Μετάβαση σε περιεχόμενο

posa eksoda exei ena mwro?


Recommended Posts

εγω δεν υπαρχει περιπτωση να παω σε κεντρο υγειας τον μπεμπη πηγα μια φορα για να δω τι γινεται και εφριξα (δεν υπηρχε μερος να αλλαξεις και να ταισεις το μωρο)και ηταν γεματο απο παιδακια μικρα και μεγαλα να βηχουν(ηταν χειμωνας)

απαπαπα η παιδιατρος μου μου εχει πει οταν παω για εμβολιο στο ιατρειο της να πηγαινω πιο νωρις πριν ερθει κοσμος και με βαζει η γραμματεας της μεσα στο ιατρειο και περιμενουμε εκει και οχι στο σαλονι τι να λυπηθω τα 40 ευρω??? απο αυτα θα σωθουμε????

παντα εκει θα πηγαινω ειναι και στο ικα βεβαια αλλα εκει παω για να γραφω τα εμβολια αφου να φανταστειτε ουτε ζυγαρια δεν εχει η γυναικα εκει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με όσα διάβασα μέχρι τώρα περί προίκας μωρού,επίπλων και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.

Θα το πάω λίγο παραπέρα.Ακόμα και η βάφτιση μπορει να γίνει άκρως οικονομική και παράλληλα όμορφη.Αν βάλεις την φαντασία,την δημιουργηκότητα,την αγάπη και το μεράκι σου δημιουργείς τα πιο όμορφα!

Ξέρω πως είναι πολύ μακρινό αλλά πρέπει να τα σκεφτόμαστε όλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μαρινιώ!Σίγουρα ένα παιδί δεν είναι αστεία υπόθεση από όλες τις απόψεις..Είναι όμως η μεγαλύτερη ευτυχία! Καλό είναι όταν παίρνουμε μια τέτοια απόφαση να τα σκεφτόμαστε όλα. Θα μου πεις εσύ αυτό έκανες? Ποτέ δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρη για το αν είναι η σωστή ώρα. Νομίζω όμως ότι είναι καλό σημάδι το γεγονός ότι το θέλετε πολύ εσύ και ο σύντροφός σου. Άρα είστε και έτοιμοι να θυσιάσετε κάτι από τις δικές σας απολαύσεις (όταν κάνεις παιδί προτεραιότητα έχει αυτό και μετά εσύ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα παραμελείς τον ευαυτό σου). Ας απαντήσω και στην ερωτησή σου σχετικά με το κόστος, γενικά είμαι της άποψης ότι αναλόγως με τα πόσα έχεις τόσα ξοδεύεις (το ανέφερε πολύ σωστά και κάποια άλλη κοπέλα παραπάνω). Τα πρώτα έξοδα είναι αρκετά αλλά συνήθως βοηθούν όσο μπορούν και οι παππούδες, στη συνέχεια (για τους πρώτους μήνες τουλάχιστον) εξαρτάται από το αν θα θηλάζεις, ποιές πάνες θα χρησιμοποιείς, αν θα πηγαίνεις το παιδί σε ιδιώτη ιατρό και αν θα του αγοράζεις ακριβά ρούχα). Υπάρχουν ωραιότατα και οικονομικά προιόντα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ώστε να εξοικονομήσεις χρήματα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τίποτε δεν αλλάζει τη ζωή μας τόσο ούτε ο γάμος, ούτε ο αρραβώνας όσο η γέννηση ενός παιδιού. Είναι μια νέα ζωή στην οποία θα πρέπει να αφιερωθούμε υπεύθυνα για όλη μας τη ζωή! Η απόφαση λοιπόν είναι δική σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο τη στιγμη που αποφασιζεις να κανεις ενα μωρο αρχιζουν τα εξοδα (γιατροι, εξετασεις κλπ) και δεν τελειωνουν ΠΟΤΕ! γιατι οταν μεγαλωσει εχεις φροντιστηρια, ξενες γλωσσε και ολα τα σχετικα που καθε γονιος θελει να δωσει στο παιδι του....

αν κατσεις κατω και τα υπολογισεις δεν θα καναμε ποτε παιδια!!!

