Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβαθμισεις στις τρυπες της πιπιλας στο μπιμπερο


Recommended Posts

εχω παρατηρησει οτι πρεπει καθε λιγο και λιγακι ν αλλαζεις πιπιλες στα μπιμπερο γιατι αυξανονται οι τρυπες... δηλ αν εγω τωρα που ειναι 3 μηνων δεν αλλαξω και μεινω σ αυτες που εχουν 2 τρυπες δε θα φαει καλα?

αν πχ ετρωγε απο το στηθος θα εβγαιναν κι αλλες τρυπες? :silly: :silly:

μηπως τελικα δεν παιζει ρολο και απλα το κανανε για να μας βαζουν να πληρωνουμε?

οι εμπειρες της παρεας τι λενε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frapedia έχω ρωτήσει σχετικά αλλά μάλλον δεν θα το είδες...

ΡΟΗ ΘΗΛΗΣ...

Ανάλογα τί μπιμπερό έχεις αλλά τελικώς ωραία το έθεσες!

Τελικά για της ΜΑΜ που έχω, 2 είναι οι θηλές, μέχρι 6 μηνών και έπειτα μέχρι το χρόνο. Απλά αν θέλεις μεγαλύτερη ροή, χαλαρώνεις το στόμιο, αλλά δεν υπάρχει θέμα, καθώς όσο μεγαλώνει το μωρό έχει περισσότερη δύναμη και πατά πιο δυνατά τη θηλή...

Απλά όπως είχε πει και η κοπέλα σημασία έχει το μέγεθος της θηλής και επιβάλλεται αλλαγή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια παιρνω τις avent και για να πω την αληθεια δεν εχω δει μεχρι στιγμης διαφορα απο 0 , 1 μηνος και 2 μηνων που εχω τωρα...

θα παω να δω τι δινουν για τα μωρα απο 3 μηνων και θα σας πω

αλλα και το μεγεθος τι ρολο παιζει? :blink::blink::blink:

μπορει ν ακουγεται χαζο αλλα πραγματικα δε το καταλαβαινω :S:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχθές ήμουν στο φαρμακείο 1 ώρα για να το εννοήσω σωστά!

Το μέγεθος της θηλής είναι όπως με τις πιπίλες για να μην περισσεύει ή αντίστοιχα να είναι στενή στο στόμα και έτσι να μπορεί να φάει καλύτερα...

Εγώ πάντως είμαι ΦΑΝ της ΜΑΜ, δεν την αλλάζω!Τα μπουκάλια είναι από πυρίμαχο γυαλί. Είναι αυστριακή, λίγο ακριβή βέβαια αλλά είμαι ευχαριστημένη. Και αποστειρωτή και τα πάντα, εκτός πιπίλες της chicco τις τεράστιες σιλικονάτες.

Επίσης σε σκεύη φαγητού της NUK και Chicco κουτάλια και τώρα πιάτο για να παραμένει ζεστό το φαγητό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απαντηση της Ιφιγενειας στο θεμα ΡΟΗ ΘΗΛΗΣ που ανοιξε η katrina...

(Κατερινάκι μου δεν ξέρω από μπιμπερόν MAM. Η avent που χρησιμοποιώ εγώ έχει θηλή με 1,2,3 και 4 τρύπες τις οποίες τις ξεκινάς συγκεκριμένους μήνες. Τη νο 4 που είναι για μωρά 6+ μηνών εγώ τη χρησιμοποίησα για το Μαράκι μου στον 5ο μήνα. Έβλεπα, έκρινα και αποφάσιζα! Έδειχνε να κουράζεται, δυσανασχετούσε, εγκατέλειπε το μπουκάλι και καταλάβαινα ότι έπρεπε να αλλάξω θηλή. Τώρα χρησιμοποιούμε αυτή με 4 τρύπες, αλλά έχω ανοίξει ακόμα 1.)

νομιζω οτι τωρα το καταλαβα χεχε :silly: :silly:

ευχαριστω katrina !!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fREAPEDIA εμένα πάντως δεν έδειξε να δυσανασχετεί, όπως έτρωγε τρώει...Της ΜΑΜ απλά την πατά δυνατότερα ούσα μεγαλύτερη τώρα και λίγο το χαλάρωσα το καπάκι...Τώρα για την ΑVENT το αναλύει η φιλενάδα Ιφιγένεια, έχει όντως διαβαθμίσεις και στη ροή όπως λες και μάλλον θα πρέπει να τις ακολουθήσεις...

ΥΣ.ΠΟΛΥ ΓΕΛΑΣΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia αλλο το βυζι αλλο το μπιμπερο!πως λεμε αλλα τα ματια του λαγου κτλ κτλ?:laugh:

να τις αλλαζεις συμφωνα με την αναπτυξη του παιδιου.Αλλαζει και η ροη του γαλακτος ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρο που θηλαζει οσο μεγαλωνει ρουφαει με περισσοτερη δυναμη και ετσι τρωει πιο γρηγορα. Το ιδιο γινεται και με τις πιπιλες. Όσο μεγαλωνει και ρουφαει πιο δυνατα, χρειαζεται περισσοτερες τρυπες για να πινε πιο γρηγορα. Εγω ειχα της Avent με ρυθμιζομενη ροη. Αναλογα απο ποια μερια το εδινες ειχε διαφορετικη ροη. Δεν ειχε τρυπα αλλα μια σχισμη και γυρω απο την πιπιλα ειχε γραμμουλες. Ι: χαμηλη ροη, ΙΙ: μεσαια, ΙΙΙ: μεγιστη.

Οπως και να εχει τις πιπιλες τις αλλαζουμε καθε 2 μηνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΤΗΣ NUK ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ??ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ (11 ΜΗΝΩΝ)ΤΗΣ ΠΗΡΑ ΜΕ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΥΠΑ ΑΛΛΑ ΠΝΙΓΕΤΑΙ.ΟΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΕΓΩ ΜΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΤΡΥΠΑ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΟΜΙΖΩ. ΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑ ΤΙ ΥΓΡΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΡΕΤΑΙ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...