Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γνώμες ...τι έπρεπε να κάνω....αχ !


Recommended Posts

Φανούλα μου απο τοτε που μπηκα σε αυτο το site έχω μαθει τα ΠΑΝΤΑ ...χαχαχα! τι ειναι παλλίνδρομη, τι ειναι βιοχημικη, τι ειναι σπερματεγχυση, πως γινεται η εξωσωματική,

ποτε πεινουν τα παιδιά, γιατι κλαινε, αν χορταινουν, πως τα ταιζουμε , τι τα ταιζουμε, και τόσααααααα΄άλλα ΚΑΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΑΣΤΕΡ!:woohoo: :woohoo: !πραγματικά έχω μαθει τοσα πολλά αλλα σε αυτο το κομμάτι διαπαιδαγωγησης εχω πολύ δρομο ακόμη.. . όπως όλες μας και πραγματικα απολαμβανω και επιζητω να μαθαινω ....εξόυ και ειμαι γραμμένη εδω , και ζητω γνωμες και ανταλάσσω απόψεις.....καλός γονιός για μενα αυτο σημαινει καλό το ένστικτο αλλά και η γνωση αποτελει θεμελιωδης αρχή για την πορεία μας και την εν μερει επιτυχια μας σαν γονεις που νουθετούμε ανθρωπους!

Οσο ζω μαθαινω!τρελαινομαι για αυτό ....και όλες σας κατι μου δινετε...αλήθεια ! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΦΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ!ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Η ΓΥΝΑΙΚΑ!!!!!!

Θα συμφωνήσω με όλα συμφωνω πολύ με τη θέση σου αυτη παρακατω αλλα μου΄είναι τόσ δύσκολο να το κάνω και έχω την ταση να τον θεωρω μωρό μωρε φανούλα...είμαι και εγω πολύ ευαίσθητη και αστα....εχεις δικιο όμως πρεπει να ξερει οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι..απο ολους δε γινεται να τον προστατεψω..τι τρελη που είμαι ΤΙ ΠΙΝΩ ?ΜΑΜΑΔΟΧΑΠΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

Το παιδί θα βρεθεί στη ζωή του πολλές φορές σε δύσκολη θέση εξ αιτίας της συμπεριφοράς των αλλων και καλό θα είναι να μάθει να αντεπεξερχεται μόνο του. Εσυ θα έχεις το ρόλο του καθοδηγητη για οτιδήποτε δεν του αρέσει και δεν καταλαβαίνει. Βεβαια και δεν θα επιτρέψεις σε κανεναν να το αγγιξει και εκει θα προστατέψεις το παιδί σου , αλλά απο κει και πέρα δεν κάνεις τίποτε άλλο παρά αυτό που έκανες. Θεωρώ ότι ενήργησες σωστά και σίγουρα το παιδάκι σου σε εμπιστευεται περισσότερο από τον κάθεένα. Ισως να χρειαζόταν να το παρηγορήσεις και λίγο ώστε να νιωσει ότι φταίνε και οι γύρω μας άνθρωποι που φέρονται υπερβολικά και αντιδρούν με τέτοιο τρόπο και τι θα μπορούσε να κάνει την επομενη φορά που κάποιος θα τον μάλωνε. Μέχρι εκεί ! Απο κει και πέρα το παιδι μαθαίνει να προστατευει μόνο του τον εαυτο του χωρίς τη δική σου παρουσία

CHRISTIN τα εχω δει αυτα τα σκηνικά πολλάκις και στο δικο μου κυκλο πιασε το αυγο και κουρεφτο ..που λεμε στο χωριο μου ...σε ευχαριστω!και μαζί σου και εγω,,ευχομαι να μη δουλευεις..

δωρακι σε ευχαριστώ...

bebadomama αυτο με πειραξε ...που τον μαλωσαν ολοι ...και οχι εγω ή ο μπαμπας του ..παει περασε και αυτό!

φιλιά

δημητρούλα μου εσυ!!!!!!!!!!!ξερεις ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάσση μου και εγώ μια απο τα ίδια!!ΧΑχααχαχα από τότε μου έμεινα έγκυος στο Δημητράκη..κόντεψα να γίνω και εγώ μαία!!!Μέχρι να ξεγεννήσω γυναίκα μπορούσα!!!:))))) Και πόσα έχουμε ακόμη να μάθουμε..άσε...!! Πάντως να ξέρεις ότι είναι στη φύση μας να προστατευουμε τα παιδιά μας, άλλωστε το κάνουν όλα τα ζώα. Και πάντα τα παιδιά μας θα μας φαίνονται παιδιά..οποτε ας είμαστε και λιγο χαλαρες..γιατί όταν θα πάει σχολείο..θα φάει την πικρία κατάμουτρα!!!Θα το κοροιδέψουν, θα το παρεξηγησουν ,θα το απομονώσουν..μπορεί να σύμβούν πάρα πολλα. Όπως ομως λειτουργείς και έσυ στις δύσκολες στιγμές σου και καταφεύγεις στη μητέρα σου ή στην πιο καλή σου φίλη έτσι θα μάθει κ αυτός κ ας είναι νωρις.Δεν πειράζει..θα μάθει!! Εσυ θα είσαι εκεί να τον παρηγορήσεις, να τον ακούσεις, να τον συμβουλεύσεις ή ακόμη και να τον μαλώσεις με τον τρόπο σου! Το να κηνυγάμε τα παιδιά μας από πίσω μην τυχόν και του μιλήσει άσχημα κανεις δεν καταφέρνουμε τίποτα...ίσα ίσα που γίνεται μαμόθρεφτό σύμφωνα με τη δική μου αντίληψη ως δασκάλα. Φιλάκια πολλά σε ΄σενα και στον κούκλο και ευαισθητούλη Αγγελο που τόσο μου αρέσει!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το είχα πιστεψει κιολας οτι ειμαι μαια!!!!!!!!!!!!!!!χαχαχα!Αμισβητουσα μεχρι και τον γιατρο τι λες καλε δεν είναι ετσι το διαβασα στο μαμυ!!!!!!!!!!καποια στιγμη μου λεει δε μας χεζ...ρε κοριτσι μου με το ιντερνετ και το μαμυ..ποποπο που εμπλεξα!και κατουρηθηκα απο το γελιο!

αστα να πανε για το θεμα μας! εχεις δικιο φανουλα θα προσπαθησω...πολύ και απο εμας πολλά φιλια! :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω να πω κατι παραπανω πηρες ήδη πολλες γνωμες .

