Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί θα γεννήσω τελικά σε δημόσιο μαιευτήριο!


Mamoli

Recommended Posts

Χαίρομαι που βρίσκω τόσες κοπέλες να συμφωνούν και κυρίως να έχουν επιλέξει τον ίδιο δρόμο.

Η εγκυμοσύνη μου άλλαξε τον τρόπο σκέψης σε πολλά πολλά θέματα. Η εκμετάλλευση στην Ελλάδα ξεκινάει με τη γέννηση και συνεχίζει μέχρι όσο πάει. Αισθάνομαι δικαιωμένη που αγχώθηκα και ξενύχτησα νύχτες ολόκληρες ψάχνοντας να αποδείξω ότι μπορούσα να έχω το σετ καρότσι-πορτ μπεμπέ-καθισματάκι που είδα και λάτρεψα σε τιμή πολύ χαμηλότερη από αυτή που έβρισκα στην Ελλάδα. Και να που το παρήγγειλα από αγγλικό site σχεδόν 400 Ευρώ φτηνότερα! Με την εγγύησή του και με τα όλα του.

Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα: ο υπέροχος άντρας μου και η οικογένειά μου ούτε για μια στιγμή με αποθάρρυναν από το να γεννήσω ακόμα και σε μονόκλινο στο ιδιωτικό αν ήθελα. Αρχικά είχα σκεφτεί να γεννήσω σε δίκλινο. Αλλά και τα 7000+ (δωμάτιο+γιατρός) δεν μου ήταν ευκολοχώνευτα.

Η απόφαση για δημόσιο ήταν καθαρά δική μου και καθαρά αυθόρμητη. Από χθες, ρε κορίτσια, αισθάνομαι πιο ανάλαφρη, λες και έφυγε ένα βάρος από το μυαλό και την καρδιά μου. Πώς να σας το πω; Αισθανόμουν.. μεγάλο θύμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε καταλαβαίνω απόλυτα ....έτσι σκεφτόμουνα και εγώ .

και εγώ παρήγγειλα καρότσι και ότι μπορούσα από Ιταλία και τώρα αυτό πάλι θα κάνω που χρειάζομαι καινούργιο κάθισμα αυτοκίνητου .

δεν αντέχετε άλλο αυτό που γίνετε εδώ σε όλους τους τομείς να σου τα τρώνε χοντρά επάνω στην ανάγκη και την χαρά .έτσι πρέπει να κάνουμε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

Παναγιώτα και ο δικός μου είναι και στο μητέρα αλλά δεν γέννησα με ραντεβού ,και πάντα τον έβρισκα στο τηλέφωνο δεν είχα κανένα παράπονο πάνω σαυτο .

Ούτε ο βασικός λόγος που θέλω άλλον γυναικολόγο στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν είναι ταρίφα του ,άλλοι είναι οι λόγοι πιο πολύ ψυχολογικοί μου κι κάποια ανοικτά θέματα που έχω αφήσει με το κατά πόσο έφταιγε η όχι σε κάτι .Αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός γιατρός ….είχαμε ώμος μια αστοχία ….και μπορεί να το πήρα πολύ πατριωτικά και να μην έφταιγε στο τέλος .

Αφροδίτη μου, μου φαίνεται ότι στην επόμενη συναντησή μας θα έχουμε πολλά να πούμε. :cheer:

Ναι όντως οι ψυχολογικοί λόγοι είναι πολλοί σημαντικοί στην επιλογή του γιατρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο στον Αγιο Νικολαο Κρητης οταν και αν ξαναμεινω εγκυος σε δημοσιο θα ξαναπαω

Και μονο να σκεφτεις οτι εχεις διπλα σου το νινι σου ολη την ωρα και το βλεπεις αξιζει τον κοπο και δεν συγκρινεται με καμοια υπερπολυτελη σουιτα σε ιδιωτικο

θυμαμαι που την ειχα σχεδον ολη την ωρα αγκαλια απιστευτες οι πρωτες στιγμες με το μωρο διπλα σου το κοιτας και τοεχεις αγκαλια και ακομα δενμπορεις να πιστεψεις οτι επιτελους ηρθε και ειναι δικο σου!!Ειναι κριμα να χασεις αυτες τις στιγμες για να γεννησεις σε ιδιωτικο ακομα και αν εχεις τα λεφτα να μεινεις σε μονοκλινο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχετε όλες απόλυτο δικιο και εχουμε εκφρασει τις γνωμες μας πάνω στο θεμα αυτο απειρες φορες..μια ακομα με αφορμη την προσωπικη άποψη της Ολιβιας..και εγω συμφωνω..η εκμεταλλευση κυριαρχει παντου πριν καν να γεννηθει το παιδι..

