Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γνώμες ...τι έπρεπε να κάνω....αχ !


Recommended Posts

Χθές το απόγευμα που πήγα να πάρω τον άγγελο μου απο τη γιαγιά μας που βρισκόταν, μπαίνοντας τον είδα στεναχωρημένο...παρόλο που τρέχει κάθε φορά που μπαίνω στον χώρο αυτη τη φορά ήρθε δειλά...δειλά..προς το μέρος μου και διαπίστωσα οτι ήταν κλαμμένος..(βλεφαρα ποτισμένα με δάκρυ!)...το οποίο μου έδειχνε κιόλας...

αναστατώθηκα και αμέσως ρώτησα τι είχε γίνει...

Πριν προλάβω καλά καλά η θεία μας (την οπιά ο άγγελος αγαπά πολύ)που ήταν εκεί για επίσκεψη με την ανηψιά μου την πανέμορφη και ζουμπουρλού...9 μηνών..σηκώθηκε να μου πει οτι εκείνη είχε μαλώσει τον άγγελο γιατί δάγκωσε τη μέμπα στο δαχτυλάκι της...την ώρα που εκείνη κάτι έκανε........Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΟς ΜΕ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΓΕΝΙΚΑ....την φιλάει την αγκαλιαζει, την ζητάει να πα΄με να τη δουμε αν εχει μέρες να τη δει...γενικά είναι πολύ διαχυτικός μαζί της ΠΩΣ ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!!!!!!!ποτέ δεν το κάνει..αυτό...σε μενα μόνο και για υτό φταίω εγώ γιατι αρκετες φορές τον δαγκώνω για παιχνίδι μαλακά που εγώ μπορώ να ορίσω τη δύναμη μου εκείνος ομως όχι...και με ποναέι...δεν τον μαλώνω όμως απλα του εξηγω οτι η μαμα πόνεσε και να μην το κάνει αυτό....(3 φορες το εχει κάνει)

Το θέμα μου είναι οτι μου κακοφάνηκε πολύ που τον μαλώσαν και δεν ήμουν μπροστά και μάλιστα πολύ (έτσι μου είπαν και προσπαθουσαν να με πεισουν οτι το καταλαβε και εκατσε σε μια μεριά και επιασε) ο άγγελος δεν έχει μάθει φωνές και ήταν θλιμμένος... η θεία μας γενικά είναι αρκετά αυστηρή και μπήγει καλές φωνίτσες πραγμα με το οποιο δε συμφωνω αλλα κάθε μια με το τροπο της οκ! αλλά αυτο αφορούσε το δικο μου παιδι..:ohmy: εκείνη την ώρα δεν είπα τιποτα αν και μεσα μου ειχα γινει χαλια ..απλά πηρα τον αγγελος και πηγαμε στο διπλανο δωματιο και μιλησαμε!τα δυο μας!

Είμαι παράλογη?μπορεί!...ξέρω οτι επρεπε να τον μαλώσουν πόνεσε η μπεμπα συμφωνω και σε καμια μαμα δεν θα αρεσε να κλαψει το παιδι της επειδη καποιο άλλο το δαγκωσε αλλά βρε κορίτσια με πείραξε που δεν ημουν εκεί...........εγω ..να το χειριστώ.........και όσο σκέφτομαι οτι μπορεί να τον μάλωσαν πολύ τρελαίνομαι....μετα οταν πηγαινε κοντά ο άγγελος έλεγαν παρτε τον παρτε τον θα τη δαγκωσει πάλι.....ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΜΠΟΥΛΝΤΟΓΚ ΚΟΝΤΑ...λες και το έχει κάνει 100 φορές που να ηταν και επιθετικός δηλαδή που δεν είναι καθολου!!!!!!!!!

στεναχωρεθηκα πολύ είμαι σιγουρη οτι δεν το έκανε απο ζηλεια ή απο κακια οπως ειπαν ............το ξέρω το παιδί μου...και πως με πληγωνει να τον αδικούν.........

τα είπα και ξεθύμανα ...αχ να ήμουν με το παιδάκι μου!

υγ ο άντρας μου με είπε υπερβολική και οτι καλά έκανα και του φωναξαν εκεινη την ωρα δεν θα είχε νοημα να τον μαλώσω εγω μετά.....μπορεί να εχει δικιο ...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάση μου,

Και εμένα θα με πείραζε, αλλά δυστυχώς όταν αφήνουμε το παιδί μας επειδή δουλεύουμε (όπως και εγώ) κάποια πράγματα σίγουρα δεν τα ελέγχουμε. Εκείνη την ώρα σίγουρα δεν μπορούσες να πεις τίποτα, αλλά εγώ στη θέση σου θα έπιανα άλλη στιγμή τη γιαγιά του (που φαντάζομαι αυτή το κρατάει) και θα της έλεγα ότι θα ήθελα να έχουμε κοινή γραμμή που μαλώνουμε ή επιβραβεύουμε το παιδί. Και το μάλωμά του γίνεται ως εξής.... γιατί έτσι καταλαβαίνει και δεν το ξανακάνει - 'οχι με φωνές, γιατί στεναχωριέται και δεν καταλαβαίνει τί έχει κάνει λάθος. Επίσης παρακάλεσέ την να μην επεμβαίνουν άλλοι με τη "διαπεδαγώγηση" του παιδιού...

Ελπίζω να καταλάβει και να βγάλεις άκρη - αν αποφασίσεις να της μιλήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και ακόμη δεν είμαι μανούλα... σε καταλαβαίνω!

Θυμάμαι τη μανούλα μου...

Αυτή μας μάλωνε αλλά θύμωνε πάρα πολύ όταν το έκανε κάποιος άλλος!

Ακόμη και με τον μπαμπά μου (μεγάλο λάθος)!!!

Νομίζω οτι έπρεπε να τον μαλώσουν!

Αν θα του έκανες εσύ την παρατήρηση μετά από ώρες, μπορεί και μην το καταλάβαινε!

Αν θα δαγκώνανε το δικό σου παιδάκι, δε θα θύμωνες;

Φυσικά είμαι εναντίον του ξύλου, αλλά τα παιδιά πρέπε ινα τα μαλώνουμε!

Τα ανιψάκια του άνδρα μου (παρόλο που τα λατρέυω) ώρες ώρες μου σπάνε τα νεύρα!

Είναι πολύ κακομαθημένα και γίνονται ανυπόφορα!

