσεις δηλαδή σε έναν τοκετό με ομαλή εξέλιξη, φαινόμενο τόσο έντονο στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια;

Μήπως δηλαδή ο υψηλά αμοιβόμενος γιατρός πρέπει κάπως να δικαιολογήσει την υψηλή αμοιβή του που σε έναν φυσιολογικό τοκετό χωρίς παρεμβάσεις θα φάνταζε αδικαιολόγητος και γι'αυτό φροντίζει να μετατραπεί η γέννα σε μια ιατρική πράξη όπου ο ίδιος έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο και η επίτοκος μετατρέπεται σε ανήμπορο "ασθενή";

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το πόστ.....αλλά θα πω ότι εγώ γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο της Γερμανίας και πήρμε οικογενειακό δωμάτιο και πληρώσαμε 2.500 ευρώ!!! συμπεριλαμβανομένου και του φαγητού του άντρα μου!! (πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό!)

Η εξυπηρέτηση άψογη από όλο το προσωπικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Πιστεύω ότι η vivianka έθεσε ολοκληρωμένα όλα τα ερωτήματα που θα έπρεπε να μας προβληματίσουν :)

Θα ήθελα όμως να προσθέσω ακόμη ένα ερώτημα, το οποίο προβληματίζει εμένα προσωπικά τολάχιστον: Μήπως το δέλεαρ του εύκολου πλουτισμού έχει μερίδιο και στη λεγόμενη "ιατρικοποίηση" της γέννας, τις περιττές και επικίνδυνες παρεμβάσεις δηλαδή σε έναν τοκετό με ομαλή εξέλιξη, φαινόμενο τόσο έντονο στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια;

Μήπως δηλαδή ο υψηλά αμοιβόμενος γιατρός πρέπει κάπως να δικαιολογήσει την υψηλή αμοιβή του που σε έναν φυσιολογικό τοκετό χωρίς παρεμβάσεις θα φάνταζε αδικαιολόγητος και γι'αυτό φροντίζει να μετατραπεί η γέννα σε μια ιατρική πράξη όπου ο ίδιος έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο και η επίτοκος μετατρέπεται σε ανήμπορο "ασθενή";

Ενδιαφέρον το ερώτημά σου, καλή μου ΑΡΓΩ, μόνο που πρέπει να αναρωτηθούμε τι "δηλώνουν" τελικά οι γιατροί και τι όχι... Εκτός αν το "δικαιολογήσει" που χρησιμοποίησες, αφορά μόνο την ηθική του... επεξήγηση απέναντι στους γονείς και όχι στην εφορία...

Άσε που για τη γυναίκα που γεννάει, δεν νομίζω να έχει διαφορά το αν γεννάει φυσιολογικά ή με καισαρική... Εκείνη τη στιγμή αισθάνεται ευγνωμοσύνη απέναντι στον παρόντα γιατρό και φαντάζομαι δικαιολογεί την οποιαδήποτε αμοιβή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσυ μου, ξεκινησα να σου γραφω εχθες αλλα μου εσβησε το lap top...!

Αν αναφερεσαι στη φραση μου οτι ειναι θεμα προτεραιοτητων θελω να ξερεις οτι ηταν καθαρα ορθολογιστικη και οχι ειρωνικη...!!! :)

Σε θεωρω αξιολογο ατομο και το ξερεις...! Και φυσικα σεβομαι την αποψη σου και την επιλογη σου, οπως και ολων των κοριτσιων που γεννησαν σε δημοσιο μαιευτηριο...!!! Αυτο ομως που δεν μπορω να ανεχτω ειναι με αποκαλουν εμμεσα "κοροιδο" (δεν λεω οτι το ειπες εσυ) επειδη αποφασισα να διαθεσω αυτο το ποσο για το μαιευτηριο γιατι ουσιαστικα εκει πηγε το μεγαλο ποσο, ο γιατρος δεν μου πηρε τιποτα σε σχεση με αλλους...!!! Στο κατω κατω εμενα μου αρεσουν τα lux ξενοδοχεια τυπου Ιασω και τα προτιμω...!!! :P

