Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κρατάτε την παράδοση ή δίνετε ''άσχετο'' όνομα;


Ariel

Recommended Posts

Δεν έχει γεννηθεί ακόμα το κοριτσάκι μου

και δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες!

Όμως είμαι πολύ αντίθετη μ' αυτές τις παραδόσεις!!!

Και ιδίως αν μου τις επιβάλλουν!

Για να τιμήσεις έναν άνθρωπο πρέπει να βγάλεις το όνομα του????

Αγαπώ τους γονείς μου, τους σέβομαι και αναγνωρίζω

ότι έχουν κάνει για μένα και τον άντρα μου.

Αλλά δεν βρίσκω το λόγο να βγάλω το παιδί μου (ντε και καλά!!!!)

το όνομα της μητέρας ή του πατέρα μου.

Εγώ είμαι δίπλα τους σε ότι κι αν χρειάζονται,

ήταν, είναι και θα είναι μέρος της ζωής και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει!

Το είχα συζητήσει παλιότερα μαζί τους και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Εξάλλου και το δικό μου όνομα δεν προέρχεται από γιαγιάδες ή παππούδες!

Και ο άντρας μου τις ίδιες απόψεις έχει,

οπότε δεν θα έχουμε μπελάδες!!! (ελπίζω!χχχ!!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΩΣΑΜΕ ΣΤΟΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟ ΜΑΣ ΑΣΧΕΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟΦΑΣΗ.

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙ.

ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια οντος πολυς εγωισμος,και μπελας αυτο με τα ονοματα και εγω ειχα μπελαδες με αυτο το θεμα πριν καν παντρευτο φανταστειτε.Στην εντελει θα βαλω το ονομα του πεθερου μου αλλα του αξιζει ειναι πολυ καλος,μαλαμα.Αμα σιγουρα το μωρακι μας ειναι κοριτσι οπως μας ειπε ο γιατρος θα την φωναζουμε εμμανουελα αλλιως αν μας το γυρισει και μας βγει αγορακι εμμανουηλ.

ΥΣ. για να πω την αληθεια πρωτημο το εμμανουελα και σαφως να μου βγει κοριτσακι.... :):);););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA έγραψε:

loukoumas έγραψε:

TON ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΑ "ΦΡΥΔΙΑ ΣΟΥ" ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΗ.... :P:P

ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΙΣΩ ΤΟΝ ΠΑΠΑΤΡΕΧΑ.... :angry::angry:

ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΑΡΓΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΕ....ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΣΗΣ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΓΑΜΟΥ... :angry::angry: ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ :angry::angry::angry: ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.... :huh::dry:[/quote:33zs9110]

AΧ RUBELA ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΟΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΛΟΙ.ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΦΤΕΙ.ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΤΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΑ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ,ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ.ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΩ.ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.ΤΟΥ ΧΩ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΕΝΤΩΣΩ ΤΟ ΣΚΟΙΝΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΛΙΜΠΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριστάκια μου εγώ έδωσα στην κορούλα μου το όνομα του μπαμπάκα μου..Ιωάννα!!Είχαμε ξεκαθαρίσει ότι αν το πρώτο μας παιδί είναι κορίτσι, θα πάρει το όνομα της μαμάς μου και αν είναι αγόρι το όνομα του πεθερού μου...

Εγώ έχω τέλειες σχέσεις με τα πεθερικά μου..Την πεθερά μου τη λατρεύω, ο πεθερός μου μου τη σπάει πολλές φορές με κάτι μαλακισμένες αντιλήψεις που έχει, αλλά του τα χώνω...Τα λέω χύμα και χέστηκα αν παρεξηγείται ή όχι...

Ωστόσο, επειδή ο μπαμπάς μου είναι άρρωστος (έχει καρκίνο) και δεν ξέρουμε πόσος χρόνος του απομένει, έδωσα το όνομά του στο κοριτσάκι μου για να χαρεί..Περιττό να σας πω ότι έκλαιγε σαν παιδί στη βάφτιση...Εξάλλου, μου αρέσει και το ονομά του και ο άντρας μου το πρότεινε από μόνος του...

Το 2ο παιδάκι πρώτα Ο θεός ανγακαστικά θα πάρει το όνομα του πεθερού μου... :angry::angry: Και στο 3ο λέει ο αντρούλης μου ότι θέλει να δώσουμε άσχετο όνομα...Εγώ όμως θέλω να δώσω της μανούλας μου!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Πειράζει;;;;;;

Εγώ είμαι παραδοσιακή σε αυτά.. :silly: :silly: Αν οι γονείς μας είχαν χάλια ονόματα, μάλλον θα έδινα κι εγώ άσχετο! :P:P

άσχετο επίσης θα έδινα αν δεν τα πήγαινα καλά με τα πεθερικά μου... :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κάναμε τάμα στον Αγιο Νεκταριο και όταν με το καλό γεννηθεί το μωράκι μας είτε είναι αγοράκι είτε κοριτσάκι θα πάρει το όνομα του Αγίου...Νεκτάριος ή Νεκταρία!