Απλα ετσι θα πετάξω και γω μια κουβεντα . Ποτε να μην ξεχνάμε οτι αναλογα με την ηλικια του παιδιου πρεπει να εχουμε και αναλογη αντιμετώπιση . Μηπως ζητάμε και πολλα μερικες φορες απο τα μωράκια μας ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα Λαλα δεν πρέπει να ξεχνάμε την ηλικία του παιδιού ! Όταν όμως είσαι υποχρέωμένη να αφήσεις το παιδάκι σου σε άλλα χέρια, θα πρέπει να βάζεις στο μυαλό σου όλα αυτά. Σίγουρα επιλέγουμε πάντα το καλύτερο για το παιδί μας! Δεν το συζητώ! Όμως θα έρθει εκείνη η στιμγή που θα βρεθεί μόνο του αντιμέτωπο με μια τέτοια κατάσταση..τι θα κάνεις; Θα ζητήσεις το λόγο απο το άτομο αυτό; Γιατι λειτόύργησε έτσι εκείνη την ώρα και μίλησε έτσι στο παιδί σου;Θα κηνυγάς τον κάθε ένα από πίσω και θα του τη λες; Προσωπικά είμαι της άποψης που προανέφερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικα με το θεμα που ανφερε η Σισιω τι κανουμε σε περιπτωση που στο σχολειο καποιο παιδακι τσακωθει με το δικο μας και το δικο μας δειρει η κανει κατι στο αλλο η το αντιθετο .Λοιπον επειδη ο σταυροΝικολας φετος πηγαινει προνηπιο οταν στην αρχη της χρονιας μας καλεσαν οι νηπιαγωγοι να αμς μιλησουν μας ειπαν αν ποτε δουε καποιο τετοιο περιστατικο να μην πιασουμε ποτε το παιδακι αλλα να μιλησουμε στις ιδιες να χειριστουντ ο θεμα η στους γονεις .

Μια μερα λοιπον ενω πηγα να παρω το μικρο απο το νηπιο ηταν ενας κυριος ο οποιος με ρωτησε αν ειμαι η μητερα του Σταυρου του ειπα οτι ναι και μουειπε οτι η κορη του η οποια πηγαινει νηπιο(προνηπια και νηπια ειναι μαζι στην ιδια αιθουσα )του παραπονεθηκε οτι την ενοχλει ο Σταυρος .Αυτο μου το ειπε μπροστα στο Σταυρο .Επειδη ξερω οτι ο Σταυρος αντιμετωπιζει με επιπολαιοτητα καποια θεματα και επειδη εχει μια αδυναμια στα κοριτσακια και τα αγκαλιαζει ρωτησα αν την σφιγγει η αν της κανει κατι αλλο την ρωτησε και εκεινη απλα μας ειπε οτι την κυνηγα! Θεωρειτε οτι ηταν σωστο να γινει αυτη η συζητηση μπροστα στα παιδια ; εγω οχι γιατι πριν με ρωτησει θα επρεπε να μαθει τι ακρο=ιβως παραπονο εχει το κοριτσακι .Εκανα παρατηρηση στο Σταυρομε πολυ ηρεμο τροπο και μου λεει μην το μαλωνετε!Μα του λεω δεν το μαλωνω απο τη στιγμη που εσεις θελετε να δειξετε στη κορη σας οτι μου μιλησατε το τη θα κανω εγω με το γιο μου ειναι αποκλειστικα δικο μου θεμα .Την αλλη μερα συναντηθηκαμε και καλημεριστηκαμε εξω απο το σχολειο ο Σταυρος δεν πλησιαζε η κορη του ειχε σκυμμενο το κεφαλι και την ωρα που πηγε στη δασκαλα του ειπε οτι σχετικα με ευατο που τη ρωτησε δεν εχειμπροσεψει κατι όλα τα παιδια κυνηγιουνται και αυτος της ειπε οτι ενταξει το θεμα λυθηκε .Το κακο ειναι οτι το συγκεκριμενο κοριτσακι ειναι απομωνωμενο δν μιλαει με κανε αλλο παιδακι και δεν παει σε καμια εκδρομουλα .

Υπαρχει αλλη μια περιπτωση μια μικρουλα μολις δει καποιο αλλο παιδακι με ωραια ρουχα και πει η δασκαλα πωπβ τι ομορφο που εισαι εκεινη παει με μπογια και λερωνει τα ρουχα των παιδιων ετσι προχτες ηταν και η σειρα του Σταυρου το πορτοκαλι πουκαμισο εγεινε κατα τοπους κοκκινο .Μου ειπε η νηπιαγωγος οτι εχουν θεμα με ευτο το κοριτσακι και εγω της απαντησα συμβαινουν αυτα τι δηλαδη θα επιανα τη μαμ της μικρης να της κανω παρατηρηση αλλωστε για οτιδηποτε συμβαινει την ωρα του σχολειου την κυρια ευθυνη την εχει η νηπιαγωγος.Επιςδη ξερω τη μικρουλα οταν με ειδε με κοιταγε καλα καλα νομιζε οτι θα τη μαλωνα και της λεω!καλε ζουζουνι τι κανεις ωραιο το εκανες το πουκαμισο του Σταυρου αλλα μην του φτοιαξεις αλλο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ο Αγγελος ηταν 9 μηνων και το αλλο μωράκι 2 μηνων , θα ελεγες τα ιδια ?

Πολλες μητέρες αφηνουν τα παιδιά τους απο 40 ημερων ....

Σωστα αυτα που λες αλλα νομιζω για μεγαλύτερες ηλικιες γυρω στα 3-4+ .Δεν νομιζω οτι σε μικροτερη ηλικια μπορει ενα μωρο να προστατευτει (οπως αναφέρεις ) απο τριτους . Απλα και μονο απο πρακτικους λογους ...δεν εχει ακομα ξεκαθαρίσει καλα την ομιλία του .

Εγω συζητάω γενικα την αντιμετώπιση που πρεπει να εχουμε γενικα σε τετοια περιστατικά ειτε ειμαστε η "Θεια" ειτε ειμαστε απο η "Κασσυ" .

Νομιζω οτι η Κάσσυ δνε μπορουσε να κανει και πολλα απο τη στιγμη που ελειπε και φυσικά δεν χρειαζεται να "ζητησει το λογο" απο τη θεια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Αν ο Αγγελος ηταν 9 μηνων και το αλλο μωράκι 2 μηνων , θα ελεγες τα ιδια ?

Πολλες μητέρες αφηνουν τα παιδιά τους απο 40 ημερων ....