εμενα δε με ενδιαφερει η πολυτελεια του ιδιωτικου..ανετα θα μπορουσα να γεννησω και σε δημοσιο αρκει να ημουν σιγουρη ότι ειναι πληρως εξοπλισμενο..αυτο που με ενδιαφερει ειναι ο γιατρος..και κοριτσια πιστεψτε με, γιατρο δεν θα αλλαζα με τιποτα αν του ειχα απολυτη εμπιστοσυνη όσα χρηματα και αν μου ζητουσε...

και το δευτερο παιδακι, αν κανω ,ο ιδιος γιατρος θα με παρακολουθησει παροτι το ποσο του ηταν υπερβολικο...

νιωθουμε και εγω και ο αντρας μου ασφαλεις μαζι του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μενα ο γιατρός μου για το ΙΑΣΩ μου πήρε το 80% της τιμης του δωματιου.Ειμουν τυχερή και ενω ειχα κλισει σε εξακλινο με εβαλαν σε δικλινο και πληρωσα για δικλινο.Οταν το ρωτησαμε γιατι συμβαινει αυτό επικαλεστηκε λογους εφοριας κοκ δεν πολυκαταλαβα το μυαλο μου τοτε ηταν αλλου.Η αληθεια ειναι οτι ενοιωσα εκμεταλλευση αλλα δεν ηθελα να αφησω το γιατρο μου που γνωριζε ολο το ιστορικο μου και την προοδο της εγκυμοσυνης φοβομουν.

mamoli εχεις απολυτο δικιο και πιστευω οτι τα δημοσια ειναι πολυ πιο καλα απο τα ιδιωτικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ωραια τα λετε αλλα τι γινεται οταν εχεις εναν γυναικολογο 13 χρονια?Εγω γεννησα στο Ιασω και εμεινα ευχαριστημενη σε ολους τους τομεις.Το καλυτερο ειναι οτι δεν πληρωσαμε τιποτα.Τα καλυψε ολα η ασφαλεια του αντρα μου!Ολιβια οτι και να επιλεξεις σημασια εχει να πανε ολα καλα για σενα και το μωρακι σου.Στο ευχομαι ολοψυχα :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzef έγραψε:

Και μενα ο γιατρός μου για το ΙΑΣΩ μου πήρε το 80% της τιμης του δωματιου.Ειμουν τυχερή και ενω ειχα κλισει σε εξακλινο με εβαλαν σε δικλινο και πληρωσα για δικλινο.Οταν το ρωτησαμε γιατι συμβαινει αυτό επικαλεστηκε λογους εφοριας κοκ δεν πολυκαταλαβα το μυαλο μου τοτε ηταν αλλου.Η αληθεια ειναι οτι ενοιωσα εκμεταλλευση αλλα δεν ηθελα να αφησω το γιατρο μου που γνωριζε ολο το ιστορικο μου και την προοδο της εγκυμοσυνης φοβομουν.

mamoli εχεις απολυτο δικιο και πιστευω οτι τα δημοσια ειναι πολυ πιο καλα απο τα ιδιωτικα.

Tzef μου, εμάς στο περίπου μας εξήγησε ότι είναι πολιτική των μαιευτηρίων και ότι μακάρι να μπορούσαν να πάρουν... λιγότερα!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

maria120309, ευτυχώς για μένα, η μετακόμισή μου στην Αθήνα συνέπεσε σχεδόν με την έναρξη της εγκυμοσύνης μου, οπότε ο γιατρός μου ήταν παντελώς άγνωστος... Σημειωτέον, όμως: τυχαίνει να είναι 20 χρόνια γνωστός του άντρα μου... Απλά επειδή αυτό είναι το πρώτο παιδάκι και για τον άντρα μου, δεν είχε ιδέα για τις τιμές... :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ :dry:

ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ, ΟΙ ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΕΣ...

