Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναβολή γάμου λόγω ... πένθους;;;


maryloo28

Recommended Posts

Η ζωη ειναι ετσι..κ πρεπει να ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ!!

6 μηνες νομιζω οτι ειναι αρκετοι για το θειο..Σημασια ειναι να τον αγαπουσαν ,να τον εκαναν χαρουμενο κ οχι για το τι θα πει ο κοσμος!!

κι εγω εχασα τη μαμα μου πριν χρονια..και? πρεπει να σταματησω να ζω?

ποιος το ειπε αυτο?αλλο ο πονος..Υπαρχει κ αυτος μεσα στη ζωη..

ειναι χαρα που ενα νεο ζευγαρι θελει να ενωσει τη ζωη του..υπαρχει

αγαπη ,ονειρα για μωρακι...και ετσι η ζωη συνεχιζεται..........Ειναι το μελλον..το αυριο..το χαμογελο..η πινακιδα που μας δειχνει εμπρος!!

προσπαθησε να πεισεις με ωραιο τροπο τους αρνητικους σε αυτο τον..γρηγορο:ohmy: γαμο!Να σκεφτονται κ ναχουν τον θειο μεσα στην καρδια τους..μονο ετσι αυτος θα συνεχιζει να ζει!!κ οχι για τους ..τυπους....

Ενω τρελλανομαι για κρητη κ τους ανθρωπους της..(εχω ερθει 5-6 φορες)μερικες φορες οι παλιοι σκεφτονται σαν το 21!

να χαρεις κ να απολαυσεις το γαμο σου ευχομαι!! κ γρηγορα ενα μπεμπακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

Κοριτσάρες μου!!!!!!

6) ο άντρας μου προσπαθεί με πολύ γλυκό τρόπο να με πείσει για την αναβολή λέγοντας οτι το κάνουμε για χατήρι του θείου που πέθανε

7) ο αντρούλης μου μου είπε πως αν θέλω πάμε επιτόπου σε ένα δημαρχείο και παντρευόμαστε και να κάνουμε τον θρησκευτικό με όλα τα κομφόρ, λίγο αργότερα.

Αχχχχ, άτιμη κοινωνια!!!!!!

Σας ευχαριστώ και πάλι κοριτσάκια μου!!!!:kiss:

Νομίζω πως αυτά είναι που πρέπει να λάβεις υπόψη σου. Το πώς αισθάνεται ο άντρας σου.

Γνώμη μου είναι να το συζητήσεις μαζί του χωρίς να αισθανθεί οτι δείχνεις ασέβεια στο πένθος του και στην οικογένειά του.

Πάντως για να το ξεκαθαρίσουμε, ο γάμος είναι μυστήριο και δεν έχει να κάνει με το πένθος. Μάλλον για το γλέντι τίθεται το ζήτημα έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ!ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΤΣΕ ΘΑΝΑΤΟΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΑΜΟ1ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ!ΜΕΓΑΛΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ!ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΗΤΑΝ Ο ΘΑΝΟΝΤΑΣ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΜΗΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΓΑΜΟ ΣΑΣ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΚΟΝΤΡΑΡΙΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΙΛΗΣΤΕ ΟΙ ΔΥΟ ΣΑΣ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟΥ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΣΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρυλοο μου κ εμενα καπως ετσι εγινε...

8 χρονια μαζι κ ηταν να παντρευτουμε μαιο 2008 καλη ωρα οπως τωρα ετοιμαζαμε στο σπιτι μας κ τα σχετικα... τον σεπτεμβριο του 2007 πεθανε η γιαγια του αντρα μου 76 ετων ...

ολοι λεγαμε ακομα κ ο αντρας μου να γινει ο γαμος κανονικα μιας κ θα ειχανε περασει κ 9 μηνες απο το θανατο... η πεθερα μου ομως ειχε αλλα σχεδια μολις τις το ειπαμε φωναζε εκλαιγε δημιουργησε ενα πανικο...

