Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΙ ΟΝΟΜΑΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ


zetoyla

Recommended Posts

Καρμεν μου να σου πω κ εγω την γνώμη μου...

Καταρχάς το Γιωργια ειναι πολύ ωραίο όνομα (αλλα δεν σου αρεσει για τους δικους σου λόγους κ πάω πασο)..παρολα αυτά το Τζίνα μου ακούγεται πολύ πολύ ωραιο αλλά κάπως ξενόγλωσσο..Οπότε εγώ θα προτιμούσα το ΖΕΤΑ../ειναι τέλειο...

Εγώ φιλενάδα τι να πω? θα βγάλω τον πεθερό μου (ΠΑΡΑΣΧΟ), αλλα επειδή ήθελα να του κάνω το χατηρι (ο αντρας μου δεν πολυψήνεται, θέλει άσχετο) θα τον φωνάξω ΠΑΡΗ κ ειμαστε όλοι ευχαριστημένοι...μην χαλιέσαι...

ΨΗΦΙΖΩ ΖΕΤΑ λοίπόν...πολλά φιλάκια...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καρμενιτσα το καταλαβαινω αυτο που λες!Το στανιο σε τετοια θεματα φερνει και τις αναλογες αντιδρασεις!Και ειναι απολυτα λογικο να μη θες να ακουει το παιδι ακριβως στο ιδιο ονομα με την πεθερα.Εσενα δε σαρεσει καποιο απ'τα υποκοριστικα που σου ειπανε τα κοριτσια?

Διλεξε το αγαπ[ημενο σου κ φωναζε την ετσι;) Κανεις δε μπορει να σου πει πως θα φωναζεις την κορη σου!

Εδω εγω θα την βαφτισω Αννα(της πεθερας)οταν με το καλο σκασει μυτη!Που ναι μεν ειναι ενα πολυ ωραιο ονομα αλλα εχω σκοπο να την φωναζω Αννυ!Και δε μου το εχουν επιβαλλει κιολα!Αλλιως θα την φωναζα αλλιως!Πχ Ζωη μου,Αγαπη μου:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρμενίτσα αναρωτήσου μόνο αν αξίζει τον κόπο να μπαίνεις σε όλη αυτή την ψυχοφθόρα κατάσταση? Και μάλιστα για χάρη των πεθερικών σου (τετοια που ναι!)..

Αφησε τα λίγο να περνάνε έτσι και στην τελική κάνε το δικό σου! Κάποια τέτοια θέματα θέλουν διπλωματική αντιμετώπιση!

Βρες τα με τον συζυγο σου (για τυχόν διαφωνίες στο θέμα)και φώναζε την εν τέλει με οποιο υποκοριστικό σου αρέσει και ας την πεθερά να βράζει στο ζουμί της μετά!!! Γιατί σίγουρα όπως και να φωνάζεις την μικρή αν δεν παραπέμπει στο δικό της ονομα θα την χαλάσει..;)

Υ.Γ Προσωπικά το Ζέτα ή το Γωγούλα μου αρέσουν περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχάς το Πάρης ειναι τελειο ιρενεκαντε. Ναι μαλλον αυτο θα γινει στο τελος θα το αφήσω τωρα να περάσει ετσι και θα προσπαθησω μετα να περάσει το δικό μου. Ε δεν μπορει αφου σε κανεναν δεν αρεσει. Και η νονά Ζέτα προτιμάει και οι κουμπάροι μας ολοι το ίδιο. Πρεπει κατι να κανω γιατι δεν θα αφησω να μου χαλασουν μια υπεροχη στιγμη. Απλα ο αντρας μου ειναι επιμονος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα σε συμβούλευα να συζητήσεις ήρεμα με τον άντρα σου τους λόγους που δεν θέλεις να βγάλετε τ'όνομα αυτό! Προσωπικά κι εμένα δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει ιδιαίτερα για γυναίκα, αλλά ψηφίζω ΖΕΤΑ με 1000!! Ευτυχώς για μένα ο πεθερός μου, ο οποίος βέβαια έχει πεθάνει εδώ και 25 χρόνια λόγω καρκίνου, είχε πάρα πολύ ωραίο όνομα! Δημητράκης θα βγει κι ο μπομπιράκος μου! Η πεθερά μου βέβαια τον φώναζε Μίμη αλλά είπα στον άντρα μου μην τυχόν κι ακούσω να το φωνάζουν έτσι γιατί καήκανε!! Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το υποκοριστικό! Βέβαια αν μπορούσα να διαλέξω, θα προτιμούσα Κωνσταντίνος, Αλέξανδρος, Ορέστης!! Αυτά μου αρέσουν πιο πολύ! Αλλά τι να κάνουμε;; Έθιμα! Αλλιώς θυμώνουν!

