Μετάβαση σε περιεχόμενο

"ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!" ΑΝ ΠΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;(DeniM)


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΙΣΩΣ ΘΥΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΙΣ 28/04/09. ΜΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ!!! ΗΜΟΥΝ 40+3 ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΠΙΕΖΟΤΑΝ! ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΓΙΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...

ΕΓΩ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΔΑΚΡΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΩ ΞΕΝΥΧΤΗΣΜΕΝΗ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΣΑΝ...ΚΛΑΜΜΕΝΗ ΧΗΡΑ ΣΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ: ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ , ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!

ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ (ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΦΥΣΙΚΑ) ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ 2(!) ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!

ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΘΩ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ: ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΜΑΧΑΙΡΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!

ΤΟΝΙΖΩ ΤΟ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ (ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ) ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΠΟΣΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ;;;

ΚΑΙ ΑΝ, ΛΕΩ ΑΝ, ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ;;; ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΕΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ;;; ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ; ΔΛΔ ΤΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, ΕΑΝ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ;;;

ΚΑΛΑ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...

ΗΘΕΛΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ "ΑΥΤΟΣ" ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ!!!

ΣΟΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

afou eixes parei k tis 40 evdomades orthos se evale na genniseis...alla...gt kaisariki k oxi proklisi toketou,mipos den eixe parei thesi tomoro i kai tetoio?mporeis na upograpseis alla poios giatros tha se analavei k diakinduneveis ti zoi sou k tou morou (na min ftsei fusika mexri ekei),pantos i geitonissa ekane 3 me kaisariki ta 2 prota exoun diafora akrivos 1 xrono..psakse k kanenan allo giatro ,afto pou ekane den itan entimo,ofeile na sou eksigisei polla k na sevastei tin epithumia sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

αν και νομιζω ότι δεν υπάρχει λόγος να στενοχωριεσαι αφου το μωρακι σου είναι καλά, πιστευω ότι καθε γυναικα πρέπει να συζηταει τα ενδεχομενα του τοκετου απο πριν..

εμεις τον ρωτησαμε ευθεως σε ποιες περιπτωσεις μόνο θα παμε για καισαρικη αφου του εκφρασαμε ότι θελουμε δεοντως να την αποφυγουμε..

μας είπε ότι δεν υπάρχει περιπτωση να με πάει σε καισαρική αν δεν υπάρχει σημαντικοτατο πρόβλημα στη θεση ή την καρδιακη λειτουργια του μωρου.Για την ακριβεια μας είπε ότι προτιμαει να περιμενουμε με τις ωρες να γεννησω φυσιολογικά..

δεν εχω ακουσει το ενδεχομενο να μην υπογραψει καποιο ζευγαρι για καισαρική γιατι συνηθως γινεται ως τελευταια επιλογη..

Πάντως μην αγχωνεσαι γιατι τωρα πλέον ένας καλός γιατρός ακομα και μετα από καισαρική μπορεί το δευτερο παιδακι να το ξεγεννησει φυσιολογικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !!ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΡΘΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ !!!ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ!!!!ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΣΟΥ!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστα!! αν θες να γεννησεις φυσιολογικά μετα από καισαρική πρώτον θα πρέπει να αφησεις αρκετα μεγαλο διαστημα να περασει και δευτερον να ειναι ο γιατρος καλός και πάνω από όλα έμπειρος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα πιστευω οτι πρωτα απο ολα πρεπει να βρεις εναν σωστο γιατρο, να εισαι σιγουρη οτι ειναι μαζι σου και δε σε βλεπει σαν πορτοφολι και να συνεχισεις μαζι του... ειναι πολυ σημαντικο να νιωθεις οτι ο γιατρος σου θα σε στηριξει

τωρα το θεμα της καισαρικης ειναι τεραστιο εδω στην ελλαδα...αλλα μου ειχε εξηγησει ο γιατρος οτι εξαρταται απο τη θεση του 2ου παιδιου για το πως θα γεννηθει....δηλ αν το παιδι ερθει πιο κατω απο την τομη τοτε μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα, αν οχι τοτε σου κανουν τομη πανω στην παλια.

