Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χρησιμο site συνταγων κλπ


Recommended Posts

Αυτο το site το χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο - κυριως για φαγητα - αλλα εχει κατηγορια για φαγητα απο 6-18 μηνων , ολα καταχωρημενα απο χρηστες σαν και μας

Σας το παραθετω

http://www.sintagespareas.gr/sintages/c ... minon.html

εδω δινει συμβουλες για διατροφη και θηλασμο

http://www.sintagespareas.gr/simboules/ ... asmos.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, αυτό το σάιτ είναι καταπληκτικό. Μπαίνω εδώ και πάρα πολύ καιρό και έχω δοκιμάσει πολλές από τις συνταγές του, με μεγάλη επιτυχία!!! Έχω κάνει κι εγώ καταχωρήσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Κορίτσια μου, αυτό το σάιτ είναι καταπληκτικό. Μπαίνω εδώ και πάρα πολύ καιρό και έχω δοκιμάσει πολλές από τις συνταγές του, με μεγάλη επιτυχία!!! Έχω κάνει κι εγώ καταχωρήσεις!!!

και γω το ιδιο !!! με το ιδιο Nickname οπως εδω, εσυ με ποιο εισαι καταχωρημενη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια και εγω μπαίνω σε αυτό το σαιτ. με το ίδιο ψευδόνυμο. εχω ανεβάσει συνταγές και εχω δοκιμάσει πολλές που είναι τέλειες!!!!! Έχει και ενα θέμα στο φόρουμ λέγεται ''κοπιάστε να σας κεράσω΄΄ και ανεβάζω καμια φορά φωτο απο αυτά που φτιάχνω... πολύ καλό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έχω στα υπόψιν μου το sie.Πάρα πολύ καλό.Αλλά βρε κορίτσια όσο και αν το έψαξα δε βρήκα μια εύκολή και κυρίως επιτυχημένη συνταγή για μηλόπιτα.Θέλω αυτή που είναι από πάνω τα μήλα και από κάτω σαν κεϊκ.Ξέρει καμία να μου πει;;(Αλλά να είναι δοκιμασμένη να μη χάσω και το χρόνο μου).Ουφ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Το έχω στα υπόψιν μου το sie.Πάρα πολύ καλό.Αλλά βρε κορίτσια όσο και αν το έψαξα δε βρήκα μια εύκολή και κυρίως επιτυχημένη συνταγή για μηλόπιτα.Θέλω αυτή που είναι από πάνω τα μήλα και από κάτω σαν κεϊκ.Ξέρει καμία να μου πει;;(Αλλά να είναι δοκιμασμένη να μη χάσω και το χρόνο μου).Ουφ!!!!

Παναγιωτα εχω εγω μια ΤΕΛΕΙΑ!!!!! (γινεται πολυ γρηγορα και δε σταματας να τρως!!!!) :woohoo: :woohoo: :woohoo: μολις κοιμηθει ο γαργαντουας μου θα στη γραψω, εκτος αν την εχω στον η/υ οποτε θα στη στειλω με mail, στειλτο μου με πμ αν θες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραπεδιά!!!!

Θέλω και εγώ αυτη τη συνταγούλα της μηλόπιτας αν σου είναι ευκολο!

Ελπίζω να μην σε κουράζω και συγνώμη για το θάρρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για ολες τις συνφορουμιτισσες με αγαπη μια συνταγη ενος παλιου σαλονικιου ζαχαροπλαστη (οτι αποριες εχετε ρωτηστε ;) )

ΜΗΛΟΠΙΤΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΒΑΣΗ ( ΓΙΑ ΟΒΑΛ ΠΥΡΕΞ)

375 γρ ΦΑΡΙΝΑΠ

225 γρ ΒΟΥΤΥΡΟ

¾ φλυτζάνι τσαγιού ΝΕΡΟ

ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΛΛΑΤΙ

Ανακατεύουμε το βούτυρο λιωμένο με το αλεύρι, προσθέτουμε το νερό και το αλάτι και στρώνουμε τη ζύμη με την παλάμη σε βουτυρωμένο πυρέξ σχηματίζοντας και τα πλαϊνά

ΓΕΜΙΣΗ

1,5 kg ΜΗΛΑ (στο ρεντε)

1,5 κουτ ΚΑΝΕΛΑ

1 φλ καφέ ΚΟΝΙΑΚ

125 γρ ΒΙΤΑΜ λιωμένο

Τα ανακατεύουμε όλα μαζί και τα στρώνουμε στη βάση

ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ:

60 γρ ΒΙΤΑΜ

125 γρ ΑΛΕΥΡΙ

100 γρ ΖΑΧΑΡΙ

γίνεται ένα μίγμα και το τρίβουμε με τις παλάμες πάνω από τη γέμιση.

