Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ta dyo "vouna" sth koilia mou!


Recommended Posts

Kalispera!Euxomai oles na perasate autes tis meres wraia. :kiss:

Na mpw sto thema twra,ta didymoemvryakia mou me pedepsane poly shmera.Vogkaga sa thn agelada olh mera :laugh:

Fouskwne kai ksefouskene h koilia mou sa mpaloni! Ta enoiwtha kanonika les kai kovoun voltes mesa sth koilia mou!Kai skeftomai:an einai dynaton na symvainei auto se toso megalo vathmo apo twra sthn 24h evdomada!Dhladh ti me perimenei argotera??!

Noiwthw th koilia mou na ksexhlwnei,katalavainw kai th paramikrh kinhsh tous kai ponane ta pleura mou!De mporw na katsw se kammia stash aneta.De mporw na faw gt me piezoun sto stomaxi.Piexoun kai apo katw kai skeftomai exe xarh na mou pesei kana mwro twra!Milame gia pono sthn euaisthith perioxh kai de kserw kiollas an einai syspaseis h oxi.Euxomai na koimithw shmera kai na ksypnhsw sto nosokomeio thn wra pou tha gennhsw.To kserw tha akougomai ypervolikh alla anhsyxw gia tous epomenous 3 mhnes!

E se olo auto mou irthe kai mia theikh aporia :silly:

Mporei to ena mwro na anevei panw sto allo??Ta dika mou einai se ksexwristo sako to kathena kai me ksexwristo plakounda.

An exete akousei kati h exete empeiria peite mou sas parakalw.

Anhsyxw mhpws de tha mporw oute na paw toualeta k oti de tha mporw na euxaristithw tpt!

Sygnwmh gia to megalo mhnyma :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω να σου πω για αυτά που ρωτάς κάτι.. Αλλά ελπίζω να μην πονάς τόσο πολύ από εδώ και στο εξής. Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και καλή Λευτεριά!!!:cheer:

Το μεγάλο μου όνειρο είναι να κάνω μια μέρα διδυμάκια, εσείς είχατε κληρονομικότητα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sygxaritiria gia ta didymakuia sou!!!

Ta latrevw ta didyma.....

Kane ypomoni me tis enoxliseis sou

k syzita me ton giatro sou oles sou

tis anysixies....... tha niwtheis kalytera,

xwris agxos!

Sou eyxomai kali synexeia stin egkymosyni sou

......... kai pes mas to "mystiko" twn didymwn..... xixixi!

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax makari na stamathsoun autes oi ennoxlhseis alla de nomizw koritsakia mou.Telos pandwn shmera eimai kalytera :) Einai poio yshxa.

Julie nai exoume klhronomikothta,o andras mou apo th theia tou.Egw de kserw pollous syggenois opote agnwsto an exw egw.

Wraia einai ta didymakia mwre alla na..exoun kai dyskolies.Den exoun xwro sth koilitsa mou kai gi auto ta pathainw auta.Afou parakalw na megalwsei h koilia mou k as ginei terastia k as xreiastw koilioplastikh meta :P gia na psilohremhsw kai egw h kahmenh :S

As elpisw oti tha pane ola kalytera.

Marimari ta exw pei sto giatro mou alla k autos me eixe prohdopoihsei oti tha exw tetoies ennoxlhseis etsi wste na mhn anhsyxhsw otan erthoun.Einai poly fysiologiko leei.

Enas filos gynaikologos mou eipe katse na deis tha kanoun polemo sth koilia sou xxaxaxxa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα μου χα χα χα χα !!!Πολυ δραστηριοτητα επεσε ε?χα χα αχ!!!!Να ναι καλα τα ζουζουνακια!!Φανταζομαι ομως την αισθηση!Δυο μικρα ανθρωπακια στην κοιλιτσα φανταστικο συναισθημα και σιγουρα βαρυ!χι χι χι....ευχομαι να ηρεμησεις λιγακι και κανε οση υπομονη μπορεις καλη μου το αξιζουν!Οσο για την απορια δεν γνωριζω αλλα δεν νομιζω κιολας!:-)

Ελπιζω ολα να πανε καλα και να εχεις μια πολυ καλη συνεχεια!Τι συγνωμη βρε ηταν πολυ γλυκο το μηνυμα!χι χι!Να σαι καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimerakia sou mellontiki manoulla me didimakia...

Ax ti wraia einai na exeis didimakia...

Agapi mou oti se anisixei na to milas me ton giatro sou...