Το σημαντικοτερο ειναι ο γιατρος... και σε εναν γιατρο που εχεις απολυτη εμπιστοσυνη και σου φερεται ανθρωπινα, αποψη μου ειναι, αξιζει να τα δωσεις... εγω δεν θα σας κρυψω οτι του εδωσα παραπανω απο αυτα που μου ζητησε γιατι ημουν κατι παραπανω απο ευχαριστημενη μαζι του...!!! :)

Και συμφωνω μαζι σου οτι αναλωθηκαμε σε ιστοριες τριτων, αλλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι αυτες οι ιστοριες μας επηρεαζουν πολυ στην τελικη μας αποφαση...!!! :huh:

Γι'αυτο τον λογο θα μου επιτρεψεις να διατηρησω την αποψη μου, χωρις αυτο να σημαινει οτι κι'εγω δεν θα ηθελα να ειναι τα πραγματα διαφορετικα στην Ελλαδα...!!! Ειχα και εχω τη δυνατοτητα να γεννησω στο εξωτερικο, και φυσικα εννοειται οτι στο εξωτερικο θα πηγαινα σε δημοσιο μαιευτηριο χωρις δευτερη σκεψη, αλλα δεν το εκανα γιατι δεν αφηνω με τιποτα αυτον τον γιατρο που εχω τωρα...!!! Ολη αυτη η κατασταση εχει δημιουργηθει εξ'αιτιας του κρατους... ολοι μας εχουμε εμπειρια απο ΙΚΑ, εφοριες, δημοσια σχολεια και οτι αλλο εχει να κανει με τον δημοσιο τομεα και ολοι εχουμε παραπονα...!!! :(

Χαιρομαι παντως που ειχες καλη εμπειρια απο το Ελενα... εγω αν ειχα ασχημη εμπειρια απο το Ιασω θα ημουν η χαμενη τελικα...!!! ;)

Αυτα και αν θες το Σαββατο θα σου πω απο κοντα την εμπειρια μου στο Αλεξανδρα...!!! :silly:

Φιλακια...!!! :kiss:

Υ.γ. Και εκατσα και διαβασα και ολοκληρο το κειμενο παρ'οτι ηταν στα greeklish...!!! :woohoo: :P (αστειακι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liontarina έγραψε:

Μαρινακι, συμφωνω οτι τον σημαντικοτερο ρολο τον παιζουν ο γιατρος κ η μαια κ πρεπει να εχουμε απαιτησεις απο αυτους απο τη στιγμη μου φερνουν στον κοσμο τα παιδια μας!

Και υπαρχουν γιατροι που αξιζουν τα λεφτα που παιρνουν κ με το παραπανω!!

Γεννησα κ εγω στο Ιασω (οπου ειναι κ ο γιατρος μου) σε μονοκλινο κ εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη απ΄ολους κ απ΄ολα! Και μενα μου φαινεται παραλογη η τιμη δωματιου-γιατρου αλλα ηταν επιλογη μου να ειμαι μονη με το παιδακι μου κ ηθελα να κοιμαται κ ο αντρας μου μαζι.

Ισως τελικα εχει βαση αυτο που λενε οτι ο,τι δινεις παιρνεις....

Χαχαχα... το ιδιο καναμε κι'εμεις... :P ο αντρας μου κοιμοτανε καθε βραδυ μαζι μου στον καναπε...!!!

Αξεχαστες στιγμες Κατερινακι...!!! Τι μου θυμησες τωρα...!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια...!

Συμφωνώ οτι τα λαμό..ια..!πρέπει να σταματήσουν να τρέφονται μέσα απο ένα σύστημα εκεμετάλευσης..και φοβίας..που έχουν κατσικώσει και πολλές απο εμάς προωθούμε..και ανυψωνουμε..απο άγνοια..!ή ξερολίαση ή επίδειξη..

Εγω γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο...επι τουτου βρηκα γιατρό..δημοσιου ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΑΥΤΑ ΛΕΦΤΑ επ ουδενί...στους κλέφτες!

