Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γνώμες ...τι έπρεπε να κάνω....αχ !


Recommended Posts

ΜΑρίνα , είμαι η Φανή και χαρηκα πολύ! Αν είναι δυνατόν να κρατάμε τα ματια μας και τα αυτιά μας κλειστά! ¨Οταν έγραψα στην αρχή την αποψή μου και είδα ότι κάποιες κοπέλες διαφώνησαν, πήγα μια βόλτα με το Δημητράκη και΄προσπαθουσα να δω τι είναι τελικά το σωστό και τι όχι..Βεβαια στη θεωρία μια χαρά ακουγόμαστε αλλά στην πράξη λειτουργουμε πάντα διαφορετικά.

Όμως πάντα θέλω να βλέπω τα πράγματα με μια πιο χαλαρη οπτική γιατί όπως και να το κάνουμε δεν είναι όλα τόοοοσο βλαβερά για το παιδι μας. Πάντως Κάσση μη σε τρομάζει η μίμηση. Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία τη χρησιμοποιουν όταν κάτιτους φαίνεται καινουριο και πρωτογνωρο. Δεν σημαίνει ότι βίωσε ένα τραυματικό σοκ, απλώς ήταν κάτι καινουριο για το μυαλό του αφού όπως λες και εσύ τον έχεις μάθει σε ήρεμο περιβάλλον. Ετσι το χρησιμοποιει στο παιχνίδι του και το εμπεδώνει χωρίς όπως είπα να σημαίνει ότι μαθαίνει να γίνεται βιαιος. Το να καταλήξει ένα παιδί να έχει προβλημα συμπερίφοράς ή ότιδήποτε άλλο πρέπει η βάση της οικογένειας να μην έίναι γερη.Απο κει παίρνει το παιδί τις βάσεις του και εξελισσεται. Τώρα γνωριζει τον κόσμο και μαθαίνει ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σαν τη μαμά και τον μπαμπα..γι αυτό και όπως σου είπα σε προηγούμενο μηνυμα εμείς ειμαστε οι καθοδηγητές του. Το παιδί βλεπει , βιώνει γεγονοτα και καταστασεις και εμεις είμαστε εκεί να του δέιξουμε το σωστό και το λάθος. Όταν για παράδειγμα θα ακουσει τις κακιές λέξεις , συχνά τα παιδια μιμουνται και κάνουν το ίδιο. Δε σημαινει ότι θα εξελιχθουν σε αλητες ούτε μπορουμε να κλεισουμε τα στόματα των άλλων παιδιών ή τα αυτιά του παιδιου μας! Πάλι εκεί θα δείξουμε το σωστό στο παιδί μας. Γι αυτό λεω οτι έχει να βιώσει παρα πολλά στη ζωή του και αυτό είναι μόνο η αρχή..stay cool λοιπον γιατί μολις ξεκινήσατε!!!:)))) φιλιά πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αργκι μου την καλημέρα μου!

ξαναλέω κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό!!!!!!δεν πιάνου όλοι οι τροποι σε όλα τα παιδιά...

και εγω φιλη μου που ο γιος της ειναι 3 συνεχως τρωει ξυλιές στον ποπο καθε φορά που ερχονται σπιτι μου γιατι ειναι ζωηρος και χειροτερος γινεται οχι καλύτερος τι να λεει αυτό???

εγω της απαγορεψα σπιτι μου να τον ξαναχτυπήσει γιατι ουτως η αλλως ετρωγε δεν ετρωγε τη διαολιά την εκανε....μια φορα απο αντιδραση στη μανα του κατουρησε στη μεση του σαλονιου μου ..........και εγω φωναξα στη μανα και οχι στο μικρό!!!!!!!! ηταν καθαρα αντιδραση σε εκεινη που σηκωνοταν απο την καρεκλα μονο για να τον μαλώσει....

σπιτι μου ειναι της λεω εγω θα σου πω να τον μαλωσεις αν κανει κατι που δεν θελω εγω να κανει..

περιττο να πω οτι ειναι πολύυυυυυυυυυυυ επιθετικό παιδί και ο αγγελος εχει φαει αρκετες ....αλλα δε φταιει ο μικρος....που φερεται έτσι...

η μαμα του ισχυριζεται αυτο ακριβως οτι πρεπει να με φοβαται ...πρεπει να με ακουει ναι καλά ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙΙΙΙΙΙ!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΡΕ ΑΡΓΚΙ ΜΟΥ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΝ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ?