Μην αγχώνεσαι πάντως! Με λίγη τσαχπινιά θα περάσει το δικό σου! Δώσε τ'όνομά και φώναζε την Ζέτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Karmenitsaki mou mwro mou kalimera sou agapi mou...

Min kathesai twra na anxwnesai...

As faftisetai tin mikri gewrgia...

Kai meta as tin fwnazeis oti theleis agapi mou...

Den einai oti thelei o antras sou mono re agapoulla mou...

Kai eksiga tou to kalitera...

Egw exw vaftisei ton giokka mou Kwnstantino,,,

Wmos den me xalaei pou alloi ton fwnazoune NINO,,,KOTSIO,,,ktl...

Epidi einai paidi mou kai ton latreuw...

Ax re agapi mou mila me ton antra sou,,,

Mpas kai sumfwnisetai...

Sou euxwme ta kalitera agapi mou...

Kai o theos mazi sas...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα τα πεθερικα μου ειναι αγλαια και γιωργος και οι γονεις μου γεωργια και νικος απο την αρχη ειχαμε αποκλησει το γιωργος και γεωργια γιατι γιωργο εχει βγαλει ο αντρας μου τον γιο του απο τον πρωτο του γαμο οποτε μας εμεναν το αγλαια και το νικος πριν μαθω το φυλο του παιδιου ειχα πει η νικος η νικολετα γιατι το αγλαια δεν μαρεσει(αν και η πεθερα μου στεναχωρηθηκε) τελικα ηταν αγορι και γλυτωσα την μουρμουρα επειδη ομως ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη το εταξα στον αγιο σπυριδωνα και θα βγει σπυρος ωραιοτατο αντρικο ονομα (ο πατερας μου ουτε κρυο ουτε ζεστη δεν τον πειραζει τι ονομα θα βγει αφου και νικος να εβγαινε μου ειπε δεν ειναι το ιδιο γιατι δεν εχει το επιθετο του...περιμενει απο τον αδερφο μου) παντως το γωγω σαν υποκοριστικο της γεωργιας εμενα μου αρεσει παρα πολυ............και το σωστο ειναι να αποφασιζουν και οι δυο γονεις οχι να αποφασιζει ο ενας και ο αλλος να ακολουθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρμεν σου είχα πει και στο παρελθον οτι το Ζέτα μου αρέσει πολύ. Αλλα και το Ζένια που είπε η Μαρίνα μας είναι πολύ καλό!

Άσε τον άντρα σου να λέει ό,τι θέλει στην τελική το όνομα που θα ακούει το μωρό θα το καθορίσεις εσύ. Αν τη μάθεις οτι το ονομά της είναι αυτό, αυτό θα περάσει και στη συνείδησή της ως το όνομα της.

Και μένα ο άντρας μου λέει σε όλους πως την κόρη του θα την φωνάζουμε Χαρά. Έγώ δε μιλάω, πολύ απλά γιατι θα την φωνάζω Χαριλίνα (Χαρά Κατερινα θα είναι ολοκληρο το όνομα της). Ήδη έχω αρχίσει να της το λέω και της ταιριάζει πολύ!

Όσο για μένα, υπάρχουν άνθρωποι που με φωνάζουν Αθανασία, Νάσω, Σία (με φώναζε μόνο ο μπαμπας μου) και Σίσσυ. Περιττο να σου πω οτι απαντάω σε όλα! :)

Το αγαπημένο μου όμως είναι το Σίσσυ, γιατι έτσι με φωνάζει η αγαπημένη μου γιαγιούλα και όσοι με ξέρουν από μικρό κοριτσάκι.

Τέλοσπάντων επειδή ξέφυγα, αφού είναι τέτοιος ο αντρούλης σου μη σκας και μη συγκρούεσαι κατα μέτωπο. Δε θα κερδίσεις τίποτα. Φώναζε το παιδάκι σου όπως θες εσύ. Όταν αυτό θα αρχίσει να συστηνεται μόνο του, θα λέει το όνομα που θα του έχεις δώσει, οπότα κανείς δε θα μπορεί να κάνει τίποτα! ;) Καλημέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Καρμενιτσα!!!!

