Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΙ ΟΝΟΜΑΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ


zetoyla

Recommended Posts

Τα 'χω πάρει με τις πεθερες!!!!:angry: :angry: :angry:

Να έχουν τις νύφες τους στο φτύσιμο και μόλις έρθει το μωρό να απαιτούν να βγει το όνομα τους! Γιατί??Για να το παίζουν ιστορία στον κόσμο!!! Σορυ Καρμεν αλλά δεν θα το δεχόμουν με τίποτα!Δηλαδή οι άντρες μας να ακούν τις μαμάδες τους και να μην σέβονται και την άποψη των γυναικών τους??? Ε όχι!!!Δεν είναι το όνομα, απλώς εκεί φαίνεται το πόσο μας υπολογίζουν!!!:angry:

Να παίρνει τηλ κ τη μάνα σου και να λέει ότι θα βγει το όνομα της και ας μη το θες εσύ??? Τι λές τωρα!!! Θα κατόστρωνα σχέδιο εξόντωσης της!!! Μιλάμε για μεγάλη κακία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καρμενίτσα μου σου έχω ξαναπεί την άποψη μου για το θέμα ''όνομα'' αλλά και για την δική σου περίπτωση;) Κακώς υποχώρησες και αφού τελικά θα βγάλεται την μπουμπού σας Γεωργία(εμένα προσωπικά μου αρέσει σαν όνομα)νομίζω το πως θα την φωνάζεται θα πρέπει να είναι δικη σου επιλογή.Εξάλλου με αυτό το όνομα θα συστήνεται στους φίλους της,με αυτό το όνομα θα γελάσει,θα χαρεί τα παιδικά της χρόνια και αργότερα με αυτό το όνομα θα επιτυχει,θα ερωτευτεί,θα γίνει μητέρα...Το Γεωργία θα την συντροφέυει σε πολύ λίγες στιγμές της ζωής της και κυρίως σε επίσημα έγγραφα;) Τελικά θα ακούγεται η δική σου επιλογή και άσε την πεθερά σου να περιφανευεται για την μικρή Γεωργία(χιχι :P )

MariaIoanna συμφωνώ απόλυτα με όσα έχεις πει μέχρι τώρα!:laugh: Μμμμ τι λες να κάνουμε ένα ...φεμινιστικό ποστ?:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Αν και δεν έχω ακόμη παιδιά αυτό το θέμα το έχω σηζητήσει με τον άντρα μου και επειδή είναι από χωριό- Θεσσαλός, είναι πολύ πίσω οι άνθρωποι- θέλει ντε και καλά αν κάνουμε αγόρι να το πούμε Κωνσταντίνο, το όνομα του πατέρα του που πέθανε πολύ νέος και αν είναι κορίτσι τις μαμάδες μας- τις λένε και τις 2 Ελένη- και το όνομα του αδερφού μου που τον χάσαμε από ατύχημα. Έτσι έχουμε Ελεάννα- από Ελένη Ιωάννα. Το τι Δάφνη, Δανάη, Ιφιγένεια, Αλέξιο του έχω προτείνει...ανένδοτος. Μια μέρα τσακωθήκαμε άσχημα γιατί δεν λαμβάνει καθόλου υπ'οψη τις επιθυμίες μου, και στα μέρη του είναι πολύ κολλημένοι οι άνθρωποι.

Καρμενίτσα να λες το παιδάκι σου Γεωργία, είναι καλύτερα τα ολόκληρα ονόματα, θα το συνειδητοποιήσει το παιδί όταν μεγαλώσει. Η κουμπάρα μου έβγαλε και τα δύο της παιδιά με τα ονόματα των πεθερικών της παρ'ολο που η πεθερά της δεν τη βοήθησε καθόλου και έλεγε: εγώ ήθελα παιδιά, δεν με ενδιέφεραν τα ονόματα, ας τα λένε όπως θέλουν.

Διαφωνώ με το να στήστε θέατρο αλλάγής ονόματος στην εκκλησία, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά!

