Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μαύρα κόπρανα


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου

μια ερώτηση. συγγνώμη για το 8έμα (είναι κάπως...)...

αλλά έχει τύχει σε καμιά από εσάς

να αποβάλλει μαύρα κόπρανα?

Αν ναι, γνωρίζετε αν έχει σχέση με τη λήψη σιδήρου?

μου συναίβει 2η φορά και ανησυχώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενιτσα ναι το εχω και εγω εδω και πολυ καιρο σχεδον απο τον 4 μηνα της εγκυμοσυνης μου και παιρνω και σιδηρο. Μαλλον ειναι απο αυτο. Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα τη γιατρο!!

Την Παρασκευη θα παω να με δει θα τη ρωτησω και θα σου πω τι θα μου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α στο καλό

κατατρόμαξα!!!

έψαχνα στο ίντερνετ και όλα τα ιατρικά site

αναφέροταν σε αιμορραγίες του πεπτικού συστήματος

και το τελευταίο site που άνοιξα έλεγε ότι μπορεί να ναι

από τη λήψη σιδήρου σε περίπτωση εγκυμοσύνης...

και είπα να ρωτήσω αν συμβει και σε σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο τον σίδηρο ειναι μην ανυσηχεις!:P Μαλιστα το legofer που παιρνω εγω λεει μεσα οτι αν δειτε τα κοπρανα σας μαυρα μην ανυσησετε και οτι δεν ειναι λογος διακοπης της θεραπειας!:) Φιλακια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενίτσα μου και εγώ την ίδια απορία είχα! Είναι από το σίδηρο και μόνο! Με τον καιρό θα το συνηθίσεις! Άλλες φορές θα είναι μάυρο, άλλες φορές πιο ανοιχτόχρωμο! Επίσης εμένα μου είχε παρουσιαστεί και ένα μικρό προβληματάκι σαν δυσκοιλιότητα! Αλλά πέρασε.. Τώρα και 2 και 3 φορές την μέρα επισκέπτομαι την τουαλέτα!!:laugh: Καλή συνέχεια κοριτσάρα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενίτσα μη σε αγχώνει καθόλου το θέμα!είναι σίγουρα από το σίδηρο,κ εγώ όπως κ οι υπόλοιπες κοπέλες που σου απάντησαν,είμαστε ομοιοπαθούσες!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα τις ιδιες ανησυχιες εχουμε όλες !!!!:laugh:

Κι εγω πηρα τηλ. κατευθειαν τον γιατρο μου και με καθυσηχασε... Επίσης είχα και δυσκοιλιοτητα και φοβηθηκα μηπως ήταν απ'το ζόρι μου, ξερεις μηπως μάτωσα:blush:

Κι εγω παίρνω μεχρι και τρια ... οποτε καταλαβαινεις!!!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενιτσα μου οπως ειπαν και τα κοριτσια ειναι απο το σιδηρο!Γιατι ομως παιρνεις σιδηρο?Συνηθως το χορηγουν ολοι οι γυναικολογοι προληπτικα χωρις να υπαρχει λογος!Πρεπει να γνωριζεις οτι πολλες κοπελες ανεβασαν τον αιματοκριτη τους μονον με τη διατροφη σε τετοιο βαθμο που δεν χρειαστηκαν κανενος ειδους συμπληρωματα στην περιοδο της εγκυμοσυνης και του θηλασμου μετεπειτα!Δεν το συζητας λιγο με τον γιατρο σου αυτο....;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕleNitSa, φαντάζομαι θα έχεις ήδη πειστεί από τις απαντήσεις ότι δε χρειάζεται να ανησυχείς B)

Και για να μην ανοίγω δεύτερο θέμα με ...σκατούλες:silly:...να ρωτήσω κι εγώ κάτι χαζό?

Είμαι στην 9η εβδομάδα και έχω ένα θέμα με ....δυσκοιλιότητα...Από την 6η εβδομάδα - και φανταστείτε χωρίς να παίρνω σίδηρο- πάω τουαλέτα κάθε 2 μέρες και με το ζόρι. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για το...ζόρι :unsure: Υπάρχει περίπτωση από την πολύ προσπάθεια να επηρεαστεί η κύηση? Μιλάμε για πολύ ζόρι...... Πέρα από φρούτα και λαχανικά που ήδη τρώω όσο μπορώ, υπάρχει κάτι άλλο να βοηθήσει την κατάσταση?

Επίσης μιας και είπαν κι άλλες κοπέλες ότι έπαιρναν σίδηρο...σας το έδωσε ο γιατρός προληπτικά όπως λέει και η Υβόννη ή είχατε ήδη χαμηλό αιματοκρίτη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υβοννάκι μου

ο γυναικολόγος μου το έδωσε γιατί βρήκε το σίδηρό μου χαμηλό

ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά

για ένα μήνα μου το έδωσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Snowgirl μου συνεχισε υγεινη διατροφη και δοκιμασε αν αντεχει το στομαχι σου το πρωι χυμό πορτοκαλι με ακτινιδιο νηστικια πριν το πρωινο σου!Να τα χτυπησεις στο μπλεντερ!!!Επισης μπορεις να φας δαμασκηνα αποξηραμενα!!!Ρωτα τον γιατρο σου αν συνεχισεις νε εχεις προβλημα!Παντως ξερω οτι οι περισσοτερες κοπελες εχουν δυσκοιλιοτητα και μονο αιμορροιδες βγαζουν δεν κινδυνευουν.Καλυτερα να σου πει μια κοπελα με προβλημα ομως γιατι εγω εχω το ακρως αντιθετο!!!!:blink: Διάρροιες!!Εχω ρεψει!!!

