Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ!


Recommended Posts

Κορίτσια έκανα μια μέτρηση προλακτίνης και βγηκε λιγο ανεβασμενη.Με όρια εργαστηρίου 29.2 εγώ είχα 34.9.

Πήγα στο γιατρό και μου είπε πως είμαι στο όριο και πως μπορεί να πέσει μόνη της.Όπως ξέρετε ο αντρόυλης μου είναι ναυτικός,υπάρχει μία πιθανότητα να έρθει τον Σεπτέμβρη λόγω αλλαγής σχεδίων της εταιρείας του,μπορεί όμως κι όχι.Το είπα στον γιατρο και μου πρότεινε πως αν ειναι να έρθει να πάρω το parlodel 2 την μερα για 15 μερες και μετά να ξανακάνω μια μέτρηση.Εσεις τι λέτε να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με το φάρμακο ή μήπως να το αφήσω έτσι κι αν είναι να ρθει να κανω μια αιματολογίκη να δω τη τιμή της κι ύστερα να το πάρω;;

Μου είπε πάντως πως είναι καθαρά ψυχολογικό κι όχι παθολογικό.Εχει καμία εμπειρία με την προλακτίνη;;Πείτε μου βρε κορίτσια τι ξέρετε επί του θέματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανά, τι ακριβώς είναι η προλακτίνη; Όπως καταλαβαίνεις, εγώ δεν μπορώ καθόλου να σε βοηθήσω, μια και δεν έχω ιδέα περί του θέματος.

Απ' ό,τι κατάλαβα από αυτά που γράφεις, σ' αυτό και σε άλλο post, πρόκειται για μια ορμόνη που δεν επιτρέπει την ωορρηξία; Τη σύλληψη; Τέλος πάντων, δε σε αφήνει να συλλάβεις;

Μήπως το πρόβλημα είναι ότι το ψάχνεις πάρα πολύ; Μέχρι τώρα, από εσένα έχω μάθει απίστευτα πράγματα, για σπερμοκτόνα στον κόλπο, για μύκητες στο σπέρμα... Χαλάρωσε καλέ!!!!!!!!!! Μόνο και μόνο το ότι το σκέφτηκες και πήγες και μέτρησες την προλακτίνη, είναι λογικό να σε αγχώνει!

Για τα φάρμακα δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω, θα σου πουν άλλα κορίτσια που ξέρουν καλύτερα. Η δική μου συμβουλή είναι ΧΑΛΑΡΑΑΑ (το λ παχύ μακεδονικό!!!).

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxaxxa!ναι το ψάχνω πολύ!Εχεις δίκιο.Ο γιατρός μου είπε ''στο σπίτι σου δεν κάνεις τιπότε αλλο εκτός από το να διαβάζεις;;''

Λοιπόν είχα αναρτήσει ένα ποστ πριν μερικές μέρες και σας έιχα αναφέρει πως από την εφηβεία μου,αν πιέσω αρκετα το στήθος μου,βγαίνει μία μικρή σταγόνα άσπρο υγρό,έτσι μου πρότειναν και τα κορίτσια κι ο γιατρός να πάω να κάνω μία μέτρσηση προλακτίνης.Ποτέ δεν με ειχε απασχολήσει αυτό το θέμα γιατί το έιχε και η μάμα μου κι έκανε πολύ εύκολα 2 παιδιά.

Τελοσπάντων απασχολέι πολύ κόσμο αυτή η ορμόνη,προκαλέι καθυστερήσεις στην περίοδο(εγώ έχω μια χαρά κύκλο),παραπάνω κιλά(εγω είμαι σε νορμαλ επίπεδα),δυσκολία στη σύλληψη,γαλακτορροια(εγώ βγάζω μία σταγονίτσα).Αυτά όταν είναι πολύ υψηλή.

