Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΛΙΚΟ ΟΞΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


vassiliki

Recommended Posts

Βασιλικη μου σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!Οτι καλυτερο!!!Μακαρι να μας πεις τα ευχαριστα!!!!Σε καταλαβαινω απολυτα καλη μου κι εγω παντα ειχα ολα τα συμπτωματα και προσεχα πολυ....χωρις να ημουν βεβαια χα χα χα !!!Τωρα ομως το ξεπερασα....λεω αν ειναι να ρθει θα ερθει οτι κι αν κανω πριν!!!ΚΑΙ παλι ελπιζω να εχεις σε λιγες μερες τα καλυτερα αποτελεσματα εξετασεων της ζωης σου!!!Φιλακια!!

clay μου οσο γι αυτο που ρωτησες χωρις να ειμαι εκατο τις εκατο σιγουρη νομιζω οτι δεν περιεχει φυλλικο οξυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν σε παρεξηγουμε. Στην ιδια φαση ειμαι και εγω. Περιμενω αυριο να αδιαθετησω. Δεν λυπαμαι τα λεφτα αλλα φοβαμαι μηπως το τεστ δειξει αρνητικο και ξενερωσω ασχημα παλι. Δεν ξερω τι να κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω οταν ημουν εγκυος επαιρνα το fιsiofol. Παντως καλο ειναι να παρεις αφου κανεις προσπαθειες για μωρακι. Το φολλικο οξυ εινα μεσα στα πρασινα λαχανικα οποτε μπορεις να το παιρνεις και φυσιολογικα μεσα απο τη διατροφη σου. Παντως πριν μεινω εγκυος εγω βοσκουσα πρασιναδες(σπανακι,μαρουλι,μαιντανο,καρδαμο,ροκα) καθε βραδυ σε σαλατα απο συνηθεια που τελικα φανηκε χρησιμη. Επισης αν καπνιζεις κοψτο για να εχεις ακομα πιο πολλες πιθανοτητες και να προλαβει ο οργανισμος να καθαρισει πριν φιλοξενησει το μωρακι. Καλη επιτυχια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκοψα το κάπνισμα πριν 2 μήνες, δυσκολεύτηκα γιατί ήταν αγαπημένη συνήθεια, με χαλάρωνε!! Τώρα όμως δεν το σκέφτομαι. Προσπαθώ να τρώω σωστά, θέλω να χάσω κιλά γιατί είμαι λίγο παχουλή, αν δεν το κάνω μόνη μου θα με αναγκάσει η γυναικολόγος. Στην 1η- αποτυχημένη-εγκυμοσύνη μόνο που δεν με έβρισε για τα κιλά μου- 1.55 ύψος, 62 κ. βάρος.

Σήμερα πονάει η κοιλιά μου όπως όταν περιμένω περίοδο και είμαι ανακατεμένη στο στομάχι. Βέβαια ταξίδεψα κιόλας, αλλά ποτέ δεν ανακατεύομαι στο ταξίδι. Δεν θέλω να αναπτερώνονται πολύ οι ελπίδες μου και αύριο αδιαθετήσω αλλά υποσυνείδητα το σκέφτομαι. Άλλωστε είναι νωρίς ακόμη, μόλις στον 2ο μήνα προσπαθειών. Κορίτσια στη 1η εγκ. έμεινα έγκυος με 3 προσπάθειες, όχι 3 μήνες,στις ΤΡΕΙΣ προσπάθειες του 1ου μήνα!! Αλλά ατύχησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασιλική μου καλησπέρα και απο μενα!!κανονικα οι γιατροι λενε οτι πρεπει να λαμβανεται το φιλισίν ενα τριμηνο πριν και ενα τριμηνο μετα την συλληψη του μωρού οχι για την γονιμοτητα αλλα γιατι μειωνει τις πιθανοτητες εμφανισης δισχιδης ραχη και δυναμωνει το νευρικο συστημα του εμβρυου...Απο πρωσοπικη εμπειρια με το που αρχισα να παιρνω φιλισίν έμεινα και έγκυος!!!!!δεν ξερω αν έτυχε!!!!παντως εμεινα κατευθειαν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ επειδή είχα πολυ χαμηλό σίδηρο και φεριτίνη (οι αποθηκες σιδήρου ήταν σχεδόν στο κατώτατο όριο) μου έδωσε η γυναικολόγος μου το filicine μαζί με ένα ακόμη σίδηρο και μου είπε να το παίρνω το πρωί χωρίς να έχω φάει τίποτα και μετά από καναμισάωρο να πίνω ένα ποτήρι χυμό πορτοκάλι ώστε να δημιουργείται μια όξινη ατμόσφαιρα στο στομάχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΛΛΙΚΟ ΟΞΥ,ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΑΠΟ ΒΛΑΒΕΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ!ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΙΝΕΙΣ!ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΝΑΙΜΙΑ!ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΦΟΛΙΚΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙ, ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ) ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΘΡΟΜΒΟΦΥΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ FILICINE ΓΙΑΤΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΘΡΟΜΒΟΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ, ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΟ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΓΗΤΟ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΦΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟ ΜΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FEROFOLIC (ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΣΩΣΤΑ) ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΦΙΛΙΣΙΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΦΕΡΟΦΟΛΙΚ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ FILICINE K TROFOCARD... META THN 14 EΒΔΟΜΑΔΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ FEROFOLIC KAI ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΤΟ TROFOCARD ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ... ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΛΙΚΟ ΟΞΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ... Κ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΡΩΓΟΝΤΑΣ Κ ΠΡΑΣΙΝΑ ΦΥΛΛΩΔΗ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΜΑΡΟΥΛΙ ΜΠΡΟΚΟΛΟ ΣΠΑΝΑΚΙ ΚΤΛ....ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΕΞΩ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΚΤΛ. ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ. ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΤΡΩΓΑ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΚΟΛΟ... ΤΟ ΕΙΧΑ ΤΣΑΚΙΣΕΙ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς κορίτσια ήρθε πάλι η τρισκατάρατη περίοδος και νωρίς νωρίς μη με αφήσει και περιμένω!! Αδιαθέτησα στις 25 μέρες, ο κύκλος μου έχει μικρύνει πάντως. Δεν πειράζει next month, τον επόμενο μήνα πάλι. Τουλάχιστον εν τω μεταξύ το γλεντάμε!! Χι, χι!

