Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πραξη ονοματοδοσιας τεκνου -λυσεις


ΕλένηΧ

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!!

Πηγα σημερα σε μια συμβολαιογραφο και μου ειπε οτι για να παρει το παιδι το ονομα του πατερα του

πρεπει να γινει μια απλη πραξη αναγνωρισης απο τους γονεις και το μονο που χρειαζεται ειναι ταυτοτητα των δυο

συντροφων

ειναι ετοιμα σε 3-4 μερες και κοστιζει περιπου 30 ευρο

Αυτο τωρα το εβαλα επειδη μεχρι να βρω τι γινεται και πως μπορει να παρει το επιθετο του πατερα του ενα παιδι

μου ειχαν γινει τα νευρα κροσια

Στο ιντερνετ η μονη πληροφορια που ειχαν για την πραξη ονοματοδοσιας του παιδιου ελεγε οτι για να γινει χρειαζοταν βεβαιωση γαμου

Στο κεπ που ειχα παει πριν ενα μηνα μου ειπαν σε συμβολαιογραφο για πραξη ελευθερης συμβιωσης ( που αν ειναι να το κανεις αυτο πας και παντρευεσαι με πολιτικο

και καθαριζεις ) ή σε δικηγορο ( αλλα αυτο το κανεις μονο οταν ο πατερας του παιδιου δεν θελει να το αναγνωρισει )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλάχιστον ξεμπέρδεψες!

&γω έχω ακούσει οτι έχει μεγάλη γραφειοκρατία η αναγνώριση του παιδιού από τον πατέρα όταν δεν είναι παντρεμένο το ζευγάρι!

Το θεωρώ πολύ άδικο!

Κάποια ζευγάρια δε θέλουν να παντρευτούν και είναι δικαίωμα τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να το δηλωσεις στο ληξιαρχειο μπορεις ανετα αλλα το παιδι θα παρει το επιθετο της μαμας και μονο

οχι οτι εχει τιποτα το ονομα μου αλλα και οι δυο θελουμε να παρει το δικο του επιθετο

Οποτε πας και κανεις την πραξη αναγνωρισης τεκνου στο συμβολαιογραφο και ηρεμεις κατα καποιο τροπο

τωρα μετα απο εκει τι χαρτια αλλα θα βγαλω δεν ξερω αλλα θα τα δω μετα το πασχα που θα εχει βγει η πραξη αναγνωρισης

Και δεν με ενδιαφερει αν χρειαστει λιγο παραπανω τρεξιμο για τις διαδικασιες απλα θελω να εχω και μια αλλη επιλογη εκτος του γαμου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ακομα θυμαμαι πως με κοιταξαν οταν πηγα να ρωτησω στα κεπ γι αυτο το θεμα

αυτη που με εξυπηρετουσε με κοιταξε αποσβολομενη σαν να εβλεπε εξωιγηινο:ohmy:

και μια αλλη σαν να ημουνα κανα κακομοιρο παιδακι που το παρατησε ο γκομενος :dry:

Στην αρχη ενιωσα λιγο αμηχανα αλλα τωρα που το σκεφτομαι γελαω!!:lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή Ελένη,

Επειδή τα έχω ψάξει αρκετά η μόνη λύση είναι με μία εκούσια πράξη αναγνώρισης που γίνεται από κοινού σε συμβολαιογράφο και εκεί ορίζετε και το επίθετο του παιδιού (απ' ότι κατάλαβα είσαι μαζί με τον πατέρα του παιδιού). Αυτό μπορεί να γίνει και πριν γεννήσεις!

Μετά πας στο ληξιαρχείο και το δηλώνεις, στη συνέχεια στο δήμο κ.τ.λ....

Η άλλη λύση είναι η πρόσδωση πατρωνύμου και επίθετου του πατέρα στη νομαρχία, γίνεται με μια απλή αίτηση. Το παιδί κρατάει το επίθετό σου και σαν ονοματεπώνυμο πατέρα βάζεις ότι να' ναι (ακούγεται κουλό αλλά έτσι είναι... μπορείς να βάλεις και Σταύρος Νιάρχος!). Αυτό γίνεται για να μη στιγματιστεί το παιδί ως "εξώγαμο" και να μη γράφει στα πιστοποιητικά "άνευ" στο πεδίο του πατέρα.