Ψήνουμε σε μέτριο – ζεστό φούρνο στο 200 για μια ώρα περίπου. Όταν το βγάζουμε από το φούρνο το πασπαλίζουμε με άχνη ανακατεμένη με κανέλα

ΑΝΤΕ ΚΑΛΟΦΑΓΩΤΗ!!!! :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστούμε πολύ πολύ πολύ Σαλονικιά φραπεδιά!!!

Άντε πάω να αγοράσω τα υλικά και μόλις σας έρθουν οι μυρωδιές , ορίστε να τη φάμε!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2-3 διευκρινησεις....

εγω τα μηλα τα περναω απο το χοντρο σε μηχανη κοπης που εχω

αυτο που ριχνουμε απο πανω .... σημαντικο το βουτυρο να ειναι απο πριν στο ψυγειο, ανακατευουμε τα υλικα με τα χερια , αλλα δεν γινεται μια ομοιγενης μαζα... φανταστειτε αλευρι, ζαχαρη και κομματακια βουτυρο κολημενα μαζι. η εμφανιση ειναι σκονη με γρομπαλακια... οταν θα το κανετε θα καταλαβετε τι εννοω

επισης στο ψησιμο, προσοχη να ροδισει η ζυμη και απο πανω μην το παραψησετε!!!!

σλουρπ ζηλεψα τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραπεδιά μου, έχω πάρει πολλές συνταγές από αυτό το site και μπορώ να πω οτι είναι πολύ πετυχημένες...

Τη μηλόπιτα που έδωσες τη φτιάχνω χρόνια (την ήξερα από την κουμπάρα μου).

Είναι τέλεια!!!

Για όσες επιχειρήσουν να τη φτιάξουν έχω να προτείνω το εξής.

Για να αποφύγετε το 3ο βήμα...

Όταν θα ετοιμάσετε τη ζύμη και τη βάλετε στο πηρέξ, μην τη βάλετε όλη.

Κρατήστε 1 μικρή ποσότητα και προσθέστε αλευράκι και χτυπήστε το με το μήξερ.

Θα δημιουργηθούν μικρές μικρές μπαλίτσες.

Το βάζετε πάνω από το μήλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα έγραψε:

Φραπεδιά μου, έχω πάρει πολλές συνταγές από αυτό το site και μπορώ να πω οτι είναι πολύ πετυχημένες...

Τη μηλόπιτα που έδωσες τη φτιάχνω χρόνια (την ήξερα από την κουμπάρα μου).

Είναι τέλεια!!!

Για όσες επιχειρήσουν να τη φτιάξουν έχω να προτείνω το εξής.

Για να αποφύγετε το 3ο βήμα...

Όταν θα ετοιμάσετε τη ζύμη και τη βάλετε στο πηρέξ, μην τη βάλετε όλη.

Κρατήστε 1 μικρή ποσότητα και προσθέστε αλευράκι και χτυπήστε το με το μήξερ.

Θα δημιουργηθούν μικρές μικρές μπαλίτσες.

Το βάζετε πάνω από το μήλο.

ναι, αλλα ετσι χανεις τη γλυκια γευση της ζαχαρης και την κρυσταλλικη μορφη οταν θα εχει πλεον ψηθει :) ... περι ορεξεως ... κολοκυθοπιτα!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι γενικα εχει πολλα site για φαγητα απλα το συγκεκριμενο μου εκανε εντυπωση που εχει και κατηγορια για βρεφη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι από τα πολύ καλά site!!! Με φοβερές συνταγές...παιδικές δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω μωρό αλλά ελπίζω κάποια στιγμή να κάνω κρεμούλες και όλα αυτά τα ωραία φαγητάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

και εγω εχω βαλει συνταγες!!! με το ιδιο ονομα!!! και εχω χρησιμοποιησει πολλές συνταγες. Τις παλιες καλες εποχες που ειχα χρονο για μαγειρεμα της προκοπης!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Αν και το θέμα είναι παλιό (επειδή είμαι καινούργια, έχω πιάσει το φόρουμ και... διαβάζω) θα σας προτείνω δύο ακόμη πολύ ωραία sites με συνταγές:

http://www.greekmasa.gr/

http://www.lovecooking.gr/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...