Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική...τόσο τρομακτική όσο ακούγεται?


Recommended Posts

"χάθηκα" για λίγο γιατί προσπαθούσα να καταλάβω αυτά που μου συμβαίνουν!

οι εξετάσεις μου ήταν καλές αλλά το σπερμοδιάγραμμα απογοητευτικό. η μόνη λύση που μας πρότειναν ήταν εξωσωματική.

έχω τρομοκρατηθεί απίστευτα με την ιδέα. η ψυχολογία μου πιό χάλια από ποτέ κι ακόμη δεν έχουμε ξεκινήσει!

ίσως φταίει η υπερβολική αισιοδοξία που είχα τόσο καιρό ότι όλα είναι εντάξει και απλά περιμένω τη σειρά μου!αρνούμαι να δεχτώ ότι η σειρά μου μπορεί να αργήσει πολύ!η σκέψη "γιατί σε μας" με έχει καταβάλλει.

ίσως φταίει το κέντρο εξωσωματικής που επισκευτήκαμε.γι' αυτούς είναι απλά μία τυπική διαδικασία.

ίσως φταίει η έλλειψη εμπιστοσύνης στους γιατρούς που δεν ασχολήθηκαν καθόλου με το πρόβλημα. μας είπαν ότι δεν έχει σημασία από τί προέρχεται γιατί τα περιθώρια βελτίωσης έτσι κι αλλιώς είναι λίγα και μας πρότειναν χωρίς δεύτερη σκέψη την εξωσωματική.

υπάρχει κάποια με παρόμοια περίπτωση?

τελικά η εξωσωματική είναι τόσο τρομακτική όσο ακούγεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Υπάρχω κι εγώ!!! Κι εμείς θα κάνουμε εξωσωματική. Εγώ είχα ενδομητρίωση. Την τελευταία θεραπεία (αφού χειρουργήθηκα) την έκανα 13 Μαρτίου. Το ΄"θεματάκι¨μας όμως είναι το κακό σπέρμα. Κι έτσι μάς πρότειναν εξωσωματική.. Η πρώτη αντίδραση ήταν ΣΟΚ! Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Είπα κι εγώ "γιατί Θεέ μου σε μας..?", αλλά επειδή σίγουρα δεν θα μου απαντήσει κανείς, προχώρησα στη δεύτερη φάση. Τί πρέπει να κάνουμε τώρα? Ποιος είναι ο στόχος? Το μωράκι είναι ο στόχος. Θα ταλαιπωρηθώ λίγο παραπάνω αλλά εύχομαι και ελπίζω πως θα τα καταφέρω. Τουλάχιστον ξέρουμε το πρόβλημα και υπάρχει τρόπος να το αντιμετωπίσουμε. Αυτό έχει σημασία! Έχεις καλό γιατρό? Αν τον εμπιστεύεσαι, προχώρα μαζί του. Αν όχι, άλλαξε γιατρό και πάλι προχώρα! Θα τα καταφέρουμε! Να είσαι θετική!!! Για ό,τι χρειαστείς, μην διστάσεις. Σε καταλαβαίνω και νιώθω όπως εσύ. Μην αφήσουμε την απογοήτευση και το φόβο να μας καταβάλλουν. Μην ξεχνάς, ο στόχος μας είναι το μωράκι!!!

Σίγουρα ακούγεται τρομακτική η εξωσωματική, αλλά πιστεύω ότι κυρίως το θέμα μας είναι συναισθηματικό. Κάθε μέρα κάνουνε. Γιατί οι άλλες τα καταφέρνουν? Θα τα καταφέρουμε κι εμείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τρομακτικο δεν ειναι παντως μαλιστα πολυ συχνο

Μια φιλη προσφατα γεννησε τη μπουμπου της και αυτο το ζευγαρι αν και νεο σε ηλικια κατεφυγε στην εξωσωματικη λογω σπερματος

Οικονομικα δεν ξερω αν ειναι τρομακτικη η εξωσωματικη

Τα ταμεια τι καλυπτουν και ποιο το κοστος;;

Καλη επιτυχια σας ευχομαι τα καλυτερα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠίτερΠαν είσαι τέλεια! έχεις περάσει στο επόμενο βήμα που είναι ο στόχος!

