Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσοχή στους γιατρούς που επιλέγετε...


Recommended Posts

καλησπέρα κι απο μένα κορίτσια..

Είμαι η Μαρία, και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου..

Πέρυσι το καλοκαίρι επισκέφτηκα για πρώτη φορά έναν γυναικολόγο για να μου πεί τί εξετάσεις χρειάζονται για να δούμε άν έχω εγώ ή ο άντρας μου πρόβλημα υπογονιμότητας.Αφού τις κάνουμε βρίσκουμε οτι ο άντρας μου έχει μικρό αριθμό σπερματοζωαρίων καθώς και μικρή κινητικότητα.Την εξέταση την κάναμε σε μικροβιολόγο που μας σύστησε ο ίδιος. Και τι μας λέει... Οτι πρεπει να πάρει ο άντρας μου χάπια που πέρνουν αυτοί που έχουν καρκίνο :blink: για να αυξήσει και καλά τα σπερματοζωάρια. Φυσικά ο άντρασ μου δεν τα πήρε και το αφήσαμε εκέι το θέμα.Βέβαια στεναχωρεθήκαμε πολύ.

Κάποια στιγμή εντελώς τυχαία μάθαμε απο ενα φίλο του οτι έκανε εγχείρηση κυρσοκήλη..Είχε κι αυτος το ίδιο πρόβλημα..

Το Σεπτέμβριο ο άντρας μου έκανε την εγχείρηση, και τον Οκτώβριο έμεινα εγκύος!!! B) B)

Και μετά σου λέει γιατροί.... Τί να του πείς τώρα αυτού του ανθρώπου.. εγώ πιστεύω ήθελε να με οδηγήσει στην εξωσωματική γιατι ούτε αυτός ούτε η μικροβιολόγος μας συμβούλεψε να κάνουμε παραπάνω έλεγχο... Εσείς τι πιστεύετε?

Τέλος καλό όλα καλα όμως... Τέλος του μήνα περιμένω τον μπεμπούλη μου

Άντε... σε όλες τις εγκυούλες εύχομαι με ένα πόνο να βγάλουμε τα αγγελούδια μας...:lol: :lol: :lol: :lol: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς πολλές φορές το συμφέρον είναι πάνω από όλα! Ίσως να έπεσες και σε γιατρό λιγάκι κομπογιαννίτη! Το αποτέλεσμα μετράει.. τέλος καλό! ολα καλά!! με έναν πόνο μόνο σου έυχομαι να βγάλεις τον παίδαρο σου! να πάνε όλα καλά!! αααα και ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες στο mammyland!! :)

Με το καλο το μωρακι σου και με ενα πονο!! :)

Ειναι αυτο που λεμε πολλες φορες οτι μια δευτερη γνωμη δεν βλαπτει κανεναν. Ισως ο γιατρος αυτος να ηθελε να σε οδηγησει στην εξωσωματικη ισως ομως οι γνωσεις του να ηταν μεχρι εκει :dry:

Το σημαντικο ειναι οτι σε λιγες μερες θα κρατας το μωρακι σου στην αγκαλια σου! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωσόρισες Μαράκι !!

Αν και δεν κατάλαβα και καλά πως κατέληξε κι ο άντρας σου να κάνει εγχείρηση κυρσοκήλη ... (και με την ευκαιρία ...τι είναι αυτό?? και πως το κατάλαβε ότι είχε πρόβλημα ?? τι συμπτώματα είχε δηλαδή?? ) .... Αν δεν σε κουράζω ... πες μας λίγα πραγματάκια να μαθαίνουμε... :P

... Πάντως συγχαρητήρια για το μωράκι σας !!!! Και με το καλό να το κρατήσετε στην αγκαλίτσα σας !!!! Οτι επιθυμείτε και οι τρεις ... απο δω και πέρα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω εχω καταλαβει οτι για να βρεις καλο γιατρο πρεπει να εχεις πολυ τυχη.εγω απο την αγωνια μου για την εγκυμοσυνη πηγα σε εναν γιατρο οτι να ναι και μου ειπε οτι εχω εξωμητριο και οτι θα μου βγαλουν τις σαλπιγγες και θα παω για εξωσωματικη και θα παθω εσωτερικη αιμοραγια και χιλιες αλλες μα.....ες,το αποτελεσμα να στεναχωρηθω παρα πολυ και την επομενη να αποβαλλω.αφου σκεφτηκα να κανω μεχρι και μηνυση αλλα λεω να ασχοληθω με το πως να ξαναμεινω εγκυος και να τον αφησω τον μακακα,και απο την αλλη σκεφτομαι τα κοριτσια απο την πολη μου και θελω να τις προιδοποιησω να ειναι υποψιασμενες και να μην τον πιστεψουν στα τυφλα οπως εγω.ουφ τον θυμηθηκα παλι και μου ανεβηκε η πιεση.προσοχη κοριτσια,παντα δευτερη γνωμη ΠΑΝΤΑ και οχι τυφλη εμπιστοσυνη οποιον γιατρο και να εχετε και οσο καλα και να τον ξερετε.μια δευτερη γνωμη δεν εβλαψε ποτε κανεναν.φιλακια κοριτσακια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές σας και σε σας εύχομαι οτι καλύτερο!!