Ο γιατρός μου δε με ενθουσίασε ποτέ σαν άνθρωπος αλλα ποσώς με ενδιέφερε χιχιχιχιχι..γιατί εγώ θέλω γιατρό ..επιστήμονα με εμπειρία..να εχει πιασει τα 50 + (καλα και νεοτερο δεν πειράζει..χαχαχα)να κανει απλά τη δουλειά του σωστα και τιποτα αλλο

ΟΧΙ ψυχολόγο...ούτε ...γουτσου..γουτσου ...και γλυκολογα...οτι και καλά με νιώθει..και πονάει μαζί μου ..και δεν τα μπορω αυτα!

ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ, ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ..ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΔΑΙΑΤΕΡΟΤΗΤΑ ..μην παρεξηγηθώ προς θεού...!!!!!!!!!!ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ! :woohoo:

Προσωπική εμπειρία στο νοσοκομείο χάλια (αλεξάνδρας αλλα σε χαλια πτερυγα πριν τις καινουργιες)..δεν ήταν ιδανικά..δεν περασα καλά αλλά ξεχαστηκαν...3 μερες ηταν και περασαν...!!!!!!πάλι θα ξαναπηγανα!!!!!!!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ...! ΘΑ ΠΑΩ ΑΤΤΙΚΟ !!!!!!!!!!!!!!!!ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ!!!!!που το εζησα ..και που οποια κι αν μου εχει μιλήσει μου λεέι τα καλύτερα..!

τωρα οσο για το ΙΚΑ...συμφωνώ αλλα μην το παίζουμε και τοσο ανώτερες...ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ..?ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ..? ΥΓΕΙΑΣ??ας πούμε τα παιδιά σας στο ΙΚΑ το πάτε...! τα εμβολια του εκει πατε και τα κανετε ..και στηνεστε στην ουρα με τις ωρες...Στη σοβαρη αρρωστια ..εκει κάνετε τις εξετασεις σας??παιρνετε και κλεινετε ραντεβού ας πούμε σε ενδοκρινολογο να σας βάλουν σε 3 μηνες...!και εσεις αν θελετε φαρμακα να τα αγοραζετε βερεσε????????

Αν τα κανετε οκ ...σας θαυμάζω!!!!!!!!!!!!!

εγω ναι ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ ΑΣΦΑλΙΕΑ ΜΟΥ ..προκειμενου να γλυτωσω 8,000 ευρώ (γιατι για αυτο το έκανα ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΩ ΨΕΜΜΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑ!

σε ολες τις περιπτωσεις σπανια χτησιμοποιω το ικα......συνηθως παω ιδωτικα ...λόγω λιγοτερης ταλαιπωρίας...πάω όμως και στο ικα ...!

Οπως και να εχει αυτα ειναι απόψεις...εγω εν κατακλειδι ..πεταμενα λεφτα δεν εχω για να κοιμηθώ σε ενα κρεβατι ..2 βραδια ...!και δεν τα δινω με την καμία!

φιλιά!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Πιστεύω ότι η vivianka έθεσε ολοκληρωμένα όλα τα ερωτήματα που θα έπρεπε να μας προβληματίσουν :)

Θα ήθελα όμως να προσθέσω ακόμη ένα ερώτημα, το οποίο προβληματίζει εμένα προσωπικά τολάχιστον: Μήπως το δέλεαρ του εύκολου πλουτισμού έχει μερίδιο και στη λεγόμενη "ιατρικοποίηση" της γέννας, τις περιττές και επικίνδυνες παρεμβάσεις δηλαδή σε έναν τοκετό με ομαλή εξέλιξη, φαινόμενο τόσο έντονο στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια;

Μήπως δηλαδή ο υψηλά αμοιβόμενος γιατρός πρέπει κάπως να δικαιολογήσει την υψηλή αμοιβή του που σε έναν φυσιολογικό τοκετό χωρίς παρεμβάσεις θα φάνταζε αδικαιολόγητος και γι'αυτό φροντίζει να μετατραπεί η γέννα σε μια ιατρική πράξη όπου ο ίδιος έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο και η επίτοκος μετατρέπεται σε ανήμπορο "ασθενή";

Μου γεννήθηκε και μένα η ίδια απορία.