Οι γονείς δεν τα μαλώνουν (για να μην τα δημιουργήσουν ψυχολογικά προβλήματα)!

Αυτά΄, όμως, το εκμεταλλεύονται και δεν καταλαβαίνουν πιο είναι το σωστό και πιο όχι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

agaph mou empistepsou to paidaki sou kai oti toksereis kala .na sou pw emena o aderfos mou pote den me zilepse kai panta me agapose polu ,san paidaki 4 xronwn otan gennithika opos me filouse me agaph to xeraki to ksefige kai me dakose ligo .h mana mou den ton fonakse giati katalabe oti den to hthele .rwta to paidaki sou an mono to malose h to xtipise kiolas .pes ths oti den epitrepete na fonazei se kseno paidi kai idika se moraki .pes ths to ekso apo ta dontia ,pes ths oti den fonazoume ena paidaki pou apo thn agaph tou tou ksefige ligo h dynamh tou .mhn to afiseis giati tha to ksanakanei kai fisika mathe an ton xtipise .den xriazete na sou pw ti na kaneis an ton xtipise ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑ ΛΟΓΙΚΟ ΜΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΘΕΙΣ. ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΣ ΑΔΕΛΦΗΣ ΜΟΥ. ΠΡΟΤΗΜΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ. ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΙΑΝΑ ΕΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΜΙΛΟΥΣΑ. ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΛΩΣΕΙ. ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕΣ? ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΙΑ. ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ. ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΝ ΟΛΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ. ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΙ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΗΤΑΝ Η ΓΙΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΠΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κασση μου εγω πιστευω πως το παιδακι σου δεν το εκανε απο κακια η απο ζηλια... τα μικρα παιδακια ετσι ειναι... κι'εμενα με δαγκωνει πολλες φορες ο δικος μου και ποναω, αλλα δεν το κανει απο κακια... απλα δεν μπορει να ελεγξει ακομα τη δυναμη του... και βεβαια πρεπει να τα μαλωνουμε τα παιδακια για να μαθαινουν αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ξερουμε πως και ποσο το μαλωσε αυτη η κυρια... κι'εμενα θα με ενοχλουσε πολυ να μαλωνουν το παιδι μου τριτα ατομα... οταν ειμαι μπροστα θελω εγω να το αναλαμβανω, αλλιως ο πατερας του... και αν τον κραταει η πεθερα μου θα ηθελα μονο εκεινη να το κανει και κανενας αλλος για τον λογο να μην ειναι ανεξελεγκτο το παιδι τοσες ωρες γιατι μετα αντε να το μαθεις... δεν εχει καμια δουλεια αλλο ατομο να ανακατευτει... αν το παιδι σου ερχοταν και δαγκωνε το δικο μου θα το ελεγα σε σενα και εσυ μετα θα εκανες αυτο που πρεπει... η θα το μαλωνες μετα η θα ελεγες στη γιαγια του να αναλαβει το θεμα οταν δεν εισαι μπροστα... εγω τι δουλεια εχω να το μαλωσω... αν εβλεπα βεβαια οτι η κατασταση δεν αλλαζει τοτε θα επαιρνα τα μετρα μου οσον αφορα το δικο μου παιδι ομως... αυτα και φιλια πολλα...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

μετα οταν πηγαινε κοντά ο άγγελος έλεγαν παρτε τον παρτε τον θα τη δαγκωσει πάλι.....ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΜΠΟΥΛΝΤΟΓΚ ΚΟΝΤΑ...λες και το έχει κάνει 100 φορές που να ηταν και επιθετικός δηλαδή που δεν είναι καθολου!!!!!!!!!

στεναχωρεθηκα πολύ είμαι σιγουρη οτι δεν το έκανε απο ζηλεια ή απο κακια οπως ειπαν ............το ξέρω το παιδί μου...και πως με πληγωνει να τον αδικούν.........

υγ ο άντρας μου με είπε υπερβολική και οτι καλά έκανα και του φωναξαν εκεινη την ωρα δεν θα είχε νοημα να τον μαλώσω εγω μετά.....μπορεί να εχει δικιο ...:(

Κασση μου καλημερα!Ειναι λογικο να στεναχωριεσαι!Πιστευω δεν εχει να κανει το οτι τον μαλωσαν αλλα ο τροπος που τον μαλωσαν!Αλλιως θα μαλωσεις εσυ τον Αγγελο που ξερεις να τον διαχειριζεσαι και αλλιως καποιος αλλος.Συμφωνω με τον αντρα σου οτι σωστα τον μαλωσαν. Αλλα ειναι περιττο σε ενα μικρο παιδακι να παιρνει τοση διασταση το θεμα διοτι μερικα πραγματα τα βλεπουν ως παιχνιδι πχ το δαγκωμα. Αυτο που με νευριασε ειναι οτι μετα σου ελεγαν "παρτον θα τη δαγκωσει παλι". Πιστευω ειναι βλακεια να περιθωριοποιείς ετσι ενα μικρο παιδακι για ενα δαγκωμα. Μαλωνεις ενα παιδι επειδη δαγκωσε οκ αλλα δεν χρειαζεται νομιζω να του το χτυπας συνεχεια. Αυτο μου εκανε εντυπωση πραγματικα!Μην στεναχωριεσαι γιατι δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα ουτε να εισαι συνεχεια μαζι του. Απλα πες στη γιαγια οτι ο Αγγελος μας ειναι μικρουλης ακομα και αν κανει και καμια κουτσουκελα ας το μαλωνουν με ηρεμια και συζητηση.Φιλια στα μουτρακια σας!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω μαλλον θα σε στεναχωρησω

γιατι εχω βρεθει στην θεση της θειας με το παιδι ενος συγγενικου μου προσωπου το οποιο εβγαλε με δυναμη την πιπιλα απο την μικρη μου και γενικα επειδη ειναι ζωηρος εχει καποιες φορες εντονες αντιδρασεις αθελα του απεναντι στην μικρη..

δεν χρειαστηκε να το μαλωσω γιατι ηταν η μαμα του εκει και το εκανε η ιδια..

αν ομως δεν ηταν για να ειμαι ειλικρηνης θα το εκανα εγω..

βεβαια ειμαι ενας ανθρωπος που δεν φωναζω θα του εξηγουσα αλλα σιγουρα θα το μαλωνα αμα δαγκωνε το παιδι μου..χωρις κακια θα το εκανε το καταλαβαινω αλλα το αποτελεσμα ειναι μερικες φορες αυτο που μετραει..

