Μετάβαση σε περιεχόμενο

δεν εβαλε κιλα....σας ετυχε?


Recommended Posts

καλησπερα!

εφυγε πριν απο λιγο η παιδιατρος μας!

ολα τελεια με τον φιλιππακο(πλεον ναι βαφτιστηκαμε αλλα αυτο θα το ανοιξω αλλο θεμα:) )

τον ζυγισε και δεν εχει βαλει καθολου..μονο 200γρ!

τον προηγουμενο μηνα ειχε βαλει 300...και απο 1 ποντο σε υψος.

προβληματιστηκε αλλα μετα μου ειπε πως επειδη ο μικρος ειναι πολυ καλος σε ολα τα αλλα

(αντιδρασεις,παιχνιδια,μπουσουλαει,κινειται συνεχεια,παρατηρητικος και γενικα υπερδραστηριος,δεν δειχνει να ποναει δεν γκρινιαζει κτλ)

δεν την ανυσηχει.

εντωμεταξυ πλεον τρωει το φαγακι του μια χαρα...

απο κρεμουλα του δινω μονο ρυζαλευρο χωρις ζαχαρη της holle.

την ρωτηα και μου ειπε πως οι αλλες κρεμες ειναι γεενικα πιο παχυντικες ισως γιαυτο να μην βαζει,επειδη δεν τρωει τετοιες...

ειναι κακο?

εχω αγχωθει λιγο αλλα ρε κοριτσια ο μικρος ειναι τελειος!

γελαει ολη μερα παιζει και γενικα ειναι μια χαρα!

λετε να του ωσω και καμια φαριν λακτε να τον παχυνω ή καλα κανω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI, ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ! ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ 300 ΓΡ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ 200! ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΗ ΧΑΡΑ! ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΩΝΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΡΕ! ΕΥΤΗΧΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΡΩΦΕΣ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΛΠΙΖΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟΥΣ! ΘΑ ΦΑΝΕ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝΕ! Α! ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΛΟΓΗΣΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΥΤΗΧΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΕ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΧΥΝΕΙΣ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ?

ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΙΛΑ ΕΥΚΟΛΑ

ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΜΗΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ.

ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΑΩ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.

ΤΙ ΚΡΕΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ?

ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΑΘΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας να σου ζησει και να τον καμαρωνετε!!! μην ανυσηχεις γλυκια μου δεν ειναι κακο να μην βαλει πολυ...η παιδιατρος μου λεει οτι το φυσιολογικο ειναι να βαζουν μεχρι 1 κιλο τον μηνα εμενα ο δικος μου επαιρνε 300 με 500γρ τον μηνα μια φορα πηρε 800 και αλλη μια φορα ενα κιλο ολοκληρο οποτε καναμε και παρτυ χιχι και σε υψος παιρνει συνηθως 2 ποντους τον μηνα αλλα υπηρξαν φορες που και εμενα πηρε εναν ποντο μονο γιαυτο μην ανυσηχεις εφοσον το παιδι αναπτυσεται καλα και κινητικα,και οι αντιδρασεις του ειναι καλες για την ηλικια του ολα πανε καλα οσο για την κρεμα να δοκιμασεις καποια πιο παχυντικη αλλα προσεξε μην το παραπαχυνεις ε????

σορυ που στοι λεω αλλα ειχα δει ενα μωρο στο παιδων 5 μηνων και ηταν 11 κιλα φρικαρα οι γιατροι το ειχαν βαλει σε διαιτα

ελπιζω να σε βοηθησα φιλακια στον φιλιππακο σου (ωραιο ονομα του δωσατε παντως)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω καντινου δες συμπτωση! μπορει και απο τα δοντακια γιατι ειναι ακετα πρησμενα τα ουλα μου ειπε..

σισυ το ρυζαλευρο που επαιρνα ειναι της holle ειναι βιολογικο και δεν περιεχει ουτε ζαχαρη ουτε γαλα ουτε γλυκαντικα.

βαζεις το γαλα που πινει αντι σκετο νερο ή το χρησιμοποιεις στην φρουτοκρεμα ή στις σουπες.

στην αρχη του εβαζα και λιγη μπανανιτσα για να γλυκανει(δεν εχει γευση παιρνει την γευση απο το γαλατακι)τωρα το τρωει σκετο.

τωρα πηρα την κρεμα δημητριακων να αρχισω.

το απογευμα εφαγε δεν μπορω να πω..μεχρι να την συνηθισει.

θα την βρεις σε καταστημα με βιολογικα αλλα και στο carrefour στο αναλογο τμημα βιολογικων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1ον να μην το παχυνεις γιατι μας αρεσε τον θελουμε για γαμπρο και τον θελουμε ωραιο και λεπτο :silly: :woohoo: :silly: :woohoo:

2ον εμενα για 3 εβδομαδες ειχε βαλει 200 μονο γρ και οταν το ειπα στον γιατρο μου ειπε οτι ειχε κανει οισοφαγητιδα. το καταλαβε οταν του ειπα οτι δυσανασχετουσε την ωρα που ετρωγε ενω κατα τα αλλα ηταν παντα χαρουμενη , γελαστη, ευδιαθετη... δεν ειχε κανενα σημαδι που να δειχνει κατι.