απλα αν αποφασισεις οτι το θελει η καρδουλα προχωρας δεν υπολογιζεις τιποτα και αναλογα ρυθμιζεις τη ζωη σου, τα εξοδα σου και βαζεις πανω απ ολα το παιδι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na min skeftese ta lefta kai ta eksoda....kai ego eimai para polu kalo paradeigma...panta anxonomoun gia lefta kai ta eksoda. Otan telika eixame kai ego kai o antras mou kales douleies gia arketa xronia, kano tin mikroula kai otan itane 5 mhnwn xrewkopi i etairia pou douleua kai meta apo 2 mhnes xanei kai o antras mou thn douleia tou. Ektos apo auto ginane kai alla polla (arnitika) to ena pano sto allo kai allakse entelos i zoi mou. Pantos eilikrina sou leo oso duskola kai an einai ta pragmata den mporo na katalabw pws antexa kai zousa prin tin mpempa...otan ola pane straba blepeis auto to mikri plasmataki pou to mono pou thelei apo esena einai agkalia kai agapi kai ta ksexnas ola ta alla.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofiadav έγραψε:

na min skeftese ta lefta kai ta eksoda....kai ego eimai para polu kalo paradeigma...panta anxonomoun gia lefta kai ta eksoda. Otan telika eixame kai ego kai o antras mou kales douleies gia arketa xronia, kano tin mikroula kai otan itane 5 mhnwn xrewkopi i etairia pou douleua kai meta apo 2 mhnes xanei kai o antras mou thn douleia tou. Ektos apo auto ginane kai alla polla (arnitika) to ena pano sto allo kai allakse entelos i zoi mou. Pantos eilikrina sou leo oso duskola kai an einai ta pragmata den mporo na katalabw pws antexa kai zousa prin tin mpempa...otan ola pane straba blepeis auto to mikri plasmataki pou to mono pou thelei apo esena einai agkalia kai agapi kai ta ksexnas ola ta alla.

ti sigkinitiko!!!:silly: :(

mpravo kopela moy!tha eisai poly kalh mamaka!!!:)

ksereis egw to vlepw to mellon mauro kai einai kako auto!prepei na palepsw kai oxi na lew egw tha kanw oikogeneia meta ta 30!alliws tha me parei apo katw!exw enan filo o opoios den exei kalo eisodima kai statheri douleia kai h mama mou fagwthike na me xwrisei!pws tha kaneis oikogeneia mazi tou kai tetoia!ma pws???afou ton agapw!

na ton afisw giati dene exei lefta?an to kanw tha ponesw!!:( :(

signwmi alla prepei kapou na ta pw!!!

eseis ti lete se auta pou me leei h mama mou?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρινιω δεν θα σου πει η μαμά σου με ποιον θα είσαι και τι θα κάνεις.Θα σε συμβουλέψει σίγουρα αλλα η τελική απόφαση θα είναι δική σου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Να σου πω...εγώ προσωπικά μειωσα τα βασικά έξοδα του μωρού και μάλιστα το ωφέλησαν περισσότερο παρά στερήθηκε. Τα μεγαλύτερα έξοδα είναι το γάλα και οι πάνες. Εγώ τα έλυσα και τα δύο. Θήλασα ένα χρόνο και του αγόρασα πάνες πλενόμενες έτσι ώστε να μην κάνουμε πλούσιες τις έταιρείες. Τα υπόλοιπα έξοδα είναι ελάχιστα εκτός βέβαια από τη γέννα που ανάλογα από το μέρος που θα γεννήσεις πληρώνεις. Προσωπικά γέννησα στο δημόσιο νοσοκομείο και γλίιτωσα πάλι πολλά χρήματα. Ρουχα και λοιπά να είναι καλά τα τζάμπο που έχουν μια χαρά όμορφα ρουχαλάκια και σε σωστές τιμές γιατί με την ανάπτυξη που έχουν ειδικά τον πρωτο χρόνο δεν αξίζει να κάθεσαι να αγοράζεις ακριβά και μάρκες.

Αρα το παιδί δεν είναι τόσο μεγάλη επιβάρυσνη αν κάνεις κάποιες έξυπνες κινήσεις που ωφελούν τόσο την τσέπη σου όσο και το παιδί σου.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!! Και εγώ τα ίδια έκανα εκτός του ότι γέννησα σε ιδιωτικό και αυτό γιατί από το φόβο μου μη και δεν κάνω επισκλειρίδιο!!! Είμαι μεγάλη φοβιτσιάρα το ξέρω....