εγώ με τόσο άγχος τον έχασα για λίγο, σταμάτησα να ονοιρεύομαι μωρά αλλά να βλέπω εφιάλτες με γιατρούς και κλινικές!

ελπίζω μόλις ξεπεράσω το πρώτο σοκ να βλέπω το θέμα όπως κι εσύ γιατί αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα!

ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν έχω ψάξει ακόμη το κόστος με λεπτομέρεια, ξέρω μόνο ότι από τα περισσότερα ταμεία καλύπτεται μόνο κάποιο ποσοστό των φαρμάκων.

το ψυχολογικό κόστος ποιός θα μας το καλύψει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σοκ θα το ξεπεράσεις ΣΙΓΟΥΡΑ! Πέρα απο το φόβο που είναι φυσιολογικός και ανθρώπινος, πρέπει να προχωράμε ΜΠΡΟΣΤΑ! Εγώ θα ξαναμιλήσω με το γιατρό μου μετά το Πάσχα. Τότε θα μου πει τί θα κάνουμε για να δρομολογήσουμε το θέμα. ΘΑ σε ενημερώσω. Εσύ τί σκέφτεσαι να κάνεις τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΑΘΑ ΕΝΑ ΣΟΚ ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΗΡΕΜΗΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΟΛΑ ΠΟΙΟ ΘΕΤΙΚΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΓΙΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΝΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky κουκλιτσα μου οπως ειπε και η Πιτερπαν.... αν εμπιστευεσαι τον γιατρο σου προχωρα.... Αν εχεις εστω και εναν ενδοιασμο οτι υπαρχει και αλλη λυση....ψαξτο..!!! Μη σοκαρεσαι και μην "αποπροσανατολιζεσαι"....

Ξερω οτι το ειχες φανταστει αλλιως....αλλα δεν ερχονται παντα ολα οπως τα φανταζομαστε....(δες το θεμα "τριτη αποβολη 2ου τριμηνου και θα καταλαβεις....)

Μην χανεις χρονο οπως και να χει.... ψαξε καλα και παρε αποφασεις...!!

Και ευχομαι να κρατησεις αγκαλια ενα κουκλακι που θα σε κανει να ξεσασεις ολες σου τις τωρινες ανησυχιες... και θα σου δημιουργησει....

καινουριες....πιο ευχαριστες...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω να σου πω με την σειρα μου οτι και εγω εχω κανει εξωσωματικη και δεν με πειραξε καθολου οταν μας ειπαν πως πρεπει να την κανουμε!!Ο αντρας μου απογοητευτικε διοτι ειχε το προβλημμα,αλλα με την συμπαρασταση μου το ξεπερασε!!Δεν καταλαβενω γιατι πρεπει να τρομακρατιστε;ειναι και αυτος ενας τροπος για να κανεις παιδια,δεν ειναι κακο;να μην απογοητευεσε,να παρακαλας τον Θεο που μπορειτε και με αυτον τον τροπο να κανετε παιδια!!Εγω ημουν πολυ ευτυχισμενη,εκανα οτι μου ειπαν και εμεινα με την πρωτη εγκυος!!Ειχα παει στο Γεννεσις που ειναι ολοι εκει μεσα καταπληκτικοι και μας εξυπηρετησαν και μας εμψυχωσαν.Ειχα περασει τελεια!!Το κοστος παρολο που τωρα εχουμε στριμωχτει παρα πολυ δεν μας ενοιαζε μποστα στο να κανουμε ενα παιδι!!Γι'αυτο σταματα αυτο το κακο που κανεις στον εαυτο σου!!Η ζωη δεν μας τα φερνει οπως θελουμε εμεις!!Παρολο που ξαναεμεινα εγκυος ετσι φυσιολογικα στο 2ο μετα απο 10 μηνες θα ξαναεκανα εξωσωματικη για δευτερο μετα απο 2χρονια!!Σου ευχομαι οτι καλυτερο στην ζωη σου και συντομα να κρατησεις το μωρακι σου που τοσο πολυ θελεις!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia soy aliky moy :)