Δυστυχώς αν δεν πάθουμε δεν μαθαίνουμε ποτέ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

τωρα οσο για το ΙΚΑ...συμφωνώ αλλα μην το παίζουμε και τοσο ανώτερες...ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ..?ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ..? ΥΓΕΙΑΣ??ας πούμε τα παιδιά σας στο ΙΚΑ το πάτε...! τα εμβολια του εκει πατε και τα κανετε ..και στηνεστε στην ουρα με τις ωρες...Στη σοβαρη αρρωστια ..εκει κάνετε τις εξετασεις σας??παιρνετε και κλεινετε ραντεβού ας πούμε σε ενδοκρινολογο να σας βάλουν σε 3 μηνες...!και εσεις αν θελετε φαρμακα να τα αγοραζετε βερεσε????????

Αν τα κανετε οκ ...σας θαυμάζω!!!!!!!!!!!!!

εγω ναι ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ ΑΣΦΑλΙΕΑ ΜΟΥ ..προκειμενου να γλυτωσω 8,000 ευρώ (γιατι για αυτο το έκανα ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΩ ΨΕΜΜΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑ!

σε ολες τις περιπτωσεις σπανια χτησιμοποιω το ικα......συνηθως παω ιδωτικα ...λόγω λιγοτερης ταλαιπωρίας...πάω όμως και στο ικα ...!

Δεν διαφωνώ μαζί σου... Φυσικά και τις εξετάσεις τις κάνουμε σε εξωτερικά και όχι περιμένοντας στην ουρά... Αλλά και πάλι δεν θα πάω σε ένα κέντρο που θα μου ζητήσει να πληρώσω χρυσή την ανάλυση αίματος...

Ήδη για τους δυο υπερήχους, πήγαμε και τα ακουμπίσαμε με όλη μας την καλή πρόθεση σε τέτοιο κέντρο και η μεταχείρηση ήταν μέτρια, οι τουαλέτες βρώμικες (απαράδεκτο!) και τη μία φορά πήγαν να μας χρεώσουν και 20 Ευρώ παραπάνω.

Σου εγγυώμαι, πάντως, ότι σε μια δύσκολη- χτύπα ξύλο- ώρα, σε μία δύσκολη επέμβαση, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να νοσηλευτώ σε δημόσιο νοσοκομείο. Υπάρχουν γιατροί που είναι αληθινά διαμάντια, έχουν ακουμπήσει τη ζωή και την ψυχή τους στην επιστήμη τους.

Αν διαβάσετε ξανά το κείμενο του άντρα μου, θα παρατηρήσετε ότι πέρασε τη δύσκολη φάση της ζωής του (έμφραγμα) σε δημόσιο νοσοκομείο και έκτοτε πάντα εκεί γυρνάει...

Ο συνδυασμός είναι κατ' εμέ πάντα ο ιδανικότερος όλων!

Ρε παιδί μου... Πες ότι βγάζει κάποιος 10.000 το μήνα... Πρέπει να αγοράζει μόνο Prada? Το τέλειο δεν είναι να αγοράζει το Prada που γουστάρει, αλλά να ψωνίζει και από το Zara?? Kάπως έτσι... :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με την Ολιβια σε ενα θεμα οτι ναι εργαζόμαστε καια σφαλιζομαστε για αν καλυπτουμε την υγεια μας αλλα ας φυγουμε λιγο απο το θεμα γεννα -τοκετος ιδιωτικο η δημοσιο νοσοκομειο .

Πειτε μου πόσες απο εσας οι παιδιατροι σας ειναι στο ΙΚΑ ; πόσες κανετε τα έμβόλια στα κέντρα μανας παιδιου ;Πόσες έχετε παει σε οδοντιατρο στο ΙΚΑ; οι περισσοτερες θα συμφωνησουμε και θα πουμε οδοντιατρο στο ΙΚΑ !απαπα καλυτερα να ποναω παρα να παω και για αυτο για ενα σφραγισμα διενις τόσα λεφτα .