Το βασικο ερωτημα ομως ειναι αν εκεινη την ωρα σου πει ο αλλος μια δικαιολογια ξερουμε να την αξιολογησουμε? οχι.. αρκει να ναι το παιδακι μας καλα...γιαυτο μην τα σκεφτεσαι απο τωρα, απλα βρες ενα γιατρο που να ειναι πρωτα ανθρωπος, να ειναι κοντα στη γυναικα και μετα βουρρρρρ για το 2ο!!!! :woohoo: :silly: :woohoo: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DeniM lipame polu pou egine kati pou den to htheles toso .

prepei na perasoun toulaxiston 2 xronia gia na ksanamineis eguos oti toketo kai na theleis .edw sthn ellada prepei polu na psakseis na breis giatro na se ksegennisei fysiologika thn epomenh fora giati fobounte polu kai den to kanoun.

mia filh mou pou emine eguos grigorotera (panw stous prwtous mhnes ) ths to pire ston 8 mhna gia na mhn tentosei perissotero h mitra .

psakse apo tora ton epomeno giatro sou kai na mhliseis dieksodika maszi tou gia oles tis periptoseis .

einai adiko na peutei maxeri xoris logo apla kai mono epidi boleuei ton giatro ...sthn gunaika tou den tha to ekane .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ (ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ) ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΧΤΩ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ!!!

sauropinguinos,Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ 8ο ΜΗΝΑ!!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΟΥΝΗΣΕΙ ΡΟΥΠΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ! ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΔΛΔ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ! ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΑΦΟΥ ΜΕ ΚΛΩΤΣΑΓΕ ΨΗΛΑ!!!

chrysoula,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΤΟΥ!!!

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕΝΩ ΕΠΑΡΧΙΑ (ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ)! ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ!

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ.

ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΨΩ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ;;;ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα σε παραπέμψω στην ιστοσελίδα της Ευτοκίας, διάβασε παρακάτω και αν θέλεις επικοινωνείς μαζί τους για περαιτέρω πληροφορίες.

Εγώ βέβαια θα σε συμβούλευα να αλλάξεις γυναικολόγο!!! να φύγεις από τον χασάπη!!!

http://www.eutokia.gr/index.php?option= ... &Itemid=56

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

DeniM lipame polu pou egine kati pou den to htheles toso .

prepei na perasoun toulaxiston 2 xronia gia na ksanamineis eguos oti toketo kai na theleis .edw sthn ellada prepei polu na psakseis na breis giatro na se ksegennisei fysiologika thn epomenh fora giati fobounte polu kai den to kanoun.

mia filh mou pou emine eguos grigorotera (panw stous prwtous mhnes ) ths to pire ston 8 mhna gia na mhn tentosei perissotero h mitra .

psakse apo tora ton epomeno giatro sou kai na mhliseis dieksodika maszi tou gia oles tis periptoseis .

einai adiko na peutei maxeri xoris logo apla kai mono epidi boleuei ton giatro ...sthn gunaika tou den tha to ekane .

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ Ο,ΤΙ ΤΟΚΕΤΟ ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ!!!!Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!!!ΚΑΙ Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!!ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΟΥΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΩΤΙΚΟΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΠΕΡΤ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ!!ΑΠΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!!ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ!!!ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΠΩς ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτη η καισαρικη..!

Απο την ωρα που διαβασα τον τιτλο του ποστ σκεφτομαι τι να γραψω για ενα θεμα που "ποναει" πολλες μανουλες...

Για να καταθεσω την αποψη μου επιτρεψτε μου να δανειστω 1-2 περιπτωσεις πολυ δικων μου προσωπων, κατι που γενικα αποφευγω να κανω (π.χ. η τριτοξαδερφη του ταδε κτλ) αλλα πιστευω οτι ετσι θα ειναι πιο ευκολο να κατανοησετε τι θελω να πω.

Μεσα στην εβδομαδα αυτη περιμενουμε την πρωτη μου ξαδερφη να γεννησει. Προχθες λοιπον που πιναμε καφε της λεω "μην υποκυψεις στην καισαρικη ο,τι κ αν σου πει ο γιατρος, παλεψε το οσο παει". Αργοτερα λοιπον σκεφτομουν τι σημαινει "οσο παει" κ ποιος ειναι αυτος που καθοριζει το "ποσο θα παει"; Ολες λεμε οτι οτι ο γιατρος μας ειναι υπερ του φυσιολογικου αλλα ομως...με καποιον τροπο καταληξαμε στην καισαρικη. Εγω π.χ. γεννησα με κ.τ. λογω ισχιακης προβολης αρα...μονοδρομος.

