Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποτε θα μιλησει κανονικα????


Recommended Posts

Κοριτσια σας εχω τρελανει τις τελευταιες μερες!! Μια με την αποκολληση, μια με το γαλα που δεν πινει ο μικρος μου!! Θα ηθελα ομως να σας ρωτησω κατι ακομα, τις πιο εμπειρες μαμαδες !! Ο μικρος μου ειναι 23 μηνων. Ειναι πανεξυπνος!! Θελει και τρωει μονος του τα παντα , κοιμαται πλεον μονος του (τον βαζω στο κρεββατακι του και νανουριζεται μονος του!!). Περνα γενικοτερα μια φαση ανεξαρτησιας . Τον περισσοτερο χρονο του τον περνα με τα διδυμα ξαδερφακια του, 3,5 ΕΤΩΝ , (ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ). Πιστευω πως η ανεξαρτησια απο εκει προερχεται, προσπαθωντας να τα μιμηθει! Καταλαβαινει τα παντα αλλα ακομα δεν μιλαει. Λεει αρκετες λεξουλες και δυσκολες οπως π.χ. νερο πεντακαθαρα. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν θελει να μας μιλησει ακομα , γιατι εχει τα ξαδερφακια του και δεν εχει την αναγκη να επικοινωνησει μαζι μας τοσο. Αλλα καμια φορα του ξεφευγουν διαφορα , ειδικα αν τσατιστει!!! Του διαβαζω παραμυθακια αλλα ακομα προτασεις δεν κανει μονος του. Μενει μονο σε λεξουλες που εκεινος θελει να πει. Το ιδιο συνεβη και με τα διδυμα της αδερφης μου που πριν κλεισουν τα δυο , ενω μεχρι τοτε ελεγαν μονο λεξεις, μιλησαν κανονικοτατα και μαλιστα με ανεση!!! Και μαλιστα τωρα πια εχουν απιστευτα πλουσιο λεξιλογιο !!! Τι πιστευετε πρεπει να κανω για να τον παρακινησω να μιλησει με προτασουλες??? Καποια παιδακια , κυριως που δεν ερχονται σε επαφη με αλλα παιδακια, μιλουν στην ηλικια αυτη!!Χρειαζομαι την εμπειρια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JUDI έγραψε:

Κοριτσια σας εχω τρελανει τις τελευταιες μερες!! Μια με την αποκολληση, μια με το γαλα που δεν πινει ο μικρος μου!! Θα ηθελα ομως να σας ρωτησω κατι ακομα, τις πιο εμπειρες μαμαδες !! Ο μικρος μου ειναι 23 μηνων. Ειναι πανεξυπνος!! Θελει και τρωει μονος του τα παντα , κοιμαται πλεον μονος του (τον βαζω στο κρεββατακι του και νανουριζεται μονος του!!). Περνα γενικοτερα μια φαση ανεξαρτησιας . Τον περισσοτερο χρονο του τον περνα με τα διδυμα ξαδερφακια του, 3,5 ΕΤΩΝ , (ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ). Πιστευω πως η ανεξαρτησια απο εκει προερχεται, προσπαθωντας να τα μιμηθει! Καταλαβαινει τα παντα αλλα ακομα δεν μιλαει. Λεει αρκετες λεξουλες και δυσκολες οπως π.χ. νερο πεντακαθαρα. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν θελει να μας μιλησει ακομα , γιατι εχει τα ξαδερφακια του και δεν εχει την αναγκη να επικοινωνησει μαζι μας τοσο. Αλλα καμια φορα του ξεφευγουν διαφορα , ειδικα αν τσατιστει!!! Του διαβαζω παραμυθακια αλλα ακομα προτασεις δεν κανει μονος του. Μενει μονο σε λεξουλες που εκεινος θελει να πει. Το ιδιο συνεβη και με τα διδυμα της αδερφης μου που πριν κλεισουν τα δυο , ενω μεχρι τοτε ελεγαν μονο λεξεις, μιλησαν κανονικοτατα και μαλιστα με ανεση!!! Και μαλιστα τωρα πια εχουν απιστευτα πλουσιο λεξιλογιο !!! Τι πιστευετε πρεπει να κανω για να τον παρακινησω να μιλησει με προτασουλες??? Καποια παιδακια , κυριως που δεν ερχονται σε επαφη με αλλα παιδακια, μιλουν στην ηλικια αυτη!!Χρειαζομαι την εμπειρια σας!!!
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΗΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ. ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΗΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΕΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ. ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΕΖΕΙΣ. ΞΕΡΩ, ΙΣΩΣ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΕΝΩ ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΝΕ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ!ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ Η ΩΡΑ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω α-πό-λυ-τα με την καντινού! Κάθε παιδί έχει την ώρα του που μιλά, και δεν έχει να κάνει με κάποιο πρόβλημα, με εξυπνάδα, κ.λπ.