ΑΠΟ ΤΗΗΝ ΑΛΛΗ,ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ.

ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ -ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΜΑΣ- ΔΕΝ ΣΕ ΣΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΛΕΦΤΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΕΙΝΙΑ ΠΟΛΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΙ Θ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ.

ΓΕΝΙΚΑ , ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oλίβια καταρχήν με το καλό η μπέμπα σου!και εγώ σε δημόσιο θα γεννήσω και συγκεκριμένα στο Αλεξάνδρα.Ο άντρας μου και εγώ δεν διαθέτουμε χρήματα για να πάω σε ιδιωτικό και παρ'όλο που ο γιατρός που με παρακολουθούσε τα τελευταία χρόνια είναι στο ΙΑΣΩ επέλεξα να γεννήσω στο Αλεξάνδρα.Πέρα όμως του οικονομικού θέματος ένας κύριος λόγος που ήθελα να γεννήσω σε δημόσιο είναι γιατί εκεί αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια.Έχουν όλα τα μηχανήματα και τα μέσα που χρειάζονται για να αντιμετωπίσουν κάθε σοβαρό περιστατικό που θα συμβεί(και αυτό το ξέρω γιατί ο γιατρός μου ήταν και καθηγητής μου και σαν μαθήτρια μας είχε διηγηθεί άπειρα περιστατικά που είχαν έρθει απο ιδιωτικά)

tirogaridaki εσύ σε ποιο νοσοκομείο γέννησες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini έγραψε:

Oλίβια καταρχήν με το καλό η μπέμπα σου!και εγώ σε δημόσιο θα γεννήσω και συγκεκριμένα στο Αλεξάνδρα.Ο άντρας μου και εγώ δεν διαθέτουμε χρήματα για να πάω σε ιδιωτικό και παρ'όλο που ο γιατρός που με παρακολουθούσε τα τελευταία χρόνια είναι στο ΙΑΣΩ επέλεξα να γεννήσω στο Αλεξάνδρα.Πέρα όμως του οικονομικού θέματος ένας κύριος λόγος που ήθελα να γεννήσω σε δημόσιο είναι γιατί εκεί αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια.Έχουν όλα τα μηχανήματα και τα μέσα που χρειάζονται για να αντιμετωπίσουν κάθε σοβαρό περιστατικό που θα συμβεί(και αυτό το ξέρω γιατί ο γιατρός μου ήταν και καθηγητής μου και σαν μαθήτρια μας είχε διηγηθεί άπειρα περιστατικά που είχαν έρθει απο ιδιωτικά)

tirogaridaki εσύ σε ποιο νοσοκομείο γέννησες;;

Αυτό μου έλεγε και μια φίλη μου με άντρα νοσηλευτή για το νοσοκομείο της Λάρνακας. Όταν πάθεις κάτι στο ιδιωτικό θα σε στείλουν κατευθείαν στο δημόσιο νοσοκομείο που έχουν όλα τα απαραίτητα μηχανήματα. Η ίδια γέννησε δύο παιδιά σε ιδιωτικό (το καθεστώς, η procedure είναι τελείως διαφορετικό από τα ελληνικά ιδιωτικά) και τώρα είναι αποφασισμένη, σε τυχόν τρίτο, να πάει στο δημόσιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini έγραψε:

Oλίβια καταρχήν με το καλό η μπέμπα σου!και εγώ σε δημόσιο θα γεννήσω και συγκεκριμένα στο Αλεξάνδρα.Ο άντρας μου και εγώ δεν διαθέτουμε χρήματα για να πάω σε ιδιωτικό και παρ'όλο που ο γιατρός που με παρακολουθούσε τα τελευταία χρόνια είναι στο ΙΑΣΩ επέλεξα να γεννήσω στο Αλεξάνδρα.

