Μετάβαση σε περιεχόμενο

είμαι καλή μάνα????


Recommended Posts

ανυσηχω μηπως δεν ειμαι καλή μανα. εχω διδδυμα αγοράκια και παρόλο που τα υπεραγαπώ γιατι τα απόκτησα με κόπο και αγώνα τα μαλώνω και τους φωνάζω πολλές φορές χωρίς λόγο. νομίζω πως εχω κουραστεί πολύ με τη δουλεια και τα παιδιά και το σπιτι και το συζηγο. όλοι θέλουν και κανείς δεν ρωτάει τι θέλω εγώ. όμως δεν πρέπει να εμαι αχάριστη γιατί έχω και βοήθεια απο τη μητέρα μου. τα παιδιά όμως είανι σχεδόν 3 χρονών και είναι πολύ ζωηρά. πολ΄΄ες φορές νομίζω πως δεν θα αντέξω άλλο. θέλω όμως και το καλύτερο γαι ατα παιδιά μου. βοήθεια......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια μου να σου ζησουν τα διδυμακια σου κοριτσακι μου!!!!!Αυτο το ερωτημα θα ερχεται παντα στο μυαλο σου,οσα χρονια και να περασουνε καλη μου!Μην φορτωνεσαι αδικα ενοχες!Εγω εχω εναν γυιο 23 χρ,πολυ καλο παιδι βγηκε δοξα το ΘΕΟ! κι ακομα ομως αναρρωτιεμαι αν του φερομαι σωστα,αν εχω κανει γι αυτον το καλυτερο, η μηπως μπορουσα κατι περισσοτερο και ολα αυτα,κι αλλα πολλα,που τα σκεφτομαι συνεχεια!Ολες οι μαμαδες αυτα σκεφτονται πιστεψε με,δεν εισαι η μονη κουκλα μου!Και τα εχουμε μαλωσει τα παιδια μας και τους εχουμε φωναξει,και λαθη εχουμε κανει και συνεχιζουμε να κανουμε,αλλα ομως μαθαινουμε μεσα απο αυτα τα λαθη μας,μαθαινουμε και απο τα παιδια μας τα ιδια τον τροπο για να γινομαστε καλυτεροι ανθρωποι και καλυτερες μαμαδες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοειτε οτι εισαι καλη μανα...τι ειναι αυτα που αναρωτιεσαι;;;κ ποιος σου ειπε οτι οι καλες μανες ειναι αυτεςπου δεν μαλωνουν τα παιδια τους ποτε;;;Αντιθετως αυτες δειχνιυν αδιαφορια κ τα παιδια το εισπρατουν αυτο.Εγω εχω μια κορη 5,5 ετων,οποτε ειμαι κοντα σε αυτο που περνας κ σε καταλαβαινω.ΟΙ ηλικιες αυτες ειναι πολυ δυσκολες.Θα μου πεις κ ποτε ειναι ευκολα οταν εχεις παιδια;;ΠΟΤΕ!!!Αυτη ειναι ομως η προκληση κ η γλυκα της ζωης.Μην νοιωθεις ενοχες για τιποτα!!!Και αν θες να με ακουσεις επειδη εγω την πατησα,σφιξτους τα λουρια τωρα που ειναι νωρις!!Δεν παθαινουν τιποτα,ισα ισα γινονται καλυτερα παιδια γιατι νοιωθουν ασφαλεια ετσι.Βαλτους τα ορια σου κ να σου πω κ κατι;;;δωσε κ στον μπαμπα λιγες αρμοδιοτητες να σε ξεκουρασει λιγακι...να μεινεις λιγο μονη σου,το χρειαζεσαι.Επειδη εργαζεσαι κ λειπεις απ'το σπιτι δεν συμαινει οτι οταν εισαι εκει θα σε κανουν οτι θελουν.Εσυ βαζεις τους κανονες παντου!!!Να το θυμασαι αυτο,να μην πελαγωνεις κ ΟΧΙ ΕΝΟΧΕΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tonia mou agapi mou na sou zisoun ta didimakia sou...

Kai ti einai auta pou les???

Auta pou kaneis me ta paidia sou einai fusiologikotato...

Autes oi ilikies einai ta pio zwira gia ena mwro...