Φιλενάδα που θα βαφτίσεις το κοριτσάκι σου Βασιλική, επειδή έτσι λένε κι εμένα, το όνομα είναι καλύτερο ολόκληρο. ¨Οταν ήμουν μικρή το θεωρούσα αυστηρό, οι δικοί μου με φώναζαν Βάσω, πολύ φαντασία είχαν, και όταν πήγα Αγγλικά η δασκάλα μου με φώναζε Βίκυ και λάτρεψα αυτό το όνομα. Συστηνόμουν και ως πρόσφτα Βίκυ. Τώρα όμως προτιμώ το Βασιλική, αλλά δεν μπορώ να φορτωθώ και 3ο όνομα. Το χρησιμοποιώ στις internet επαφές μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι γι αυτο με την αλλαγη στην εκκλησια ουτε εγω συμφωνώ γιατι δεν θελω να χαλασω τις σχεσεις με την νονα μας η οποια ειναι αψογη. Απλα σημερα που θα βγουμε ολοι μαζί παλι θα προσπαθησουμε να του ξανακανουμε την κουβεντα περι υποκοριστικού. Κ εδω επειδη ακριβως ειναι μικρο το μερος γινονται ολα αυτα. Σε πολλους γνωστους μας που εβγαλαν τα παιδια τους οπως ήθελαν δεν πηγαν καν οι γονεις στην εκκλησια και μιλιουνται μονο και μονο για τα τυπικα. οπως καταλαβαινετε δεν θελω να φτασω και σ αυτο το σημειο. Και δεν εννοω τους δικους μου εννοω το αλλο σοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας ελπίσουμε να τον πείσεις, καλή επιτυχία σου εύχομαι. Αυτό με τα ονόματα δεν το καταλαβαίνω, αν ο άντρας δεν έχει ανοιχτό μυαλό αυτά συμβαίνουν.Απ'τη μία το παίζουν άντρες αυτονομημένοι και βαρβάτοι και από την άλλη να μην χαλάσουν το χατήρι της μανούλας!! Εμένα ο δικός μου θα με πάει να ζήσω σ'εκείνο το οπισθοδρομικό χωριό που σας έλεγα- εντάξει, στην κοντινότερη πόλη- για να μην είναι η μανούλα του μόνη της. Ευτυχώς που του ξέκοψα ότι δεν πρόκειται να την πάρουμε να μείνει μαζί μας. Και γι'αυτό προέκυψε ο τσακωμός για τα ονόματα, και θέλει να μείνουμε στον δικό του τόπο και τα παιδιά μας όπως τα θέλει αυτός- ακόμα δεν τον είδαμε... Και μόνο σ'αυτά τα θέματα είναι έτσι, κατά τ'άλλα γίνεται χαλί να τον πατήσω, αλλά στα πιο σοβαρά μη στενοχωρήσει τη μανούλα!! Εμένα δεν μ'έκανε μανούλα; Είναι ευτύχημα που οι μανάδες μας έχουν το ίδιο όνομα αλλιώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vassiliki έγραψε:

Καλησπέρα! Αν και δεν έχω ακόμη παιδιά αυτό το θέμα το έχω σηζητήσει με τον άντρα μου και επειδή είναι από χωριό- Θεσσαλός, είναι πολύ πίσω οι άνθρωποι- θέλει ντε και καλά αν κάνουμε αγόρι να το πούμε Κωνσταντίνο, το όνομα του πατέρα του που πέθανε πολύ νέος και αν είναι κορίτσι τις μαμάδες μας- τις λένε και τις 2 Ελένη- και το όνομα του αδερφού μου που τον χάσαμε από ατύχημα. Έτσι έχουμε Ελεάννα- από Ελένη Ιωάννα. Το τι Δάφνη, Δανάη, Ιφιγένεια, Αλέξιο του έχω προτείνει...ανένδοτος. Μια μέρα τσακωθήκαμε άσχημα γιατί δεν λαμβάνει καθόλου υπ'οψη τις επιθυμίες μου, και στα μέρη του είναι πολύ κολλημένοι οι άνθρωποι.

αχ vassiliki εγω εχω αντρα θεσαλλο(πεθερος) και πεθερα αρβανιτισα.

Φανταζεσαι τι θα γινοταν αν δε εβγαζα τα ονοματα τους ?????

Χ Α Μ Ο Σ

Αλλα να σου πω την αληθεια δεν με ενοχλει και τοσο.Μου το ειχε ξεκαθαρισει απο την αρχη οτι επειδη ειναι μοναχογιος-μοναχοπαιδι θελει να βγαλει τους γονεις του γιατι δεν υπαρχει καποιος αλλος για να ακουσουν το ονομα τους,οι γονεις μου εχουν ακουσει τα ονοματα τους οχι ομως οτι δεν θα ηθελα να βγαλω και εγω καποιον απο τους 2.

Στην αρχη τσινησα λιγο καθοτι δεν τα πηγαινα και καλα με την πεθερα και ελεγα θα την φωναζω αλλιως π.χ. ντεπυ (απο δεσποινα) αλλα στην πορεια αλλαξα.Οτι και να ειχα με την πεθερα μου το ξεπερασα,σταματησα να δινω σημασια και ολος ο κοσμος πλεον ηταν η κορη μου εστω και αν ειχε το ονομα της.