ετσι κ εγω για να μην ξεκινησει ενας γαμος με τοσο γρουσουζιες λεω δν πανε να λενε αστο κανω 3 μηνες μετα αστις περασει... μολις εκλεισε χρονο το επομενο σαβατοκυριακο εγινε ο γαμος...

αρχες οκτωβριου 2008!! δν εχασα κ τπτ αλλα μονο που εγινε το δικο της ... τωρα εσυ κανε οτι καταλαβαινεις κ οτι λεει ο αντρουλης σου κ αφου εχεις το μερος της πεθερας σου μην σε νοιαζει!!! (οχι πως εμενα θα με ενοιαζε αλλα λεμε)!!

δν ηταν δα κ μικρος 90 χρονον μακαρι να παρουμε τα χρονια του κ ηταν κ ο αδερφος του πεθερου σου!!!

καντον λοιπον τον γαμο! η ωρα η καλη

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά! Το Σαββατοκύριακο έχει οικογενειακό συμβούλιο η οικογένεια του άντρα μου για να μιλήσουν για τον γάμο. (κανονικά δεν πρέπει να είμαι και εγώ παρούσα;;;;;) Την Δευτέρα θα ξέρω τελικά τι αποφάσισαν... λέω να δώσω τόπο στην οργή και να κάνω το χατήρι τους να μεταφερθεί ο γάμος για άλλους 6 μήνες.... αν κάνω του κεφαλιού μου και απαιτήσω να περάσει το δικό μου, θα φέρω σε δύσκολη θέση τον άντρα μου και θα παρεξηγηθώ με τα πεθερικά μου και δεν το θέλω(είναι καταπληκτικοί άνθρωποι).

Επίσης tetoulina ο θείος ηταν 53 και δεν είχε ο καημένος ούτε γυναίκα ούτε παιδια...

Αχ... υπομονή μέχρι την Δευτέρα να δούμε τι θα γίνει... θα σας ενημερώσω πάντως! Επίσης την Δευτέρα πάω και για χοριακή... :) επλίζω τουλάχιστον το αποτέλεσμα αυτό να είναι θετικό... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Maryloo τι εννοεις εχουν οικογενειακο συμβουλιο για να αποφασισουν για το γαμο??? :blink::blink: :woohoo: :S

Δλδ εκεινοι θα συσκεπτονται και θα βγαλουν την ετυμηγορια κι εσυ θα κοβεις βολτες στο διαδρομο περιμενοντας για την αποφαση του δικαστηριου???????

Φυσικα κ θα επρεπε να εισαι εκει και αυτοι να προσπαθησουν με ομορφο τροπο να σου εξηγησουν τα επιχειρηματα τους!!!!!

Κοπελα μου....Επειδη καμια φορα οι αντρες μας αργουν να ωριμασουν και να καταλαβουν τι τους γινεται.......

Πρεπει να παρεις τον καλο σου απ'το χερι και να του εξηγησεις(ομορφα σαν να λες παραμυθακι) τι σημαινει γαμος.Να κατανοησει πως οταν κανεις παντρευεται ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!!!! Αυτη η οικογενεια μπαινει ΠΡΩΤΗ κ στον ευρυτερο κυκλο της "κλεινει " και τις αλλες δυο προυπαρχουσες οικογενειες!!!!

Εσεις οι δυο μαζιιιι!Και μετα ολοι οι αλλοι.Πρεπει να σας αντιμετωπισουν σαν ΕΝΑ!

