Μετάβαση σε περιεχόμενο

Oταν το παιδι γκρινιαζει!


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι τα παιδιά, επειδή δεν μπορούν πάντα με λόγια να εκφράσουν αυτό που θέλουν, συχνά γκρινιάζουν.

Γκρινιάζοντας μπορεί απλά να θέλουν προσοχή.

Αν όμως όντως θέλουν κάτι και η γκρίνια είναι το όπλο τους για να το αποκτήσουν, ο λόγος είναι πολύ απλός:

Απλά θέλουν κάτι και ψάχνουν να βρουν πως θα το πετύχουν.

Άρα, άμα δουν ότι κάτι ‘πιάνει’ την πρώτη φορά θα το χρησιμοποιούν συνέχεια!

Αν μία φορά με το να γκρινιάξουν κατάφεραν αυτό που η΄θελαν, θα το ξανακάνουν.

Αν το πετυχαίνουν επειδή κυλίστηκαν μέσα στη μέση ενός μαγαζιού αυτό θα κάνουν.

Δεν είναι πάντα ‘εκμετάλλευση των γονιών’ ή ότι δοκιμάζουν τα όριά του’ .

Απλά θέλουν κάτι και προσπαθούν αν το πετύχουν!

Το πρόβλημα είναι ότι προσπαθώντας να γλιτώσουν οι γονείς από την γκρίνια δημιουργούν περισσότερη γκρίνια!

Πως;

Σπεύδοντας να ικανοποιήσουν την απαίτηση ενός παιδιού που γκρινιάζει ώστε να μην ακούν την γκρίνια του,

του δείχνουν ότι ο μόνος τρόπος να αποκτήσει αυτό που θέλει είναι η γκρίνια!

Άρα, τι θα κάνει το παιδί την επόμενη φορά που θα θελήσει κάτι;;

Θα γκρινιάξει, φυσικά!

Και έτσι το ‘πρόβλημα’ διαιωνίζεται...

Με το να ικανοποιούμε, δηλαδή αυτό που θέλει το παιδί όταν γκρινιάζει

είναι σαν να ανταμείβουμε την γκρίνια του και να το παροτρύνουμε να το ξανακάνει.

Τα παιδιά ενθουσιάζονται όταν τραβούν την προσοχή των γονιών τους, ακόμα και όταν αυτό σημαίνει μάλωμα ή φωνή.

Άρα.... στόχος μας είναι να μάθουμε στα παιδιά εναλλακτικούς τρόπους να πετύχουν αυτό που θέλουν.

Πως;

Με πολλούς τρόπους.

Μπορούμε να ξεκινήσουμε λέγοντας συνέχεια μα συνέχεια ότι

όταν θέλουμε κάτι το ζητάμε με τον τάδε τρόπο

και να παροτρύνουμε το παιδί να το χρησιμοποιήσει.

Παράδειγμα: "Ελενίτσα, όταν θες να βγεις από την κούνια, αρκεί να πεις: μαμά....... (ό,τι θέλουμε) και η μαμά θα έρθει. Έλα να το δοκιμάσουμε"!!!

Είναι πολύ καλό να δώσουμε στο παιδί ένα παράδειγμα ή και πολλά, γιατί διαφορετικά πιθανόν να μην ξέρει ποια είναι η συμπεριφορά που πρέπει να εξαλείψει και ποια αυτή που πρέπει να χρησιμοποιήσει!

Όταν εμείς λέμε ‘σταμάτα την γκρίνια’ αυτό δεν σημαίνει ότι και το παιδί μας ξέρει τι να κάνει για να την σταματήσει!

Σημαντικό, βέβαια, είναι να μην ξεχαστούμε αλλά να εφαρμόσουμε όσα έχουμε πει.

Αν έχουμε πει στο παιδί ότι με τον τάδε ευγενικό τρόπο θα έρθει η μαμά, πρέπει να γίνει, αλλιώς δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

Επίσης, είναι σημαντικό να είμαστε σταθεροί

και να μην αλλάζουμε τον τρόπο μας όταν είμαστε, για παράδειγμα, κουρασμένοι.