Θα σου πω αυτό που σου λενε και τα κορίτσια. Βάφτησε το παιδάκι σου όπως πρέπει και φώναζέ το εσυ όπως θες. Θα σου πω κάτι.... ο αδερφός μου έβγαλε το όνομα της μαμάς μου (Ελένη), αλλά της γυναίκας του δεν άρεσε γιατι δεν συμπαθεί την μαμά μου. Την μικρή την φωνάζει λοιπόν Λίνα όπως και όλοι μας. Η μαμά μου δεν είχε πρόβλημα. Εκείνη όμως ηταν τόοοσο αναστατωμένη για το όνομα που έδωσε στην κόρη της που κάποια στιγμή πήρε τηλέφωνο την μάμα μου και την έβρισε άσχημα λέγοντας πως έδωσε το όνομά της μόνο για τα μάτια του κόσμου. Από κει και πέρα οι σχέσεις μας δεν είναι καλές.

Γι' αυτό λοιπόν σε συμβουλεύω να τα έχεις πάντα καλά με την πεθερά σου γιατί είναι η μάνα του άνδρα σου και γιαγιά του παιδιού σου, αλλά μην καταπιέσεις τον ευτό σου για το όνομα, μην τύχει και κάνεις κάποιο ξέσμασμα και γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

Πιάσε την πεθερά σου με το όμορφο και πές της οτι θα σου άρεσε να βγάλεις το παιδί σου κάποιο άλλο όνομα. Αν εκείνη φέρει αντιρρύσεις πήγαινε με το μέρος της και απλά φώναζέ το όπως εσύ θες. Μην οξύνεις τα πράγματα γιατι θα προκληθούν προβλήματα στον ανδρα σου, από την μια η γυναίκα του και από την άλλη η μάνα του.... τι να διαλέξει ο καημένος? Θα τον φέρεις σε δύσκολη θέση.

Συγνώμη αν έγινα κουραστική. Εύχομαι να πάρεις την σωστή απόφαση.

Φιλία πολλά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να τις δώσετε διπλό όνομα παίζει;;;;; και ας αποφασίσει η ίδια όταν μεγαλώσει ποιο θέλει.

Πες ότι ειδές στον ύπνο σου τον ή την τάδε Άγιο/ Αγία κλπ κλπ.

Τι να πω και εγώ που η Μάνα μου έχει λυσσάξει να βγάλουμε το μωρό στο όνομα του πεθερού – Χριστόφορο, όχι γιατί συμπαθεί τον πεθερό – κάθε άλλο μάλιστα αλλά γιατί έτσι πρέπει. Και το καημένο ακόμα δεν γεννήθηκε. Δεν μπορώ να πώ ότι έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το συγκεκριμένο όνομα – και με τον πεθερό μου, δόξα τον θεο μια χαρά είναι ο άνθρωπος, αλλά από τη μάνα νου τέτοια καταπίεση δεν την περίμενα. Τον άντρα μου θα τον κατάφερνα – αλλά όταν η μανούλα μου του βάζει λόγια… Ο καλός μου δυστυχώς συμφωνεί με την μαμά μου, μπορεί να κάνει μόνο παραχώρηση να το βγάλουμε Χρήστο σκέτο αλλά δεν μου αρέσει.

Να του δώσω το όνομα του μπαμπά μου που υπερλατρέυω η μανούλα μου πάλη δεν θέλει, γι’ αυτήν προέχει το σωστό. Όταν τη ρωτάω γιατί ούτε εγώ ούτε ο αδελφός μού δεν έχουμε ονόματα των παππούδων μας , μου λέει ότι εμείς δεν ήμασταν τα πρώτα εγγόνια αλλά τα τελευταία!!!! Γκρρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρμενιτσα μου καλησπερα κ απο μενα!

Σε καταλαβαινω απολυτα για το πως νιωθεις! Μου τη δινει κ μενα πολυ αυτη η ιστορια με τα ονοματα! Κ δεν καταλαβαινω γιατι αισθανονται περιφανοι παππουδες μονο οσοι ακουσανε το ονομα τους στα εγγονια τους κ οχι ΟΛΟΙ! Νομιζω πως ειναι ευλογια κ τυχη να εχεις εγγονια οπως κ να τα λενε. Δηλαδη αγαπαω τα παιδια του παιδιου μου επειδη εχουν το ονομα μου????????? Κουφο...