Etsi gia na min anxwsesai adika...

Sou euxwme ta kalitera...

Kai o theoullis mazi sou...

FIlia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελα μου και χρονια πολλα!!! Συγχαρητηρια για τα διδυμακια σου. Δεν γνωριζω να σου απαντησω στο ερωτημα σου αλλα αν μπεις στο youtube κατι θα βρεις! Μακαρι να μπορουσα να κανω κι εγω διδυμακια, η πεθερα μου ειχε διδυμα στη πρωτη της γεννα..... Εγω μετα απο μια παλινδρομη το Δεκεμβρη εχω βαλει μπρος που λενε για το μπεμπε ελπιζω να ερθει αυτο το μηνα και να ειναι διπλο:P Ξεκουρασου οσο μπορεις, φιλακια πολλα:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα! Αρχικά να σου ζήσουν τα ζουζούνια σου! Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια ότι το οτιδήποτε συμβαίνει πρέπει να το συζητάς με το γιατρό σου. Αλλά για να σε παρηγορήσω κι εγώ που έχω ένα μέσα στην κοιλιά μου, τα ίδια πέρναγα μέχρι πριν από μία-δύο εβδομάδες περίπου! Δε με άφηνε σε ησυχία λεπτό! Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει και ηρεμεί, γιατί δεν έχει και πολύ χώρο πλέον... Βλέπεις ετοιμαζόμαστε για την επίσημη εμφάνισή μας τώρα και είπαμε να ξεκουραστούμε λίγο...

Να σου ζήσουν και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κουνιάδα μου γέννησε διδυμάκια!

Μας είχανε δείξει 1 βιντεάκι με τα μωρά στην κοιλιά και θυμάμαι οτι 1 κλωτσούσε το άλλο :laugh:

Δεν παθαίνουν τίποτα!!!

Είναι προστατευμένα από το σάκο τους!

Ο γιατρός της της είχε κάνει μία παρομοίωση:

"Είναι σα να βάζεις 2 άτομα να κοιμούνται σε μονό κρεβάτι."

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax Ioannouli me to kalo na erthei to bebe sou k theloume leptomereies :woohoo:

Nanouka nai nai xiixixi kai mena proxtes pou ksaplwsa paizane mpounies..mia xtypage h mia k meta o allos!to agoraki mou tha vgei me maurismena matia,poly zorikh mas vgike h mpoumpou :P Na ths zhsoun ta didyma!Poso einai,agorakia koritsakia?

Bibibo oti epithymeis sth koilitsa sou,me to kalo!!

Pandws koritsia ondws eixa dei ena video sto youtube me mia eggyoula pou eixe didyma kai eixe anevei to ena panw sto allo!De kserw omws an paizei rolo an einai ston idio sako h oxi.

H skhnh auth htan les kai vlepeis thriller..Apisteuto!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγοράκι και κοριτσάκι!

Σε λίγο θα γίνουν 2 ετών!

&στη δική της περίπτωση ήταν πιο ζώρικο το κοριτσάκι!

Ελπίζω να έχεις βοήθεια από τον άνδρα σου και από μαμάδες!

Είναι λίγο δύσκολο στην αρχή...

Ζηλεύονται μεταξύ τους και θέλουν τα ίδια πράγματα ταυτόχρονα!

Μετά τα 2 με 3 χρόνια το πολύ θα είσαι μια χαρά!!!

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Se euxaristw.Na einai gera kai dynata!

Meta to koritsaki hremhse h htan zorikh opws otan htan mesa sth koilitsa?

Gt exw akousei oti oso poio drasthrio einai to mwro sth koilia toso poio hremo tha einai meta.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήρεμα δεν τα λες...

Ούτε το αγοράκι, ούτε το κοριτσάκι...

Τα συγκεκριμένα είναι πολύ δύσκολα μωρά...

Γι' αυτό και το πρώτο πράγμα που ήθελα να μάθω ήταν αν έχω 1 ή 2 μωρά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry, κάτι πάτησα και δεν ολοκλήρωσα το μήνυμα μου...

Μένω και μακρυά από τη μαμά και δε θα έχω τη βοήθεια της...

Τελικά έχω 1 (&γω & ο άνδρας μουμε έχουμε κληρωνομικότητα σε δίδυμα).

Απλώς το κοριτσάκι είναι πιο δυναμικό από το αγοράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nanouka poso evdomadwn eisai?ksereis fyllo?Pou ksereis isws sth deuterh prospatheia na exeis didymakia.