Γενικά σώζεις πολύ χρήμα εάν θηλάσεις και κυρίως εάν πάρεις πάνες πολλαπλών χρήσεων. Κυκλοφορούν κάποιες στην αγορά που είναι πολύ όμορφες και απορροφητικές. Καμία σχέση με τις παλιές...

Επίσης ρουχάκια λίγα και φθηνά. Εκεί που ποτέ δεν πρόκειται να τσιγγουνευτώ είναι στη παιδίατρο. Πάντα έρχεται σπίτι και γενικά δεν μετράω τα λεφτά εκεί γιατι είμαι και λίγο αγχωτική στο θέμα της υγείας του :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινιώ, πολυ θα ήθελα να δικαιολογήσω την μανούλα σου, αλλά δεν μπορώ...

Τι να το κάνεις να έχεις έναν πλούσιο άντρα, ο οποίος να μην ενδιαφέρεται ή (ακόμα χειρότερα) να μην ενδιαφέρεσαι εσύ για εκείνον. Όταν το ζευγάρι κλείνει την πόρτα στο σπίτι του είναι μόνο του. Στο λέω γιατί κ η δική μου μαμά δεν ήθελε τον άντρα μου (όχι από οικονομικό θέμα) γιατι έφυγα από κοντά της (από Λιβαδεία πήγα Νάξο). Γενικά οι γονείς δεν βρίσκουν ποτέ κανέναν που να αξίζει για τα παιδιά τους...

:laugh:

Όσο για το θέμα των εξόδων ενός μωρού, θα σου πω ότι ήμουν από τα άτομα που πάντα προγραμμάτιζαν την ζωή τους.... Να έχω μια μόνιμη δουλειά, να φτιάξω ένα σπίτι για να μην είμαστε από εδώ και από εκεί... Ε, να σταθούμε λίγο στα πόδια μας, γιατι με το χτίσιμο ενος σπιτιού τα έξοδα είναι πολλά...

Πριν απο ένα χρονο που είπαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες είχα ένα πρόβλημα υγείας και με πήγε αρκετά πίσω. Ξεκίνησα αντισυλλιπτικά για 2-3 μήνες κ τελικά έκανα επέμβαση τον Νοέμβριο. Άσε που αν πεις οτι θα κάνεισ μωρακι, δεν σου έρχεται κατευθείαν (δεν είναι πίτσα να στην φέρουν σε 30' στο σπίτι με μηχανάκι...).

Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα κορίτσια, ότι απλά αλλάζεις τις προτεραιότητες σου. Ποτέ τα οικονομικά σου δεν θα είναι ικανοποιητικά... Όταν έρθει το μωράκι όμως, όλα θα αλλάξουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλησπερααααααααα το μωρο ειναι μια καινουργια ζωη και μαλιστα μια ζωη που ξεκιναει απο μεσα σου αυτο ειναι το πιο ουσιαστικο δεν ειναι αυτοκινητο και ρωτας αληθεια αν παρω ενα 1400 η ενα 1600 τι εξοδα εχει και πιο με συμφερει το μορο ειναι δωρο θεου απο μια απαντηση δηλαδη θ ακαταληξεις αν θες η δεν θες να κανεις παιδι οσα λεφτα και να βγαζει κανεις πιστεψε με ποτε δεν ειναι αρκετα για ενα παιδι και δεν σου λεω να το κακομαθεις αν τα παρεις απο την αρχη μονο οι εξετασεις που κανεις σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης ειναι τσουχτερουλες αλλα λες ειναι για το καλο το δικο μου και του παιδιου οτι σου πουν το κανεις για το καλο το δικο σου και του παιδιου μετα ειναι ολα αυτα που πρεπει να παρεις καθως πλησιαζει ο καιρος να φερεις το μωρακι στον κοσμο αντε εκι να κανεις περικοπες γιατι μπορει να δανιστεις και απο φιλους και συγγενεις που εχουν παιδια και πια εχουν μεγαλωσει μετα ο τοκκετος ακριβως η οχι εχει να κανει με το νοσοκομειο κυριως και τις παροχες του αλλα ειναι και αυτο μεσα στα εξοδα και μετα ερχεται το μπεμπακι πανες γαλατα-γιατι καποιοι δεν εχουν την πολυτελεια να καθονται σπιτι και να θυλαζουν μεχρι μεγαλο το μωρο η δεν εχουν παντα πολυ γαλα-εγω θυλασα μεχρι τον 3 μηνα και μετα λιγο λιγο κοπηκε γιατι επρεπε να γυρισω στην δουλειαααα-μπιμπερο πιπιλες ρουχαλακια κτλ και σε ορισμενα κανεις περικοπες γιατι ευτυχως υπαρχει και το τζαμπο που εχει βοηθησει πολυ κοσμο ειδικα με τα κορμακια τα εσωτερικαπου τα εχει παφτηνα γιατι τα μωρακια μεγαλωνουν πολυ γρηγορα και συνεχεια αλαζουν νουμερα ενα βασικο εξοδο ειναι ο παιδιατρος εμβολια κτλ