Η καλυτερη μου φιλη ομως ακομη βασανιζεται (1 χρονο μετα) μηπως τελικα εφαγε τσαμπα "μαχαιρι" κ να που το βασιζει: Ηταν πρωι Σαββατου αρχες Σεπτεμβρη οταν της ηρθε αιμα κ πηγε κλινικη. Την γυναικολογο της την πετυχε καθόδον για το εξοχικο της (σημαντικη λεπτομερεια!). Η γιατρος της λοιπον την αφησε να "παιδευτει" 2-3 ωρες κ αφου δεν εβλεπε εξελιξη ειπε οτι το καλυτερο για τη μαμα κ το παιδι θα ηταν να γινει καισαρικη. Οταν ο γιατρος σου, που τον βασιζεσαι κ τον βλεπεις ως σωτηρα εκεινη την ωρα σου λεει: "αν ηταν δικο μου παιδι θα εκανα κ.τ." τοτε εμεις οι "ασχετες" κ προ παντων φοβισμενες τη στιγμη εκεινη τι μπορουμε να πουμε; Αρα μοιραια καταληγουμε στην κ.τ.

Ειλικρινα δεν ξερω αν εχουν ουσια ολα αυτα που γραφω ή αν μακρυγορω χωρις λογω παντως πιστευω οτι ολα ειναι θεμα συγκυριων, γιατρου, κ γιατι οχι νοοτροπιας ελληνικης (να κανουμε κ.τ. να ξεμπερδευουμε γρηγορα κ με "ασφαλεια"). Απλα τελος να σας υπενθυμισω την περιπτωση του μελους Franita που "κοιλοπονουσε" 2 μερες κ τελικα γεννησε φυσιολογικα το μωρακι της απλα γιατι κανεις δεν σκεφτηκε οτι θα μπορουσε να γινει κατι διαφορετικο. Βεβαια ολα αυτα στη Δανια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ZOUZOUΝITSA έγραψε:

AFRODITH έγραψε:

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ Ο,ΤΙ ΤΟΚΕΤΟ ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ!!!!Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!!!ΚΑΙ Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!!ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΟΥΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΩΤΙΚΟΟ!!![/quote:sqmy2asy]

zouzounitsa exeis dikio apanthsa omos sto thema ths oti thelei to epomenw me fusiologiko toketo .gia na epulothei kala h mhtra kai na anteksei stis sispaseis tou fisiologikou xriazete toulaxiston 2 xronia .

an apofasisei na ksana kanei kaisarikh nai menei kai polu pio grigora .apla h kopela theli na gennisei fusiologika .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