Δυσκολα τα πραγματα! πολλά δεν ισχυουν στη πράξη...και σε κάθε παιδί...

δεν ειπα να μη τα μαλωνουμε !ποτέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Καλημέρα κορίτσια, να σας πώ την δική μου ιστορία σχετικά με το ανηψάκι μου: πριν παντρευτώ και γίνω η ίδια μανούλα (2 παιδιά έχω) ήμουν στους γονείς μου και εκεί ήταν και η αδελφή μου με τον γιο της (2 ή 2,5 ετών τότε), η μαμά μου ήταν λίγο άρρωστη στο κρεββάτι και ήθελε την ησυχία της. Το παιδάκι - ο Γιώργης - πήγε στην κουζίνα, άνοιξε όλα τα ντουλάπια, έβγαλε τα κατσαρολικά έξω έκανε την φασαρία του, πήεγ στον καναπέ που ήταν ξαπλωμένη η μαμά μου και χωροπηδούσε. Η καημένη μαμά μου του έλεγε: "Γιώργη φύγε από κει, μην το κάνεις αυτό" το παιδί συνέχισε, η αδεφλή μου απαθέστατη δεν του έκανε ούτε μια παρατήρηση! εγώ δεν άντεξα άλλο και του φώναξα, το απομάκρυνα και η αδελφή μου παρεξηγήθηκε γιατί του φώναξα! ε όχι πια είχα φτάσει στα όριά μου αφού η μάνα του δεν του έλεγε τίποτε τότε κάποιος έπρεπε!!! Ένα παιδί που δεν του έχουν φωνάξει ποτέ, παρά μόνο: "μη Γιώργη, όχι αυτό Γιώργη"!!! κλπ. δεν του έχουν δώσει ούτε μια στον πωπό του! Δεν είμαι υπέρ του ξύλου, αλλά καμμιά φορά όμως χρειάζεται και αυτό δλδ μια στον πωπό!! Η συμπεριφορά των γονιών του (της αδελφής μου και του γαμπρού μου) είχε σαν αποτέλεσμα το παιδί να είναι τελείως ανεξέλγκτο, να κάνει ό,τι αυτό ήθελε, να μην σέβεται τίποτε! Όταν πήγαιναν σε κάπιοιο φιλικό σπίτι τα διέλυε όλα!

Πέστε μου τώρα: και αυτοί του μιλούσαν αλλά αυτός συνέχιζε τις αταξίες του. Ποτέ δεν τον τιμώρησαν!! Δεν θα πρέπει να υπάρχει και κάποιου είδους τιμωρία στο παιδί, ώστε να καταλάβει ότι τα πάντα έχουν και κάποιο όριο?!

Γεια σου..εδώ είναι ο αντίθετο ..που όμως ισχυει το ίδιο πράγμα! Δεν άλλαξες τίποτα που ενηργησες έτσι...η μητέρα του θα συνεχίσει να κάνει το ίδιο πράγμα και εκείνος να φέρεται το ίδιο..ΝΟμίζω συμπιπτει με αυτό που υποστηρίζω ότι δηλαδή ι συμπεριφορές που δεν επαναλαμβάνονται στην καθημερίνότητά μας δεν μας επηρεάζουν σχεδόν καθόλου. Δεν θα αλλάξει κάτι παρα μόνο αν πάρεις το παιδί και το μεγαλώσεις εσυ..όμως να σου πω την αλήθεια..ίσως δεν έπρεπε να το κάνεις. Εκεινη είναι η μητέρα και είναι παρουσα. Εσυ δεν έχεις κανέναν λόγο σε αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stay cool λοιπον γιατί μολις ξεκινήσατε!!!

αυτό είναι το clue!

να είσαι καλά φανούλα μου σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου , διεθεσες πολύ!!!!!!!!!!!!!:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση μου σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Πρέπει να πω ότι όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λέει. Καλά είναι να τα λέμε αλλά η εφαρμογή δε είναι τόσο εύκολη.

