Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!! ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ!!! ΒΟΗΘΙΣΤΕ ΜΕ!!!!! ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΕ ΓΕΝΝΗΘΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΘΑ ΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΝΕΡΟ?ΤΣΑΓΑΚΙ?ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ? ΒΟΗΘΙΣΤΕ ΜΕ!!! ΠΟΣΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ?ΒΟΗΘΕΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XRISTINA22.. έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!! ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ!!! ΒΟΗΘΙΣΤΕ ΜΕ!!!!! ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΕ ΓΕΝΝΗΘΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΘΑ ΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΝΕΡΟ?ΤΣΑΓΑΚΙ?ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ? ΒΟΗΘΙΣΤΕ ΜΕ!!! ΠΟΣΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ?ΒΟΗΘΕΙΑ

ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΙ, ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ!

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΜΩΣ....

ΣΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ 90% ΑΠΟ ΑΥΤΟ.

ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟ Η΄ΑΝΗΣΥΧΟ.

ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΠΜΛΗΡΩΜΑ.

ΕΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ.

ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΟΣΑ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗΣ Σ. ΕΙΔΙΚΑ ΕΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ... ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΝΧΩΣ.... ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΜ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ?

ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΣΤΗΝ ΒΑΛΙΤΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΕΥΤΗΡΙΟ? ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xristinaki mou...ola auta tha ta sizitiseis me tin paidiatro sou...giati emeis edw alla nti allon tha leme...i kathe mia tha leei ta dika tis kai tha se mperdepsei!!!!!mporeis na pas na breis mia paidiatro....an den exeis brei akoma...twra prin na genniseis kai na rwtiseis oti theleis!!!

me to kalo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XRISTINA22.. έγραψε:

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ... ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΝΧΩΣ.... ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΜ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ?

ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΣΤΗΝ ΒΑΛΙΤΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΕΥΤΗΡΙΟ? ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ???

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ,ΑΛΛΑΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΡΥΘΜΟΥΣ.

ΚΡΕΜΕΣ -ΣΥΝΗΘΩΣ-ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ(ΒΑΡΟΣ -ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΛΠ).

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ, ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ.

ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΓΩ ΣΤΑ ΜΩΡΑ ΠΑΡΕΙΧΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ.

ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ:

-ΝΥΧΤΙΚΑ-ΠΥΤΖΑΜΕΣ

-ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ

-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ/ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ .ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΚΛΠ

-ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ

-ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ

-ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

-ΑΜΠΟΝΕΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ

ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΑ ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ.

ΑΛΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sto maieutirio na rotiseis ti xreiazetai, giati se merika px prepei na exeis rouxalakia gia to moro, se alla oxi, na rotiseis gia na eisai sigouri. TOra apo mpimpero pare 3-4 gia ora anagkis. Ego eixa parei k 3 pipiles pou den tis xrisimopoiisa amesos alla meta ton 2o mina. Opos eipe k i teo cool an thilaseis to moro de xreiazetai tpt allo, mono an einai diskoilio, alla auta tha ta sizitiseis me ton paidiatro sou. Gia tis kremoules exeis kairo!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι μου καλως μας ηρθες!Με το καλο το μωρακι σου!Γιατι εισαι ανυπόμονη!:laugh: Όλα θα τα μάθεις!;) Απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης και μην ασχολείσαι για το μετά. Θα έχεις τον/την παιδίατρο και ότι χρειαστείς θα την ρωτάς. Σίγουρα πρέπει να ενημερώνεσαι αλλα εσύ το πας πολύ μακρυά!:P Είναι δυνατόν να σκέφτεσαι τις κρέμες από τώρα! Χαλάρωσε και απόλαυσέ το!Την καλησπέρα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινάκι μου καλησπέρα,

Με το καλό να φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι!

Φρέσκια μαμά κι εγώ! Με μια μπουμπού που μου'χει πάρει τα μυαλά!

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή σου φαίνοντε όλα βουνό! ....αλλά πολύ

γρήγορα μαθαίνεις το μωρό σου και το απολαμβάνεις.

Καταρχήν αν θες να θηλάσεις να τους ζητήσεις με το που γεννηθεί το μωρό να σου το βάλουνε το μωρό στο στήθος!!!!!!

Να έχεις το μωρό σου στο στήθος όσο περισσότερο μπορείς. Ισως δυσκολευτείς λίγο στην αρχή, μην τα παρατήσεις!!!! Αξίζει όσο τίποτα άλλο ο θηλασμός!!!!

Πάρε μπιμπερό για κανα χαμομηλάκι, αν έχει κολοικούς η μαγική συνταγή είναι χαμομήλι, τήλιο και 3 κόκκους γλυκάνισσο. Επίσης εντριβή γύρω από τον αφαλό, στην κοιλίτσα του με λίγο λαδάκι.ΝΕΡΟ ΟΧΙ!

