Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΙ ΟΝΟΜΑΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ


zetoyla

Recommended Posts

αννούλα μου απο το Βασιλική βγαινει επίσης το ΒΑΣΙΑ που ειναι πολύ ωραίο...αυτο εχω να προτείνω,,τα άλλα δεν μου πολυαρέσουν..φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αννούλα το ίδιο συμβαίνει και με μένα. Τελικά κάναμε κοριτσάκι. Μονο που το Χαραλαμπία δεν εχει και πολλές όμορφες επιλογές.

Πάντως από το Βασιλική βγαινει και το Σίλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Ειπα λοιπον το εξης

Επιθετο το δικο μου και ονομα ο,τι θελετε ή

επιθετο δικο σας(οπως και συνηθιζεται) και ονομα ο,τι θελω

Στην ιδεα οτι το παιδι του δεν θα εχει το επιθετο του φρικαρε και συμφωνησε να δωσουμε το ονομα του πατερα μου

Τωρα που τα κανονισαμε.. μονο το παιδι μας λειπει:laugh:

:laugh: :laugh: :laugh:

Apis μου δεν παιζεσαι!!!!!!

ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΕΛΑΝΕ!!!

Δηλαδη εμενα που ο μπαμπακας μου εκανε μονο κορες,

τι φταιει;;;;;;; Ασε που το επιθετο του

αντρα μου ειναι χαλια!!! Αλλα εγω τα λεω εγω τα ακουω..

Καρμενιτσα κι εγω ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ το Γεωργια γιατι εχω μια κουνιαδα

που την λενε ετσι και ειναι.. να μην πω καλυτερα..

ΑΛΛΑ το παιδακι σου δεν θα ειναι ετσι.. Θα ειναι

τελεια οπως και να την λενε!!!

Κι εμενα μου αρεσει το Ζετα!!

(η Τinkerbell!!! Απο το θεμα της βαφτισης..:P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

Καθημερινες μικρες η μεγαλες "θυσιες"που θα πρεπει να κανεις μονο στο ονομα της ανιδιοτελειας κ της αγαπης.Αγαπα το μωρο σου κ τον αντρα σου,γιατι εσυ τον επελεξες να κανεις παιδι μαζι του,κανε το χατηρι του,αφου τον αγαπας κ θελεις να ειναι ευτηχισμενος κ να δεις που κ εσυ ετσι θα νοιωθεις μετα.Ευτηχισμενη κ ολοκληρωμενη.Ο ρολος μας σαν γυναικες κ σαν μανες ειναι αυτος...να δινουμε μονο αγαπη κ κατανοηση,να εχουμε μια τεραστια αγκαλια για την οικογενεια μας(εννοω τον ανατρα μας κ τα παιδια μας) κ να μην περιμενουμε τιποτα σαν ανταλλαγμα.

Ναι Ζούμπι άλλα όχι και να μας πιάνουν τον κώλο! Ο άντρας της θα πρέπει να κάτσει να συζητήσει ήρεμα κι όχι να απαιτεί! Μερικές φορές ο τρόπος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο! Δεν το έκανε μόνος του το παιδί! Και το χειρότερο είναι ότι αυτός έκανε μια πράξη ευχαρίστησης! Το μωρό, στα σπλάχνα της Καρμενίτσας μεγάλωσε, αυτή ένιωθε τις αδιαθεσίες, τους πόνους, τις στερήσεις και πολλά άλλα! Και στο τέλος, αυτή άνοιξε από κάτω και πόναγε για να γεννήσει κι όχι ο άντρας που απλά περίμενε! Αυτή είχε τα ράμματα και τους πόνους μετά, την περίοδο λοχείας, τις καταθλίψεις, τα σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία, τα ξενύχτια για να θηλάζει, το παιχνίδι των ορμονών! Δεν μπορείς ρε φίλε να απαιτείς!! Με συζήτηση και συγκατάθεση και των δυο! Και εγώ είμαι που τις είπα να μην κάνει αυτό που λένε με την νονά στην βάφτιση! Να μιλήσει στον άντρα της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annoula και το Βίκυ βγαίνει από το Βασιλική κι είναι όμορφο όνομα! Αν κι εμένα μου αρέσει ολόκληρο! Την μαμά του μπαμπά μου την λέγανε έτσι, αλλά την ίδια εποχή που γεννήθηκα εγώ γεννήθηκε κι η ξαδέρφη μου, οπότε είπε η μαμά αφού θα βγάλει η αδερφή του πατέρα μου την πεθερά της έβγαλε εμένα Ελένα από την μαμά της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΕΛΑΝΕ!!!