αρα αν το σκεφτεσαι βαση μισθου δεν θα θες ποτε να κανεις μην σκεφτεσαι ετσι οταν με το καλο γινεις μανουλα θα δεις θα βρεις τροπο εστω και λιγο στριμογμενα να τα καταφερνεις με τα εξοδα και παντα θα εχεις διπλα και τους δικους σου δεν προκειται να σε αφησουν

λυπαμαι αν κουρασα απλα σκεψου ποσοι προσπαθουν χρονια να κανουν παιδι και δεν τα καταφερνουν και εχουν τρελλα λεφτα ..........το μωρο ειναι ευτυχια και ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμενα ο αντρας μου παιρνει 1200 ευρω... Εγω με τη δουλεια που κανω παιρνω το πολυ 300-400 ευρω(καθηγητρια Γαλλικων σε φροντιστηριο)!!! Γιατι κανω αυτη τη δουλεια; Πρωτον γιατι την λατρευω και δευτερον γιατι αμα κανω παιδι, δεν εχω ατομο να το κρατησει... οπότε αναγκαστικα συνεχιζω να δουλευω με ελαχιστα χρηματα, για να δουλευω αργα το απογευμα και για να μη χρειαστει να δινω λεφτα σε σταθμους...

Καποια στιγμη σκεφτομουν να μην κανουμε ακομα παιδι, να φτιαξουμε τα οικονομικα μας πρωτα κτλ. , ακριβως αυτα που λες και εσυ...

Αλλα ξερεις που κατεληξα; Ποιος μου λεει οτι και μετα τα 30 να το κανω, δε θα παθω κατι ασχημο, πχ να μεινουμε ανεργοι και οι 2 μας;;; Ειδικα οταν απεβαλα στο πρωτο, ενω τα ειχαμε βαλει ολα στο σωστο ''προγραμμα'', εμεινα και ανεργη, εκει καταλαβα οτι δε μπορεις να ξερεις τι θα γινει στο μελλον, ουτε να φτιαξεις προγραμμα. Η ζωη εχει αλλο σεναριο για τον καθενα!!!

Οσο για τα λεφτα, πιστευω οτι στην αρχη, ρουχα,παιχνιδια,κουνιες ,καροτσια κτλ βγαινουν απο δωρα συγγενων, οπότε μειωνονται δραματικα τα εξοδα. Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον. Αν θηλαζεις κιολας, μειωνεις και αλλο το κοστος.