Επισης δεν δεχομαι οτι ετσι τους τιμαμε! Δηλαδη τους τιμαμε καλυτερα εαν βγαλουμε το ονομα τους κ απο πισω σερνουμε τα χιλια μοιρια? Κ πως να μην τα σερνουμε εαν εχουν συμπεριφορα αναλογη με των δικων πεθερικων.

Απο την ωρα που μαθαμε οτι το μωρο ειναι αγορι ολο το σοι τους δεν ρωτανε τι κανει το μωρο? Ή πως παει η εγκυμοσυνη? Αλλα τι κανει ο Αργυρακης? Εγω φυσικα κανω πως δεν ακουω κ δεν απανταω καθολου. Μεχρι να τα παρω καμια μερα κ να γινει της Ποπης!

Ακομη δεν τον ειδαμε κ το βγαλαμε το ονομα!

Θα φταιω εαν στο τελος παρουνε την αποξηλωμενη κ βγαλω με αλλο ονομα το παιδι? Ετσι για να τους αφησω με το στομα ανοιχτο κ την χαρα μιση!

Να επισημανω πως η πεθερα μου δεν εχει βγαλει κανενα απο τα 3 παιδια της με ονομα των πεθερικων της! Κ τωρα μου πουλαει τρελα!

Τελος παντων το θεμα ειναι πολυ μεγαλο κ δεν εχει τελος! Οτι σε φωτησει ο Θεος Καρμενιτσα μου, κ σενα κ ολες μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

Ξερεις τι εκανε η νονα μου οταν με βαφτιζαν????

Η μανα μου ηθελε να με βγαλει Μαρια

Ελα ομως που η Νονα ειχε αντιθετη αποψη και ηθελε να βγαλει το ονομα της!! Και ετσι λοιπον οταν ο παπας ειπε πρωτη φορα βαπτιζεται η δουλη του θεου και περιμενε να ακουσει το ονομα για να το πει και αυτος πριν καν μιλησει η μανα μου πεταχτηκε και ειπε το δικο της!!!!!!!!!!:laugh: :laugh: :laugh: και ετσι αντι Μαρια που με ειχε ταξει βγηκα Ελενη!!!!!

Στο κατω κατω αν δεν σεβεται και λιγο την δικη σου αποψη κανε το ετσι

Ξυδιασε λιγο η μανα στην αρχη αλλα τι να κανει το κακο ειχε γινει!!B)

Να τσακωθει με την Νονα μου που ηταν και φιλη της???Τα βρηκαν

Ετσι λοιπον αν σε αγαπαει και εσενα ο αντρας δεν θα σου το συγχωρεσει αυτο το μικρο ατοπημα??????????????Θα σου φαει λιγο τα αυτια αλλα το κακο θα εχει γινει

Τελικά Κάρμεν ενέδωσες ε??!!:unsure:

Αυτό είχα προτείνει και εγώ στην Κάρμεν πριν πολλούς μήνες: δηλαδή να συνεννοηθεί με την Νονά να πει ένα άλλο όνομα την ώρα που ρωτά ο ιερέας και μετά κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα πια!!!;) Θα κρατήσουν μούτρα για λίγο ή πολύ και λοιπόν??;)

Επειδή και ο δικός μου σύζυγος δεν είναι Έλληνας αποφασίσαμε να δώσουμε στα παιδιά μας ονόματα που ανήκουν και στις 2 χώρες. Τον γιο μου τον ονομάσαμε Λουκά (τον μπαμπά μου Νικόλαο τον λένε και υπάρχουν 3 παιδιά στην οικογένεια με αυτό το όνομα!!!) και την κόρη μας Ρεβέκκα Ανδρονίκη (το 2ο ήταν της μαμάς μου η οποία δεν ζει πια και ήθελα να την θυμάμαι!)

Πάντως τα ονόματα δεν φτιάχνουν τους ανθρώπους αλλά οι άνθρωποι τα ονόματα!!:)

Καλή βάφτιση....:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία με έκανες και γέλασα. Εγω δεν έχω θέμα με τα πεθερικα μου μιας και δεν πολυεπεμβαίνουν, αλλα με τον άντρα μου που έχει λυσσάξει να βγάλουμε τους γονείς μας.

