Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΖΩ Κ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 23 ΗΜΕΡΩΝ Κ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΑΡΚΕΤΟ Κ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΗ..ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΕΝΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ....Κ ΠΑΛΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ..ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ Κ ΝΑ ΤΗΣ ΑΡΚΕΙ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ Ν'ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ....ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα σου ζησει η μπεμπα σου!!!:) και καλως ηρθες κοντα μας!!!:)

Το μωρακι σου ειναι μκρο ακομα και δεν εχει προγραμμα,αλλωστε ετσι κι αλλιως ο θηλασμος δεν εχει προγραμμα,τρωνε οσο θελουν,οποτε θελουν και για οση ωρα θελουν,τα μωρα αποφασιζουν!Τροπος για να αυξηθει το γαλα σου ειναι ενας,να θηλαζεις οσο περισσοτερο γινεται και να κοψεις το συμπληρωμα!Θα την βαζεις σε ενα στηθος καθε φορα οσο συχνα θελει η μπεμπα!Ετσι θα αυξηθει η παραγωγη σου και δεν θα χρειαζεται συμπληρωμα το μωρακι σου!Ειναι ταλαιπωρια τωρα στην αρχη αλλα τα ωφελη ειναι τεραστια και για τις δυο σας!Αλλωστε σιγα σιγα θα βρει τους ρυθμους της και θα ειναι ολα μια χαρα!Το οτι ξυπναει δεν σημαινει οτι δεν φτανει το γαλα σου,εαν μετρας τις βρεγμενες πανες και ειναι 6-8,ολα ειναι φυσιολογικοτατα!Με υπομονη και επιμονη θα περασει ο πρωτος καιρος και θα φτιαξει μονη της το προγραμμα της η μπεμπα σου!Οτι χρειαστεις μην διστασεις!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΒΟΝΝΗ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Η ΓΑΛΟΥΧΙΑ ΣΟΥ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 24 ΩΡΕΣ ΤΟ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΟ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ! ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ ΟΜΩΣ! ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΑΔΙΟ. ΑΝ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ΠΕΤΥΧΕΣ! ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΣΥΝΧΗΣΗ ΘΗΛΩΝ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ. ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ! ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:P εχω και εγω μια μπουμπουκιτσα 50 ημερων!!!!Κι εμενα μου κανει μια απο τα ιδια πολλες φορες μαλιστα μπορει να την εχω και τρεις ωρες στο στηθος να κοιμηθει και μετα να την αφησω και να ξυπνησει μεσα στο μισαωρο να θελει και αλλες δυο ωρες ακομα

Κατι τετειες στιγμες απελπιζομαι αλλα βλπω το γαλα να ρεει και να τσιραει πανω στην μπομπου οποτε αυτο που κανω ειναι να την αφηνω στο στηθος οσο θελει 3 ωρες 4 κανω 2-3 διαλειματακια πενταλεπτα και συνεχιζουμε το μωρο παιρνει 40 γραμμαρια την μερα και απο οσο μου εχει πει η παιδιαρος που την παρακολουθει το βαρος της ειναι υπεροχο και μεγαλωνει φυσιολογικα οποτε και δεν πτοουμαι με τις ωρες

αξιζει τον κοπο και μη δινεις αλλο συμπληρωμα γιατι θα μειωθει στην αρχη το γαλα και μετα σε βλεπω μονο με το συμπληρωμα

συμπληρωμα ειχα δωσει μια φορα στο μαιευτηριο που μου ειχαν σπασει τα νευρα και το ηθικο οτι δεν ειχα γαλα και δεν υπηρχε λογος να ταλαιπωρουμαστε και αλλη μια φορα οταν μου ειχε σπασει τα νευρα ο αντρουλης μου για το συμπληρωμα μεχρι που του μιλησε μια παιδιατρος οτι εφοσων θηλαζω δεν χρειαζεται συμπληρωμα

Παντως δεν θα αντεχα να τρεχω να ετοιμαζω μπουκαλια να αποστειρωνο να βραζω ο νερο να το κρυωνο να δω αν εχει την σωστη θεμοκρασια