K h kouniada mou pou exei kai auth klhronomikothta apo th theia pou sou elega ena agoraki ekane.Thn epomenh fora didyma!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elena καλημέρα!Έχω και εγώ δίδυμα αγοράκια 22 μηνών!Όσα περιέγραψες τα έζησα και εγώ στην εγκυμοσύνη μου!Και τα δικά μου ήταν σε διαφορετικό σάκο και με ξεχωριστό πλακούντα. Μην ανησυχείς είναι όλα φυσιολογικά!Επειδή τα μωράκια δεν έχουν πολύ χώρο για να κινηθούν, σπρώχνει το ένα το άλλο γι' αυτό και οι κινήσεις τους είναι πιο έντονες και πιο αισθητές! Ωστόσο προστατεύονται απο τον αμνιακό σάκο και δε παθαίνουν τίποτα.Ούτε νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να καβαλήσει το ένα το άλλο.Έγω όχι μόνο ένιωθα τις κινήσεις τους αλλά τις έβλεπα κιόλας! Πότε η κοιλιά μου φούσκωνε από τη μια και πότε απ' την άλλη και έβλεπα "μυτερά πράγματα"(μάλλον χεράκια ή ποδαράκια)να προεξέχουν. Αφού ώρες και φορές νόμιζα ότι θα τρυπήσει η κοιλιά μου!!Τις τελευταίες εβδομάδες είχα ζοριστεί πολύ καθώς η κοιλιά μου είχε φουσκώσει τόσο που δε μπορούσα να βολευτώ πουθενά, δε μπορούσα να κοιμηθώ, είχα καούρες και είχαν πρηστεί τα πόδια μου(τύπου μελιτζάνας!)από το βάρος.Στο τέλος όλα πήγαν καλά και έχω τώρα δυο υπέροχα μωρά! Προσπάθησε λοιπόν να χαλαρώσεις, να απολαύσεις όσο μπορείς την εγκυμοσύνη σου και κυρίως χόρτασε ύπνο γιατί έρχονται κάτι ξενύχτια....!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 16 εβδομάδων + 2 μέρες!!!

Έχω αγοράκι κατά 99,9999999%!

Αφήσαμε 1 μικρό ενδεχόμενο λάθους, αν και ήταν πολύ εμφανή τα προσόντα μας :laugh:

Η πεθερά μου είναι δίδυμη και η γιαγιά μου είχε δίδυμες αδερφές!

Όταν ήμουν μικρή ήθελα πολύ να κάνω δίδυμα!

Τώρα που είδα την αδερφή του άνδρα μου... άλλαξα γνώμη :laugh:

Αν μου έρθουν βέβαια, θα τα δεχτώ με πολύ μεγάλη χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστω πολυ απ' το στομα σου και στου Θεου τ' αυτι που λενε. Θελω πολυ ενα μωρακι, θελω πισω το μωρακι που μου πηρε το 2008.... Αφου να φανταστεις εχω ενα κοριτσακι που ειναι δυομιση χρονων και με χαιδευει στη κοιλια λεγοντας "η μαμα εχει μωρο στη κοιλιτσα"....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Elena333f έγραψε:

Ax makari na stamathsoun autes oi ennoxlhseis alla de nomizw koritsakia mou.Telos pandwn shmera eimai kalytera :) Einai poio yshxa.

Julie nai exoume klhronomikothta,o andras mou apo th theia tou.Egw de kserw pollous syggenois opote agnwsto an exw egw.

Wraia einai ta didymakia mwre alla na..exoun kai dyskolies.Den exoun xwro sth koilitsa mou kai gi auto ta pathainw auta.Afou parakalw na megalwsei h koilia mou k as ginei terastia k as xreiastw koilioplastikh meta :P gia na psilohremhsw kai egw h kahmenh :S

As elpisw oti tha pane ola kalytera.

Marimari ta exw pei sto giatro mou alla k autos me eixe prohdopoihsei oti tha exw tetoies ennoxlhseis etsi wste na mhn anhsyxhsw otan erthoun.Einai poly fysiologiko leei.

Enas filos gynaikologos mou eipe katse na deis tha kanoun polemo sth koilia sou xxaxaxxa

αχ βρε κοριτσια να ρωτησω κατι????

