Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξέρει κανείς για το HPV?


Recommended Posts

dimitroula29 έγραψε:

Καταρχήν δεν είπαμε ουτε αν μπορείς να μείνεις έγκυος, ούτε αν πρέπει ούτε τίποτα. Εγω κατεθεσα την εμπειρια μου διοτι το εχω περασει. Σαφως και τα πραγματα εχουν αλλαξει και ως προς τη θεραπεια. Όταν όμως μια κοπέλα ρωτάει αόριστα τι είναι ο ιός HPV αόριστα θα απαντήσω και εγώ. Εμπειρία έχω δεν είμαι βιολόγος να απομονώσω τον ιό! Μιλησα για κονδυλωματα γενικα και ειπα αυτα που γνωριζω. Ουτε σταδια ουτε τιποτα. Αλλωστε επειδη ακριβως μου φανηκαν περιεργα καποια πραγματα ρωτησα και εγω την κοπελα μηπως ειναι κατι αλλο.Η υπερβολή που είναι δεν κατάλαβα!:blink:

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με την Δημητρα!Και να συμπληρωσω τις σκεψεις μου...

Κοριτσια σας παρακαλω.... Το οτι κατι ειναι "συνηθισμενο" και μπορει να το εχουν πολλες γυναικες κ αντρες ΔΕΝ σημαινει πως ειναι οκ και μη ανησυχητικο.Οτι ειπα στην κοπελα ηταν με επιφυλαξη,χωρις να θελω να την τρομαξω(το τονισα αυτο),ρωτησα αν φαινονται εξωτερικα,αν εχει ελεγχθει ο συντροφος κλπ.Δλδ πλακα μου κανετε?????Ουτε εγω θα το παιξω γιατρος ουτε ομως καμια αλλη.-

Δε μιλαω χωρις να ξερω.Μιλαω γιατι το εχω περασει και το εχω ζησει κ διπλα σε φιλες.ΝΑΙ ειναι θεραπευσιμο,ΝΑΙ ειναι η μαστιγα των καιρων μας ομως(σε οποιαδηποτε μορφη),ΝΑΙ θελει ελεγχο συχνα(ο ιος εχει δεκαδες τυπους που τους κατατασσουν σε βαθμο επικινδυνοτητας)...

ΟΧΙ δεν ειναι κατι απλο κ ακινδυνο και πανω απ'ολα ΟΧΙ δεν ειναι το ιδιο πραγμα σε ολες μας.Επειδη εσεις το εχετε στο 1ο σταδιο ή "περασε" μονος του δε σημαινει πως αυτο θα συμβει σε ολες μας.Η κοπελα ρωτησε το τι παραπανω γνωριζουμε και συνειδητα ψαχνει να ενημερωθει.

Επισης.....ο ιος εχει χρονο επωασης(δεν ειμαι σιγουρη πως το λεω σωστα) εως και 6 μηνες.Μπορει δλδ να το κολλησεις τωρα και μεχρι κ 6 μηνες να μην εμφανισεις κονδυλωματα(ΦΥΣΙΚΑ μπορει να μην εμφανισεις κ ποτε).Γι'αυτο μου φανηκε περιεργο το "να το παρακολουθησουμε" αλλα να συνεχισει κανονικα τις προσπαθειες...

Εγω λογω της εμπειριας μου(Τεραστια ταλαιπωρια,κλαμα κλπ κ το ειχα τραβηξει ολομοναχη) και των φιλων μου(που ευτυχως ηταν προΐδεασμενες) αν συμβουλευα πχ την αδερφη μου θα ελεγα:

Αγορασε προφυλακτικα,παρακολουθησε το για καποιους μηνες(αφου αυτο λεει κ ο γιατρος),βαλε τον αντρα σου να παει σε ανδρολογο-ουρολογο(να εισαι σιγουρη κ απο εκει κ να εχεις ολοκληρωμενη επιστημονικηαποψη) και αφου ολα θα πανε καλα ΤΟΤΕ συνεχισε τις προσπαθειες για μωρακι...

Αυτα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δήμητρα καλημέρα,

δηλαδή ο γιατρός σου, σου είχε πει να το κοιτάξει και ο άντρας σου και? Ήταν sin i οταν έκανες την θεραπεία ή απλά φαινόταν ο ιος?