Apla na ksereis einai mia fasei [pou tha perasei...}

Diladi aman tous thumwneis einai kako...OXI...

Gia na mathei ena mwro to swsto,,, prepei na tou thumwneis...

Kai oxi me to na derneis...

Esu den anaferes kakopioisei...

Esu anaferes {fwnazeis}

Kai pia den fwnazei sta paidia tis re agapi mou???

Kai pia den kourazetai???

Den einai liga auta pou kanoume stin zwi mas...

Douleia,,,spiti,,,fagito,,,mwra,,,antra,,,kai kai kai...

Agapi mou min anisixeis,,,

Apla na iremas ligo...

Kai otan erthei i wra na paoun gia upno na tous peis...

Simera eisatan ataxtoi giauto sas thumwsa,,,

Den ginetai na pligwnetai tin mama kathe mera...

Prepei na eiste fronimoi kai na me voithatai emena...

Afou eiste plewn antres tora,,,den eiste mwra...

Kai elpizw kati na katalavoun...

Ax re agapi mou sas euxwme mia kaliteri sunexeia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Τονια!Καταρχην να χαιρεσαι τα μωρακια σου!Το ιδιο ερωτημα εχει περασει πιστευω απο πολλες μανες.Ειναι κατι φυσιολογικο ειδικα για σενα που εισαι εργαζομενη και εχεις και διδυμα!Το ιδιο αναρωτιεμαι κι εγω πολλες φορες που γυρναω απο την δουλεια μου και ο γιος μου κανει καμια ζημια (ειναι 2 χρονων) και του φωναζω κατευθειαν γιατι ειμαι τοσο κουρασμενη και επειδη δουλευω σε μαγαζι με ρουχα ειμαστε ανοιχτα και το απογευμα θελω να ηρεμησω πριν ξαναπαω για δουλεια.Να φανταστεις οτι τον βαζω και τιμωρια!Ειναι κατι που δεν μπορουμε δυστυχως να το αποφυγουμε γιατι πανω απο ολα ειμαστε ανθρωποι κι εμεις και εχουμε και ορια στις αντοχες μας!Πιτευω ομως οτι πρεπει απο μικρα να τους θετουμε ορια γιατι ετσι νιωθουν και μια σιγουρια.Προσπαθησε απλως να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις και αν εχεις την δυνατοτητα να αφησεις τα μωρα σου σε καμια γιαγια για ενα Σαββατοκυριακο και να πας καπου με τον αντρα σου να ξαναγεμισεις τις μπαταριες σου!Σου ευχομαι καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως το ιδιο ερωτημα κανω κι εγω στον εαυτο μου καθε μερα και απαντηση δε ξερω αν υπαρχει!!! Αυτο που ξερω ειναι οτι λατρευω το κοριτσακι μου, το ιδιο πιστευω και για σενα. Απ' την στιγμη που αναρωτιεσαι και μονο φανταζομαι πως εισαι μια γλυκιτατη χαζομαμα δυο αξιολατρευτων αγοριων::) :) :) :) :) Μη βασανιζεσαι λοιπον με ανουσιες σκεψεις, κανε αυτο που πιστευεις εσυ οτι ειναι καλυτερο για τα παιδακια σου και μην αγχωνεσαι. Τα λεω σε σενα για να τ' ακουω κι εγω Φιλακια πολλα:P :P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το οτι αναρωτιεσαι και μονο δειχνει ποσο τα νοιαζεσαι.

Εισαι μια χαρα μανουλα. Μια μανα , συζυγος, νοικοκυρα, εργαζομενη και πανω απ ολα ανθρωπος και οχι ρομποτ.

Ειναι ενα ερωτημα που θα υπαρχει οσο υπαρχουν μανες. Και ειναι απο τα ρητορικα. Δεν εχει απαντηση παρα μονο οταν εχει ηδη ψηθει το κεϊκ.

