Μετάβαση σε περιεχόμενο

Να θηλάσω;;;;


Recommended Posts

Μανούλες βοήθεια!!!:woohoo:

Χρειάζομαι μερικές απόψεις περί θηλασμού...:dry:

Τον Μαρτιο θα γίνω δεύτερη φορά μανούλα... Την κόρη μου την θήλασα μισό χρόνο, και όφείλω να ομολογήσω ότι ο απογαλακτισμός ήταν αρκετά δύσκολο για να επιτευχθεί... Επίσης είναι δύσκολο να θηλάζεις καθώς καταργούνται τα ωράρια... Το μωρό μπορεί να θέλει στήθος απλά για να παίξει/για πιπίλα/για να νιώσει την μανούλα και όχι απαραίτητα για να φάει...

Και ιδού η απορία: Να θηλάσω ή όχι το δεύτερο μωρό; Τι λέτε;:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Candy μου να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και με το καλό να έρθει και το δεύτερο παιδάκι σας, το οποίο σου εύχομαι να είναι αγοράκι, αφού το θες τόσο πολύ...;)

Candy μου εγώ σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να θηλάσεις.Το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο..Και να θηλάσεις όσο περισσότερο μπορείς, όσο αντέξεις..Και στο λέω αυτό εγώ που θήλασα μόλις 50 μέρες..Αν και ήθελα πολύ να θηλάσω το κοριτσάκι μου για 6 μήνες, δεν τα κατάφερα για διάφορους λόγους..Τώρα που είμαι και πιο έμπειρη ελπίζω το 2ο μωράκι μου, όταν με το καλό έρθει, να το θηλάσω ένα εξάμηνο..

όντως είναι δύσκολος ο θηλασμός, καθώς δεν έχει πρόγραμμα και μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία είναι ζόρι, αλλά αξίζει να κάνεις αυτό το δώρο στο μωράκι σου..

Φιλάκια και με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ψηφιζω ΝΑΙ κ παλι ΝΑΙ στο θηλασμο!!!!

Οσο αντεξεις!!!!Υπαρχει καλυτερο "πρωτο" δωρο για το μωρο σου?

Ολα καλα να πανε!!!Καλη εγκυμοσυνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ είμαι υπέρ του θηλασμού απλά είναι τεράάάστια ταλαιπωρία και μιλάω εκ πείρας...:unsure:

Αλλά πάνω απ' όλα το μωράκι, σωστα;;;;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα.. το αν πρέπει να θηλάσεις ή όχι είναι υποκειμενικό.

Μπορώ να σου μιλήσω για τον εαυτό μου. Πρώτα ο θεός, να γεννήσω και να πάνε όλα καλά, θέλω να θηλάζω αποκλειστικά. Έχω διαβάσει τα καλά του θηλασμού για το μωρό και για την μητέρα και όσο και να ταλαιπωρηθώ θέλω να το κάνω.

Εσύ ξέρεις κοπέλα μου τί θέλεις.

Φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Candy μου και εγω θηλασα τον μικρο 6 μηνες,ειναι οντως λιγο κουραστικο γιατι δεν υπαρχει ωραριο...να φανταστεις υπηρχαν μερες που θηλαζα και καθε 1μιση ωρα!!!!Ομως παρολο την κουραση και στο 2ο πρωτα ο θεος θα το θηλασω !Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα παντα εξαρτωνται απο την ψυχολογια σου μην προδικαζεις τιποτα προτου γεννησεις βαλε το μωρο στο σρηθος σου την πρωτη μερα και αν νιωσεις καλα συνεχισε διαφορετικα δωσε συμπληρωμα

Το ζητουμενο ειναι να νιωθεις εσυ καλα ωστε να μπορεσεις να μεταδωσεις την αγαπη σου και την καλη σου διαθεση και στο μωρο.;)

Οταν ημουν εγκυος πιστευα οτι θα ενιωθα σαν αγελαδα στην αρχη και οτι σιγουρα δεν θα μπορουσα να θηλασω σε δημοσια θεα

Τελικα οταν εβαλα την πεταλουδιτσα μου στο στηθος ενιωσα ευτηχια και ηρεμια και επειδη σιχενομαι να την αποχωριζομαι θηλαζω και δημοσια με καποιο αγχος να μην φανει κατι αλλα θηλαζω :blush:

Καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν με το καλό να έρθει το μωράκι σας!!!:kiss:

ΝΑΙ να θηλάσεις!!!!!Αν έχεις και βοήθεια θα είναι ακόμα πιο εύκολο μιας και είσαι έμπειρη.Το μητρικό γάλα είναι η ιδανική τροφή για τα βρέφη.Και εγώ τον θηλάζω από τις 30 Μαρτίου που γεννήθηκε.Μπορείς να με βοηθήσεις σε κάτι; Πόσο σου πήρε να κόψει το στήθος το πρώτο σου παιδάκι;Εκλαιγε με το μπιμπερό;Εσύ τι έκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

panayiota ξεκίνησα να προσπαθώ να απογαλακτίσω όταν η κόρη μου ήταν 6 μηνών... Μου πήρε 1 μήνα ακριβώς. Στην αρχή πλάνταζε στο κλάμα αλλά ο γιατρός μας είπε να κάνουμε υπομονή και να μην υποκύψουμε αν θέλουμενα κόψει το στήθος. Αν και το λυπόμουν το κοριτσάκι μου που έκλαιγε και ειδικα όταν με κοιτούσε με το βλέμμα του λυπημένου κουταβιού, έσφιξα τα δόντια μου και προσπαθούσα να την απασχολήσω για να ξεχαστεί. Τις περισσότερες φορές που έκλαιγε δεν ήταν απο πέινα, απλά ΗΘΕΛΕ ΣΤΗΘΟΣ. Για πιπιλα, για να παίξει, για να με νιώσει... Ήταν πολύ δύσκολο, εξουθενωτικό και ψυχοφθόρο για όλους, αλλά τελικά αξιζε. Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή επιτυχία!:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΟΣΟ ΑΝΤΕΞΕΙΣ.ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΠΑΘΑ ΕΓΩ?ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΟΩΡΑ-1 ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ.ΑΠΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΗΝΑ ΕΤΡΕΧΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ.ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΘΗΛΑΣΩ.ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑΞΑ ΓΝΩΜΗ,ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ.ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΓΕΝΝΑΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΑ.ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΒΓΑΖΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΣΤΙΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΒΓΑΙΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.ΕΒΓΑΖΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΕΚΛΑΙΓΑ.ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ.Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ ΓΙΑ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΟΥΝΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ.ANYWAY ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΟΣΟ ΑΝΤΕΞΩ.ΕΙΝΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ.ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ Ε?SORRY :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια κοριτσάκι μου. Και εγώ από τον έκτο μήνα σκέφτομαι να δώσω μπιμπερό.Για να δούμε!!!Ελπίζω να μην έχουμε πολλά μεταμεσονύχτια πάρτι.Και πάλι με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μας κούρασες αγάπη μου!!!!

Καλά λέτε κορίτσια, θα το θηλάσω το αγγελούδι μου!!!:)

Ο Θεός ας μου δώσει κουράγιο...:dry: :woohoo:

Καλή επιτυχία, μανούλα!!!:P:) Να το χαίρεσαι!:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να το θηλάσεις και το 2ο αφού τα κατάφερες με το 1ο!! έχεις βέβαια πολύ δρόμο ακόμη μπροστά σου αφού είσαι μόλις στην 10η-11η εβδομάδα!! Εγώ θήλασα τον γιο μου και ναι του είχα πρόγραμμα, δεν θήλαζα ατέλειωτες ώρες.

Τώρα ακόμη θηλάζω την κόρη μου αλλά αυτή είναι τελείως διαφορετική, δεν έχει πρόγραμμα στον ύπνο καθότι είναι λίγο πιο δύσκολο όταν έχεις και άλλο παιδί στο σπίτι!!

Αλλά όλα περνούν ευχάριστα..... καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα εδώ κανείς νομίζω δε θα σου πεί να μή θηλάσεις. Εγω θηλάζω και θα θηλάζω όσο μπορώ. Μέχρι και με τον εργοδότη μου ¨μαλωσα" για να κάτσω εξαμηνο και να τον θηλάσω καθότι το ζουζουνι μου το κατεψηγμενο γάλα δέν το έτρωγε. Μόνο φρεσκοαρμεγμένο ημέρας χαχαχα. Βέβαια δεν ξέρω αν θα έχω το κουράγιο να θηλάσω και ένα δέυτερο παιδί ειδικά να τύχει και τα κάνω με μικρή διαφορά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...