Εμενα παλι μ εχουν παρει στα σοβαρα..αλλα στην περιπτωση οπως εγραψα

1)ο συντροφος μου εχει ηδη ενα γιο που του εδωσαν αρχαιοελληνικο ονομα της αρεσκειας τους 2)η αδερφη του εχει δυο αγορια που σε κανενα δεν εδωσε το ονομα του πατερα της, επειδη ετσι ηθελαν

επομενως δεν μπορει να απαιτει τωρα να ακουστει το ονομα του πατερα του

Αν τα πραγματα ηταν διαφορετικα θα το δεχομουν

Αν ειναι κοριτσακι ..προβλεπω μεγαλη σφαγη:laugh:

ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ !!!!!Ποτε θα αρχισω τις προσπαθειες;;;ΔΕν αντεχωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν η μαμά μου ήταν 6 μηνών έγκυος σε μένα,σκοτώθηκε σε τροχαίο ο μπαμπάς του μπαμπά μου.Χτυπιόταν λοιπόν η γιαγιά μου να με βγάλουν Κωνσταντίνο αν ήμουν αγόρι (η μητέρα μου συμφώνησε χωρίς περιστροφές,κι ας της είχε κάνει τη ζωή μαύρη ο πεθερός της,π....τάνα την ανέβαζε,κα....όλα την κατέβαζε) και Κωνσταντίνα αν είμαι κορίτσι.

Η μάνα μου τσιμουδιά.Συζήτησε με τον πατέρα μου και αποφάσισαν να με βγάλουν Δήμητρα,το όνομα της γιαγιάς που χτυπιόταν.Δεν ήθελε Κωνσταντίνα,αφού έτσι λένε και την ίδια από τη μία,και από την άλλη,αν έκανε αργότερα γιο,ήθελε να τον πει Κωνσταντίνο,μιας και ο πατέρας μου είναι μοναχογιός.

Τσίνισε η γιαγιά που με είπαν με τ'όνομά της (!),αλλά δε μίλησε.Όταν ήρθε η αδερφή μου,ο πατέρας μου είπε στη μαμά μου να το βγάλει και Ευλαμπία αμα θέλει.Η μαμά μου ήθελε να την πει Γιωργία,τη μαμά της,αλλά δεν το είπε πουθενά.Πάει λοιπόν η γιαγιά μου η Δήμητρα (η χήρα) και λέει ευθαρσώς στη μαμά μου:

"Αφού δε θες να βγάλεις ούτε αυτή Κωνσταντίνα,θα την πεις Σοφία"

"Από που κι ως που Σοφία;" ρωτάει η μαμά μου.

"Έτσι λέγαν τη μητριά μου" απαντάει η γιαγιά με μια φυσικότητα.

Κι έρχεται η πληρωμένη απάντηση της μάνας μου:

"Μωρ'τι μας λες;Πως την είδατε δηλαδή;Θα μου γίνεται εμένα το πράμα (συγνώμη για τα "γαλλικά" μου) ΝΑ,για να βγάζω το δικό σου το σόι;Άλλωστε έχω συννενοηθεί με τον άντρα μου και τη μικρή θα τη βγάλω όπως θέλω εγώ"

Περιττό να σου πω,ότι η γιαγιά μου ΔΕΝ ΗΡΘΕ στα βαφτίσια της αδερφής μου και μέχρι που η μικρή πήγε δημοτικό τη φώναζε "ε,εσύ" , ή "μπέμπα".Πετάγεται λοιπόν και η αδερφή μου μια φορά και της λέει:

"Άκουσε να σου πω.Εμένα με λένε Γ.Ι.Ω.Ρ.Γ.Ι.Α και αν σ'αρέσει.Αν δε σ'αρέσει,πολύ που χέστηκα ξέρεις κι εγώ."

