Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΥΤΙΩΝ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!Θελω να ρωτησω κατι γιατι με εχουν μπερδεψει αυτοι οι γιατροι!Η παιδιατρος μας μου ειχε απαγορεψει την χρηση μπατονετας στο γιο μου (2ετων) και μου ειπε να το καθαριζω με μια πετσετουλα.Πριν λιγες μερες σε μια επισκεψη στο ιατρειο της μου ειπε οτι ο γιος μου ειχε τοσο κερι στα αυτια του που δεν φαινοταν καθολου το τυμπανο του!Με συμβουλεψε να παμε σε Ωριλα οπως και καναμε.Το παιδι φυσιολογικα δεν καθοταν με τιποτα και μας εδωσε κατι σταγονες unisept και ξαναπηγαμε μετα απο 3 μερες.Εβγαλε λιγο κερι αλλα ο μικρος τσιριζε και μας ξαναεδιωξε.Θα παμε παλι αυριο και ως τοτε συνεχιζουμε με τις σταγονες.Το θεμα ειναι οτι οταν ειπα τον γιατρο οτι δεν χρησιμοποιω μπατονετες και πως εγινε αυτο γυρισε και μου ειπε οτι επειδη δεν χρησιμοποιω μπατονετες ειχε το μωρο τοσο κερι!Μου ειπε να χρησιμοπιοω τις παιδικες και τον εμπιστευομαι γιατι ειναι ο καλυτερος εδω στο νησι και εχει κι αυτος μια κορη 3 χρονων.Αυτα,θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμεις σας κοριτσια.Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα και οι δυο παιδια τροι αλλα και στο Ιασω που ειχα γεννησει μου απαγορεψαν να χρησιμοποιω μπατονετες .Ακομα και στο Παιδων Πεντελης που ειχα παει τον μικρο τον Νοεμβριο επειδη ειχε και λιγο ωτιτιδα ακομα και εκει ο ωριλα μου ειπε ΟΧΙ στις μπατονετες γιατι σπρωχνει το κερι μεσα και δημιουργει ωτιτιδες .Με ποια πετσετουλα μετα το μπανιο μονο μου εχουν πει να καθαριζω τα αυτακια .

Ο αντρας μου εχει τρελλα με τις μαπτονετες χρησιμοποιει παρα πολυ καποια στιγμη μετα απο μια βουται στη θαλασσα ειχε βοπυλωσει και πηγαμε σε εναν ωριλα και του ειπε οτι με την μπατονετες ειχε κανει ζημια . Εγω παντως με τη μεθοδο της πετσετας δεν εχω κανεναν προβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολοι οι ωριλαδες ειναι κατα της μπατονετας γιατι σπρωχνει το κερι μεσα. οντως μονο με την πετσετα πρεπει ολοι να καθαριζουμε τα αυτια μας και αυτο μονο γυρω γυρω στο πτερυγιο, δηλαδη να μην βαζουμε μεσα το δαχτυλο με την πετσετα γιατι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

Εγω που εχω και μικρα αυτια παω απο 15 ετων καθε 6 μηνες για καθαρισμο - αφου βαλω τις απαιτουμενες σταγονες για 2-3 μερες πριν.

Το θεμα ειναι οτι παιζει ρολο και η κατασκευη του αυτιου, αλλα καλυτερα θα ηταν να αποφευγουμε γενικα τις μπατονετες. :)

α! εκτος απο τις unisept υπαρχουν και κατι πιο καινουργιες σταγονες που δρουν πιο γρηγορα και λεγονται waxsol. Επίσης σας ενημερώνω οτι υπαρχουν 2 μέθοδοι: η μια ειναι η παλια με τη χρηση του κλισματος και το ζεστο νερο που ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ και σε κανει μουσκεμα (συνήθης πρακτική στο ΙΚΑ) και η δευτερηειναι με την αναροφηση - σκεφτειτε οπως ρουφαει η ηλεκτρικη σκουπα - τελειως ανώδυνη και τελειωνεις αμεσως και ξενιαζεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε μπατονετες ουτε στα παιδικα αυτακι,ουτε και στα δικα μας!Απαγορευεται κοριτσια,τουλαχιστον συμφωνα με οσα λενε οι περισσοτεροι γιατροι.Η μπατονετα μπορει να σπρωξει το κερι πιο μεσα και να δημιουργηθουν ωτιτιδες!!!Υπαρχουν σε επιλεγμενα φαρμακεια ειδικα χαρτινα χωνια που καθαριζουν τα παιδικα αυτακια απο το κερι,αλλα παντα με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου!Επισης και οι σταγονες πρεπει να αποφευγονται,και να προστατευουμε τα αυτακια τους στο μπανιο να μην μπει μεσα νερο!Η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Υβοννη έγραψε:

Δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε μπατονετες ουτε στα παιδικα αυτακι,ουτε και στα δικα μας!Απαγορευεται κοριτσια,τουλαχιστον συμφωνα με οσα λενε οι περισσοτεροι γιατροι.Η μπατονετα μπορει να σπρωξει το κερι πιο μεσα και να δημιουργηθουν ωτιτιδες!!!Υπαρχουν σε επιλεγμενα φαρμακεια ειδικα χαρτινα χωνια που καθαριζουν τα παιδικα αυτακια απο το κερι,αλλα παντα με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου!Επισης και οι σταγονες πρεπει να αποφευγονται,και να προστατευουμε τα αυτακια τους στο μπανιο να μην μπει μεσα νερο!Η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια!

Συμφωνώ απόλυτα με τη γλυκιά μας Υβόννη! Με κάλυψε απόλυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...