Σωστα αυτα που λες αλλα νομιζω για μεγαλύτερες ηλικιες γυρω στα 3-4+ .Δεν νομιζω οτι σε μικροτερη ηλικια μπορει ενα μωρο να προστατευτει (οπως αναφέρεις ) απο τριτους . Απλα και μονο απο πρακτικους λογους ...δεν εχει ακομα ξεκαθαρίσει καλα την ομιλία του .

Εγω συζητάω γενικα την αντιμετώπιση που πρεπει να εχουμε γενικα σε τετοια περιστατικά ειτε ειμαστε η "Θεια" ειτε ειμαστε απο η "Κασσυ" .

Νομιζω οτι η Κάσσυ δνε μπορουσε να κανει και πολλα απο τη στιγμη που ελειπε και φυσικά δεν χρειαζεται να "ζητησει το λογο" απο τη θεια .

Συμφωνω μαζι σου αν καποια ομως μαμα αφησει σε ενα βρεφικο σταθμο το μωρακι ειναι με συνομηλικα παιδακια οποτε σε τοσες μικρες ηλικιες δενεχουμε καποιο περιστατικο αναλογο . Ξερεις καμια φορα και εμεις οι μαμαδες απο την υπερπροστασια μας γινομαστε καπως ιδιορυθμες να το πω ; Και στις δυο περιπτωσεις η ΚΑΣΣΥ ειναι λογικο να αντιδρα επειδη μαλωσαν το παιδι της ενω δεν ηταν μπροστα συν οτι της ελεγαν πως να του φερθει συν οτι του δημιουργουσαν θεμα που το εδειωχναν και απο την αλλη η θεια δνε ξερω μαλλον φοβηθηκε επειδη το μωρο της ειναι μικρο μαλλον ειναι θεμα χαρκτηρα .Αλλα ξερεις κατι γιατι να μαλωσουμε ενα παιδακι τοσο μικρο οταν μπορουμε να του μιλησουμε; Κια ναι το πιο πανω ανφερετε σε μεγαλυτερε ηλικιες αλλα τα ορια τα βαζουμε απο πολυ νωρις ορια και στο παιδι μας αλλα και στους τριτους για το παιδι μας
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου πολυ καλο το αρθρο που εβαλες!Συμφωνω με τη Lala οτι καμια φορα εχουμε πολλες απαιτησεις απο τα παιδια. Εμενα ο Δημητρακης που κοντευει 3ων μερικα πραγματα δεν ειναι ετοιμος να τα καταλαβει. Άλλα παιδακια στην ηλικια του φέρονται καλύτερα ή και χειρότερα. Ορια του βαζω οπως λει και η Βανια αλλα θελει συνεχεια κουβεντα. Προσπαθω παρα πολυ γιατι ειναι ενα παιδακι που εχει πολυ ενεργεια, εχει τυχει πολλες φορες να ειναι επιθετικο με αλλα παιδακια αλλα δεν μπορω να τον σαπισω και στο ξυλο για να δειξω στους αλλους οτι τον μαλωσα. Τον μαλωνω αλλα πρεπει και οι γονεις να καταλαβαινουν οτι ειναι παιδακια και καποια πραγματα τα βλεπουν σαν παιχνιδι ή και δεν ξερουν ποσο σοβαρο ειναι αυτο που κανουν. Βανια μου αρεσε πολυ αυτο που ειπες στη μικρη ηταν πολυ εξυπνο. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Αν ο Αγγελος ηταν 9 μηνων και το αλλο μωράκι 2 μηνων , θα ελεγες τα ιδια ?

Πολλες μητέρες αφηνουν τα παιδιά τους απο 40 ημερων ....

Σωστα αυτα που λες αλλα νομιζω για μεγαλύτερες ηλικιες γυρω στα 3-4+ .Δεν νομιζω οτι σε μικροτερη ηλικια μπορει ενα μωρο να προστατευτει (οπως αναφέρεις ) απο τριτους . Απλα και μονο απο πρακτικους λογους ...δεν εχει ακομα ξεκαθαρίσει καλα την ομιλία του .

Εγω συζητάω γενικα την αντιμετώπιση που πρεπει να εχουμε γενικα σε τετοια περιστατικά ειτε ειμαστε η "Θεια" ειτε ειμαστε απο η "Κασσυ" .

Νομιζω οτι η Κάσσυ δνε μπορουσε να κανει και πολλα απο τη στιγμη που ελειπε και φυσικά δεν χρειαζεται να "ζητησει το λογο" απο τη θεια .

Καλημέρα. Αν διάβασες προσεχτικά τι γράφω , λέω πως ξέρουμε σε τι χέρια αφήνουμε τα παιδιά μας. Αυτός που βλέπει ένα παιδί 9 μηνών υποτίθεται ότι είναι άτομο εμπιστοσύνης μας.Και άντε πες ότι το΄μάλωσε, που θα το μάθεις εσυ; Αν όμως έίναι κάτι που γίνεται συνέχεια και προκαλεί στο παιδί μας ψυχικές αναστατώσεις είναι σημάδι πως το άτομο που το αφήνουμε δεν είναι κατάλληλο να προσέχει το παιδί μας. Αν τύχει μια φορά και κάποιος το μαλώσει ακόμη και 9 μηνών δε νομίζω να πάθει κάτι το παιδάκι σου. Αλλά όμως αν γίνεται μόνιμα και καθημρινά ξανατονίζω , φαίνεται και από τη συμπεριφορά του παιδιού μας και αλλάζουμε πρόσωπο που το προσέχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια να σου πω κάτι..ναι τα όρια τα βάζεις στους τρίτους για το πως θα συμπεριφερθουν στο παιδί σου. ¨Ομως υπάρχουν άτομα που δε γνωρίζεις και θα φερθούν άσχημα στο παιδάκι σου και μάλιστα κάποια στιγμή που δε θα είσαι εσύ μπροστά. Τι θα κάνεις σε εκείνη την περίπτωση;

Όπως είπα καιπριν φροντίζουμε τα άτομα που προσέχουν τα παιδιά μας να τα αγαπάνε και να ΄ξέρουν να τους συμπεριφερθουν απο κει και περα δεν μπορούμε να είμαστε συνέχεια κερβεροι πάνω από το κεφάλι τους. Το αν θα τα μαλώσει ακόμη και η ίδια η γιαγια μια φορά στο τόσο δε χάθηκε ο κόσμος. Δε θα πάθει τίποτα όσο μηνών και αν είναι. Θεωρώ ότι το να είμαστε υπερπροστατευτικές δεν καταφέρνουμε τίποτα. Το παιδί μαθαίνει ακόμη και από πολύ μικρό όσο κ αν φαίνεται περίεργο πως ο κόσμος δεν είναι μέσα στην αγάπη και στα λουλούδια.Πιστευω πως δεν είναι λίγοι που έχουν βάλει τις φωνές μπροστά σε ένα νεογέννητο μωράκι . Και μιλάμε για τα πλαίσια του φυσιολογικού έτσι; Προσωπικά έχω τσακωθεί με τον άντρα μου μπροστά στο Δημητράκι που ήταν ενος μήνα .Ξέρω ότι δεν ήταν σωστό και φυσικα δεν είναι κάτι που επαναλαμβάνεται όμως δεν είχε καμία επίδραη πάνω του. Είναι ένα φυσιολογικό τρυφερό πλασματάκι.