Πιπίλα εμένα ακόμα να πάρει.

Γενικότερα προσπάθησε να εκμεταλευτείς τις γνώσεις από τις μαίες του μαιευτηρίου. Σημείωνε από τώρα απορίες......!

Μαζί σου πάρε 3-4 νυχτικά/πυζάμες με κουμπιά μπροστά για το θηλασμό(θα έχει ζέστη και θα ιδρώνεις)και μία ρομπίτσα για τις βόλτες σου στους διαδρόμους...

σουτιέν θηλασμού 2, εσώρουχα κανονικά (μιας χρήσης δίνουνε και τις 2 πρώτες μέρες καλά είναι αλλά μετά εγώ ήθελα τα δικά μου)

Ότι αφορά στο μπάνιο σου(αφρόλουτρο, σαμπουάν, σφουγγάρι, αποσμητικό...)

Μαντηλάκια καθαρισμού νωπά και χαρτομάντηλα στο κουτί

Σαγιονάρες, ρούχα για την εξοδό σου, ένα βιβλίο, φωτογραφική μηχανή ....

Αν θυμηθώ θα σου γράψω κι άλλα.

Υ.Σ. για το μωρό τα ρούχα εξόδου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης να πάρεις καλύμματα λεκάνης για την τουαλέτα. Πουλάνε στα ΣΜ και είναι μίας χρήσεως. Εμένα μου φάνηκαν εξαιρετικά χρήσιμα γιατί έκανα καισαρική και δεν με έπαιρνε για ακροβατικά στην τουαλέτα. Παρόλο που την καθαρίζανε 3 φορές την ημέρα – γέννησα σε ιδιωτική κλινική, την μοιραζόμουνα με άλλη μία κοπέλα. Για πιτζάμες και νυχτικά θα σου έλεγα να πάρεις περισσότερες λόγω ζέστης. Εγώ ίδρωνα πολύ κα άλλαζα δύο και τρεις φορές την ημέρα. Τις έδινα στην μαμά μου να τις πλύνει και να μου τις ξαναφέρνει. Α!! Και οπωσδήποτε αποστείρωτη. Θα σου χρειαστεί από την πρώτη στιγμή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ απο μενα! απο την κλινικη μου δωσανε μια καρτα που γραφει τι ακριβως χρειαζεσαι:

ΜΗΤΕΡΑ:

1. Ρομπα

2. Νυκτικα (καλο ειναι να εχουν κουμπακια μπροστα για να θηλαζεις)

3. Εσωρουχα

4. Παντοφλες

5. Σουτιεν Θηλασμου

6. Επιθεματα στηθους

7. Πετσετες Μπανιου

8. ---''--- προσωπου

9. Σαπουνι, σαμπουαν,

10. Βουρτσα μαλιων

11. Απαραιτητα για τη στοματικη σου υγειηνη

12. Κουτι χαρτομαντηλα

13. Σερβιετες γεννας

14. Bebedine Solution

15. Κρεμα για τις θηλες.

ΜΩΡΟ

1. Φανελιτσες (ολοσωμες)

2. Σεντονακια για το τυλιγμα του μωρου

3. Ολοσωμα φορμακια

4. Καλτσακια

5. Πετσετες μπανιου

6. Κουβερτουλα

7. Πακετο πανες

8. Κρεμα συγκαματος

9. Γαλακτωμα

10. Ψαλιδακι νυχιων

11. 2 μικρα μπιμπερον

12. 2 πιπιλες

13. bedadine solutiοn

14. Σαμπουαν - αφρολουτρο για βρεφη (εγω πηρα fissan bangeto)

Επισης καλο θα ηταν να παρεις για σενα κ καλλυντικα για να μακιγιαριστεις!! (για να βγεις ωραια στις φωτογραφιες)

Καλη λευτερια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα & με το καλό να κρατήσεις το μωρό σου στην αγκαλιά σου!

Συμφωνώ με την Teo cool.

Οσον αφορά τη βαλίτσα εξαρτάται απο το μαιευτήριο.

Σε μερικά ιδιωτικά δε χρειάζεται να πάρεις τίποτα γιο το μωρό, παραμόνο ρούχα για τη μεταφορά του στο σπίτι σας.

Αν θέλεις ζήτα τους μια λίστα ενδεικτική.

Για εσένα πέρα απο εσώρουχα-αν & μπορεί να σου παρέχουν 1χρήσης- πάρε μαζί σου αρκετά νυχτικάκια, καλλυντικά,τσιμπιδάκι φρυδιών,ρούχα εξόδου,παντοφλίτσες αναπαυτικές,ίσως χρειαστεί να πάρεις πετσέτες,πάλι εξαρτάται το μαιευτήριο,ραδιάκι & φυσικά φωτογραφική & camera!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...