Kai emeis exoyme akribws to idio "problhmataki" ... O antras moy ekane to prwto spermodiagramma ton Ianoyario kai htan me dyo lekseis... gia klamata...:( De mas edwsan kamia ekshghsh gia to ti mporei na ftaiei, oyte kai kamia therapeia. Mas eipan mono na to epanalaboyme se 2-3 mhnes - kamia fora aplws "tyxainei" na einai asxhma ta noymera. Egw loipon arxisa amesws na to psaxnw kai na diabazw peri toy thematos kai grhgora katalaba oti se periptwseis sobarhs diataraxhs toy spermatos h monh lysh einai h ekswswmatikh... Arxisa tote amesws na psaxnw gia kapoio kentro ypobohthoymenhs anaparagwghs kai na enhmerwnomai gia to pws ginetai h ekswswmatikh. Ekleisa kai ranteboy se ena poly kalo kentro poy eixe megalh anamonh, etsi gia kalo kai gia kako. An enhmerwtheis swsta tha katalabeis oti den einai pia kati toso tromaktiko ;)

Prin liges meres phrame kai ta apotelesmata toy deyteroy spermodiagrammatos kai htan ... oxi apogohteytika poy les...htan "denw mia petra sto laimo moy kai boytaw twra":P Anti gia ayto omws...kai afoy thrinisa deontws me klamata ... kai meta me typseis poy etsi stenoxorw perissotero ton antra moy :blush: ... arxisa na programmatizw oles tis eksetaseis poy prepei na ginoyn prin ksekinhsoyme, epibebaiwsa me to kentro to ranteboy moy stis 8 Maioy kai apofasisa oti ton Ioylio...EGW THA EIMAI EGGYOS B) :laugh: :laugh:

Opote kalh moy soy proteinw: katarxhn des thn thetikh pleyra toy thematos! Exete brei ti ftaiei kai TWRA hrthe h wra poy THA TO ANTIMETWPISETE kai syntoma tha gineis epiteloys manoyla! :):):) Deyteron, an den to exete hdh kanei, na episkefteite kai enan kalo oyrologo eidikeymeno se themata anaparagwghs... kamia fora briskoyn se ti ofeiletai to problhma kai to ksepernoyn me therapeia... Dystyxws den apodidoyn panta oi therapeies alla toylaxiston kserete oti kanate oti mporoysate...Emeis tha pame th Deytera.

Ayta apo mena kai sorry gia to megalo post...:blush: einai na mhn parw fora...:laugh:

PS; steile moy an thes ta noymera toy spemodiagrammatos me PM na sygkrinoyme ;)

manoyla, poly entharitikh h istoria soy :) Beltiwthike les to sperma h telika ekane th doyleia toy an kai to eixan bgalei "problhmatiko"?