Θεωρώ ότι το πρόβλημα δημιουργείται όταν επαναλαμβάνεται στην οικογένεια ή στο περιβάλλον που μεγαλώνεί ένα παιδί. Απο κει και πέρα το τι θα γίνει μια φορά και δε θα μαι μπροστά..πολύ λιγο με νοιάζει αρκεί να μην κινδυνεύει η ζωή του παιδιού μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια η μικρη μου κανει παρεα (γιατι κανουμε οι μαμαδες ) με ενα κοριτσακι που εχουν 2 μερες διαφορα . Η δική μου ειναι πιο ενεργητικό μωρο , λιγο πιο ανεξάρτητο (επειδη μπουσουλησε -περπατησε νωρις αυτο δημιουργει μια ανεξαρτησια) και λιγο πιο κοινωνικό . Η αλλη πιο μαζεμένη , πιο ησυχη .

Οταν βρισκομαστε η μικρη μου απο την χαρα της χτυπάει παλαμάκια , φωνάζει και μετά της χτυπαει το κεφαλάκι λες και ειναι ταμπουρλο ! :blush:

Η αλλη η καημενουλα κλαιει και με το που βλεπει να την πλησιάζει η δικη μου και αρπάζεται απο την μαμα της .

Η φιλη μου ποτε δεν ειπε κατι ουτε μαλωσε την μικρη μου . Ακολουθούμε και οι δυο την ιδια τακτική , της φερνουμε κοντα , δειχνουμε πως μπορουνε να χαιδεψουν η μια την αλλη και εγω παρακινώ την δικη μου να δειχνει την αγαπη της με χάδια ενω η φιλη μου προσπαθει να δωσει στην δικη της να καταλαβει οτι η μικρη μου την αγαπάει .

Σε καθε ηλικία υπάρχουν "τετοια περιστατικά" .

Τυρογαριδάκι κατσε γιατι νομιζω οτι μπερδευτηκαμε .

Εξυπακουεται οτι αφηνουμε τα μωρα μας σε ατομα εμπιστοσυνης . Η Κασσυ γραφει οτι η γιαγια και η θεια ειναι ατομα εμπιστοσυνης . Αν στειλω βεβαια την μικρη μου παιδικό σταθμο δεν μπορω να πω οτι τα ατομα εκει θα ειναι εμπιστοσύνης αλλα περιμένω να κανουν σωστά την δουλειά τους .

Οταν λες πως θα μαθω τι εγινε απο ενα 9μηνων μωρο τι εννοεις ? Οπως το εμαθε και η Κάσσυ . Της το ειπαν η γιαγια και η θεια αυτη απλα ειδε τον μικρουλη κλαμμένο .

Ουτε εγω ξερω απο μωρα , το πρωτο μου ειναι , ειμαι και γω στην εκπαιδευση .

Σιγουρα δεν θα παθει κατι σωματικο τουλαχιστον , αν καποιος (ουτε να το σκεφτω δεν θελω ) μαλώσει το μωρακι μου . Γιατι ομως και με ποιο δικαιωμα να το κανει αυτο ? Το ξερεις οτι δεν υφίσταται τιμωρια σε παιδια μικροτερα των 2,5 ετων ? Δεν υπάρχει λογος να τιμωρησουμε πριν ενα μωράκι και οτι μετα τα 3 ετη (γιαυτο και ο παιδικος ξεκινα σε εκεινη την ηλικια ) μπορει το παιδακι να καταλαβει την εννοια της τιμωρίας ?

Στις ηλικιες κατω των 3ων ετων ΠΟΤΕ δεν λεμε "Μην το ξανακάνεις αυτο" απλά εξηγουμε στο παιδάκι πχ στην περιπτωση του Αγγελου " Αγγελε ξερω οτι αγαπας πολυ το μωρακι της θειας . Ειναι ομως μικρο ακομα γιαυτο μονο θα το χαιδεύουμε " .

Οι τακτική του "μην πλησιαζεις " , "γιατι το εκανες αυτο?" με φωνες κλπ δεν φαιρνει κανενα αποτελεσμα απλα τραυματιζει την παιδική ψυχή .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera kai apo mena...

Egw koritsia den tha afinna kanenan ma kanenan na thumwne sto paidi mou poli...

Oute xastouki dexwme apo kanenan kai otan lew kanenan diladi oute apo mena kai oute apo ton antra mou...

Eimaste enantio stin xoronomia...

Kai stis dunates fwnes...

Oxi na dextoume apo ton allon na thumwsei sto paidi mas kai na ton klamourisei kai na mas ton anxwsei...

Egw tha tous ekamna oti ekaman sto paidi mou...

Sugnwmi an eimai kakia wmos paidi mou einai kai tha tou thumwsw egw me ton diko mou tropo...

Den exei to dikaiwma kanenas sto paidi mas...

Kai mama mou na ta ne i pethera mou...

Tha tis elega apo tin arxei DEN DEXWME XIRONOMIES OUTE FWNES STO PAIDI MOU...

etsi gia na to kserane ap tin arxei...

Filia apo mena...

Kai eilikrina exw stenaxwrethei me auti tin kouventa pou exoune kanei sto paidi...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω όμως ότι είμαι ξεκάθαρη Λαλα..Φυσικά και απαιτείς τα άτομα που δουλεύουν στον σταθμό να είναι άξια εμπιστοσύνης, τότε τι σόι εκπαιδευτικοί είναι!!

Στην περίπτωση της Κάσση ο μικρός ήταν κλαμμένος οπότε έπρεπε να δικαιολογηθεί αυτή η κατάσταση από τη γιαγιά και τη θεία. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορείς να το μάθεις καν κ καν κ όχι μόνο ενα απλο μαλωματάκι...χειρότερα πράγματα!!

