Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί θα γεννήσω τελικά σε δημόσιο μαιευτήριο!


Mamoli

Recommended Posts

Γεια σας!

Είμαι η Mamoli (ή αλλιώς Ολίβια), είμαι μέλος του Mammyland από την αρχή της εγκυμοσύνης μου και γράφω κυρίως στα μωράκια Φεβρουαρίου-Μαρτίου, μιας και περιμένω την κορούλα μου αρχές Μαρτίου.

Καταγόμαι από τη Θεσσαλονίκη και μένω στην Αθήνα από το Μάρτιο, μιας και αποφασίσαμε με τον -πλέον- σύζυγό μου να ζήσουμε μαζί. Χθες το μεσημέρι πήρα την απόφαση να γεννήσω σε δημόσιο μαιευτήριο, ενώ αρχικά ήταν να γεννήσω σε ιδιωτικό.

Πριν λίγες μέρες, συζητήσαμε με τον μέχρι τότε γυναικολόγο μου το θέμα της αμοιβής του και χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας. Ούτε λίγο, ούτε πολύ, μας εξήγησε ότι η αμοιβή του θα είναι ισάξια της τιμής του δωματίου που θα επιλέξουμε στο Χ μαιευτήριο.

Είμαστε και οι δύο άνθρωποι που ζούμε την κάθε στιγμή, απολαμβάνουμε να μοιραζόμαστε τα πάντα με όσους αγαπάμε, δεν είμαστε ούτε κατά διάνοια τσιγγούνηδες ή γκρινιάρηδες. Ένα πράγμα μας συγχίζει: το να εκμεταλλεύεται κάποιος το συνάνθρωπό του.

Όπως θα διαβάσετε στο κείμενο που θα βρείτε στο παρακάτω link, θεωρούμε υποχρέωσή μας να μη συμμετέχουμε στο οικονομικό πανηγύρι που εκμεταλλεύεται το μεγαλύτερο θαύμα που μπορεί να συμβεί στη ζωή δυο ανθρώπων: τη γέννηση του παιδιού τους.

Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω την άποψή σας... Και όσων έχουν ήδη γεννήσει, αλλά και όσων θα γεννήσουν στο μέλλον...

Το κείμενο του συζύγου μου εδώ: http://tomwro.blogspot.com/2009/11/blog-post_21.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το διάβασα το κείμενο και μου φαίνονται απίστευτα όλα αυτά!

Στην Κύπρο τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά...

Πραγματικά αυτό είναι υποβάθμιση της ίδιας της ιατρικής επιστήμης, απορώ, ένας σωστός επιστήμονας και άνθρωπος, ένας γυναικολόγος, δε βρέθηκε να αντισταθεί σ' αυτό το ρεύμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΙΒΙΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑΤΕ..ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΙΜΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ...

ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΙΣΗ ΑΜΟΙΒΗ ΜΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΜΑΙΕΥΤΗΤΙΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ.ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ...

ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολιβια ασχετο αλλα......μηπως εκανες ποτε ραδιοφωνικη εκπομπη??????????

Λεω εγω........

Σχετικα με το θεμα σου.Η αποφαση σου με βρισκει απολυτα συμφωνη.Μακαρι ολοι να σκεφτομασταν κατ'αυτον τον τροπο...

Δυστυχως στην Ελλαδαρα μας κυριαρχει κοινως η αποψη πως αν δεν τα σκασεις δεν θα εχεις την καλυτερη μεταχειριση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Ολιβια ασχετο αλλα......μηπως εκανες ποτε ραδιοφωνικη εκπομπη??????????

Λεω εγω........

Χεχε, άσχετο, αλλά ναι... Έκανα 5 χρόνια ραδιόφωνο στη Θεσσαλονίκη (κοντεύω ένα χρόνο που σταμάτησα). Star Fm και Ελληνικό Fm! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμεις για τον ιδιο λογο αποφασισαμε να γεννησω στο νοσοκομειο....

Αν κ εδω οι γιατροι δεν παιρνουν τοσα...εχουν στανταρ τιμη.Αλλα κ παλι ολο το πακετο ηταν πολυ ακριβο κ μας φανηκε υπερβολικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MAMOLI ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!! ΕΚΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΣΗ ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΑ Ή ΚΑΙ ΤΡΙΔΥΜΑ (ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ). ΛΟΙΠΟΝ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΤΙ ΚΑΝΩ, ΠΑΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ? ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ!!!!!!

