Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΙ ΟΝΟΜΑΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ


zetoyla

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην χαλατε τις καρδιές σας για το όνομα, δεν είναι άλλωστε και απαίσιο. Θα μπορούσατε να την φωνάζετε Τζωρτζίνα ή Τζίνα ή ότι άλλο βγαίνει απο το όνομα.

Σκέψου θετικά και μην στεναχωριέσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΡΜΕΝΙΤΣΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ. ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΥΠΟΚΟΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. "ΤΟ ΚΑΘΕ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΣΧΗΜΟ ΟΝΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ" ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη σπαταλάς την ενέργεια σου για ανούσια πράγματα!

Το όνομα είναι λεπτομέρεια!

Να είναι καλά το μωράκι σου...

Άλλωστε, δεν είναι και τόσο απαίσιο!

Εγώ προτιμώ τα βαπτιστικά ονόματα και όχι τα υποκοριστικά!

Πάντως το Ζωρζετ είναι πολύ "θείτσικο"!

Τι να πω κι εγώ που θα βάλω το γιο μου Άνθιμο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι βάσανο κι αυτό με τα ονόματα!

πω πω ...

οι περισσότερες παρεξηγήσεις γίνονται με τη βάφτιση.

το ξέρω πως είναι η παράδοση, αλλά δε 8α ήταν καλύτερα αν

το ζευγάρι ήταν ελέυθερο να επιλέξει το όνομα του παιδιού του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργια ειναι το ονομα της πεθερας σου να υποθεσω?????

ΤΟ ζετα αν και δεν μου ερχεται ο συνειρμος οταν ακουω το ονομα οτι βγαινει απο το γεωργια ( ζωρζετ ) ειναι μια χαρα επισης τα ονοματα που σου ειπε η mirlitsa ειναι πολυ ομορφα και σαν τελευταια λυση εστω το Γωγο

Αλλα απορια γιατι αντι αντι να τσακωνεστε εσεις για το ποιο ονομα θα βγει δεν συζητατατε την λυση να βγαλετε ενα ασχετο ονομα που να μην υπαρχει στο οικογενοιακο δεντρο για να μην εχετε αντιπαραθεσεις με τους συγγενεις???????

Και ετσι θα ειναι ολοι μουτρωμενοι και δεν θα μπορει να πει ουτε η μια μανα ουτε η αλλη τιποτα γιατι δεν βγηκε το δικο της ονομα

Και σε οποιον αρεσει διαφορετικα ξυδι αυτο θα το συνιθισουν με τον καιρο

φυσικα πρωτα πρεπει να το συζητησεις με τον αντρα σου

Γιατι ενταξει θα βαπτιστει γεωργια το μωρο αλλα γιατι πρεπει να την φωναζεις και ετσι εφοσων δεν σου αρεσει στο ακουσμα για αυτο το λογο βγηκαν και τα υποκοριστικα??? καλο ειναι να βρειτε μια λυση που να ικανοποιει και τους δυο χωρις ομως να λαμβανετε υποψη τους γονεις σας

αν την μανα σου την ελεγαν παγωνα και ειχαν συμφωνησει ολοι οι αλλοι συγγενεις μαζι με την πεθερα σου να βγει ετσι γιατι θα επρεπε να την φωναζει και παγωνα οποσδηποτε