Εμενα η παιδιατρος μου ναι ειανισ το ΙΚΑ ΑΙΓΑΛΕΩ και επισης και στο παιδων Αγλαια Κυριακου αυτο δεν της δινει τηναδεια ουτε ιατρειο αν εχει αλλα ουτε το κινητο της να δινει το αποτελεσμνα ειναι πολυ καλη ναι την εχω 5 χρονια αν ειναι όμως κατι επειγον η ειναι Σαββατοκυριακο πρπει η να βρω ιδιωτη η να παω στο παιδων και εκει βεβαια καταληγεις να εισια σε αθλιες συνθηκες με όλους τους αθιγκανους που πανε καικατασκηνωνουν δεν λεω ανθρωποι ειναικαι αυτοι καιε χουν δικαιωμα στην υγεια αλλα προς Θεου αυτοι το κανουν σαν εκδρομη .

Περσι που ο Σταυρος ειχε παθει αφυδατωση απο εμετους του ειχε πεσει το ζαχαρο πηγαμε στο παιδων πεντελης πολυ πιο κοντα και μπορω να πω πολυ καθαρο και οι γιατροι παρα πολυ καλοι τον βαλανε σε ενα δωματιο μαζι εμ περιστατικο ουρολοιμωξης ενα χρονιο ππροβλημα αναπνευστικο και ενα παιδακι το όποιο ειχε πνευμονια η οποια ομως ηταν απο ιο και κολλαγε !Εμεις θα εμναμε ενα 24ωρο δυστυχω ομωως κολλησε ενδοσοκομεικη λοιμωξη και κολλησε γαστρεντεριτιδα οπως και το κοριτσακι που ειχε ουρολοιμωξη το αποτελεσμααμς εβαλαβν σε ενα δωματιο μονο για διαρροιες το οποιοε κει ηταν ενα μωρακι το οποιο ερα απο την διαρροια ειχε και σοβαρο προβληα με το στομαχι .Ειμασταν στο δωματιο 3 παιδακια βγαιναμε οταν τρελειωνε το επισκεπτηριο απαγορευοταν αν ειανι τα παιδια στο χωρο του νοσοκομειου και τα βγαζαμε εξω στο προαυλιο μεχρι εκει λες καλα και Μπραβο αλαλ τα αιδια μεταξυ τους επαιζναν ποσο μπορεις να καθηλωσεις ενα παιδι 2-3-4-5 σε ενα κρεβατι ; επαιζαν μεταξυ τους και ηρθε μια νοσοκομα και λεει τα παιδια να μην ερχοναι σε επαφη μεταξυ τους !Καλα της λεμε 3 ημερες ειναιμαζι και τωρα θυμηθηκατε να αμς πειτε να μην παιζουν μαζι ; Την ημερα που επαιρνα εξιτηριο φερανε στο δωματιο διαρροια; ενα κοριτσακι το οποιο ειχε στοματιτιδα επαθε και ουρολοιμωξηκαικαπακι και γαστρεντεριτιδα και οταν ο πατερας του πιτσιρικα εμ το προβλημα διαμαρτυρηθηκε ζηητησε να βαλουν το παιδι του σε μονοκλινο του ειπαν :ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ !Βγαινοντας απο το νοσοκομειο ο Σταυρος μου εβηχε και αναπνεε με δυσκολια κανενας ομως δενε κανε ακτινογραφια που ζητησα και το ιδιο βραδυ ανεβασε 39 την αλλη εμρα που τον ξαναπηγα στα εξωτερικα μου ειπαν οτι ειχε ωτιτιδα και οταν γυρναγαμε στο σπιτι εκανε κριση πηρα πανικοβλητη στο ΙΚΑ ΑΙΓΑΛΕΩ καιμου λεει η παιδιατρος φερε αμεσως το απιδι ναι ειχε κολλησει ιο που προκαλεσε βροχιτιδα .

