Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερματέγχυση


zozo1

Recommended Posts

Ειρήνη μου λυπάμαι πολύ για όσα πέρασες. Σίγουρα θα ήταν δύσκολα. Πάντως ο γιατρός μου θεώρησε καλό το ότι είχα 9 ωάρια οπότε δεν ξέρω αν θεωρείται υπερβολικός αυτός ο αριθμός. Τη 2η φορά είχα 7 ωάρια στο μέγεθος που χρειάζεται και μερικά μικρότερα που δεν ξέρω πόσα ήταν. Κι εγώ μην νομίζεις ότι πέρασα λίγα. Έκανα χειρουργείο για ινομυώματα και ταυτόχρονα απόξεση γιατί ενώ νόμιζα ότι ήμουν έγκυος τελικά υπήρχε μόνο σάκος και όχι έμβρυο. Μετά από ένα χρόνο μένω ξανά έγκυος και από την πρώτη μέρα καθυστέρησης έχω αίμα και τελικά είχα αποβολή στην 8η εβδομάδα οπότε κάνω ξανά απόξεση. Από τότε έχει πέρασει λίγο παραπάνω από ένας χρόνος και δεν έχω καταφέρει να μείνω έγκυος. Έκανα την 1η σπερματέγχυση τον περασμένο μήνα και τη 2η πριν μια εβδομάδα οπότε είμαι στην αναμονή. Είναι στιγμές που κι εγώ απογοητεύομαι αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω ξανά κι ότι αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά. Παίρνω κουράγιο κι από τις ιστορίες άλλων κοριτσιών στο forum που μετά από δυσκολίες τα κατάφεραν. Εύχομαι το mammyland να σου φέρει γούρι κι από εδώ και πέρα να είσαι πιο τυχερή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

chrysa να σε ρωτησω κατι;;εσεις τι κινητικοτητα εχετε στο σπερμα κ κανετε σπερματεγχυσεις;;ρωταω γιατι εμας με σχεδον καθολου ζωηρη,μας ειπαν να κανουμε(οπως κ εγινε),με μηδεν αποτελεσμα βεβαια...κ απ'οτι διαβαζω κ μαθαινω η σπερματεγχυση εχει επιτυχια οταν η κινητικοτητα ειναι σχεδον στα φυσιολογικα.

Για αυτο εκανα 2 κ τωρα σκεφτομαι πολυ σοβαρα την εξωσωματικη,εσυ τι λες;;σαν αποψη..ετσι,μιας κ το περνας κ εσυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς ζούμπι μου δεν έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα, μας είπαν ότι είναι πολύ καλό με κινητικότητα 70%. Απλά προχωρήσαμε στη σπερματέγχυση λόγω του ότι προσπαθούμε καιρό χωρίς αποτέλεσμα οπότε είπαμε να αυξήσουμε λίγο τις πιθανότητες με τη διαδικάσία της σπερματέγχυσης. Άγνωστος ο λόγος που δυσκολευόμαστε τόσο πολύ. Ίσως είναι αυτό που λένε ανεξήγητη υπογονιμότητα αφού όλες οι άλλες εξετάσεις είναι εντάξει (ορμόνες, σαλπιγγοραφία, υστεροσκόπιση). Είχα καταλάβει κιόλας από τα test ωορρηξίας που χρησιμοποιώ ότι για 2-3 κύκλους μέσα στο καλοκαίρι δεν έκανα ωορηξία (ίσως από το άγχος) οπότε είπα δεν πάει άλλο πρέπει νά βοηθήσουμε την κατάσταση με κάποιο τρόπο. Έχω την εντύπωση όμως χωρίς να είμαι σίγουρη ότι η σπερματέγχυση χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις που υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σπέρμα. Εσύ έχεις κάνει σπερματέγχυση μια φορά ή περισσότερες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou zozo1.ti na sou pw kai egw ekana 2 fores alla tipota to idio kai oi kouniada mou!!!kai emena o antras mou exei ligo provlima stin kinitikotita alla o mpantzanakis mou den exei???den kserw den tin polu pistevw alla mas to protinoune ws to epomeno vima prin tin ekswswmatiki!!!!!elpizw se esena na mi usxuei kai na pane ola kala..ena einai to sigouro OXI ANGXOS!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα μου πραγματικα περασες πολλα και χειροτερα απο εμενα γιατι εγω δεν ειχα ποτε θετικο τεστ εγκυμοσυνης 5 χρονια τωρα οποτε δεν ενιωσα την απωλεια μετα. λυπαμε για οτι περασες και μπραβο σου που εισαι τοσο δυνατος χαρακτηρας και προσπαθεις ακομα. σου ευχομαι να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα που θα κρατησουν ομως για 9 μηνες και οχι μονο για λιγες στιγμες. θα βαλω κατω απο το δεντρο μου μεσα στην φατνη το ονομα σου για να εχεις καλα αποτελεσματα. φιλακια περιμενω συντομα να δω το τεστ σου ΘΕΤΙΚΟ. καλες γιορτες. ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι γεια σου ειμαι η ειρηνη εκανα και εγω σπερματεγχυση και μου ειπε ο γιατρος οτι επειδη πεθαιναν γρηγορα τα σπερματα οτι παντα δυναμωνουν το σπερμα οι γιατροι πριν σου το βαλουν μεσα σου. οποτε νομιζω οτι η κινητηκοτητα διορθωνεται πριν την σπερματεγχυση. αλλα δεν ξερω και 100 τισ 100. καλες γιορτες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysa έγραψε:

Εμείς ζούμπι μου δεν έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα, μας είπαν ότι είναι πολύ καλό με κινητικότητα 70%. Απλά προχωρήσαμε στη σπερματέγχυση λόγω του ότι προσπαθούμε καιρό χωρίς αποτέλεσμα οπότε είπαμε να αυξήσουμε λίγο τις πιθανότητες με τη διαδικάσία της σπερματέγχυσης. Άγνωστος ο λόγος που δυσκολευόμαστε τόσο πολύ. Ίσως είναι αυτό που λένε ανεξήγητη υπογονιμότητα αφού όλες οι άλλες εξετάσεις είναι εντάξει (ορμόνες, σαλπιγγοραφία, υστεροσκόπιση). Είχα καταλάβει κιόλας από τα test ωορρηξίας που χρησιμοποιώ ότι για 2-3 κύκλους μέσα στο καλοκαίρι δεν έκανα ωορηξία (ίσως από το άγχος) οπότε είπα δεν πάει άλλο πρέπει νά βοηθήσουμε την κατάσταση με κάποιο τρόπο. Έχω την εντύπωση όμως χωρίς να είμαι σίγουρη ότι η σπερματέγχυση χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις που υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σπέρμα. Εσύ έχεις κάνει σπερματέγχυση μια φορά ή περισσότερες;

Εχω κανει δυο.Ο γιατρος μου μας ειχε πει για 3 προσπαθειες κ μετα εξωσωματικη.Ομως το Σεπτεμβρη ο αντρας μου εκανε επεμβαση για την κυρσοκηλη που ειχε(γιατι μαλλον εκει οφειλετε η μη κινητικοτητα) κ τωρα οεριμενουμε να περασει το 3μηνο που μας ειπαν,να παραχαθχει καινουργιο σπερμα,να ξανακανει σπερμοδιαγραμμα κ να δουμε αν εφτιαξε η αν εμεινε στασιμο.

Αναλογος το αποτελεσμα θα πραξουμε.Αν το σπερμα εχει φτιαξει θα κανω κ την τελευταια σπερματεγχυση..κ ο Θεος βοηθος.

Δεν θελω να σκεφτομαι οτι δεν θα εχει φτιαξει...προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη,σε λιγες μερες θα ξερουμε..

Εσεις παντως σιγουρα θα κανετε μωρο,απλα εχετε πολυ αγχος..τι να σου πω;;να μην εχεις;;γινετε να μην εχεις;;σε καταλαβαινω..προσπαθησε ομως,οοοοσο μπορεις να το αποβαλλεις.Σκεψου οτι ειναι ο μονος λογος που σου στερει αυτο που τοσο πολυ θες...