την αρχισαμε λοιπον epadoren και τσουπ! τρωει μια χαρα!!!! τωρα αν φιλιππακος (τι ωραιο ονομα!!!!!) τρωει κανονικα και ολα ειναι οπως και πριν, μαλλον δεν πρεπει να ανησυχεις

για πες λιγο γι αυτη την κρεμα χωρις ζαχαρη γιατι ενδιαφερομαι πολυ!!! :kiss:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστουμε μπεμπουλης!!!!!! και εμενα παντα εβαζει 800-1κιλο το πολλυ...

μι φορα μονο στην αρχη που θηλαζα αποκλειστικα εχε βαλει σε 2 εβδομαδες 700γρ!!!!!!!!

τελοσπαντων αφου ειναι μια χαρα δεν πειραζει με τα κιλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

1ον να μην το παχυνεις γιατι μας αρεσε τον θελουμε για γαμπρο και τον θελουμε ωραιο και λεπτο :silly: :woohoo: :silly: :woohoo:

2ον εμενα για 3 εβδομαδες ειχε βαλει 200 μονο γρ και οταν το ειπα στον γιατρο μου ειπε οτι ειχε κανει οισοφαγητιδα. το καταλαβε οταν του ειπα οτι δυσανασχετουσε την ωρα που ετρωγε ενω κατα τα αλλα ηταν παντα χαρουμενη , γελαστη, ευδιαθετη... δεν ειχε κανενα σημαδι που να δειχνει κατι.

την αρχισαμε λοιπον epadoren και τσουπ! τρωει μια χαρα!!!! τωρα αν φιλιππακος (τι ωραιο ονομα!!!!!) τρωει κανονικα και ολα ειναι οπως και πριν, μαλλον δεν πρεπει να ανησυχεις

για πες λιγο γι αυτη την κρεμα χωρις ζαχαρη γιατι ενδιαφερομαι πολυ!!! :kiss:;)

κοιτα νικη μου εχω εκκερεμη κουμπαρια με την γιωτα(σαυροπιγκουινος)

αλλα εαν τα παιδια δεν τα βρουν θα ειστε επομενες!!!!:cheer: :cheer: :laugh: :laugh: :laugh:

το λεμε οι χαζομαμαδες θεε μου!!!!!!!!!:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

για την κρεμα σε προλαβα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι καλε θουλη μου την κυριακη!!!!!! αλλα χαθηκαμε εντελως και εχασες επεισοδια!!!!!

ολις εχω θα ανεβασω φωτο!

ητανε πολυ ωαραια και ο μικρος ουτε που εκλαψε μωρε το ζουζουνι μου!!!!!!!!!

την ευχαριστηθηκα και εγω και ολοι απο οτι μου ειπανε!!!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popo filenada sorry:blush:

to ksexasa teleios...

anebases k thema me ti baftisei?de to eida..imoun 4 meres xalkidiki..kalo fotistos na einai k panta geros..

k emna o thodorakis oute kix de ebgale...

ax thelo an do fotooooo:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανει ο Φιλιππακος???

Σας παιδευει?

Να μου τον φιλησεις!

Ασε μωρε τη φαριν λακτε...

Σκετη ζαχαρη ειναι!

Μια χαρα θα παει ο μικρουλης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν το βάρος του είναι μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια να μην ανησυχεις. Το να το παχυνεις δίνοντας ζάχαρη δεν νομίζω να του προσφέρει κατι παραπάνω.

Εμένα η δικιά μου ξαφνικά έφτασε τα 8,5 κιλά και μου την είπε βαριά ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, μεταξύ 9ου και 10ου μήνα δεν έβαλε γραμμάριο, αλλά εννοείται πως πλέον δεν μας απασχολεί η μη πρόσληψη βάρους. Μας απασχολούσε το πρώτο εξάμηνο γιατί μπορεί να ήταν το καμπανάκι για δυσλειτουργίες ζωτικών οργάνων. Μέσα στο πρώτο εξάμηνο συνήθως διαπιστώνετε τυχόν πρόβλημα. Εμείς ευτυχώς πέρναμε σταθερά μισό έως ένα κιλό το μήνα.

Μετά τον 6ο μήνα πέσαμε στα 300 γρ έως και καθόλου.

Ο Φιλιππάκος με το πανέμορφο όνομα είναι μια χαρά, 7 μηνών να πάρει 300 γρ είναι φυσιολογικό!

Να τον χαίρεστε, υγεία και καλή φώτιση στη ζωούλα του εύχομαι!

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!!!!!!!!!

θουλη μου δεν ανοιξα θεμα δεν προλαβα ουτε φωτο εχω ακομα!!!

μολις παρω θα ανεβασω λεπτομερειες!

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα!

οσο μεγαλωνουν δεν παιρνουν το ιδιο βαρος,καποια στιγμη παιρνουν λιγοτερο αλλιως θα γοινοντουσαν μικρα βοιδακια:laugh: μεχρι να χρονισουν.Και αφου δεν το βρισκει κακο ο παιδιατρος...no worries!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...