Για το 2ο εάν γεννηθεί κοριτσάκι θα πάρει το όνομα της πεθερούλας μου που την λατρεύω Αικατερινη, και αν γεννηθεί αγοράκι του μπαμπακα μου Νικόλαος γιατί ο πεθερός μου άκουσε το όνομά του απο την κουνιάδα μου!!!Και της μανούλας μου το όνομα είναι ωραίο Αναστασία αλλά θα την βολέψουμε και αυτήν...Είτε στο 3ο μας παιδάκι είτε οι αδερφούλες μου που δόξα το θεούλη είμαστε πολλές...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,καλά το δικό μου θέμα το ανέφερα κ εχθές,σαφώς κ έχω πρόβλημα,ιδίως με το κορίτσι,που δεν αποτελεί μέρος καμίας παράδοσης,που η πεθερά μου δε με βοηθάει καθόλου,που δε μ αρέσει το όνομά της(κ μόνο που μου τη θυμίζει-συγνώμη κιόλας,ακούγομαι κακιά αλλα αν ξέρατε θα καταλαβαίνατε...)κ παρόλα αυτά αναγκάστηκα να βγάλω το παιδί μου έτσι γιατι απλά ή θα χώριζα ή θα το δεχόμουν...Κ ουδεμία πρόθεση έχω ν χωρίσω μετον άνθρωπο που κατα τα άλλα δένουμε απίστευτα!!!Αλλα βρήκα ένα ωραιότατο υποκοριστικό κ ούτε γάτα ούτε ζημιά-όσο κ αν την ενοχλεί!!!

Κ τώρα που διάβασα το θεματάκι ελαφρώς έξαλλη έγινα με την κυρία...Μοσχούλα,γιατι καλή-χρυσή αλλα έπρεπε να λύσει το θέμα κ το πρόβλημα απο μόνη της...Ας διαχώριζε τη θέση της κ ας έλεγε να διαλέξουν τα παιδιά ότι όνομα θέλουν ή έστω να βάλουν κ ένα δεύτερο..Υπάρχει περίπτωση να της αρέσει το όνομά της????Γιατι εντάξει η παράδοση,εντάξει η χαρά κ το καμάρι που θα έχει αλλα να σκεφτεί κ το εγγονάκι της όμως που ΙΣΩΣ έχει κάτι δικό της που θα το συντροφεύει μια ολόκληρη ζωή κ ΙΣΩΣ να νιώθει άσχημα γι αυτό!!!

Συγνώμη αν είμα λίγο σκληρή αλλα αυτό το θέμα πραγματικά με πονάει πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις δωσαμε ασχετο ονομα..Ναταλια-Χριστινα..

Ναταλια γιατι μας αρεσε και Χριστινα γιατι το ειχαμε ταξει κατα την εγκυμοσυνη. Κανεις δεν μας ειπε τιποτα, αν και ξερω οτι τα πεθερικα

ηθελαν να βγαλουμε απο την πλευρα τους..

Οι γονεις μου ηθελαν ασχετο, αρκει να ηταν ομορφο. Και μας εδωσαν και

τα λεφτα για το τραπεζι..Γιατι ειναι το εγγονι τους και το λατρευουν οποιο ονομα και να εχει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΠΟΣΑ ΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΟΙ ΟΛΑ ΤΑ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ.ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΦΡΟΞΥΛΑΝΘΗ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΜΑΡΩΝΕΙ ΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ Η ΕΝΑΣ ΠΑΠΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ?Ε ΚΑΙ?ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΘΕΛΩ ΔΕ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΙΑΝ ΑΓΟΡΟ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΕΘΕΡΟ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΣΔΤΟ ΠΑΣΙΔΑΚΙ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ.ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΜΗ ΣΑΣ ΖΑΛΙΖΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ariel μου γεια σου.....αν κ ειναι λιγο νωρις ακομα για το ονομα σε καταλαβαινω κ εγω κ ο αντρας μου ετσι ειμασταν!

Λοιπον εγω θα βαφτησω την ζουζουνα μου μαζι με τα 1α γενεθλια της......εμεις γενικα δεν κραταμε σε αυτο το θεμα την παραδοση.....Θελω να βγαλω την πεθερα μου αλλα θελω κ να της δωσω ενα ονομα που αρεσει "στην μαμα κ στον μπαμπα" αλλα στο μελλον να αρεσει κ στην μικρη!

Την πεθερα μου την λενε Σιμονη.........ομως το ονομα που θελουμε ειναι Εμμα.......Αποφασισαμε λοιπον να βγαλουμε κ τα δυο!!

Η μικρουλα δεν εχει να χασει!Μονο να κερδισει 2 υπεροχα ονοματακια!

Πιστευω πως κ στο δευτερο παιδακι (οταν με το καλο ερθει) θα κανουμε το ιδιο!