Δεν με τρόμάζει όμως το γεγονός να μαλώσει κάποιος μια φορά το γιο μου ..στη ζωή τον περιμένουν χειρότερα πράγματα. Όμως..όπως τόνισα και σε προηγουμενα μηνυματα αυτά που λέω πρέπει να ισχύουν κάποιοι παράμετροι...Φροντίζω να μη συμβαίνει καθημερινά στη ζωή του παιδιού μου ΄,κάτι που σίγουρα του προκαλεί πρόβλημά ,με το να γνωρίζω καλά μα πάρα πολύ καλά σε πιο άτομο το αφήνω και επισημαίνοντας του κάποια πράγματα. ΑΠο κει και πέρα το αν θα το μαλώσει μια φορά δε με ενδιαφέρει κ πολύ και φυσικά δε θα ζητήσω και το λόγο από άτομο που του εμπιστευομαι το παιδί μου και εν ολίγοις του δίνω εγώ το δικαίωμα να το κάνει. Όμως αν είναι κάτι που γινεται συνέχεια, όσο και αν το άτομο αυτό αγαπάει το παιδί μου δεν έιναι άξιο να το μεγαλώσει κιόλας και να το προσέχει γι αυτό και φροντίζω να το απομακρύνω. Η Κάσση νομίζω γνωρίζει πολύ καλά ποια είναι η γιαγια που της το εμπιστεύεται και εκείνη θα καθορίσει αν πρεπει να της το προσέχει η όχι. Εξάλλου μίλησε για μια φορά, δε νομίζω το πρόβλημά της να είναι καθημερινο γιατί τότε η συμβουλή μου θα ήταν άλλη.

Πάντως δε μιλήσαμε για τιμωρία αλλά για μάλωμα. Δηλαδή να βάλει κάποιος τις φωνές. Όχι να τιμωρήσει όυτε να χειροδικήσει. Και μια γιαγια δεν έχει ενημερωθεί για όλα αυτά που λες. Εμείς τα ξερουμε..εκείνη όμως έχει μάθει με το δικό της τρόπο να μεγαλώνει παιδια.Τωρα αν μια φορά της ξεφύγει και καμια φωνή και γίνει υπερβολική ..δε νομίζω ότι έγινε και τίποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ουτε εγω ξερω απο μωρα , το πρωτο μου ειναι , ειμαι και γω στην εκπαιδευση .

Σιγουρα δεν θα παθει κατι σωματικο τουλαχιστον , αν καποιος (ουτε να το σκεφτω δεν θελω ) μαλώσει το μωρακι μου . Γιατι ομως και με ποιο δικαιωμα να το κανει αυτο ? Το ξερεις οτι δεν υφίσταται τιμωρια σε παιδια μικροτερα των 2,5 ετων ? Δεν υπάρχει λογος να τιμωρησουμε πριν ενα μωράκι και οτι μετα τα 3 ετη (γιαυτο και ο παιδικος ξεκινα σε εκεινη την ηλικια ) μπορει το παιδακι να καταλαβει την εννοια της τιμωρίας ?

Στις ηλικιες κατω των 3ων ετων ΠΟΤΕ δεν λεμε "Μην το ξανακάνεις αυτο" απλά εξηγουμε στο παιδάκι πχ στην περιπτωση του Αγγελου " Αγγελε ξερω οτι αγαπας πολυ το μωρακι της θειας . Ειναι ομως μικρο ακομα γιαυτο μονο θα το χαιδεύουμε " .

Οι τακτική του "μην πλησιαζεις " , "γιατι το εκανες αυτο?" με φωνες κλπ δεν φαιρνει κανενα αποτελεσμα απλα τραυματιζει την παιδική ψυχή .

Θα σημφωνησω με τη Lala σε αυτο το σημειο... οντως τα παιδακια ειναι πολυ μικρα για οποιουδηποτε ειδους τιμωρια... τιμωρια γι'αυτην την ηλικια μπορει να ειναι και μια δυνατη φωνη που μπορει να κανει το παιδακι να τρομαξει και να κλαψει... το να τους θετουμε ορια πιστευω πως ειναι σωστο... σιγα σιγα απο μικρα, γιατι αν τα αφησουμε για αργοτερα ισως και να το εχουμε χασει το παιχνιδι... αλλα τριτα ατομα δεν μπορουν να συμπεριφερονται στο παιδι οπως οι γονεις... το καθε μελος της οικογενειας εχει τον ρολο του... ο ρολος των γονιων ειναι αποκλειστικος... η γιαγια ειναι η γιαγια η οποια μονο απο δικη μας καθοδηγηση, εαν κραταει το παιδι, μπορει να το μαλωσει και με τροπο που εμεις θα της υποδειξουμε... η θεια το μονο που μπορει να κανει ειναι να προστατεψει το δικο της το παιδι... δεν εχει δικαιωδωσιες με παιδια αλλων... σιγουρα θα αντιμετωπισουν πολυ χειροτερα στον εξω κοσμο μεγαλωνωντας... αυτο δεν σημαινει ομως οτι εμεις σαν γονεις θα αφηνουμε τριτους να μαλωνουν το παιδι μας... στο τελος το παιδι θα τους βλεπει ολους με τον ιδιο τροπο και η δεν θα ακουει κανεναν η θα γινει ενα αβουλο και εσωστρεφες παιδακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικη μου προθεση ήταν μεσα απο αυτη τη συζήτηση να παμε την κουβέντα λιγο παραπέρα . Με αφορμή το συμβαν που μας εμπιστευτηκε η Κάσση (ελεος τοση ωρα γραφω Κασσυ :blush: ) να συνεχισουμε την συζήτηση για τροπους αντιμετώπισης τετοιων καταστάσεων . Πως φερόμαστε στα μωρά μας και στα αλλα παιδάκια ? Ποιοι οι τροποι "μαλώματος" ....