Ότι άλλο θες ρώτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το δευτερο δεν το ηξερα ευχαριστω!!

Παντως εβαλα το θεμα μονο και μονο επειδη καποια κοπελα μπορει να μην αισθανεται καλα με το να παει να ρωτησει σχετικα με το επωνυμο του πατερα

και εγω μπορει να ειμαι εδω απο ιδεολογια αλλα σιγουρα αν ημουν στην θεση σου εκει που θα κατεφευγα για να βρω πληροφοριες πρωτα ειναι το ιντερνετ οπως και εκανα και δεν βρηκα τιποτα σχετικο οποτε θα απογοητευομουν να εβλεπα και αυτες ετσι οπως με κοιταξαν θα με επιανε καταθλιψη δεν το συζητω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Άσε... πόσες φορές με έχουν κοιτάξει και εμένα περίεργα δεν λέγεται.

Η πλάκα είναι ότι ενώ βλέπουν στο πεδίο του πατέρα ... κενό... συνεχίζουν να με ρωτάνε: "επίθετο πατέρα;"΄ή το άλλο: "του", απαντάω "της τάδε" και μένουν μαλάκες...

ήθελα να ξερα, τόσο περίεργο είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AngelMama έγραψε:

Άσε... πόσες φορές με έχουν κοιτάξει και εμένα περίεργα δεν λέγεται.

Η πλάκα είναι ότι ενώ βλέπουν στο πεδίο του πατέρα ... κενό... συνεχίζουν να με ρωτάνε: "επίθετο πατέρα;"΄ή το άλλο: "του", απαντάω "της τάδε" και μένουν μαλάκες...

ήθελα να ξερα, τόσο περίεργο είναι;

ηλπιζα πως ολα αυτα ειχαν ξεπεραστει,.....ακομα?:ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AngelMama έγραψε:

Άσε... πόσες φορές με έχουν κοιτάξει και εμένα περίεργα δεν λέγεται.

Η πλάκα είναι ότι ενώ βλέπουν στο πεδίο του πατέρα ... κενό... συνεχίζουν να με ρωτάνε: "επίθετο πατέρα;"΄ή το άλλο: "του", απαντάω "της τάδε" και μένουν μαλάκες...

ήθελα να ξερα, τόσο περίεργο είναι;

Σε πολλες χωρες ειναι κατι συνιθισμενο φαινομενο και γι αυτο δεν υπαρχει και το αναλογο κοιταγμα

απο μικρες μας εμαθαν οτι για να κανουμε παιδια πρεπει να παντρευτουμε ποσες απο τις γνωστες σου εχουν μεινει εγκυες χωρις να παντρευτουν αυτο ειναι κατι αυτονοητο η μονη περιπτωση να μην παντρευτει καποια δεν ειναι να μην θελει εκεινη αλλα ο συντροφος της

Και το βασικοτερο η καθε μια κατινα για να βγαλει τα απωθημενα της αντι να κοιταζει το σπιτι της και τον αντρα της κοιταει να μειωσει τον αλλο οποτε εχει την ευκερια για να νιωσει καλυτερα αντι να επικεντρωθει στα δικα της προβληματα

και απο καλοθελητες και κατινες δοξα το θεο υπαρχουν σε αφθονια σε αυτη τη χωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να δεις τι γίνεται όταν βγάζω το καμάρι μου βόλτα...

κατεβαίνουν οι θείες από τα μπαλκόνια τους για να δουν το μωρό μου σε ποιον μοιάζει! Πραγματικά το μόνο που μ' ενοχλεί είναι αυτό. Λες και το παιδί μου είναι δημόσιο θέαμα! Μάλιστα μια θεία έρχεται και μου λέει "για να το δω..." της απαντάω "γιατί;" και μου λέει τσαντισμένη "γιατί καλέ.. το κρύβεις". Θα την έβριζα, αλλά με συγκράτησε η μάνα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που με θυμώνει είναι ότι το παίζουμε και προοδευτικοί.