Κανεις δεν μενει με παραπονο! ;):P

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς είμαστε των αρχαίων ονομάτων..

Τον γιο μου τον βγάλαμε Ορέστη και την μικρή μας θα την πούμε Ιόλη..Ξέρω οτι δεν θα αρέσει στην πεθερά μου..αλλά τι να κάνουμε..

Άλλα πράγματα έχουν σημασία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκια μου αυτό με τα ονόματα είναι μεγάλος μπελάς!!!!

Ένα μεγάλο μπράβο στα ζευγάρια που σπάνε τις παραδόσεις!!!!!

Εγώ όπως έχω αναφέρει ήδη δε μπορώ να το κάνω, γιατί είχα συμφωνήσει πριν το γάμο..!!!

Βέβαια το καλό είναι ότι η πεθερά μου είναι πολύ καλός άνθρωπος και μας έχει σταθεί και μας στέκεται σε όλα!! όπως και οι γονείς μου!!!!

Αν με πίεζε και μου έλεγε ότι έτσι θα βάλετε το παιδί δε θα το έβαζα γιατί είμαι αντιδραστικός άνθρωπος...

Βρε κορίτσια δε μου αρέσει το όνομα ειμαι κακιά?? Ξέρει καμία το Μοσχούλα και το Μοσχάνθη είναι το ίδιο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

imanth έγραψε:

Αχ κοριτσάκια μου αυτό με τα ονόματα είναι μεγάλος μπελάς!!!!

Ένα μεγάλο μπράβο στα ζευγάρια που σπάνε τις παραδόσεις!!!!!

Εγώ όπως έχω αναφέρει ήδη δε μπορώ να το κάνω, γιατί είχα συμφωνήσει πριν το γάμο..!!!

Βέβαια το καλό είναι ότι η πεθερά μου είναι πολύ καλός άνθρωπος και μας έχει σταθεί και μας στέκεται σε όλα!! όπως και οι γονείς μου!!!!

Αν με πίεζε και μου έλεγε ότι έτσι θα βάλετε το παιδί δε θα το έβαζα γιατί είμαι αντιδραστικός άνθρωπος...

Βρε κορίτσια δε μου αρέσει το όνομα ειμαι κακιά?? Ξέρει καμία το Μοσχούλα και το Μοσχάνθη είναι το ίδιο??

Απ όσο ξέρω δεν είναι το ίδιο...Ούτε κ εμένα θα μου άρεζε κορίτσι μου.Κ αυτό με τη συμφωνία πριν το γάμο είναι χαζό,το έκανα κ εγώ..Αλλα πόσο διαφορετικά σκέφτεσαι όταν το κουβαλάς 9 μήνες,πονάς τόσο πολύ για να το γεννήσεις κ ύστερα είσαι υποχρεωμένη να του δώσεις ένα όνομα που δεν σου αρέσει!

Αφού είναι τόσο γλυκιά κ συννενοήσιμη γυναίκα βρε κοπέλα μου γιατι δε συζητάς μαζί της την περίπτωση δεύτερου ονόματος??Πιστεύω θα καταλάβει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αυτό δεν έχεις άδικο..(για το δεύτερο όνομα..) !!! Αλλά και πάλι ποιο ταιριάζει?? Κάτι που να το φωνάζουμε μαζί....

Επίσης θα συμφωνήσω ότι οι συμφωνίες είναι ό,τι πιο χαζό...αλλά έχε χαρη που όπως έχω πει είναι ιδιάζουσα περίπτωση...

Αυτό που με ενοχλεί δεν είναι ότι δεν αρέσει σε εμένα..αλλά ότι κάποια στιγμή θα γυρίσει και θα μου πει η κόρη μου...ρε μαμά γιατί με έβγαλες έτσι?? τι όνομα μου έδωσες?? Αυτό με στεναχωρεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άχ,οτι κ να πεις έχεις δίκιο κορίτσι μου...Τότε απλά ρώτα την πεθερά σου αν θα την ενοχλούσε να τη φωνάζετε Σήλια που είναι πολύ όμορφο...Κ ότι βγει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ISMHNH μου τα ίδια και γω...........Δεν είμαι των αρχαίων ονομάτων αλλά των ωραίων ονομάτων!!!!!!!!!!!!!Για το γιο μου σκεφτόμουνα για Ορέστης ή Αλέξανδρος και τελικά κατέληξα στο Ορέστης γιατί δεν το ακούς συχνά...

Φυσικά και δεν άρεσε στην πεθερά μου, ούτε και στον πατέρα μου αλλά τι να κάνουμε.............Αρέσει σε όλους τους άλλους!!!!!!!!!!!

Δεν ρώτησα τη γνώμη τους!!!!!!Αυτοί με ρώτησαν..........Θα τους περάσει..........Ένα όνομα είναι...........Θα το αγαπάνε λιγότερο ή περισσότερο αν έχει άλλο όνομα?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...