Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΑΕΔ ΠΑΡΑΚΑΛΩ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΟΛΛΑΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ.ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ.ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον θα σου τα πω με τη σειρα.

Αρχικα για τους 4 μηνες αδειας. Πληρωνεσαι από το ΙΚΑ ένα μικρό ποσό από τον εργοδότη και ότι περισσευει για να συμπληρωθουν οι μισθοι το παιρνεις απο τον ΟΑΕΔ. Πληρωνεσαι αρχικα απο το ΙΚΑ και με το χαρτι μισθοδοδοσιας του ΙΚΑ και ένα χαρτι απο τη δουλεια που λεει ποιος ειναι ο μισθός σου, πηγαινεις στον ΟΑΕΔ για να πληρωθεις. Στην ουσία το επίδομα αυτό είναι ίσο με τη διαφορά που προκύπτειαν απο τον μισθο σου αφαιρεθει το επιδομα που εδοσε το ΙΚΑ και τα λιγα χρηματα που εδοσε ο εργοδοτης.

Τα δικαιολογητικα που θα χρειαστεις ειναι:

1 Το χαρτι που σου εδοσαν απο το ΙΚΑ οταν πληρωθηκες(Κατω κατω γραφει για τον ΟΑΕΔ)

2 Βεβαιωση εργοδοτη(Τη δινει ο ΟΑΕΔ και τη συμπληρωνει ο εργοδοτης)

3 Τα ένσημά σου

4 Το βιβλιάριο του ΙΚΑ(σε περιπτωση πο ειχες πάρει ασθενεια, φωτοτυπια της σελιδας του βιβλιαριου με τα στοιχια σου, της σελιδας θεωρησης βιβλιαριου και της σελιδας των ημερομηνιων της ασθενειας)

5 Φωτοτυπια του βιβλιαριου σου της Εθνικης (πρωτη σελιδα)

Αυτα πρεπει να γινουν το αργοτερο 90 ημερες απο την πληρωμη του ΙΚΑ

Για την 6μηνη αδεια

Δικαιολογητικα:

1Βεβαιωση εργοδοτη οπου φαινεται μεχρι ποτε δουλεψες, απο ποτε κλπ (Το δινουν στον ΟΑΕΔ)

2 Πάλι τα χαρτια του ΙΚΑ που σε πλήρωσαν

3 Μια υπεύθυνη δήλωση που θα γράφεις : Αναλαμβανω την υποχρεωση να γνωστοποιησω εντος 8 ημερων στην υπηρεσια του ΟΑΕΔ οποιαδηποτε μεταβολη της εργασιακης μου σχεσης καθως και τον αριθμο μητρωου του ΙΚΑ και τον ΑΦΜ.

4 Φωτοτυπια του βιβλιαριου της Εθνικης

5 Φωτοτυπια ταυτοτητας

6 και τα ενσημα

Ολα αυτα πρεπει να τα κανεις μόλις λείξει η άδεια λοχειας.

Α! Αν παρεις το μειωμενο ωραριο κανονικα Ξεκιναει να μετραει μαζι με το 6μηνο. Δηλ στην ουσια τους 6 μηνες μειωμενου τους χανεις. Ο εργοδοτης στη βεβαιωση πρεπει να γραψει και πως θα παρεις το μειωμενο (ΕΓω το πηρα μαζεμενο σαν αδεια)

Αυτα! Ζαλιστηκες; Ελπιζω να βοηθησα. Εγω εξουσιοδοτησα τον αντρα μου να τα κανει, οποτε για περισοτερες λεπτομερειες αυριο που θα ερθει ο αντρας μου!