Εγώ όμως θα σου ευχηθώ να έχεις δύναμη και να μην το βάζεις κάτω. Δικό σου παιδί είναι στο κάτω κάτω και οφείλουν να σέβονται τις μεθόδους σου. Να τον χαίρεσαι τον μικρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΚΑΣΣΥ ( 2 ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ) ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΕΝΤΑΣΕΙΣ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΑΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ( ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΗ) ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ. ΕΞΗΓΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΛΩΣΑΩ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΕΛΩ ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΧΑΙΔΟΛΟΓΟΥΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίγο πολύ θα συμφωνήσω με όλες. Βέβαια νομίζω πως το θέμα δεν είναι αν θα μαλώσουμε εμείς τα παιδιά μας, αλλά το πως θα συμπεριφερθούν οι άλλοι στα παιδιά μας.

Το πως θα χειριστείς τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού σου είναι πιστεύω θέμα δικό σου και του παιδαγωγού.

Όσο για το θέμα που έθεσα με τις μαμάδες που μαλώνουν ξένα παιδάκια, το θεωρώ ανεπίτρεπτο. Εδώ τον πρώτο ρόλο έχει ο παιδαγωγός. Το σχολείο είναι η πρώτη κοινωνικοποίηση μετά την οικογένεια και τα παιδια καλώς ή κακώς βιώνουν και τις συμπεριφορές των παιδιών που συναναστρέφονται. Δε θεωρώ καθόλου σωστό να βιάζεις την ψυχούλα ενός παιδιού, όσο ζωηρό και αν είναι. Μαρίνα μου αν μου συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο, δε θα μου γυρίσουν απλά τα μάτια.

Νομίζω οτι όλα ξεκινάνε από τους γονείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε καντινού μου διάλογο κάνουμε .......δεν υπάρχει ένταση!

απλά το θέμα είναι τα παιδιά μας και γινόμαστε λιγο παραπανω θερμές...απλά τα θέματα που θέτω είναι μεγάλου εύρους χιχιχι και έτσι υπάρχουν πολλές απόψεις....

και απο τη φυση μου μου αρέσει η κουβέντα και η ανταλλαγή...μη μου αγχώνεσαι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Κάσση τι λες;; :) Εδώ ! Μαζί όλες να λύσουμε το μυστήριο του να είσαι γονέας! ΠΟλλές φορές κλείνω τον υπολογιστή με ένα ερωτηματικό στο μυαλό μου. Αλλά καταλήγω πάντα σε ένα πράγμα..Δεν ειμαστε ρομποτ,είματσε ά;νθρωποι, έχουμε να κάνουμε με αθρωπους και ένας απολυτος κανόνας δεν υπάρχει,δυστυχώς ή ευτυχω΄ς. Μάλλον πρέπει να είμαστε σαν τους χαμαιλέοντες που αλλαζουν χρώμα αναλογα με το περιβάλλον τους. Παντα με το μυαλό μέσα στο κεφάλι , ζυγίζουμε καταστάσεις και λειτουργούμε ανάλογα! :) Αλλά με ψυχραιμία(πράγμα δύσκολο!! :D) !!Φ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΚΑΣΣΥ ( 2 ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ) ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΕΝΤΑΣΕΙΣ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΑΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ( ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΗ) ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ. ΕΞΗΓΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΛΩΣΑΩ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΕΛΩ ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΧΑΙΔΟΛΟΓΟΥΝ.

καντινου μου καλημερα!καλε μη το γρουσουζεύεις!:P Μια χαρα παει η κουβεντα!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση μου γλυκιά τα ίδια χάπια παίρνουμε :lol: :lol: :lol: :lol: ( τώρα τα διάβασα τα νέα σας ) ……. Εγώ θα συμπληρώσω πως : Και πόσα δεν βλέπουμε και δεν ξέρουμε, που κάνουν και λένε στα παιδάκια μας !!!!!

Δυστυχώς αυτό είναι το τίμημα του να κρατάνε τα παιδιά μας πολλές ώρες οι γιαγιάδες και μαζί με αυτές και όλοι όσοι ζουν και μπαινοβγαίνουν καθημερινά στο σπίτι της, όταν εμείς δεν είμαστε παρόντες.

Έτυχε μία φορά να είμαι μπροστά σε σκανταλιά του Χρήστου, στης πεθεράς μου το σπίτι και να είναι και η κουνιάδα μου εκεί ( τον ΛΑΤΡΕΥΕΙ και τον ΥΠΕΡΑΓΑΠΑ ). Η πεθερά μου είναι ήρεμος άνθρωπος και δεν φωνάζει δυνατά ( μοιάζουμε σε πολλά ), του μιλάει συνέχεια και δεν απλώνει χέρι ( σπάνια στο κολαράκι και απαλά πάντα ). Αλλά της έχει πάρει τον αέρα και δεν την ακούει πια. Είναι όμως σε γενικές γραμμές καλό παιδάκι.

