Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί θα γεννήσω τελικά σε δημόσιο μαιευτήριο!


Mamoli

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα.Είμαι μόνο στην αρχή αλλά από τώρα το σκέφτομαι το "μεγάλο πακέτο" οπυ με περιμένει(αν όλα πάνε καλά ) :)

Νομίζω οτι υπάρχουν 2 παράμετροι στην απόφαση που θα πάρει η κάθε μια από εμάς.

Πρώτα είναι ο γιατρός.Πόσο πολύ εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας ωστε να μην επιχειρήσουμε αλλαγή.Προσωπικά έψαξα πάρα πολύ να βρώ τον δικό μου πριν ακόμα αρχίσουμε τις προσπαθειες.Εψαξα σε φίλες που είχαν γεννήσει πρόσφατα-σε δύσκολες περιπτώσεις που εξελίχθηκαν με τον καλύτερο τρόπο.Ημουν τυχερή και νομίζω οτι ανακάλυψα διαμάντι-γιατρό.Μου φαίρεται ως τώρα ΑΨΟΓΑ, μου τα εξηγεί όλα,τα προσέχει και τα ψαχνει όλα και σε μια ατυχη παλίνδρομη κύηση που είχα το καλοκαίρι ήταν εκεί ότι ώρα κι αν τον κάλεσα και με δέχτηκε μέχρι και Κυριακή.Αν μου πει να γεννήσω στο χωράφι...νομίζω οτι θα πάω!

Το δεύτερο είναι οι "εμπειρίες" που είχε η καθε μια μας από το περιβάλλον(φιλικό και συγγενικό).Η αδερφή μου γέννησε στο Αλεξάνδρα και είχε μια πολύ άσχημη εμπειρία:χαλασμένα μηχανήματα(πήγε με πονους και την ξανατείλαν στο σπίτι γιατι δεν έβλεπαν κάτι,σε μια ωρα είχε ξαναγυρίσει για να γεννήσει το ίδιο βράδυ),βρώμερός θάλαμος τοκετού,από την τουαλέτα είχε ιδιαν πείρα(συχάθηκα και εγώ που ήμουν επισκέπτης).

Δεν λέω οτι οι ξενοδοχειακές παροχές είναι το παν αλλά να μπορεί μια γυναίκα να γεννήσει με αξιοπρέπεια!Να μπορει να κάνει ένα ντουζ,να μην επιτρέπουν σε όλο το σοι της ανήλικης τσιγγάνας δίπλα να είναι στο δωμάτιο πρωι-βράδυ.

Για να μην παρεξηγηθώ πιστεύω οτι υπάρχουν δημόσια και δημόσια.Εχω ακούσει από φίλη που γέννησε στο Αρεταίειο τα καλύτερα λόγια και για το νοσοκομείο και για το προσωπικό.

Αν δεν μας περιορίζει η επιλογή του γιατρού μας θέλει πολύ πολύ ψάξιμο.Τα χρήματα είναι πάρα πολλά!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κ αφροδιτη μου ξερεις ποιο ειναι το μεγαλο γαμωτο οτι οταν εκανα την αυχενικη δεν φαινοταν το προβλημα αν ειχα τον τωρινο γιατρο θα το εβλεπε στην 15 εβδομάδα που δεν θα ειχε προλαβει να καταστραφει το κεφαλακι της κ θα πηγαινα εξωτερικο...και αν δεν γινοταν ενα θαυμα (που ειμαι σιγορη οτι θα γινοταν), τουλαχιστον θα ειχαμε προσπαθησει....το θεμα εδω σε εμας στην ελλαδα δεν ειναι μονο που θα γεννησεις αλλα κ που θα βρεις καλο γιατρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Διάβασα και τις 28 σελιδες του ποστ και δε μπορω να καταλαβω γιατί η αντιπαλότητα. Ο καθένας κάνει τς επιλογές του βάσει των κριτηρίων του.

Εγώ γέννησα και τα δύο μου υπέροχα παιδάκια σε δημόσιο νοσοκομείο.

Δε μπορώ να πω, οι εγκαταστάσεις ήταν χάλια, οι νοσηλεύτριες οι περισσότερες γαιδούρες, με αγνόησαν πλήρως παρότι ήμουν με καισαρική και τις δύο φορές, αλλά οι εξετάσεις των παιδιών καθώς και η παρακολούθηση απο παιδιάτρους ήταν άψογη.

Η γιατρός μου ήταν η ίδια καθόλη τη διάρκεια των κυήσεων, με παρακολουθούσε στην αρχή κάθε μήνα στα απογευματινά ιατρεία με πληρωμή (60 ευρώ για δύο επισκέψεις) και στο τέλος πήγαινα στα εξωτερικά ιατρεία. Ηταν αψογη σε όλα, δε μου ζήτησε χρήματα καθόλου, εγώ έδωσα με δική μου πρωτοβουλία. Δεν έχω κανένα παράπονο από αυτην (ίσως για λόγους ηθικής θα προτιμούσα να έχει αρνηθεί τα χρήματα)αλλά οι εγκυμοσύνες μου παρότι πολύ δύσκολες ήταν χωρίς επιπλοκές οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι θα γινόταν αν τα πράγματα ήταν πιό δύσκολα.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να θεωρείται παρακατιανή όποια επιλέγει δημόσιο και κορόιδο όποια επιλέγει ιδιωτικό. Εξετάσεις κοινωνικού στάτους δίνουμε ή μας ενδιαφέρει το καλύτερο για μας και τα παιδιά μας?

Σαφώς και τα ιδιωτικά μαιευτήρια καλύπτουν ανάγκες που η πολιτεία τεχνηέντως άφησε να δημιουργηθούν. Δεν ξεφύτρωσαν από το πουθενά να ζητάνε τα μαλλιοκέφαλά τους. Ούτε και τα δημόσια έγιναν μπάχαλο σε μιά νύχτα.

Καλή μου mamoli με το καλό το μωράκι σου και να μη χρειαστεί να μάθεις πόσο πραγματικά καλός είναι ο γιατρός σου.

Και κάτι τελευτίο, αν η mama_xina πάει στο Βερολίνο να γεννήσει μήπως σημαίνει πως περιμένει μωράκι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...