Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κρατάτε την παράδοση ή δίνετε ''άσχετο'' όνομα;


Ariel

Recommended Posts

Ιφιγένεια είναι πολύ ωραία ονόματα και αυτά (Νεφέλη,Δανάη κτλ.)Εγώ πιστευω πως πρέπει να ξαναφέρουμε στην επιφάνεια τα αρχαιοελληνικά ονόματα που κουβαλάνε μια τεράστια ιστορία.Υπάρχουν τόσα άλλα ξεχασμένα και όμορφα ονόματα...:)

Εμένα με λένε Σίλια,μια ανάμειξη του Σωτηρία και του Ιουλία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

AFRODITH έγραψε:

giati antidraseis apo to diko sou soi?

Επειδη ο πατερας μου με τη μανα μου χωρισαν οταν ημουν 6 χρονων και μεγαλωσαμε με τον παππου και τη γιαγια θα τους ερθει καπως. Δεν μπορουν να χωνεψουν οτι εχω επαφες με τη μανα μου. Εχουμε τσακωθει παρα πολλες φορες για αλλα θεματα που αφορουν τη μανα μου και εμενα! Αμα δωσω και το ονομα της στο παιδι μου ποιος με σωζει! :P :laugh: Με βλεπω να μην τα παίρνω τελικα τα ελαιόδεντρα! :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χεχε,Δημητρούλα έχεις πολύ πλάκα!Η μητέρα είναι ιερό πρόσωπο,ό,τι και αν έχει προηγηθεί,και πολύ καλά κάνεις και έχεις αποφασίσει να δώσεις το όνομα της στην μελλοντική σου κόρη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

dimitroula29 έγραψε:

Σαν τι Δημητρούλα?

Αχ, βρε συ τώρα το συνειδητοποίησα!

Δήμητρα εσύ, Δημήτρη ο γιος σου? :ohmy:[/quote:1utxx8j3]

Να σου πω δεν το σκεφτηκα καθολου επειδη ειμαστε διαφορετικό φύλο! Τον κουνιαδο μου τον λενε Παναγιωτη και το γιο του τον βαφτισανε Παναγιωτη του πεθερου. Ακομα και τωρα μερικες φορες μπερδευόμαστε! :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρούλα ναι, όταν είναι διαφορετικά τα φύλα δεν τίθεται θέμα μπερδέματος. Αλλά με τον κουνιάδο σου και το αγόρι του ναι..

Να φανταστώ ότι μεγάλωσες με τον παππού και τη γιαγιά, τους γονείς του μπαμπά σου γι'αυτό και η ενδεχόμενη αντίδραση... Αλλά και πάλι.. Τύφλα να'χουν τα ελαιόδεντρα μπροστά στη σχέση μάνας-κόρης! ;):cheer:

Ariel και πάνω που θα σε ρωτούσα εσένα πως σε λένε?

Ωραίο συνδυασμό κάνατε! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια,πριν 21 χρόνια που έγινε η ονοματοδοσία μου ήταν στην μόδα το ''κόψιμο''και το ''ράψιμο''ονομάτων. ;) Το παρατηρώ και σε φίλες μου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είναι κορίτσι θα την πούμε Μαρκέλλα Ελισάβετ (Μαρκέλλα γιατί το έχω τάξει και Ελισάβετ από την γιαγιά του συζύγου που την λατρεύουμε και οι 2)

Αν είναι αγόρι Αιγέας Γεώργιος (Αιγέας γιατί έτσι μας αρέσει ;p και Γεώργιος από τον πατέρα μου-απαίτηση του συζύγου)

Οι γονείς μου δεν έχουν θέμα όσο για τα πεθερικά και να είχαν ο σύζυγος τους το ξέκοψε.

Συμφωνώ με την άποψη πως δεν πρέπει να ανακατεύεται κανείς παρά μόνο το ζευγάρι. :)

Σας φιλώ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα δεν με πιεσε κανεις ισως γιατι ηξεραν οτι τον ειχα ταμενο στον αγιο σπυριδωνα.

αν ομως δεν ηταν ταμενος επειδη του πεθερου μου εχει βγει θα τον βγαζαμε η νικο η νικολετα

γιατι της πεθερας μου δεν μου αρεσει 'αγλαια'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tsofi πολύ όμορφα ονόματα :) Με το καλό

Μπεμπούλης και εμένα το Αγλαία μου κάθεται κάπως :S Αν και δεν είναι και τόσο άσχημο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Όπως έχω ξαναπει εγώ αν κάνω αγόρι το πρώτο θα έχει το όνομα του πεθερού μου Γιώργος (αν ήταν κανένα παράξενο ή που δεν μου άρεσε ίσως να το ξανασκεφτόμουνα)

Αν βγει κορίτσι σίγουρα δεν θα πάρει της πεθεράς μου (μην τα θέλουν όλα δικά τους) μου αρέσει το Νεφέλη πολύ αλλά σκέφτομαι και το Κωνσταντίνα λόγω του πατέρα μου. Τη μαμά μου τη λένε Βαγγελιώ αλλά δε μ'αρέσει πολύ, αν και την αγαπάω πάρα πολύ και θα ήθελα να της δώσω αυτή τη χαρά... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΝΤΩΝΗ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ!! :dry: ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΟΛΥΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ! ΟΛΑ ΤΑ ΞΑΔΕΛΦΙΑ ΑΝΤΩΝΙΔΕΣ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fatsoula.aik.1981 το Ευαγγελία μπορεί να γίνει Εύα η Βάλια,αν δεν σου αρέσει ολόκληρο.