Σου ευχομαι συντομα να μεινεις εγκυος,εξαλλου θα τα λεμε εδω μεσα..πολλα φιλια. ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνάκι μου δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με συγκίνησες. Χίλια ευχαριστώ... Δεν έχω λόγια, δάκρυσα μ' αυτό που έγραψες. Είναι δύσκολο να γράψω πώς ένιωσα όταν το διάβασα. Θα προσεύχομαι κι εγώ για εσένα. Θέλω πολύ να τα καταφέρεις. Προσπαθείς κι εσύ καιρό και το αξίζεις! Πολλά φιλιά. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζούμπι μου καλημέρα. Σ' ευχαριστώ πολύ για τη θετική σου ενέργεια. Διάβασα σε άλλο post πως έχεις ήδη μια κορούλα, να τη χαίρεσαι! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις να μεγαλώσεις την οικογένεια σου με ακόμη ένα παιδάκι ή και γιατί όχι αν θέλει ο Θεός και περισσότερα! Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να προηγηθούν 3 σπερματεγχύσεις πριν την εξωσωματική. Είναι φαίνεται η τακτική που ακολουθείται εάν δεν συντρέχουν λόγοι που είναι αποτρεπτικοί για να γίνει σπερματέγχυση όπως κλειστές σάλπιγγες. Κι εγώ του πρότεινα όταν δεν πέτυχε την 1η φορά να πάμε για εξωσωματική για να αυξήσουμε τις πιθανότητες αλλά επειδή τον είδα αρνητικό δεν επέμεινα. Εκείνο που με ανησυχεί λιγάκι είναι ότι δεν ξέρω καμιά κοπέλα που να έμεινε έγκυος από σπερματέγχυση ενώ αντίθετα ξέρω πολλές που τα κατάφεραν με εξωσωματική. Δεν ξέρω εάν εσύ έχεις ακούσει για περιπτώσεις που τα κατάφεραν με τη μέθοδο αυτή; Ελπίζω να είμαστε εμείς οι τυχερές... Όσο για το άγχος τί να πω προσπαθώ αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα, πάντως άργησα να αγχωθώ για το συγκεκριμένο θέμα δηλ. έκανα για πολύ καιρό απίστευτη υπομονή τον τελευταίο καιρό είναι που δεν μπορώ να το βγάλω καθόλου από το μυαλό μου. Είμαι όμως αισιόδοξη και θετική. Καλή σου μέρα και θα είμαστε σε επικοινωνία. Είναι μεγάλη ανακούφιση να μιλάς με ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν πως νιώθεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα μου ποτε περιμενεις αποτελεσματα; εγω θα παω απο ιανουαριο αλλα ισως να μην προλαβω με αυτο τον κυκλο και να παω φεβρουαριο. εχω και μεγαλο κυκλο και περναει γρηγορα ο καιρος. ο κυκλος μου ειναι 32 με 40 μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysa έγραψε:

ζούμπι μου καλημέρα. Σ' ευχαριστώ πολύ για τη θετική σου ενέργεια. Διάβασα σε άλλο post πως έχεις ήδη μια κορούλα, να τη χαίρεσαι! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις να μεγαλώσεις την οικογένεια σου με ακόμη ένα παιδάκι ή και γιατί όχι αν θέλει ο Θεός και περισσότερα! Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να προηγηθούν 3 σπερματεγχύσεις πριν την εξωσωματική. Είναι φαίνεται η τακτική που ακολουθείται εάν δεν συντρέχουν λόγοι που είναι αποτρεπτικοί για να γίνει σπερματέγχυση όπως κλειστές σάλπιγγες. Κι εγώ του πρότεινα όταν δεν πέτυχε την 1η φορά να πάμε για εξωσωματική για να αυξήσουμε τις πιθανότητες αλλά επειδή τον είδα αρνητικό δεν επέμεινα. Εκείνο που με ανησυχεί λιγάκι είναι ότι δεν ξέρω καμιά κοπέλα που να έμεινε έγκυος από σπερματέγχυση ενώ αντίθετα ξέρω πολλές που τα κατάφεραν με εξωσωματική. Δεν ξέρω εάν εσύ έχεις ακούσει για περιπτώσεις που τα κατάφεραν με τη μέθοδο αυτή; Ελπίζω να είμαστε εμείς οι τυχερές... Όσο για το άγχος τί να πω προσπαθώ αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα, πάντως άργησα να αγχωθώ για το συγκεκριμένο θέμα δηλ. έκανα για πολύ καιρό απίστευτη υπομονή τον τελευταίο καιρό είναι που δεν μπορώ να το βγάλω καθόλου από το μυαλό μου. Είμαι όμως αισιόδοξη και θετική. Καλή σου μέρα και θα είμαστε σε επικοινωνία. Είναι μεγάλη ανακούφιση να μιλάς με ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν πως νιώθεις.

να σου πω την αληθεια..ουτε εγω εχω ακουσει για καποια που να εμεινε εγκυος απο σπερματεγχυση,περσι το ειχα βαλει κ σαν ερωτημα στο forum κ δεν ειχε απαντησει καποια...και εγω πιστευω οτι η εξωσωματικη ειναι ο καλυτερος τροπος να επιτευχθει εγκυμοσυνη,οταν συντρεχει λογος..τωρα..τι να πω;;βλεποντας κ κανοντας,αλλα δεν ξερω..ετσι κ σαν προαισθημα,το ενστικτο μου μου λεει,πως για εμας η μονη λυση θα ηταν αυτη..εξαλλου,τα καναμε ολα μεχρι στιγμης κ αποτελεσμα μηδεν...

Θα τα λεμε σιγουρα..εχουμε μακρυ χειμωνα μπροστα,πολλα φιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ειρήνη μου. Το ερχόμενο Σάββατο κανονικά. Πιστεύεις ότι τώρασυνηδειτοποίησα ότι πέρασαν οι μέρες; Ίσως γιατί δεν ανυπομονώ να έρθει εκείνη η μέρα αφού προτιμώ να συνεχίζω να ελπίζω. Πάντως κανένα σύμπτωμα δεν έχω. Τίποτα διαφορετικό από άλλους μήνες. Ίσως να πάω για χοριακή το Σάββατο διότι λόγω του ότι παίρνω υπόθετα προγεστερόνης καθυστερούν την περίοδο και δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνω εάν δεν χρειάζεται. Κάπως έτσι την πάτησα τον προηγούμενο μήνα. Ενώ έχω ακετά σταθερό κύκλο 27-28 ημερών, είχα λίγες μέρες καθυστέρησης και έλπιζα αλλά τελικά ήταν λόγω της προγεστερόνης. Μόλις την σταμάτησα ήρθε. Από την άλλη δεν θέλω να τη σταματήσω χωρίς να είμαι 100% σίγουρη ότι δεν είμαι. Aν και για να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να περιμένω ακόμη μερικές μέρες για να κάνω test εγκυμοσύνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρήνη μου σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που με θυμήθηκες. Δυστυχώς η χοριακή είναι αρνητική όπως ακριβώς το περίμενα δηλαδή. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα όπως ούτε και πριν την περίοδο δεν έχω κανένα σύμπτωμα, μόνο 1-2 σπυράκια βγάζω λίγες μέρες πριν τα οποία έβγαλα κι αυτό το μήνα. Βιάστηκα όμως να κάνω τη χοριακή για να μπορέσω να σταματήσω την προγεστερόνη και να έρθει η περίοδος. Αύριο έχω ραντεβού στο γιατρό. Είμαι σίγουρη πως θα επιμένει να κάνω και 3η σπερματέγχυση όπως μου είπε από την αρχή αν κι εγώ προτιμώ να προχωρήσω σε εξωσωματική. Να σου πω την αλήθεια άρχισα να μην την πολυπιστεύω τη σπερματέγχυση. Δεν ξέρω καμιά που να έμεινε έγκυος μ' αυτή τη διαδικασία αν και για να επιμένουν να την κάνουν οι γιατροί πρέπει λογικά να έχει κάποια ποσοστά επιτυχίας. Δεν πειράζει δε θα το βάλουμε κάτω. Θα περιμένουμε τον άλλο μήνα παρεούλα. Εσύ τελικά πότε θα την κάνεις Ιανουάριο ή Φεβρουάριο ή ακόμη δεν ξέρεις? Φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα μου δεν ξερω ακομα γιατι η μοναδα στο νοσοκομειο που θα παω εκλεισε για γιορτες και θα ανοιξουν 6 ιανουαριου εγω ομωσ τωρα εχω λιγα πονακια περιοδο οποτε αν μου ερθει σε λιγες μερες θα πρεπει να περιμενω μετα τον αλλο κυκλο δηλαδη ακομα 35 ημερες. αλλα εκτος απο αυτο ο αντρας μου θα κανει μια επεμβαση στο γονατο και μετα θα εχει 2 μηνες αναρωση οποτε ;;;;; ειμαι στο πουθενα ουτε και εγω ξερω τι μου γινεται. αστο καλο αυτο το 2009 με κουρασε.