Η θεια ειναι νεα γυνάικα , ειναι μια απο "εμας" . Αν διάβαζε το μαμμυ ισως δεν φεροταν ετσι ;):P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

LaLa έγραψε:

Θα σημφωνησω με τη Lala σε αυτο το σημειο... οντως τα παιδακια ειναι πολυ μικρα για οποιουδηποτε ειδους τιμωρια... τιμωρια γι'αυτην την ηλικια μπορει να ειναι και μια δυνατη φωνη που μπορει να κανει το παιδακι να τρομαξει και να κλαψει... το να τους θετουμε ορια πιστευω πως ειναι σωστο... σιγα σιγα απο μικρα, γιατι αν τα αφησουμε για αργοτερα ισως και να το εχουμε χασει το παιχνιδι... αλλα τριτα ατομα δεν μπορουν να συμπεριφερονται στο παιδι οπως οι γονεις... το καθε μελος της οικογενειας εχει τον ρολο του... ο ρολος των γονιων ειναι αποκλειστικος... η γιαγια ειναι η γιαγια η οποια μονο απο δικη μας καθοδηγηση, εαν κραταει το παιδι, μπορει να το μαλωσει και με τροπο που εμεις θα της υποδειξουμε... η θεια το μονο που μπορει να κανει ειναι να προστατεψει το δικο της το παιδι... δεν εχει δικαιωδωσιες με παιδια αλλων... σιγουρα θα αντιμετωπισουν πολυ χειροτερα στον εξω κοσμο μεγαλωνωντας... αυτο δεν σημαινει ομως οτι εμεις σαν γονεις θα αφηνουμε τριτους να μαλωνουν το παιδι μας... στο τελος το παιδι θα τους βλεπει ολους με τον ιδιο τροπο και η δεν θα ακουει κανεναν η θα γινει ενα αβουλο και εσωστρεφες παιδακι...[/quote:yz8966gh]

Νομίζω Βάνια ότι υπερβάλλεις λίγο..για να φτάσει το παίδί να γίνει έτσι σημαίνει ότι το περιβάλλον στο οποίο ζει υποστηρίζει τέτοιες συμπεριφορές. Με το να συμβεί 2-3 φορες στη ζωή του(μιλώντας για τις μικρές ηλικίες) δε γίνεται τίποτα ποσο μάλλον όταν τις περισσότερες ώρες της ημέρας ζει σε ένα περιβάλλον αγάπης , τρυφερότητας και κατανόησης. Τη θεια θα την δει 4-5-10 φορές;;Καιτις 10 να τον μαλώσει;;Αντε πες ότι γίνεται , που το θεωρώ λίγο απίθανο. Το πιο πιθανό είναι το ίδιο σου το παίδί να απο φευγει τις επαφές με αυτό το άτομο. Ποσο φυσιολογικό!! Μαθαίνει να κρατάει αποστάσεις απο μόνο του..Ξέρει ποια άτομα του φέρονται όμορφα και τα αποζητά και νιώθει όμορφα.Καταλαβαίνει πως υπάρχουν άνθρωπο <<κακοί>>και <<καλοί>>. Δεν το βλάπτουν τέτοιου είδους επαφές. ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ! μόνο αν γίνεται σε καθημερινή βάση..τότε ναι.Το μωρό ή το παιδί αποκτά επιθετική συμπεριφορά , γίνεται εσωστρεφές και μιλάμε πια για ένα παιδί που χρειάζεται ψυχολογική στηριξη. Συγχωρέστε με αν γίνομαι απολυτη , και δε θέλω να γίνω ίσα ίσα που μου αρέσει η ανταλλαγη απόψεων , αλλά στηρίζομαι στις γνώσεις που απέκτησα ως δασκάλα..και με βάση αυτες πορευομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα γιαγιάς είναι πονεμένη ιστορία την έχω ξανασυζητησει στο παρελθον και εδω στο μάμυ...

Δεν έχω πρόβλημα με τις γιαγιάδες αμαρτία ότι κι αν πώ..τον έχουν στα ωπα ωπα....! αλλά δε παυει να είναι αλλης νοοτροπιας απο τη δικη μου που ειμαι πολυ νεότερη και με περισσότερα πραγματα στο μαυαλουδάκι μου ...

οι γιαγιαδες ολα τα απλοποιούν τα κλασσικά ΟΛΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ.....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΑΘΑΤΕ ? ΕΣΕΙΣ ΔΕ ΜΕΓΑΛΩΣΑΤΕ? ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΥΤΑ///Α ΜΗΝ ΤΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΚΟΚΜΑΘΕΙΣ ..ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ........

Τα συνηθισα και αυτά...οπως και τις βλακέιες τυπου εισαι κακο παιδί δε σε αγαπώ...φαε να μη στο φαει ο λυκος...αλλά ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΩ..............ΣΤΡΕΦΙ ΠΑΝΕ ..ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΞΗ......ΕΚΠΕΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΗΚΟΣ ΚΥΜΑΤΟΣ...ΧΙΧΙΧΙΧ!

Οταν το συζητησα αυτο καποτε μου ειπαν δεν κανεις τιποτα ...εσύ σαν μαμά κα΄νεις αυτο που πρεπει και οι γιαγιάδες αυτο που ξερουν να κανουν ο Αγγελος θα τη βρει την ακρη....αλλωστε δε θα διαρκεσει για πολυ καιρό...ΛΑΘΟΣ Ή ΣΩΣΤΟ δεν ξέρω...

Είχα τρομερη αγωνία τι μπορεί να συμβαινει και να μη το μαθαινω ......αλλά θα τρελαινομουν αν συνεχιζε αυτό..και σταθμό να ληταν ακόμη χειροτερα...αρα εμαθα ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ ΟΣΟ ΕΠΙΠΟΝΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ...

Ευχομαι οσες δεν το έχετε αισθανθει να μη το αισθανθείτε ποτε!

Τωρα στο θέμα μου .....χθες συσητησα με την αδερφη μου η οποία έγινε έξαλλη .......! απο που και ως που ...η γιαγιά οκ αλλά η θεία..?

ναι πόνεσε η μπέμπα αλλά ας προστατευε τη μπεμπα και ας μιλουσε στον άγγελο οχι να φωναζε...

Και το πιο σημαντικό ΑΦΟΥ ΔΕ ΜΙΛΗΣΑ ΤΗΝ 1Η ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ...ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΔΙΝΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ...........

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΣΟΚΑΡΕ...επρεπε τελικά κατι να πώ....:unsure:

απο χθες εγινα χειροτερα....εννοειται οτι ενταξει 1 φορά δεν θα τραυματίσει την ψυχούλα ενος παιδιού αλλά αν σας πώ οτι χθες το απογευμα ολη την ωρα ο άγγελος γκρινιαζε και πετουσε πραγματα και μου εδειχνε τι εκανε στη μπεμπα ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΤΡΕΛΗ??????????????μπορεί και να είμαι τι να πώ!δεν του εδινα σημασία και με μάλωνε...κουνωντας το χερι του σαν να εβλεπα τη θεια του!:S

αλλά σας ειπα ετσι μεγαλωνει η θεια και το δικο της παιδί ...πολλές φορές ο αγγελος εχει κλαψει γιατι τρομαξε επειδη εκεινη φωναζε στο δικο της παιδί και ο αγγελος πεταχτηκε!αρα τι περιμένω! χαρακτηρες ειναι αυτοί!