Και για να πω και μια μικρη κακιουλα, δε μπορω να βλεπω γονεις γυρω μου να ''κλαιγονται'' οτι δε βγαινουν οικονομικα λογω του μωρου και να ξοδευουν 200 ευρω το λιγοτερο το μηνα σε τσιγαρα... επειδη το ακουω πολυ συχνα απο γνωστους και θυμωνω... Στερουν απο το παιδι τους, αλλα το καπνισμα δεν το κοβουν. Γι αυτο λοιπον μην ακους κανενα απο τους γυρω που σε κανουν να πιστευεις οτι για να κανεις μωρο πρεπει να εισαι ο Ωνασης. Με λιγη καλη θεληση ολα θα γινουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κάνανε παιδιά μόνο όσοι έχουν λεφτά, θα είχαμε εξαφανιστεί ως είδος. Και ‘όμως στη Αφρική στην λατινική Αμερική στην Ινδία στο ‘Ιράκ και σε ξεχασμένη από τον θεό φτωχογειτονιά αυτού του κόσμου οι άνθρωποι κάνουν παιδιά. Και τα υποδέχονται με την ιδία λαχταρά – δε μιλάμε φυσικά για τις «τρελές « περιπτώσεις. Όταν έμεινα έγκυος είχαμε πάρα πολλά έξοδα, αλλά τα καταφέραμε και όσο απίστευτο και αν φαίνεται εξακολουθούμε να έχουμε τα ιδία έξοδα. ‘Όσα έχεις ξοδεύεις όπως είπαν και τα κορίτσια. Εμείς πήραμε μόνο κρεβάτι στρώμα και αλλαξιέρα από τα Mothercare τα υπόλοιπα έπιπλα από το ίΚΕΑ. Ρουχαλάκια καρεκλάκια κλπ από φίλους- πίστεψε με τα φοράνε για τόσο λίγο που μπορούν με τα ίδια ρούχα να μεγαλώσουν 5 παιδία. Είναι η αποθέωση της ματαιότητας στην παιδική γκλαμουριά!! Τα περισσότερα ήταν αφόρετα ή φορεμένα μία δύο φορές , κάποια ακόμα με τις ετικέτες. Και εμένα μου έκαναν δώρο ρουχαλάκια τα οποία δεν θα φορέσουμε και αντιστοίχως θα τα δώσω κάπου αλλού. Επίσης αν σε ρωτάν τι θέλεις να σου πάρουν να ζητάς δεν είναι ντροπή, ανάλογα με το διαθέτει ο καθένας πάντα. Τις εξετάσεις μπορείς να τις κάνεις μέσω του ταμείου σου- αν παίρνεις βασικό μισθό υποθέτω έχετε ΙΚΑ. Η κουμπάρα μου – της βάφτισα ένα παιδί, έχει 3 παιδιά. 13, 12 και 4 ετών και δουλεύει μόνο ο κουμπάρος μου χωρίς να παίρνει τα τρελά λεφτά. Έχουν και στεγαστικό αυτοί πώς τα καταφέρνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile! έγραψε:

Και εμενα ο αντρας μου παιρνει 1200 ευρω... Εγω με τη δουλεια που κανω παιρνω το πολυ 300-400 ευρω(καθηγητρια Γαλλικων σε φροντιστηριο)!!! Γιατι κανω αυτη τη δουλεια; Πρωτον γιατι την λατρευω και δευτερον γιατι αμα κανω παιδι, δεν εχω ατομο να το κρατησει... οπότε αναγκαστικα συνεχιζω να δουλευω με ελαχιστα χρηματα, για να δουλευω αργα το απογευμα και για να μη χρειαστει να δινω λεφτα σε σταθμους...

Καποια στιγμη σκεφτομουν να μην κανουμε ακομα παιδι, να φτιαξουμε τα οικονομικα μας πρωτα κτλ. , ακριβως αυτα που λες και εσυ...

Αλλα ξερεις που κατεληξα; Ποιος μου λεει οτι και μετα τα 30 να το κανω, δε θα παθω κατι ασχημο, πχ να μεινουμε ανεργοι και οι 2 μας;;; Ειδικα οταν απεβαλα στο πρωτο, ενω τα ειχαμε βαλει ολα στο σωστο ''προγραμμα'', εμεινα και ανεργη, εκει καταλαβα οτι δε μπορεις να ξερεις τι θα γινει στο μελλον, ουτε να φτιαξεις προγραμμα. Η ζωη εχει αλλο σεναριο για τον καθενα!!!

Οσο για τα λεφτα, πιστευω οτι στην αρχη, ρουχα,παιχνιδια,κουνιες ,καροτσια κτλ βγαινουν απο δωρα συγγενων, οπότε μειωνονται δραματικα τα εξοδα. Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον. Αν θηλαζεις κιολας, μειωνεις και αλλο το κοστος.

Και για να πω και μια μικρη κακιουλα, δε μπορω να βλεπω γονεις γυρω μου να ''κλαιγονται'' οτι δε βγαινουν οικονομικα λογω του μωρου και να ξοδευουν 200 ευρω το λιγοτερο το μηνα σε τσιγαρα... επειδη το ακουω πολυ συχνα απο γνωστους και θυμωνω... Στερουν απο το παιδι τους, αλλα το καπνισμα δεν το κοβουν. Γι αυτο λοιπον μην ακους κανενα απο τους γυρω που σε κανουν να πιστευεις οτι για να κανεις μωρο πρεπει να εισαι ο Ωνασης. Με λιγη καλη θεληση ολα θα γινουν![/quote