Θεωρώ επίσης πολύ πολύ σημαντικό, όταν το παιδιά μας ζητάει κάτι με τρόπο που εμείς θεωρούμε επιθυμητό

να μην ξεχνάμε να το επιβραβεύουμε.

Είναι καλό ακόμη να θυμόμαστε ότι πρέπει να συμφωνούν σε ένα βαθμό όσοι ασχολούνται με την ανατροφή.

Όσο αυτονόητο κι αν ακούγεται για κάποιους γονείς ή αδύνατο για κάποιους άλλους, αυτό είναι συχνά το πιο δύσκολο κομμάτι της ανατροφής αλλά και ένα από τα πιο σημαντικά!

Όταν ο ένας κάνει κάτι και ό άλλος κάτι άλλο το παιδί μπερδεύεται και δεν ξέρει πως να συμπεριφερθεί κάθε φορά.

Αποπροσανατολίζεται και δεν ξέρει ποια τελικά θα πρέπει να είναι η συμπεριφορά του.

Έτσι, το παιδί ποτέ δεν θα ενσωματώσει μια αξία ή συμπεριφορά του και πιθανόν να πιστεύει ότι ο ένας του γονιός είναι παράξενος ή έχει υπερβολικές απαιτήσεις και ο άλλος είναι πιο καλός.

Ας μην ξεχνάμε, βέβαια, ότι συχνά ένα παιδάκι μπορεί να γκρινιάξει λίγο παραπάνω επειδή νυστάζει ή είναι κουρασμένο ή να του συμβαίνει κάτι άλλο.

Εκεί θα μπορούσαμε ίσως να υποκύψουμε στην γκρίνια του παιδιού, εφόσον τις υπόλοιπες φορές είμαστε σταθεροί.

Το παιδί δεν θα μπερδευτεί εάν γενικά η στάση μας είναι διαφορετική αλλά μάλλον θα μας νιώσει πιο κοντά του εάν σε μια δύσκολη στιγμή του το βοηθήσουμε.

Σιγά σιγά άλλωστε, θα παγιώσει τη συμπεριφορά της μη – γκρίνιας και θα τη χρησιμοποιεί μόνο σε καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης!!!

__________________

Αρετή Κυπραίου

Ψυχολόγος M.Sc.

Συντονίστρια Σχολών Γονέων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια, το θεμα ειναι, οταν γκρινιαζει και κλαιει, εμεις τι κανουμε?

το αφηνουμε και κλαιει

η προσπαθουμε να το ηρεμισουμε και να ξεχαστει το θεμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις να δεις τι γκριναι εχουμε...

κ ο μονος λογος ειναι οτι επειδη του λειπει υπνος..

κ νυσταζει κ δε κοιμαται...

μα να μη το χωνευει αυτον τον υπνο???????????

:angry::(:angry::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλό το άρυθρο αλλά πιάνει σε παιδια που αρχηζουν να εκφραζονται στοιχειοδώς. Ο δικός μου που ειναι 4 μηνων γκρινιαζει οταν θέλει να βγει στο μπαλκονι...και θέλει συνεχεια...ακόμα και να τον φανε τα κουνουπια. Τι να του κανω ?????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινού πολύ ενδιαφέρον και σωστό το άρθο....

Βεβαια αναρωτιέμαι πως εφαρμόζονται αυτά σε ένα μωράκι 16

μηνών που δεν μιλάει , οποτε δεν έχει συγκεκριμένο τρόπο για να μου πει

γιατί γκρινιάζει.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Σε ποια ηλικια καντινου?
λογικα πανω απο 2 ετων!

η ερωτηση ηταν τετοια για να παρω καποιες απαντησεις που χρειαζομαι και εγω!