γεια σας κοριτσια! γεννησα πριν 3 μηνες ενα κοριτσακι με καισαρικη! τα γεγονοτα συνεβησαν ως εξης κατα το 5 μηνα θεωρησα καλο να συζητησω με τη γιατρο μου το θεμα της γεννας εχοντας στο μυαλο μου τα αυξημενα ποσοστα των καισαρικων στο μαιευτηριο που θα γεννουσα! της ειπα λοιπον οτι ηθελα ενα φυσιολογικο τοκετο,εκεινη την ωρα ο αντρας μου πεταχτηκε και της ειπε οτι δεν θελω ουτε επισκληριδιο,το σκεπτικο μου παντα ηταν να αποφυγω μια ενδεχομενη καισαρικη χωρις λογο τοτε αρχισαν απο μερους κατι ειρωνικα σχολια οτι εγω δεν ειμαι αυτη που αποφαζιζει αν χρειαζεται καισαρικη και το αποκορυφωμα ηταν αυτο"τι φοβασαι μην αποκτησεις μια ουλη στην κοιλιτσα σου;" αφου εκανα το μεγαλυτερο μου λαθος να μην αλλαξω γιατρο τοτε στον 8 μου εκανε κατι ενεσεις κορτιζονης σε περιπτωση λεει που το μωρο βγει προωρο. δεν ξερω αν ειναι κατι που γινεται σε ολες αλλα της κουμπαρας μου που γεννησαμε μαζι δεν της τισ εκανε. στις 37 εβδομαδες ενω ειχα προγραμματισμενη επισκεψη μου ειπε οτι βλεπει ενα προβλημα στο ντοπλερ και θα με στειλει στο μαιευτηριο γιατι μαλλον το μωρο εχει λουροδεθει!στη συνεχεια με εβαλε στο καρδιοτοκογραφημα και παραλληλα πηρε τον εφημερευοντα του μαιευτηριου ο οποιος επεμενε να μη στειλει για γεννα!επειτα ειδε οτι ειχα διαστολη 1 και με εστειλε να με παρακολουθησουν στο μαιευτηριο!μπηκα στο χειρουργειο και απο εκεινη τη στιγμη δεν ειδα κανενα! με συνδεσαν στο καρδιοτοκογραφημα και οι μαιες ενω εβλεπαν και αυτες οτι το παιδι δυσκολευοταν μου αλλαξαν σταση οποτε και το καρδιοτοκογραφημα αλλαξε!ειχαν ξεκινησει και συσπασεις!μετα απο καμια ωρα ηρθε και αυτη στο μαιευτηριο και απο οτι εμαθα μετα ειπα τα εξης καντε της εισαγωγη ειτε τωρα ειτε το πρωι θα κανω καισαρικη!οταν ανεβηκε πανω επεμενε πως το παιδι εχει προβλημα και με ρωτοησε αν θελω τωρα η το πρωι καισαρικη!φυσικα αφου δεν υπηρχε περιπτωση να την γλυτωσω και δεν μπορουσα να παρω τετοια ευθυνη προχωρησαμε για καισαρικη!το μωρο μου γεννηθηκε 2 κιλα και μπηκε θερμοκοιτιδα! την επομενη μερα που ηρθε να με δει την ρωτησα αν ηταν λουροδεμενο και μου ειπε οτι ειχε μια περιτιληξη αλλα δεν ηταν κατι που το εμποδιζε απλα λεει μπορει με το χερακι της να πιεζε το λωρο! και το αποκορυφωμα μου ειπε οτι ευτυχως και ειχαμε κανει τις ενεσεις! ξεχασα να σας πω οτι ο εφημερευον γιατρος που ηταν μαζι της στην καισαρικη ελεγε οτι δεν χρειαζοταν μπροστα μου κιολας!τελος αφου γυρισα σπιτι σκεφτηκα να κοιταξω το τελευταιο καρδιοτοκογραφημα με αυτο πριν τις γεννας και εμενα μου φαινονται ολοιδια!ειμαι πολυ απογοητευμενη αφου συνεχεια λεω πως εγω δεν κανω αλλο παιδι!φυσικα εχω την κορουλα και ευχαριστο το θεο που ειναι καλα καθημερινα αλλα κοριτσια νιωθω πολυ απογοητευμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ Α Η Δ Ι Α !!!! ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ Α Η Δ Ι Α !! ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΣΟΥΠ ΣΟΥ ΞΕΦΟΥΡΝΙΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΓΥΡΕΥΕ ΕΣΥ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η΄ΟΧΙ.ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΙΚΩΣ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ(ΑΛΛΑΞΑ 2 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ, ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΣΤΕΡΙΩΣΑ) ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ: "ΔΕ ΘΑΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΠΟΝΑΩ 30 ΩΡΕΣ.ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΘΕΛΩ".ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΡΑ ΤΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ.ΕΚΛΕΙΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ 40Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ.ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ(ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑΤΙ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ).ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΠΟΝΟΙ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.ΟΣΟ ΜΕ ΕΤΟΙΜΑΖΑΝ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗ ΜΑΙΑ(ΗΤΑΝ ΜΑΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ)ΟΤΙ ΜΙΣΩ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΖΑΛΙΣΕΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 6 ΩΡΕΣ ΠΟΝΟΥ ΛΥΓΙΣΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΟΜΩΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ.ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ(ΠΟΝΟΥΣΑ ΗΔΗ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 6 ΩΡΕΣ)ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΘΕΪΚΟ:"ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ".ΚΑΙ ΛΕΩ:"ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ;;ΟΥΤΕ ΚΑΝ.ΠΟΝΑΩ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ;;ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ".Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΗ ΜΑΙΑ.ΤΗΣ ΛΕΩ:"ΤΙ ΕΙΠΕ ΤΩΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ;;"ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ:"ΔΕ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΣΟΥ".ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΟΠΕΛΑ(Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ)ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΒΑΖΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΩΘΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ(ΣΥΝΟΛΟ 9 ΩΡΕΣ) ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ.Η ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΕΛΙΚΑ.ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙ.ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΛΕΩ,ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ.ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΑΝ Ο Ν Τ Ω Σ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.Η' ΑΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΗΞΕΡΑ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΕ ΘΑ ΕΤΡΩΓΑ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΙΠΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ.ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΞΕΦΟΥΡΝΙΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΦΑΧΤΑ.ΑΝΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ.ΕΛΕΟΣ!!!!ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΡΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΛΟΓΩ ΦΟΒΟΥ..ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ..ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ 6 ΣΤΙΣ 10 ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΑΣ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