Bembini, ξέρεις πόσα ζευγάρια γνωρίζω που ενώ δεν έχουν τα χρήματα, αναγκάζονται να "κόψουν το λαιμό τους" και να βρουν, γιατί κάποιος τους έχει περάσει στο μυαλουδάκι τους ότι "στο ιδιωτικό είναι καλύτερα";

Αυτό είναι που με τρελαίνει περισσότερο από όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο για την αποφαση σας.....καλα κανατε....τα χρηματα αυτα θα μεινουν σε σας να τα χαρειτε οπως θελετε....εδω στην επαρχια τα πραγματα διαφερουν λιγο....εγω εκανα καισαρικη σε ιδιωτικο μαιευτηριο...2000 κομπλε...μονη μου στο δωματιο με το μωρο,κρεβατι και για τον συνοδο μου....απο τα΄λεφτα αυτα πηραν ολοι γιατρος ,κλινικη,αναισθησιολογος,παιδιατρος...εμεινα πολυ ευχαριστημενη.

Τωρα η αδερφη μου γεννησε σε δημοσιο...δικλινο δωματιο ετυχε ομως να μην ερθει αλλη κοπελα και ηταν σαν να ειναι σε μονοκλινο....γιατρο πολυ καλη...και φανταστειτε οτι πηγε στον 8 σε αυτη.Πριν την παρακολουθουσε ο δικος μου.Αλλα αποφασισε οτι ηθελε να γεννησει σε δημοσιο για να μεινουν τα χρηματα μιας και περνουν καποιες οικονομικες δυσκολιες..Αποτελεσμα..τελεια συμπεριφορα απο ολους τους γιατρους,τις νοσοκομες και γενικα εμεινε τοσο ευχαριστημενη...ολα πηγαν καλα και τις εμειναν και τα λεφτα,,χαχαχα..

Να σε ρωτησω Μamoli σε ποια σελιδα αγορασες το καροτσακι σου;Ενδιαφερομαι να παρω και εγω καροτσι δωρο στην αδερφουλα μου.φιλακια κοριτσακι και με το καλο το μωρακι σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

bembini έγραψε:

Bembini, ξέρεις πόσα ζευγάρια γνωρίζω που ενώ δεν έχουν τα χρήματα, αναγκάζονται να "κόψουν το λαιμό τους" και να βρουν, γιατί κάποιος τους έχει περάσει στο μυαλουδάκι τους ότι "στο ιδιωτικό είναι καλύτερα";

Αυτό είναι που με τρελαίνει περισσότερο από όλα...[/quote:105pt3vd]

να κοψουν τον λαιμο τους....ποσο σωστη εκφραση...η αδερφη μου σκεφτοταν να παρει δανειο για να παει να γεννησει...τελικα ευτυχως αλλαξε αποφαση...κοριτσια ειναι τελεια η εξυπηρετηση και στα δημοσια ...το εζησα πριν λιγες μερες με την αδερφη μου τοσο που στο δευτερο παιδακι μου σκεφτομαι και εγω το δημοσιο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρετη1 έγραψε:

Να σε ρωτησω Μamoli σε ποια σελιδα αγορασες το καροτσακι σου;Ενδιαφερομαι να παρω και εγω καροτσι δωρο στην αδερφουλα μου.φιλακια κοριτσακι και με το καλο το μωρακι σου...

Αρετή μου, το αγόρασα από το αγγλικό κατάστημα Pramworld. Τα γράφω αναλυτικά εδώ: http://tomwro.blogspot.com/2009/11/blog-post_03.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι'απο εμενα...!!!

Κατ'αρχην με το καλο να φερεις στον κοσμο το μωρακι σου...!!! :)

Σ'αυτα που λες εχεις απολυτο δικιο... κι'εγω δεν καταλαβαινω γιατι η τιμη του γιατρου ανεβαινει η κατεβαινει αναλογα με το δωματιο του μαιευτηριου...!!!

Εγω παρ'ολα αυτα γεννησα σε ιδιωτικο μαιευτηριο και συγκεκριμενα στο Ιασω το οποιο θεωρειται το ακριβοτερο...!!! Κλεισαμε μονοκλινο δωματιο γιατι θελαμε ησυχια και πραγματικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την εξυπηρετηση του προσωπικου αλλα και τις παροχες του μαιευτηριου...!!!