σκεψου πως ενοιωσε και αυτη εκεινη την στιγμη..

ισως θα μπορουσες να πεις στην θεια οτι δεν θες να βαζει τις φωνες και αν ειναι ατακτο να σε παιρνει τηλ και να το λεει ή δεν ξερω κατι αλλο απο το να του φωναζει γιατι εσυ εχεις αλλο τροπο..

ελπιζω να μην με παρεξηγησες..:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση μου είμαι σίγουρη ότι ο γιος σου δεν το εννοούσε με κακία. απλά σκέφτηκε αφού το κάνω με τη μαμά μου γιατί όχι και με την μπεμπούλα? είναι απλά ένα παιχνίδι!

Μήπως όμως τον έδειραν και αυτό του κακοφάνηκε? γιατί να κλάψει το παιδί αν μόνο το μάλωσαν λίγο?

Και εμένα που ο γιος μου είναι 4 ετών (γίνεται την άλλη εβδομάδα) δεν θέλω κάποιος άλλος να τον μαλώνει ακόμη και αν αυτός είναι η γιαγιά ή ο παππούς! Για αυτό τον λόγο είναι οι γονείς! Αν όμως αφήνουμε τα παιδιά μας στην γιαγιά ή παππού ή θεία ή αλλού τους δίνουμε, δυστυχώς, και το δικαίωμα να τα μαλώσουν αν τυχόν κάνουν καμμιά αταξία! Ακόμη και αν τους υποδείξεις πώς να τον μαλώνουν και τί να του πουν είμαι σίγουρη ότι δεν θα το κάνουν γιατί απλά είναι διαφορετικοί άνθρωποι και έχουν διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης της κάθε κατάστασης!!!

Απλά πες στον γιο σου να μην το ξανακάνει σε άλλα παιδάκια και ότι αυτό είναι ένα παιχνίδι που γίνεται μόνο μεταξύ σας.

Αλλά να μην το αφήσουν το παιδί να ξαναπάει κοντά?!!! το βρίσκω υπερβολικό!!!:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑ, ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΑΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΟΝΤΑ ΑΣ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΑΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ. ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟΣ! ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ. ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΣΑ ΚΑΝΟΥΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχετ δίκιο....α ρε μανούλες κάτι ξέρω εγώ που δε σας αποχωρίζομαι!:kiss:

Μιτσι δε με στεναχωρείς καθόλου ...συμφωνώ....οτι είναι επίπονο να πειράζουν το παιδί σου .....αλλά μιλάμε για μικρά παιδια με οτι συνεπάγεται αυτό...δε σημαίνει οτι επειδή το μάλωσαν δεν θα το ξανακάνει !!!!!!!!!!!!νομίζω συμφωνείτε όλες σε αυτό....με πειράζει που πρέπι να μαλώσω το παιδί σόνι και ντε γιανα πεισω τους άλλους οτι α να τον έβαλα στη θεση στου δεν θα το κανακάνει...η ικανοποιηση είναι προωρινή..κανείς δε εγγυάτια οτι δεν θα επαναληφθεί η πράξη...

κάθε μάνα ξερει ποιος τροπος πιάνει στο παιδί της...και εμένα δεν πιάνει η φωνή ...τρομάρα..δηλαδή ...σαν αυτο που κάνει η θεία μας...για υατο με πειραξε πολύ.......Αργκι μου ναι ο άγγελος κλαίει πολύ με τις φωνές γιατι δεν φωνάζω εγω ..και του φαίνεται κάπως οταν κάποιοι κοπανιούνται....μετά όλη την ωρα μιμούταν τη θεια πως φωναζε....και σηκωνε τα χερια του σαν να με μαλώνει και εμένα....και προσπαθούσα να τον καθησυχάσω...αλλά μάταιο ....

sweetmammy χάνω τον έλεγχο εχεις δικιο μιας και δεν είμαι ολες τις ωρες μαζί του .....αλλά πονάει ....και όντως και εγω το δικο μουπαιδί θα προστατευα δεν θα μαλωνα το άλλο ........που ειναι παιδί ...

αφροδίτη μου δε νομίζω να το χτύπησαν .....και δεν θέλω ουτε να το σκεφτομαι αυτό....το θετικό ήταν οτι η θεια τουλάχιστον ζητησε συγνώμη και απο εμένα και απο τον άγγελο....! γιατι απο οτι καταλαβα ενιωθε τυψεις μετά....

δημητρούλα ευτυχως οταν σηκωθηκα και ειπα μην τον κανετε να νιωθει οτι θα το ξανακανει.....γιατι στο τελος θα το κάνει απο αντιδραση...εδειξαν να με καταλαβαινουν αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.....(πιο έντονα το ακανε η πεθερα μου και οχι η θεια )

καντινου εχεις δικιο αλλά ίσως η πεθερα μου να φωναζε χειροτερα προκειμνεου να φανει αυστηρη.....και έτοιμη για δράση ..για προστασία στο άλλο εγγόνι....:woohoo: το έχει αυτό!!!!!!!!!!!

ελπίζω να μην ξαναγινει.........γιατι θα πεθάνω...........:woohoo:

σας ευχαριστώ όλες πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μένα Κάσση μου, δεν επιτρέπεται σε κανέναν άλλο εκτός από τους γονείς να μαλώνουν το παιδί τους! Εμένα πάρα πολλές φορές μου είχε πει η νύφη μου, για τις ανιψιές μου "μάλωσε τες" αλλά πάντα έλεγα ότι αυτό δεν είναι στην δική μου αρμοδιότητα κι ότι αν θέλει να συμμορφωθεί η μικρή πρέπει να το κάνει κάποιος γονιός! Το παιδάκι σαφέστατα και δεν το ήθελε! Δεν καταλαβαίνουν! Και να καταλάβει η θεία σου ότι κι Άγγελος είναι μωράκι! Είναι μικρούλης ακόμα! Και εγώ θα στενοχωριόμουν στην θέση σου!

Εμένα όταν η μικρή ανιψιά μου θέλει να κάνει κάτι, άρχιζει και τσιρίζει κι έρχεται και με χτυπάει στην κοιλιά για να της το δώσω! Είναι δυόμιση χρονών! Δεν μπορώ να τις κάνω κάτι! Το μόνο που κάνω, την αφήνω να κλαίει, αδιαφορώ και κάποια στιγμή σταματάει! Και έρχεται και μου φιλάει την κοιλιά πάλι!!