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΕΞΤΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!! ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.... ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ!!!!

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΟΝ ΝΕΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΡΟ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kai ego gennisa se dimosio gia ton idio akribos logo.

Ta xrimata pou perisepsan ta ekana dora gia ta mora mou (kori kai mpampa)kai gia mena. Eponuma kai akriba.

Giati dld?? Ego den ksero na mou ta fao?!?!? Siga min perimeno tous giatrous!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2002 εγω οταν αποφασισα να γεννησω στο νοσοκομειο,το εψαξα κ βρηκα εναν πολυ καλο γιατρο...

Αν ρωτησεις κ εσυ θα βρεις...

Εμας δεν μας ζητησε λεφτα,αλλα του δωσαμε ενα μικρο ποσο επειδη το θελαμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ......

ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΤΟ ΕΨΑΞΕΣ??? ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΝΤΑ ΔΙΙΣΤΑΝΤΑΙ!!! ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΓΑΤΡΟΣ ΠΟΠΥ ΞΕΓΕΝΗΣΕ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ 3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΕΜΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΑΡΔΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ!!!! ΤΑ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2002 έγραψε:

MAMOLI ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!! ΕΚΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΣΗ ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΑ Ή ΚΑΙ ΤΡΙΔΥΜΑ (ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ). ΛΟΙΠΟΝ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΤΙ ΚΑΝΩ, ΠΑΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ? ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ!!!!!!

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΕΞΤΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!! ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.... ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ!!!!

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΟΝ ΝΕΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΡΟ????

Γεια σου 2002,

εύχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη! Για να μην πιάνουμε μόνο τη μία πλευρά, σαφώς και υπάρχουν παντού κακώς κείμενα. Είτε σε δημόσιους, είτε σε ιδιωτικούς φορείς. Οι γιατροί του δημοσίου δεν βρίσκονται εκεί μόνο για να "ξεγεννούν", αλλά και για να παρακολουθούν τις εγκύους στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Κάποιοι έχουν και δικό τους ιατρείο.

Το νέο μου γιατρό θα τον διαλέξω με βάση τις εμπειρίες φιλενάδων μου (ευτυχώς έχω πολλές που γέννησαν σε δημόσιο) και φυσικά το τι θα μου ζητήσει για τον τοκετό. Ήδη έχω στα υπόψιν μου δύο που δεν θέλουν καν να συζητήσουν το να πάρουν λεφτά.

Και προς Θεού, για να μην παρεξηγηθώ: δεν πιστεύω ότι καλός γιατρός είναι ο απλήρωτος γιατρός. Απλά "ταρίφα" με "ταρίφα" έχει διαφορά. Ειδικά για τον φυσιολογικό τοκετό μιας υγειούς, νέας κοπέλας δεν δικαιολογώ τιμές ύψους 2000 και πάνω.

Για περιπτώσεις πολύδυμης κύησης, όπως η δική σου, δέχομαι το να αισθάνεσαι την ανάγκη να έχεις μια πιο ιδιωτική κάλυψη. Αν και πάλι, πιστεύω ότι σε δημόσιο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολίβια με το καλό. :P

Τέλεια και η φωτογραφία στο προφίλ.

Απλά πρόσεχε να βρεις έναν καλό γιατρό που θα μπορείς να τον βρεις όποτε τον χρείαζεσαι.Κακά τα ψέματα ,οι γιατροί που εργαζονται σε δημόσια νοσοκομεία να ξέρεις ότι συνεργάζονται και με ιδιωτικά ιδρύματα οπότε σκέψου τη σωρεία εγκυών.

Ναι, και εγώ πιστεύω ότι τα ιδιωτικά ιδρύματα σε εκμεταλλεύονται αλλά ρε κορίτσια για το Αρεταίειο και το Αλεξάνδρας έχουν ακούστει κρούσματα κλεπσέλιας και σεράτιας.Μπορείς να το ψάξεις και στο google.Το Αττικό νοσοκομείο είναι πολύ καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολίβια την απάντηση μου την ξέρεις! Κι εγώ μαζί σου είμαι! Το να μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια μας κι εμείς να συνεχίζουμε είναι μεγάλη βλακεία. Έγώ ξέρω εξαρχής πόσο θα πάει το μαλλί και είναι επιλογή μου να συνεχίζω σε ιδιωτικό καθώς δεν έχω κανένα παράπονο μέχρι στιγμής. Αν τώρα στην πορεία το αλλάξει ο δικός μου, δεν το έχω σε τίποτα να πάω σε δημόσιο!!