Όταν γεννήθηκε ο αδερφός μου,βγήκε Κωνσταντίνος,χωρίς περιστροφές.Μόνο που εκεί είχαμε άλλο πρόβλημα.Το σόι του πατέρα μου τον φώναζε "Κωστάκη" (όπως τον συγχωρεμένο), αλλά ο μικρός,ακόμη και τώρα που έχει κλείσει τα 17,όταν τον φωνάζουν έτσι απαντάει: "Κ.Ω.Ν.Σ.Τ.Α.Ν.Τ.Ι.Ν.Ο ΜΕ ΛΕΝΕ!" .Μια φορά του λέει η γιαγιά "αδερφή είσαι;Άκου Κωνσταντίνος..." και της απαντάει ο μικρός: "Θες να σου δείξω;"

Εμένα τον πεθερό μου τον λένε Ζαχαρία.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ.Τυχαίνει ο άντρας μου να είναι μοναχογιός (έχει ακόμη 2 αδερφές,24 και 5 ετών αντίστοιχα) . Αν και δε του αρέσει το Ζαχαρίας,αλλά χέστηκα.Εγώ θα βγάλω τον πεθερό μου ο κόσμος να χαλάσει.Οι δικοί μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα.Άσε που εγώ είμαι πολύ των τύπων και θέλω να "συνεχιστεί" το όνομα.

Όσο για το Γιωργία,μπορείς να το αλλάξεις σε Γιούλη ή Γωγώ.Συγνώμη αν σε κούρασα,αλλά προσπαθούσα να σου δείξω ότι υπάρχουν και χειρότερα.Α!Και το καλύτερο:Μια θεία μου τη λένε Πρεσβεία επειδή έτσι γούσταρε η νονά της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια τι μεγαλο και "πονεμενο" θεμα....

Εγω την κορη μου την εβγαλα Δωροθεα γιατι με τοσα που τραβηξα μεχρι να βγει μονο το οτι ηταν πραγματικα δωρο απο τον Θεο σκεφτομουν και ευτηχως ο συζηγος μου συμφωνησε. Την πεθερα μου την λενε Ελενη οπως και εμενα οποτε δεν ειχε ελπιδες...

Τωρα που περιμενω τον γιο θα βγει Γιωργος (μπλιαχ!) απο τον πεθερο μου!

Ηθελα και εγω και ο αντρουλης μου να μπει Αλεξανδρος (απο τον μπαμπα μου) αλλα χτυπαει ασχημα γιατι ο πεθερος ειναι μεγαλης ηλικιας και δεν εχει ακουσει ακομα το ονομα του οποτε....θα το θυσιασουμε το παιδι! (χαχαχα!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο και αν ειναι πονεμενο θεμα!!!εμενα τα πεθερικα δεν με θελησαν ποτε αι ουτε προκειται..μεχρι και στον γαμο μας σηκωθηκαν και εφυγαν και ουτε καν στο τραπεζι εκατσαν!!ακομη και σημερα προσπαθουν να μας χωρισουν...χιλιοσκοτωθηκαμε με τον αντρα μου τι ονομα θα βαλουμε στον μπεμπη μας...του το ξεκαθαρισα οτι το ονομα του πατερα του δεν προκειται να μπει μετα απο οτι εχει συμβει...οποτε συμφωνησαμε να τον ονομασουμε ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ και εχει και σχεση με την καταγωγη του αντρα μου!!!Αμα θελουν οι γονεις του ας ερθουν στην βαπτιση!!!Για να φανταστειτε στο μαιευτηριο ετρχαν να δουν τι επιθετο εχει το μωρο!!!ΤΕΡΑΤΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε παιδια σορυ αλλα Το Γιωργια βγαινει απο το Γεωργια ετσι δεν ειναι;;

Το παιδι στα χαρτια πώς γραφεται;

Το Γεωργια ειναι αρκετα καλο σε αντιθεση με το Γιωργια(εμενα δε μ αρεσει)

Αν ειχα κορη Γεωργια θα τη φωναζα Γαία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εαν την βγαλει Γεωργια, μετα τη βαφτιση δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο οι υπολοιποι να το φωναζουν Ζετα. Θα εχει ενα παιδι που ο καθενας θα το φωναζει αλλιως;;;; Δεν ειναι λαθος για το παιδι;;;

Αυτο που λεγαμε να κανει με τη νονα, προσωπικα το θεωρω σωστο μονο και μονο γιατι και η συμπεριφορα του αντρα της ειναι απαραδεκτη. Ειναι ακραιο, αλλα ξερω καποιες κοπελες που το εκαναν μονο και μονο γιατι θεωρησαν λαθος την συμπεριφορα του αντρα τους. Πρεπει καποια στιγμη να καταλαβουν οτι πρεπει και η γυναικα/μαμα να εχει αποψη για το παιδι ΤΗΣ και οχι οι γονεις του συζυγου....