Και όπως προείπα παραπανω αν έχεις άγχος είσαι το πρώτο θύμα της,όχι βέβαια να σου εκτοξευτει,αλλα περίπου στη τιμή που έχω εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε βρε, αφού λες ότι προκαλεί τόσα προβλήματα κι εσύ είσαι μια χαρά, τότε μη χτυπιέσαι! Απ' το άγχος είναι, αφού το είπε κι ο γιατρός! Σκέψου ότι ο άντρας σου λείπει κι ότι ο ερχομός του είναι μια καλή ευκαιρία να το κάψετε! Μην τον βλέπεις σαν παιδοποιητική μηχανή, γιατί θα αγχωθείς πάλι!

Κι αν σε αγχώνει τόσο πολύ που είναι ναυτικός και λείπει, θα μπορούσες να βρεις κι εσύ μια δουλειά στο καράβι για να είστε μαζί! Χε χε, πλάκα κάνω... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια φιλη μου ειχε υψηλη προλακτινη.

Ο γιατρος τοτε της ειχε πει οτι ειναι περισσοτερο θεμα ψυχολογικο...γι αυτο ηρεμησε!! :)

Τοτε αν θυμαμαι καλα εκανε μια θεραπεια με χαπια και μετα απο λιγο καιρο εμεινε εγκυος. :)

Δεν εχεις τιποτα καλε ολα μια χαρα ειναι.

Σου ευχομαι συντομα τα καλυτερα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η προλακτινη αν ειναι σε ψηλα επιπεδα μπορει να αποτρεπει τη συλληψη οποτε αν εισαι στην προσπαθεια για μωρακι καλυτερα να την ρυθμισεις παντα φυσικα με τη βοηθεια του γιατρου σου.Δεν ειχεις να χασεις τιποτα λοιπον παιρνοντας τα χαπια που σου προτεινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NANA ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ Η ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 25.6 ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ.ΨΙΛΟΑΓΧΩΘΗΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΑΛΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΧΑΠΙΑ.ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΠΑΡΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΟΡΙΟ ΗΤΑΝ 19.3 APO OTI MOY ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ.ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλά μια γνωστη μου ειχε πολύ ανεβασμενη την προλακτινη της..σε επικινδυνα ορια..ηταν πολυ αγχωμενη για πολλά ζητηματα σε φαση υστεριας!!εκανε την προτεινομενη θεραπεια, ηρεμησε και τωρα εχει δυο υπεροχα παιδακια 3 χρονων και 6 μηνων και ειναι και 39 χρονων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!εγω μ αυτην την ορμονη παιδευομαι χρονια!!!! αυτο που τονισε η ενδοκρινολογος ειναι ορμονη ΑΓΧΟΥΣ!!!! δεν εχεις πολλη!!! η περιοδο σου ειναι σταθερη??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μυριαμ βοήθησε με λίγο.Εχω σταθερό κύκλο.Τι λες να την κάνω τη θεραπεία;;εσυ πόσο έχεις;;δώσε μου κάποιες πληροφορίες.το φάρμακο το παρλοντεν παίρνεις;;

Ροζάκι μου,ειχα προβλημα με το σαιτ γι αυτό άργησα να απαντήσω.Οχι δεν εχουν όλα τα εργαστήρια τις ίδιες τιμές.

Αυτό που πήγα εγώ ειχε ανώτατο όριο 29,2 κι εγω είχα 34.9

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koykla geia soy eixa kai egv problima me tin prolaktini..ego tin eixa 49!pira kai ego to parlodel kai epese amesos eperna miso to proi kai miso to bradi.mh fobase ola tha pane kala..eyxomai syntoma na gineis manoyla