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να κουράζεσαι είναι λογικό! Όσο βοήθεια και να έχεις, κάποια στιγμή θα χαθεί κι υπομονή! Εμένα η μαμά μου ήταν αρκετά "φωνακλού" και μας μάλωνε αλλά ποτέ δεν αμφέβαλλα για την αγάπη που μας έδωσε και για ότι έκανε για εμάς! Για σκέψου αντίστοιχα εσένα και την μαμά σου! Αναρωτιούνται όοοολες οι μαμάδες του κόσμου αν είναι καλές! Κι εγώ που ακόμα δεν έχω γεννήσει σκέφτομαι: " Θα είμαι καλή μαμά για το παιδάκι μου;;" Επομένως μην ανησυχείς! Μια καλή μαμά κατά την γνώμη μου θα αγκαλιάσει τα παιδιά της, θα τα φιλήσει, θα τα επαινεύσει και αν χρειάζεται πότε πότε θα τα μαλώνει! Εμέις όπου μας μαλώσανε καιμας έβαλαν τιμωρία πάθαμε κάτι; Ίσα ίσα που γίναμε καλύτεροι άνθρωποι!

Μαμά σ'έσενα χρωστά αυτό που είμαι! Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Αν αυτό σε κάνει να νιώσεις καλύτερα.. Εγώ πάντως σαν παιδί της μαμάς μου αυτό θα της έλεγα τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

toniantoni έγραψε:

ανυσηχω μηπως δεν ειμαι καλή μανα. εχω διδδυμα αγοράκια και παρόλο που τα υπεραγαπώ γιατι τα απόκτησα με κόπο και αγώνα τα μαλώνω και τους φωνάζω πολλές φορές χωρίς λόγο. νομίζω πως εχω κουραστεί πολύ με τη δουλεια και τα παιδιά και το σπιτι και το συζηγο. όλοι θέλουν και κανείς δεν ρωτάει τι θέλω εγώ. όμως δεν πρέπει να εμαι αχάριστη γιατί έχω και βοήθεια απο τη μητέρα μου. τα παιδιά όμως είανι σχεδόν 3 χρονών και είναι πολύ ζωηρά. πολ΄΄ες φορές νομίζω πως δεν θα αντέξω άλλο. θέλω όμως και το καλύτερο γαι ατα παιδιά μου. βοήθεια......

Καλημερούδια! Τον τελευταίο καιρό με απασχολεί πολύ το θέμα 'ανασφάλεια', σε γενικές γραμμές...Τα πρότυπα της κοινωνίας, το πόσο επηρεαζόμαστε από αυτά, το ότι κανείς δε νιώθει καλά με τον εαυτό του και ένα σωρό άλλα. Παρόλ' αυτά δεν νομίζω ότι το πρόβλημά σας είναι ανασφάλειες. Κατά τη γνώμη μου, δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας. Ίσως μια βόλτα με μια φίλη, ένα σαββατοκύριακο μόνο με τον συζυγό σας, έναν περίπατο έστω. Ελάχιστο χρόνο να αισθανθείτε ότι υπάρχετε, ότι δεν είστε μόνο εργαζόμενη, μητέρα, σύζυγος, αλλά και γυναίκα.Οτι υπάρχετε. Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει ή να σκεφτεί τι θέλετε αν δεν το σκεφτείτε εσείς πρώτη για τον εαυτό σας και να το ζητήσετε. Όταν βρείτε τον εαυτό σας χαμένο μέσα σε υποχρεώσεις και άγχος, τότε σκεφτείτε τις προτεραιότητες σας και κινηθείτε σύμφωνα με αυτές. Πως θα μπορούσατε να τα φέρνετε όλα εις πέρας, ειδικά όταν νιώθετε τόσο άσχημα για τον εαυτό σας; Προσπαθήστε να βελτιώσετε την κατάσταση, διαφορετικά θα διαιωνίζεται και ποιός ξέρει ποια αποτελέσματα θα φέρει.Και κάτι τελευταίο, σαν πιτσιρίκα που είμαι μου κακοφάνηκε ότι σας έχει κουράσει ο άντρας σας(ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν σας ενοχλεί αυτό το σχολιό μου). Μπορεί επειδή δεν έχω την εμπειρία του γάμου. Αλλά είναι ο άντρας που αγαπήσατε, ο πατέρας των παιδιών σας, μήπως θα έπρεπε να φροντίσετε τη σχέση σας για να μπορέσετε και να τη διατηρήσετε στο πέρασμα του χρόνου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...