Ημουν τυχερη γιατι ο γιατρος μου δεν μου ζητησε παραλογα ποσα... το δωματιο του μαιευτηριου κοστησε περιπου 6.000 ευρω... ο γιατρος μου ζητησε μονο 1.700 ευρω και αλλα 200 για τη μαια τα οποια τα θεωρησα λογικα...!!! Μαζι με τα βλαστοκυτταρα που δωσαμε σε ιδιωτικη τραπεζα φυλαξης, γιατι θεωρησαμε πως ειναι καλυτερα, το συνολικο κοστος μας εφτασε τα 10.000 ευρω...!!!

Ηταν οσα περιπου ειχαμε υπολογησει να δωσουμε και δεν μετανοιωσα ουτε στιγμη που τα δωσαμε...!!! Αν ειχα ασχημη εμπειρια μπορει και να το ειχα μετανοιωσει...!!!

Πραγματικα πιστευω πως το σημαντικοτερο ρολο στη γεννα τον παιζει ο γιατρος (και η μαια)... αυτον τον γιατρο θα τον ακολουθουσα παντου...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα

Το thread που άνοιξε η Ολίβια και οι απόψεις που ακούστηκαν είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Η γιατρός μου συνεργάζεται με το ΜΗΤΕΡΑ όμως σκέπτομαι κι εγώ σοβαρά την προοπτική να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, όχι τόσο για τα χρήματα όσο γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις πράγματι η μεταχείριση αγγίζει τα όρια της εκμετάλλευσης. Δε θέλω να αναφερθώ σε συγκεκριμένα περιστατικά που γνωρίζω από πρώτο χέρι αλλά θα πω ευθέως ότι τα χρήματα που πλήρωσαν δικά μου πρόσωπα σε ιδιωτικά μαιευτήρια ήταν αντιστρόφως ανάλογα της μεταχείρισης που έλαβαν. Αν είναι να πληρώσω κάτι παραπάνω, θέλω να έχω και την ανάλογη περιποίηση, άλλως προς τι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια, 10000 ευρώ είναι πάαααααααααρα πολλά λεφτά για γέννα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι μια περιουσία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 6.000 ευρώ το δωμάτιο;;;;;;;;;; Μα είναι δυνατόν;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Τι δωμάτιο είναι αυτό, έχει πατώματα από χρυσάφι και χαλιά φερμένα απ' τα βάθη της Ανατολής; Είναι λογικό να δώσεις 6.000 ευρώ για ένα δωμάτιο; Αυτό είναι απολύτως παράλογο!!! Για μένα τουλάχιστον!!!!!!!!!

Γιατί δε διαμαρτύρεται κανείς γι' αυτό το πράγμα;;;;;

Στην Κύπρο νομίζω το πακέτο πάει γύρω στα 1000 ευρώ. Όλα μαζί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Ρε κορίτσια, 10000 ευρώ είναι πάαααααααααρα πολλά λεφτά για γέννα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι μια περιουσία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 6.000 ευρώ το δωμάτιο;;;;;;;;;; Μα είναι δυνατόν;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Τι δωμάτιο είναι αυτό, έχει πατώματα από χρυσάφι και χαλιά φερμένα απ' τα βάθη της Ανατολής; Είναι λογικό να δώσεις 6.000 ευρώ για ένα δωμάτιο; Αυτό είναι απολύτως παράλογο!!! Για μένα τουλάχιστον!!!!!!!!!

Γιατί δε διαμαρτύρεται κανείς γι' αυτό το πράγμα;;;;;

Στην Κύπρο νομίζω το πακέτο πάει γύρω στα 1000 ευρώ. Όλα μαζί!

Κούκλα μου, απ' ότι μαθαίνω και από το Haroullini που είμαστε μαζί στα μωράκια Φεβρουαρίου-Μαρτίου, στην Κύπρο είναι πολύ πιο κουλ τα πράγματα σε όλους τους τομείς! Από τις τιμές των καροτσιών μέχρι τον τοκετό!