Na soy zhsei to koritsaki soy kai me to kalo to deytero!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koukla mou.ego exo kani 5 xoris apotelesma.afto akrivos esi den prepi na skeftese.na elpizis pos tha minis me tin proti .kai giati oxi.den ine efkolo ,den ine diskolo,arki na to thelis.xriazete omos ipomoni.ego exo ika.pernas epitropi afou sou exi grapsi o giatros ta farmaka kai exis apotelesma spermatos apo ika .iperixo ormonologikos elenxos .salpikgografia,liksiarxiki praksi gamou.parapeptiko apo giatpo tou ika.isos sou zitisoun kai kati alo analoga tin periptosi.dorean dinonte mono i enesis.ta ala tha sou kostisoun kapou 100€ tha sou kostisi 2900 me 3200 apo to ika pernis 350 an apotixis kai ligotera an minis.exi treksimo poli to ika kai genika ieksetasis pou kai aftes kostizoun pola ma pola €.kai tha xriastis 2 mines peripou gia na mazepsis ta xartia.oso mporis min anxonese den sto leo etsi mou exi kani poli kako to anxos.sti diathesi sou oti xriastis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω κατ'αρχήν να ευχηθώ κυρίως στις κοπέλες που έχουν ήδη κάνει κάποιες προσπάθειες να μην απογοητεύονται, να επιμείνουν και να τους πάνε όλα καλά!!

Όσο για εμάς τις "καινούριες"... μάλλον η άγνοια και το οικονομικό είναι αυτό που μας τρομάζει περισσότερο. Εμείς έχουμε ακόμα μια προσπάθεια σπερματέκχυσης κι άμα δεν πιάσει (πάλι...) θα καταφύγουμε στην εξωσωματική.

Έψαξα κι εγώ το θέμα του ΙΚΑ, και όντως είναι βουνό! Πολλές οι εξετάσεις και το τρέξιμο αλλά κυρίως η αναμονή και η πιθανή απόρριψη της αίτησης είναι αυτό που με ανησυχεί. Επειδή όμως αρκετό άγχος έχουμε, δεν θα κάτσω να αναλωθώ... One step at a time...

Εαν τελικά χρειαστεί να την κάνουμε, θα το πάρω απόφαση ότι θα πρέπει να χρεωθώ κιόλας αν χρειαστεί, κι αν με ρωτήσετε αυτή τη στιγμή θεωρώ πως αυτό είναι το λιγότερο!! Δύο δουλειές δουλεύουμε κι εγώ κι άντρας μου, με δάνεια και τέτοια όπως ο περισσότερος κόσμος, αλλά το να κρατήσω ένα μωράκι στα χέρια μου και να προσπαθώ κάθε μέρα να το έχω χαρούμενο και γελαστό είναι το όνειρο μου. Από χαμιλόμισθη οικογένεια προέρχομαι αλλά πραγματικά με την αυτοθυσία των γονιών μου δεν μου έλειψε τίποτα, και πανέμορφα παιδικά χρόνια έζησα, και σπούδασα και πάει λέγοντας. Αυτά θέλω να κάνω κι εγώ για το παιδί μου. Ακούω κάποιους γονείς να δυσανασχετούν γιατί έχουν παιδιά και δεν μπορούν να βγαίνουν, να ξενυχτουν και τέτοια και μου γυρνάει το μάτι. Δε λέω να σταματήσεις να ζεις αλλά υποτίθεται πως όταν κάνεις ένα παιδί ο κόσμος σου πλέον - μέχρι κάποια ηλικία τουλάχιστον - ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ περιστρέφεται γύρω από αυτό! Δεν θέλω να ακούγομαι απόλυτη, σαφώς και είναι θέμα χαρακτηρα αλλά καλύτερα να το σκέφτονται καλύτερα όσοι αποφασίζουν να κάνουν παιδιά χωρίς να είναι έτοιμοι!!

Συγνώμη που ξεφυγα από το θέμα αλλά έχει κάποια συνάφεια κι αυτό... Εμείς που ταλαιπωρούμαστε περισσότερο από κάποιους που τους έρχονται εύκoλα τα παιδιά (ίσως σε λάθος timing αλλά για όλους μας η ζωή είναι γεμάτη διλλήματα και αποφάσεις...)είμαστε και λίγο πιο ευαίσθητοι ως προς την αντιμετώπισή τους, γιατί σε καμία περίπτωση δεν τα θεωρούμε δεδομένα!