ΠΟ ΠΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου...και εγω λεω να μην το σκεφτομαστε το οικονομικο.......γιατι και καλα να ειμαστε οικονομικα παντα θα υπαρχει κατι ου θα μας λειπει......εμεις οταν μαθαμε για την εγκυμοσυνη μου.....που δεν το περιμεναμε καθολου...για το μονο θεμα που δεν αγχωθηκαμε ειναι τ λεφτα.....βεβαια ο νικος παιρνει καλα χρηματα αλλα εγω δουλευω σε μια δημοσια υπηρεσια αλλα με stage οποτε δεν βγαζω πολλα.....αλλα οταν θελεις ολα τα καταφερνεις.....αυτο πιστευω.....φλακια πολλα πολλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mwro έγραψε:

etoile! έγραψε:

[/quote:cvq8fei8]

ax auto to tsigaro!!!!kai o dikos mou kapnizei poly!!!!!kai oxi mono auto!protimaei na min faei gia na kapnisei!!!!!!!

ase ase!!!!!kserw pws tha antimetwpisw megalo provlima!!!!klegete pou den exei lefta!alla to kapnisma kapnisma!!!!!!rixnoume kati kaugades!!!!!!!!

alla pws na tou to kopsw????????e????:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όσα και αν βγάζουμε, όσο καλές δουλειές και αν έχουμε, ποτέ δεν θα πούμε οκ φτάνει είμαι καλά τώρα, είναι νομίζω μέσα στην ανθρώπινη φύση της ματαιοδοξίας μας να θέλουμε συνεχώς όλο και πιο πολλά και να μην μας φτάνουν...τώρα βέβαια, η κρίση και η ακρίβεια είναι γεγονός αλλά οπως σωστά προειπώθηκε, αν το κοιτάγαμε έτσι δεν θα κάναμε ποτέ παιδιά..το ιδανικό δεν υπάρχει..το σίγουρο ειναι οτι θα πρέπει να γίνει ενας σωστός προγραμματισμός ( θα στερηθείς και εσύ καποια πράγματα αλλά οχι βασικής ανάγκης ) και τα παιδιά δεν θέλουν πολλά για να ναι καλά και ευτυχισμένα...εμένα τις εξετάσεις κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου τις κάλυπτε ( οχι πλήρως ) το τεβε αλλά με τις επισκέψεις του γιατρού, την αμοιβή του, την αμοιβή της μαίας, την καισαρική που τελικά έκανα, την διαμονή στο νοσοκομείο ( ιασώ, είναι ακριβό) και τα βλαστοκύτταρα που τελικά κρατήσαμε μας πήγε πολύ το μαλλί...γύρω στα 8.000 ευρώ..

όυσα μάνα πρώτη φορά εκανα και εγώ λάθη, δηλαδή τα επιπλάκια του παιδικου μας πηγαν γυρω στα 800 ευρώ αλλά ναι, θα μπορούσα να τα έιχα πάρει και απο ΙΚΕΑ και να έιχα γλυτώσει χρήματα..στο στρώμα μόνο δεν θέλει τσιγκουνιές γιατί είναι βασικό στην αρχη να στηρίζεται σωστά το κορμάκι και η σπονδυλική του στήλη..καροτσάκι και καρεκλάκι αυτοκινήτου δεν πηραμε μάρκας και μας πηγαν και αυτά 700 ευρώ...ευτυχώς την θηλαζω και γλυτώνουμε τα κουτιά γάλα του εμπορίου και πάνες με τα κουπόνια γλυτώνεις κανα 3αρι ευρώ στο πακέτο...όσο για τα ρουχαλάκια, με έκλπηξη διαπίστωσα προχθές οτι έχω πάααρα πολλά που μας έιχαν φέρει, ηταν μακρυμάνικα, ζήτημα να της τα βαλα 2-3 φορές ( γεννησα απρίλη ) και τώρα δεν μας κανουνε γιατι ειναι μεχρι 56 ποντους κ είμαστε ηδη 63...για ρουχα τζάμπο, ειναι φτηνα και δεν θα κλαις τα λεφτα σου αν δεν του κανει τον επομενο μηνα...μονο στο γιατρό δίνουμε και εμεις 50 ευρώ κ έρχεται να μας κανει τα εμβολια ( μας τα γραφει) αλλά απο σεπτεμβρη μου φαινεται θα πηγαινουμε στο ιατρειο του που ειναι 30 ευρω...δεν τα τσιγκουνευομαι αλλά δεν υπαρχει και λογος να τα δινω οταν το ιατρειο του ειναι 1Ο λεπτα δρόμος απ εδω...

