Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΟΥΠΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ


Recommended Posts

Λιπών κορίτσια θέλω τις συμβουλές σας .

Εχουμε αρχίσει να τρώμε φρουτακια και τα πάμε καλά μάλλον .

Θα αρχίσουμε και λαχανικά σουπιτσα αλλά δεν έχω ιδέα πως να τα φτιάξω .

Να εξηγήσω τι εννοώ .

Αφού τα βράσω μέσα σε νεράκι (έχω πάρει καρότο –πατάτα –κολοκύθι)

Μετά θα τα βάλω στο μηχάνημα να τα πολτοποιήσω η πρέπει να πάρω το άλλο μηχάνημα να τα πολτοποιήσω μέσα στην κατσαρόλα?

Χρειάζονται και νεράκι από ότι καταλαβαίνω για να γίνουν χηλός .

Σίγουρα δεν θα την φάει όλη ,γίνετε να το βάλω στο ψυγείο και να το θερμάνω αργότερα στο μικροκυμάτων?

Πόσες μέρες κρατάει στο ψυγείο?

Πείτε μου καμία συνταγή και γενικά βοηθείστε την κατάσταση έχω βαλαντώσει…..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΛΟΙΠΟΝ, ΕΓΩ ΒΑΖΩ, ΕΝΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ΚΟΜΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ, ΕΝΑ ΚΑΡΟΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΕΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ, ΜΙΑ ΠΑΤΑΤΑ ΚΟΜΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ. ΕΓΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΕΛΙΝΟ. ΑΦΟΥ ΤΑ ΒΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ( ΜΙΣΟ ΚΟΛΟΚΥΘΙ,ΜΙΣΗ ΠΑΤΑΤΑ, ΜΙΣΟ ΚΑΡΟΤΟ) ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΥΛΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΑ ΝΕΡΟ. ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΣΥ ΑΝΑΛΟΓΑ. ΘΑ ΤΑ ΛΙΩΣΕΙΣ. ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΣΤΑΓΩΝΕΣ ΛΕΜΟΝΙ. ΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΒΟΥΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΛΤΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ. ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΙΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΑΚΙ. ΕΓΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΦΑΕΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΛΟΙΠΟΝ, ΕΓΩ ΒΑΖΩ, ΕΝΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ΚΟΜΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ, ΕΝΑ ΚΑΡΟΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΕΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ, ΜΙΑ ΠΑΤΑΤΑ ΚΟΜΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ. ΕΓΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΕΛΙΝΟ. ΑΦΟΥ ΤΑ ΒΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ( ΜΙΣΟ ΚΟΛΟΚΥΘΙ,ΜΙΣΗ ΠΑΤΑΤΑ, ΜΙΣΟ ΚΑΡΟΤΟ) ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΥΛΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΑ ΝΕΡΟ. ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΣΥ ΑΝΑΛΟΓΑ. ΘΑ ΤΑ ΛΙΩΣΕΙΣ. ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΣΤΑΓΩΝΕΣ ΛΕΜΟΝΙ. ΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΒΟΥΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΛΤΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ. ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΙΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΑΚΙ. ΕΓΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΦΑΕΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ! ΤΟ ΦΑΓΑΚΙ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πω την αλήθεια χθες δεν βρήκα σέλινο .

τα αποθηκεύεις κομμάτια στο ψυγείο η πολτό ?

αν δεν φάει το μεσημέρι το μπολάκι του το κρατάς για το βράδυ?

άσχετο σήμερα έφαγε πρώτη φορά μπανάνα με μήλο

στην αρχή έκανε φαταούλες δυσπιστίας και αιδιασ αλλά μετά του άρεσε πολύ έπιανε το κουτάλι μόνος του και το έτρωγε !!!!

και κάτι άλλο πάρε πάνες λιντλ και θα με θυμηθείς .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ, ΑΝ ΔΕΝ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΡΕΜΑ. ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΑΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΕΘΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ. ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΓΙΑ ΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΝΤΛ. ΚΑΛΕΣ? ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ? ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΜΩΡΕ ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΡΗΣΗ . ΤΙΣ ΚΑΤΟΥΡΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΤΑΜΕ. ΔΩΚΙΜΑΣΑ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ! ΓΙΑ ΠΕΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

10€ οι 50 (στις φίρμες έχουν 20€ οι 60 )

πολύ καλές έβαλα το βράδυ και κατούρησε πολύ και έκανε και κακακια και καμία διαρροή .

και εγώ όλο άκουγα για αυτές και τις σνόμπαρα αλλά χθες πήγα στο λιντλ μόνο για αυτές να τις δοκιμάσω επιτέλους .κατά λάθος πήρα κοριτσίστικες (ροζ):laugh: :laugh: :laugh: αλλά την επόμενη φορά θα πάρω τις αγορίστικες .

