Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δοχεία φύλαξης μητρικού γάλακτος


Recommended Posts

Καλημέρα

Θέλω σιγά-σιγά να αρχίσω να μαζεύω γάλα. Εχω ήδη πάρει τα δοχεία της avent, αλλά κάπου διάβασα ότι δεν είναι bpa free. Είναι πολύ κακό αυτό; Τι άλλο να πάρω; Τα σακουλάκια της medela ξαναχρησιμοποιούνταί ή είναι μίας χρήσης; Εσείς τι βολευτήκατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξερω κι εγώ ακριβώς.

Αυτο που μας είχαν πει όταν πήραμε τα μπιμπερό είναι ότι κάποια πλαστικά έχουν αυτήν την ένωση, την bpa (σύντμηση του b-poly...κάτι, δε θυμάμαι ακριβώς) που δεν είναι υγιεινό. Τώρ4α, για ποιο λόγο δεν ξέρω. Υπάρχουν πάντως και μπιμπερό και σκεύη φύλαξης χωρίς αυτό το συστατικό και αυτά χαρακτηρίζονται bpa-free.

Από ότι κατάλαβες κι εγώ το ψάχνω ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας εγω χρησιμοποιώ τα σακουλάκια της medela και μ΄εχουν βολέψει πάρα πολύ, είναι μιας χρήσεως αλλά εγω μια φορά που μου είχαν τελειώσει, το επλυνα καλά και το κρατησα 5 λεπτά πάνω απο νερό που έβραζε και το ξαναχρησιμοποίησα δεν έπαθε τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sourloulou έγραψε:

Καλημέρα

Θέλω σιγά-σιγά να αρχίσω να μαζεύω γάλα. Εχω ήδη πάρει τα δοχεία της avent, αλλά κάπου διάβασα ότι δεν είναι bpa free. Είναι πολύ κακό αυτό; Τι άλλο να πάρω; Τα σακουλάκια της medela ξαναχρησιμοποιούνταί ή είναι μίας χρήσης; Εσείς τι βολευτήκατε;

Τα σακουλάκια ειναι μιας χρήσης !

Για να εισαι σιγουρη για ΒΡΑ παιρνεις γυάλινα και ξενιάζεις ;)

Επειδή ομως τα γυαλινα μπιμπερον ειναι αρκετα ακριβά , μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε δοχειο φυλαξης γυαλινο κατάλληλο για τροφιμα πχ βαζο για μαρμελάδες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΦΥΛΑΣ ΓΑΛΑ. ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ? ΜΙΑ ΜΕΡΑ? ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΜΠΟΡΩ? ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ. ΣΑΝ "ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΟ" ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΘΡΕΠΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΞΙΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο ψυγειο κραταει 2 μερες, στην καταψυξη σιγουρα 6 μηνες.(μπορει και περισσοτερο αν εχεις καλο καταψυκτη). Αν το καταψυξεις και αποψυξεις σωστα δεν χανει τιποτα. Εγω εχω φυλαξει για ωρα ανακης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ρωτησω κατι..? τα σακουλακια της medela αν δηλαδη τα πλυνεις πολυ καλα οπως τα μπιμπερο κτλ, και μετα τα βαλεις για αποστειρωση στον αποστειρωτη κανονικα τι θα παθουνε? νταξει δεν λεω να το κανεις αυτο καμια δεκαρια φορες αλλα εστω να τα χρησιμοποιησεις συνολικα 2 η αντε 3 φορες... γιατι αλλιςσ βρε κοριτσια ναι μεν ειναι πολυ πρακτικα, αλλα είναι ευρω και σακουλάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annamaria.b έγραψε:

να ρωτησω κατι..? τα σακουλακια της medela αν δηλαδη τα πλυνεις πολυ καλα οπως τα μπιμπερο κτλ, και μετα τα βαλεις για αποστειρωση στον αποστειρωτη κανονικα τι θα παθουνε? νταξει δεν λεω να το κανεις αυτο καμια δεκαρια φορες αλλα εστω να τα χρησιμοποιησεις συνολικα 2 η αντε 3 φορες... γιατι αλλιςσ βρε κοριτσια ναι μεν ειναι πολυ πρακτικα, αλλα είναι ευρω και σακουλάκι!
ΑΝΝΑΜΑΡΙΑ, Η ΛΑΛΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annamaria πολυ πιθανο να μην παθουν τιποτα αλλα γιατι να κανεις κατι το οποιο δεν συστηνεται, ενω υπαρχουν και αλλες λυσεις πρακτικες και οικονομικες;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natural σκέφτομαι κι εγώ τα πλαστικά μποθκαλάκι της nuk όμως πως τα αποστειρώνουμε αφού είναι πλαστικά????

Μόνο εκεί κολλάω:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Μάλλον θα πάρω μπιμπερό της nuk και κάποια σακουλάκια της medela και θα δω αναλογα με την χρηση τι θα με βολεψει...

Το γάλα από ότι εχει αναφέρει η Αγλαία (συμβουλος θηλασμού για όσους δεν την ξέρουν) διατηρείται αν είναι φρεσκοαντλημένο σε ζεστό δωμάτιο 25°C 4-6 ώρες,

σε θερμοκρασία χώρου 19 έως 22°C 10 ώρες,

σε θερμονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες 24 ώρες,

στο ψυγείο (στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα που δουλεύει στο μέγιστο (φρέσκο γάλα) 0 έως 4°C 8 μέρες,

στο ψυγείο (αποψυγμένο) 24 ώρες,

στο ψυγείο που δουλεύει μέτρια και ανοιγοκλείνει συχνά η πόρτα, αποθήκευση στην πόρτα (η χειρότερη θέση) 4 έως 10°C 2-4 μέρες

Κατάψυξη μέσα στο ψυγείο Ποικίλει 2 εβδομάδες

Κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα Ποικίλει 3-6 months

Καταψύκτης -19°C έως -32°C 6-12 months

Οπότε από ότι φαίνεται αντέχει πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα.. Τώρα το είδα. Να συμπληρώσω ότι οι οδηγίες αυτές είναι για γάλα που αντλείται για ένα υγιές τελειόμηνο νεογνό.

Αν το νεογνό είναι σοβαρά άρρωστο και/ή νοσηλεύεται, συζητήστε τις οδηγίες διατήρησης με το γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...