Ειναι το παιδι μου....

Εγω το ειχα στην κοιλια 9 μηνες.....

Εγω το γεννησα......

Γινεται να μην το αγαπαω επειδη εχει το ονομα της πεθερας???????

Τωρα τον μπεμπη μου θα τον βγαλω το ονομα του πεθερου για να συνεχιστει και το ονομα αλλα δεν με απασχολει και κοθολου.

Παρακαλω να ειναι γερα τα παιδια με οτι ονομα και αν εχουν.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ego koritsia den ta katalaveno auta ta pragmata....to onoma tou paidiou einai epilogi k ton 2 (ginaika-antras) ti sxesi exoun oi papoudes k oi thioi k mpla mpla mpla...diladi an dosoume to onoma tous tha agapisoun to paidi k emas??? apo ekei fenete i ektimisi mas ??? stis perisoteres periptoseis xanete i ektimisi giati mas anagkazoun na kanoume kati pou den theloume!!!!

Emena tin pethera mou tin lene Rigoula k ton pethero mou Kariofilli...ti tha ginei dld pou perimeno gio???? Ooooooooxxxiiiiiiii lipamai alla ego den exo skopo na travmatiso ta paidika xronia tou paidiou mou gia na tous kano to kefi tous.... fantastite ligo eikona.... tha girisei kapoia mera o gios mou apo to sxoleio me klamata k tha mou pei " se miso mama.....ti onoma mou dosate???? Ola ta paidakia sto sxoleio me koroidevoun"

Ti lene more????? Gia poion ta kanoume ta paidia, gia autous i gia emas?????

Opos katalavenete aggixate ena evairesthito simeio mou....

:angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβώς για τον ιδιο λογο εκνευριζομαι κ εγω γιατι αν κρινεται το αν θ αγαπανε το παιδι μονο αν βγαλουμε τ ονομα τους τοτε τι σοι αγαπη ειναι αυτη. Δεν το καταλαβαινω εγω προσπαθω να μπω στην θεση τους ολων αυτων που ειναι κολλημενοι και λεω οτι οταν θα ερθει η ωρα με το καλο να γινω κ εγω γιαγια δεν θελω με τιποτα να βγαλουν τ ονομα μου. Θα μ αρεσει να βγαλουν αυτο που θελουν και να ταιριαζει στο παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ καρμενιτσα μου τι μου θυμισες!!Στη πρωτη μου κορουλα η πεθερα μου η αρβανιτισα που εχει 2 γιους παρακαλω δεν ηθελε το ονομα της πριν γεννησω γιατι λεει στενοχωρηθηκε που ηταν κοριτσι!!!Ετσι μας προτεινε η μητερα μου να δωσουμε στη μικρη το ονοματης και συμφωνησαμε αφου αλλωστε οι γονεις μου μας βοηθανε αφανταστα.Μολις ομως γεννησα η πεθερουλα μου το ειδε λεει και το αγαπησε και ηθελε να παρει το ονομα της!εμεις ομως το ειχαμε ταξει στη μανα μου πως να το παρουμε πισω? Ετσι αρχισανε τα ΟΡΓΑΝΑ.Περασα απο ολα τα σταδια.Πηγαιναμε σπιτι τους με το μωρο και δεν μου μιλουσαν,επαιρνε τηλεφωνο στο σπιτι μας με μου ζητουσε τον αντραμου στον πλυθηντικο,απειλουσε οτι δεν θα ερθει στην βαπτιση και πολλα αλλα ....Τελικα η βαπτιση εγινε ,αυτη δεν μου μιλουσε σχεδον καθολου ουτε και ο πεθερος με τον κουνιαδο και κατσανε σε αλλο τραπεζι.Φυσικα δεν καλεσε κανεναν δικο της.Τωρα μετα απο 12 χρονια θα βαπτισουμε την δευτερη κορουλα μας θα δωσουμε το ονοματης,οι σχεσεις εχουν τυπικα αποκατασταθει απο πολυ πιο πριν, γιατι καταλαβε οτι δεν θα μας βλεπει και πολυ αν δεν ειμαστε καλα,και μου το παιζει και οτι δεν την νιαζει να την βγαλουμε την μικρη οποως θελουμε!Μαλιστα το πασχα μου ειπε το θεικο"Γιατι στην μεγαλη που εβγαλες την μανα σου ειχα προβλημα?"δεν της απαντησα καθολου.Δεν εχω καμια ορεξη να ξαναζησω τα παλια.πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να διαλεγει το ζευγαρι το ονομα του παιδιου αλλα δυστυχως στην ελλαδα αυτο ειναι ακομα δυσκολο γιατι μετα λουζεσαι τις επιπτωσεις καθημερινα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο ακριβώς ειναι το θέμα ηλιαχτίδα οι επιπτώσεις και τα επακολουθα. Ειναι λες και ζουμε εκατο χρονια πισω. Να χαιρεσαι τα παιδακια σου και με το καλο η βαπτιση της μικρης σου. Απλα τα ειχα φανταστει ολα τοσο ωραια για την βαπτιση της μικρης μου μπουρμπουληθρας και το μονο που μου χαλαει την διαθεση ειναι αυτο το θεμα του ονοματος και οτι η πεθερα καμαρωνει σαν γυφτικο σκεπαρνι ημαρτον πια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καρμενιτσα μου πιστεψε με εγω περασα τοσα πολλα που στο τελος παρακαλουσα τον αντρα μου να βγαλουμε το ονοματης να ησυχασουμε και αυτος ειχε νευριασει και ελεγε οχι τωρα δεν θα το παρει δεν ειμαστε τα παιχνιδακια της!εκλαιγα καθε μερα απο αυτα που μου εκανε μου κοπηκε το γαλα φοβομουνα μη κανει σκηνη και χαλασει την βαπτιση και τελικα ημουνα χαλια εκεινη την ημερα και δεν εκανα τιποτα για στολισμους και τετοια.Τωρα θα στολισω τα παντα απο το αχτι μου!!!Καλητερα μια βαπτιση με το ονομα της και οπως τη θες παρα αυτο που περασα.Τωρα κανω τη χαζη και μεχρι μπομπονιερες μου πλεκει για την μικρη με το βελονακι σε ολα τα χρωματα!την εχω βαλει να πλεξει 150!!!χι χι χι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα κανεις αυτη ειναι η τιμωρια της. Μπα δεν πτοουμαι για θεματα στολισμου και τετοια τα χω ολα ετοιμα απλα εκνευριζομαι να την βλεπω οταν κοκορευεται και το λεει παντου δεν αντεχω εν τω μεταξυ δεν την συμπαθουν και πολλοι κ ολοι μου λενε μα γιατι θα βγαλεις το ονομα αυτηνης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα το συζητήσω και παλι με την νονά μας οποτε βρεθουμε οι δυο μας να δουμε τι μπορουμε να κανουμε γιατι μου καθεται στον λαιμό. Χθες ηρθε παλι και κοκορευοτανε ενω βλεπει οτι δεν τα σηκωνω αυτα. Μονο που δεν την πεταξα εξω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα!!!Βρε αγαπη μου Κοιταξε να τα βρεις εσυ με τον αντρα σου στο πως θα φωναζετε την μικρη και ασε την πεθερα να κοκορευεται λογικο ειναι οτι θα το παρει πανω της

Εσυ χαλιεσαι και ο αντρας σου

Η πεθερα το βλεπει οτι εκνευριζεσαι και αν δεν τα πατε και καλα μονο χαρα της δινεις με αυτο

Επισης ακομα και εγω που εχω καλες σχεσεις με την πεθερα ξερω οτι αν τσακωθω για το παραμικρο μαζι της μετα θα ειμαστε συνεχεια στα μαχαιρια γιατι αλλο να τσακωθει ο γιος και αλλο η νυφη :S

Καλο ειναι να λες στον αντρα σου τι σε ενοχλει και να αφηνεις αυτον να τσακωνεται με την μαμα του οπως και εσυ αν τυχει και σου πει οτι τον ενοχλει κατι που κανει η μαμα σου θα τσακωθεις (θα βαλεις χερι στην δικια σου)

Αλλα για το ονομα συζητησε το ηρεμα μαζι του δειξε του οτι δεν εχεις προβλημα στο να παρει το ονομα της μανας του αλλα οτι απλα δεν σου αρεσει το συγκεκριμενο ονομα ατοφιο και σου αρεσουν 2-3 παραλαγες βαλε του κατω και τα υποκοριστικα που σου αρεσουν και αστην να κοκορευεται

αμα βαλεις λιγη τσαχπινια λιγο ναζι ( κατι σε τζουτζουκο μου αγαπη μου μωρο μου να τον εχεις και αγκαλια )καθως θα συζητας για τα υποκοριστικα πιστευω οτι αρχισει να χωνευει την ιδεα οτι μπορει να την φωναζεται με καποιο υποκοριστικο της Γεωργιας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...