Ελπιζω να βγαλεις ακρη χωρις να χαλασει η ομορφη στιγμη που ετοιμαζεις!Καλα....αποτελεσματα!: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά συγγνώμη... εσύ γιατί να μην είσαι στο οικογενειακό συμβούλιο? Ξένη τους είσαι? Να το απαιτήσεις καλή μου να είσαι κι εσύ εκεί! Δεν το καταλαβαίνω αυτό... πάντως εγώ εμμένω στην αρχική μου θέση να κάνεις τον γάμο σου κανονικότατα, διότι γλυκειά μου, ουδείς ξέρει εκ των προτέρων τί του ξημερώνει την ερχόμενη μέρα!!! Καλημέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχετε δίκιο κορίτσακια μου.... νιώθω λίγο στο περιθώριο αφήνοντας να αποφασίσουν άλλοι για τον γάμο μου.... πρέπει και θέλω να είμαι παρούσα στην συζήτηση. Μόνο η γλυκεια μου πεθερούλα είναι με το μέρος μου και θα επιμείνει πολύ να γίνει κανονικά ο γάμος, αλλά πολύ φοβάμαι οτι επειδή στην προκειμένη περίπτωση και η πεθερά μου είναι "νύφη", δεν θα ακουστεί και πολύ ο λόγος της στην οικογένεια του πεθερού μου.

Ο Θεός βοηθός!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maryloo mou agapi mou...

kalimera kai apo mena...

Koritsi mou min afineis tous allous na apofasizoun gia sena sto ti tha kaneis esu me tin zwh sou kai me ton gamo sou ktl...

Eiste mazi tosa xronia re gmt...

Egw kserw pws 40 meres kanonika pernane kai meta kaneis oti thes...

Oxi kai enas olokliros xronos agapi mou...

Ax re agapi mou oti exeis na peis na tous ta peis kai min kruvesai...

Mila me ton antra sou sto ti thelei ekeinos kai meta na pate na tous to peite...

Den katalava,,,egw stin thesei sou den tha tous elega tipota tha kanoniza me ton antra mou sto ti theloume mazi,,,

Kai mia kali imera na pigenna na tous kalousa sto gamo mou pou tha ginei TADE IMEROMINIA...

Agapoulla mou sas euxwme ta kalitera...

Kai min afineis tous allous na apofasizoun gia sena...

Se filw...

Kai o theoullis mazi sou eee...

Na se dunati agapi mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια.... να τον κάνεις το γάμο σου και όπως επιθυμείς.. αμα θέλεις ανοιχτό και με γλέντι να τον κάνεις... είναι η μέρα σου και κοιτα να την ευχαριστηθείς οπως εχεις ονειρευτεί... οσο για τα σοηια και τον κοσμα ότι και να κανεις θα σχολιασει.. ο κακοπροέραιτος ανθρωπος μονο κακια μπορει να πει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

Έχετε δίκιο κορίτσακια μου.... νιώθω λίγο στο περιθώριο αφήνοντας να αποφασίσουν άλλοι για τον γάμο μου.... πρέπει και θέλω να είμαι παρούσα στην συζήτηση. Μόνο η γλυκεια μου πεθερούλα είναι με το μέρος μου και θα επιμείνει πολύ να γίνει κανονικά ο γάμος, αλλά πολύ φοβάμαι οτι επειδή στην προκειμένη περίπτωση και η πεθερά μου είναι "νύφη", δεν θα ακουστεί και πολύ ο λόγος της στην οικογένεια του πεθερού μου.

Ο Θεός βοηθός!!!!!

κοπελια εχεις την πεθερα συμμαχο και καθεσαι??!!!!

6 μηνες ειναι αρκετοι,και δεν ηταν 1ου βαθμου συγγενεια αυτος ο θειος.

Καλο ειναι να μην εχεις μουρμουρες απ την αλλη ομως οι ...μουρμουρες παντα θα υπαρχουν! Και αν εισαι εγγυος θα ντυθεις 6 μηνων νυφουλα?Δεν θα σαι και πολυ ανετα. Κανε το γαμο σου παιδι μου να το ευχαριστηθεις!!