και Έλενα εσυ το ξέρεις και μου λες επειδή το χεις περάσει ή από γνωστες σου.

Συγνώμη που σας ρωτώ απλα είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατασταση, σε υστερία δηλαδή και δεν μπορώ να ζήσω φυσιολογικά.

α.. και οι γιατροί μου λένε ηρέμησε γιατί δεν υπάρχει λόγος. Αν ήταν δεν θα σε αφήναμε έτσι..

Έγω όμως δεν ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To pan einai na empisteuesai to giatro pou se parakolouthei oti k na exeis se opoion vathmo ktl.

Egw eipa auto pou kserw k auto pou mou eipe o giatros oti ta seksoualikws energa atoma to exoun ston organismo tous.Sygoura auto de shmainei oti oles oi gynaikes to pathainoun.Opws oi alloi ioi mas vriskoun eualwtous organismous kai travame auta pou travame.An exeis parapanw apo ena syndrofo ennoeitai pws PANDA prepei na xreisimopoioume profylaktiko!

An omws o ios exei diagnwstei argotera k enw exoume stathero syndrofo pou kseroume oti de phgainei kaneis me allon den einai kako na kanoume eluthera.

Anastasia gt to vlepeis toso kako?!O ios den ephreazei katholou th sylhpsh oute th kyhsh argotera.(alla apth stigmh pou den einai eggyos h kopela den yparxei kai logos kathysterhshs ths therapeias)

PREPEI na to prosexoume kai na to koitame syxna oles oses to exoume alla de shmainei auto oti prepei na panikovlithoume!

Opws eipes Anastasia se kapoies mporei na mhn emfanisei kondylwmata (pou an einai ekswterika de metadidondai mono me to sex) k oute dysplasia.

Egw vasizomai se oti mou leei o giatros pou empisteuomai apolyta.

Stroumfaki empisteuesai ton giatro sou?Eisai ikanopoihmenh apo auton k tis ekshghseis tou?

Emena andithetws mou diagnwstike "apla" to HPV me kammia allh dieukrinhsh sto Test Pap kai meta o giatros ekrine aparaithto na kanoume kai viopsia gia pereterw leptomereies...tote eidame kai to SIN I.

Kai akoma den exoume teleiwsei..tha kanoume allh mia eksetash gia na doume poios typos apo olous einai o dikos mou.

Pandws tha sou proteina na to syzhthseis me to giatro sou mhpws prepei na kaneis k sy tautopoihsh tou iou.

Apth stigmh omws pou den eisai eggyos mporeis na kaneis therapeia twra(pou pisteuw xreiazetai,afou exeis SIN I) de kserw den eimai sygourh k meta prospatheite gia paidaki.Oxi tpt allo apla vale to xrono twn prospatheiwn me tous mhnes tis egkymosynhs k to xrono ths loxeias.Gt na meinei etsi toso kairo?Den yparxei logos mwre.

Phgaine an thes kai se enan allo giatro na deis ti tha sou pei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στρουμφακι να υποθεσω πως μιλας σε μενα?Εδω Αναστασια απλα παρεθεσα τα λεγομενα της Δημητρας.

Κοριτσι μου αυτο με το επιπεδο 1 το ειπες σημερα....Χθες εκανες μια γενικη ερωτηση και θελησα να σε ρωτησω περισσοτερα ωστε να σε συμβουλεψω σωστα.Δεν ξερω αν εγω προσωπικα σε εκανα να πανικοβληθεις....Δεν θα το'θελα με τιποτα.Το ειπα 2 φορες αυτο.Ηθελα να σου δωσω οσο περισσοτερες πληροφοριες μπορουσα...Σημερα απαντησα περισσοτερο στα κοριτσια που πριν καλα καλα μας πεις τα αποτελεσματα αυτες σου ειπαν να μην ανησυχεις.Αν θυμασαι εγω ειπα επισης χθες "και εγω την αποψη των γιατρων θα ακουγα" απλα προσπαθησα ανεπιτυχως να σου πω 2 πραγματακια παραπερα...