Συμφωνω και εγω με το αρθρο, αλλα οταν κατι ΔΕΝ πρεπει να το κανει, λογικα ΔΕΝ περναει το δικο του, ακομη και με ωραιο τροπο να το πει, ακομη και χωρις να γκρινιαζει!

Τι κανουμε τοτε?

Το αφηνουμε και κλαιει, η προσπαθουμε να του εξηγησουμε?

Αντμετωπιζω σοβαρο προβλημα και δεν ξερω τι να κανω!

Το να αφησεις ενα παιδι να κλαιει δεν ειναι παντα ο καταλληλος τροπος!

Οταν βρισκετε σε κριση, δεν εκουει τιποτα, ουτε καλοπιασματα ουτε τις εναλλακτηκες λυσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε για σενα ρωταω ! Για ποιο απο τα παιδιά σου ενδιαφέρεσαι . Φαντάζομαι και για τα δυο αλλα σιγουρα η αντιμετώπιση ειναι διαφορετική σε καθε ηλικια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά είναι αυτά που γράφει η ψυχολόγος αλλά είναι δύσκολα να εφαρμοστούν...εγώ προσπαθώ όταν ο γιος μου γκρινιάζει γιατί θέλει κάτι (π.χ. όταν έρχετε καρουσέλ στην συνοικία μας ανεβαίνει τουλάχιστον 10 φορές!! και θέλει και άλλο!!!) του προσφέρω λοιπόν κάτι εναλλακτικό από το λούνα πάρκ είτε άλλο παιχνίδι ή φαγητό ή πολύ απλά του εξηγώ ότι πρέπει να πάμε σπίτι!!!! το τελευταίο πολλές φορές πιάνει άλλες πάλι όχι....είναι δύσκολο να έχεις τόσο πηθαρχειμένα παιδιά όπως αναφέρει η ψυχολόγος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδακια καλημερα!εχουμε κατι γκρινιες και μεις ωρες-ωρες!αλλα εχουμε και τη γιαγια του που του λεει συχνα "κακα ειναι" :angry: οταν πιανει βρωμιες ή κατι ακαταλληλο με αποτελεσμα ο μικρος να μην χαμπαριαζει τιποτα,τα πιανει ολα,και λεει "κακα γιαγια" :laugh: Της εχω πει να μην το λεει συνεχεια γιατι ετσι δεν εχει νοημα αλλα..... Σε μας που δεν του λεμε "μη","οχι","κακο" εχει καποιο αποτελεσμα.Αλλα ασχετα απο το δικο μου,εχω να κανω μια παρατηρηση,την περιοδο που διδασκα ειχα παρατηρησει οτι τα παιδια που γκρινιαζουν περισσοτερο (και μιλαω για ηλικιες 3 εως 10 κ για πολυ γκρινια!!) ηταν 2..ειδων: αυτα που οι γονεις τους δεν ειχαν ασχοληθει μαζι τους σχεδον καθολου, και αυτα που οι γονεις τους ηταν "απο πανω" ολη την ωρα κ δεν τους εβαζαν καθολου ορια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την μεγαλη μου, μιλαω!

Η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που εφερα στο σπιτι το μωρακι μου, εχει ξεφυγει η κατασταση.

Ξερω οτι ειναι δυσκολη ηλικια, και λογω της κουρασης μου τις κανω τα χατηρια για να μην ακουω τις ιστεριες της!

Προσπαθω να της μιλαω να της εξηγω αλλα τις περισσοτερες φορες ζηταει πραγματα που δεν γινονται!