Λαλα μου χαιρομαι πολύ που πάμε την κουβεντα παραπερα αυτος είναι ο στοχος μου οταν βαζω ποστ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μανουλίτσες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανούλα μου συμφωνώ αλλά κάθε παιδί με την ιδιοσυγκρασία του ...ποιος κανονας ειναι αυτός που λέει οτι η 1 ή οι 10 ή οι 15 φορές θα το επηρεάσουν...

πχ.αν ένα παιδί υποστεί σεξουαλική βία σημασία έχει πόσες φορές ??η 1 νομίζω είναι υπερ αρκετή..........:( τραβηγμένο το παραδειγμα αλλά για να σε κάνω να καταλάβεις το λέω...

μην ξεχνάμε οτι σε αυτη τη φαση λειτουργουν και σαν σφουγγαρι ......μιμουνται τα πάντα..........δεν ηταν και πολύ ωραιο το θεαμα να μιμειται τη θεια του...!!!!!!!!!!

βεβαια τα μωρα ξεχνουν ευκολα ισχυει και αυτό..αλλά άβυσσος τι γινεται απο εκει και πέρα...

μια φορά χτυπησα στο τραπεζι στη γωνια και ξεραθηκα (ξερετε εκει στο δαχτυλακι που μενεις ααααααααααα) και απο τη τσιτα μου εσπρωξα το τραπεζι και πεσαν ολα κατω....ο αγγελος με ειδε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

σε 10 λεπτά είχε κανει οτι ακριβως ΕΚΑΝΑ!!!!!!!!!!!!Αισθανθηκα πολύ άσχημα μόλις είχα μάθει στο παιδί μου οτι αν πονεσουμε αντιδρουμε ετσι...αντεδρασα στιγμιαια χωρις να σκεφτω οτι με βλεπει....

σας πληροφορώ οτι ακομη το κάνει .....μερικές φορές...η 1 φορά ήταν αρκετη ...αυτο εννοώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Νομίζω Βάνια ότι υπερβάλλεις λίγο..για να φτάσει το παίδί να γίνει έτσι σημαίνει ότι το περιβάλλον στο οποίο ζει υποστηρίζει τέτοιες συμπεριφορές. Με το να συμβεί 2-3 φορες στη ζωή του(μιλώντας για τις μικρές ηλικίες) δε γίνεται τίποτα ποσο μάλλον όταν τις περισσότερες ώρες της ημέρας ζει σε ένα περιβάλλον αγάπης , τρυφερότητας και κατανόησης. Τη θεια θα την δει 4-5-10 φορές;;Καιτις 10 να τον μαλώσει;;Αντε πες ότι γίνεται , που το θεωρώ λίγο απίθανο. Το πιο πιθανό είναι το ίδιο σου το παίδί να απο φευγει τις επαφές με αυτό το άτομο. Ποσο φυσιολογικό!! Μαθαίνει να κρατάει αποστάσεις απο μόνο του..Ξέρει ποια άτομα του φέρονται όμορφα και τα αποζητά και νιώθει όμορφα.Καταλαβαίνει πως υπάρχουν άνθρωπο <<κακοί>>και <<καλοί>>. Δεν το βλάπτουν τέτοιου είδους επαφές. ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ! μόνο αν γίνεται σε καθημερινή βάση..τότε ναι.Το μωρό ή το παιδί αποκτά επιθετική συμπεριφορά , γίνεται εσωστρεφές και μιλάμε πια για ένα παιδί που χρειάζεται ψυχολογική στηριξη. Συγχωρέστε με αν γίνομαι απολυτη , και δε θέλω να γίνω ίσα ίσα που μου αρέσει η ανταλλαγη απόψεων , αλλά στηρίζομαι στις γνώσεις που απέκτησα ως δασκάλα..και με βάση αυτες πορευομαι.

Tirogaridaki γεια σου... δεν ξερω πως σε λενε... εγω ειμαι η Μαρινα... κι'εγω για καθημερινη βαση μιλουσα η τελος παντων για συχνο φαινομενο... μπορει να μην συμβαινει συχνα αλλα συμβαινει... πολλες οικογενειες λειτουργουν με αυτον τον τροπο... δεν ειναι κακο να υπερασπιζεσαι τη γνωμη σου οταν εχεις επιχειρηματα... κι'εγω καμια φορα γινομαι απολυτη, οσο κι'αν δεν το θελω... λεμε την αποψη μας και γιατι οχι να μην το παμε και παραπερα... καλο ειναι να εχουμε ματια και αυτια ανοιχτα, και για μας και τα παιδια μας...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση μου ..και η δική μας η γιαγιά τώρα έιναι όλο γλυκες αλλά αν δεις πως μίλάει στα άλλα της εγγόνια που είναι μεγαλύτερα και κάνουν ζημιές..δε θέλω να τον αφήνω εκεί μεγαλώνοντας γιατί ξέρω πως θα λειτουργήσει και θέλω να τα αποφυγω αυτά από την αρχή. Δυστυχώς όμως όσο και να θέλουμε να προστατευσουμε τα παιδιά μας πρακτικά δε γίνεται να έιμαστε συνέχεια εκεί. Και ακόμη χειροτερα όταν δεν το μεγαλωνουμε εμείς...σιγουρα δεν μπορουμε να απαιτήσουμε από τον άλλο να λειτουργήσει όπως θα λειτουργούσαμε εμείς. Αν θέλετε καθίστε σπίτι να τα μεγαλώσετε..ίσως ακουστεί κάπως αυτό που λέω όμως έτσι είναι. Γι αυτό και πάντα επιλέγουμε το καλυτερο δυνατό πρόσωπο , που ξέρουμε ότι οι απόψεις μας κατα ένα μεγάλο ποσοστό συμβαδίζουν. Αλλιως..το στέλνεις σε έναν παιδικό σταθμό που εύχεσα οι εκπαιδευτικοι να κάνουν το ρόλο τους σωστά μαζί με άλλα 20 παιδάκι που προσέχουν..