Λοιπον... Κανε καλη μου αυτο που λενε οι γιατροι και ασε μας εμας εδω να μαλλιοτραβιομαστε(που λεει ο λογος) με τις εμπειριες μας!!!! :laugh:

Εκεινοι ξερουν. Ολα θα πανε καλα(αφου βγηκε και 1ου επιπεδου). :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stroumfaki80 έγραψε:

Δήμητρα καλημέρα,

δηλαδή ο γιατρός σου, σου είχε πει να το κοιτάξει και ο άντρας σου και? Ήταν sin i οταν έκανες την θεραπεία ή απλά φαινόταν ο ιος?

και Έλενα εσυ το ξέρεις και μου λες επειδή το χεις περάσει ή από γνωστες σου.

Συγνώμη που σας ρωτώ απλα είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατασταση, σε υστερία δηλαδή και δεν μπορώ να ζήσω φυσιολογικά.

α.. και οι γιατροί μου λένε ηρέμησε γιατί δεν υπάρχει λόγος. Αν ήταν δεν θα σε αφήναμε έτσι..

Έγω όμως δεν ...

Den yparxei logos na les de mporeis na zhseis fysiologika!Kale pros theou.

Stroumfaki kale ti lew tosh wra...NAI gia proswpikh empeiria milaw.

Exw k gw SIN I.Sou lew kai leptomereies...de diavases ta post...? :(

Kai gw otan mou to protoeipe o giatros epatha plaka alla me kathysixase mou ekshghse k merika pragmata kai hremhsa.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα οταν λες sin 1 εννοεις πως το τεστ παπ δειχνει επιπεδο 1????Γιατι εγω αυτο καταλαβα...Αν καταλαβα λαθος πρεπει να διορθωσω τα τελευταια μου λεγομενα!

Επισης φιλεναδα μου,δεν το βλεπω κακο οπως λες..Απλα ελεγα πως θα ηταν καλυτερο να σιγουρευτουν και μετα να συνεχισουν τις προσπαθειες-εξου και η προταση για χρηση προφυλακτικου.Και εννοειτε πως μιλαμε για μονογαμια σε μια σχεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα. Συγνώμη απλά εγω σαν άνθρωπος είμαι πολυ αγχωτική και τα παίζω με αρρώστιες και τέτοια. Σκέφτομαι συνέχεια το κακό και τρελαίνομαι.

Εμπιστεύομαι την γιατρό μου και για την ακρίβεια με παρακολουθούν δύο γιατροί τους οποίους και εμπιστεύομαι. Καταλαβαίνω τ'οτι μου είπαν, οτι δεν βγήκε sin i αλλα μόνο ο ιος στην κολποσκόπηση (στην οποία και μου πήραν δείγμα, σκέφτομαι όμως τι εξέλιξη μπορεί να έχει αυτό. Εσύ Έλενα 333f πως θα κάνεις την ταυτοποίση? με κολποσκόπηση (δείγμα)?

Tην Τρίτη που πήγα στην γιατρό μου είπε ότι ανα 6μηνο θα κάνουμε pap και βλέπουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Ελενα οταν λες sin 1 εννοεις πως το τεστ παπ δειχνει επιπεδο 1????Γιατι εγω αυτο καταλαβα...Αν καταλαβα λαθος πρεπει να διορθωσω τα τελευταια μου λεγομενα!

Επισης φιλεναδα μου,δεν το βλεπω κακο οπως λες..Απλα ελεγα πως θα ηταν καλυτερο να σιγουρευτουν και μετα να συνεχισουν τις προσπαθειες-εξου και η προταση για χρηση προφυλακτικου.Και εννοειτε πως μιλαμε για μονογαμια σε μια σχεση!

Oxi Anastasaki to PAP mou den edeikse ton vathmo SIN 1 apla dipla sto HPV eixe ena tick!

Meta kaname viopsia traxhlou kai mas edeikse to SIN 1.Eixa anoiksei kai thema tote (hmoun hsh 7 evdomadwn eggyos)

gt eixa trelathei!!!

Apo th stigmh pou to Stroumfaki exei HPV SIN 1 k exoun seksoualikh epafh tha exei k o andras ths kai otan kanei therapeia auth tha kanei mazi k autos!Opote poios o logos na kaneis test k autos?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stroumfaki80 έγραψε:

Κορίτσια δεν ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα. Συγνώμη απλά εγω σαν άνθρωπος είμαι πολυ αγχωτική και τα παίζω με αρρώστιες και τέτοια. Σκέφτομαι συνέχεια το κακό και τρελαίνομαι.