Εχει 2 μερες που προσπαθω να ειμαι ποιο ηρεμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε καντινου μου,μηως απλα ζηλευει η μεγαλη?ειχα δει σε ενα απο αυτα τα επεισοδια με τις ντανταδες κατι αναλογο κ αυτο που προτειναν ειναι να περνανε οι γονεις χρονο χωριστα με το καθε παιδι.Αν εκανες πραγματα κανα 2 φορες τη βδομαδα μονο εσυ κ η μεγαλη?Για να νιωσει ξανα οτι σε εχει ολη δικη της? Δεν ξερω και γω,αλλα στην οικογενεια που το προτειναν εδειξε να δουλευει.Γμτ ειναι δυσκολο με 2 παιδια τελικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζηλευει η μεγαλη και τις περισσοτερες φορες που γκρινιαζει ειναι για να μας τραβηξει την προσοχη!

Προσπαθω να περναω χρονο μαζι της αλλα και το μωρο απαιτει την φροντιδα μου.

Δεν εχω βοηθεια και θηλαζω.

Ειναι ενας λογος το μωρο να μην μπορω να το αφησω για πολυ μονο του.

Ειναι μια ασχημη περιοδο που περναω αφου προσπαθω να συνεφερω τον εαυτο μου, το σπιτι μου τα παιδια μου.

Προφανως νοιωθω αρκετα κουρασμενη και δινω μεγαλη βαση στην συμπεριφορα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα που απευθυνονται οι παιδοψυχολογοι με τις συμβουλες τους? Θα θελα πολυ να διαβαζα κατι για μαμαδες που δεν εχουν βοηθεια,που πρεπει να κουμανταρουν και το σπιτι και ολα μαζι???μεχρι τωρα μονο για ιδανικες συνθηκες διαβαζω :ohmy: μιλαγα με μια φιλεναδα ψυχιατρο κ ρωταγα γενικα για το παιδι,αυτη μου πε καλο θα ταν να ξερεις τα σταδια αναπτυξης για να μπορεις να ασχοληθεις με το παιδι και μου πε να αφησω τις πολλες συμβουλες απο παιδο -ψυχιατρους κ παιδο-ψυχολογους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο οτι εχω καταλαβει, οκαταλληλος τροπος ειναι να διατηρεις την ψυχρεμια σου, να ΜΑΘΕΙΣ στο παιδι ποιος ειναι ο σωστος τροπος να φαιρεται τονιζοντας του το συνεχως και να δεις με τα ματια της ψυχης του τι εχει εκεινη την ωρα και γκρινιαζει!

Ειναι η ζηλια, ειναι το οτι λογω ηλικιας θελει να περασει το δικο του, ειναι το οτι θελει την προσοχη μας. Ας δουμε λοιπον το παιδι τι ζηταει!

Δεν γκρινιαζει ετσι χωρις λογο!

Πολλα λεγονται τι ΠΡΕΠΕΙ να κανουμε το θεμα ειναι τι κανουμε τελικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενιτσα μου πολυ ωραιο το αρθρο

εχεις πολυ δικιο

ειναι δυσκολο να αναθρεψεις σωστα τα παιδια ποσο μαλλον οταν εχεις 2 το σπιτι τον αντρα σου τον εαυτο σου

τι να πω

θελει ψυχραιμια και υπομονη που ποσο να εχουμε???

μακαρι να μπορουμε να εφαρμοζουμε εστω και λιγο απο αυτα γιατι ανθρωποι με ατελειες ειμαστε και ξεφευγουμε κακα τα ψεματα

παντως οσο πιο ηρεμο ειναι γενικα το κλιμα στο σπιτι τοσο πιο καλα ειναι για το παιδι

πχ η μικρη μου ειναι 6 μηνων πολυ μικρη ακομα αλλα καταλαβαινει το κλιμα που επικρατει

οταν για παραδειγμα με τον αντρα μου ψιλοτσακονωμαστε το καταλαβαινει και κατευθειαν γκρινιαζει

οταν μας βλεπει γελαστους να αγκαλιαζομαστε να παιζουμε ολοι μαζι ειναι μες στην τρελλη χαρα το παιδι

και οταν το παιδι μεγαλωνει σε ενα περιβαλλον ηρεμο σιγουρα πιστευω ειναι και πιο ευκολα να το πεις μη και οχι σε καποια πραγματα αργοτερα

παιζει επισης ρολο και το παραδειγμα μας

πως βλεπουμε εμεις και αντιδρουμε σε καποια πραγματα και καταστασεις

αχ δυσκολος ο ρολος του γονιου αλλα υπεροχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφουλα μοπυ, οπως τα λες ειναι!