Δεν θέλει βία! Θέλει τρόπο! Συζήτηση!! Με την συζήτηση καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα τα παιδιά και είναι πιο υπάκουα! Όταν φωνάζεις μόνο κάποια στιγμή δεν σου δίνουν σημασία! Κι όταν το μαλώνουν πολλά άτομα το παιδί στο τελός δεν ακούει κανέναν!

Μην στενοχωριέσαι!! Αν ξανασυμβεί κάτι απλά πες με ωραίο τρόπο ότι δεν θέλεις να φωνάζουν ή να χτυπάνε το παιδί σου! Κι αν κάνει κάτι, να το πουν σε σένα και θα αναλλάβεις εσύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη μου Κασση..ολο αυτο που αισθανθηκες σημαινει ..μανουλα!!

Εγω ειμαι πολυ αντικειμενικη κ ισως μερικες φορες αρκετα αυστηρη με το γιο μου..Με τις ανηψιες μου ομως ειμαι ο πιο γλυκος ανθρωπος που υπαρχει! κι οταν ο γιος μου το παρατηρησε αυτο κ μου το ειπε με παραπονο--βλεπεις ειναι μεγαλος πια--του ειπα οτι τα κοριτσια εχουν μαμα κ μπαμπα να τα μαλωσει!εγω ειμαι υπευθυνη για αυτον κ μονο για οτι κανει αυτος..οχιτο πως θα μεγαλωσουν οι ξαδελφες του..

μια φορα οταν ηταν γυρω στα τρια μαλωσε με τη μια..(μονο με τη μια μαλωνε γιατι ηταν λιγο τσαουσα:P ,την αλλη την λατρευε παντα) ο θειος του οχι ο πατερας των κοριτσιων(ο οποιος δεν ειχε ακομη δικα του παιδια),του τραβηξε το αυτι ..γιατι ως....αγορι!!...επρεπε να μη σπρωχνει την ξαδελφη του...ενω εκεινη μια χαρα να τον χτυπαει...

οταν ηρθε κλαιγοντας σε μενα..κ μου ειπαν τι εγινε...ελιωσα!!:(

κι ενω δεν εχω ερθει ποτε σε αντιπαραθεση λογω του χαρακτηρα μου..εκεινη την ωρα εβρασα!!! του ειπα οτι το γιο ΜΟΥ εχω το δικαιωμα να τον μαλωνω κ να τον ακουμπαω μονο εγω!!!κανενας αλλος!

Φυσικα αν τον επαιρνε με το γλυκο το λογο κ του μιλουσε..οπως επρεπε να γινει κ στην δικη σου περιπτωση ..δεν θα με πειραζε...

αλλο να πεις..γλυκουλι μου μη το κανεις αυτο γιατι το μωρακι φοβαται ..ενταξει αγαπη μου? κι αλλο να φωναζεις κ να πληγωνεις την ψυχουλα του...ποσο μαλλον να του τραβηξει κ το αυτι...

Εχουν περασει δεκα χρονια κ ακομη το θυμαμαι....

Αν και μερικες φορες ειμαι πολυ αυστηρη με το γιο μου..οταν τον μαλωνει ο μπαμπας του..αν κλαψει παλι ...λιωνω...Γιαυτο ομως μανουλα ειναι μονο μια!!!:)

Και εγω και η συνιφαδα μου ποτε δεν μαλωσαμε η μια τα παιδια της αλλης!ειναι κ τα τρια συνομιλικα πλεον στην εφηβεια..Μας λατρευουν κ μεταξυ τους..ΛΑΤΡΕΥΟΝΤΑΙ!! κι αυτο γιατι παντα τα μιλουσαμε γλυκα κ προσπαθουσαμε να μην παρουμε το μερος κανενος οταν μαλωνας!απλα συζητηση και αγαπη...Αυτο το αντιλαμβανονται κ το εισπρατουν τα παιδια!!

συγνωμη αν σε κουρασα..βγηκαν οι αναμνησεις μου μολις διαβασα το μηνυμα σου...κι οχι μονο αυτες ..αλλα κ το πιως ενιωσα!!

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περα απο το αν ειχε δικιο η θεια που τον μαλωσε με τον τροπο που τον μαλωσε εχω να πω οτι ο μικρουλης θα κανει πραγματα σαν παιδακι που αθελα του που ισως θα ειναι επικυνδυνα για τον ιδιο και για τους αλλους, ετσι ειναι τα παιδια μαθαινουν να αυτοελεχονται με τον καιρο και τις υποδειξεις των ενηλικων

Οτι θα ακουσει να του φωναζουν να τον αδικουν ειναι το μονο σιγουρο

Οτι δεν αντεχει καθολου το μαλωμα αν καταλαβα καλα εμενα θα με απασχολουσε

Διαφωνω επισης οτι ολοι πρεπει να εχουμε μια κοινη συμπεριφορα απεναντι στο παιδι

Το παιδι πρεπει να αντιλαμβανεται οτι αλλο η μαμα αλλο η θεια αλλο η γιαγια αλλο η νονα αυτη ειναι και η πραγματικοτητα

Πρεπει να καταλαβουν λιγο και η γιαγια και η θεια οτι και η μπεμπα δεν ειναι ευθραστη αλλα και αν ειναι ο μικρος σου δεν μπορει να το καταλαβει αυτο με ουρλιαχτα αλλα μονο με συζητηση Τα παιδακια δαγκωνουν φτυνουν ετσι αλληλεπιδρουν

Θα του εκανα κουβεντα οτι η θεια ειναι λιγο φωνακλου ας τη μαθει αυτη τη λεξη να τη λεει οποτε του φωναζουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση εμένα η μπεμπούλα είναι μικρή ακόμα και δεν την μαλώνουμε. Ξέρω οτι στο μέλλον αυτό δε θα το αποφύγουμε. Νομίζω όμως κανείς δεν έχει το δικαίωμα να φωνάζει στο παιδί σου. Κάθε γονιός έχει τη δική του τακτική διαπαιδαγώγησης. Θα μπορούσαν πολύ απλα να του εξηγησουν οτι αυτό που έκανε είναι κακό και να του πουν οτι δε θα αρέσει καθόλου αυτό στους γονείς του. Θα έπρεπε να αφήσουν εσενα να το τακτοποιήσεις. Στην τελική οι γονείς είναι υπεύθυνοι για τη διαπαιδαγώγηση του.