Τρισευτυχισμένη πώς θα τον φωνάζετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μία συμμαθήτριά μου βάφτισε την κόρη της Αγλαΐα (στην πεθερά της βεβαίως βεβαίως γιατί αν ήταν η μαμά της θα είχε αρνηθεί) και τη φωνάζει Αίγλη! Αίγλη ναι, όλα τα λεφτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμείς περιμένουμε το πρώτο παιδάκι μας και οι γονείς θέλουν να τους βγάλουμε το όνομα του παππού.Αλλά εγώ βρε κορίτσια να σας πω την αλήθεια δεν θέλω,το Κυριάκος δεν μου αρέσει αλλά τι να κάνω δεν ξέρω.Πιστεύω ότι αυτά στις μέρες μας είναι ξεπερασμένα και θα πρέπει και οι γονείς να έχουν άλλες αντιλήψεις πια.Δηλ αν βαφτιστεί το παιδί με κάποιο άλλο όνομα και όχι με το δικό τους θα το αγαπάνε λιγότερο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να σας εξηγήσω λίγο την κατάσταση, δεν ξέρουμε ακόμη τι μωράκι περιμένουμε, όμως ο άντρας μου είναι της παράδοσης και θέλει το πρώτο μας να πάρει το όνομα του από τη δική του μεριά.

Αν είναι κοριτσάκι ο.κ θα το πούμε Χρύσα(τρώγεται..)της πεθεράς μου.Αν είναι όμως αγοράκι την κάτσαμε..!ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ!

Αφου τελευταία, για να του την σπάσω λίγο, του λέω οτι θα το φωνάζουμε Ντάφυ και νευριάζει!!Α, και ότι αν κάνουμε και δεύτερο αγόρι αργότερα να το πούμε Γκούφυ για να ταιριάζουνε!

Ε, μα τι να του πω για να καταλάβει οτι στην τελική το δικό μας το παιδί θα κοροιδεύουνε(που ήδη έχουν αρχίσει κάποιοι κοντινοί μας φίλοι την καζούρα!)

Σόρυ που σας έπρηξα.. :blush::P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΒΓΑΛΑΜΕ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ(ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ)ΙΩΑΝΝΗ.ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟ(ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ).ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠ'ΤΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΤΙΜΗΣΩ Μ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ Ε????ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ Κ ΤΟΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΤΡΑΝΤΟ :blush: ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ,ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ?ΠΕΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ :(

ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗΝ jona ΟΤΙ ΤΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΓΙΑ ΑΝΤΡΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΛΙΤΣΑ!ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΛΙΤΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΟΣΟΙ ΤΟ ΑΚΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ,ΠΑΛΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΜΕΙΝΑ ΣΤΟ ΛΙΤΣΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΕ ΦΩΝΑΖΑΝ ΦΙΛΙΤΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΕΣΕ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ :blink:

ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΝΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ :)

olya ΤΟ ΤΡΑΝΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ..ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς τη μεγάλη μας κόρη την βαφτίσαμε Ιωάννα (Ιωάννης ο πεθερός) και τη μικρή μας τη βαφτίσαμε Αφένδρα και τη φωνάζουμε και Φέδρα (η μαμά μου. Εμείς ναι την κρατήσαμε την παράδοση αλλά γειώσαμε την πεθερά :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rose25 έγραψε:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ :(

ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗΝ jona ΟΤΙ ΤΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΓΙΑ ΑΝΤΡΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΛΙΤΣΑ!ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΛΙΤΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΟΣΟΙ ΤΟ ΑΚΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ,ΠΑΛΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΜΕΙΝΑ ΣΤΟ ΛΙΤΣΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΕ ΦΩΝΑΖΑΝ ΦΙΛΙΤΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΕΣΕ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ :blink:

ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΝΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ :)

olya ΤΟ ΤΡΑΝΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ..ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ!

ΡΕ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ,ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΣΕΣ...

ΦΙΛΙΑ ΛΕΝΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ (ΒΛΕΠΕ ΚΡΗΤΗ) ΔΟΣΑΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ,ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΟ ΓΕΝΟΣ....ΓΝΗΣΙΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ.

ΓΕΝΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΚΛΠ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ.

ΣΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΟ ΞΕΚΟΨΑ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΝΗΨΙΕΣ.

ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 100 ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ....ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΟΡΗ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...