Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πονακια περιοδου στον 5ο μηνα!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!Ειχε καμια σας πονακια περιοδου σ'αυτη τη φαση της εγκυμοσύνης?Οτι μπηκα στον 5ο και ξεκινησανε εδω και 5-6 μερες!Ρωτησα τον γιατρο χθες και μου λεει μηπως κουραστηκες?Του λεω ισως,οχι ομως πολυ γιατι ειχα φυγει τριημερο ταξιδι!Χθες που με ειδε ολα καλα!Ο μπεμπης ειναι 221 γρ. και 17 εκ. και τωρα που σας γραφω εφαγα και μια κλωτσια:woohoo: !χιχιχιχι!!Μου εχει δωσει μαγνησιο γιατι ειχα και το πρωτο τριμηνο αλλα το ειχα αφησει λιγο λογω των εμετων!Με αφησανε στον 4ο και ξαναξεκινησανε!Δεν ειδα τον γιατρο να ανυσηχει οποτε εχω ηρεμησει και γω!Ισως επειδη μεγαλωνει η μητρα!Θα κατσω και να ξεκουραστω λιγο παραπανω!Εσεις ειχατε αναλογη εμπειρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΕ ΟΛΛΗ ΤΗΝ ΕΓΓΥΜΩΣΗΝΗ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ. ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι εγω απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω να ξεκουραζεσαι παρα πολυ και να ενοχλεις τον γιατρο ξανα και ξανα αν συνεχιζεται

Στην περιπτωση μου οι "πονοι περιοδου" ηταν συσπασεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι μου γεια σου. Κι εγώ είχα πονάκια περιόδου σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Κυρίως τα παρατηρούσα όταν άλλαζα μήνα. Ο γιατρός μου, μού είχε πει ότι είναι φυσιολογικό και ότι έχει να κάνει με το οτι μεγαλώνει η μήτρα. Αν δεις οτι γίνεται πιο επώδυνο από απλά πονάκια, εννοείται ότι πρέπει να ξαναενοχλήσεις το γιατρό σου. Να 'χεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη:laugh: !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ γω δεν ειχα τετοια πονακια.........κ συμφωνω με την λινα(apis) μας!

πονακια γενικα ναι ειχα αλλα οχι περιοδου...

να παιρνεις το μαγνησιο σου,ξεκουραση κ ποτε μην ντραπεις να παρεις το γιατρο σου!!

να πανε ολα τελεια Μαρακι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΛΕς ΔΟΥΛΙΤΣΕς Η ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ!!!!ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΩΡΑ ΚΑΙ ΕΠΩΔΥΝΑ !!!ΤΟΤΕ ΡΩΤΑΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΛΗ!!1ΜΑΚΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι και εγω τα θεωρω φυσιολογικά τα πονακια..

δεν τα έχω με την ένταση του πρώτου τριμηνου αλλά όταν κουραζομαι έχω τραβηγματα στη μητρα... περισσότερα μυϊκοι πόνοι...

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ειμαι καλυτερα με τα πονάκια νομιζω μειωθηκαν!!!Ισως επειδη αλλαζα μηνα να ποναγα!Δεν ξερω!Πηρα και το μαγνησιο μου κανονικα!Σημερα ασχετο ειχα αλλα!Μ'επιασε ενα ιλλιγος και εκανα συνεχεια εμετο!!Αλλο πραγμα!!Η πιεση μου?Αφηστε!!9,5 με 5!Και τωρα δηλαδη ειμαι σαν ζαλισμενο κοτοπουλο!!Και τωρα που το σκεφτομαι το ιδιο ειχα παθει οταν εμπαινα στον 4ο!!!Ευτυχως που δεν ημουν εξω γιατι με επιασε πολυ ξαφνικα και για λιγο εχασα επαφη με το περιβαλλον!!!:( Αμεσως με οτι κουραγιο ειχα εβαλα μια μαξιλαρα κατω απο τα ποδια και πηρα τον αντρουλη μου τηλ και ηρθε σφαιρα!!Σας λεω επαθα τραμπακουλο!!!:blink: Τουλαχιστον δεν ποναω σημερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Μαράκι!! Υπομονή!! Περνάς ζόρικη εγκυμοσύνη!! Τα πονάκια είναι νορμαλ! Εμένα μου είχε πει ο γιατρός να μην ανυσηχώ! Μόνο αν είναι έντονα και επιμένουν! Με είχαν πιάσει πριν ένα μήνα περίπου, μετά την β'επιπέδου, αλλά είχε φάει τόσο κούνημα ο μικρός σ'όλη την εξέταση που είχε πάει κι είχε κουρνιάσει κάτω δεξιά εκεί που πόναγα κιόλας!!

Όσο για τον ίλλιγκο, πολύ πιθανόν να είναι σύμπτωμα αλλαγής μήνα! Πάρε και τον γιατρό σου ένα τηλέφωνο αν δεις ότι δεν αισθάνεσαι καλά! Εύχομαι από δω και πέρα μια πιο ήρεμη και χαλάρη εγκυμοσύνη! Κι ότι χρειαστείς.. θα χαρώ αν μπορώ να βοηθήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 14 years later...

Καλησπέρα.  Η Σύζυγος μου είναι στην αρχή της 17ης εβδομάδας και έχει πολύ έντονο πόνο χαμηλά μια στα αριστερά και την άλλη μερα στα δεξιά . Χθες πήγαμε στο γιατρό και μας είπε ότι είναι όλα καλά και λογικά θα είναι το έντερο.  Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποια ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/5/2023 at 5:31 ΜΜ, ο/η Κωνστνος είπε:

Καλησπέρα.  Η Σύζυγος μου είναι στην αρχή της 17ης εβδομάδας και έχει πολύ έντονο πόνο χαμηλά μια στα αριστερά και την άλλη μερα στα δεξιά . Χθες πήγαμε στο γιατρό και μας είπε ότι είναι όλα καλά και λογικά θα είναι το έντερο.  Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποια ;

Καλησπέρα! Γενικά είναι φυσιολογικά κάποια πονακια. Θυμάμαι κι εγώ στην 18η εβδομάδα είχα αρκετά. Αν η γυναίκα σου πιστεύει ότι δεν είναι το έντερο, μπορεί να είναι η μήτρα που μεγαλώνει. Σε κάθε περίπτωση να ξεκουράζεται και αν δει ότι συνεχίζουν ή πιστεύει ότι είναι κάτι διαφορετικό ας ξαναμιλήσει με τον γιατρό της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 29/5/2023 at 10:38 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλησπέρα! Γενικά είναι φυσιολογικά κάποια πονακια. Θυμάμαι κι εγώ στην 18η εβδομάδα είχα αρκετά. Αν η γυναίκα σου πιστεύει ότι δεν είναι το έντερο, μπορεί να είναι η μήτρα που μεγαλώνει. Σε κάθε περίπτωση να ξεκουράζεται και αν δει ότι συνεχίζουν ή πιστεύει ότι είναι κάτι διαφορετικό ας ξαναμιλήσει με τον γιατρό της. 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...