Εγω σιδηρο ξεκινησα τωρα που μπηκα στον 5ο!!!Παρολο που ημουν φουλ σε σιδηρο και φερριτινη επεσε ο αιματοκριτης με αποτελεσμα να εχω ταση λιποθυμίας συνεχεια!!!!:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕleNitSa καλησπέρα και από εμένα!

Όπως είπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια ειναι από το σίδηρο! :)

Κι εγώ στην εγκυμοσύνη το Ferrum Hausmann έπαιρνα και είχα την ίδια εικόνα με αυτή που περιγράφεις! Η αλήθεια είναι ότι επηρεάζει ιδιαίτερα το πεπτικό ο σίδηρος!

snowgirl έγραψε:

Και για να μην ανοίγω δεύτερο θέμα με ...σκατούλες:silly:...να ρωτήσω κι εγώ κάτι χαζό?

Είμαι στην 9η εβδομάδα και έχω ένα θέμα με ....δυσκοιλιότητα...Από την 6η εβδομάδα - και φανταστείτε χωρίς να παίρνω σίδηρο- πάω τουαλέτα κάθε 2 μέρες και με το ζόρι. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για το...ζόρι :unsure: Υπάρχει περίπτωση από την πολύ προσπάθεια να επηρεαστεί η κύηση? Μιλάμε για πολύ ζόρι...... Πέρα από φρούτα και λαχανικά που ήδη τρώω όσο μπορώ, υπάρχει κάτι άλλο να βοηθήσει την κατάσταση?

Επίσης μιας και είπαν κι άλλες κοπέλες ότι έπαιρναν σίδηρο...σας το έδωσε ο γιατρός προληπτικά όπως λέει και η Υβόννη ή είχατε ήδη χαμηλό αιματοκρίτη?

snowgirl καλησπέρα! Εμένα ο γιατρός μου το έδωσε λόγω χαμηλού αιματοκρίτη, το έπαιρνα από το 2ο τρίμηνο και μετά μέχρι να γεννήσω.

Για το πρόβλημα με την τουαλέτα σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! :side: Κι εγώ σκεφτόμουν μήπως κάνω κακό στο μωράκι μου κάθε φορά που δυσκολευόμουν και περνούσα ώρες στο μπάνιο λύνοντας σταυρόλεξα για να μην ασκήσω πίεση καθόλου! :S:S:S

Αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ και που αν μια μέρα δεν έτρωγα είχα πρόβλημα ήταν τα δημητριακά. Ένα μεγάλο μπωλ κάθε πρωί!

Δοκίμασέ το, εύχομαι να σε βοηθήσει!!!

Σας φιλώ!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki_1978, βλέπω έχουμε πιάσει τις δυο άκρες στο θέμα :P

αν και προτιμώ τη δική σου άκρη μου φαίνεται...αλλάζουμε? :silly: :laugh:

Πορτοκαλάδα στίβω πάντα το πρωί, άντε θα τη δοκιμάσω και με ακτινίδιο να δούμε...

αγάπη, σταυρόλεξα ε? :laugh: :laugh: :laugh: καλά εγώ αν δεν ... ασκήσω πίεση,

θα πρέπει να κατασκηνώσω στην τουαλέτα και πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι θα έχει αποτέλεσμα :unsure:

Δημητριακά δυστυχώς ενώ έτρωγα πριν, τώρα δεν τρώω γιατί με ανακατεύει πολύ το γάλα και το έχω κόψει...

Ευχαριστώ πάντως :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΓΩ ΤΙ ΕΠΑΘΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΟ ΕΙΔΑ...ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ...ΧΙΧΙΧΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

ΕleNitSa, φαντάζομαι θα έχεις ήδη πειστεί από τις απαντήσεις ότι δε χρειάζεται να ανησυχείς B)

Και για να μην ανοίγω δεύτερο θέμα με ...σκατούλες:silly:...να ρωτήσω κι εγώ κάτι χαζό?

Είμαι στην 9η εβδομάδα και έχω ένα θέμα με ....δυσκοιλιότητα...Από την 6η εβδομάδα - και φανταστείτε χωρίς να παίρνω σίδηρο- πάω τουαλέτα κάθε 2 μέρες και με το ζόρι. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για το...ζόρι :unsure: Υπάρχει περίπτωση από την πολύ προσπάθεια να επηρεαστεί η κύηση? Μιλάμε για πολύ ζόρι...... Πέρα από φρούτα και λαχανικά που ήδη τρώω όσο μπορώ, υπάρχει κάτι άλλο να βοηθήσει την κατάσταση?

Επίσης μιας και είπαν κι άλλες κοπέλες ότι έπαιρναν σίδηρο...σας το έδωσε ο γιατρός προληπτικά όπως λέει και η Υβόννη ή είχατε ήδη χαμηλό αιματοκρίτη?

Emena mou to edwse o giatros mou epeidh se olh thn egymosynh mou alla kai meta apo aythn eixa pesmeno to sidiro.Prolhptika den nomizw na to dinei kanenas giatros.

Gia thn dyskoiliothta, epeidh exw kai egw xronia twra me voithaei poly

na trww giaourti me mousli dhmhtriaka kai kovw kai kommatakia freska frouta mesa.Mia mixi dhladh.Ephseis ksera damaskhna kai galataki.

Elpizw na voithisa ligo. Filakia:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΚΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΨΙΛΟΔΥΣΚΟΙΛΙΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΣΑ ΙΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑΞΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ,ΜΕΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...