Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσυνη και μυωπία!


valina

Recommended Posts

Γεια σας. Αφού μπαινουν αρκετες γιναικες εδώ με περισσοτερη εμπειρια απο μενα :) θα ηθελα αν ξερετε να μου απαντησετε στο παρακάτω:

Το θεμα ειναι πως πριν 3 χρονια εκανα διορθωτικη επεμβαση leiser στα ματια μου για να μη φοραω γυαλια μυωπιας. Δεν αντεχω τα γυαλιά και φορουσα ηδη καπου 10 χρονια φακους επαφης-τα ματια μου δεν τους "σηκωναν" αλλο. Απο τοτε δεν εχω προβληματα ορασης-ε, δεν ειμαι και πιλοτος- εκτος απο περιοδους που τα κουρασα υπερβολικα με υπολογιστη η διαβασμα.

Το ερωτημα μου ειναι: Υπάρχει περιπτωση να επηρρεαστει η οραση μου απο την εγκυμοσυνη η τον τοκετο; Ισως να ειναι κουλο αυτο που ρωταω, αλλα εχω ακουσει διαφορα περιεργα. Οταν ημουν στον 2ο μηνα ειχα κλεισει ραντεβου στο κεντρο οπου εκανα την επεμβαση, αλλα μετα το ακυρωσα γιατι σκεφτηκα οτι ολα αυτα τα χημικα που θα μου εβαζαν στα ματια μονο καλο που δε θα εκαναν στο μωρο. Πιστευετε πως πρεπει να προγραμματισω μια εξεταση; Δεν ειναι και φτηνη (κανει καπου 60 ευρώ).

Αν καποια κοπελα εχει παρομοια εμπειρια, ας μου απαντησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωρίζω ότι υπάρχει μια εξέταση που γίνεται και υπολογίζει αν υπάρχει κίνδυνος για ρήξη αμφιβληστροειδούς σε περίπτωση φυσικού τοκετού.

Μια συνάδελφος έκανε αυτή την εξέταση, της έβγαλε αυξημένο ποσοστό κινδύνου και τελικά γέννησε με προγραμματισμένη καισαρική.

Δεν το έχω ψάξει περισσότερο γιατί είμαι ακόμη στον 2ο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωρίζω ότι υπάρχει μια εξέταση που γίνεται και υπολογίζει αν υπάρχει κίνδυνος για ρήξη αμφιβληστροειδούς σε περίπτωση φυσικού τοκετού.

Μια συνάδελφος έκανε αυτή την εξέταση, της έβγαλε αυξημένο ποσοστό κινδύνου και τελικά γέννησε με προγραμματισμένη καισαρική.

Δεν το έχω ψάξει περισσότερο γιατί είμαι ακόμη στον 2ο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωρίζω ότι υπάρχει μια εξέταση που γίνεται και υπολογίζει αν υπάρχει κίνδυνος για ρήξη αμφιβληστροειδούς σε περίπτωση φυσικού τοκετού.

Μια συνάδελφος έκανε αυτή την εξέταση, της έβγαλε αυξημένο ποσοστό κινδύνου και τελικά γέννησε με προγραμματισμένη καισαρική.