και ειδικα την νυκτα που κουτουλαω στους τοιχους θα ειχα παθει καταθλιψη

τωρα κατα περιεργο τροπο ο θηλασμος με χαλαρωνει πλεον και εμενα :huh:

:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος να πίνω πολύ νερο κα να τρώω πολυ πατάτες κ ζυμαρικά.Αμα φας και καμια σοκολάτα εκει να δεις τι γίνετε!Θα τρέχει το στηθος σου και δεν θα ξεκολάει! Εγω τον ταίζα καθε μισάωρο περιπου.Απλά μην του δίνεις ξενο, γιατι το γάλα όταν θηλα΄ζεις το ρυθμίζει το μωρό δηλαδή όσο θηλαζει τόσο περισσότερο γάλα έχεις...ΑΠλα συζήτησε και με τον παιδιατρό σου γιατι εμένα στην αρχή επειδη γεννηθηκε 3190 αλλά με την εξοδο απο το νοσοκομειο ήταν 2870 μου είχε πει ο γιατρος αν μεσα σε τρεις μέρες δεν πα΄ρει συγκεκριμένο βαρος που δεν θυμάμε πρεπει να δώσω και συμπλήρωμα.Επίσης για κάποιο διάστημα μου είχε πει να τον θηλα΄ζω όση ώρα θέλει απο το ένα στηθος και να μην τον κόβω και την επόμενη από το άλλο. και όταν ηταν 3 μηνών δεν έτρωγα τα πάντα λόγω αλλεργιας μονο πατατα μακαρονια ρυζι και κοτόπουλου αλλά με την βοηθεια του παιδιατρου τα κατάφερα και τον θηλασα 7 μηνες ακομα.Και να πειναω συνέχεια.Να φαντασεις ότι τρομαξα να πάρει μπουκάλι όταν ήταν 10.5 μηνών γιατί λογω δευτερης εγκυμοσύνης έπρεπε να σταματήσω να τον θηλάζω...ήταν κολλημένος.Μιλησε με το γιατρο σου να σου πει και αυτος την γνώμη του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ραφαέλ μου εγκυμοσύνη δε σημαίνει απαραίτητα κόψιμο θηλασμού!:) Η ξαδέρφη μου είναι έγκυος στο 2ο και ο γιατρός της και η μαία της της είπαν πως δεν χρειάζεται να σταματήσει το θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι καλή μου. Το πρωτοδιάστημα θα είσαι ριζωμένη στον καναπέ. Μέτα ομως όλα θα στρώσουν. Εγώ ούτε τουαλέτα δεν προλάβαινα να πάω. Το μόνο σήγουρο είναι οτι πρέπει να τρωσ καλά. Κρέασ και πολλά φρουτα και λαχανικά- και επίσης πολλά υγρα. Πίνε γάλα - αρκει να μην πειράζει το μωρό σου. Αφού τα κατάφερα εγώ να κόψω συμπλήρωμα και ψευτοθηλές πριν τισ 40 ημέρες θα τα καταφέρεισ και εσυ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ! ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΞΑΠΛΟΜΕΝΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ.

ΚΩΨΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ!!! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ! (ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ!)

ΠΟΛΑ ΥΓΡΑ, ΤΣΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ, ΖΕΣΤΟ ΝΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΜΩΡΟ ΣΥΝΕΧΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τις προλαλήσαντες!!! Στην αρχή θέλει επιμονή και υπομονή ο θηλασμός, αλλά και πάλι εξαρτάται από το παιδάκι, εγώ στον γιο μου ποτέ δεν κάθισα 3ωρα ή παραπάνω για να τον θηλάσω ήταν πάρα πολύ εύκολα. Στην κόρη μου ήταν πάλι διαφορετικά. Την θηλάζω ακόμη (11,5 μηνών) :)

και επίσης με την Φανή: ότι ακόμη και αν υπάρχει εγκυμοσύνη μπορεί να συνεχιστεί ο θηλασμός χωρίς πρόβλημα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνισω με ολα τα κοριτσια.κοψε το συμπληρωμα γιατι θα μειωθει το γαλα σου και στο τελοσ θα κοπει...ειναι αμαρτια γιατι ειναι νωρισ ακομα...