εμενα η αδερφη της πεθερας μου εχει διδυμα:blink: υπαρχει περιπτωση να κανω κ εγω??????????????????:S οχι πως θα πω οχι αλλα τα ηθελε τουλαχιστον με 3-4 χρονια διαφορα ηλικιας τωρα με τρομαξατε αφηστε που η πεθερα μου εχει λυσαξει:laugh: πως θα κανω διδυμα κ της λεω να κανει η κορη σου εγω δ θελω:blink: :blink: :silly: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω και εγω διδδυμα και θυμαμαι πως ηταν οταν ημουν εγκυος. δεν θελω να σε απογοητευσω αλλά οσο περνα ο καιρος οι ενοχλησεις θα ειναι πιο εντονες και οσο καιρο θα εχουν αρκετο χωρο για μετακινησεις. το θεμα ειναι οτι πρεπει να ξεκουραζεσαι οσο περισσοτερο μπορεις και να φτασεις ως το τελος. εγω γεννησα ενα μηνα νωριτερα, δηλαδη μολις μπηκα στο μηνα μου. ωστοσο τα παιδια δεν χρειαστηκε να μηνουν σε θερμοκοιτιδα ή κατι τετοιο και ολα πηγαν καλα. και τα δικα μου ηταν σε χωριστο σακο και ενοιωθα πως το ενα ανεβαινε πανω στο άλλο. θα σου πω παντως πως παντα χαιρομουν οταν υπηρχε κηνητικοτητα παρολο που ηταν ενοχλητικη γιατι ετσι ημουν σιγουρη πως ολα ηταν καλα.

καλο κουραγιο και υπομονη . να εισαι σιγουρη πως οταν γεννηθουν θα τα ξεχασεις ολα. προετοιμασου για τα; δυσκολα που θα ερθουν.

με το καλο τα μωρακια σου,:laugh: :blush: :laugh: :laugh: B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpougatsoula de kserw isws kaneis k sy?Kale de xairesai?Oi perissoteres parakalane.Pera apth plaka einai eulogia.Koitaw didymakia sto dromo h sto karotsaki tous kai skaw ena xamogelo :D

Pandws na sas pw oti 2 vradakia eixa provlimma ston ypno k enw nystaza me klotsagan k kopousa mwre :P Apta neura mou evala ta klammata.Alla siga perase.

Twra me ennoxloun ta pleura mou.Em eimai kai kathe mera eksw teleutaia :P

Ta thelei o kwlos mou xaxxaxaxa.

Toniantoni mou to diapistwnw auto pou les alla kanw ypomonh.Kai gw xairomai otan kinoundai poly alla ws ena orio.Yparxoun fores pou ta parakalaw na hremhsoun :P

Teleia pou de xreiastikan ta mwrakia sou thermokoitida!!

Posa kilakia gennhthikan?

Ande na erthei k h dikh mou h wra!!!10 Evdomades akoma!

Na xairesai ta ninia sou!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elena333f με το καλό τα διδυμάκια σου!:laugh:

Είμαι και εγώ διδυμομαμά και έχω περάσει τα ίδια και ...λίγο χειρότερα.Οι δικές μου κόρες ήταν στον ίδιο σάκο,ομοζυγωτικά δίδυμα δηλαδή,με κοινό πλακούντα.Σου λέω μόνο πως κάνανε πάρτυ τις ώρες που ήθελα να κοιμηθώ ή ήμουνα πιο χαλαρή.Υποψιάζομαι οτι τα ηρέμουσε και ίσως τα νανουριζε η κίνηση.Μερικές φορές περπατούσα και έδιναν μάχη!!!Το τι χοροπηδητό είχε πέσει δεν λέγεται.Βέβαια αυτά για όσο καιρό είχαν ελεύθερο χώρο να κινούνται και τα δυο...Μετά ηρέμησαν κάπως τα πράγματα αλλά απο το βάρος δεν μπορούσα να κουνηθώ εγώ:blink:

Όταν έβλεπα διδυμάκια στο δρόμο τρελαινόμουνα και αναρωτιόμουνα πως θα είναι τα δικά μου κτλ.

Όσο για την κοιλιά,τους τελευταίους μήνες πρώτα έμπαινε εκείνη και μετά απο κανένα 5 λεπτο εμφανιζόμου και εγώ:laugh: :P Σου συνιστώ να κάθεσαι όσες περισσότερες ώρες ακίνητη μπορείς γιατί το βάρος που πιέζει τον τράχηλο είναι διπλάσιο και πρεπει να είσαι πολύ πολύ προσεκτική!:)

Με το καλό τα μωράκια σου!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...