Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καισαρική τομή


AIMI

Recommended Posts

Και εγώ έκανα καισαρική με ολική νάρκωση. Πόνους είχα πολλούς τις πρώτες μέρες και κατάφερα να σηκωθώ απ' το κρεββάτι τη δεύτερη μέρα και μόλις για δύο λεπτά γιατί εκτός απ τους πόνους στη περιοχή της τομής είχα και έντονες ζαλάδες καθώς μετά το χειρουργείο είχε πέσει ο αιματοκρίτης μου στο 21! Και εμετούς έκανα τη πρώτη μέρα και τα πόδια μου ήταν πρησμένα σε στυλ μελιτζάνας για αρκετές μέρες εξαιτίας της νάρκωσης. Όσον αφορά τους μυς της κοιλιάς, άρχισα να τους νιώθω μετά από ένα χρόνο :Σ

Ωστόσο πιστεύω ότι είναι θέμα οργανισμού για το πόσο γρήγορα θα επανέλθει ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αγγελικη αυτο με το φαη πολυ πικρα!!! Ο γιατρος μου ειπε να μην φαω τιποτα απο το μεσιμερη της προηγουμενης. Ειχα λυσσαξει, σρον Θαλαμο η αλλες δυο κοπελες ειχαν γεννησει φυσιολογικα και ετρωγαν τον αμπακα. Εγω τσαι μετα σουπα μπλιαξ, μετα ο μικρος επαθε ωτιτιδα και νοσιλευοταν στην ΜΕΝΝ και εγω κοιτουσα την μπριζολα και δεν μπορουσα να την φαω!!!!!

Παντως και ο δικος μου δεν θα επιζουσε του τοκετου. Ειχε παρει ηδη θεση απο τα μεσα του ευδομου ομως ηταν παρα πολυ τυληγμενος στον λαιμο και χειροποδαρα- το εδειξε ο τρισδιαστατος υπερυχος και αρχισαν να πευτουν οι παλμοι. Οποτε το βγαλαν αρον αρον 10 μερες νωριτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 months later...

Γεια σας κ απο μενα :P

Η αλη8εια ειναι πως εχω την εντυπωση οτι οιπιο πολλοι γιατροι

ψαχνουν την παραμικρη αφορμη για να καταληξουν σε καισαρικη

ειτε για 8εμα χρονου,ειτε για οικονομικο 8εμα γιατι φυσικα

αυτο το πληρωνεις extra.

Εχω τις αμφιβολειες μου πραγματικα,ο δικος μου ο γιατρος

μου προτεινα ΑΝ Κ ΕΦΟΣΟΝ πανε καλα τα πραγματα να γινει

επισκληριδιος στον φυσιολογικο τοκετο.

Τα βασικα ερωηματα μου ειναι 2....

1ον Υπαρχει αποδεικτικο στοιχειο οπου 8α πιστοποιει οτι οντος χρειαστηκε καισαρικη τομη???

2ον Το επισκληριδιο στην φυσιολογικη γεννα εχει επιπτωσεις?

Αν γνωριζετε κατι 8α εκτιμουσα την αποψη σας.

Φιλια σε ολους :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...