Θα σας πω ενα περιστατικο να τα πάρετε. Τον Μάρτιο ήταν το μνημόσυνο του πατέρα μου, στο τραπέζι λοιπόν που ακολούθησε μαζί με τους κοντινους συγγενείς ήταν και κάποιες θειαδες, που προσωπικά δε γνωρίζω. Μία απ' αυτές, βλέποντας ον άντρα μου να κρατάει τη μικρή μας πλησίασε γα τις ευχές, να μας ζήσει και τα λοιπα και ακολούθησε η εξής στιχομυθία... "Είναι βαπτισμένη η μικρή", "όχι", "Στέφανία θα τη βγάλετε!" (το όνομα του μπαμπά μου) "από που το βγάλατε το συμπέρασμα;" "ε πως θα τη βγάλετε Στεφανία για να βγει το επόμενο που θα είναι αγόρι στο όνομα του πεθερού σου", "όταν θα τη βαπτίσουμε θα μάθετε και το όνομα και θα σας φύγει η απορία". Παίρνω τη μικρή και φεύγω, ο άντρας μου, μούγγα.

Έχουν θράσος, μιλάμε για πολύ θράσος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ! ΕΔΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ Κ ΤΟ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ (ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ Η ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ)...ΑΝΤΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΛΑ Κ ΥΓΙΕΣ ΚΟΛΛΑΝΕ ΣΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ! ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΖΑΜΕ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ Κ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑΤΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΓΗΚΕ ΑΓΟΡΑΚΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΟΥΜΕ ΧΡΗΣΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ!

ΕΞΑΛΛΟΥ Κ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ Κ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ... ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΚΟΥΤΙ... ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΛΕΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΠΙΟ ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΟ ΟΝΟΜΑ... ΕΙΔΟΜΕΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αιώνιο πρόβλημά τα ίδια τραβάω και εγώ όσο πλησιάζει η βάφτιση τόσο τρελαίνομαι, δεν μπορώ ακόμα να το χωνέψω:angry: :angry: :angry:

Είναι παρά πολύ όμορφη (μαμά κουκουβάγια) για να την βγάλω Πηνελόπη τη δε πεθερά την φωνάζουν Ποπη και πίτσα δεν θα να φωνάξω ποτέ το μωρό μου έτσι

Γι αυτό θα την λέω Πέλη να μην θυμίζει τίποτα το όνομα της. Είμαι κακία δεν με νοιάζει καθόλου. Ας μη μου το επέβαλε :P

Να δεις την χαρά θα πάρω μόλις τις ανακοινώσει ο άντρας μου ότι το παιδί θα το φωνάζουμε Πέλη η Πηνελόπη και ότι δεν θα δεχόμαστε κανένας από τους 2 να ακούμε από κανέναν να το φωνάζει Πόπη η Πίτσα.:laugh:

Είδη το παιδί ακούει στο Πέλη

Καρμεν μου από πουθενά μην βγαίνει το όνομα της και το Ζωζό έχω ακούσει επίσης αλλά δεν τρελαίνομαι:(

Κορίτσια προτιμούσα να την φωνάζω φλισκατο παρά Πόπη εντωμεταξύ την έχουν βάφτιση Πόπη το οποίο δεν είναι χριστιανικό

Εγώ θα την έλεγα Ζέτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα λενε τη μαμα μου Γεωργια και βρε παιδια μου αρεσει παρα πολυ το ονομα. Αφου θελω πολυ αν κανω κοριτσακι να το βγαλω ετσι.

Παντως, εαν θες να την σπασεις σε ολους και να αποφυγεις καθε συζητηση, μπορεις να κανεις την ''παπια'' μεχρι την βαφτιση, να τους αφησεις να θεωρουν οτι θα την βγαλεις Γεωργια και να συνεννοηθεις με τη νονα (αν ειναι φιλη σου και ξερεις οτι θα το κανει) την ωρα που θα ρωτησει ο παππας το ονομα, να πει αυτο που θες εσυ! Θα γινει χαμος μετα, αλλα θα περασει το δικο σου! Και με χαμογελο θα πεις στον αντρα σου ''εφοσον δεν σεβαστηκες τη δικη μου αποψη, δε σεβαστηκα και εγω τη δικη σου''.