Αυτα ειναι τα δημοσια ελληνικα νοσοκομεια που εμπιστευομαστε τηνα σφαλεια των παιδιων μας .Λιγες ημερες πριν αρρωστηει ο Σταυρος μια πελατισσας μου η κορη ειχε γαστρεντεριτιδα επιη εχει ασφαλεια την πηγε στην ευρωκλινικη το κρατησαν 48 ωρες με ορο σε κανονικες συνθηκες με τη αμμανα κανει το μπανιο της καινα μην ειναιμεσα στη βρομα γιατι στο παιδων οι τουαλετες γιατους ενηλικους δνε κληδωναν και εδω σας θελεω αν δνε εχεις ανθρωπο ανσε αντικαταστησει τι κανεις;

Αρα δεν σκεφτεσε οτι για ποιο λογο να μου κανουν τόσες κρατησεις ; γιατι το απιδακι στην ευρωκλινικη να εχει καλυτερη μεταχειρηση απο το δικο μου ; γιατι καθε μηνα δνε μου ρουφανε το αιμα ;

Αυτοι ομως που ακθονται στις καρεκλες δνεεχουν τετοια κολληματα τα παιδια τους αν αρρωστησουν ξερουν και που θα τα πανε .

Ολο το συστημα υγειας και παιδειας ειναι σαπιο και αυτοι που την πληρωνουν ειναι οι ανθρωποι που παιρνουν 800-1200 ευρω.

δυστυχως εγω επειδη δνεε χω την οικονομικη ανεση και αν παλι χρειαστει να νοσηλευτει το παιδι μου πάι σε δημοσιο θα αω αυτο ομως δνε με χαροποιει αν ειχα τα χρηματα να πηγαινα στο ιδιωτικο ακινα εχω αυτα που απαιτειτε δνε το συζηταω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

ΑΡΓΩ έγραψε:

[/quote:2a1prt00]

ΑΡΓΩ ΠΡΟΣΚΥΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!ΜΗΝ ΘΕΤΕΙΣ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

...ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ .............!ΔΥΣΤΥΧΩς..ΠΛΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ!

Ακούω καθε φορά ..τι ακούω ..για επιπλοκές..για παθήσεις..για οτι μπορεις να φανταστείς...για αυτο μίλησα για ΦΟΒΟ....μεσω αυτού ...λειτουργεί το σύστημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

ΑΡΓΩ έγραψε:

Άσε που για τη γυναίκα που γεννάει, δεν νομίζω να έχει διαφορά το αν γεννάει φυσιολογικά ή με καισαρική... Εκείνη τη στιγμή αισθάνεται ευγνωμοσύνη απέναντι στον παρόντα γιατρό και φαντάζομαι δικαιολογεί την οποιαδήποτε αμοιβή...[/quote:cj2vtgj4]

Έχει διαφορά και δεν είναι πάντα έτσι.

Απλά αφού βγείς από την όλη διαδικασία,εφόσον δε γνωρίζες πολλά, νίωθεις πόσο κορόιδο σ'επιάσαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαμολί...μαζί σου είμαι οπως και να εχει.. :P

πάντως 10,000 δε βγαζω ..zara ψωνίζω απο ανάγκη και όχι απο άποψη!χαχαχαχχαχαχα1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

(Σε άλλες χώρες, όπως είπε και το katerinaki84 αυτό που εμείς θεωρούμε ιδιαίτερη μεταχείριση, είναι αυτονόητη υποχρέωση της Πολιτείας)

2. Πόσο σημαντική είναι η προσωπική σχέση με το γιατρό μας και ως ποιό σημείο πρέπει να φτάνει η αφοσίωση μας σε αυτόν;

3. Πού οδηγεί η δική μας νοοτροπία 'όποιος πληρώνει έχει καλύτερη μεταχείριση' και είναι τελικά σωστή; Μήπως, άθελα μας αποδεχόμαστε να μη μας παρέχει η Πολιτεία αυτό για το οποίο υποχρεούται και για το οποίο κατακρατεί μέρος του μισθού μας;

Αν δεν σε πειραζει να απαντησω σε καποια ερωτηματα σου...!!! :)

Για την πρωτη παραγραφο φανταζομαι οτι απευθυνεσαι στα δημοσια οποτε δεν εχω να πω κατι αλλο...!!!