Καλο ξεμπερδεμα! Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ .ΑΛΛΟΙ ΟΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΙ 6?ΕΓΩ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΘΕΛΩ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΤΕ?ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ.ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΣΟΥ ΕΜΕΝΑ ΣΑΥΤΑ ΔΕ ΣΚΑΜΠΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΜΑ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΗΖΕΙΣ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ Η ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΤΣΙ?ΝΑ ΤΑ ΧΩ ΝΑ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΗ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΙΣ 63 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ Η ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ ΤΩΡΑ?Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?ΠΧ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ?ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

¨οταν λέω 4 μήνες άδειας από το ΙΚΑ εννοω αυτους τους 2 μηνες πριν τη γεννα και τους 2 μηνες μετα τη γεννα. Στο καπάκι θα παρεις ολη την κανονικη αδεια που δικαιουσαι και αμεσως μετα ξεκιναει η 6 μηνη αδεια. Αφου δε θελεις να επιστρεψεις στη δουλεια παρε μαζεμενο το μειωμενο και βγαινει 3,5 μηνες αδεια επιπλεον στο τελος. Χτυπα και μια εικονικη απολυση μετα και εισαι μια χαρα! Εγω αυτο σκοπευω να κανω στο 2ο.

Από ότι θυμαμαι τα χαρτια για να πληρωθω απο το ικα τα εκανε ολα αφου γεννησα. Πάντως το χαρτι για τον ΟΑΕΔ το παιρνεις σιγουρα οταν πληρωθεις απο το ΙΚΑ, δεν μπορεις να το παρεις τωρα. Θα τον ρωτησω αυριο το βραδυ για σιγουρα και θα σου πω!

Ολοι οι αντρες ετσι ειναι! Απλα εμεις δεν ειχαμε ποιος να κρατησει το μωρο και απο το να κανει baby sitting προτιμησε το τρεξιμο για τις χαρτουρες! :laugh:

Τα λέμε αυριο!

Φιλια!

ΥΓ Με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΙΑΚΑΙΟΥΣΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΠΕΙΤΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΠΟΥ ΑΝ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 3,5 ΜΗΝΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happyland proxthes ekana ta xartia mou sto oaed gia to 6 mino k ebala meta tis 63 meres prota tin adeia k meta to 6 mino..

k ekei sto oaed me eipe mia kiria oti an paro prota tin adeia k meta to 6 mino de tha dikaioume to 6 mino..poses leei aitiseis aporifthikan giayto to logo..

pali kala mou to pe i kiria..telika iparxoun k eygenikoi sto dimosio:lol: :lol:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ...ΠΡΩΤΑ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ Κ ΜΕΤΑ Η ΑΔΕΙΑ ΣΑΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΩΤΗΣΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ Η 20 Η 30 ΜΕΡΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΑΔΕΙΑΣ ΕΓΩ ΕΧΩ 9 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΠΡΙΝ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ 2010 ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

4) ΑΣΚΗΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ

Η δικαιούχος υποβάλλει, η ίδια ή δι’ αντιπροσώπου, στην αρμόδια υπηρεσία του ΟΑΕΔ, αίτηση εντός αποκλειστικής προθεσμίας 60 ημερών από τη λήξη της άδειας μητρότητας (τοκετού και λοχείας), ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας ή και της ετήσιας κανονικής άδειας του κεφ. Α. της ανωτέρω Υ.Α.

Κατά την πρώτη εφαρμογή και για διάστημα δύο μηνών η προθεσμία των 60 ημερών αρχίζει από την δημοσίευση της Υπουργικής Απόφασης.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΣΑΙΤ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΟΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ 40 ΜΕΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

5) ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Α) Βεβαίωση εργοδότη από την οποία θα προκύπτει η ενεργή εργασιακή σχέση κατά τη έναρξη της άδειας μητρότητας, το είδος, η μορφή, η διάρκεια της εργασιακής σχέσης, οι μηνιαίες αποδοχές, ο μέσος όρος των ωρών μερικής απασχόλησης, η ημερομηνία πρόσληψης και για συμβάσεις ορισμένου χρόνου η ημερομηνία λήξης τους καθώς και η λήψη της ετήσιας κανονικής άδειας, που ενδεχομένως χορηγήθηκε μετά την άδεια λοχείας ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας.