Εμπιστεύομαι την γιατρό μου και για την ακρίβεια με παρακολουθούν δύο γιατροί τους οποίους και εμπιστεύομαι. Καταλαβαίνω τ'οτι μου είπαν, οτι δεν βγήκε sin i αλλα μόνο ο ιος στην κολποσκόπηση (στην οποία και μου πήραν δείγμα, σκέφτομαι όμως τι εξέλιξη μπορεί να έχει αυτό. Εσύ Έλενα 333f πως θα κάνεις την ταυτοποίση? με κολποσκόπηση (δείγμα)?

Tην Τρίτη που πήγα στην γιατρό μου είπε ότι ανα 6μηνο θα κάνουμε pap και βλέπουμε.

De nomizw kale na didmiourghses kanena provlimma.Kai egw eixa anoiksei thema paliotera gia to HPV.

De kserw pws tha kanoume th tautopoihsh akoma,se treis mhnes tha th kanw afou gennhsw.Alla nomizw pws oxi me deigma ygrwn an ennoeis auto.

Den exw idea.

Afou gia na doume to SIN 1 kaname viopsia traxhlou tha einai h tautopoihsh toso aplh?De kserw na sou pw!Pandws to mono pou kserw einai pws einai akribh eksetash. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ξαναλέω ότι το τεστ παπ έδειξε hpv sin i, έκρινε ο γιατρός πως οπωσδήποτε πρέπει να κάνω κολποσκόπηση, έκανα κολποσκόπηση και έδειξε hpv και σε κανένα απο τα 4 δείγματα που πήρε δεν βρέθηκε κακοήθεια. Γιαυτό το λόγο μου είπε θα πρέπει να το παρακολουθούμε ανα 6μηνο. Γιαυτό το λόγο πήγα και σε άλλους 2 γιατρούς και μου είπαν ότι ΄σ'αυτή τη φάση θα πρέπει να το παρακολουθώ και θα δούμε αν χρειαστεί κάτι άλλο γιατί είμαι 30. Σχετικά με παιδάκι μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ρώτησα τους κινδύνους για το μωράκι κια μου είπαν ότι θα πρέπει να γίνει καισαρική όπως ακριβώς μου είπατε. Εγώ θα πρέπει να ψαχτώ και άλλο να πάω και σε άλλο γιατρό? Εχετε να μου προτίνεται κάποιον?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζα πως εννοουσες για το επιπεδο του παπ.Οκ!

Εχω κανει ταυτοποιηση του ιου με κολπικα υγρα οπως ειπε κ η Ελενα.

Στουμφακι σε αγχωσαμε πολυ κουκλα μου εε?

Λοιπον ΑΚΟΥ. Η ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ! Καλυτερα να ξεχασεις οτι σου ειπαμε.Ακομα δεν εισαι για ταυτοποιηση.Εγω παντως την εκανα χρονια αφου ειχα παραμεινει καθαρη.Μην ταραζεσαι αλλο με το θεμα.Μονο να το εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου!

Με κανατε και πεθανα στην πεινα!Η μπεμπα θελει μαμ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stroumfaki80 έγραψε:

Κορίτσια σας ξαναλέω ότι το τεστ παπ έδειξε hpv sin i, έκρινε ο γιατρός πως οπωσδήποτε πρέπει να κάνω κολποσκόπηση, έκανα κολποσκόπηση και έδειξε hpv και σε κανένα απο τα 4 δείγματα που πήρε δεν βρέθηκε κακοήθεια. Γιαυτό το λόγο μου είπε θα πρέπει να το παρακολουθούμε ανα 6μηνο. Γιαυτό το λόγο πήγα και σε άλλους 2 γιατρούς και μου είπαν ότι ΄σ'αυτή τη φάση θα πρέπει να το παρακολουθώ και θα δούμε αν χρειαστεί κάτι άλλο γιατί είμαι 30. Σχετικά με παιδάκι μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ρώτησα τους κινδύνους για το μωράκι κια μου είπαν ότι θα πρέπει να γίνει καισαρική όπως ακριβώς μου είπατε. Εγώ θα πρέπει να ψαχτώ και άλλο να πάω και σε άλλο γιατρό? Εχετε να μου προτίνεται κάποιον?fairy1kt9-cfa118cc69fc8df38d376153c7029f6e.jpg

Twra mas katatophses.An ta eleges auta poio prin kai oi alles oles tha apandousame diaforetika,mias kai de kserame ti akrivws eixes.Autos o ios exei polles kathgories ktl.

