Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου!ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΓΚΥΟΣ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ!!ΣΑΝ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ..:P

ΕΓΩ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 6-7 ΚΙΛΑ..:blush:..:blush:

ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΦΩΝΑΖΕΙ:angry:

ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ..ΧΙ..ΧΙ:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

menoula καλώς ήρθες κι από μένα!! Με το καλό το μωράκι σου! Εγώ είμαι η Έλενα 27 χρόνων και περιμένω το αγορίνι μου έως τις 6 Αυγούστου! Είναι το πρώτο μου παιδάκι και μένα ... κι επίσης αγχώνομαι και φοβάμαι!!

Όσον αφορά την επισκληρίδιο, εμάς έτσι όπως μας το εξήγησε η μαία δεν είναι κάτι τραγικό! Το αν θα κάνω δεν το ξέρω ακόμα! Πάω για φυσιολογικό! Στον πόνο, αν κρίνω από τους πόνους περιόδου που είχα κάθε φορά.. αντέχω!! Θα δείξει όμως εκείνη η στιγμή.. Δεν ξέρω τι θ'αντιμετωπίσω κι ίσως γι'αυτό πάω με πιθανότητες αν θα κάνω ή όχι! Με το καλό να μας πάνε όλα καλά!! Θα τα λέμε συχνά.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Μενούλα αν πάρεις και 25 κιλά,ε δεν θα δυσκολευτείς;:P

Αλλά δεν νομίζω με 10 ή 15 να είναι τοοοοοσο μεγάλο το πρόβλημα :kiss:

Φανούλα λόγω αυτών των ιδεών μου δεν έχω δώσει γάλα σε σκόνη στην μπουμπού μου όπως επίσης δεν σκοπευω να της δώσω και κρεμούλες :kiss: Μόνο φρουτόκρεμα(όχι κονσέρβα),αργότερα το φαγητάκι της και φυσικά θηλασμός :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΩΣ ΣΕ ΒΡΗΚΑ dallia!ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ..ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΓΩ ΗΔΗ ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΙΛΑ ΠΡΩΤΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ:blush: :blush: :blush:

ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΤΑ 100(ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΨΗΛΗ) ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ;) ΕΙΜΑΙ ΛΙΧΟΥΔΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μενούλα θα πρέπει να προσεχεις λιγουλάκι τότε. ;)

Δηλαδή αν πίνεις αναψυκτικά,σταμάτησε τα.Χίλιες φορές το νεράκι.

Κανόνισε να τρως μια φορά την εβδομάδα ένα γλυκάκι.Οχι τεράστιες ποσότητες.Πχ δυο μπάλες παγωτού :P

Συνόδευε το φαγητό σου με μια σαλατα εποχής(χωρίς πολύ λαδάκι).Αντι για άσπρο ψωμί,προτίμησε το μαύρο.

Τρώγε πολλά φρουτάκια αντί για μπισκοτάκια,πατατάκια κτλ.

Βέβαια άνθρωπος είσαι ,θα έρθει και μια λιγούρα αλλά πολύ προσεκτικά :)

Επίσης όταν βγαίνεις έξω ή τρως delivery προτίμησε πχ αντί για δυο σουβλάκια,δυο καλαμάκια κοτόπουλου και μια αλάδωτη πιττούλα μαζί με πολύ σαλάτα ή έστω ένα σουβλάκι με κοτόπουλο(πάλι μαζί με σαλάτα).

Στην πιτσαρία μπορείς να φας μισή σαλάτα του sef και ένα μικρό κομματάκι πίτσα...

Γενικά υπάρχουν λύσεις και επιλογές αρκεί να το αποφασίσεις.

Σε καμία περίπτωση δεν θα κάνεις δίαιτα,απλά θα προσέχεις:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Menoula

γεια σου και από μενα!!

και εγω περιμενω το πρωτο μου παιδακι στις αρχες του Οκτωβριου και φυσικά όπως και εσυ εχω αρκετη αγωνια και αγχος!!!

Είναι αληθεια ότι τα πολλά κιλά προκαλούν δυσκολία στις κινησεις του παιδιου τους τελευταιους μηνες και φυσικά στον τοκετό!!

Σχετικά με την επισκληριδιο, το πιο πιθανό είναι να κανω αν δω ότι δυσκολευομαι οριακα--δεν είμαι εναντια , ούτε ο γιατρός μου!!αυτο που με ενδιαφερει και του το έχω ήδη πει είναι να βγει ο μπέμπης μας ήρεμος και καθόλου ταλαιπωρημενος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΕΛΛΥ ΤΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΙΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟ ΤΡΩΩ ΕΝΑ ΓΚΟΦΡΕΤΑΚΙ..μμμ...Η ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΟΥΑΣΑΝ ΜΕ ΓΕΜΙΣΗ ΚΕΡΑΣΙ!