είναι μαλακές και χοντρές .εμένα μου αρέσουν πάντως .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη καταρχάς ΑΝΑΚΩΧΗ...

Καλή αρχή και στις σουπίτσες...

Θέλει νεράκι, ζωμό για να πολτοποιηθούν καλύτερα...

Φούρνο μικροκυμάτων;;;;

Δεν το συνιστώ...

Κάθε ημέρα μαγείρεψε, είναι υπόθεση 30 λεπτών!Αν έχεις και χύτρα ή στμομάγειρα...

Εγώ βάζω και αρακά και φασολάκι...Όχι όλα μαζί, αλλά εναλλάξ με όσα ανέφερες...Βέβαια εμείς τρώμε και κοτόπουλο και μοσχάρι...

Καλές μάσες!

ΥΣ.αν αποθηκεύεις στο ψυγείο, οι βιταμίνες χάνονται...Όπως και τα φρούτα, αν κοπούν...Πάρε ατμομάγειρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH μου καλη αρχη και εσεις..

λοιπον και εμενα η παιδιατρος στην αρχη ,αν θυμαμαι καλα,για 3 με 4 μερες μου ειχε πει πατατα-1 μικρο καροτο-1 μικρο κολοκυθι..

τα εβαλα σε μια κατσαρολιτσα με μπολικο νερο και τα εβρασα γυρω στα 50 λεπτα..

μετα τα εβαλα στο multi με λιγο νερακι απο το κατσαρολακι..

στην αρχη δεν ηξερα ποσο νερο να βαλω και εβαλα μια κουταλια κανε μια στροφη το multi και αν δεν γινει χυλος βαλε λιγο ακομα..

λαδακι και λεμονακι..

στην πορεια προσθετα και αλλα λαχανικα..σελινο πατζαρι μροκολο αρακα φασολακια σπανακι(οτι ειναι εποχης)αλλα ενα ενα καθε φορα απο λιγο και για 3 μερες συνεχεια το ιδιο και οχι καινουργιο λαχανικο(αυτο ειναι για αλλεργια)

δεν κρατας φαγητο που εχεις βαλει κουταλι για την επομενη μερα..

εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει καθε μερα καινουργιο..

αλλα ξερω απο αλλους παιδιατρους οτι μπορεις και ανα 2 μερες..

(αν δεν δουλευεις και εχεις λιγο χρονο θα σου προτεινα το καθημερινο μαγειρεμα μετα απο λιγο γινετε ρουτινα και δεν σου κακοφαινετε)

αν καποια στιγμη θες την επομενη να εχεις ετοιμο φαγητο τα βαζεις χωρις να τα κανεις χυλο σε ενα ταπερακι και το φτιαχνεις την επομενη..

καλυτερα το φαγητο να ξεπαγωνει μονο του σε θερμοκρασια δωματιου αλλιως μπεν-μαρι,δεν συνιστω και εγω φουρνο μικροκυματων..

νομιζω δεν ξεχασα κατι οτι ηξερα στο εγραψα..χιχι!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ διάβασα και το εξής:

αν το παιδί δεν τελειώσει το φαγητό του μην το βάλεις στο ψηγείο αλλά πέτα το γιατί ήδη έχουν μπει βακτήρια από τα σαλάκια του και όταν το ξαναταϊσεις το φαγητό θα είναι γεμάτο βακτήρια!!! καλύτερα να του δίνεις λίγο και να προσθέτεις κάθε λίγο και λιγάκι....

Η πατατούλα, το καρότο και το κολοκυθάκι μέσα σε 15-20 λεπτά είναι έτοιμα! Εγώ βράζω το μοσχαράκι ή κοτόπουλο το βάζω στο ψηγείο (το πολύ 3 μέρες) και βράζω τα λαχανικά κάθε μέρα. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις .μου βάλατε την σκέψη μου σε έναν δρόμο .

δεν το γνώριζα αυτό για τα μικροκύματα ……:blink:

:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει η αντίληψη ότι ο φούρνος μικροκυμμάτων έχει ακτινοβολία και προκαλεί καρκίνο. Έχω διαβάσει, όμως, ότι ακόμα κι αν έχει ακτινοβολία, αυτό δε σημαίνει ότι μετατρέπει το φαγητό σε καρκινογόνο. Αυτό μου το διαβεβαίωσε και ο αδελφός μου που είναι πυρηνικός φυσικός. Άρα απενοχοποιείται ο φούρνος μικροκυμμάτων.