2002, συμφωνώ με την Βούλα. Αν το ψάξεις μπορείς να βρεις γιατρό, ο οποίος θα σε παρακολουθεί από την αρχή ως το τέλος. Η διαφορά είναι ότι θα πρέπει να τον επισκέπτεσαι στα απογευματινά ιατρεία. Γλιτώνεις όμως την χρέωση του δωματίου και την ταρίφα του γιατρού αφού συνήθως δεν έχουν ταρίφα, δίνεις εσύ ότι θέλεις. Εδώ βέβαια στο Ηράκλειο υπάρχει γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο ο ο οποίος έχει ταρίφα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσι μου καλός ήρθες και με το καλό το ζουζούνι σου .

Και εγώ όταν έμεινα έγκυος και το έψαξα από την αρχή αποφάσισα και γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο για τους ίδιους ακριβός λογουσ που αποφάσισες και εσύ .

βρήκα έναν γιατρό στο Αττικό και τον επισκεπτόμουνα στο γραφείο του .τις εξετάσεις μου της έκανα στο νοσοκομείο πολύ πιο φθηνά αποτι έξω και ήμουνα απόλυτα ικανοποιημένη .το μόνο αρνητικό είναι ότι οι γιατροί έχουν ταρίφες όπου και να γεννήσεις .αλλά είπαμε οκ θα εχουμε τουλάχιστον μόνο αυτό το έξοδο .Τώρα που γέννησα έχω δει ότι υπάρχουν και κάποιοι που δεν έχουν μεγάλη ταρίφα η δεν παίρνουν και καθόλου !!! την επόμενη φορά θα το ξέρω ;)

Στο Αττικό έμεινα ενθουσιασμένη και το έχω λατρέψει !!!!

την επόμενη φορά θέλω ξανά να γεννήσω στο Αττικό και εύχομαι να με αναλάβει ένας άλλος γιατρός (να γλιτώσω την μεγάλη ταρίφα) .Αν δεν γίνει αυτό θα πάω στο Έλενα .

Το ότι γεννάμε σε δημόσιο δεν πάει να πει ότι γεννάμε με κάποιον άγνωστο όταν μας σπάσουν τα νερά .Οι περισσότεροι γιατροί έχουν ιδιωτικά ιατρεία και πας κανονικά κάθε μήνα .Μόνο οι ειδικευόμενοι δεν έχουν ιατρεία .στο Αττικό έχουν πανεπιστημιακούς γιατρούς .

τέλος θέλω να πω ότι χαίρομαι με την απόφαση σας και εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

lovie έγραψε:

Χεχε, άσχετο, αλλά ναι... Έκανα 5 χρόνια ραδιόφωνο στη Θεσσαλονίκη (κοντεύω ένα χρόνο που σταμάτησα). Star Fm και Ελληνικό Fm! :D[/quote:1bc8lu33]

Χαχα ημουν μια φαν σου!

:laugh: :laugh: :laugh:

Με το καλο το κοριτσακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ Κ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ !!

ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ Κ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ 3 ΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΥ ΕΚΑΤΣΕ ΤΟ ΛΑΧΕΙΟ !

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΑΠΛΑ ΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΜΟΥ ( Ο ΓΙΑΤΡΟΣ) ΜΟΥ ΞΕΚΑ8ΑΡΙΣΕ ΟΤΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΕΙΝΑΙ 1.500 ΕΥΡΩ (ΜΑΙΑ ,ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Η ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΛΠ)

ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΟΛΑ ΣΟΥΠΕΡ !

ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΔΙΚΛΙΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΣΕ 6ΑΚΛΙΝΟ Κ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΣΑ Κ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ 8Α ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΣΑ ΕΔΩΣΑ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΛΙΝΟ!!!!

ΤΙ ΝΑ ΠΩ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2002 αν το ψαξεις θα ακουσεις κ καλα κ κακα για ολους τους γιατρους....

Ενας γιατρος που για'μενα ειναι ο καλυτερος για καποια αλλη μπορει να ειναι ο χειροτερος....