ας ερθει και αυτος στη θεση σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρμεν καλημέρα και χρόνια πολλά!! Το ότι στο επιβάλλουν είναι ότι χειρότερο! Εγώ δεν ξέρω αν θα το δεχόμουν:angry: Μου τη δίνει ρε παιδί μου όταν γίνονται κάτι τέτοια! Εγώ είμαι της άποψης ότι τον πρώτο λόγο για το μωρό τον έχει η μαμά λίγο παραπάνω από τον μπαμπά! Τόσα τραβάμε να τα φέρουμε στη ζωή και να τα μεγαλώσουμε, βάζουμε στην άκρη τη ζωή μας, τη δουλειά μας κλπ και ξαφνικά έρχονται οι τρίτοι να κάνουν κουμάντο!:angry: Τρίτους εννοώ τους γονείς και τα πεθερικά! Και φυσικά πρήζουν και τους μπαμπάδες να γίνει το δικό τους:ohmy: Ευτυχώς ο σύζυγος μου ανήκει στην άλλη κατηγορία που δεν δίνει καμία απολύτως σημασία σε όσα λένε και θέλουν οι γονείς του γιατί αλλιώς δεν ξέρω πως θα το αντιμετώπιζα:huh: Είναι και περίεργοι άνθρωποι οι δικοί του και άσε... Ο άντρας μου φρόντισε από πολύ νωρίς να με ενημερώσει περι τίνος πρόκειται και να με προστατέψει από αυτούς και τα σχόλια τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΜΑΛΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΧΑΛΑΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ Η ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ? ΘΑ ΤΟ ΑΓΑΠΙΣΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣ ΓΩΓΩ Η ΓΙΩΡΓΙΤΣΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρμενίτσα, καλημέρα! Έψαξα στο internet και τα υποκοριστικά που δίνει για το Γεωργία είναι τα εξής: Γεωργούλα, Γιωργούλα, Γιωργίτσα, Γίτσα, Γωγώ, Ζωρζέττα, Ζέτα, Ζέττα, Γεωργουλα, Γιωργουλα, Γιωργιτσα, Γιτσα, Γωγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερεις τι εκανε η νονα μου οταν με βαφτιζαν????

Η μανα μου ηθελε να με βγαλει Μαρια

Ελα ομως που η Νονα ειχε αντιθετη αποψη και ηθελε να βγαλει το ονομα της!! Και ετσι λοιπον οταν ο παπας ειπε πρωτη φορα βαπτιζεται η δουλη του θεου και περιμενε να ακουσει το ονομα για να το πει και αυτος πριν καν μιλησει η μανα μου πεταχτηκε και ειπε το δικο της!!!!!!!!!!:laugh: :laugh: :laugh: και ετσι αντι Μαρια που με ειχε ταξει βγηκα Ελενη!!!!!

Στο κατω κατω αν δεν σεβεται και λιγο την δικη σου αποψη κανε το ετσι

Ξυδιασε λιγο η μανα στην αρχη αλλα τι να κανει το κακο ειχε γινει!!B)

Να τσακωθει με την Νονα μου που ηταν και φιλη της???Τα βρηκαν

Ετσι λοιπον αν σε αγαπαει και εσενα ο αντρας δεν θα σου το συγχωρεσει αυτο το μικρο ατοπημα??????????????Θα σου φαει λιγο τα αυτια αλλα το κακο θα εχει γινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita πολύ ωραίο όνομα θα έχει το αγοράκι σου!;) Να το χαίρεστε!!!

Μήπως τελικά ένας σύζυγος από το εξωτερικό να είναι η λύση σε τέτοια θέματα!!:laugh: :laugh: :laugh: B) B) B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο αντρας μου εχει ενα γιο και δυο ανηψιους απο την αδερφη του

Βγαλανε σε ολα τα παιδια ασχετα ονοματα που τους αρεσαν

Τωρα στην προοπτικη οτι θα κανουμε αγορι επιθυμω να βγαλω το ονομα του πατερα μου, Δημητρης, που εχει σταθει διπλα μας οσο κανενας

Και τωρα τους επιασε ο πονος να βγαλουν και το ονομα του δικου τους πατερα

Ειπα λοιπον το εξης

Επιθετο το δικο μου και ονομα ο,τι θελετε ή

επιθετο δικο σας(οπως και συνηθιζεται) και ονομα ο,τι θελω

Στην ιδεα οτι το παιδι του δεν θα εχει το επιθετο του φρικαρε και συμφωνησε να δωσουμε το ονομα του πατερα μου

Τωρα που τα κανονισαμε.. μονο το παιδι μας λειπει:laugh:

:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω Nickis ολα τα υποκοριστικα ειναι ενα και ενα....

Πολυ χοντροκομμενα βρε Καρμεν...

Δε θελω να σε απογοητευσω...

Αυτο που ειναι πιο νορμαλ ειναι το Ζωρζετ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο αλλά πρωτεύει η αγάπη σου για το μωρό σου!

Όπως και να το ονομάσεις δεν αλλάζει αυτό!