An eisai esy ok me tous giatrous sou na mhn pas k se vlepoun kiollas dyo.Oti lene na kaneis :) Kai mh trelainesai ok ? :)

Anastasia euxaristw gia th plhroforia oti h tautopoihsh ginete me kolpika ygra.Den to iksera.

Twra pou kaneis pap sou deixnei to io h oxi?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katalavainw oti exeis agxwthei poly!

Se kathe gynaika einai diaforetiko.

Kserw oti einai sovaro kai poly epikyndino an einai kakoithes kai an eisai se proxwrhmeno stadio.

An to koitas me pap syxna apo dw k pera ola tha pane kala.K an sou proteinoun oi giatroi therapeia na th kaneis k sy k o andras sou na ksemperdeueis,oti kalytero.

De mporw na sou pw tpt sygoro 100% kai kammia nomizw.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stroumfki μου μην ανησυχείς. Εγώ είχα CIN1 και έφυγε ο ιός μόνος του. Για να καταλάβεις σου λέω τί μου είχαν πεί οι γιατροί (και με είχαν προσέξει ιδιαίτερα καθότι έχω σύζυγο γιατρό) γιατί πέρυσι τέτοια εποχή ήμουν στη δική σου άσχημη ψυχολογική κατάσταση: Στο CIN1 δεν επεμβαίνουμε γιατί στο 80% των περιπτώσεων υποχωρεί μόνος του περίπου σε ένα 8-μηνο. Αν δεν υποχωρήσει και εξελιχθεί σε CIN2 ή παραμείνει στο CIN1 τότε επεμβαίνουμε με διάφορες μεθόδους (π.χ. κρυοπηξία, leiser, k.l.p.) και θεραπευόμαστε (τον ιό βέβαια πάντα θα τον έχουμε, εφ'όρου ζωής, και πιθανόν στο μέλλον να εκδηλωθεί ξανά). Το επόμενο στάδιο είναι το CIN3 αλλά σ' άυτό το στάδιο όσες γυναίκες το παρακολουθούν τακτικά δεν φθάνουν ποτέ γιατί τον έχουν απομακρύνει ήδη από το στάδιο 2. Μόνο όσες γυναίκες δεν ελέγχονται φθάνουν εκεί. Αλλά ακόμη και εκεί να φθάσει κάποιος τον θεραπεύει αλλά ίσως χρειαστεί να αφαιρέσει μεγάλο μέρος του τραχήλου. Μετά από αυτό το στάδιο (και το τονίζω μιλάμε τώρα για γυναίκες που δεν ελέγχονται τακτικά) για να φθάσει να εξελιχθεί σε καρκίνο υπάρχει μακρύς δρόμος τον οποίο δε γνωρίζω να σου πώ. Αλλά ο ιός αυτός έχει πάνω από 100 διαφορετικούς τύπους εκ των οποίων μόνο 3 ή 4 είναι οι πιό επικίνδυνοι που πιθανόν στο μέλλον να οδηγήσουν σε καρκίνο και βέβαια αν δεν τον θεραπεύσεις. Η τυποποίηση γίνεται σε εξειδικευμένα εγραστηρια και είναι σαν το τεστ παπ. Το κόστος πέρυσι που έκανα εγώ ήταν 155€. Να φανταστείς ότι εγώ έκανα την τυποποίηση 2 μήνες αφού διεγνώσθει ο HPV με CIN1 και το αποτέλεσμα ήταν: Δεν βρέθηκε κανένας τύπος ιού, δλδ είχε ήδη φύγει μόνος του. Τα τεστ παπ που έκανα απο τότε ανά τετράμηνο κ τώρα άνά εξάμηνο είναι καθαρά. Μου είχαν πεί να μην αγχώνομαι καθόλου και για τίποτα και να τρώω καλά για να έχει καλή άμυνα ο οργανισμός μου, έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες να φύγει μόνος του.