Η ζωη συνεχιζεται,δεν γινεται να εξαρτιομαστε απο συγκυριες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν παντρευτηκα ειχαμε πενθος στην οικογενεια μου,η μανα της θειας μου και γιαγια της ξαδερφης μου (που ειμαστε δεμενες πολυ) ειχε πεθανει.Ηρθαν κανονικα στο γαμο απλως δεν χορεψαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

Καλημέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά! Το Σαββατοκύριακο έχει οικογενειακό συμβούλιο η οικογένεια του άντρα μου για να μιλήσουν για τον γάμο. (κανονικά δεν πρέπει να είμαι και εγώ παρούσα;;;;;) Την Δευτέρα θα ξέρω τελικά τι αποφάσισαν... λέω να δώσω τόπο στην οργή και να κάνω το χατήρι τους να μεταφερθεί ο γάμος για άλλους 6 μήνες.... αν κάνω του κεφαλιού μου και απαιτήσω να περάσει το δικό μου, θα φέρω σε δύσκολη θέση τον άντρα μου και θα παρεξηγηθώ με τα πεθερικά μου και δεν το θέλω(είναι καταπληκτικοί άνθρωποι).

Επίσης tetoulina ο θείος ηταν 53 και δεν είχε ο καημένος ούτε γυναίκα ούτε παιδια...

Αχ... υπομονή μέχρι την Δευτέρα να δούμε τι θα γίνει... θα σας ενημερώσω πάντως! Επίσης την Δευτέρα πάω και για χοριακή... :) επλίζω τουλάχιστον το αποτέλεσμα αυτό να είναι θετικό... ;)

Κατα τη γνώμη μου πρέπει να είσαι μπροστά όταν θα γίνει συζήτηση, μιας και σε αφορά αμεσα η υπόθεση του γάμου σου. Τί παει να πει οικογενειακό συμβούλιο χωρίς εσένα παρούσα.

Κατα τα άλλα νομίζω οτι σκέφτεσαι πολύ σωστά. Μην ξεχνάς πως αυτοί που μπορεί να πικαριστούν απο μια απόφαση που ίσως να πάρεις και λίγο εγωιστικά είναι οι συγγενείς σου. Και δη ο πεθερός σου που όπως λές είναι και καλός.

Τέλος ελπίζω να είσαι έγκυος και να πιεστούν κατ' αυτόν τον τρόπο, χωρις να φανεί οτι εσύ πιέζεις τις καταστάσεις.

Να ξαναεπισημάνω οτι απο τη στιγμή που παντρευόμαστε, αποκτάμε αυτομάτως και υποχρεώσεις.

Το να κάνετε γάμο και το τραπέζι να το μεταφέρετε στη βάπτιση το αποκλείεις εξ' αρχής;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maryloo28 Καλησπέρα!

Εγώ ανέβαλα το γάμο μου λόγω πένθους, αλλά αυτός που πέθανε ήταν αδερφός του πατέρα μου, ετών 33, λατρεμένο μου πρόσωπο και είχαμε μεγαλώσει μαζί σαν αδέρφια. Τα είχα κλείσει σχεδόν όλα για το γάμο μου, όμως ήμασταν όλοι τόσο χάλια ψυχολογικά που δεν μου έκανε αίσθηση να κάνω γάμο και γλέντι. Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης ήταν ότι η γιαγιά μου, η μητέρα του θείου μου, παρόλο τον πόνο της μάνας που έχασε το παιδί της μας προέτρεπε να κάνουμε το γάμο. Θα σε συμβούλευα λοιπόν να το ξανασυζητήσεις με τον άντρα σου και να βρείτε μια κοινή λύση. Να κάνετε αυτό που αισθάνεστε. Όσο για το τι θα πει ο κόσμος, εγώ πάντα λέω ο καθένας να κοιτάει το σπίτι του. Η ώρα η καλή λοιπόν (όποτε κι αν έρθει αυτή)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maryloo 28 καλησπερα και απο μενα...πιστευω οτι μετον αντρα σου πρεπει να συζητησετε το θεμα του γαμου και οχι με ολο τοσοι.Κατι που δεν καταλαβα .Στο οικογενειακο συμβουλιο που θα κανουν τα πεθερικα εσυ γιατι δεν θα σαι? Θα αποφασισουν αλλοι χωρις εσενα για το γαμο σου?Πιστευω οτι πρεπει να εισαι και εσυ στη συζητηση γιατι ειναι ενα θεμα που αφορα εσενα και τον αντρα σου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο χωριό μου λένε μια φράση: "Κίνησ' ο γάμος...". Αυτό τα λέει όλα. Αν οι διαδικασίες του γάμου ή έστω η απόφαση παρθεί τίποτα δε μπορέι να το γυρίσει πίσω. Ο γάμος δε σταματάει!!Δεν είναι μια απλή γιορτή. Ανοίγω τα φώτα για να γιορτάσω ή όχι. Πρέπει να πάρεις την υπόθεση στα χέρια σου. Τι οικογενειακά συμβούλια και κουραφέξαλα; Μην αφήσεις να σου πάρουν τον αέρα γιατί μια ζωή θα επεμβαίνουν μετά με αυτό τον τρόπο.