καλες γιορτες καλα να περνας και λιγη υπομονη ακομα να κανεις. φιλια

ΥΓ.η φατνη δεν εκανε καλη δουλεια.

υπομονη σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνη κ χρυσα,σας ευχομαι κ εγω καλες γιορτες κ βαλτε με κ εμενα στην παρεα σας γιατι κατα πασα πιθανοτητα με τον καινουργιο χρονο ξεκιναω κ εγω σπερματεγχυσεις.

Για αυτο που λες χρυσα,τις πιθανοτητες δηλ.μιας εγκυμοσυνης με σπερματεγχυση,εχεις δικιο.Ουτε εγω εχω πειστει πως εχει αποτελεσματα.Εχω ακουσει στο φιλικο μου περιβαλλον για καποια κοπελα που εκανε διδυμα ετσι,αλλα...τι να πω;

Θα δουμε..εδω θα ειμαστε,πολλα φιλια.Θα περιμενω νεα κ απο τις δυο σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ειρήνη μου. Πήγα στο γιατρό χτες και μου είπε αυτό το μήνα να μην κάνουμε τίποτα κι από τον επόμενο να συνεχίσουμε με ακόμα μια σπερματέγχυση. Θα χρειαστώ μεγάλες δόσεις υπομονής ακόμα μου φαίνεται... Σαν χαμένη νιώθω κι εγώ μην νομίζεις... Ευτυχώς που σας έχω κι εσάς και τα λέμε. Όσο για τον άντρα σου ελπίζω να πάνε όλα καλά με την επέμβαση που θα κάνει. Προτεραιότητα έχει αυτό και μετά το άλλο θέμα. Μην στενοχωριέσαι καθόλου για τη φάτνη, θα μας βοηθήσει να πάνε όλα καλά με το νέο χρόνο!

Καλά Χριστούγεννα και θα τα λέμε! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου ζούμπι μου, αποφάσισες κι εσύ να προσπάθήσεις ξανά με σπερματέγχυση τελικά. Ας εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα με τη μέθοδο αυτή αφύ επιμένουν κι οι γιατροί μας. Ελπίζω πάντως με την επόμενη σου προσπάθεια να τα καταφέρεις, να μην ταλαιπωρηθείς άλλο. Θα είμαστε σε επικοινωνία. Καλά Χριστούγεννα και να περάσεις τέλεια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΖΟΥΜΠΙ μου καλως ηρθες στην παρεα μας. κουραγιο και εσυ και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και εσυ ΧΡΥΣΑ μου καλη επιτυχια την επομενη φορα. εγω τα ιδια, καλες γιορτες και το 2010 να ερθει με θετικα τεστ++++++++++++++++