γενικά πάντως βγαίνει...εννοείται βέβαια οτι θα πρεπει να στερηθεις τις μπλουζες benetton και τις τσάντες luis voitton..αλλά πιστεψε με, μπροστά στο παιδί σου δεν σε νοιάζει μια!

τώρα όσο για τη μαμά σου, τα έχω ακούσει και εγώ...οι περίφημες προοπτικές για μια καλυτερη ζωή...εν μέρει ισχύει γιατί δεν μπορούμε μια ζούμε να τρώμε αέρα κοπανιστό, πρέπει να υπάρχει και λιγο ρευστό απ την άλλη η αγαπη ειναι λιγο τυφλή σ αυτά...καπου στη μέση ειναι η μέση λύση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια ειναι ότι γενικα το ξεκινημα μιας οικογενειας ειναι δυσκολη οικονομικά υπόθεση..οι απαιτησεις καθημερινα πολλές και οι υποχρεωσεις αυξανουν καθημερινα με μαθηματικη ακριβεια..

στο παιδι τα περισσοτερα χρηματα απαιτουνται στο γιατρο και στις εξετασεις κατα τη γνωμη μου..

όλα όμως πιστευω ότι ειναι θεμα σωστου προγραμματισμού και προτεραιοτητων..ο χαρακτηρας μας επίσης παιζει ρόλο, αν δηλαδη παιρνεις ευκολα ρισκα ή εισαι από εκεινους που διαθετουν υπομονη..

πάντως εκεινο που καταλαβα από προσωπικη εμπειρια ότι και να μη θες ή να μην εχεις συνηθισει, όταν φτιαχνεις σπίτι, οργανωνεις νοικοκυριο και κανεις παιδι αναγκαζεσαι να στερηθεις και να προγραμματισεις αληθινα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρινιω έγραψε:

geia sas koritsakia!thelw na mou peite eseis oi manoules tou mammyland!gia na kaneis ena paidi prepei na exeis polla lefta kai meta na to kaneis?

emeis pantws h nea gennia de vlepw na kanoume amesa paidia!meta ta 30+!!!!

alla einai poly lipiro!pws na kaneis paidia?

otan apla sizeis kai de sou ftanoun oute 2 atoma pou eimaste!

to skeftomaste me ton sintrofo mou alla mas fenetai vouno!

THELOUME poly mwro alla mas fenetai terastio eksodo!!!!

EINAI ETSI??H' APLA MAS FENETAI TRAGIKO!

alla me tous vasikous misthous twn 600E ti na kaneis?

peite mou tis dikes sas empeiries.....

perimenww:kiss: :kiss:

glukia mou diabasa ta perissotera mhnimata apo tis kopeles kai ta dika sou .

den tha sou pw psemata oute tha ta oreopoihsw ,einai dikola otan pernete mazi kai oi duo 1200 kai h mama sou dn shmfonei me thn epilogh sou .

to mwro mporei na to genniseis kai na to "prikiseis" ontws me liga leuta an kaneis kalo koumantw sayto alla skepsou pou tha to afiseis gia na pas gia douleia?

an den xeis kales sxeshs me thn mama sou gia na to kratisei h thn pethera sou endxomenos prepei na to pas se brefiko ,dimosioi den uparxoun poloi kai oi perissoteroi den pernoun neogennita .oi idiotikoi pernoun ton miso mostho sou .to paidi oso megalonei megalonoun kai ta eksoda kai an dn exeis thn stiriksh apo tous gonois sas einai para polu duskolo(oxi akatorthoto) na ta bgaleis pera .

den sta lew ola ayta gia na se apotharinw alla gia na prospathiseis na ftiakseis tis sxeseis me thn mama sou kai na dextei ton kalo sou ,etsi tha se bohthisei kai den tha sou pei (endexomenos) monh sou na ta bgaleis pera me ayton pou dialekses .

exete anagh (opos oloi mas) tous goneis sas kai kalutera prin kanete kapoio bhma na ta brite mazi tous.

anaferw ksana oti den sta lew auta gia na se apelpisw .tha ta kataferete alla mhn ta xalate me tous gonis giati tous xriazeste polu .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...