Όλοι κοιτάμε τον άλλον και δεν βλέπουμε τη καμπούρα μας!

Λυπάμαι που το λέω, αλλά μερικές φορές θα ήθελα να ζω σε άλλη χώρα.

Το άλλο κουλό είναι ότι η ανύπαντρη μητέρα σαν βοήθεια από το κράτος παίρνει 44 ευρώ το μήνα αν το μηνιαίο εισόδημά της δεν ξεπερνά τα 297 ευρώ... Εννοείται ότι δεν τα δικαιούμαι ούτε αυτά γιατί βγάζω περισσότερα από 300 ευρώ το μήνα!

Αστείο δεν είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AngelMama έγραψε:

Το άλλο κουλό είναι ότι η ανύπαντρη μητέρα σαν βοήθεια από το κράτος παίρνει 44 ευρώ το μήνα αν το μηνιαίο εισόδημά της δεν ξεπερνά τα 297 ευρώ... Εννοείται ότι δεν τα δικαιούμαι ούτε αυτά γιατί βγάζω περισσότερα από 300 ευρώ το μήνα!

Αστείο δεν είναι;

44 ευρο??? Τοσα πολλα???Ζουμε Μεγαλεια!!!!!!:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Καλα αμα τα παρω εγω δεν θα ξερω που να τα πρωτοξοδεψω!!!!Αμα παιρνω τοσα πολλα ως οικονομικη ενισχυση απο το κρατος δεν θα χρειαζεται καν να ξαναδουλεψω στην ζωη μου!!!

Τωρα για τις θειες και τις διαφορες τρελες που επιμενουν ακομα να δουν σε ποιον μοιαζει το παιδι τι να πεις

Καποια στιγμη αναγκαστικα θα το συνιθισεις και θα το διακωμοδεις οχι για κανεναν αλλο λογο επειδη εσυ χαλιεσαι με αυτο και δεν αξιζει τον κοπο να ουτε για σενα ουτε για το μωρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρόσεξε... 44 ευρώ αν είσαι άπορη, γιατί αυτό εννοούν μάλλον.

Ακόμα και το ταμείο ανεργίας είναι 430 ευρώ, οπότε πάλι δεν...

Ξέρω περίπτωση που πήγε μία κοπέλα να ρωτήσει για το βοήθημα, διαμαρτυρήθηκε αφού της είπαν ότι δεν το δικαιούται και της απάντησαν:

"ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ;"

Δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση της.

Με κάτι τέτοια ντρέπομαι που είμαι Ελληνίδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα ο γαμος ηταν και ειναι κατι που δε με αφορα

Μαιευτηριο:Οταν εκανα το μωρακι μου μετα απο 1,μερα ηρθαν να γραψουν τα στοιχεια του

Απαντουσα ευγενικα σε ολες τις ερωτησεις ωσπου φτανει η ωρα για τα στοιχεια του συζυγου

Εκει απαντω "του πατερα ενοειτε" "δεν ειμαστε παντρεμενοι" Η γυναικα (νεα) νευριασε "επρεπε να της το ελεγα απο την αρχη για να μην γραφει τζαμπα "ειπε

Ομως ηταν κατι που επρεπε να ρωτησει η ιδια

Παιδων: Το μωρο ειχε με το επιθετο μου Οταν πεθανε μας χρεωσαν ενα τεραστιο ποσο επειδη οι ηλιθιοι θεωρησαν οτι το παιδι το καλυπτει ασφαλιστικα ο πατερας ο οποιος στα χαρτια τους ειχε το επιθετο μου:blink: Η παρεξηγηση ενοειται οτι λυθηκε αλλα και παλι εγω ημουνα αυτη που επρεπε να τους το ξεκαθαρισω απο την αρχη

Και ποσα αλλα..απο συγγενεις γειτονες υπηρεσιες

Το συμπερασμα ειναι οτι πρεπει να βαλω και μια μπουρκα για να συμβαδιζω και αισθητικα με την ελληνικη πραγματικοτητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Κι εμενα ο γαμος ηταν και ειναι κατι που δε με αφορα