Νέα ερώτηση: λέω να πάρω τεστ ωορρηξίας, πότε ν'αρχίσω να μετράω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασιλικη καλημερα .Εγω ειχα παρει τεστ ωοροξιας πριν απο κανα διμηνο.Συγκεκριμενα πηρα το clear blue .To ξεκινας απο την δεκατη μερα περιπου.Εμενα μου εβγαλε οτι ειναι 14 η μερα.Παντως θα σε συμβουλευα να μην το παρεις γιατι θα σε αγχωσει περισσοτερο..Εγω το εκανα για ενα μηνα και μετα το σταματησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera Vasiliki. Kai ego exo akousei pos polloi giatroi dinoun to foliko oxu otan akoma xekinas prospatheies sillipsis...emena o giatros mou omos mou to edose otan ekleisa ton 3o mina egkimosinis...!!! Kalitera tha itan na rotiseis ton ginaikologo sou:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασιλικη μου δεν πειραζει μαζευεις δυναμη και αισιοδοξια για την απομενη φορα!Ολα θα πανε καλα!!!Θα δεις!Οσο για την παρακολουθηση της ωορηξιας εγω πιστευω οτι ειναι κατι καλο εμενα δεν με αγχωνει ισα ισα με κανει και νιωθω πιο σιγουρη...αλλα τεστ ωορηξιας δεν εχω κανει μονο με τον γιατρο...ελπιζω να βοηθανε!Καλη επιτυχια!!!Με το καλο να ρθει και το θαυματακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΕΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΙΔΗΡΟΥ.ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ''ΔΕΞΑΜΕΝΗ''.

ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟ ΕΠΙΝΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΣΙΔΗΡΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή σου ημέρα Vassiliki μου κι από μένα. Από την εμπειρία της καλύτερης μου φίλης έμαθα το εξής: είναι βασικότατο να παίρνουμε Φολλικό Οξύ πριν επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Η ίδια, για την ακρίβεια, είχε 2 απανωτές αποβολές κι όταν το έψαξε με τον γιατρό της, της χορήγησε Φολλικό Οξύ, που βέβαια την βοήθησε τελικά να γεννήσει ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Εγώ συγκεκριμένα, λόγω χρόνιας αναιμίας, παίρνω 2 φορές την ημέρα χαπάκια σιδήρου, που συμπεριλαμβάνουν και Φολλικό Οξύ. Καλή συνέχεια στις προσπάθειες σου! Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia kalimera!!

Me aformi thn erwthsh gia to felicine pou anamfisvhthta kanei kalo na rwthsw kai gia kati allo.. Exw akousei pws poli kalo kanei kai h vitamini E (EVIOL) den kserw leptomereies alla an isxuei mporei na xorhghthei mazi me filicine? kai pou kanei kalo akrivws otan mia kopela einai stis prospatheies.. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...