Δεν εχεις καποια φιλη που να γεννησε σε δημοσιο να την ρωτησεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέφτεσαι καθαρά και λογικά άρα είσαι σπάνιος άνθρωπος!!! :)

Εγώ επηρρεάστηκα από τρίτους (εντάξει εγώ φταίω όχι οι άλλοι βέβαια) και γέννησα στο μΗΤΕΡΑ και μονόκλινο (σε μονόκλινο θα πήγαινα οπωσδήποτε όπου και να γεννούσα για να κάνω συγκατοίκηση με το μωρό μου).

Η απόλυτη κοροιδία το μΗΤΕΡΑ (μητέρα με μ μικρό και όχι κεφαλαίο). Όσο σκέφτομαι τί ωραία πράγματα θα μπορούσα να είχα πάρει, τί ταξιδάκια θα μπορούσα να είχα πάει με αυτά τα λεφτά νιώθω τελείως μα τελείως βλάκας :dry:

Τα λάθη πληρώνονται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!!

Αγαπητή μου mamoli έχει τύχει να παρακολουθήσω λίγο την εξέλιξη της εγκυνμοσύνης σου από τα όμορφα video με τους υπέρηχους που μοιράζεσαι μαζί μας!!

Ξανά συγχαρητήρια για τα πολύτιμα ντοκουμέντα που θα αφήσετε στην κορούλα σου !!!

Το θέμα που έθιξες με ενδιαφέρει πάρα πολύ... καθημερινά και μόνο στην σκέψη ότι θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική με τις προϋποθέσεις που έθεσες .. μου την δίνει στα νεύρα...

Άσε το άλλο, που ακόμα και βλαστούτταρα να θέλεις να δωρίσεις στην Ακαδημία Αθηνών ακόμα και από εκεί θα σου τα αρπάξουν ...

Το νοσοκομείο δεν συμμετεέχει για την συλλογή των βλαστοκυττάρων πουθενά αφού ο ασκός συλλογής σου παρέχεται δωρεάν από την Ακαδημία Αθηνών και ο γιατρός που κάνει την συλλογή έχει ήδη αμοιφθεί για τις υπηρεσίες του......

Αντί, λοιπόν το ιδιωτικό νοσοκομείο έστω... να συμβάλλει σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που είναι η συλλογή ομφαλοπλακουντιακού αίματος .. αποτρέπει τον κάθε ενδιαφερόμενο διότι και σε αυτό ταρίφα υπάρχει... (σε ένα άλλο ποστ το είχα αναφέρει αυτό το θέμα)

Τέλος πάντως άλλαξα το θέμα...

Μαγκιά σου, λοιπόν, που πήρες την απόφαση να γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο ... Έχω αρκετούς συγγενείς και φίλους που κατέληξαν σε αυτήν την επιλογή και δεν το μετάνοιωσαν καθόλου!!!!

Παρεπιμπτόντως έχω ακούσει καλά λόγια στο Αττικό...

Εγώ προσωπικά αν ημουν λίγο λιγότερο δειλή θα αποφάσιζα να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο ... ίσως ο φόβος του αγνώστου για την πρώτη φορά με αποθαρρύνει... όταν με το καλό μείνω έγκυος στο δεύτερο παιδάκι θα το σκεφτώ σοβαρότερα..

Εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να δώσουμε αξία στα δημόσια νοσοκομεία... (αν και πολλές φορές το πούσ...κο σύστημα δεν σε αφήνει)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Σκέφτεσαι καθαρά και λογικά άρα είσαι σπάνιος άνθρωπος!!! :)

Εγώ επηρρεάστηκα από τρίτους (εντάξει εγώ φταίω όχι οι άλλοι βέβαια) και γέννησα στο μΗΤΕΡΑ και μονόκλινο (σε μονόκλινο θα πήγαινα οπωσδήποτε όπου και να γεννούσα για να κάνω συγκατοίκηση με το μωρό μου).

Η απόλυτη κοροιδία το μΗΤΕΡΑ (μητέρα με μ μικρό και όχι κεφαλαίο). Όσο σκέφτομαι τί ωραία πράγματα θα μπορούσα να είχα πάρει, τί ταξιδάκια θα μπορούσα να είχα πάει με αυτά τα λεφτά νιώθω τελείως μα τελείως βλάκας :dry:

Τα λάθη πληρώνονται!

AΡΓΩ, αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ! Το πόσα τέλεια πράγματα μπορώ να πάρω στην κορούλα μου και όχι μόνο...

