Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΛΙΚΟ ΟΞΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


vassiliki

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!! Μου είπε μια φίλη μου να πάρω φολικό οξύ τώρα που προσπαθώ για μωρό, γιατί αυξάνει την γονιμότητα. Η ίδια πήρε για 2 μήνες πριν μείνει έγγυος.Δεν ξέρω αν της το σύστησε ο γιατρός της ή όχι, ξέχασα να ρωτήσω. Υπάρχουν άλλες μαρτυρίες από κάποια απο εσάς υπέρ της χρήσης φολικού οξέος;Θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασιλικη καλησπερα και απο μενα....

ναι εχεις δικιο...και εμενα ο γιατρος μου το εδινε πριν την εγκυμοσυνη...βοηθαει σε κατι που εχει σχεση με τα κυτταρα ...δεν θυμαμαι ακριβως..παντως εχεις δικιο...φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοπελα μου,εμενα μου το συστησε ο γιατρος μου κ το πινω 1 χρονο τωρα καθε μερα, το φολικό οξύ δεν αυξανει την γονιμοτητα είναι μία πολύ καλή λύση για την πρόληψη επιπλοκών ειδικά στις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης (π.χ. μπορεί να αποφευχθούν ανωμαλίες του νευρικού σωλήνα).

Είναι λοιπόν σημαντικό να παίρνουμε ακόμη και πριν μείνουμε έγκυος και κατά τις πρώτες εβδομάδες τις εγκυμοσύνης.

Ξεκινησε το καλο κανει κακο οχι!!

Φιλακια και συντομα να χουμε ευχαριστα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Βασιλική! :)

Εγώ το παίρνω συνέχεια! Τότε που είχα μείνει έγκυος ο γιατρός μου το'χε ξεκινήσει από την πρώτη μέρα που του είπα ότι είμαι έγκυος. Στη συνέχεια, μετά την αποβολή, μου είπε να συνεχίσω να το παίρνω συνέχεια γιατί κάνει καλό στο αίμα. Κι έτσι, έχω ένα χρόνο τώρα που το παίρνω συνέχεια.

Σίγουρα κακό δεν κάνει, ίσα ίσα που λένε πως είναι καλό να το ξεκινάς πριν μείνεις έγκυος γιατί σταθεροποιούνται τα επίπεδα φολικού στον οργανισμό κι όταν ξεκινάει η εγκυμοσύνη έχεις τις απαραίτητες ποσότητες που χρειάζονται για να στηρίξουν το έμβρυο.

Ρώτα βέβαια και το γιατρό σου να δεις τι γνώμη έχει.

Φιλάκια!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχει σημασία η περίοδος (που εύχομαι να μην έρθει ποτέ!!). Πήγαινε και πάρε σ'ενα φαρμακείο τη Δευτέρα και ξεκίνα το! Εμένα μου'χε πει να το παίρνω μεσημέρι μετά το φαγητό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το παίρνω ένα χρόνο τώρα , ο δικός μου γιατρός μου είχε συστήσει συγκεκριμένα να παίρνω κάτι βιταμίνες που εκτός από φολικό οξύ έχουν και άλλα, Pregnacare λέγονται.. Μου είπε ο γιατρός ότι βοηθάει να έχουμε φολικό οξύ στον οργανισμό μας γιατί στην αρχή μιας εγκυμοσύνης βοηθάει στο νευρικό σύστημα του μωρού.

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσαρες μου, δηλαδη και εγω μπορω να αρχισω να περνω οπο οποτε θελω ???? δηλαδη βοηθαει στο να μεινει μια γυναικα εγκυος??? αμα ειναι να περνω δεκα κουτια τη μερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι, δεν βοηθάει στο να μείνεις έγκυος, βοηθάει όμως το αίμα το δικό σου κι όπως λέει και η Κατερίνα πιο πάνω, είναι πολύ καλό για την πρόληψη επιπλοκών ειδικά στις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης (π.χ. μπορεί να αποφευχθούν ανωμαλίες του νευρικού σωλήνα). Στις πρώτες μέρες της εγκυμοσύνης σχηματίζεται το νευρικό σύστημα του εμβρύου γι'αυτό και πολλοί γιατροί προτείνουν τη λήψη φολικού πριν την εγκυμοσύνη, έτσι ώστε να είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα όταν θα γίνει η σύλληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω βοηθάει επίσης στο να δημιουργηθεί καλύτερα το εσωτερικό της μήτρας που θα κρατήσει και θα θρέφει το μωράκι...