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Χρύσα και ζούμπι μου καλή χρονιά. :):):) Γράψτε μου τα νέα σας . εγώ αγόρασα τα φάρμακα ;) και είμαι έτοιμη για την 2η σπερματέγχυση σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης. Τώρα το μόνο που έμεινε είναι να μου έρθει περίοδος . είναι ο μονός μήνας που την περιμένω με χαρά. Θα μου έρθει περίπου στις 25 με 30 του μηνός. Πιστεύω να είσαστε και εσείς έτοιμες και να κάνουμε παρεουλα γιατί αυτή η αναμονή δεν παλεύετε :ohmy: εύκολα. Φιλιά καλά να περνάτε :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Είρήνη μου χαίρεται, καλή χρονιά και σε σένα! Απ' ότι κατάλαβα θα κάνεις τη σπερματέγχυση στα μέσα Φεβρουαρίου. Εύχομαι αυτή τη φορά να μην ταλαιπωρηθείς καθόλου και να έχεις θετικό αποτέλεσμα! Με την επέμβαση του άντρα σου πήγαν όλα καλά;

Εγώ αποφάσισα να μην κάνω άλλη σπερμαγχυση. Διαβάζοντας και στο forum ότι δεν έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας θεωρώ ότι 2 φορές που το προσπάθησα ήταν αρκετές. Τώρα σκέφτομαι την εξωσωματική αλλά ακόμα το ψάχνω. Υπάρχουν βέβαια και κάποιες κοπέλες που τα κατάφεραν με σπερματέγχυση και μακάρι να είσαι μια απ' αυτες και να τα καταφέρεις αυτή τη φορά. Θα περιμενω με αγωνία να μάθω νέα σου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysa έγραψε:

Είρήνη μου χαίρεται, καλή χρονιά και σε σένα! Απ' ότι κατάλαβα θα κάνεις τη σπερματέγχυση στα μέσα Φεβρουαρίου. Εύχομαι αυτή τη φορά να μην ταλαιπωρηθείς καθόλου και να έχεις θετικό αποτέλεσμα! Με την επέμβαση του άντρα σου πήγαν όλα καλά;

Εγώ αποφάσισα να μην κάνω άλλη σπερμαγχυση. Διαβάζοντας και στο forum ότι δεν έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας θεωρώ ότι 2 φορές που το προσπάθησα ήταν αρκετές. Τώρα σκέφτομαι την εξωσωματική αλλά ακόμα το ψάχνω. Υπάρχουν βέβαια και κάποιες κοπέλες που τα κατάφεραν με σπερματέγχυση και μακάρι να είσαι μια απ' αυτες και να τα καταφέρεις αυτή τη φορά. Θα περιμενω με αγωνία να μάθω νέα σου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μου γεια και ζουμπι. ο άντρας μου την απέφυγε την επέμβαση με φυσικοθεραπείες. αλλά ίσως από το άγχος δεν μου έχει έρθει ακόμα περίοδο . είμαι στις 40 μέρες o κύκλος μου είναι 30 με 38 αλλά μια φορά έκανα και 40 και μια φορά 50. τα τεστ εγκυμοσύνης είναι αρνητικά. και τα νευρά μου χάλια. θέλω να έρθει η περίοδος για να κάνω την σπερματέγχυση. εσύ τι θα κάνεις; είπες στον γιατρό σου να πάτε για εξωσωματική και το δέχτηκε ; ζουμπι μου τα δικά σου νέα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ :P ΜΕΤΑ ΑΠΟ 48 ΗΜΕΡΕΣ ΚΥΚΛΟ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΗΝ 2η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ GONAL :S . ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΝΕΑ. ΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ; ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ. ;):kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ,

είμαι καινούργια στο forum κ χαίρομαι πολύ!Εμάς το σπερματοδιάγραμμα έδειξε ποσότητα σπε/ιων κοντά στο όριο κ μας είπε ο γιατρός οτι αν μέχρι τον Μαιο δεν υπάρξει φυσιολογική σύλληψη θα κάνουμε σπερματέγχυση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...