Μαιευτηριο:Οταν εκανα το μωρακι μου μετα απο 1,μερα ηρθαν να γραψουν τα στοιχεια του

Απαντουσα ευγενικα σε ολες τις ερωτησεις ωσπου φτανει η ωρα για τα στοιχεια του συζυγου

Εκει απαντω "του πατερα ενοειτε" "δεν ειμαστε παντρεμενοι" Η γυναικα (νεα) νευριασε "επρεπε να της το ελεγα απο την αρχη για να μην γραφει τζαμπα "ειπε

Ομως ηταν κατι που επρεπε να ρωτησει η ιδια

Δηλαδη αν δεν εισαι παντρεμενη δεν βαζουν καθολου τα στοιχεια του πατερα?????Τουλαχιστον βλεπω τι θα αντιμετοπισω απο την αρχη!!!!

Το συμπερασμα ειναι οτι πρεπει να βαλω και μια μπουρκα για να συμβαδιζω και αισθητικα με την ελληνικη πραγματικοτητα

Οσο για την μπουρκα μαλλον θα πρεπει να την βγαλουμε πρωτες για να αρχισουν να το αντιμετοπιζουν και οι αλλοι σαν κατι που απλα συμβαινει, ειναι φυσιολογικο και οχι σαν ατομα αποκωμενα απο την κοινωνια που θα επρεπε να ντρεπονται επειδη δεν εχουν συζηγο και αποφασισαν να κρατησουν ενα παιδι

Δεν πρεπει να δινουμε τοση πολυ σημασια στο γαμο αν ερθει ενα μωρο πριν απο αυτο η χωρις πιθανοτητα γαμου με αυτο

Π.χ η μανα μου κλαμα οταν οποτε της το θυμιζω αυτη περιμενει εστω και τελευταια στιγμη να παντρευτω:P και τι θα πει ο κοσμος και δεν ειναι σωστο για το παιδι και ενταξει κατι θα βρει να πει

Ασε δε ενα δυο γειτονισες στο χωριο του αντρα μου που το εχουν μαθει και γιατι να μην παντρευτητε????Το μονο που δεν μου εχουν πεταξει καταμουτρα ειναι μηπως δεν ειναι δικο του το παιδι :S:angry::S

Μα γιατι δεν θελετε Εστω καντε πολιτικο

Το καλο με εμενα ειναι οτι εκτος απο τον συντροφο μου που εχω διπλα και με στηριζει

ειναι οτι ειμαι και ξεροκεφαλη και αγυριστο κεφαλι οταν μου μπει κατι στο μυαλο

διαφορετικα αυτο αν καθομουν να σκεφτω ολα αυτα που πιθανον λενε απο πισω μου θα παντρευομουν να τελειωνει η Ιστορια

Αλλα ετσι κ αλλιως οταν θελει καποιος να βγαλει τα απωθημενα του και την κακια του ολο και κατι θα βρει να πει να σε προσβαλει ειτε εισαι παντρεμενη ειτε ανυπαντρη ειτε εχεις κανει μια σχεση μονο στη ζωη σου ειτε πολλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικα να πω οτι η εμπειρια μου ειναι προ διετιας σε δημοσιο μαιευτηριο της Αθηνας

Στο πρωτο εγγραφο μαλλον ειχε σημειωσει απο μονη της οτι ειμαι παντρεμενη ετσι το πεταξε

Νομιζω οτι τα στοιχεια του πατερα δεν τα εγραψε καν στο δευτερο(το σωστο) εγγραφο..(αλλα στην κατασταση που ημουνα δεν μπορω να ειμαι σιγουρη οτι θυμαμαι καλα)

Παρε ενα τηλεφωνο στο μαιευτηριο που θα γεννησεις και ρωτα τι κανουν στις περιπτωσεις αυτες

Στο συνταγολογιο της μπεμπας γραφτηκε το ονομα πατερα με μολυβι....