Είμαστε στο 2009 και είναι ανεπίτρεπτο να μην ελεγχόμαστε. Οι γιατροί ξέρεις πώς αποκαλούν τον καρκίνο του τραχήλου? ΝΟΣΟ ΤΩΝ ΑΝΟΗΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ.

Ελπίζω να ξεαγχωθείς γιατί πραγματικά δεν υπάρχει λόγος. Σε φιλώ. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Αυτό που σίγουρα έχω να κάνω είναι να το παρακολουθώ και να κάνω ταυτοποίηση. Αν κάποια κοπέλα θα μπορούσε να μου στείλει το όνομα του γιατρού της και τηλ επικοινωνίας του θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα γιατί πραγματικά θέλω να ακούσω και άλλη γνώμη. Το eimail μου είναι st.roumfaki80@hotmail.com.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρούλι 32, μου είπες ότι θεραπεύτηκε ο ιος μόνος του. Μου είπαν όμως ότι πάνω απο 28 χρονών ο ιος δεν απομακρύνεται από μόνος του αληθεύει αυτό? Ο σύζυγος σου τι σου είπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρα το μόνο που έχω να κάνω είναι να περιμένω και να παρακολουθώ. Συγνώμη που θα σε ρωτήσω και κάτι ακόμα. Ο γιατρός σου σου είχε απαγορεύσει να έρχεσαι σε επαφή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

Stroumfki μου μην ανησυχείς. Εγώ είχα CIN1 και έφυγε ο ιός μόνος του. Για να καταλάβεις σου λέω τί μου είχαν πεί οι γιατροί (και με είχαν προσέξει ιδιαίτερα καθότι έχω σύζυγο γιατρό) γιατί πέρυσι τέτοια εποχή ήμουν στη δική σου άσχημη ψυχολογική κατάσταση: Στο CIN1 δεν επεμβαίνουμε γιατί στο 80% των περιπτώσεων υποχωρεί μόνος του περίπου σε ένα 8-μηνο. Αν δεν υποχωρήσει και εξελιχθεί σε CIN2 ή παραμείνει στο CIN1 τότε επεμβαίνουμε με διάφορες μεθόδους (π.χ. κρυοπηξία, leiser, k.l.p.) και θεραπευόμαστε (τον ιό βέβαια πάντα θα τον έχουμε, εφ'όρου ζωής, και πιθανόν στο μέλλον να εκδηλωθεί ξανά). Το επόμενο στάδιο είναι το CIN3 αλλά σ' άυτό το στάδιο όσες γυναίκες το παρακολουθούν τακτικά δεν φθάνουν ποτέ γιατί τον έχουν απομακρύνει ήδη από το στάδιο 2. Μόνο όσες γυναίκες δεν ελέγχονται φθάνουν εκεί. Αλλά ακόμη και εκεί να φθάσει κάποιος τον θεραπεύει αλλά ίσως χρειαστεί να αφαιρέσει μεγάλο μέρος του τραχήλου. Μετά από αυτό το στάδιο (και το τονίζω μιλάμε τώρα για γυναίκες που δεν ελέγχονται τακτικά) για να φθάσει να εξελιχθεί σε καρκίνο υπάρχει μακρύς δρόμος τον οποίο δε γνωρίζω να σου πώ. Αλλά ο ιός αυτός έχει πάνω από 100 διαφορετικούς τύπους εκ των οποίων μόνο 3 ή 4 είναι οι πιό επικίνδυνοι που πιθανόν στο μέλλον να οδηγήσουν σε καρκίνο και βέβαια αν δεν τον θεραπεύσεις. Η τυποποίηση γίνεται σε εξειδικευμένα εγραστηρια και είναι σαν το τεστ παπ. Το κόστος πέρυσι που έκανα εγώ ήταν 155€. Να φανταστείς ότι εγώ έκανα την τυποποίηση 2 μήνες αφού διεγνώσθει ο HPV με CIN1 και το αποτέλεσμα ήταν: Δεν βρέθηκε κανένας τύπος ιού, δλδ είχε ήδη φύγει μόνος του. Τα τεστ παπ που έκανα απο τότε ανά τετράμηνο κ τώρα άνά εξάμηνο είναι καθαρά. Μου είχαν πεί να μην αγχώνομαι καθόλου και για τίποτα και να τρώω καλά για να έχει καλή άμυνα ο οργανισμός μου, έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες να φύγει μόνος του.