ΣΑΛΑΤΕΣ ΤΡΩΩ ΑΛΛΑ ΤΟ λαδακι ΛΑΔΑΚΙ..ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΑ!

ΨΩΜΑΚΙ ΤΡΩΩ ΜΕ ΚΑΝΑ ΤΟΣΤ Η΄ ΜΙΑ ΦΕΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ(ΠΑΧΟΥΛΗ).

ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΩΩ,ΔΕΝ Μ΄ΑΡΕΣΟΥΝ.ΠΑΓΩΤΟ ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΦΑΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3.

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΦΡΟΥΤΑ!ΤΡΩΩ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΕΠΟΝΑΚΙ,ΚΑΡΠΟΥΖΑΚΙ,ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΦΡΑΟΥΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΡΩΩ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΡΩΩ ΒΡΑΔΥ!ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΩ ΒΡΑΔΥ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysoula ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ..ΓΕΜΙΣΑΜΕ!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Ο ΠΑΙΔΑΡΟΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ!:) ΕΙΜΑΙ Η ΛΙΤΣΑ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΕ ΜΩΡΑΚΙ:P ΦΙΛΑΚΙΑ ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου!

Καταρχήν γιατί αγχώνεσαι; Έγκυος είσαι, όχι άρρωστη! Είναι απλά μια περίοδος της ζωή σου.

Έχω δύο κοριτσια. Στην πρωτη πήρα 25 κιλά. Γέννησα δύσκολα. Το παιδί είχε την πλάτη προς τα μέσα και μου τη γύρισαν την ώρα της εξώθησης. Πόνεσε. Επίσης πανικοβλήθηκα από τον πόνο και ζήτησα επισκληρήδιο. Και που την έκανα... Είχα αναιμία και το μάθαμε μετά τον τοκετό. Εφερα όμως στον κόσμο ένα υγιέστατο κοριτσάκι 3740γρ! Από όλα τα κιλά μου έκατσαν 9 και τα έχασα μέσα σε 15 μήνες.

Στη δευτερη πήρα 15 κιλά. Πρόσεχα, δεν έτρωγα γλυκά και παχυντικά και κυριως όχι μετά τις 8. Τσάκισα ό,τι φρούτο υπήρχε!!!! Μου το έβγαζαν μικρό το παιδί και γενικά είχα λίγο άγχος. Γέννησα στο νερό χωρίς επισκληρηδιο. Ειχα κάνει γιογκα σε όλη την εγκυμοσύνη και με βοηθησε να συγκεντρωθω και να αντιμετωπισω τους πόνους. Με γέλια και χαβαλέ γέννησα! Έφερα στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι 3570γρ. Για την ώρα μου έχουν κάτσει 7 κιλά...

Οπότε για να σου πω, τα κιλά παίζουν ρόλο στη γέννα. Πολλά κιλά το κάνουν δύσκολο. Δεν μπορεις στο τελος να περπατησεις και η ελλειψη άσκησης κάνει τα πραγματα χειροτερα. Η επισκληρηδιος είναι προσωπικη σου αποφαση. Μην φοβασαι. Σκεψου μόνο ότι σε λίγους μήνες θα κρατας στα χέρια σου το παιδάκι σου και θα ανακαλύψεις τη μαγεια της μητρότητας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα ΜΕΝΟΥΛΑ καλως ηρθες στην παρεα!Με το καλο το νινακι σου να ερθει.Ειμαι η Ιωαννα81 και ειμαι στον 6ο μηνα εγκυος στο 3ο μου κοριτσακι!!Μενω στην Κω.Θα τα λεμε φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα Menouli! Καλωσήρθες στη Mammylandόχωρα(!!!) κι εύχομαι με το καλό να γεννήσεις το μικράκι σου! Είμαι η Πηνελόπη κι ελπίζω σύντομα να... φουσκώσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και από μένα!

Είμαι η Αγγελική, είμαι 29 χρονών και μένω στην Νάξο. Είμαι και εγώ στον 5ο μήνα και η αλήθεια είναι ότι αγχόνομαι λίγο για την στιγμή της γέννας... Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι από τώρα...

:P

Έχω αρχίσει και νιώθω το μωράκι μου να κουνιέται και είμαι πάρα πολύ χαρούμενη... Και ο μπαμπάς μας κάνει σαν τρελός, μόνο που βλέπει την κοιλιά μου να φουσκώνει σιγά σιγά...

χαχα

Όλα μια χαρά θα πάμε...

Θα τα λέμε συχνά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:cheer: ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ! ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 23ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΛΑΧΤΑΡΑ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ!!!!!!!:woohoo: ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΤΟ MAMMYLAND ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΧΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ!ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...