Β) Αντίγραφο απόφασης επιδόματος μητρότητας (κυοφορίας – λοχείας) από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ.

Γ) Υπεύθυνη δήλωση της δικαιούχου από την οποία αναλαμβάνει την υποχρέωση να γνωστοποιήσει εντός 8 ημερών στην Υπηρεσία του ΟΑΕΔ οποιαδήποτε μεταβολή της εργασιακής της σχέσης καθώς τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ και τον ΑΦΜ.

Δ) Αριθμός λογαριασμού (ΙΒΑΝ) Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδας της δικαιούχου.

Ε) Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο (περί εργαζομένων υπηκόων τρίτων χωρών)

ΣΤ) Προκειμένου περί εργαζομένων υπηκόων τρίτων χωρών, οι ασφαλισμένες θα προσκομίζουν αντίγραφο άδειας διαμονής σε ισχύ ή αντίγραφο βεβαίωσης κατάθεσης αιτήματος για ανανέωση άδειας διαμονής.

Μέχρι την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής διασύνδεσης με το ΙΚΑ, θα γίνεται αυτεπάγγελτη αναζήτηση Αναλυτικού Λογαριασμού Ασφαλισμένου, μέσω ΙΚΑ, για το εξάμηνο που προηγείται της έναρξης αδείας κυοφορίας – λοχείας.

6) ΠΟΣΟ

Το ποσό της παροχής είναι ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την ΕΓΣΣΕ.

Σημειώνουμε ότι ο βασικός μισθός από 01-01-2008 είναι 680,59 €.

Σε περίπτωση απασχόλησης μέχρι και 4 ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά μέσο όρο στη διάρκεια του εξαμήνου που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο ποσό ισούται με το μισό του ανωτέρω καθοριζόμενου ποσού.

Η αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας υπολογίζονται με βάση τα προϋπολογιζόμενα ποσά και σύμφωνα με τις διατάξεις της ισχύουσας εργατικής νομοθεσίας.

Όπου υπάρχει αδυναμία υπολογισμού, οι υπηρεσίες θα συνεργάζονται με τις οικείες υπηρεσίες του Σ.Ε.Π.Ε.

Σημειώνουμε ότι στα ανωτέρω ποσά δεν υπάρχουν προσαυξήσεις.

Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές (20%) υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά ασφαλισμένης (6,67%) και την αποδίδει στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εργοδοτική εισφορά (13,33%) που βαρύνει τον Οργανισμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

happyland proxthes ekana ta xartia mou sto oaed gia to 6 mino k ebala meta tis 63 meres prota tin adeia k meta to 6 mino..

k ekei sto oaed me eipe mia kiria oti an paro prota tin adeia k meta to 6 mino de tha dikaioume to 6 mino..poses leei aitiseis aporifthikan giayto to logo..

pali kala mou to pe i kiria..telika iparxoun k eygenikoi sto dimosio:lol: :lol:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ...ΠΡΩΤΑ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ Κ ΜΕΤΑ Η ΑΔΕΙΑ ΣΑΣ

Εγω πρώτα πήρα την κανονική μου άδεια και μετα ξεκίνησε το 6μηνο. Είμαι 1000% σίγουρη γιατι εχω τα χαρτια μπροστα μου!. Δεν ξέρω μήπως επειδη πηρα το μειωμενο μαζεμενο ισχυσε αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαι εγω πηρα πρωτα το υπολοιπο αδειας και μετα το 6μηνο.

Εχεις δικαιωμα να καταθεσεις τα χαρτια μεχρι και 60 ημερες μετα την ληξη των 63 ημερων.

Οποτε και να παρεις ολοκληρη την αδεια π.χ. του 2009 παλι εχεις το περιθωριο.

Μηπως δεν ηξερε η συγκεκριμενη.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...