Και εγώ την ίδια απορία με εσένα έχω... Γιατί δεν διαμαρτύρεται κανείς;

Θέλετε να σας πω; Λόγω της δουλειάς του άντρα μου, αλλά και της δικής μου, γνωρίζουμε πολλούς δημοσιογράφους. Ένας αγαπημένος μας φίλος πρότεινε σήμερα σε σύσκεψη μεγάλου καναλιού να προβάλουν αυτό το θέμα στις ειδήσεις... Ξέρετε τι του απάντησαν; "Α δεν μπορούμε, γιατί εμείς οι δημοσιογράφοι παίρνουμε 50% έκπτωση!" Οπότε μούγκα τα κανάλια! Μούγκα τα κανάλια, μούγκα και εμείς μετά... Τρέχα δώσε 10.000 καλή μανούλα και καλέ πατερούλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω τί εμπειρία είχε η φίλη sweetmammy και δεν μπορώ να κρίνω. Εφόσον λέει ότι είναι ευχαριστημένη θα έχει τους λόγους της η κοπέλα.

Σε σχέση όμως με τα χρυσά χαλιά που ανέφερε η φίλη 'Θέλω να γίνω μαμά' θα αναφερθώ στην περίπτωση συγγενικού μου προσώπου που πλήρωσε πριν 3 χρόνια 8.500 ευρώ για ένα δωμάτιο με ξεφτισμένους τοίχους από την υγρασία, χωρίς καμμία ιδιαίτερη άνεση στους χώρους του και όταν κάποια στιγμή ζητήσαμε βάζο να βάλουμε μία ανθοδέσμη που μας έστειλαν μας 'έγραψαν' κανονικά. Τότε θυμάμαι ζήτησα ένα άδειο μπουκάλι να βάλω τα λουλούδια μέσα και μου είπε με απαξιωτικό ύφος η νοσοκόμα "σε μπουκάλι τα λουλούδια;μα πού νομίζετε ότι βρίσκεστε;" Και η απάντηση μου ήρθε αυθόρμητα "εκεί που οι τοίχοι έξουν ξεφτίσει από την υγρασία και επί μία ώρα σας παρακαλάμε για ένα βάζο και φωνή βοώντος εν τη ερήμω"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ!ΕΓΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ,ΤΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ,ΣΕ ΔΥΚΛΗΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ,ΕΞΥΠΕΡΕΤΙΣΗ ΠΟΛΗ ΚΑΛΗ,ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟ ΤΖΑΝΕΙΟ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεωρείς λογικη τιμή για γέννα 10.000 ευρώ;;;; Αν σου περισσεύουν τότε εντάξει αλλά αν ζεις με το ζόρι με 2 απλους μισθους τότε είναι παααααααααααρα πολλά!!!!Θα συμφωνήσω με τ θέλω να γίνω μαμά...τι δωμάτια είναι πια αυτά;;;;;;Τι φαγητό τρως;; Μηπως σου φτιάχνουν διαφορετική κουζίνα κάθε μέρα;;;και 1.700 ο γιατρός γιατι;;; Φτάσαμε να θεωρούμε το παράλογο λογικό και φυσιολογικό;; Πως γίνεται αυτό;;; Κι αν σου πω ότι μπορουσε να έχεις όλη την εξυπηρέτησει που ζητουσες με το 10% μόνο σε δημόσιο νοσοκομείο;; Τι θα επέλεγες; Πάλι ιδιωτικό;Και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα sweetmammy, μιλάω γενικά και αόριστα για το τι φτάσαμε να θεωρουμε φυσιολογικό και τι όχι...που μας οδήγησε η κοινωνία μας δηλαδή...φσιολογικό ο γάμος να κοστίζει το μινιμουμ 20.000 ευρώ..φυσιολογικό η βάφτιση να κοστίζει τουλάχιστον 10.000 ευρώ...η γέννα άλλα τόσα..δηλαδή για να πεθάνουμε φυσιολογικά και με δόξα πάλι δεκάδες χιλιάρικα θα πρέπει να ακουμπήσουμε;;;;;;; Ελεος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν λεω πως ειναι λιγα τα χρηματα...!!!

Αλλα πραγματικα δεν ειχα κανενα παραπονο...!!!

Αντιθετως μια εξεταση πηγα να κανω σε πολυ γνωστο δημοσιο μαιευτηριο της Αθηνας και μου φερθηκαν σαν να τους χρωστουσα κι'απο πανω...!!! Η συμπεριφορα τους ηταν απαισια και το μαιευτηριο δεν ειχε ουτε τον στοιχειωδη εξοπλισμο...!

Μετα απο αυτο δεν θελω ουτε απ'εξω να περναω και προτιμαω να πληρωνω και να παιρνω αυτο που μου αξιζει...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...