Λοιπόν, καλή επιτυχία σε όλες μας και όσο κοινότυπο και να ακούγεται ας προσπαθήσουμε να καταπνίξουμε πάνω απ' όλα το άγχος μας και (στην δική μου τουλάχιστον περίπτωση...)την ανυπομονησία και όλα θα μας πάνε καλά!!!! Η θετική σκέψη (κι ας τη χάνουμε κάποιες στιγμές) βοηθάει πολύ!! :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΡΩΤΟΝ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΝΕΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΛΙΑ.ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΞΙΖΕΙ Ο ΚΟΠΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΤΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ 3000 ΕΥΡΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aliky μου διαβασε την ιστορία μου παρακάτω και πιστεύω οτι θα αλλάξεις αμέσως και διάθεση και ψυχολογία.

Εμείς προσπαθούσαμε 2 χρόνια και εμένα οι εξετάσεις ήταν τέλειες αλλά το σπερματοδιάγραμμα λιγότερο απο 5.000.000. Ετσι και εμενα η γιατρός μου (η παλιά) μου είπε να μην προσπαθήσουμε αλλο και με εστειλε στον άντρα της που εχει κέντρο με εξωσωματικές. Εκει ρωτησα αν θα μπορούσα να πάω σε κάποιον συγκεκριμένο γιατρό για να δούμε απο τι προερχεται η ολιγοσπερμια. Μου ειπε να μην ασχοληθώ γιατι τσαμπα θα παει ο κοπος. Εγω ομως επεμεινα και μεσω ιντερνετ πηγαμε σε εναν πολυ καλο ανδρολογο και του εκανε του αντρα μου υπερηχο και βρήκε οτι εχει κιρσοκήλη. Μας ειπε λοιπον ή να την εγχειρήσουμε και να περιμένουμε ή να κάνουμε εξωσωματική(μας προτεινε και αυτός ενα κεντρο!!!!). Εμεις τελικά επιλέξαμε να εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα. Ε λοιπον 15/9 κάναμε την επεμβαση και μου ειπαν οτι μετα απο 3 μήνες θα δούμε αν είχε αποτελεσμα. 28/11 ΤΕΡ!!!!!!. Ουτε 3 μήνες δεν περασαν και σήμερα μπήκα στον 5ο μήνα!!!!!

Φυσικά άλλαξα και γυναικολογο!!!