Για την δευτερη να σου πω οτι για μενα παιζει πρωτευοντα ρολο...!!!

Και για την τριτη, οπως ειπες κι'εσυ, η πολιτεια υποχρεουται να παρεχει καποια πραγματα στον πολιτη και δεν φταιει ο πολιτης αν αυτο δεν συμβαινει... μην ριχνουμε το φταιξιμο στον πολιτη... το φταιξιμο πρεπει να το ριχνουμε στην πολιτεια... και πιο συγκεκριμενα στο κρατος το οποιο δεν ειναι ικανο να διοικησει σωστα τον πολιτη...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι mamoli, μόνο για τους γονείς μιλούσα όχι για την εφορία!

;)

Και φυσικά όταν ο γιατρός σου σώζει τη ζωή σου ή του παιδιού σου θα νιώσεις το λιγότερο ευγνωμοσύνη. Όπου χρειάζονται οι ιατρικές παρεμβάσεις είναι ανεκτίμητες! Αλλά στη χώρα μας λέω είναι πλέον ο κανόνας !! Κάτι λέει αυτό και όχι φυσικά ότι οι ελληνίδες δεν μπορούμε στην πλειοψηφία μας να γεννήσουμε φυσιολογικά!

Εκείνες τις στιγμές πάντως όλες νιώθουμε πολύ ευάλωτες, είναι δύσκολο να πεις όχι σε οτιδήποτε θα σου πει ο γιατρός ή να το κρίνεις καθαρά, και είναι το λιγότερο χυδαίο κάποιος να εκμεταλλέυται ακριβώς αυτό, μη σεβόμενος το μεγαλείο αυτών των στιγμών και τον όρκο του.. :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση μου, προσωπικά το ερώτημα που έθεσα το θεωρώ "ρητορικό", είναι μια πραγματικότητα σκληρή, πολύ σκληρή για το στομάχι μου τουλάχιστον..

Αλλά όσο και αν σου φαίνεται περίεργο όπου και αν το έχω θέσει σε κύκλους γνωστών μου, με οποιονδήποτε τρόπο, κυρίως ειρωνικά σχόλια άκουσα...

:ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

Κάσση έγραψε:

Δεν διαφωνώ μαζί σου... Φυσικά και τις εξετάσεις τις κάνουμε σε εξωτερικά και όχι περιμένοντας στην ουρά... Αλλά και πάλι δεν θα πάω σε ένα κέντρο που θα μου ζητήσει να πληρώσω χρυσή την ανάλυση αίματος...

Ήδη για τους δυο υπερήχους, πήγαμε και τα ακουμπίσαμε με όλη μας την καλή πρόθεση σε τέτοιο κέντρο και η μεταχείρηση ήταν μέτρια, οι τουαλέτες βρώμικες (απαράδεκτο!) και τη μία φορά πήγαν να μας χρεώσουν και 20 Ευρώ παραπάνω.

Σου εγγυώμαι, πάντως, ότι σε μια δύσκολη- χτύπα ξύλο- ώρα, σε μία δύσκολη επέμβαση, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να νοσηλευτώ σε δημόσιο νοσοκομείο. Υπάρχουν γιατροί που είναι αληθινά διαμάντια, έχουν ακουμπήσει τη ζωή και την ψυχή τους στην επιστήμη τους.

Αν διαβάσετε ξανά το κείμενο του άντρα μου, θα παρατηρήσετε ότι πέρασε τη δύσκολη φάση της ζωής του (έμφραγμα) σε δημόσιο νοσοκομείο και έκτοτε πάντα εκεί γυρνάει...

Ο συνδυασμός είναι κατ' εμέ πάντα ο ιδανικότερος όλων!

