Μετάβαση σε περιεχόμενο

posa eksoda exei ena mwro?


Recommended Posts

geia sas koritsakia!thelw na mou peite eseis oi manoules tou mammyland!gia na kaneis ena paidi prepei na exeis polla lefta kai meta na to kaneis?

emeis pantws h nea gennia de vlepw na kanoume amesa paidia!meta ta 30+!!!!

alla einai poly lipiro!pws na kaneis paidia?

otan apla sizeis kai de sou ftanoun oute 2 atoma pou eimaste!

to skeftomaste me ton sintrofo mou alla mas fenetai vouno!

THELOUME poly mwro alla mas fenetai terastio eksodo!!!!

EINAI ETSI??H' APLA MAS FENETAI TRAGIKO!

alla me tous vasikous misthous twn 600E ti na kaneis?

peite mou tis dikes sas empeiries.....

perimenww:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρινιω δεν θέλει εκατομμύρια αλλά θέλει να έχεις κάποια βάση.Εμεις δεν είχαμε και δυσκολευτήκαμε πολύ η αλήθεια είναι.

Μπορείς άνετα με 1200 ευρώ να κάνεις παιδάκι αλλά πρέπει να αποφασίσεις οτι θα στερηθείς κάποια πράγματα.Σίγουρα δεν θα είναι όλα του τα ρούχα μάρκες και το καρότσι που θα επιλέξεις δεν θα κοστίζει 600 ευρώ...αλλά βγαίνεις.

Θέλει σωστό προγραμματισμό και λίστα προτεραιοτήτων.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koita ,ama exeis spiti diko sou (xoris stegastiko) kati ginete ,tora ta eksoda tou meeftiriou,e gennas k nosokomeio,gala ama thulaseis tzampa ti vgazeis,pampers apo to lidl k ftina k poiotika,karotsia rouxa k tetoia perneis k deftero xeri den xathike o kosmos,thelisi na uparxei,samati oi goneis mas perissotera epernan?

μαρινιω έγραψε:

geia sas koritsakia!thelw na mou peite eseis oi manoules tou mammyland!gia na kaneis ena paidi prepei na exeis polla lefta kai meta na to kaneis?

emeis pantws h nea gennia de vlepw na kanoume amesa paidia!meta ta 30+!!!!

alla einai poly lipiro!pws na kaneis paidia?

otan apla sizeis kai de sou ftanoun oute 2 atoma pou eimaste!

to skeftomaste me ton sintrofo mou alla mas fenetai vouno!

THELOUME poly mwro alla mas fenetai terastio eksodo!!!!

EINAI ETSI??H' APLA MAS FENETAI TRAGIKO!

alla me tous vasikous misthous twn 600E ti na kaneis?

peite mou tis dikes sas empeiries.....

perimenww:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos τι ωραια που τα λες!!

Αν το σκεφτεις καλα-καλα το θεμα ετσι ειναι!

Μπορεις και με λιγα αλλα.. ΟΛΟ ΘΕΛΟΥΜΕ.. ΘΕΛΟΥΜΕ..

Εμεις τι παθαμε? Στα νουφαρα μεγαλωσαμε? :laugh:

μαρινιω μη συνδεεις παιδι και οικονομικα.. (γνωμη μου..:) ..)

Καλη θεληση να υπαρχει και ολα γινονται..!!

Τα παιδια ειναι ευλογια και πολλοι ειναι αυτοι που θα εδιναν

ολες τους τις περιουσιες για να γινουν γονεις.

Κι ας εμεναν αφραγκοι.. :(

Με το καλο να γινεις μανουλα λοιπον!

Ευχομαι οτι καλυτερο...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αληθεια οι πανες του lidl τι λενε;

παντως δεν εχουν διαφορα στην τιμη με τα pampers,αν βαλεις κ τα κουπονια των 2 ευρω,πανω κατω βγαινουν το ιδιο,οπως κ τα libero,απο οτι υπολογισα δηλαδη,για πειτε τη γνωμη σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κουκλα μου. οσα εχεις χαλας -δεν το ξερεις;

εγω προσωπικα πιστευω οτι αν εχεις θεληση και τιποτα να μην εχεις θα τα καταφερεις.

στο λεω απο προσωπικη αποψη.

φιλη μου εκανε παιδι στα 21 , εμενε και μενει σε ενοικιο , δεν δουλευε μεχρι πριν 6 ,μηνες , τωρα παιρνει 500Ε , ο αντρας της δουλευει μονο 6 μηνες με βασικο μισθο και μετα επιδομα ανεργιας και απο βοηθεια μονο κατι ζαρζαβατικα και κοτοπουλα απο την πεθερα της.

οποτε μαλλον ολα γινονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα,μεγια την καινουρια φωτο! πολυ καλη ειναι η τσουπρα!!!

ρε συ ποια 70 κομματια!!!;55 εχουν για τα κιλακια μας,αφου περνουμε pampers No4!