Μπορείς να επιλέξεις ένα από τα υποκοριστικά πάντως που είναι πολύ ωραία! :) :) ;)

Ωστόσο αντιλαμβάνομαι την πίκρα σου αλλά προσπερασέ το!

Με το καλό η βάφτιση!

ΥΣ.Όσο για τον άντρα σου, μην τα θέλει όλα δικά του!

Βάλε του ''χέρι''!!!

ΦΙΛΙΑ!:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα της ΕλένηΧ!!! Πέρσι που έγινα νονά αν δε συμφωνούσαν στο όνομα, είχαμε αποφασίσει με την κουμπάρα μου ότι θα έλεγα στην εκκλησία το όνομα που ήθελα εγώ και θα τελείωνε εκεί η υπόθεση! Γιατί ποιος θα τολμούσε να μου πει κάτι εμένα; Που και να μου έλεγε βασικά, δε θα με ένοιαζε κι όλας... Άσε που σε κάποια μέρη της Ελλάδας είναι έθιμο κι όλας, να διαλέγουν οι νονοί το όνομα και όχι οι γονείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Ζετα ειναι ωραιο... επισης και το Ζενια... δεν ξερω αν ταιριαζει αλλα εγω θα τη φωναζα Ζενια... μια φιλη που εχω την φωναζουν Τζωρτζια, δεν ειναι ασχημο... !!! Ελπιζω να βρειτε λυση... σε αυτα τα θεματα πρεπει να κανουν ολοι υποχωρησεις η αλλιως να βγαζουν δικα τους ονοματα να τελειωνει και η υποθεση...!!! φιλακια :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...το τζωρτζινα το εχεις σκεφτει? τι γωγω ισως? παντως μην χαλιεσαι καλε για τετοια πραγματα..θα μου πεις το παιδι μου ειναι..αλλα και το γεωργια δεν ειναι τοσο ασχημο...κοιτα να χαρεις αυτο το μεγαλο γεγονος της βαπτισης και μην στεναχωριεσαι..οταν με το καλο η μικρη μεγαλωσει θα επιλεξει πως της αρεσει καλυτερα να την φωναζουν...φιλια:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην θεωρω πως κανενας αντρας(κ γενικα ανθρωπος) δεν εχει το δικαιωμα να αποφασιζει κ να διαταζει...Ο συζυγος σου δεν εκανε μονος του παιδι...Δεν το κουβαλησε για εννια μηνες με τα οποια αγχη,πονους κλπ.Δεν τρελαθηκαν οι δικες του ορμονες ουτε εντελει εγινε ΜΑΝΑ...Τελοσπαντων!Με συγχωρεις για το υφος αλλα καμια φορα παθαινω αμοκ με τους αντρες και τη συμπεριφορα τους...

Μ'αρεσει πολυ το Ζετα σαν επιλογη.Και εχει το θετικο πως δεν θα "ακουει" το κοριτσακι σου στο ιδιο ονομα με την πεθερα.Εσυ διαλεξε ενα υποκοριστικο και φωναζε με αυτο το παιδι σου.Οι αλλοι ας τη φωναζουν οπως θελουν ακομα κ ο αντρας σου.Το παιδι θα γυριζει σε αυτο που θα συνηθησει κ αφου τη μανουλα θα βλεπει περισσοτερες ωρες...;) Στο τελος να ξερεις πως η κορη σου θα επιλεξει μονη της το ονομα που θελει να την φωναζετε!

Εμενα με φωναζαν Στασα μεχρι το λυκειο.Δε μου αρεζε απλα ειχα μαθει...Απο ενα σημειο κ μετα συστηνομουν με ολοκληρο το ονομα μου Αναστασια που μου αρεσει κ πολυ!Πλεον ελαχιστοι με φωναζουν Στασα και τις περισσοτερες φορες δε γυρναω καν!Εχω ξεμαθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΓΕΩΡΓΙΑ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ.

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΖΕΤΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.!!!!!!

ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΤΟ ΓΕΩΡΓΙΑ Η ΤΟ ΓΩΓΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΟ ΣΑΝ ΟΝΟΜΑ.( ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΚΙΟΛΑΣ)

ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ.

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΤΗ ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗ ΛΕΝΕ ΑΦΡΟΞΥΛΑΝΘΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...