Παντως νομίζω πως στη θέση σου θα αντιδρούσα άσχημα. Το χειρίστηκες αρκετά πολιτισμένα. Φαντάσου εγω στεναχωρήθηκα για τον Αγγελάκο που τον έχω δει δυο φορές και είναι τόσο γλυκό παιδί.

Ελπίζω να μην μπω ποτέ σε τέτοια θέση.

Άσχετο αλλά τί γνώμη έχετε για τις μαμάδες που πάνε στα σχολεία για να "μαλώσουν" τα παιδάκια άλλων μαμάδων, για διάφορους λόγους;; Από τον πιο ασήμαντο έως τον σημαντικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.xiakifoni.gr/articles.aspx?ArticleID=7895κασσυ δε λιγο αυτο .Εγω επειδη εχω δει τον Αγγελακο 2 φορες μου φαινετε ενα πολυ ηρεμο αγορακι και εσυ σιγουρα δεν μου εχεις δωσει την εντυπωση της υπερβολικης το λεω αυτο γιατι ειδα το πως συμπεριφερθηκες στον Σταυρο μου που επαιζε με τον Αγγελο αν ηταν αλλη μαμα ισως να μην αφηνε να πιασει άλλο παιδακι τα πραγματα του Αγγελου επειδη ειναι πιο μικρο .

Απο οτι καταλαβα πρωτη φορα δαγκωσε ετσι ; απο τη στιγμη που το κανεις και εσυ αυτος το θεωρει σαν παιχνιδι σαν κινηση αγαπης ειναι πολυ μωρο για να το κανει επειδη ζηλεψε .Ο σταυρονικολας απο την ηλικα του αγγελου μεχρι και 3 χρονων περιπου οποιο κοριτσακι εβρισκε πηγαινε να το φιλησει και του εκοβε κομματι , καιμιλαμε οτι στην ανιψια μου την δαγκωσε στη κοιλια χειμωνα και φοραγε ποσα ρουχα μιας φιλης μου τη δαγκωσε στο στερνο κομματι παρακαλω και σε ενα κοριτσακι εδω κομματι στο μετωπο ο ναι που μπορεσε και βρξκε ψαχνο δεν ξερω .Πως λενε τα σαγονια του καρχαρια ε εμεις λεγαμε τα σαγονια του Σταυρου .

Τον μαλωσα τον εβαλα τιμωρια τον εδειρα όλα λαθος !μεχρι που μιλησα με τη παιδοψυχολογο και μου ειπε οτι πρεπι να του μιλησω οτι το δαγκωμα ειναι μορφη εποικοινωνιας και ειναι λαθος να απορριψουμε με οποιοδηποτε τροπο το παιδι πρεπει απλα να του μιλησουμε με πολυ γλυκο τροπο και να του δειξουμε ποσο ποναει .

Μια μερα ο Σταυρος δαγκωσε ενα κοριτσακι και εγω κατεβηκα κατω αρχιζα και του φωναζα τον μαλωνα και τοτε ειδα στα ματια του το φοβο την απορριψη .Μην επιτρεψεις σε κανεναν να κανει περα το παιδι σου ουτε να το μαλωσει το παιδι εει μαμαμ και μπαμπα να βαζουν τα ορια και μιλαμε οτι ειναι μωρο ακομα την επομενη φορα που θα πας στη γιαγια πες της οτι δεν θα επιτρεψει σε κανεναν να ξανμαλωσει το παιδι υποτιθετε οτο το αφηνεις και σε εξυπερετει αν ειναι να εχεις το μυαλο σου εκει αστο καλυτερα .και προσεχε αυτη η Θεια που μαλωσε τον Αγγελακο να μην της στειλω το Σταυρο να την εξοντωσει αντε βγαζουν τις ανασφαλειες τους επανω στα παιδια .Θα μπορουσε να το παρει αγκαλιτσα και να του μιλησει να του δειξει πως εκλαιγε η μπεμπα αν ειναι γρια και ετσι εχει μαθει εμεις δεν ειμαστε υποχρεωμενες να ανεχομαστε τα παραλογα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα καλή μου. Συγνώμη που θα δεν συμφωνώ μαζί σου!!! Η γνώμη μου είναι ότι είσαι λάθος. Τα μωρά αν δεν ξέρουν το μη γίνονται νομίζω κακομαθημένα. Εγώ ακόμη δεν έχω μωράκι οπότε ίσως γι αυτό να είμαι λίγο πιο αυστηρή αλλά αυτό που είδα από τα ανιψάκια μου που μεγάλωσαν με το να μην μαλώσουμε ποτέ τα παιδία και τα οποία στο τέλος έγιναν πάρα πολύ κακομαθημένα δεν συμφωνώ. Μερικές φορές πρέπει να τα μαλώνουμε και λίγο για να καταλάβουν ότι δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Εννοείτε ότι πρέπει πρώτα να συζητάμε μαζί τους αλλά θα πρέπει το παιδί να δει και μια άλλη συμπεριφορά. Και το κυριότερο είναι ότι εσύ πρέπει να ηρεμίσεις γιατί αν κάνεις έτσι τώρα για ένα απλό μη( που του παιδιού δεν του άρεσε και έβαλε τα κλάματάκια και στην ουσία έκανε τα παραπονάκια του σε σένα) τι θα κάνεις αργότερα όταν θα πάει στο σχολείο που εκεί η συμπεριφορά είναι περίεργη μεταξύ των παιδιών. Τι θα κάνεις τότε θα πας στο σχολείο και θα κάνεις φασαρία γιατί στενοχώρησαν το παιδί σου??? Και πόσες φορές θα το κάνεις αυτό??? Για αυτό καλό είναι να ηρεμίσεις εσύ βασικά και όλα θα είναι μετά μια χαρά με το παιδάκι σου. Λογικό είναι σαν μανούλα να το βλέπεις έτσι και να στενοχωριέσαι αλλά δες το και αλλιώς.

προσπάθησε με την αγάπη σου να μην φτάσεις στο άλλο άκρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hρεμότατη είμαι ...και ήρεμα αντέδρασα δεν είπα απολύτως τίποτα ...απλά επεσήμανα οτι αποκλείεται να το έκανε με κακη πρόθεση ένα παιδί 20 μηνών, και θεωρησα λάθος που του φωνάξαν με την πρώτη φορά!που το έκανε!