prepei na perasoun toulaxiston 2 xronia gia na ksanamineis eguos oti toketo kai na theleis .

ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΗΡΗΣΗ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ! Αφροδίτη φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

Σους 10 μήνες δύνασαι...Και δε διαφέρει σε ΤΙΠΟΤΑ αν έχεις γεννήσει με υσιολογικό...Μαλιστα συστήνεται στο διάστημα 10-1,5 χρόνο αλλά πού αντοχές...

Πιο πριν δε συστήνεται για ψυχολογικούς κυρίως λόγους...Ορμόνες σε κατάσταση πολέμου...Ο γιατρός μου έτυχε και παρακολούθησε γυναίκα που έμεινε έγκυος άμεσα, 3 μήνες έπειτα...Ήταν επικίνδυνο μου ανέφερε αλλά όλα πήγαν πολύ καλά!

Προσωπικά μου συνέστησε μέχρι 1,5 χρόνο αν θέλω παιδάκι, γιατί είναι ο οργανισμός πιο ''παρθένος''΄...

Όσο αναφορά το φυσιολογικό, δεν το έχω συζητήσει, αλλά προτιμώ πάλι την ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...

Σημασία έχει να είναι υγειές το μωρό και όχι να καλλιεργούνται ΚΟΜΠΛΕΞ αναφορικά με την καισαρική και το θηλασμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας

κορίτσια!!!

Ήθελα να ρωτήσω όμως

ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ξΈΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ

ΚΑΝΕΊΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι,

έχω συζητήσει με τον γιατρό μου

για τον τοκετό, είναι υπέρ του φ.τ,

μου εξήγησε κάποιες περιπτώσεις που γίνεται

κ.τ. ΚΑΙ έτσι ξέρω τι μου γίνεται.....

Ότι κ αν συμβεί, στο τέλος, θα ξέρω τουλάχιστον

ΓΙΑΤΊ συνέβει......

Δεν είναι δυνατόν να τα βάζουμε όλα σε ένα

τσουβάλι κ επειδή κάποιοι είναι βλάκες

εμείς να τους κατηγορούμε όλους

κ να προκαλούμε τον πανικό!!!

Αν δεν ξέρουμε ΤΙ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ

κ για ΠΙΟ ΛΟΓΟ (κ.τ., ενέσεις, πρόκληση κτλ)

ας μην αυθαιρετούμε

μέχρι να συζητήσουμε με τον γιατρό μας

κ να γράφουμε στο Μαμμυ

την σωστή διάσταση των πραγμάτων.....

Μα είναι ερώτηση το: γιατί έκανα καισαρική;;;

Που να ξέρουμε....ας ρωτούσες!!!

Οι υποθετικές απαντήσεις σε θέματα υγείας

είναι επικύνδινες!!!