Αλλα μια μεση λυση δε μπορειτε να βρειτε; Εμεις πχ ειπαμε με τον αντρα μου οτι αν βγει κοριτσι θα βγαλουμε το ονομα της μαμας μου , αλλα αν βγει αγορι, θα βγαλουμε τον μπαμπα του (τον οποιο λατρευω!). Δε μπορειτε να βρειτε μια παρομοια λυση; Και φυσικα να αφησετε εξω απο την αποφαση σας τους γονεις; Δικο σας ειναι το παιδι, οχι των γονιων σας. Κια με ενοχλει που και οι γονεις βαζουν σε αυτη τη διαδικασια το ζευγαρι, να τσακωνεται συνεχως. Ελεος πια με τα πεθερικα που θελουν να χωνουν παντου την μυτη τους!

Και να σου πω και κατι ακομα; Εγω πιστευω ακραδαντα οτι το παιδι πρεπει να παρει το ονομα του παππου ή της γιαγιας που βοηθαει το ζευγαρι πιο πολυ, που βρισκεται διπλα στις δυσκολες ωρες κτλ.... Η πεθερα σου σας ''στεκεται'' πουθενα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

shmfwnw me oti sou eipai h zoumph kai sou ta exw pei kai egw paliotera .

tora ola auta ta kolpa me thn nona tha kaneis ton gamo sou na dilithei giati tha niosei o antras sou oti eisai ypoulh kai ton koroidepses .deyteron ayto me to tama a)to theorw asebia pros ton agio pou ton epikalise gia psemata kai b)hlikrina meta apo toso mpiri mpiri den tha se pistepsei kanenas kai tha ginoun pali xalia oi sxeseis sou me ton kalo sou .

apodeksoutw san xarh ston antra sou kai fonaze thn opos sou aresei ,polu kolises sto thema kai den xerese tipota .

συμφωνω απολυτα με την Αφροδιτουλα......

και την ζουμπι......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και αυτη νιωθει οτι δεν μετραει η αποψη της και δεν την σεβεται ο αντρας της

Εκεινος δεν πρεπει να κανει υποχωρησεις εστω και στο πως θα τη φωναζουν??

Οσο για την ασεβεια προς τους αγιους θεωρο οτι δεν παιζει

Και αν θεωρησεις οτι αυτο ειναι ασεβεια τι ειναι οταν καποιος λεει σε ενα παιδακι 5χρονων οτι επειδη δεν προσκυνησε το κρανιου του αγιου που το πηγε για να προσκυνηση γιατι φοβηθηκε οτι θα το τιμωρησει ο αγιος?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Δημητρούλα ( maniamounias) να 'σαι καλά κορίτσι μου! Γέλασα με την ψυχή μου! Μα δίκιο έχει η μαμά σου! Το δικό της Πράμα γίνεται ΝΑ.. Έλεος πια.. Ευτυχώς εμένα η πεθερά μου δεν είναι έτσι! Και να σου πω επειδή θέλω να τις βγάλω και τις δύο αν κάνω κορίτσι το 2ο, λέω να το βγάλω Μαρία Αγγελική και να την φωνάζω Μαριάνχελα γιατί το Μαριάντζελα δεν μου πολυαρέσει! Ή αν κάνω 2ο αγόρι θα τον βγάλω Μιχαήλ ( από τον πατέρα μου) και Άγγελο από την πεθερά μου! Δόξα το Θεό έχουν πολύ ωραία ονόματα όλοι! Και το καμάρι μου που περιμένω τώρα .. Ο Δημητράκης μου, είναι ένα καταπληκτικό όνομα και πιστεύω ότι θα τιμήσω πολύ τον μπαμπά του άντρα μου που έφυγε πολύ νέος από την ζωή! Και να σας πω βρε κορίτσια και κάτι.. Δεν τον γνώρισα ποτέ, αλλά όταν έμεινα έγκυος τον είδα στον ύπνο μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί δεν βγάζετε 2 ονόματα στο παιδί;

το πρώτο αυτό που θέλετε και το δεύτερο Γεωργία έτσι και η πεθερά θα ακούσει το όνομά της που λύσσσσσσαξε και εσύ θα τη φωνάζεις με αυτό που σου αρέσει.