κ εμεισ ετσι ειμασταν,και ακομα και τωρα ξυπναει κατα τη διαρκεια τησ μερας που περνει υπνακουσ και στο μισαωρο ξυπναει και θελει το γαλατακι του..

συμπληρωμα του εχω δωσει μια φορα που ειχα παει σε μια δουλςια με τον αντρα μου και αργησα και του εδωσε η μαμα μου γιατι πεινουσε..αλλα μολισ ηρθα τον εβαλα στο στηθοσ και ηπιε το δικο μου!

θελει υπομονη για να πετυχεισ..ολα θα πανε καλα!καλη συνεχεια στο εργο σου!

και μ σκεφτεσαι οτι δε φτανει το γαλα σου,απλα το μητρικο ειναι πιο ευπεπτο και χωνευεαι πιο γρηγορα απο το μωρακι....

δεσ μηπωσ δε πιανει καλα το στηθοσ και δε ρουφαει κατα συνεπεια τη σωδτη ποσοτητα γαλακτοσ!!φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιρογαριδάκι σταμάτησα να τον θηλάζω όχι λογω εγκυμοσυνης.Απλα γιατι δεν έκανε λόγω συγκεκριμένης διαιτάς για το μωρο που ειχα στην κοιλια..ετρωγα μονο μακαρονια πατατες ρυζι κοτοπουλο ψωμί και μήλο...οπότε δεν νομιζω και να ηταν και σωστο για το μωράκι που ειχα στην κοιλιά μου...επίσης επειδή είχα και αίμα πήρα και utrogestan και ο παιδιατρος δεν με άφησε...αλλά λόγω και τις παραπάνω διαιτας έκανα διακοπή στον 5ο ελειψη φολικού οξεος.Και τον ρώτησα τον γιατρο και μου είπε δεν πειραζει ας κάνω διαιτα...Ακομα θα τον θηλαζα αλλά τι να κανουμε αυτα έχει η ζωή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ραφαελ δεν ήξερα την περίπτωσή απλως κι εγώ διαπίστωσα μέσα από τα λόγια του γιοατρού πως τελικά επιτρέπεται..όσο θήλασεσ καλό είναι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

τιρογαριδάκι σταμάτησα να τον θηλάζω όχι λογω εγκυμοσυνης.Απλα γιατι δεν έκανε λόγω συγκεκριμένης διαιτάς για το μωρο που ειχα στην κοιλια..ετρωγα μονο μακαρονια πατατες ρυζι κοτοπουλο ψωμί και μήλο...

Και γιατι έτρωγες μόνο αυτά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω απόλυτα οτι πρέπει να κόψεις το συμπλήρωμα επειγόντως!!!!!!! Εγω τραβηξα πολλές δυσκολίες στα 40ημερα, επαθαν και τα νεύρα μου, είχε και παλλινδρόμηση και πήγα να δειλιάσω και να σταματήσω, αλλά το έβαλα πείσμα και θηλάζω ακόμα (6 μηνών) και το γάλα τρέχει και στο πάτωμα. Ειναι αληθεια οτι το μωρο μπορεί να θέλει σνέχεια στο στήθος (1 ωρα σερι) και μετά να θέλει πάλι. Αυτό δε σημαίνει οτι δε φτάνει το γάλα. Απλά η φύση ειναι σοφή και οσο πιο πολύ ζητά το μωρό τόσο πιο πολύ ενεργοποιείται η παραγωγή γάλακτος.Θα στρώσει μετά τον 3ο μήνα όπου θα ζητά γαλα ανα 3 ωρο και θα θηλάζει μαξιμουμ 10 λεπτα!

Καλό κουράγιο και αν θέλεις δοκίμασε να συμβουλευτεις μια ειδική οργάνωση για θηλασμό όπως η La Leche.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...