Dimi74 την κυρσοκήλη την διέγνωσε ένας ουρολόγος με doppler και κάνει ζημιά στο σπέρμα γιατί αυξάνει την θερμοκρασία στους όρχεις και τα καυμένα τα σπερματοζωάρια πεθαίνουν :unsure: Τυχαία πήγαμε στο γιατρό για να δούμε αν εχει.(μασ το πρότεινε ο φίλος του άντρα μου)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι (συνονόματη με την κορούλα μου..) καλωσήρθες στην παρέα μας!!!

Καλή λευτεριά σου εύχομαι κοπέλα μου!

Δόξα τω Θεώ όλα πήγανε καλά...

Σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ' ευχαριστώ πολύ MarakiA !!!! .... Ούτε που το χα ξανακούσει !!! Καλό είναι να τα μαθαίνουμε αυτά , ας τα γνωρίζουμε ..... κ αχρείαστα να 'ναι!!! :P Φιλιάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜαράκιΑ

με το καλό το μωράκι σας

και να΄ναι γερό!!!

...Μόνο αυτό έχει σημασία. Οι γιατροί κάνουν την "δουλειά" τους

,

εμείς ας έχουμε τα ματάκια μας

και τα αυτάκια μας ΑΝΟΙΧΤΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

MarakiA έγραψε:

καλησπέρα κι απο μένα κορίτσια..

Είμαι η Μαρία, και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου..

Πέρυσι το καλοκαίρι επισκέφτηκα για πρώτη φορά έναν γυναικολόγο για να μου πεί τί εξετάσεις χρειάζονται για να δούμε άν έχω εγώ ή ο άντρας μου πρόβλημα υπογονιμότητας.Αφού τις κάνουμε βρίσκουμε οτι ο άντρας μου έχει μικρό αριθμό σπερματοζωαρίων καθώς και μικρή κινητικότητα.Την εξέταση την κάναμε σε μικροβιολόγο που μας σύστησε ο ίδιος. Και τι μας λέει... Οτι πρεπει να πάρει ο άντρας μου χάπια που πέρνουν αυτοί που έχουν καρκίνο :blink: για να αυξήσει και καλά τα σπερματοζωάρια. Φυσικά ο άντρασ μου δεν τα πήρε και το αφήσαμε εκέι το θέμα.Βέβαια στεναχωρεθήκαμε πολύ.

Κάποια στιγμή εντελώς τυχαία μάθαμε απο ενα φίλο του οτι έκανε εγχείρηση κυρσοκήλη..Είχε κι αυτος το ίδιο πρόβλημα..

Το Σεπτέμβριο ο άντρας μου έκανε την εγχείρηση, και τον Οκτώβριο έμεινα εγκύος!!! B) B)

Καταρχας συγχαρητηρια ,το φαρμακο που σας προτινε ειναι το NOLVADEX και το δινουν για τον καρκινο του μαστου.Στον συζηγο μου το προτιναν τουλαχιστον 3 απο τους πολλους ουρολογους που ειδαμε.Γενικα το δινουν για να αυξανεται ο αριθμος σπερματος.Σχετικα με την επεμβαση κιρσοκυλης,τα αποτελεσματα της φαινονται μετα απο τουλαχιστον 3 μηνες,γιατι αυτο ειναι το διαστημα που χρειζεται για να "γεννηθει"νεο σπερμα,ποσο μαλλον μετα απο επεμβαση.Επισης αναλογα με την ηλικια του αντρα ,η επεμβαση μπορει να μην εχει κανενα αποτελεσμα ή ακομα και να το χειροτερεψει το σπερμα,εαν ο αντρας κοντευει τα 40 ,μαλλον αδικα θα την κανει δηλαδη.Με αλλα λογια,ακομα και να μην την ειχε κανει την επεμβαση ο αντρας σου,νομιζω οτι εγκυος θα εμενες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γι'αυτο και να διαλέγετε γιατρούς που να εμπιστεύοσαστε με κλειστά ματια. Εμένα ας πούμε ο γυναικολόγος μου μπορεί να ειναι κάπως αυστηρός και τρίχας ακόμα και με τις λεπτομέριες αλλά τον εμπιστεύομαι απόλυτα.