Αν θες περισσότερες λεπτομερειες στείλε μου pm να σου δωσω το κινητο μου για να μιλήσουμε. Πραγματικά θα σου φτιάξω τη διάθεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ritadri32, όντως βοηθάει να ξέρεις πως μπορείς να έχεις μια βοήθεια στο οικονομικό γιατί απ' ό,τι έχω διαβάσει κι εγώ τα φάρμακα είναι αυτά που στοιχίζουν περισσότερο και το ΙΚΑ τα καλύπτει 100%! Την έχεις περάσει την διαδικασία;; Αν ναι, ή έχεις ακούσει από κάποιον άλλο, please let me know σχετικά με το χρόνο που παίρνει η όλη διαδικασία ώστε να πάρεις την έγκριση από το ΙΚΑ. Μπορώ εγώ μέχρι να βγει η έγκριση να πάω να κάνω τη θεραπεία και την εξωσωματική και μετά άμα είναι να πάρω τα χρήματα για τα φάρμακα αναδρομικά;; Μου είπαν κάτι τέτοιο αλλά το θεωρώ πολύ παράδοξο! Γιατί έχω την εντύπωση ότι σου χορηγούν απ' ευθείας τα φάρμακα και δεν δεν δίνουν χρήματα παρά μόνο περίπου 350€ για τα έξοδα νοσοκομείου (που σιγά μην τα καλύπτουν!!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΜΙΛΑΝΤ ΚΟΛΛΑΕΙ Κ ΜΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ. ΝΑ ΣΑ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ. Κ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΧΑΜΗΛΗ ΑΚΡΟΣΙΝΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΣΕ 2 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟ ΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 3000 ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ Κ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΤ ΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ Κ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΦΑΣΟΛΑΚΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ. ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΔΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΕΠΕΚΕΙΤΑΙ Κ ΧΩΡΙΣΜΟΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΗΜΟΥΝ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΕ ΓΚΡΕΜΟ ΤΩΡΑ ΛΕΩ Κ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΥΧΕΙ Η ΕΞΩΣΩΜ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ Η ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΥΤΑ. ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΛΟΙΠΟΝ Κ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΥΡΑΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΝΑΔΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συννεφάκι έχεις απόλυτο απόλυτο δίκιο και πολύ καλά έκανες και έθιξες το θέμα της σχεσης μέσα από τις δυσκολίες σύλληψης!! Και εμείς με το σπέρμα έχουμε πρόβλημα αλλά έχω εξηγήσει στον άντρα μου πως στο κάτω κάτω οικογένεια είμαστε πάνω απ' όλα ΟΙ ΔΥΟ μας. Μακάρι να έχουμε κάποια στιγμή και ένα παιδάκι να συμπληρώσει ΟΧΙ να ολοκληρώσει τη σχέση μας, ολόκληρη είναι όσο έχουμε ο ένας τον άλλο. Από κει και πέρα το ξεπέρασε κι εκείνος και έχει γίνει πολύ υποστηρικτικός όταν σαν άνθρωπος κι εγώ αποκαρδιώνομαι κάποιες φορές και έτσι βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Γιατί για μένα πραγματικά δεν έχει σημασία ποιός έχει το πρόβλημα, το ζευγάρι είναι ενωμένο και αντιμετωπίζει μαζί τις καταστάσεις όποιες και να είναι αυτές. Δώστε λοιπόν όλες βάση στη σχέση σας και να εξηγείται στους άντρες σας πώς αισθάνεστε. Ήδη περνούν μεγάλο σοκ όταν κατά κάποιον τρόπο "θίγεται" ο αντρισμός τους με την ολιγοσπερμία, εμείς πρέπει να τους βοηθήσουμε σε αυτή τη φάση. Από κει και πέρα, σαφώς και όλες θέλουμε να αισθανθούμε μωρουδιακά ποδαράκια να μας σπρώχνουν τις κοιλίτσες, αλλά .... Ας κάνουμε πρώτα υπομονή, ας κάνουμε όλες τις προσπάθειες και βλέπουμε..;)

Στα κορίτσάκια που τα έχουν καταφέρει, να τους ζήσουν τα μωρουλίνια τους και καλή λευτεριά στις φουσκωμένες κοιλίτσες!!:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι η ψυχολογία είναι ο νούμερο ένα σύμμαχος! Και ο νούμερο δύο ο σύντροφος. Ο οποίος μπορεί και να νιώθει μειωμένο τον ανδρισμό του, να έχει και ενοχές για την ταλαιπωρία που δημιουργείται εξαιτίας του..κλπ Σε πολλές περιπτώσεις θέλει και αυτός στήριξη απο εμάς. Οι γυναίκες είμαστε απο φύση πιο δυνατές. Πιστεύω πως το νούμερο τρία, ο καλός γιατρός είναι επίσης πολύ σημαντικός. Και με την καθοδήγησή του και με συμφέρουσες προτάσεις και καταλυτικές λύσεις βούρ!!!! για το στόχο. Σημασία έχει να μην είναι δραχμοφονιάς, να είναι ευέλικτος, και να μπορεί να προτείνει λύσεις στο οικονομικό, το νούμερο τέσσερα δηλαδή.