Είμαστε στο 2009 και είναι ανεπίτρεπτο να μην ελεγχόμαστε. Οι γιατροί ξέρεις πώς αποκαλούν τον καρκίνο του τραχήλου? ΝΟΣΟ ΤΩΝ ΑΝΟΗΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ.

Ελπίζω να ξεαγχωθείς γιατί πραγματικά δεν υπάρχει λόγος. Σε φιλώ. :)

Marouli se euxaristoume poly gia to post!Mou ksanathimises oti mou eixe pei o giatros mou tote prin apo 6 mhnes!Hsoun poly katatopistikh k ondws etsi einai.De ta eixa prosfata sto myalo mou kai mou ta ksanaepaneferes :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stroumfaki80 έγραψε:

Αρα το μόνο που έχω να κάνω είναι να περιμένω και να παρακολουθώ. Συγνώμη που θα σε ρωτήσω και κάτι ακόμα. Ο γιατρός σου σου είχε απαγορεύσει να έρχεσαι σε επαφή?

Stroumfaki μου το απαγόρευσε εντελώς μόνο για 20 μέρες μετά την κολποσκόπηση και ταυτόχρονη βιοψία και αυτό είχε να κάνει καθαρά με την εξέταση (αφού τα αποτελέσματα δεν τα γνωρίζαμε ακόμη). Εμείς τότε δεν προσπαθούσαμε για μωρό οπότε μετά τις 20 μέρες παίρναμε πάλι προφυλάξεις. Δεν τους ρώτησα λοιπόν κάτι παραπάνω αλλά μου είχαν πεί μόνοι τους ότι αν ήθελα θα μπορούσα να μείνω έγκυος. Στην περίπτωση αυτή το μόνο πρόβλημα θα ήταν να μην εξελιχθεί ο ιός σε CIN2 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί δεν θα μπορούσαμε να επέμβουμε. Φυσικά όλα αυτά δεν θα επηρρέαζαν καθόλου το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

stroumfaki80 έγραψε:

Stroumfaki μου το απαγόρευσε εντελώς μόνο για 20 μέρες μετά την κολποσκόπηση και ταυτόχρονη βιοψία και αυτό είχε να κάνει καθαρά με την εξέταση (αφού τα αποτελέσματα δεν τα γνωρίζαμε ακόμη). Εμείς τότε δεν προσπαθούσαμε για μωρό οπότε μετά τις 20 μέρες παίρναμε πάλι προφυλάξεις. Δεν τους ρώτησα λοιπόν κάτι παραπάνω αλλά μου είχαν πεί μόνοι τους ότι αν ήθελα θα μπορούσα να μείνω έγκυος. Στην περίπτωση αυτή το μόνο πρόβλημα θα ήταν να μην εξελιχθεί ο ιός σε CIN2 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί δεν θα μπορούσαμε να επέμβουμε. Φυσικά όλα αυτά δεν θα επηρρέαζαν καθόλου το μωρό.[/quote:1eny4awq]

Kai emena marouli gia to logo ths viopsias mas eixe pei na diakopsoume epafes gia 2 evdomades.Akrivws ta idia mou eixe pei k o dikos mou!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stroumfaki80 ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΥΟ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ..ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η διαγνωση μπαινει απο το τεστ παπ καθως και με ενα ακομη τεστ ΤΙΤΛΟΠΟΙΗΣΗς ΤΟΥ ΙΟΥ που γινεται.επισης το παρακολουθεις καθε 3 μηνες με τεστ παπ ΑΥΤΟ ΣΥΣΤΗΝΕΙ Η ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΣ ΜΑΣ.ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Η marouli32,O ANDRAΣ MOY EINAI GYNAIKOLOGOW KAI STOYW 6 MHNEΣ ΠOY EXEI ANOIΞΕΙ DIKO TOY IATREIO ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΡΚΕΤΕς ΝΕΑΡΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ<ΤΣΙΜΠΗΣΕΙ> ΤΟΝ ΙΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΟΒΑΡΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΚΑΘΕ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ Ή ΤΗς ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΤΟΥΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...