Αυτο που κάνει τώρα ο γιος σου είναι γιατί δεν έχει συνηθίσει τέτοια συμπεριφορά ,προφανως επειδή δεν το έχει βιώσει ποτέ ξανά, και προσπαθεί να το καταλάβει. Να το φέρει πιο κοντά του στο μυαλό του. Δεν πρέπει να σε τρομάζει αυτο γιατί όπως είπα δεν είναι κάτι που επαναλαμβάνεται. ΑΠλώς το είδε του κέντρισε το ενδιαφέρον ακόμη και με αρνητικό τρόπο και προσπαθεί να το απομυθοποιήσει. Είναι μια συμπεριφορά ξένη προς αυτόν που μόλις γνώρισε. Σε λίγο καιρό θα το έχει ξεχάσει θα δεις, γιατί δεν το ζει καθεμέρα. Αν πιστευεις ότι έπρεπε να μιλήσεις , θεωρώ ότι η καλυτερη στιγμή ίσως να ήταν όταν ο μικρός δε θα ήταν μπροστα. Ετσι πιστευω εγω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανούλα ποτέ δεν απαίτησα απο γιαγιάδες αν διαβασες το μηνυμα μου ηταν ξεκαθαρο!!ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ! που σημαινει κάνω μοκολα αφου δε μπορώ να κάτσω σπιτι μου να το μεγαλωσω ετσι οπως θα ηθελα εγω σαν μαμα του -οπως προειπες.....-

αυτο δε σημαινει οτι οι γιαγιαδες δεν έχουν ευθυνη που κρατουν αυτα τα παιδιά ...και δεν εχουμε δικαιωμα να πουμε και κατι...ή να διορθωσουμε κάτι...

και το ξανα λεω ειμαι σχετικα τυχερη ο αγγελος περναει καλά με τις γιαγιαδες ...τις βλεπει και πηδα απο τη χαρα του....μην είμαι αδικη...

αλλο θέμα αυτο όμως!

συμφωνω να μιλησω μη οντας παρων ο αγγελος!!!!!!!!!!!!1τωρα δε νομιζω να το κάνω όμως ...απλά θα προσπαθω να μη πολυ συναντιομαστε!

φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μενα.

Αρχικά να σου πω να μην νιώθεις άσχημα που δεν ήσουν εκεί τη στιγμή που συνέβαινε. Αν μπορούσες, εκεί θα ήσουν σίγουρα ή στο σπιτάκι σας.

Πιστεύω ότι καλά έκανες και μίλησες στη θεία και να μην βαριέσαι να το κάνεις όταν αυτό είναι απαραίτητο. Το ότι το κράταει η γιαγιά δε σημαίνει ότι μπορεί να το μεγαλώνει όπως ακριβώς εκείνη θέλει. Οδηγίες για τον τρόπο χειρισμού του παιδίού πρέπει να παίρνει από σενα. Αυτό βοηθάει και όταν συμβαίνουν τέτοια περιστατικά με άλλους (όπως η θεία με την μπεμπούλα, η γιαγιά θα είχε επέμβει και θα χειριζόταν διαφορετικά όλο αυτό.

Προσωπικά πιστεύω ότι το υπερβολικό κατσάδιασμα και οι πολλές φωνές είναι ένα είδος βίας. Καμιά φορά μπορεί να πληγώσουμε κάποιον και ειδικά ένα παιδάκι, πιο πολύ αν του φωνάξουμε και του μιλήσουμε άσχημα παρά αν το χτυπήσουμε.

Επίσης θα συμφωνήσω μαζί σου που δεν υποτιμάς τον Αγγελάκο σου και του έχεις εμπιστοσύνη. Κάτι ανάλογο θα έκανε κι εκείνος στο τροφαντό δαχτυλάκι της μπέμπας. Παιχνίδι ήταν και τίποτα άλλο. Απλά δεν ελέγχει τη δύναμή του. Το έκανε η μανούλα στον Αγγελάκο που τον αγαπά, το κάνει και ο Άγγελος στην μπεμπούλα για να της δείξει πόσο την αγαπά.

Κράτα γερά και μην αφήνεις κανένα να πληγώνει το μωρό σου. Μη διστάζεις να δίνεις οδηγίες στον οποιονδήποτε συναναστρέφεται τον Άγγελό σου.

Φιλιά πολλά και συγνώμη για την πολυλογία.

Α! Εγώ δεν είμαι μανούλα και ίσως δεν στέκουν και πολύ αυτά που γράφω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μιλίνα μου είσαι πολύ γλυκιά και είμαι και εγω αυτης της σχολής !χιχιχι!αλλά δουλεύοντας χάνω επεισόδια και να τι παθαίνω...:angry:

ευχομαι να γινεις γρηγορα μανούλα και να "προστατευεις και εσυ ετσι το παιδάκι σου"

φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, να σας πώ την δική μου ιστορία σχετικά με το ανηψάκι μου: πριν παντρευτώ και γίνω η ίδια μανούλα (2 παιδιά έχω) ήμουν στους γονείς μου και εκεί ήταν και η αδελφή μου με τον γιο της (2 ή 2,5 ετών τότε), η μαμά μου ήταν λίγο άρρωστη στο κρεββάτι και ήθελε την ησυχία της. Το παιδάκι - ο Γιώργης - πήγε στην κουζίνα, άνοιξε όλα τα ντουλάπια, έβγαλε τα κατσαρολικά έξω έκανε την φασαρία του, πήεγ στον καναπέ που ήταν ξαπλωμένη η μαμά μου και χωροπηδούσε. Η καημένη μαμά μου του έλεγε: "Γιώργη φύγε από κει, μην το κάνεις αυτό" το παιδί συνέχισε, η αδεφλή μου απαθέστατη δεν του έκανε ούτε μια παρατήρηση! εγώ δεν άντεξα άλλο και του φώναξα, το απομάκρυνα και η αδελφή μου παρεξηγήθηκε γιατί του φώναξα! ε όχι πια είχα φτάσει στα όριά μου αφού η μάνα του δεν του έλεγε τίποτε τότε κάποιος έπρεπε!!! Ένα παιδί που δεν του έχουν φωνάξει ποτέ, παρά μόνο: "μη Γιώργη, όχι αυτό Γιώργη"!!! κλπ. δεν του έχουν δώσει ούτε μια στον πωπό του! Δεν είμαι υπέρ του ξύλου, αλλά καμμιά φορά όμως χρειάζεται και αυτό δλδ μια στον πωπό!! Η συμπεριφορά των γονιών του (της αδελφής μου και του γαμπρού μου) είχε σαν αποτέλεσμα το παιδί να είναι τελείως ανεξέλγκτο, να κάνει ό,τι αυτό ήθελε, να μην σέβεται τίποτε! Όταν πήγαιναν σε κάπιοιο φιλικό σπίτι τα διέλυε όλα!

Πέστε μου τώρα: και αυτοί του μιλούσαν αλλά αυτός συνέχιζε τις αταξίες του. Ποτέ δεν τον τιμώρησαν!! Δεν θα πρέπει να υπάρχει και κάποιου είδους τιμωρία στο παιδί, ώστε να καταλάβει ότι τα πάντα έχουν και κάποιο όριο?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...