Εχω την εντυπωση πως επρεπε πρωτα να γινει η πραξη αναγνωρισης για να περαστει το ονομα του πατερα κανονικα

Την οποια πραξη εμεις δεν την καναμε γιατι ξημεροβραδυαζομασταν στην εντατικη..οταν βλεπαμε οτι το μωρο κινδυνευει να πεθανει το μονο που δεν μας ενδιεφερε ηταν να χανουμε το χρονο μας με τα γραφειοκρατικα

Η μανα μου κι εμενα τον εχει τον καημο της..ο πατερας μου ομως με εκπληξη ειδα να στηριζει φανατικα την επιλογη μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τουλάχιστον εσείς έχετε τους συντρόφους σας να σας στηρίζουν.

Στην δική μου την περίπτωση, ακόμα και ο ίδιος ο πατέρας του παιδιού μου

αρνείται την πατρότητα (ξέρει πολύ καλά ότι αυτός είναι ο πατέρας, απλά θέλει να αποποιηθεί οποιαδήποτε ευθύνη).

Πάντως στην κλινική δεν γράφτηκε πουθενά το όνομά του. Θα έπρεπε να γίνει αναγνώριση έστω και πριν την γέννηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω βρε κοριτσια......εχω φρικαρει με αυτα που ακουω... :blink:με θυμωνουν πολυ!!!! :evil:

Εγω πραγματικα θαυμαζω ολες αυτες τις γυναικες που επελεξαν να κανουν παιδι και να το μεγαλωσουν μονες τους,θελει πολλα κοτσια και δυναμη ψυχης αυτο και ειλικρινα τους βγαζω το καπελο,απορω ομως που στο 2009 υπαρχουν ακομα τετοιες μεσαιωνικες αντιληψεις....εκπλησσομαι ....και εκνευριζομαι ....

AngelMama ασχετο ...βρε Πεπακι με μπερδεψες με την αλλαγη σε νομιζα για αλλη ...:laugh: συντομα θα βρεθουμε,θα γινει κι αλλη συναντιση,ολες θελουνε!!!!φιλακιαααα!ααααα...θα φερεις και το κουκλι της φωτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AngelMama έγραψε:

Κορίτσια τουλάχιστον εσείς έχετε τους συντρόφους σας να σας στηρίζουν.

Στην δική μου την περίπτωση, ακόμα και ο ίδιος ο πατέρας του παιδιού μου

αρνείται την πατρότητα (ξέρει πολύ καλά ότι αυτός είναι ο πατέρας, απλά θέλει να αποποιηθεί οποιαδήποτε ευθύνη).

Πάντως στην κλινική δεν γράφτηκε πουθενά το όνομά του. Θα έπρεπε να γίνει αναγνώριση έστω και πριν την γέννηση.

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες

Ειναι δυσκολο σ αυτη την πραγματικοτητα να μεγαλωνεις μονη ενα παιδι χωρις τη συναισθηματικη και την οικονομικη στηριξη..Ειδα και το επιδομα ...αστα

Πρεπει παντως να εισαι πολυ περηφανη που τα καταφερνεις

Το θετικο ειναι πως οσο περναει ο καιρος τα πραγματα γινονται καλυτερα απο αποψη κοινωνιας

Ελπιζω να εχεις ανθρωπους διπλα σου που θα καλυπτουν ενα μερος απο το κενο που αφησε ο συντροφος σου στις ζωες σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν είχα την οικογένειά μου να με στηρίζει σε όλα αυτά σίγουρα δεν θα την έβγαζα καθαρή! Να είναι καλά η μαμάκα μου και τα αδέρφια μου!

Σίγουρα νιώθω περήφανη, αλλά δεν νομίζω ότι κάνω κάτι περισσότερο από όλες εσάς! Είμαι χαρούμενη που έχω το μωράκι μου, το αγγελούδι μου και ευχαριστώ το Θεό που με αξίωσε και έγινα μητέρα.

Πάντως αν έχετε κανένα καλό παιδί... είμαι διαθέσιμη. Έχασα όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης και παραπάνω και είμαι έτοιμη...:laugh:

χα χα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...