στο lidlεχουν 10ευρω τα 55,νομιζω εγω παιρνω τα 38 περιπου 9ευρω στα pampers

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μη σε αγχώνει το οικονομικό βρε :) το λιγότερο είναι :) εγω ό,τι πήρα για την Αννα σαν προίκα, τίποτα δε χρησιμοποίησα, Μόνο πάνες, και το sling.

ούτε αποστειρωτές, ούτε ενδοεπικοινωνίες, ούτε καλαθούνες, ελάχιστα το λίκνο, ... όλα σχετικά είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΗ26 έγραψε:

μη συνδεεις παιδι και οικονομικα.. (γνωμη μου..:) ..)

Καλη θεληση να υπαρχει και ολα γινονται..!!

Τα παιδια ειναι ευλογια και πολλοι ειναι αυτοι που θα εδιναν

ολες τους τις περιουσιες για να γινουν γονεις.

Κι ας εμεναν αφραγκοι.. :(

Με το καλο να γινεις μανουλα λοιπον!

Ευχομαι οτι καλυτερο...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινιώ έχουμε και λέμε:

-Γαλατάκι της μαμάς για αρκετό καιρό

-Πάνες θα σου προτείνω τις οικολογικές και απο οικονομικής πλευράς και απο οικολογικής.Στο ακόλουθο site μπορείς να ρίξεις μια ματια:http://babynatural.gr/index.php?main_page=index&cPath=46.Θα σου έρχεται σαφώς πολύ πιο οικονομικά καθώς 10 απο τις ακριβότερες πάνες(6.45ευρώ η μια)θα σου κοστίσουν 64.50 ευρώ,δηλαδή τίποτα μπροστά σε αυτές που θα χρειάζεσαι μηνιαία.(Σκέψου οτι θα τις έχεις και για το επόμενο παιδάκι)

-Ρουχαλάκια μπορείς να πάρεις απο γνωστές σου που έκαναν πρόσφατα μωράκι.Θα τα πλύνεις όσες φορές θελήσεις,θα τα σιδερώσεις και έτοιμη η γκαρνταρόμπα του μωρού.

-Επιπλάκια(κρεβάτι,παρκο,καρότσι,καθισματάκι αυτοκινήτου,αλλαξιέρα,πορτ μπεμπέ) μπορείς να πάρεις και απο το jumbo.Ή και πάλι να πάρεις απο κάποια γνωστή σου,εφ'όσον τα αντικείμενα είναι σε καλή κατάσταση.

-Ο Τοκετός μπορεί να γίνει και σε δημόσιο νοσοκομείο καθώς και με γυναικολόγο της ασφάλειας σου.

-Μπιμπερό,βραστήρες κτλ δεν θα χρειαστείς αν θηλάζεις

Χμμ,ξέχασα τίποτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι Νέλλη. Ένα μωρό στην αρχη τουλάχιστον δεν χρειάζεται τίποτα. Η φροντίδα του θέλει πάνα, γάλα και ένα κρεβατάκι. Παιδικό δωμάτιο και ειδικά έπιπλα δεν τα έχει ανάγκη. Αυτά τα κάνεις για δική σου ευχαρίστηση. Τα ρούχα ποικίλουν. Οι φίλες πάντα έχουν να προσφέρουν. Τις προάλλες έδωσα μια σακούλα με ρούχα 0-3 μηνων σε μια φιλη μου που γέννησε. Ήταν σχεδον καινούρια. Σιγουρα τη γλυτωσα από 300€.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα ενα μωρο σιγουρα εχει καποια εξοδα ομως ποτε μα ποτε δεν θα ειμαστε τοσο καλα οικονμικα ολοι μας για να πουμε οτι ειμαστε ετοιμοι απο αυτην την αποψη να κανουμε μωρο ετσι ειναι ανουσιο να συνδεουμε ενα μωρο με οικονομικους λογους

εγω θα γεννουσα σε δημοσιο νοσοκομειο και θα στοιχιζε η γεννα 600ευρω τελικα εκανα καισαρικη και δεν πληρωσα μια,το ικα μου καλυψε πληρως την εντατικη που εμεινε ο μπεμπης για ενα μηνα,ρουχαλακια,παρκοκρεβατο και ολα τα αξεσουαρ τα πηρα απο τα jumbo σε πολυ καλες τιμες για την τσεπη μας

το μονο που στοιχιζει ειναι τα παμπερς και το γαλα του(10 ευρω το μικρο κουτι και θελω ενα κουτι την εβδομαδα πλεον πιο παλια ηθελα 2)παντως ενα εχω καταλαβει απο τοτε που εγινα μανουλα οτι κοβεις απο τον εαυτο σου για να προσφερεις στο παιδι σου και αυτο γινεται αυθορμητα