Η ξαδέλφη μου έγινε 4 χρονών ν' αρχίσει να μιλάει, και τα είπε όλα μαζεμένα! :P

Όσο για την ανηψιά μου, τρεισίμιση χρονών, και άλλαζε τα σύμφωνα κατά βούληση, π.χ. το γ και το ρ το έλεγε δ (δωδούλα=γιωργούλα, είμαι μια κυδία= είμαι μια κυρία, κ.ο.κ.).

Αφού μάλιστα λες ότι το μωρό σου ήδη λέει λεξούλες, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Θα μιλήσει όταν το αποφασίσει ο ίδιος!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καμια περιπτωση δεν τον πιεζω να μιλησει , ουτε τον συγκρινω με αλλα παιδακια. Και σιγουρα θα μιλησει οταν εκεινος θελησει. Και ειμαι σιγουρη πως ξερει να μιλαει , απλα μεχρι στιγμης δεν εχει θελησει να το κανει! Απλα αναρωτιομουν αν μπορω εγω να κανω κατι για να τον παρακινησω να μιλησει!Σαν παιδι ειναι πολυ ζωηρο και κοινωνικο και ισως ειναι θεμα χρονου! Η κορουλα σου εσενα μιλησε νωρις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΦΑΝΗΚΑ ΑΠΟΤΟΜΗ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΙΕΖΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΟΣΟ ΣΤΕΝΑΧΩΡΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΧΝΕΙΣ. ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ 18 ΜΗΝΩΝ ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΚΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ 2 ΧΡΟΝΩΝ!!! ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ! ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΩΜΑ? ΑΦΟΥ ΑΚΟΥΕΙ, ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ! ΗΡΕΜΙΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ Η ΩΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα judi με λενε γεωργια και ειμαι νηπιαγωγος.απο οσο περιγραφεις καταλαβα οτι το παιδακι σου ειναι κοινωνικο καιευστροφο. να σε ρωτησω κατι?οταν χρησιμοποιει μεμονωμενες λεξουλες το κενει με προθεση να επικοινωνησει?δηλ. αν πει "νερο" εννοει θελω να πιω νερο? αν ισχυει κατι τετοιο τοτε σε πληροφορω οτι δεν συντρεχει λογος ανησυχιας. η συναναστροφη του με αλλους ικανοτερους συνομηλικους σιγουρα οπως θα δεις θα βελτιωσει την ολιλια του γιατι θα προσπαθησει να τους μιμηθει. ομως μην ξεχνας οτι μιμειται και εσενα οποτε καλο ειναι να του μιλας οσο το δυνατο περισσοτερο με ολοκληρωμενες προτασεις, να του δειχνεις εικονες και να τις σχολιαζετα και να διαβαζεται οσο πιο πολλα βιβλια γινεται. οσο για το οτι θελει να κανει καποια πραγματα μονος του να ξερεις οτι απολυτα φυσιολογικο σταδιο για την ηλικια του.σε φιλωB)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζουντι μου μην αγχωνεσαι!Ο δικος μου ειναι 29 μηνων και δεν χρησιμοποιει ακομα αρθρα!Κανει προτασεις αλλα με τον δικο του τροπο!Να ξερεις οτι επειδη εμεις τα καταλαβαινουμε κατευθιαν δεν αγχωνονται να μιλησουν αλλα αν πανε παιδικο αναγκαζονται να μιλησουν για να συννενοηθουν.Εμεις με τα βιβλια δεν τα παμε πολυ καλα και του βαζω την Ντορα οταν εχουμε χρονο και καθομαστε μαζι και τον προτρεπω να μιλησει χωρις πιεση ομως.Μπορεις να δοκιμασεις και το σουπερ μαρκετ,δηλαδη να πατε μαζι και να του λες τι θα παρετε και να τον ρωτας να σου πει κι εσενα πως λεγεται το καθετι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου μου θεωρω κι εγω απαραδεκτο γονεις να συγκρινουν και να πιεζουν τα παιδια τους. Ποτε μου δε θα το εκανα. Για αυτο απαντησα καπως "αμυντικα"!! Ουτε και εγω ηθελα να φανω αποτομη.Πιστευω πως καθε παιδακι εχει ξεχωριστη προσωπικοτητα και σιγουρα οπως καθε μαμα και εγω ειμαι περηφανη για το παιδακι μου! Δε με εχει παρει απο κατω , απλα αναρωτιεμαι αν με καποιο τροπο θα μπορουσα να βοηθησω το παιδακι μου να λυθει η γλωσσουλα του! Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου! Εχεις δικιο οτι καθε παιδακι χρειαζεται το χρονο του.Georgiasamar ευχαριστω και εσενα. Ναι , οσες λεξεις λεει τις λεει συνειδητα, τις εννοει. Δηλαδη μπορει να ειμαστε στο σαλονι και να μου πει νερο. Πολλες φορες μαλιστα με παιρνει πηγαινοντας με στην κουζινα να του βαλω αμεσως!Και μου δειχνει τη βρυση!!! Παραμυθακια διαβαζουμε και μαλιστα του αρεσει. Ελπιζω να λυθει γρηγορα η γλωσσουλα του!Lemon και εγω βαζω την Dora και του αρεσει πολυ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λεμον εχεις δικιο οτι επειδη καταλαβαινω παντα τι θελει να μου πει γι αυτο και δεν αναγκαζεται να μιλησει. Πολλες φορες μου δειχνει κατι και μου λεει αυτο , δειχνοντας π.χ. μια μπανανα. Του λεω θελεις να φας μπανανα? και μου απανταει ναι μαμα. Ο Παιδικος σταθμος βοηθαει , εγω ομως δεν τον στελνω γιατι εχει περασει πολλες βρογχιτιδες με νοσηλεια και ο γιατρος μου το εχει αποκλεισει σαν ενδεχομενο. Ελπιζω πως σιγα σιγα θα λυθει η γλωσσουλα του. Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

