Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΥΣΤΕΣ;


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΕΙΜΑΙ Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ 28 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΜΩΡΑΚΙ. ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΚΥΣΤΕΣ, ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ, ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΠΑΝΕ, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΩ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΚΥΣΤΕΣ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΚΟΥΣΑ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΕΥΤΕΙ ΣΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινακι καλως ηρθες στην παρεα μας.....η αδερφη μου ειχε αυτο το προβλημα και ομως εμεινε εγκυος και δεν δυσκολευτηκε και πολυ ....απο την στιγμη που δεν σου ειπε ο γυναικολογος για καποια θερα πεια προσπαθησε χωρις αγχος ....καλη επιτυχια....φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KEFI81, Κατερίνα γεια σου! Καλώς ήρθες στο mammy! :)

Να υποθέσω πως εννοείς κύστες στις ωοθήκες, έτσι;

Καταρχήν να σου πω πως το ίδιο το άγχος μπορεί να επηρεάσει τον οργανισμό σου και να δημιουργηθεί κύστη. Το έχω πάθει, γι'αυτό στο λέω.

Κατά κάποιον τρόπο, το άγχος επηρεάζει την λειτουργία της υπόφυσης. Η υπόφυση είναι αυτή που ρυθμίζει τις ορμόνες στον οργανισμό μας. Αν κάτι δεν πάει καλά με την υπόφυση, επηρεάζεται και το γυναικολογικό μας σύστημα, οι ορμόνες που ρυθμίζουν την ωορρηξία δεν είναι αρκετές και τελικά δε γίνεται ωορρηξία, το ωάριο μένει μέσα στην ωοθήκη και γίνεται κύστη.

Τότε που το'χα πάθει, μου'χε δώσει για 2 μήνες αντισυλληπτικά και η κύστη εξαφανίστηκε.

Εσύ λες πως έχεις συνέχεια κύστες. Δεν ξέρω αν αυτό είναι το λεγόμενο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών ή κάτι άλλο. Βέβαια το ότι η περίοδός σου δεν έχει επηρεαστεί, αυτό είναι καλό. Τι κύκλο έχεις;

Μου κάνει εντύπωση που σου λένε πως ο μόνος τρόπος είναι να μείνεις έγκυος. Δεν σου έχουν δώσει ποτέ κάποια θεραπεία;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΩΝ. ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΘΕΡΑΠΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΞΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΥΣΤΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3-4 ΜΗΝΕΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΡΙΖΑ ΤΟΥ. ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΥΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΕΓΚΥΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο κύκλος σου είναι σταθερός;

Όταν έχεις κύστη σου έρχεται η περίοδος νωρίτερα; (εμένα μου'χε έρθει στις 18 μέρες!)

Δεν σου'χουν δώσει κάποια εξήγηση για το λόγο που προκαλεί τις κύστες;

Πάντως έμεινα έγκυος δυο φορές μετά από το πρόβλημα με την κύστη.

Γενικά είσαι αγχώδης τύπος; το στρες είναι συνηθισμένο στην καθημερινότητά σου; Αν υποθέσουμε πως το άγχος είναι αυτό που σου προκαλεί τις κύστες, τότε ο μόνος τρόπος είναι να χαλαρώσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΥΣΤΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΙΝΩΜΙΩΜΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ. ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΙΚΡΙΝΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΕΝΑΤΟ.ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ, ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΣΠΑΣΑΝ.ΑΝ ΔΕ ΣΠΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΚΥΣΤΗ.

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΓΧΩΘΗΚΑ.ΕΙΠΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΕΡΘΕΙ.ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΙΣ "ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΧΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΥΟ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ, ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ. ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ 3,8 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ. ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ 10 ΜΕΡΕΣ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΑΡΧΙΣΩ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΔΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ. ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΙΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ (ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ) ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΘΑ ΕΦΕΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δε σου λέω αν έχεις άγχος για το θέμα του παιδιού. Μιλάω γενικά!