Εκείνη την ημέρα λοιπόν, είδα την κουνιάδα μου να σηκώνετε και να του δίνει μία στα χεράκια και να φωνάζει. Έχουμε άριστη σχέση και την αγαπώ σαν αδερφή μου….όμως τρελάθηκα !!!!!!! δεν μου άρεσε αυτό που είδα ….. της το είπα αμέσως, πως δεν θέλω να το ξανακάνει και πως ο ρόλος της θείας δεν είναι αυτός, γιατί πολύ απλά δεν έχει κανένα λόγο στην ανατροφή του. Ο ανιψιός της θα πρέπει να την αγαπά και να την βλέπει και να τρέχει να παίξουν, όχι να την φοβάται. Έζησα πριν γίνω μάνα με 2 ανιψάκια και ΠΟΤΕ δεν τα φώναξα και δεν άπλωσα χέρι, πάντα μιλούσα μαζί τους. Yπήρχε η γιαγιά εκεί, δεν θα γίνουμε όλοι κριτές και συμβουλάτορες ….. στο τέλος δεν θα ακούν κανέναν........

Μόνο οι γονείς και η γιαγιά, και αυτό γιατί ας μην γελιόμαστε από την στιγμή που εμπιστευόμαστε να μας τα μεγαλώσουν, έχουν το δικαίωμα να μαλώσουν και να συμβουλέψουν.

Στο σπίτι της πεθεράς μου μπαίνουν κάθε μέρα πολλοί συγγενείς και γείτονες ( σε χωριό βλέπεις :silly: ) που λατρεύουν τον Χρήστο και εκείνος τους ξέρει και τους ψάχνει, μιας που είναι ο πρώτος στη γειτονιά και ο μικρότερος. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως μπορούν να επεμβαίνουν στο πώς θα μεγαλώσει ο Χρήστος, ούτε να τον μαλώνουν. Το έχω συζητήσει με την πεθερά μου, η οποία συμφωνεί και προσπαθεί γιατί δεν είναι και εύκολο…… έτσι συνήθως μπαίνω εγώ μπροστά ( ως νύφη :woohoo: ;) ) και τους βάζω στην θέση τους.

Όλα και όλα ο καθένας κουμάντο στο σπίτι του

Τη γνώμη μου λέω πάντα ( pebi αυτό για σένα ):silly: :P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

megalwsa se ena spiti pou i bia kai iditera i psuxologiki itan apagoreumeni kai apo tous 2 mou goneis...kapoia stigmi pou o pappous mou (apo tin mama) me xtupise gia na faw to keik mou o pateras mou sikwse anastima kai eipe oti tin epomeni fora de tha mas xanadoun, opote itan i teleutaia sfaliara pou efaga...to "an mou ekane kalo i kako", i to "ti tha eixa pathei an" einai mia alli istoria...i oikogeneia tou antra mou den einai etsi kai twra pou eimai egkuos to skeftomai kapws...ti tha kanw an?

pantws akouga simera stin ERT oti to na xtupas ena paidi se ilikia katw twn 5 einai paralogo giati de mporei na sundesei tin timwria me tin kaki praxi...pou parepiptontws o dikos sou den ekane kati kako...tespa...kopsto tous oso mporeis...einai asximo na sixnei kapoios tin autoektimisi tou paidiou sou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Μαρίνα μου αν μου συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο, δε θα μου γυρίσουν απλά τα μάτια.

Νομίζω οτι όλα ξεκινάνε από τους γονείς.

Σισσυ παντως με προβληματιζει πολυ το θεμα με το σχολειο... ακομα δεν ξερω τι χαρακτηρα θα αποκτησει ο γιος μου, αλλα συνεχεια το σκεφτομαι και κανω σεναρια με το μυαλο μου... τι θα εκανα αν... και τι θα εκανα αν... τελος παντων... εγω παντα ακουω ολες τις αποψεις αλλα στο τελος εφαρμοζω αυτες που πιστευω εγω οτι ειναι αποτελεσματικες...!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω και κάτι ακόμα για το αν θα πρέπει η όχι να παρεμβαίνουμε όταν τα παιδάκια μαλώνουν μεταξύ τους ή χτυπιούνται.