Η αδελφή μου είχε καποιο πρόβλημα και δεν μπορούσε να μεινει εγκυος προτίμησε αντι να παει στον γυναικολόγο μας που τον ξεραμε χρόνια να παει σε έναν ασχετο γυναικολόγο αφου λοιπόν αυτος την εξέτασε της είπε οτι πρέπει να εχει βουλώμενες τις σάλπιγκες της για να μην πιάνει παιδί και να σκεφτεί σοβαρά το γεγονός να της αφαιρεθούν εντελώς οι σάλπιγγες της γιατι στο μέλλον θα έχει περισσότερο πρόβλημα. Χωρις σάλπιγγες βεβαια χωρις μωρο.

Εκλαιγε η αδελφή μου την βλέπει η μάνα μου την ρωτάει τι έχει της ειπε αυτα με τον γυναικολογο για οτι ποτε δεν θα μείνει εγκυος και οτι πρέπει να της αφαιρεθούν οι σάλπιγγες κτλ και αφου την μάλωσε που τόσο καιρο δεν έλεγε τίποτα γιατι ντρεπότανε την έστειλε στον γυναικολόγο της που είχε τα τελύταια χρόνια. Τέλος πάντων αφού έκανε καποιες εξετάσεις που της ζήτησε όταν βγήκανε τα αποτελέσματα της είπε οτι έχει μια απλή ενδομητριώση της εγραψε μια θεραπεία και της ειπε οτι σε 4 μήνες που θα τελειώσεις την θεραπεία θα μείνεις αμέσως εγκυος και πραγματικά ετσι εγινε και τωρα εχει 4 παιδάκια.

Γιατρούς που γνωρίζετε και εμπιστεύοσαστε λοιπόν.

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Θα συμφωνήσω κι εγώ ό,τι τον γιατρό σου πρέπει να τον εμπιστεύεσαι, ειδικά όταν έχει να κάνει με τόσο δύσκολες καταστάσεις. Το να ταλαιπωρείσαι χρόνια για να κάνεις ένα παιδάκι, είναι αρκετά ψυχοφθόρο από μόνο του και χρειάζεται σοβαρή αντιμετώπιση. Κι εμένα η γιατρός μου είναι αυστηρή, αλλά ξέρω, από το περιβάλλον μου, πόσο ενημερωμένη είναι και πόσο αντικειμενικά βλέπει τα γεγονότα. Προτιμώ έναν άνθρωπο που θα μου μιλήσει ντόμπρα, ακόμη κι αν με κάνει να ξεβολευτώ, παρά κάποιον που δε νοιάζεται και με παραμυθιάζει....

Πάντως, κι εμείς έχουμε περίπτωση ολιγοσπερμίας και χαμηλής κινητικότητας, και σαν επόμενες κινήσεις έχουμε τον έλεγχο για κιρσοκήλη και μια επανεξέταση του σπέρματος. Δεν έχω και πολλές ελπίδες για αλλαγή στα αποτελέσματα, το ξέρω, αλλά πριν προχωρήσω το χειμώνα σε εξωσωματική θέλω να τα έχω ελέγξει όλα τα ενδεχόμενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπαρχουν και αυτοι που θελουν απλως να βγαλουν χρημα,ή ειναι απειροι.Εγω αλλαξα γυναικολογο οταν ημουν στον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης μου -απο δικη μου ξεροκεφαλια επεμενα να μην ακουσω την συμβουλη δικου μου ανθρωπου και να παω στον γιατρο που τελικα κατεληξα να με ξεγενησει...Ειχα αιματοκριτη 31 και αυτος ουτε μου εδωσε σιδηρο ουτε μου μιλησε για διατροφη,απλως μου ειπε οτι θα κανουμε μεταγγισεις γυρω στον εβδομο μηνα,μου ελεγε να πινω καφε και αν τρωω γλυκα κατι που μετα μου απαγορευσαν και πολυ καλα εκαναν.Εφυγα τρεχοντας που λενε,σε ενα μηνα ανεβασα τον αιματοκριτη μου και γενησα μια χαρα. Και αυτος -ο αχαρακτηριστος- ειναι και καλα πολυ καλος γιατρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...