προτιμω να μην παρω εγω κατι παρα να στερηθει το μωρο μου το γαλα το ρουχο το φαγητο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες τα ρουχαλάκια είναι ανέγγιχτα και αχρησιμοποιήτα.Τα μωράκια της αγκαλιάς δεν τα λερώνουν.;) Άσε που μεγαλώνουν τόσο μα τόσο γρήγορα που και να θες να τα χαλάσεις δεν γίνεται.Και απο το να τα πετάς καλύτερα να τα δώσεις κάπου,να πιάσουν τόπο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΛΑ !!!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ , ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ , ΤΑ ΡΟΥΧΑ Κ ΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ , ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ , ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΥΠΟΔΟΜΗ , ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΠΛΟΥΤΟ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΓΑΛΗΝΗ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ Κ ΝΟΡΜΑΛ ΟΙΚΟΝ. ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΕΙΝΑΝΕ 2 ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝΕ Κ ΤΡΙΤΟ ΜΕΛΟΣ , ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ)

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΑΓΑΘΑ .

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 30 + , ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ Κ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ 30 - 35 (32 ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ...ΧΧΙΙΙΧΙΧΙΧΙ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι να πω... Στη Γερμανια που γέννησα, η εγκυμοσύνη και ο τοκετός δεν περασαν τα 500€. Τα εμβόλια και τα ιατρικά είναι μέσα στην ασφάλεια. Το μόνο που πληρωσα πρόσφατα, είναι η βοήθεια στο σπίτι που είχα για 2 εβδομάδες (134€) όταν έπαθα την πρωτη μαστιτιδα.

Ρούχα μου έκαναν πολλά δώρο, είχα και από την πρωτη κόρη. Κρεβάτι και αλλαξιέρα είχα, το ίδιο και καρότσι με καθισματακι αυτοκινητου.

Ουσιαστικά το δευτερο μωρο δεν εχει στοιχισει τιποτα περισσοτερο απο τις πανες της.

Γενικά οι βασικές ανάγκες του μωρού καλύπτονται. Τα υπόλοιπα πάνε ανάλογα με την τσέπη σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax μόνο όσο είναι ασαράντιστο το μωρό.Τουλάχιστον με την κόρη μου έτσι κάναμε.

Αλλά και πάλι δεν νομίζω να κολλήσουν στις 2-3 κατ'οίκον επισκέψεις που θα κάνει ο παιδίατρος :unsure:;)

Πάντως εγώ έχω μια παιδίατρο που παίρνει 30 ευρώ την επίσκεψη(στο ιατρείο της).Πληρώνεται με την επίσκεψη και όχι με τον αριθμό των παιδιών.Δηλαδή είτε 1 παιδί πας είτε 2 ,30 ευρώ θα σου πάρει.Για αυτο αν το ψάξει και η Μαρίνα λίγο θα βρει λύσεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emeis ferame paidiatro mia fora mono sto spiti k pire 60 euro,otan egine enos minos pigame iatrio mas evale kapoia ora pou den eixe kosmo,e tora sta 30 euro tis episkepseis tha koliseis?ta tsigara mias evdomadas einai.....to leo gt ksero goneis pou den pane to paidi giatro g ta 30 euro k pane kentro ugeias k to koitaei pathologos,varos k tetoia parakolouthisi miden,mono emvolio tou kanoun ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

E καλά ξεφτίλα να μην πηγαίνεις το παιδί στον παιδίατρο.Να γλιτώσεις τι;30 και 50 ευρώ;Απο αυτά θα σωθούμε;:S

Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά στο θέμα υγείας -ειδικά με το παιδί-είμαι υστερική :unsure: Δεν τσιγκουνευομαι να δώσω λεφτά σε γιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω...εγώ προσωπικά μειωσα τα βασικά έξοδα του μωρού και μάλιστα το ωφέλησαν περισσότερο παρά στερήθηκε. Τα μεγαλύτερα έξοδα είναι το γάλα και οι πάνες. Εγώ τα έλυσα και τα δύο. Θήλασα ένα χρόνο και του αγόρασα πάνες πλενόμενες έτσι ώστε να μην κάνουμε πλούσιες τις έταιρείες. Τα υπόλοιπα έξοδα είναι ελάχιστα εκτός βέβαια από τη γέννα που ανάλογα από το μέρος που θα γεννήσεις πληρώνεις. Προσωπικά γέννησα στο δημόσιο νοσοκομείο και γλίιτωσα πάλι πολλά χρήματα. Ρουχα και λοιπά να είναι καλά τα τζάμπο που έχουν μια χαρά όμορφα ρουχαλάκια και σε σωστές τιμές γιατί με την ανάπτυξη που έχουν ειδικά τον πρωτο χρόνο δεν αξίζει να κάθεσαι να αγοράζεις ακριβά και μάρκες.

Αρα το παιδί δεν είναι τόσο μεγάλη επιβάρυσνη αν κάνεις κάποιες έξυπνες κινήσεις που ωφελούν τόσο την τσέπη σου όσο και το παιδί σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...