και μένα μου το σύστησε ο γιατρός μου, τον ρώτησα αν έχει σχέση με την χαμηλή χοριακή και μου είπε ότι βοηθάει σε κάθε περίπτωση και ότι είναι καλό για κάθε κοπέλα να το παίρνει τον πρώτο καιρό ή ακόμα καλύτερα πριν ακόμα συλλάβει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι πραγματι βοηθαει στην προληψη διαταραχων του νευρικου σωληνα του εμβρυου κατα τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης ,οπως επισης μειωνει τις πιθανοτητες αποβολης κατα το πρωτο τριμηνο.για να αποφευχθουν ολα αυτα ειναι σημαντικο να υπαρχει σε αφθονια στον οργανισμο.το χω ψαξει και εχω βρει οτι πρεπει προληπτικα να το παιρνουνε τρεις ή ακομα και 6 μηνες πριν απο καθε προσπαθεια για μωρακι!δεν κανει κακο σε τιποτα.το ξερω σιγουρα, απο τον αιματολογο που παρακολουθει την αδερφη μου που ειναι εγγυος.της ειχε πει να το παιρνει τρεις μηνες οπωσδηποτε πριν μεινει εγγυος οπως και εγινε.αντε και στα δικα μας!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera kai apo emena!

Eimai stin 8i bdomada kai mou exei dwsei kai emena o giatros mou foliko oksu. To pairnw to prwi molis ksupnisw. Prepei na exw fai i na eimai nustiki? Einai kalutera na to parw to prwi i kapoia alli stigmi tis imeras?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!! ειδα σε μερικες σελιδες για το φολικο οξυ, καιτο λενε φυλικο οξυ!! πως να το ζητησω στο φαρμακειο??? πρεπει να εχω συνταγη?? ξερουμε ποσο κανει?? τι ωρες πρεπει να το παιρνουμε??? ποπο ερωτησεις.....σας επριξα!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ παιρνω το filicine 5mg. Δεν το έγραψα στο βιβλιάριο. Κοστίζει 1.69€ Το παίρνω κάθε πρωί, μόλις ξυπνήσω (δεν ξέρω αν κάνω σωστά). Αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To filicine παίρνω κι εγώ, αλλά εμένα μου'χε πει το μεσημέρι μετά το φαγητό. Δεν τον ξαναρώτησα να σου πω την αλήθεια.. απλά το παίρνω μετά το φαγητό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε κοριτσάκι μου... πήγαινε πάρε, κακό δε θα σου κάνει!

Αν πας σε οποιοδήποτε φαρμακείο και πεις θέλω filicine, θα στο δώσουν. Δε χρειάζεται συνταγή και δεν είναι ακριβό. Λιγότερο από 2 ευρώ. Θα παίρνεις ένα την ημέρα. Τώρα για το πότε, σου είπα και πιο πριν, εμένα μου'χε πει το μεσημέρι μετά το φαγητό. Αλλά πολλές φορές το πίνω και πιο αργά, γιατί συνήθως τρώω πιο αργά, μετά τη δουλειά. Άλλα κορίτσια έγραψαν ότι το πίνουν το πρωί. Δε νομίζω πως είναι τόσο σημαντικό το τι ώρα θα το πάρεις. Ρώτα και τον φαρμακοποιό, συνήθως αυτοί ξέρουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ωραια!!! θα παω να το παρω!!! πολυ χαρηκα που υπαρχει ενα φαρμακακι που βοηθαει το μωρακι οταν ερθει.. ευχαριστω θειουλα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει να οργανώσω μια συνάντηση "η crazy και τα ανίψια της"!!!! :) :) :)

Αλλά πρέπει να'ναι πανελλαδικής εμβέλειας!!! χιχιχιχι.. για να μην είναι παραπονεμένες οι ανιψιές εκτός Αθηνών! :P :p

Θα'ρθεις την Κυριακή;;; Άντε, έλα!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω κι εγωωωωω!!!Γεια σου βρε Θειουλα!!!!Η λατρεμενη μας Θειουλα!!χι χι χι χι...:laugh: :laugh:

Κι ας μην χρειαζεται δλδ μπορουμε να το παρουμε?Εγω προς το παρον παιρνω σιδηρο...γιατι εχω χαμηλη την φερριτινη,τις αποθηκες του σιδηρου...Μολις τελειωσουν αυτα θα μπορω να παρω το φυλλικο οξυ?Η τα παιρνουν και μαζι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας. Θα πάρω και τη γυναικολόγο μου να δω τι μου προτείνει αυτή. Σίγουρα συστήνεται αφού το έχετε πάρει τόσες πολλές. Καλή επιτυχία σε όλες σας. Εγώ είμαι εις αναμονή για περίοδο ή για τεστ εγκυμοσύνης. Είμαι στην 24η μέρα, από σήμερα εως τις 28 μπορεί να αδιαθετήσω. Έλεγα να πάρω τεστ και να το κάνω αύριο το πρωί αλλά λυπάμαι τα χρήματα, ή δεν θα δείξει ή δεν θα είμαι έγγυος. Προς το παρόν φαντασιώνομαι ότι έχω αναγούλες και προσπαθώ να μην σηκώνω τίποτα βαρύτερο των 500 γρ. Τι παλαβομάρα!! Μην με παρεξηγείτε, ανυπομονώ για ένα μωράκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...