judi μου αφου το μικρουλακι σου χρησιμοποιει λεξεις-προτασεις μην σκιαζεσαι καθολου!το επομενο σταδιο λογου ειναι ο λεγομενος τηλεγραφικος λογος δηλ.συνδυαζει 2 ή 3 λεξουλες σε μια προταση και συμφωνα με τους ειδικους πολλα παιδια ( υποψιαζομαι και το δικο σου απο αυτα που λες) δεν φτανουν αμεσως απο την λεξη-προταση στον τηλεγραφικο λογο αλλα περνουν ενα μεταβατικο σταδιο.σορυ αν σε επρηξα με θεωριες αλλα στα λεω για να σε καθησυχασω.αντε καλες συνομιλιες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ Γιωργια. Εχεις απολυτο δικιο. Καθολου δεν με επρηξες σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!! Και λογω της ιδιοτητας σου εχεις πολυ μεγαλη εμπειρια , χαιρομαι που την μοιραστηκες και μαζι μου!. θΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!! Οπου να ναι θα αρχισει να μας μιλαει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κι απο μενα...δεν ειμαι ακομα μαμα,ειμαι ομως θεια μιας πιτσιρικας 20 μηνων..την εχω ζησει απο κοντα απο την πρωτη κιολας ημερα της γεννησης της και ξερω οτι μου εχει τρελη αδυναμια...θα συμφωνησω απολυτα με αυτο που ειπες,οτι δηλαδη επειδη εσυ καταλαβαινεις τι θελει να σου πει το παιδακι,δε χρειαζεται κι ετσι δε μπαινει στον κοπο να σου το εκφρασει με λεξουλες...ετσι ακριβως και με την δικη μας..λεει λεξουλες και μαλιστα δυσκολες,αλλα μονο οταν εκεινη θελει...μιλαει την δικη της γλωσσα κατα κυριο λογο,ειναι ομως πανεξυπνη,καταλαβαινει τα παντα κι ειναι πολυ κοινωνικη..οταν καμια φορα η αδελφη μου συζηταει με την μητερα μας για το θεμα αυτο(οτι δε μιλαει ακομα),τις κοιταει που μιλανε και το καταλαβαινει και στεναχωριεται...δειχνει λυπημενη και αποτραβιεται...