Δεν το έχω ψάξει περισσότερο γιατί είμαι ακόμη στον 2ο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΟΥΛΕΥΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΕ ΟΠΤΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.ΠΑΣ ΣΕ ΣΕ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΒΥΘΟ ΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΕΣ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150 ΕΥΡΩ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΑΤΤΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΟΥΛΕΥΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΕ ΟΠΤΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.ΠΑΣ ΣΕ ΣΕ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΒΥΘΟ ΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΕΣ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150 ΕΥΡΩ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΑΤΤΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΟΥΛΕΥΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΕ ΟΠΤΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.ΠΑΣ ΣΕ ΣΕ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΒΥΘΟ ΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΕΣ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150 ΕΥΡΩ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΑΤΤΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως λεει και η Ιφιγενεια θα πας να κανεις μια μετρηση του βυθού του ματιού σου (δεν νομιζω οτι σου ρίχνουν καποιο υγρό). Eμενα αυτό που μου είπε η γιατρός μου (επειδη εχω κανει και γω lasik) ειναι οτι οταν με το καλό μεινω εγκυος και γεννησω, θα γεννησω με καισαρική. Στις υψηλες μυωπίες ανεξαρτήτου αν εχει γίνει επεμβαση ή οχι γινεται καισαρική. Κατα τ'αλλα η περίοδος της εγκυμοσύνης δεν επηρεάζει καθόλου την οραση σου. Αυτό ισως που εχεις ακούσει ειναι μετα από μια φυσιολογική γέννα γυναίκες να παρουσιαζούν αύξηση μυωπίας ή σπασμένα αγγεια στο μάτι. Αυτό γίνεται από την πίεση που ασκει η γυναικα για να βγει το μωρό. Γι' αυτό το λόγο και στις υψηλές μυωπίες γινεται καισαρική, το σημείο αυτο (sorry δεν θυμάμαι πως το λενε , αλλα είναι πισω στο κεφάλι) ειναι πιο ευαισθητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως λεει και η Ιφιγενεια θα πας να κανεις μια μετρηση του βυθού του ματιού σου (δεν νομιζω οτι σου ρίχνουν καποιο υγρό). Eμενα αυτό που μου είπε η γιατρός μου (επειδη εχω κανει και γω lasik) ειναι οτι οταν με το καλό μεινω εγκυος και γεννησω, θα γεννησω με καισαρική. Στις υψηλες μυωπίες ανεξαρτήτου αν εχει γίνει επεμβαση ή οχι γινεται καισαρική. Κατα τ'αλλα η περίοδος της εγκυμοσύνης δεν επηρεάζει καθόλου την οραση σου. Αυτό ισως που εχεις ακούσει ειναι μετα από μια φυσιολογική γέννα γυναίκες να παρουσιαζούν αύξηση μυωπίας ή σπασμένα αγγεια στο μάτι. Αυτό γίνεται από την πίεση που ασκει η γυναικα για να βγει το μωρό. Γι' αυτό το λόγο και στις υψηλές μυωπίες γινεται καισαρική, το σημείο αυτο (sorry δεν θυμάμαι πως το λενε , αλλα είναι πισω στο κεφάλι) ειναι πιο ευαισθητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως λεει και η Ιφιγενεια θα πας να κανεις μια μετρηση του βυθού του ματιού σου (δεν νομιζω οτι σου ρίχνουν καποιο υγρό). Eμενα αυτό που μου είπε η γιατρός μου (επειδη εχω κανει και γω lasik) ειναι οτι οταν με το καλό μεινω εγκυος και γεννησω, θα γεννησω με καισαρική. Στις υψηλες μυωπίες ανεξαρτήτου αν εχει γίνει επεμβαση ή οχι γινεται καισαρική. Κατα τ'αλλα η περίοδος της εγκυμοσύνης δεν επηρεάζει καθόλου την οραση σου. Αυτό ισως που εχεις ακούσει ειναι μετα από μια φυσιολογική γέννα γυναίκες να παρουσιαζούν αύξηση μυωπίας ή σπασμένα αγγεια στο μάτι. Αυτό γίνεται από την πίεση που ασκει η γυναικα για να βγει το μωρό. Γι' αυτό το λόγο και στις υψηλές μυωπίες γινεται καισαρική, το σημείο αυτο (sorry δεν θυμάμαι πως το λενε , αλλα είναι πισω στο κεφάλι) ειναι πιο ευαισθητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VALINA ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΤ ΤΗΝ ΛΥΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VALINA ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΤ ΤΗΝ ΛΥΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VALINA ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΤ ΤΗΝ ΛΥΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομιζω πως ειναι αρμοδιος ο γυναικολογος. Αλλο το αντικειμενό του. Ασε που του το εχω πει, και δε μου ειπε κατι σχετικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομιζω πως ειναι αρμοδιος ο γυναικολογος. Αλλο το αντικειμενό του. Ασε που του το εχω πει, και δε μου ειπε κατι σχετικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομιζω πως ειναι αρμοδιος ο γυναικολογος. Αλλο το αντικειμενό του. Ασε που του το εχω πει, και δε μου ειπε κατι σχετικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΘΙΞΑΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΥΩΠΙΑ 6.30 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΘΙΞΑΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΥΩΠΙΑ 6.30 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΘΙΞΑΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΥΩΠΙΑ 6.30 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Poly kalh erwthsh.:blink: Kai egw exw kanei laser prin 5 xronia kai den exw kanena provlhma orashs. Eixa mywpia 4vathmous sto ena mati kai 4.5 sto allo.

Thn epomenh fora pou tha paw sto gynaikologo mou tha rwthsw na dw ti tha mou poun kai oi Amerikanoi giatroi. Mexri tote an exei kamia kopela kapoia apanthsh as mas pei.:dry:

Filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Poly kalh erwthsh.:blink: Kai egw exw kanei laser prin 5 xronia kai den exw kanena provlhma orashs. Eixa mywpia 4vathmous sto ena mati kai 4.5 sto allo.

Thn epomenh fora pou tha paw sto gynaikologo mou tha rwthsw na dw ti tha mou poun kai oi Amerikanoi giatroi. Mexri tote an exei kamia kopela kapoia apanthsh as mas pei.:dry:

Filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Poly kalh erwthsh.:blink: Kai egw exw kanei laser prin 5 xronia kai den exw kanena provlhma orashs. Eixa mywpia 4vathmous sto ena mati kai 4.5 sto allo.

Thn epomenh fora pou tha paw sto gynaikologo mou tha rwthsw na dw ti tha mou poun kai oi Amerikanoi giatroi. Mexri tote an exei kamia kopela kapoia apanthsh as mas pei.:dry:

Filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

υπαρχει καποια κοπελα που εκανε καισαρικη μονο και μονο λογω της πιθανοτητας ριξης του αμφιφλιστροειδους? πειτε μου και αλλες κοπελες την εμπειρια σας.σας ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπαρχει καποια κοπελα που εκανε καισαρικη μονο και μονο λογω της πιθανοτητας ριξης του αμφιφλιστροειδους? πειτε μου και αλλες κοπελες την εμπειρια σας.σας ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΟΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΥΩΠΙΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ.ΕΙΝΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΙΓΟΙ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΟΥΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ..ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ Ο ΒΥΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Η ΟΧΙ ΛΟΓΟ ΜΥΩΠΙΑΣ ΜΙΛΑΜΕ.ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 100 ΜΕ 150 ΕΥΡΩ Η ΕΞΕΤΑΣΗ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3 ΜΗΝΑ.ΤΩΡΑ ΔΥΟ Π.Χ.Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 11 ΚΑΙ 13 ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΚΝΕ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΝ ΒΥΘΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 2 ΓΕΝΝΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΔΙΔΥΜΕΣ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ 7 ΜΥΩΠΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑΤΙ?ΑΚΟΥΣΤΕ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΠΡΙΤΣΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ...ΕΛΕΟΣ..ΓΙΤΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ?ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΨΑΞΤΕ ΤΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...