Σας φιλώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina den exw kanei kaisarikh gia na psaksw dieksodika ti mporw na kanw ,auto to exw diabasei se iatrika biblia ,oxi oti apagoreuete grigorotera alla sta 2 xronia den uparxei kanenas fobos gia na anoiksei h palia tomh h na ginei kata thn diarkia tou toketou (fysiologikou)riksh mitras .

apantisa mono sto thema oti thelei h kopela thn deuterh fora na genisei fusiologika kai oxi me kaisarikh ,kai auto pou exw diabasei einai oti gia na gennisei fisiologika thn deuterh fora prepei na perasei tosos xronos .

alla kai palu lew ti exw apla diabasei ,den to exw psaksei prosopika ,opoia thelei mporei na to psaksei kai na mathei perissotera pragmata .

pantos mia filh mou emine eguos panw sto eksamhno apo thn kaisarikh kai apla h giatros ths to phre ston ogdoo mhna gia na mhn aniksh h proigoumenh tomh .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!ΣΗΜΕΡΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ !!!ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!! ΚΑΙ Η ΤΟΜΗ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!!!!!ΜΑΚΙΑ!!!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari έγραψε:

Μα είναι ερώτηση το: γιατί έκανα καισαρική;;;

Που να ξέρουμε....ας ρωτούσες!!!

Οι υποθετικές απαντήσεις σε θέματα υγείας

είναι επικύνδινες!!!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Ομως ξερεις ποσο ευκολο ειναι εκεινη την ωρα πανω στο αγχος κ τον πανικο να σου "σερβιρει" ο γιατρος ενα ωραιοτατο "εχουμε προβλημα" ωστε το μονο που σε νοιαζει ειναι να βγει γερο το παιδι σου κ ολα τα αλλα ερχονται δευτερα. Καπως ετσι λοιπον τρως μια ωραιοτατη καισαρικη κ μετα σου μενει η απορια...

Υ.Γ. Σου ευχομαι παντως με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου κ ολα να πανε τελεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλλαξε γιατρο.Αν υπηρχε λογος θα τον ηξερες,δεν σε βαζουν ετσι για καισαρικη.Θα σου ειχε πει γιατι το κανει,θα το γραφει και το βιβλιαριο του παιδιου που παιρνεις βγαινοντας απο το μαιευτηριο.

Οσο για το ποτε μπορεις να μεινεις ξανα εγγυος,ο γιατρος σου θα σου το πει αφου εχεις κανει ΠΑΠ.Εγω γενησα με καισαρικη τον γιο μου και ειμαι παλι εγγυος,και οπως βλεπεις κατω στο τικερ ο μικρος μου δεν εχει χρονισει ακομη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΚ Αφροδίτη...Για φυσιολογικό δε γνωρίζω αλλά θεωρώ ότι είναι επικίνδυνο...

Η επιστήμη υπάρχει για τέτοιες περιπτώσεις...

Θα συμφωνήσω ότι είναι και θέμα γιατρού αλλά και οργανισμού...

Μία φίλη με πανικόβαλλε ότι πονάει 1 χρόνο έπειτα και ότι ανάρρωσε 3 μήνες έπειτα...Εγώ Δόξα το Θεό, 1 ημέρα περπατούσα, 1 εβδομάδα έτρεχα...Και γυμνάστηκα και τα πάντα, άψογη αποκατάσταση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΕΒΑΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ) ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ, ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΜΠΛΕΞ ΠΕΡΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ ΠΕΡΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΡΟΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ.ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΘΕΣΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aνθή μου άποψη εξέφρασες και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ!:)

Σαφώς είναι καλύτερα ο φυσιολογικός τοκετός ...

Αναφέρθηκα στο 2 τοκετό έπειτα από καισαρική...

Δεν πρόσβαλλες καμία κοπέλα φυσικά...

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΠΕΣ ΦΙΛΕΝΑΔΑ!:cheer: :cheer: :cheer:

ΦΙΛΙΑ ΣΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ:cheer: :cheer: :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Εγώ θα σε παραπέμψω στην ιστοσελίδα της Ευτοκίας, διάβασε παρακάτω και αν θέλεις επικοινωνείς μαζί τους για περαιτέρω πληροφορίες.

Εγώ βέβαια θα σε συμβούλευα να αλλάξεις γυναικολόγο!!! να φύγεις από τον χασάπη!!!

http://www.eutokia.gr/index.php?option= ... &Itemid=56

αυτο θα σου ελεγα και γω σημερα.Δες στην Ευτοκια,εχουν βοηθησει γυναικες να γενησουν φυσιολογικα μετα απο καισαρικη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...