Εχω την γνώμη οτι είναι λάθος να μαλώνουμε τα παιδιά με την πρώτη κακή πράξη...δίνω ευκαιρίες αφου πώ οτι είναι λάθος και να μην το ξανακάνεις!

Συμφωνώ με την διαφορετική συμπεριφορά οκ αλλά να είμαι παρούσα να μπορώ να το ελέγξω! συμφωνω με το να έχουν αυτοέλεγχο αλλά όχι μέσω της αισθηματικής βιας!

Μιλάμε όμως για πολύ μικρές ηλικίες ...ουτε καν 2 ετών...δε μιλάμε για παιδί ....αρα θεωρίες περι κακομαθημενου στο μέλλον δεν υφίστανται ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ...βασει της δικης μου θεωρίας...ο τρόπος της θειας (δεν είναι μεγαλη 30 χρονών κοπελα είναι) είναι σκληρός και στο δικό της μωρό...δεν αντεδρασε ετσι μονο στο δικο μου παιδί ..που την πείραξε...αλλά αλλο κομμάτι αυτό...

Το οτι ο άγγελος είναι πολύ ευαίσθητος ..είναι και στον χαρακτήρα του αλλά και λόγω της δικής μου ιδιοσυγκρασίας ..που είναι τετοια ....επίσης τι να κάνω??

Εγω είμαι ενα παιδί που ΜΕ ΜΑΛΩΣΑΝ ΟΛΕΣ ΚΙ ΟΛΕΣ 3 ΦΟΡΕΣ στη ζωή μου ποτε δεν ήμουν κακομαθημένο....το αντίθετο ήμουν...αν ηθελες να με κάνεις χειροτερα μου φωναζες...έστι είναι και το παιδί μου αν και μικρό....

Βανια μου θα συμφωνησω με όλα....

Happy mom είσαι τόσο γλυκιά ....έτσι είμαι και εγω !ειμαι αυστηρη μόνο οταν πρέπει ......και γινει κατι σοβαρό...ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Κάτι άλλο!Ακριβως επειδη με ξερουν μου εξιστορησαν το γεγονος και ξερουν οτι ειμαι αντικειμενικη........διαφορετικα θα το έκρυβαν και ουτε γάτα ουτε ζημιά θα μου έλεγαν κάτι άλλο!!!!!!!!

Σισσιώ μου τα καλύτερα έρχονται.......! λυπάμαι αλλα θα συμβει και σε σενα....ξέρεις κατι προσπαθώ παρα πολύ για το σωστό στον άγγελο.......ψαχνομαι πολύ και συνεχως προσπαθω για το καλύτερο!ελπίζω να γινει καλό παιδί....

θεωρω μπορεί και να κάνω λάθος οτι και η εντονη φωνή με σκοπο τον τρομο ειναι μορφη βιας...εγω δε μπορώ μενω αν μου φωνάξεις ...

Σωστό η λάθος θα φανεί στην πορεία ...πάντως ο άγγελος δε με φερνει σε δυσκολη θεση ακομη....και μια φορά έγινε κατι και δεν ήμουν εκεί..............................................να πράξω ανάλογα!:silly: αυτο με στεναχωρεί.....

τεσπα ειστε όλες πολυ γλυκες που αποαντησατε και μπηκατε σε σκεψη για εμενα και τον αγγελακο μου!!!!!!!!!!!!!!!ΤHANK YOU!!!!!!!!φιλιά!

θα το ξεπερασω η μανα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Άσχετο αλλά τί γνώμη έχετε για τις μαμάδες που πάνε στα σχολεία για να "μαλώσουν" τα παιδάκια άλλων μαμάδων, για διάφορους λόγους;; Από τον πιο ασήμαντο έως τον σημαντικό.

Αυτο Σισσυ χωραει πολυ συζητηση... εχει τυχει να ειμαι μαρτυρας τετοιου περιστατικου και το θεωρω απαραδεκτο... :dry: ισως να ερθω καποια στιγμη σε αυτη τη θεση οταν ο γιος μου θα παει στο σχολειο... μπορει να χτυπησει καποιο παιδακι... αν μαθω οτι πηγε η μαμα του την αλλη μερα και του εκανε παρατηρηση θα μου γυρισει το ματι... :angry: αληθεια... δεν ξερω αν κανω καλα η οχι αλλα δεν θελω αλλοι να συμπεριφερονται στο παιδι μου σαν να ειναι αυτοι οι γονεις του... το σωστο ειναι να μιλησει σε μενα η μαμα του παιδιου... :unsure:

Κασση πιστευω πως εσυ κανεις πραγματικα οτι καλυτερο μπορεις για το παιδακι σου...;) αλλα κακα τα ψεμματα, η καθε μαμα νοιαζεται πρωτα για το δικο της παιδι και μετα για τα αλλα... συζητησε το με τη γιαγια και ολα θα λυθουν...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά σε καταλαβαίνω.Από την αντίθετη μεριά όμως.Εγώ είμαι η μαμά ενός μωρού 7,5 μηνών και έχω μία ανηψιά 2 χρονών.Πολλές φορές όταν βρισκόμαστε στο σπίτι της πεθεράς μου όλοι μαζί τυχαίνει σα μικρή που είναι και η ανηψιά μου να τον πειράζει και εκείνος να κλαίει.Τότε η πεθερά μου την μαλώνει με αποτέλεσμα να κλαίει αυτή.Ξέχασα να αναφέρω όταν λείπουν οι γονείς της την μαλώνει.Εγώ τότε αισθάνομαι πολύ άσχημα γιτί δεν μου αρέσει να τη βλέπω να κλαίει και την παρηγορώ και από την άλλη έχω και την πεθερά μου να μου λέει να την μαλώσω και γω για να με φοβάται και μα μην πειράζει τον μικρό.Το θέατρο του παραλόγου σε όλο του το μεγαλείο!!!Με στεναχωρεί πολύ αυτή η συμπεριφορά της γιατί του λέει εσύ είσαι άντρας και πρέπει να χτυπάς και να μην κάθεσαι να τις τρώς!!Ακουσον άκουσον τί λέει σε ένα μωρό 7,5 μηνών,Αν μεγαλώσει τί θα πρέπει να κάνει δλδ?Να μας δέρνει όλους ο μπέμπης γιατί θα είναι άντρας?Κ από την άλλη φοβάμαι να μην την ακούσει καμιά φορά και ο κουνιάδος μου και παρεξηγηθούμε και χωρίς λόγο.Εκτός και όταν λείπουμε εμείς λέει τα ίδια και στην μικρή.....:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία Σ. έγραψε:

Καλησπέρα καλή μου. Συγνώμη που θα δεν συμφωνώ μαζί σου!!! Η γνώμη μου είναι ότι είσαι λάθος. Τα μωρά αν δεν ξέρουν το μη γίνονται νομίζω κακομαθημένα. Εγώ ακόμη δεν έχω μωράκι οπότε ίσως γι αυτό να είμαι λίγο πιο αυστηρή αλλά αυτό που είδα από τα ανιψάκια μου που μεγάλωσαν με το να μην μαλώσουμε ποτέ τα παιδία και τα οποία στο τέλος έγιναν πάρα πολύ κακομαθημένα δεν συμφωνώ. Μερικές φορές πρέπει να τα μαλώνουμε και λίγο για να καταλάβουν ότι δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Εννοείτε ότι πρέπει πρώτα να συζητάμε μαζί τους αλλά θα πρέπει το παιδί να δει και μια άλλη συμπεριφορά. Και το κυριότερο είναι ότι εσύ πρέπει να ηρεμίσεις γιατί αν κάνεις έτσι τώρα για ένα απλό μη( που του παιδιού δεν του άρεσε και έβαλε τα κλάματάκια και στην ουσία έκανε τα παραπονάκια του σε σένα) τι θα κάνεις αργότερα όταν θα πάει στο σχολείο που εκεί η συμπεριφορά είναι περίεργη μεταξύ των παιδιών. Τι θα κάνεις τότε θα πας στο σχολείο και θα κάνεις φασαρία γιατί στενοχώρησαν το παιδί σου??? Και πόσες φορές θα το κάνεις αυτό??? Για αυτό καλό είναι να ηρεμίσεις εσύ βασικά και όλα θα είναι μετά μια χαρά με το παιδάκι σου. Λογικό είναι σαν μανούλα να το βλέπεις έτσι και να στενοχωριέσαι αλλά δες το και αλλιώς.

προσπάθησε με την αγάπη σου να μην φτάσεις στο άλλο άκρο

Κοριτσακι μου καλησπερα!Δεν νομιζω οτι το προβλημα της Κασση ειναι οτι της μαλωσαν το παιδι.Μιλαμε για τον τροπο!Επισης να σου πω οτι οι παιδιατροι συμβουλευουν τις μανουλες να βγαλουν απο το λεξιλογιο τους τη λεξη "μη". Ο λογος ειναι οτι γινονται αντιδραστικα οταν εχουν καποιον συνεχεια απο πανω τους να τους λεει "μη". Αυτο ομως ειναι αλλη κουβεντα!:kiss: :kiss: Παρασύρθηκα!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις απόλυτο δίκιο κι εγώ έτσι θα ένιωθα στη θέση σου είμαι σίγουρη! Έχω βρεθεί σε ανάλογη θέση με τον μικρό αδερφό μου που τον είχαμε αφήσει στη γιαγιά και βρέθηκε με τα υπόλοιπα ξαδερφάκια και έγινε μύλος. Παιδιά είναι....Είναι φυσικό να κάνουν σκανταλιές. Οτάν λοιπόν καταλάβαμε οτι η θεία μου σήκωσε χέρι στον δικό μας και εμείς λείπαμε κόντεψα να πεθάνω. Ποτέ δεν αφήσαμε ξανά τον μικρό τελείως μόνο του. Αυτή η θεία έδερνε και τα δικά της πολύ-το δικό μας ποτέ ξανά! Απαράδεκτο! Στην περίπτωσή σου λοιπόν έπρεπε απλά να του πούνε οτι θα τον μαλώσεις μόλις επιστρέψεις γιατί αυτό που έκανε ήταν κακό! Και φυσικά καλά θα έκανες να τον μαλώσεις λίγο! Ο γονιός και ο παιδαγωγός μαθαίνουν τα παιδιά να συμπεριφέρονται σωστά!Κανένας άλλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Κάσση μου!Βλέπω όλο τέτοιες ανησυχίες έχεις :) και καλά κάνεις βέβαια αλλά μην αγχώνεσαι! Θα κάνεις λάθη και αυτό είναι το σίγουρο!Στην περίπτωση σου θεωρώ πως δεν χρειάστηκε να πεις τίποτε περισσότερο. Το παιδί θα βρεθεί στη ζωή του πολλές φορές σε δύσκολη θέση εξ αιτίας της συμπεριφοράς των αλλων και καλό θα είναι να μάθει να αντεπεξερχεται μόνο του. Εσυ θα έχεις το ρόλο του καθοδηγητη για οτιδήποτε δεν του αρέσει και δεν καταλαβαίνει. Βεβαια και δεν θα επιτρέψεις σε κανεναν να το αγγιξει και εκει θα προστατέψεις το παιδί σου , αλλά απο κει και πέρα δεν κάνεις τίποτε άλλο παρά αυτό που έκανες. Θεωρώ ότι ενήργησες σωστά και σίγουρα το παιδάκι σου σε εμπιστευεται περισσότερο από τον κάθεένα. Ισως να χρειαζόταν να το παρηγορήσεις και λίγο ώστε να νιωσει ότι φταίνε και οι γύρω μας άνθρωποι που φέρονται υπερβολικά και αντιδρούν με τέτοιο τρόπο και τι θα μπορούσε να κάνει την επομενη φορά που κάποιος θα τον μάλωνε. Μέχρι εκεί ! Απο κει και πέρα το παιδι μαθαίνει να προστατευει μόνο του τον εαυτο του χωρίς τη δική σου παρουσία. Δεν ξέρω αν κατάλαβες ακριβώς τι θέλω να πω...:) Με δυο λόγια εμεις καθοδηγουμε το παιδί και εκείνο μαθαίνει να ζει σε εναν άγριο κόσμο, γιατί έτσι είναι η ζωή. Βεβαια ξανατονίζω αν κάποιος το αγγιξει εσυ οφείλεις να το προστατεψεις περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως ακόμη κ αν είναι πολύ μικρός δε σημαίνει ότι δεν καταλάβαίνει..δεν μπορούμε να είμαστε μπροστά σε πάρα πολλά πράγματα...η γνώμη μου ειναι από μικρά να μαθαίνουν πως ο κόσμος δεν είναι σαν τη μαμά και το μπαμπά που μας αγαπάνε αλλά υπάρχουν και λιγο πιο αυστηροί άνθρωποι και δεν τους νοιάζει πως αισθανόμαστε αν μας φερθούν άσχημα..Μπορεί να πληγωθούν , μπορεί να νιώσουν πάρα πού άσχημα αλλά γι αυτό είμαστε εμείς εκεί για να τα βοηθήσουμε να καταλάβουν πως και η πράξη που έκαναν δεν ήταν σωστή αλλά και πως ναι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που μας φέρονται άσχημα! Και δεν πρέπει να συνεχίζουμε την κουβέντα πολλή ώρα μαζί τους και απλώς να καθόμαστε ησυχοι..δεν ξέρω αυτής της άποψης είμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