Ξέρω πολλές περιπτώσεις που πέθαναν οι παππούδες 2 μήνες πριν και ο γάμος έγινε. Έτσι είναι η ζωή. Κάποιος φεύγει αλλά και αυτοί που μένουν πρέπει να συνεχίσουν να ζουν. Και γλέντι αν θες να κάνεις κανονικότατο. Όπως και να το κάνουμε μεσολαβούν 6-7 μήνες. Και δεν πέθανε φαντάζομαι και κανένα νέο παιδί...

Σου εύχομαι να το πετύχεις

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!!!!!!!

Τελικά ο γάμος..... ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!!! Είμαι πολύ χαρούμενη!!!!! :)

Χθές έγινε το συμβούλιο με εμένα παρούσα και αποφασιστηκε οτι δεν θα αναβληθεί ο γάμος! Ας είναι καλά η πεθερά μου, η θεία του άντρα μου και η κουνιάδα μου!!! Σαν συνομωσία γυναικών ακούγετε ε; χαχαχιχιχαχα!!!!

Σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση και το ενδιαφέρον σας!!!!!!!

Είχα και μια υποψία για εγκυμοσύνη αλλά δυστυχώς σήμερα το πρωι απογοητεύτηκα.... :(

Δεν πειράζει όμως... τον επόμενο μήνα θα τα καταφέρουμε και θα είμαι μια πανέμορφη εγκυούλα χαζομανούλα στον γάμο μου!!!!!

Φιλιά Πολλά σε όλες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maryloo mou kalimera agapi mou...

Ax xarika kai egw twra mazi sou...

Kai eutixws pou eisouna kai esy parousa,,,

Den to katalava dld...{{{SWSTA}}}

Ax Re agapi mou sou euxwme kathe eutixia stin zwi sou e...

O theos mazi sou...

Kai polla polla filakia apo mena...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bravo bravo bravo!

παρα πολυ χαρηκα με τα νεα σου!

αφου να φανταστεις μπηκα επιτηδες στο φορουμ να μαθω τι εγινε με το οικογενειακο συμβουλιο!

μεγαλο πραγμα να εχεις την πεθερα με το μερος σου! καθαρισε η γυναικα παιδι μου! λιγο αργοτερα, οταν ξεχαστει καπως η φαση, να της κανεις ενα ωραιο δωρακι για να την ευχαριστησεις για την υποστηριξη της... νομιζω οτι θα το εκτιμησει πολυ...

φιλακια πολλα και φυσικα πολλες ευχες και μια γρηγορη εγκυμοσυνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κουκλίτσα μου!!! Τα θερμά μου συγχαρητήρια!!! Αυτό θα πει "ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΝΩΜΕΝΕΣ... ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΕΣ!!!" χιχιχιχι είμαι πολύ χαρούμενη για σένα, που τώρα πλέον πιστεύω ανυπομονείς ακόμη πιο πολύ να ντυθείς νυφούλα!!! Με το καλό!!! Και θα συμφωνήσω απολύτως με την Annamaria.b,κάνε της ένα δωράκι της πεθερούλας σου κάποια στιγμή! Δεν είναι όλες οι πεθερές... πεθερές!!! Αν με πιάνεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...