Η μαμά μου έχει 5 εγγονάκια και αυτές τις ημέρες βρέθηκαν όλα μαζί και για πολλές ώρες. Φυσικά και μάλωσαν μεταξύ τους και άπλωσαν χέρι ΟΛΑ τους…… γιατί δεν υπάρχουν καλά και κακά παιδιά, απλά κάποια είναι λίγο περισσότερος ζωηρά…

Δεν υποστήριξα ποτέ το δικό μου παιδί ή αντίθετα δεν φώναξα ποτέ τα ανιψάκια μου επιδεικτικά και με ύφος για να υποστηρίξω κάποιο άλλο. Ο ρόλος μου ήταν απλά στο να προσπαθώ να αποφύγουμε να χτυπήσουν και πάντα να παίζουν ήρεμα και ομαλά βοηθώντας τους να βρουν τρόπους ( όχι να επιβάλω το παιχνίδι τους ).

Είναι παιδιά και ενώ την μια στιγμή τρέχουν κλαίγοντας και κατηγορούν ένα ξαδερφάκι ότι τα χτύπησε ή τα πείραξε, την άλλη στιγμή παίζουν ξανά μαζί σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Τους επαναλαμβάνω συνέχεια πως θα πρέπει να αγαπιούνται και να μοιράζονται και πιστευτώ πως αν σήμερα είναι όλα μωρά ( Το μεγαλύτερο 4,5 χορών το μικρότερο 1 ος, Φαντάζεστε τι γίνετε :woohoo: ) και δεν το κάνουν με τον καιρό θα μάθουν και είμαστε τέλεια.

Οι φωνές και κυρίως ο διαχωρισμός σε καλά και κακά παιδιά την ώρα του παιχνιδιού μόνο κακό μπορούν να κάνουν. Στιγματίζουν τα παιδάκια και μετά από συνήθεια πάντα θα υπάρχει ο εύκολος ¨φταίχτης ¨ μεταξύ τους, για κάποια ζαβολιά.

Θυμάμαι πως όταν ήμασταν μικρά, ακούγαμε από τις μαμάδες ¨αυτό είναι κακό παιδί, μην παίζεις μαζί του ¨ και εμείς το πιστεύαμε χωρίς να έχουμε ποτέ πάθει κάτι από εκείνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα ελα..Ελενη!!Μην κρυβεσαι!!Ξέρω γω τι είσαι εσυ!!Μας το παίζεις γλυκια κ από πίσω...ποιος ξέρεις τι τα κάνεις τα καημένα τα παιδάκια!!!!!!! ;) Δεν μας είπες τα νεα σου όμως περιμένω να ακουσω ε; ΄φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενάκι μου αγαπημένο λατρεμένο.!!!!!!!!!!!

έχουμε πολλά κοινά εμείς είναι σιγουρο ...εσυ πάνω κάτω με ξέρεις εστω και έτσι που με ξέρεις...δεν απέχω πολύ πίστεψε με...

δε μου άρεσε αυτο απου άκουσα....και πόσο μάλλον που δεν ήμουν εκεί ....και στο κάτω κάτω αυτο που λές εσύ ...κουμάντο ο καθεις σπιτι του ...ελα όμως που δεν έκανε κάτι γενικά ο άγγελος αλλα κατι στο παιδί της!!!!!??????και αμέσως πήρε το δικαίωμα εκείνη...και λέω εγώ έπρεπε...η πλειοψηφία λέει όχι μέχρι τωρα...

βρε ελενη μου δε σε πειράζει που μαθαινεις οτι τον μαλωνουν..??εστω και αυτες τις λιγες φορε΄ς??εγω γιατι παθαινω ταρακουλο??και καμια ελαφρια στον ποπο ?????????καλα εγω ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΚΡΑΓΕΙ...ουτε ελαφριά ουτε βαριά...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ ΘΗΡΙΟ!

Ποτε και εγω δεν αναμειγνυομαι σε καβγαδες παιδιών ακομη κι οταν δουλευα σε φροντιστηριο ...το μονο που εκανα προστατευα λιγο παραπαναω τα αδυναμα ή δειλά παιδιά που εκ των πραγματαων τα καταπατουσαν..και έλεγα το δίκαιο...

είναι μεγα σφάλμα...πολλοι γονείς το κάνουν...