Δυστυχώς το Κράτος μας είναι θύμα της γραφειοκρατίας και η ταλαιπωρία πολύ μεγάλη. Κουράγιο! Θα τα καταφέρουμε στο τέλος!!!:) :) :)

Είδες που δεν είσαι μόνη σου Αλίκη? Ατυχώς, είμαστε πολλές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ALIKI ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΗΝ ΤΑΡΑΖΕΣΤΕ ...ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΕΙΝΑΙ...ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 3 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ...ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ PM...ΦΙΛΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλικη καλημερα κ απο εμενα εγω εχω κανει 2 προσπαθειες κ ειμαι εγκυος απο τη δευτερη,ρωτας ποσο τομακτικη ακουγεται; ενοεις οικονομικα, ψυχολογικα;σε ρωταω γιατι μετα την 1 προσπαθεια ειχα πεσει τοσο πολλυ ψυχολογικα που δεν ηθελα ουτε ν'ακουσω για δευτερη προσπαθεια,αφησα περασανε 3 χρονια αλαξα κεντρο κ τωρα ειμαι εγκυος στον μπεμπη μου,πρεπει να πω πως ημουν τυχερη στο θεμα φαρμακα ουτε επιτροπη περτασα ουτε τιποτε τα ειχε φιλη μου κ επειδη αυτη τα ειχε παρατησει μου τα εκανε δωρο,εγω ας εδωσα για φαρμακα αντε το πολλυ 200 ευρω σε καθε προσπαθεια,οχι οτι μας περισευουν καθε αλλο οπως τα πιο πολλα ζευγαρια ειμαστε κ εμεις με δανεια. κ κατι αλλο στο πρωτο κεντρο που πηγα τα καταλαβενα ολα κ τν παρακεντηση γιατι ημουν ξυπνια κ πονουσα μετα τη ληψη,τη 2 φορα δεν καταλαβα τιποτε ουτε πονο κ τα πραγματα εγιναν πολυ διαφορετικα ισως να επεξε ρολο κ η καλη μου ψυχολογια κ τωρα περιμενω με χαρα το μπεμπακο μου.καλη τυχη αγαπη μου κ ευχομαι το καλυτερο σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky μου δεν ειναι τπτ καταρχιν πρεπει να ηρεμισεις και να δεις την κατασταση θετικα.και εγω οταν ακουσα την λεξη εξωσωματικη επεσα απο τα συννεφα γιατι σε μενα η πρωτη μου αντιδραση.το προβλημα μας ηταν και εμας το σπερμα.λοιπον ακου να σου πω η επιτροπη το μονο που κανει ειναι να σου επιστρεψει πισω 300 ευρω μποστα σε αυτα που θα σας φυγουν αυτα δεν ειναι τπτ και απλα σε καθηστερει μεχρι να ερθει η σειρα σου.οποτε εγω τι εκανα(μου το ειπε μια κοπελα που εχει κανει πανω απο 20 εξωσωματικες)το χαρτι που μου εδωσε ο γιατρος με τα χαπια που επρεπε να παρω για την εξωσωματικη τα πηγα σε εναν γιατρο του κεντρο υγειας και μου τα εγραψε στο βιβλιαριο και μαζι με το βιβλιαριο,μια σαλπιγγογραφεια,ενα σπερμοδιαγραμμα(πρεπει να ειναι απο δημοσιο νοσοκομειο,εμεις πηγαμε στο αλεξανδρας και δεν εκανε ουτε 5 ευρω)εναν υπρριχο κοιλιας δικος σου(παλι απο δημοσιο)δεν νομιζω να ηταν κατι αλλο ολα αυτα τα πηγα στο φαρμακειο του ικα τα πητα αμεσως χωρις να πληρωσω τπτ και μετα ξεκινησαμε την διαδικασια οπως θεωρει ο καθε γιατρος.εχει λιγο τρεξιμο αλλα αξιζει τον κοπο.η ολη διαδικασια δεν ειναι καθολου δυσκολη η επιπονη το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη και επιμονη εγω εμεινα εγγυος με την δευτερη προσπαθεια.και πιστεψε με τα εχω διαγραψει απο το μυαλο μου ολα οσα περασα οταν ακουω τον μπεμπουκο μου να με κλωτσαει ειμαι ακομα στην 30 βδομαδα.θα χρειαστει στηριξει απο τον αντρα σου περισσοτερο ψυχολογικη γιατι η αληθει ειναι πως οι ορμονες λιγο τρελενονται.σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μην χρειαστει δευτερη προσπαθεια και να απο την πρωτη να εχεις αποτελεσματα.αλλα και αυτο να μην τυχει μην σε παρει απο κατω γιατι το εχω περασει κι ξερω ειαι δυσκολο να ξανασηκωθεις.να εισαι δυνατη και εσυ και ο αντρας σου και ολα θα πανε καλα.μονο τον γιατρο να προσεξεις γιατι ειναι πολλοι που κοιτανε μονο την τσεπη ετσι ηταν ο πρωτος μου γιατρος.αλλα ετυχως την δευτερη φορα βρηκα εναν πολυ καλο ανθρωπο και γιατρο που καταλαβαινει την καταστασει και με βοηθησε παρα πολυ και ψυχολογικα.αν χρειαστεις κατι αλλο εδω ειμαι να ρωτησεις οτι θελεις.ΚΛΑΗ ΕΠΙΥΥΧΙΑ:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aliky, έχω περάσει το θέμα της εξωσωματικής πολλές φορές και σε ένα μήνα περίπου ξαναρχίζω. Ενα θέλω να σου πώ: εάν αγαπιέστε πραγματικά με τον άντρα σου, μέσα από αυτή τη διαδικασία θα έρθετε ακόμα πιό κοντά και θα δεθείτε ακόμα περισσότερο. Στη πράξη η εξωσωματική δεν είναι τίποτα..είναι όμως ψυχοφθόρα. Πάρε μιά βαθιά ανάσα, κράτα τον άντρα σου γερά και ξεκίνα. Θα περιμένω νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ρε κορίτσια, με βοηθήσατε απίστευτα!