Και δεν θα μπορεί να σου πει και τίποτα μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρμενιτσα το θεμα σου λυνεται μονο με συζητηση, αλλα συζητηση μονο με τον αντρα σου. εσεις ειστε οικογενεια, το ζευγαρι. κανεις αλλος δεν χωραει. ειμαι σιγουρη οτι εκανες οτι μπορουσες να του εξηγησεις αλλα ο ανθρωπος εχει κολλησει εκει. μην πειτε αλλο ονομα στην εκκλησια γιατι θα εχει αλλα σιγουρα και ειναι κριμα. πολλα κοριτσια το ανεφεραν παραπανω. το ονοματο κανει ο ανθρωπος και αν θες την γνωμη μου το παιδι να το φωναζετε Ζετα. και αν θες να κλεισεις καποια στοματα στο γλυκο που δινουν μετα την βαφτιση να βαλετε πανω ταμπελακια με το ονομα που θες εσυ να φωναζουν την μικρη σου. μην τα θελει και η πεθερα σου ολα δικα της. σε αυτην αντι για γλυκο δωσε ενα μπουκαλακι ξυδι. εσυ να εσαι καλα και το παιδι σου. δυστυχως την πεθερα δεν την διαλεγουμε και ο δικος σου αντρας δεν δειχνει κατανοηση. επειδη προσφατα χωρισαν γνωστοι μου για το ονομα ( ιδια περιπτση με την δικη σου) να προσεξεις. ελπιζω να μην μενεις στο ενα παιδακι και να εχες την χαρα να βγαλεις το επομενο οπως θες εσυ. και ειπαμε το ονομα το φτιαχνουν οι ανθρωποι και εσενα η κορη σου ειναι μια γλυκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ειστε καλά. ναι ετσι θα γινει μάλλον. Δεν μπορουν να μου επιβαλουν και πως θα την φωναζω. Στο κατω κατω εχω και εγω το δικαιωμα να φωναζω το παιδι μου οπως θελω. Εφοσον λοιπον δεν δεχονται να βγει αλλο ονομα η εστω να βγει διπλο ονομα γιατι παρεπιπτοντως ουτε αυτο το θελουν θα την φωναζω κ εγω οπως θελω δικαιωμα μου ειναι. Σ οποιον αρέσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maniamounias έγραψε:

Όταν η μαμά μου ήταν 6 μηνών έγκυος σε μένα,σκοτώθηκε σε τροχαίο ο μπαμπάς του μπαμπά μου.Χτυπιόταν λοιπόν η γιαγιά μου να με βγάλουν Κωνσταντίνο αν ήμουν αγόρι (η μητέρα μου συμφώνησε χωρίς περιστροφές,κι ας της είχε κάνει τη ζωή μαύρη ο πεθερός της,π....τάνα την ανέβαζε,κα....όλα την κατέβαζε) και Κωνσταντίνα αν είμαι κορίτσι.

Η μάνα μου τσιμουδιά.Συζήτησε με τον πατέρα μου και αποφάσισαν να με βγάλουν Δήμητρα,το όνομα της γιαγιάς που χτυπιόταν.Δεν ήθελε Κωνσταντίνα,αφού έτσι λένε και την ίδια από τη μία,και από την άλλη,αν έκανε αργότερα γιο,ήθελε να τον πει Κωνσταντίνο,μιας και ο πατέρας μου είναι μοναχογιός.

Τσίνισε η γιαγιά που με είπαν με τ'όνομά της (!),αλλά δε μίλησε.Όταν ήρθε η αδερφή μου,ο πατέρας μου είπε στη μαμά μου να το βγάλει και Ευλαμπία αμα θέλει.Η μαμά μου ήθελε να την πει Γιωργία,τη μαμά της,αλλά δεν το είπε πουθενά.Πάει λοιπόν η γιαγιά μου η Δήμητρα (η χήρα) και λέει ευθαρσώς στη μαμά μου:

"Αφού δε θες να βγάλεις ούτε αυτή Κωνσταντίνα,θα την πεις Σοφία"

"Από που κι ως που Σοφία;" ρωτάει η μαμά μου.