εγω και ακούω γνωμες και επηρεαζομαι (με την καλή έννοια)για αυτο και τις ζητω...αλλοιως τι ρωταω ????!!!@!%#%**&(*&^%$!:woohoo: ΣΤΟΥ ΚΟΥΤΡΟΥΛΗ ?????για πλάκα!!???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσένα γαριδάκι τυριού θα σε πετύχω :angry: …….. πού θα μου πάς :angry: ……. Και θα βάλουμε μπροστά τις κοιλιές μας :ohmy: ……. Θα σε φάω στην στροφή :woohoo: :woohoo: :woohoo: :P :P :P :P

Κάσση μου εξαρτάτε τι εννοούμε και οι δύο όταν λέμε μαλώνουν ………

Μάλωμα εννοώ, όταν κάνει ο Χρήστος κάτι που δεν είναι καλό ή επικίνδυνο για τον εαυτό του και η πεθερά μου πρέπει να του πεί να μην το ξανακάνει.

Πρέπει να μάθει ότι υπάρχουν και όρια και δυστυχώς Κάσση μου πρέπει και αυτές να κάνουν κάτι για αυτό, είναι τόσες ώρες μαζί τους. Το απαλά στον ποπό ( είναι όντος έτσι και το ξέρω ) να φανταστής ο Χρήστος το βλέπει σαν παιχνίδι μαζί της και την κοροϊδεύει όταν κάνει ζαβολιά, γυρνάει τον ποπό του και της λέει ΝΤΑΑΑΑ και γελάει και τρέχει. Οπότε καταλαβαίνεις όλο είναι για γέλια. Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο τρόπο.

Με ενοχλεί να τον μαλώνουν όλοι οι άσχετοι και το έχουν κόψει, με την βοήθεια και της πεθεράς μου φυσικά. Αλλά και πάλι θα το πώ, δεν ξέρω τι γίνετε όταν δεν είμαι μπροστά, αλλά δεν μπορώ να ζώ και με αυτή τη σκέψη, θα τρελαθώ. Την εμπιστεύομαι την πεθερά μου και προσπαθεί να κάνει ότι της λέω.

Κάνει εντύπωση σε όλους που ο Χρήστος με ακούει ( στα παιδικά πλαίσια πάντα, δεν είναι ρομπότ ). Χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο, απλά είμαι ήρεμη και τις περισσότερος φορές περιμένω να ξεσπάσει ο θυμός του και μετά να του μιλήσω, ή εκείνη την στιγμή να του αποσπάσω την προσοχή με κάτι άλλο. Είναι ΠΑΙΔΙΑ ( να μην πώ ακόμα μωρά ) και έτσι πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς αναφέρεστε στους συγγενείς, εμείς που είχαμε πρόβλημα με τον παιδικό σταθμό? που η "παιδαγωγός-νηπιαγωγός" έσυρε τον γιο μου από την τουαλέτα μέχρι την τάξη :angry: επειδή ο γιος μου δεν έβγαινε από την τουαλέτα! και το βράδυ το καημενούλη δεν μπορούσε να κοιμηθεί, φοβόταν, έκλαιγε και όταν την ρώτησα την επόμενη μέρα αν συνέβη κάτι μου είπε όχι!!!!!!!! μόνο ύστερα από μέρες μετά από συζήτηση του άντρα μου με την διευθύντρια αποκαλύφθηκε το συμβάν!!!

.....πρέπει να κλείσω γιατί το μπουμπουκάκι κλαίει, πεινάει...., θα επανέλθω κάποια στιγμή αργότερα με την συνέχεια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δίκιο ελενίτσα ...μάλωμα είναι πολύ γενικό ....άλλο θεωρώ εγώ αλλο εσύ άλλο οι πεθερες μας.....:)

τεσπα...οτι θα τρελαθω είναι σιγουρο!:huh::dry: :silly: !!

καλά argι Μου επειδή το ειχα διαβασει το σκηνικό εγώ θα την είχα κάνει ρεζίλι ...δεν ξερω και εγω τι θα είχα κάνει...και εχω μια γλώσσα που τσακίζει !!!!!!!!!!πάντα με ευγένεια βέβαια!!!!!!!αλλά με όση είχε και αυτη για να συρει το παιδί μου σαν τσουβάλι...:blink::angry: :angry: :angry: :angry: !!!!!!!!!αχ!ΦΟΥΝΤΩΣΑ!

φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...