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den einai kati anhsuxitiko auto pou exeis apla h ormonh auth einai ligo anevasmenei. h ormonh auth anevainei otan gennhseis gia na paragei o organismos sou gala. ego tora epeidh 8elo na kopso to gala o giatros mou mou edose auta ta xapia kai perno ena proi ena vradu. diavasa mesa stis odhgeies oti einai xapia pou voh8ane sthn upogonhmotita kai otan ta perneis na threis megala metra antisulhpsha....ara ean prospa8eis gia paidaki den einai kako... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ξερω πως οταν ειναι ανεβασμενη δινεται θεραπεια γιατι ειναι δεικτης υπογονιμοτητας...καλο θα ηταν να παρεις τα χαπια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia!!! egw sxedon 1 xrono prospa8ousa gia bebaki alla tpt :( k tote pira tin apofasi na to 4a3w k etsi egine... emena itan 4ili i prolaktini mou anti 23 itan 35+ alla epeidi eixa k alles 2 ormones pou exoun sxesi me tin mi silli4i panw apo to fisiologiko orio (i FSH kai i LSH) mou edwse 3 diaforetika eidi xapiwn- 8erapeia gia 2 mines (i 8erapeia ginete mesa se 4 me 6 mines alla egw tin ekana pio dinati k pio sintomi) gia na pesoun..itan polloi dinata xapia k tin prwti evdomada eimoun zalismeni allou patousa k allou vriskomouna :) hehehe, kommeni k eixa k liges anagoules alla o giatros mou me eixe proeidopoiisi pws itan mia dinati 8erapeia k 8a i8ele liges meres na ta dextei o organismos mou...telika sto 1 mina ekana pali tis analiseis k itan OLA ok alla sinexisa tin 8erapeia gia na tis sta8eropoiisw...twra eime IGIESTATI meta tin 8erapeia auti,to salpiggografima (itan kleisti i de3ia mou salpigga) k apo tis 2 kistes pou vre8ikan stin de3ia mou wo8iki k eime sto 2o mina prospa8eiwn (kanonikwn prospa8eiwn 1 xrono nomizw paidevomoun moni mou :woohoo: ..DINAMI SE OLES KORITSIA MOU... POLLA FILIA

XXXXXXX

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια διαβασα πως πρέπει να κάνεις την εξέταση αφου εχεις ξυπνησει 3 ωρες πριν.το ξέρετε εσείς αυτό;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω την έκανα 25η μέρα κι ειχα ξυπνήσει μόνο μία ώρα.ισως και λιγότερο.

Βασικά έχω σκοπό να την επαναλάβω την εξέταση γιατί διάβασα πως στη δεύτερη φάση του κύκλου αυξάνεται.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν το 34.9 επηρεάζει τη γονιμότητα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nana μου συγνωμη για την καθυστερηση αλλα ειχα μια ατυχια (παλι) παλινδρομη κυηση :( και τωρα αναρρωνω απο την απόξεση!!! Η προλακτινη μου μια ανεβανε μια κατεβανε!!! την εξεταση την κανεις απο 3 μερα τις περιοδου μεχρι την 5!!! επειδη ειναι ορμονη του αγχους μια φορα χωρις να εχω περιοδο ειχα παει και μου την πηραν 3 φορες καθε 20 λεπτα για να δουμε οταν ηρεμω αν πεφτει!!!! τα φυσιολογικα επιπεδα ειναι 0,3-24,0 εγω οταν ειχα παραπανω απο τα φυσιολογικα (ειχε φτασει 60) επαιρνα τα dostinex μισο την εβδομαδα και επεφτε!! επηρεαζει οταν ειναι πανω απο 40 ξερω στην γονιμοτητα!!! το καλο κοριτσακι μου ειναι οτι εχεις σταθερη περιοδο!!! και ειναι πολυ λιγο ανεβασμενη απο τι βλεπω .Εμενα δεν επιρεασε η προλακτινη εχω μεινει 2 φορες εγκυος.με το που επαιρνα την θεραπεια και εκανα σταθερο κυκλο (γιατι εμενα η προλακτινη μου κανει αστατο κυκλο) απο το δευτερο μηνα κιολας ημουν γονιμη!!!δεν ειναι τιποτα με το που μπει σε σειρα ΑΜΕΣΩΣ ΕΙΣΑΙ ΓΟΝΙΜΗ!!! ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1996!!! αλλα να θυμασαι αμεσως διορθωνεται απο τον πρωτο μηνα!!!!! ελπιζω να βοηθησα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...