Εγώ πάντως, επειδή είμαι λίγο υστερική με όλα αυτά, απλά δεν αγόρασα ποτέ μου! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον οπως ειπαν και τα κοριτσια θα παρεις και θα βρασεις την πατατα το κολοκυθι (ο δικος μου δεν το ετρωγε)και το καροτο και αφου ειναι ετοιμα θα ταλαεσεις στο μουλτι με λιγο νερακι τοοσ για να γινει πουρες.Λαδι θα βαζεις απο πανω οταν τελειωσει και αυτο πολυ λιγο και αν θελει και λιγο λεμονι καθολου αλατι αργοτερα θα βαζεις λιγο στο μαγειρεμα .Τωρα οσο αφορα το λιωμενο φαι οχι δνε θα το δινεις αλλα μπορεις να βραζεις 2 πατατες 2 καροτα και 2 κολοκυθια και νατα βαζες στο ψυγειο και οταν τα βγαλεις να ταλεθεις και να τα ζεσταινεις σε μπαιν μαρι .Ο φουρνος μυκροκυματων λενε οτι ειναι καργινογονος οταν δουλευεει αν μην εισαι μπροστα .

Διβασε τωρα το προγραμμα που ειχα εγω οταν ο Σταυρος ετρωγε τα παντα :Δευτερα ειχαμε χορτοσουπα με πατατα καροτο κολοκυθι ντοματα την οποια τη εκοβα μονο απο πανω σπανακι ενα φασολακι και μερικες φορες εβαζα παντζαρι τα εβραζα και τααλεθα εβαζα και μια κουταλια ελαιολαδο .Αργοτερα συμπληρωσαμε και μανεστρακι .Τριτη και τεταρτη ειχαμε κοτοπουλο βραστο με πατατα και καροτο και αυτο το εβραζα τη τριτη και αλεθα οσο χρειαζομουν την πεμπτη παλι χορτοσουπα την οποια αργοτερα αντικατεστησα με ψαροσουπα δηλαδη ειχε τα λαχανικα αλλα μαζι και ψαρι την παρασκευη το σαββατο ακι τη κυριακη ιχα μοσχαρακι ετσι δεν μαγειρευα καθε μερα , τα εβαζα στη συντησρηση στο ειδικο ραφι και του τα ζεσταινα σε μπαιν μαρι η επαιρνα ενα κατσαρολακι και τα εβαζα μεσα με λιγο νερακι και τα ζεσταινα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω αφροδιτη εχω ενα συρταρι στο ψυγειο μονο και μονο για τον μπεμπη κοβω τα κρεατικα κοτοπουλο και μοσχαρι σε μεριδουλες τα βαζω σε σακουλακια και ετσι καθε μερα τρωει φρεσκο φαγητο

εχω τα λαχανικα του τα οποια τα αλεθω στο μουλτι με λιγο ζωμο που εβρασαν και εν ειναι νερουλο για να το χυλωσω βαζω ρυζαλευρο

αλλα τωρα του βαζω και αστρακι η μακαρονι και σιγα σιγα δεν του τα πολτοποιω τοσο πολυ μπορεις να βαλεις πολλων ειδων λαχανικα και θα δεις αναλογα τι του αρεσει θα χρησημοποιεις

να σε ρωτησω κατι ποιες πανες πηρες απο τα λιντ γιατι πηγα χθες και μπερδευτικα λιγακι λεω να δοκιμασω αλλα φοβαμαι μηπως συγκαει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou afroditi,h paidiaros mas eipe lolokuthaki patata karoto k alati oso enas kokos ruziou,vrasimo gia misi ora poltopoiisi sto multi me ligo neraki apo tin katsarola,k meta mia koutalia tou glukou omo ladi,molis kataferei k faei oli tin posotita (150)ml na priostheso k o kreataki,100 gr mou eipe omo,k na mageirevo gia 2 meres..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sou Afroditoula mou!

Emena o giatros mou,mou eipe na arxisw san prwth fora mono

karotaki.Kai etsi kai ekana.Meta apo 3 meroules evala kai

patatoula kai meta kolokythi!

Ta evaza ola se ena katsarolaki me neraki kai ta evraza mexri

na malakwsoun kala.Meta ta stragiza se ena mpol kai prostheta

2 koutalitses neraki kai ta aletha sto mplenter.Evaza ligo se ena

mpolaki kai to ypoloipo se taperaki sto psygeio. Otan kati

perisepsei pote na mhn to xanazesteneis kai panta na to petas.

Twra vrika ths dosologies pou trwei kai mageireyw gia 2 meres.

2 meres kotopoulo,2 meres mosxari,2 meres galopoula,kai 1 mera

mono laxanika.Kathe fora prostheto diafora laxananika mesa na

mathainei oles tis geyeis.Kai ryzaki,makaronaki.

Ayta! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euxaristw glukia mou kai euxaristw kai gia ton kipo pou mou ton prosexeis :)

emeis akoma trwme polu ligo giauto skeutome poso na magireuw kai an ginete na to apothikeuw .....shmera fagame 9 kaloutsika alla mono otan ton afina na bazei ta xeria sto stoma kai sto koutali alios krataei to stwma klistw!!!

den kserw poso trwei kai poso pasalibete :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...