τα μικρουλια ολα τα καταλαβαινουν...οπότε,οπως κι εσυ συνειδητοποιεις..δωσ'του τον χρονο του κι οταν θελησει,θα μιλησει και μαλιστα θα τα πει μαζεμενα...

μην ανησυχεις,εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διαβαζετε μαζι βιβλιαρακια,να δειχνεις εικονες,να ακουει τραγουδακια να του μιλας καθαρα κι αργα και ασε τον χρονο να δειξει...αντε μετα να τον σταματησεις!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

georgiasamar δεν έχω την εμπειρία της μητέρας αλλά είμαι λογοθεραπεύτρια. Αυτή είναι μια συνοπτική λιστα για τις ικανότητες που πρέπει να διαθέτει ο γιος σου στην ηλικία του.

Μια μικρή απόκλιση αυτών,δεν είναι ανησυχητική.Αλλά αν υπάρχει μεγαλύτερη καλύτερα να απευθυνθείς σε έναν ειδικό.

Χρησιμοποιεί λέξεις πιο συχνά από ασυνάρτητη ομιλία.

Χρησιμοποιεί 50 με 100 ή και περισσότερες λέξεις.

Καταλαβαίνει 300 ή περισσότερες λέξεις.

Αρχίζει να συνδυάζει ουσιαστικά και ρήματα.

Αρχίζει να χρησιμοποιεί αντωνυμίες.

Χρησιμοποιεί κατάλληλο κυματισμό φωνής για τις ερωτήσεις.

Είναι 25-50% κατανοητό στους ξένους.

Απαντά στην ερώτηση «τι είναι αυτό;».

Διασκεδάζει ακούγοντας ιστορίες.

Γνωρίζει 5 μέρη του σώματος.

Ονομάζει επακριβώς μερικά οικεία αντικείμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Theodosiadou μου ολα αυτα για ποια ηλικια τα αναφερεις? Σε ενα μηνα θα γινει 2 . Ολα οσα ανεφερες τα κανει , απλα οι λεξεις που λεει ισως ειναι λιγο λιγοτερες. Δεν τις εχω μετρησει! Σε ευχαριστω πολυ για τηνβοηθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις απολυτο δικιο μαρινα. Και της αδερφης μου μιλησαν λιγο πριν τα 2,5 και τωρα που ειναι 3,5 δεν μπορεις να φανταστεις το πως μιλουν!!! Συντακτικα σωστα , καθαρα, με πλουσιο λεξιλογιο. Δεν πιανονται σου λεω!!Αυτο θα κανω, θα συνεχισω να του διαβαζω, να του μιλαω αργα και καθαρα και πιστευω ειναι θεμα χρονου. Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JUDI έγραψε:

Theodosiadou μου ολα αυτα για ποια ηλικια τα αναφερεις? Σε ενα μηνα θα γινει 2 . Ολα οσα ανεφερες τα κανει , απλα οι λεξεις που λεει ισως ειναι λιγο λιγοτερες. Δεν τις εχω μετρησει! Σε ευχαριστω πολυ για τηνβοηθεια!

Η ΛΙΣΤΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 19-24 ΜΗΝΩΝ.Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ.

ΧΑΡΗΚΑ ΠΑΝΤΩΣ,ΑΝ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικα και με βοηθησαν οι γνωσεις σου! Σε ευχαριστω πολυ. Νομιζω δεν πρεπει να ανησυχω. Ολα δειχνουν οτι πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...