Πρεπει να ειμαστε ηρεμοι στο σπιτι.

Δυστηχως ομως και μιλαω στην περιπτωση μου, πρεπει να εχουν τα ιδια μυαλα αντρας με γυναικα για να υπαρξει κατι τετοιο!

Προσπαθω να διορθωσω καταστασεις, χωρις φυσικα να ριχνω την ευθηνη πανω μου.

Ξερω οτι συμβαινει σχεδον σε ολλα τα παιδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη και δικός μας γιος ζηλεύει είναι απόλυτα φυσιολογικό, πρέπει να δώσετε περισσότερη προσοχή στην μεγάλη έτσι ώστε να μην νοιώθει ότι με τον ερχομό του 2ου βρίσκεται στο περιθώριο.

Αυτό που εμείς κάναμε ήταν να ασχοληθεί περισσότερο ο μπαμπάς με τον γιο αφού εγώ αασχολούμουν με την μικρή....πήγαιναν μαζί για ψώνια, πήγαιναν το αυτοκίνητο για πλύσιμο μαζί, έπαιζαν στον δωμάτιό του κλπ. και έτσι βελτιώθηκε η κατάσταση....ακόμη και τώρα 13 μήνες μετά την γέννα υπάρχουν πολλές στιγμές που βλέπουμε ότι ζηλεύει, όπως π.χ. αν έρθει η μικρή και με αγκαλιάσει θα έρθει και αυτός μετά, αν κάνω κάποιο παιχνιδάκι με την μικρή θα έρθει και αυτός να το κάνω και με εκείνον κλπ. με λίγα λόγια την ζηλεύει!!!!

Πες στον μπαμπά να ασχοληθεί με την μεγάλη, να πάνε βόλτα, να παίξουν...άλλωστε λένε ότι τα κορίτσάκια είναι παιδιά του μπαμπά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Εφουλα μοπυ, οπως τα λες ειναι!

Πρεπει να ειμαστε ηρεμοι στο σπιτι.

Δυστηχως ομως και μιλαω στην περιπτωση μου, πρεπει να εχουν τα ιδια μυαλα αντρας με γυναικα για να υπαρξει κατι τετοιο!

Προσπαθω να διορθωσω καταστασεις, χωρις φυσικα να ριχνω την ευθηνη πανω μου.

Ξερω οτι συμβαινει σχεδον σε ολλα τα παιδια!

σιγουρα το παν ειναι να συμφωνει το ζευγαρι

μερικες φορες μπορει και τις περισσοτερες να μην συμφωνει αλλα μπροστα στο παιδι δεν πρεπει να το δειχνουμε αυτο

βεβαια θα μου πεις καλη η θεωρια αλλα στην πραξη τι γινεται

και εμεις απο την κουραση ποσες φορες διαφωνουμε και ριχνουμε κατηγοριες ο ενας στον αλλον πχ

δεν κρατας καλα το παιδι γιαυτο κλαιε δεν ξερεις να το κοιμησεις και πολλα αλλα

ειναι λαθος το κανουμε ομως

πρεπει εκεινη την ωρα να σκεφτομαστε το παιδι και οχι τους εγωισμους μας

τωρα για την μεγαλη σου που μαλλον ζηλευει οπως σου ειπαν και τα κοριτσια ασχοληθειτε μονο με αυτη καποιες ωρες

ασε λιγο το μωρο στον αντρα σου και βγες για μιση ωριτσα μαζι της

η παιξε μονο μαζι της οσο το μωρο κοιμαται

εσυ θα βρεις τον τροπο εισαι πολυ καλη μανουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...