Μα είναι τραγική ειρωνία... Ένα μονόκλινο σε δημόσιο, άντε να σου βγει 500 Ευρώ... Γιατί να πληρώσω τα δεκαπλάσια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγιώτα και ο δικός μου είναι και στο μητέρα αλλά δεν γέννησα με ραντεβού ,και πάντα τον έβρισκα στο τηλέφωνο δεν είχα κανένα παράπονο πάνω σαυτο .

Ούτε ο βασικός λόγος που θέλω άλλον γυναικολόγο στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν είναι ταρίφα του ,άλλοι είναι οι λόγοι πιο πολύ ψυχολογικοί μου κι κάποια ανοικτά θέματα που έχω αφήσει με το κατά πόσο έφταιγε η όχι σε κάτι .Αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός γιατρός ….είχαμε ώμος μια αστοχία ….και μπορεί να το πήρα πολύ πατριωτικά και να μην έφταιγε στο τέλος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

AΡΓΩ, αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ! Το πόσα τέλεια πράγματα μπορώ να πάρω στην κορούλα μου και όχι μόνο...

Μα είναι τραγική ειρωνία... Ένα μονόκλινο σε δημόσιο, άντε να σου βγει 500 Ευρώ... Γιατί να πληρώσω τα δεκαπλάσια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου ΜΑμόλι...ακριβώς αυτοί ήταν οι λόγοι που γέννησα και θα γεννήσω σε δημόσιο...η περιποιηση και η συμπεριφορά τους και στη γέννα του γιου μου αλλά και στη διακοπή κύησης που έκανα για λόγους υγείας του μωρού ήταν άψογη...καλύτερη και από ιδιωτικό...η δε συμπεριφορά ιδιωτικού γιατρού στις αρχές της πρώτης μου εγκυμοσύνης ήταν σαν πελάτισσα και όχι σαν σχέση γιατρού και ας το πούμε ασθενής(αφου δεν ήμουν αλλά ουτε και πελάτισσα ήμουν!!) ...γέννησα έτσι σεδημόσιο και το καταευχαρηστήθηκα!!!Θα γεννήσω πάλι εκεί..ξέροντας βέβαια πως μπορεί να μην έχω την ίδια αντιμετώπιση για διάφορους λόγους...όπως να αλλάξουν οι συνθήκες εκείνη την εποχη στο νοσοκομείο...δηλαδή ότι θα μπορουσε να συμβεί σε κάθε νοσοκομείο ιδιωτικό και δημόσιο...τουλάχιστον θα ξέρω ότι δε θα μου ζητήσει κανείς με το ζόρι να λαδώσω για να με περιποιηθούν και ότι έτσι και αλλιώς εγώ θα το κάνω γιατί το γουστάρω όταν ο άλλος είναι σωστός γιατρος...ο οποίος πρώτα κοιτάει τον συνάνθρωπό του και μετά κοιτάζει τα λεφτά..γιατί αν κοιτούσαν τα λεφτά θα είχαν τρέξει προ πολλου στα ιδιωτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάντως κορίτσια δε μου ζήτησε καθόλου να τον πληρώσω εξτρά,..το έκανα μόνη μου έτσι κι αλλιώς γιατί το ήθελα και το έκανα αφου ειχα ολη την καταλληλη μεταχείρηση στη διάρκεια της γέννας..δεν το έκανε δηλαδή ο γιατρός επειδή θα τον λάδωνα...το έκανε επειδη το ήθελε...επίσης να σας πωότι ..στο δημοσιο δνε σε αναλαμβάνει ένας συγκεκριμένος γιατρος αλλά όποιος εφημερεύει εκείνη την ημέρα που θα γεννάς..επειδή όμως είναι λογικό η γυναίκα να θέλει τον γιατρό που εμπιστεύεται , εκείνοι το κάνουν ,έρχονται δηλαδή όταν γεννάς κι έτσι κατακάποιο τρόπο εσύ πληρώνεις το ημερομίσθιό του...λογικό μου ακουγεται και πολύ ανθρώπινο!!!

Ξανατονίζω πως όλοι μου φέρθηκαν άψογα χωρίς να ξέρουν ότι αργότερα θα τους δώσω φακελάκι...γι αυτο και το χάρηκα!!Εύχομαι να βιώσω το ίδιο στην επόμενη γέννα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...