Χθές το απόγευμα που πήγα να πάρω τον άγγελο μου απο τη γιαγιά μας που βρισκόταν, μπαίνοντας τον είδα στεναχωρημένο...παρόλο που τρέχει κάθε φορά που μπαίνω στον χώρο αυτη τη φορά ήρθε δειλά...δειλά..προς το μέρος μου και διαπίστωσα οτι ήταν κλαμμένος..(βλεφαρα ποτισμένα με δάκρυ!)...το οποίο μου έδειχνε κιόλας...

αναστατώθηκα και αμέσως ρώτησα τι είχε γίνει...

Πριν προλάβω καλά καλά η θεία μας (την οπιά ο άγγελος αγαπά πολύ)που ήταν εκεί για επίσκεψη με την ανηψιά μου την πανέμορφη και ζουμπουρλού...9 μηνών..σηκώθηκε να μου πει οτι εκείνη είχε μαλώσει τον άγγελο γιατί δάγκωσε τη μέμπα στο δαχτυλάκι της...την ώρα που εκείνη κάτι έκανε........Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΟς ΜΕ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΓΕΝΙΚΑ....την φιλάει την αγκαλιαζει, την ζητάει να πα΄με να τη δουμε αν εχει μέρες να τη δει...γενικά είναι πολύ διαχυτικός μαζί της ΠΩΣ ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!!!!!!!ποτέ δεν το κάνει..αυτό...σε μενα μόνο και για υτό φταίω εγώ γιατι αρκετες φορές τον δαγκώνω για παιχνίδι μαλακά που εγώ μπορώ να ορίσω τη δύναμη μου εκείνος ομως όχι...και με ποναέι...δεν τον μαλώνω όμως απλα του εξηγω οτι η μαμα πόνεσε και να μην το κάνει αυτό....(3 φορες το εχει κάνει)

Το θέμα μου είναι οτι μου κακοφάνηκε πολύ που τον μαλώσαν και δεν ήμουν μπροστά και μάλιστα πολύ (έτσι μου είπαν και προσπαθουσαν να με πεισουν οτι το καταλαβε και εκατσε σε μια μεριά και επιασε) ο άγγελος δεν έχει μάθει φωνές και ήταν θλιμμένος... η θεία μας γενικά είναι αρκετά αυστηρή και μπήγει καλές φωνίτσες πραγμα με το οποιο δε συμφωνω αλλα κάθε μια με το τροπο της οκ! αλλά αυτο αφορούσε το δικο μου παιδι..:ohmy: εκείνη την ώρα δεν είπα τιποτα αν και μεσα μου ειχα γινει χαλια ..απλά πηρα τον αγγελος και πηγαμε στο διπλανο δωματιο και μιλησαμε!τα δυο μας!

Είμαι παράλογη?μπορεί!...ξέρω οτι επρεπε να τον μαλώσουν πόνεσε η μπεμπα συμφωνω και σε καμια μαμα δεν θα αρεσε να κλαψει το παιδι της επειδη καποιο άλλο το δαγκωσε αλλά βρε κορίτσια με πείραξε που δεν ημουν εκεί...........εγω ..να το χειριστώ.........και όσο σκέφτομαι οτι μπορεί να τον μάλωσαν πολύ τρελαίνομαι....μετα οταν πηγαινε κοντά ο άγγελος έλεγαν παρτε τον παρτε τον θα τη δαγκωσει πάλι.....ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΜΠΟΥΛΝΤΟΓΚ ΚΟΝΤΑ...λες και το έχει κάνει 100 φορές που να ηταν και επιθετικός δηλαδή που δεν είναι καθολου!!!!!!!!!

στεναχωρεθηκα πολύ είμαι σιγουρη οτι δεν το έκανε απο ζηλεια ή απο κακια οπως ειπαν ............το ξέρω το παιδί μου...και πως με πληγωνει να τον αδικούν.........

τα είπα και ξεθύμανα ...αχ να ήμουν με το παιδάκι μου!

υγ ο άντρας μου με είπε υπερβολική και οτι καλά έκανα και του φωναξαν εκεινη την ωρα δεν θα είχε νοημα να τον μαλώσω εγω μετά.....μπορεί να εχει δικιο ...:(

Kάσση καλησπερα :)

σε καταλαβαινω απολυτα,πιστευω κι εγω οτι οταν κανουν καποια αταξια η κανουν κατι χωρις να το καταλαβουν -οπως ο μικρος σου- καλο θα ηταν να τους κανει η γιαγια ή οποιον εχεις αφησει υπευθυνο οσο λειπεις και οχι οι θεειες,θειει κτλ.Και επισης λεω οτι θα πρεπε να εξηγουν στο παιδι γιατι δεν πρεπει να το κανει οτι κανει και αν δεν συνετιζεται να του λενε οτι θα ενημερωσουν μπαμπα+μαμα.Δεν συμφωνω να μαλωνει το παιδι οποιος να ναι.

Εχω το ιδιο παραδειγμα με μια θεια του αντρα μου,ειναι παραμβατικη οσο δεν παει και θεωρει οτι εχει ο καθενας στην οικογενεια δικαιωμα να μαλωνει το παιδι του αλλου! Αφου να σκεφτεις σημερα ειχα τον δικο μου αγγαλια (ειναι 7 μηνων να σημειωσω) και η γιαγια μας και πεθερα μου ειχε ενα ξαδερφακι του κ ο δικος μου αρχισε να κλαιει (μαλλον ζηλεψε) και καθοταν τωρα αυτη η θεια και ελεγε "αστο να κλαιει, ετσι θα μαθει" και γυρισε και τον μαλωσε!7 μηνων μωρο κ το αλλο παιδακι 2,5 χρονων. Εγω την ξεχ,,,α κανονικα και εφυγε κακην κακως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...