Προσωπικα θεωρω απαραδεκτο αυτο το ζητημα με τα ονοματα. Και οπως ειπε και μια αλλη κοπελα, εμεις ποναμε 9 μηνες, εμεις εχουμε αγχος για τα παντα σε μεγαλυτερο βαθμο, εφοσον λοιπον παιρνουν με το ζορι το επιθετο του αντρα, θα επρεπε τουλαχιστον απο σεβασμο προς την ιδιοτητα της μητερας, να θεωρουν δεδομενο οτι το ονομα θα το διαλεξουμε εμεις. Κυριως ομως δεν εχουν καμια απολυτως δουλεια να ανακατευονται οι γονεις.

Να ρωτησω κατι αλλο; Εσυ πως θες να το ονομασετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 36 ΧΡΟΝΙΑ ΒΑΦΤΙΣΤΗΚΑ ΣΤΑ 2 ΜΟΥ .ΕΧΩ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΕΝΑ ΑΔΕΡΦΟ Ο ΟΠΟΙΟς ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗς ΓΙΑΓΙΑς ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΕΝ ΖΟΥΝ(ΠΑΠΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑ )ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΠΑΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΕΚΠΛΗΞΗ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗς ΜΗΤΕΡΑΣ ΤΗς (ΕΛΠΙΔΑ )ΑΛΛΑ Ο ΠΑΤΕΡΑς ΜΟΥ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΟς ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΟΝΕΥΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΖΟΥΣΕ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΕΛΕΟς ΧΡΙΣΡΕ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗς ΜΑΝΑς ΤΟΥ . ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΚΟΡΕς ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ.

λΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΔΕ Ο ΑΔΕΡΦΟς ΜΟΥ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΜΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΜΑΥΡΑ ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΛΗ ΑΡΡΩΣΤΗ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΑΔΕΡΦΟς ΜΟΥ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΙΑΣΤΗΚΕ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΝΤΩς ΕΓΩ ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ ΕΨΑΞΕ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΔΕ ΟΤΙ Η ΑΓΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΗΤΑΝ Η ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΤΑΞΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΠΕ ΣΤΟ ΠΑΤΕΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙς ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΒΑΡΒΑΡΑ .

ΛΟΙΠΟΝ ΠΕς ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΝΑΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΓΕΩΡΓΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗς ΜΗΤΕΡΑς ΤΗς ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ...ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΓΕΩΡΓΙΑΝΝΑ ΠΕς ΤΟ ΣΤΗ ΝΟΝΟ ΚΑΙ ΠΙΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΣΚΕΙΣΕ ΒΕΤΟ ΠΕς ΤΟΥ Η ΑΥΤΟ Η ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΑΒΑΦΤΙΣΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να μην κάνεις αυτό που λένε τα κορίτσια στην βάφτιση με την νονά! Γιατί θα έρθετε σε ρίξη με τον άντρα σου και το σόι του, που καλώς ή κακώς είναι και δικό σου πια! Και μπορεί να θυμώσει και με την κουμπάρα και να μην αφήνει μετά να βλέπει την μικρή και είναι κρίμα και για το παιδάκι να μην έχει νονά! Απλά, συζήτησε του το ξανά και ξανά! Ή φέρτο αλλιώς, οπως είπε κι η Βάνια, ότι είδες κάποια Αγία στον ύπνο σου και βγάλε 2 ονόματα!

Εμένα την πεθερά μου την λένε Αγγελική! Πολύ όμορφο όνομα, αλλά αν κάνω το 2ο παιδί κορίτσι θα ήθελα να βγάλω την μαμά μου γιατί δεν έχει βγει τ'όνομα της. Την λένε Μαρία και την φωνάζουμε Μαίρη! Εντάξει, το Αγγελική μου αρέσει καλύτερα αλλά η κόρη της που έκανε κορίτσι γιατί την έβγαλε Κάθριν ( Μένει Γερμανία και ο άντρας της είναι Γερμανός όποτε δεν έχουν αυτό με τα ονόματα);

Πάντως, όπως σου είπα ξανά! Βγάλε τ'όνομα και φώναζε την Ζέτα αφου σ'αρέσει! Το παιδί θα μάθει αυτό τ'όνομα ν'ακούει. Εμένα με βαφτίσανε Ελένη σαν την μαμά της μαμάς μου και με φωνάζουνε Έλενα από μικρή!Δεν έχει και τρελή διαφορά, αλλά στο Ελένη, δεν γυρνάω! Είναι η συνήθεια! Ο παππούλης μου με φωνάζει Λένα κι ανταποκρίνομαι κι μπαμπάς μου Λένγκο μερικές φορές!! Για πλάκα!! :laugh:

Μην χαλάς την ζαχαρένια σου! Και για να κερδίσεις την μάχη πρέπει να έχεις καλή στρατηγική! Εγώ για παράδειγμα όταν βλέπω ότι δεν συμφωνεί ο άντρας μου τον αρχίζω στη μαλαγανιά και καταφέρνω πολύ περισσότερα έτσι! Απόλαυσε το αγγελουδάκι σου και μην κάνεις σπασμωδικές κινήσεις γιατί μπορεί να χαλάσεις την όμορφη οικογένεια σου! Ο εγωισμός είναι άσχημος σύμβουλος! Στρατηγική! Και εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρμεν καλημερα.Εχουν ακουστει σχεδον ολες οι αποψεις αλλα επιτρεψε μου να σου πω κ εγω τι πιστευω.Κατρχας νομιζω πως δινεις παρα πολυ σημασια σε ανουσια πραγματα.Ειπες οτι αργησες να την συλαλβεις τη μικρη κ απο οτι καταλαβα δυσκολευτηκες στο να μεινεις εγκυος.Γιατι λοιπον δεν μενεις σε αυτο που τοσο λαχταρουσες κ επιτελους σου συναιβει;;;δηλ.στο οτι καταφερες κ γεννησες ενα παιδακι που το ηθελες τοσο πολυ;;Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω ποσο πολυ την αγαπας.Ομως γλυκεια μου αυτο σημαινει μανα.Καθημερινες μικρες η μεγαλες "θυσιες"που θα πρεπει να κανεις μονο στο ονομα της ανιδιοτελειας κ της αγαπης.Αγαπα το μωρο σου κ τον αντρα σου,γιατι εσυ τον επελεξες να κανεις παιδι μαζι του,κανε το χατηρι του,αφου τον αγαπας κ θελεις να ειναι ευτηχισμενος κ να δεις που κ εσυ ετσι θα νοιωθεις μετα.Ευτηχισμενη κ ολοκληρωμενη.Ο ρολος μας σαν γυναικες κ σαν μανες ειναι αυτος...να δινουμε μονο αγαπη κ κατανοηση,να εχουμε μια τεραστια αγκαλια για την οικογενεια μας(εννοω τον ανατρα μας κ τα παιδια μας) κ να μην περιμενουμε τιποτα σαν ανταλλαγμα.

Το παιδι σου το εφερες στον κοσμο για να του δωσεις ολη αυτην την αγαπη που ειχες μεσα σου κ ηθελες καπου να την χαρισεις.Καντ'το λοιπον κ αφησε τις μικροπρεπεις κατα μερος.

Και να σου πω κατι αλλο...πολυ κοσμο εχεις μπερδεψει βρε παιδακι μου..νονες,πεθερες,κουμπαρους,σογια....δεν νομιζω οτι σε βοηθα να λες σε ολους τον προβληματισμο σου κ ο καθενας να λεει το μακρυ του κ το κοντο του.Με τον αντρουλη σου να τα βρεις,κι αν οπως λες ειναι "παλαιων αρχω¨"...τωρα το διαπυστωσες;;;δεν το ηξερες απο πριν οταν τον επελεξες να τον παντρευτεις κ να κανεις μαζι του οικογενεια;;;

Δεν θελω να φανω σκληρη ουτε να σε θιξω η να σε προσβαλλω,προς Θεου,απλα ολα αυτα στα λεω μεσα απο τη δικη μου πειρα κ μεσα απο αυτα που μου εμαθε η ζωη που πιστεψε με ειτανε κ πολλα κ δυσκολα.