έχω αρχίσει ήδη να βλέπω το θέμα με άλλο μάτι. με το καλό όσες περιμένουν μωράκια και για τις υπόλοιπες γρήγορα το ίδιο!

τελικά υπάρχουν πολλές παρόμοιες περιπτώσεις και οι προβληματισμοί και η ψυχολογία είναι ίδια. ευτυχώς με τον άντρα μου έχουμε τέλεια σχέση και όλα γίνονται λίγο ευκολότερα.

μετά το πάσχα κλείσαμε ραντεβού στο Γέννεσις(Πάντος).ξέρετε κάτι γι΄αυτό? κλείσαμε επίσης και σε ουρολόγο έτσι για να μας φύγει η ιδέα. μπορεί να κάτσει η περίπτωση όπως στην Anna!

Σας ευχαριστώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ημουν τυχερη και τα καταφερα με την πρωτη εξωσωματικη. ωστοσο εκανα τουλαχιστον 10 προσπαθειες με ολα τα φαρμακα αλλα με προγραμμα οπότε εχω περασει ολο το ψυχολογικο στρες της καταστασης πολλές φορές. θα σου πω ομως πως δεν υπαρχει λογως να φοβασαι. αν έχεις πίστη και υπομονή στο τέλος όλα θα πάνε καλά και θα μπορέσεις και εσύ να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά. η εξωσωματική δεν είναι τιποτα το τρομακτικό η διαφορά είναι οτι η σύλληψη γίνεται εκτός σώματος, αυτό θα έχεις στο νου σου τιποτα άλλο. έχε εμπιστοσύνη στο γιατρό που θα διαλέξεις και πίστη στο Θεό. εγω έχω δίδδυμα και θέλω να κάνω και άλλη προσπάθεια για ένα ακόμη παιδάκι. τα κατάφερα ενώ μεχρι και η μικροβιολόγος μουέίπε πως ήμουν πολύ τυχερή που έκανα παιδια με τα προβλήματα που είχα. κουράγιο λοιπόν και υπομονή

φιλακια και καλή επιτυχία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...