Ρε παιδί μου... Πες ότι βγάζει κάποιος 10.000 το μήνα... Πρέπει να αγοράζει μόνο Prada? Το τέλειο δεν είναι να αγοράζει το Prada που γουστάρει, αλλά να ψωνίζει και από το Zara?? Kάπως έτσι... :laugh: :laugh: :laugh:[/quote:1m1jwejv]

Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά δεν αισθάνομαι κορόιδο που τους πλήρωσα, το έκανα γιατί έτσι αισθανόμουν. Με καταλαβαίνεις; ;):):kiss:

line_line_b_beg_40_time_1240891200_text_f4ef20ede9eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ρε κοριτσιααν ρωτησω καικατι άλλο ; ποσο ανετα νιωθεις οταν πας να γεννησεις σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο και σεαναλαμβανει ο οποιοςγιατρος εχει εφημερεια ; και καλα πες ενας γιατρος ειιναι δνεσας πειραζει που μπαινουν μεσα ολοι οι μαθητευομενοι ; εγω προσωπικα ακομα ακι την καλλιεργεια κολπικου υγρου μου την εκανε ο γυανικολογος μου στο ΝΝΑ,και εγω ειχα αγχος λεω εχει γουστο αν κανουν παρελαση και οταν ηταν μονος του του ειπα δνε πιστευω να περασουν και μου λεει καλα χαζο εισια ; τι ειναι θεαμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

Και ρε κοριτσιααν ρωτησω καικατι άλλο ; ποσο ανετα νιωθεις οταν πας να γεννησεις σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο και σεαναλαμβανει ο οποιοςγιατρος εχει εφημερεια ; και καλα πες ενας γιατρος ειιναι δνεσας πειραζει που μπαινουν μεσα ολοι οι μαθητευομενοι ; εγω προσωπικα ακομα ακι την καλλιεργεια κολπικου υγρου μου την εκανε ο γυανικολογος μου στο ΝΝΑ,και εγω ειχα αγχος λεω εχει γουστο αν κανουν παρελαση και οταν ηταν μονος του του ειπα δνε πιστευω να περασουν και μου λεει καλα χαζο εισια ; τι ειναι θεαμα;

Μπορείς να βρεις ένα γιατρό που να συνεργάζεται με δημόσιο νοσοκομείο και να κάνεις και τις επισκέψεις του σε αυτόν... Γεννάω σε δημόσιο, δεν σημαίνει γεννάω, απαραίτητα, σε ότι μου κάτσει. :laugh: :laugh:

Όσο για το άλλο θέμα... Επειδή όπως έγραψα από την αρχή, έχω σπουδάσει Ιατρική, οι φοιτητές και ειδικευόμενοι που μπορεί να παρελάσουν, έχουν δει τόσους ανθρώπους και τόσα περιστατικά που δεν θα ασχοληθούν ιδιαίτερα μαζί σου... :laugh: :laugh:

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το να "μάθουν" κάποιοι από το δικό μου τοκετό... Ντροπές δεν χωράνε εκείνη την ώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε Βανια (συγγνώμη για το ρε) το είπαμε και παραπάνω .σε παρακολουθεί επί 9 μήνες 1 γιατρός και έρχεται εκείνος να σε ξεγεννήσει ....αυτό με τον εφημερεύοντα αμάν πια !!!(δεν θυμώνω κουρασμένη είμαι :P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έλα βρε βάνια μου ..χιλιάδες εκθέματα καθε μέρα....χαχαχαχα! το δικό σου και δικό μου λες να ζηλέψουν...??

εμενα προσωπικά καθολου δε με νοιάζει αυτό...αν και δεν εχω γεννησει ετσι...μπορει και να το εκανα...σιγα !

αργώ μου για μένα θεωρείται δεδομένο...σε εκφοβίζουν και σε τρομοκρατούν...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟΙ και το κάνουν όπου τους είναι εύκολο...υπάρχουν άνθρωποι εύκολοι εντος εισαγωγικών για αυτούς που τους ξεσκίζουν στην κυριολεξία και 2 χρόνια εδω μέσα ....ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ απο κοπέλες που επεσαν θύμα τους..οπως και απο γωνστους και συγγενεις μου!

εγω πάντως δεν ερνούμαι να το δώ και να το πιστεψω και προφανως εχω πεσει και εγω θύμα... :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...