Ηρεμησε,χαλαρωσε δωσε στους οικειους σου ολη σου τη φροντιδα κ την αγαπη κ μην ξαναασχοληθεις με το ονομα.Η Γεωργια σου θα ειναι η κορη σου,το σπλαχνο σου που με τη δικη σου καθοδηγηση θα γινει μια υπεροχη κοπελα που θα την βλεπεις κ θα την καμαρωνεις οπως κ να την φωναζες..ειτε Γεωργιτσα,ειτε Ζετα,ειτε Γωγω........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

shmfwnw me oti sou eipai h zoumph kai sou ta exw pei kai egw paliotera .

tora ola auta ta kolpa me thn nona tha kaneis ton gamo sou na dilithei giati tha niosei o antras sou oti eisai ypoulh kai ton koroidepses .deyteron ayto me to tama a)to theorw asebia pros ton agio pou ton epikalise gia psemata kai b)hlikrina meta apo toso mpiri mpiri den tha se pistepsei kanenas kai tha ginoun pali xalia oi sxeseis sou me ton kalo sou .

apodeksoutw san xarh ston antra sou kai fonaze thn opos sou aresei ,polu kolises sto thema kai den xerese tipota .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ συμφωνω με τη Ζούμπι. Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι η αποδοχή στη στάση "αποφασίζω και διατάζω". Βεβαίως και παντρεύεσαι τον σύζυγό σου γιατί τον αγαπάς, βεβαίως και ορκίζεσαι πίστη και αφοσίωση, αλλά ο γάμος απαιτεί τα ίδια και απο τους δύο συμβίους. Τί σημαίνει δηλαδή "παλαιών αρχών" και η φράση "τέρμα και τελείωσε"; Όχι ο γαμος δεν είναι έτσι, τα ζητήματα πρέπει να συζητιούνται και να λύνονται με αμοιβαιους συμβιβασμούς και όχι με την καταπίεση του ενός από τους δύο συζύγους.

Γενικά το θέμα της ονοματοδοσίας απο όπου και να το πιάσεις "βρωμάει" και δεν κλείνει ποτέ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ειναι γερο το παιδακι σου και μην σκας με το ονομα! Μια χαρα ονομα ειναι εγω δεν θα το αλλαζα και θα τη φωναζα ως εχει! Για σκεψου και τα χειροτερα! Λεμονιά Κερασιά Σουλτανα, Ασημουλα Κορτεσα, Αμερσουλα, Αρχοντω..... και αλλα πολλα οπωροφορα και μη... Το Γεωργια ειναι πολυ καλο! φιλια στη μουμπου σου και σε σενα!Α!!!! θα γιορταζει και ανοιξη! η ωραιοτερη εποχη του χρονου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαινω τον προβληματισμό σου . Είναι δύσκολο να μην μπορεις να συνεννοηθείς πρωτα απ'όλα με τον αντρα σου ... Τι θα πει "παει και τελειωσε"?:angry: Εσυ δεν έχεις άποψη? Απ'ότι κατάλαβα δεν πολυσυμπαθείς την πεθερά σου γι'αυτό και δεν σου αρέσει φαντάζομαι το όνομα (ακομα και το αγαπημένο σου όνομα να είχε, δεν θα το ήθελες):S . Εσυ μην χαλάς τη ζαχαρένια σου ... Φυσικά και το παιδί θα κουβαλάει το όνομά του όλη του τη ζωή, αλλά δες το αλλιώς, η κόρη σου θα διαμορφώσει το όνομα εκ νέου, θα του δώσει αλλη μορφή και όχι αυτή ... της πεθεράς σου ... Κοιταξε λοιπόν να αλλάξεις οπτική γωνία . Δες το αλλιώς ρε παιδάκι μου !!!;) Αλλα αν πάλι δεν συμφωνείς, συζήτησέ το μέ τον άντρα σου ξανά αλλά χωρίς να μαλώσετε γιατί έτσι δεν θα καταφέρεις τίποτα ... με το καλό . Αν σ'αγαπάει, θα σ'ακούσει .:) :) :)

Εμένα πάντως το υποκοριστικό Ζέτα μου αρέσει !!! Καλή επιτυχία !;) Και να χαίρεσαι το "διαμαντάκι" σου, να είναι πάντα γερή !!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω στο Ζετα!!!!

ομοιοπαθής και εγω ...

Έχω σκεφτεί αν βγει αγορι σιγουρα θα παρει του μπαμπα μου που εχει φυγει Γιαννης ομως αν βγει κορίτσι για το δικαιο της υπόθεσης απο την πεθερα μου Βασιλική !καμια ιδέα για υποκοριστικό???Βάσω δεν θελω ούτε Σούλα...Βασιλω????

ο αντρας μου τους κοροιδευει και λεει να βγαλουμε τα δικα μας ονόματα και να μην ακουσουμε κανεναν ! Σταυρος junior και Αννα junior!!!Αμερικανιές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...