"Έτσι λέγαν τη μητριά μου" απαντάει η γιαγιά με μια φυσικότητα.

Κι έρχεται η πληρωμένη απάντηση της μάνας μου:

"Μωρ'τι μας λες;Πως την είδατε δηλαδή;Θα μου γίνεται εμένα το πράμα (συγνώμη για τα "γαλλικά" μου) ΝΑ,για να βγάζω το δικό σου το σόι;Άλλωστε έχω συννενοηθεί με τον άντρα μου και τη μικρή θα τη βγάλω όπως θέλω εγώ"

Περιττό να σου πω,ότι η γιαγιά μου ΔΕΝ ΗΡΘΕ στα βαφτίσια της αδερφής μου και μέχρι που η μικρή πήγε δημοτικό τη φώναζε "ε,εσύ" , ή "μπέμπα".Πετάγεται λοιπόν και η αδερφή μου μια φορά και της λέει:

"Άκουσε να σου πω.Εμένα με λένε Γ.Ι.Ω.Ρ.Γ.Ι.Α και αν σ'αρέσει.Αν δε σ'αρέσει,πολύ που χέστηκα ξέρεις κι εγώ."

Όταν γεννήθηκε ο αδερφός μου,βγήκε Κωνσταντίνος,χωρίς περιστροφές.Μόνο που εκεί είχαμε άλλο πρόβλημα.Το σόι του πατέρα μου τον φώναζε "Κωστάκη" (όπως τον συγχωρεμένο), αλλά ο μικρός,ακόμη και τώρα που έχει κλείσει τα 17,όταν τον φωνάζουν έτσι απαντάει: "Κ.Ω.Ν.Σ.Τ.Α.Ν.Τ.Ι.Ν.Ο ΜΕ ΛΕΝΕ!" .Μια φορά του λέει η γιαγιά "αδερφή είσαι;Άκου Κωνσταντίνος..." και της απαντάει ο μικρός: "Θες να σου δείξω;"

Εμένα τον πεθερό μου τον λένε Ζαχαρία.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ.Τυχαίνει ο άντρας μου να είναι μοναχογιός (έχει ακόμη 2 αδερφές,24 και 5 ετών αντίστοιχα) . Αν και δε του αρέσει το Ζαχαρίας,αλλά χέστηκα.Εγώ θα βγάλω τον πεθερό μου ο κόσμος να χαλάσει.Οι δικοί μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα.Άσε που εγώ είμαι πολύ των τύπων και θέλω να "συνεχιστεί" το όνομα.

Όσο για το Γιωργία,μπορείς να το αλλάξεις σε Γιούλη ή Γωγώ.Συγνώμη αν σε κούρασα,αλλά προσπαθούσα να σου δείξω ότι υπάρχουν και χειρότερα.Α!Και το καλύτερο:Μια θεία μου τη λένε Πρεσβεία επειδή έτσι γούσταρε η νονά της.

ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΣΟΙ ΤΩΝ ΜΑΝΙΑΜΟΥΝΕΩΝ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορυφαιο Πρεσβεια. Πραγματικα συμφωνώ.

Πιστευω οτι μεγαλωνοντας θα αποφασισει και η μικρη μονη της πως θελει να την φωναζουν αλλα μεχρι τοτε θα προσπαθησω να περασω κ εγω το δικό μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρμενίτσα καλησπέρα.θα σου πώ την δική μου ιστορία με το υποκοριστικό για να πάρεις μια ιδέα.Με βαφτίσαν Ελισάβετ και ο πατέρας μου ήθελε να με φωνάζει Ελίζα.Μια φίλη και γειτόνισα στην οποια είχα τρελή αδυναμία και ήμουν όλη την μέρα μαζί της αποφάσισε ότι το Ελίζα είναι όνομα για σκύλους και όχι για κοριτσάκια και ότι επρεπε να με φωνάζουν Ελσα.Με έπιασε λοιπόν και μου είπε: δεν είσαι σκύλος για αυτό όταν σε φωνάζουν Ελίζα δεν θα απαντας, Έλσα θα λες ότι σε λένε.Και επειδή ο λόγος της για μένα ήταν νόμος έκανα ότι μου είπε.Επικράτησε το Έλσα και ο μπαμπάς μου έμεινε με την όρεξη.

Ακόμα θεωρώ το Ελίζα όνομα για σκύλους:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...