Αν όπως λες είσαι πολύ αγχώδης τύπος, τότε σίγουρα μέρος του προβλήματος, αν όχι όλο το πρόβλημα, είναι αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι καλημερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!!!!

Καταλαβαινω τους προβληματισμους σου αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω για τις κυστες...παντως πιστευω κι εγω οτι δεν επηρεαζουν στο να μεινεις εγκυος...και οπως λεει η φιλη μου η crazy πιστευω οτι απο το αγχος κανουν την εμφανιση τους ολη την ωρα!Και οχι για το μωρο καμια σχεση αγχωδης γενικα αν εισαι....αλλους τους χτυπαει εκει και αλλους αλλου....

Μια θεια μου την βοηθησε πολυ μια θεραπεια που εκανε για τις κυστες που εμφανιζε καθε τρεις και λιγο...ειχε κι αυτη αγχος....πηγαινε ομοιοπαθητικη.

Τελος παντων....με το καλο να γινει ο γαμος και με το καλο να ερθει και το νινακι!!!Θα τα καταφερεις σιγουρα και να θυμασαι οτι το αγχος επηρεαζει και την συλληψη απιστευτα πολυ....και τωρα με τις ετοιμασιες ισως να εχεις λιγακι παραπανω...

Φιλια και καλη επιτυχια!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ. περιμενω να περασουν οι μερες να τη δω και να τη κρατησω.προς το παρον τα παμε μια χαρα, εγω της μιλαω και αυτη με κλωτσαει.

εχω ακουσει παντωσ οτι τα αντισυλλιπτικα μειωνουν τις πιθανοτητες συλληψης ακομα και οταν εχεις σταματησει να τα περνεις.

εμενα ο γιατρος μου με ρωτησε αν θελω να κανω παιδι ή αν θελω να ξεκινησω αντισυλλιπτικα.

αποφασινα να μεινω εγκυος γιατι ειμαι 30 χρονων και μετα θα ξεφευγα πολυ.

μιλα με το γιατρο σου μηπως σου κοψει τα αντισυλλιπτικα για να μπορεσεις να συλλαβεις πιο ευκολα.παραλληλα ομως να παρακολουθεις και τις κυστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ, ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ Κ ΕΓΩ ΑΥΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ Κ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΓΧΟΣΩ ,ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΚΥΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ! ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΔΥΟΜΙΣΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΩΟΘΗΚΗ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΙ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ.ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Κ ΞΑΝΑΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ, Η ΚΥΣΤΗ ΕΙΧΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!!! ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ!ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ Κ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ.ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Κ ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ!ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ Κ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ!ΣΟΘ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ! ΣΗΜΕΡΑ ΞΥΠΝΗΣΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΟΡΕΞΑΤΗ. ΣΤΕΛΝΩ ΕΝΑ ΦΙΛΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΣΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΤΗΣ! ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ; ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΤΙΣ 22 ΜΑΡΤΙΟΥ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΣΤΙΣ 20 ΜΑΡΤΙΟΥ. Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΦΑΝΤΗ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΙΟ ΚΥΚΛΟ, ΚΑΘΕ 28 ΜΕΡΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΣΤΙΣ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΤΙ. ΤΙ ΛΕΤΕ; ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤΑΚΙ Ή ΟΧΙ; ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΟΛΗ Η ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΚΥΣΤΗΣ. ΟΜΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ,ΤΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΙΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙ'ΑΥΤΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΑ ΒΙΩΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω από προσωπική εμπειρία να σου πω αλλά η κουνιάδα μου είχε μια κύστη και της είπε ο γιατρός της να αρχίσει τα αντισυλληπτικά...από αμέλεια της δεν τα πήρε και ευτυχώς γιατί τον επόμενο μήνα έμεινε έγκυος και τώρα έχω μια ανηψιά 15 μηνών...!!!!

εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και σύντομα να γίνεις μανούλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κοπελα μου εφοσον εχεις σταθερο κυκλο μηπως πρεπει να το κοιταξεις πρωτα πριν παρεις το οτιδηποτε....μπορει και να μην ειδε φανταζομαι εννοεις με υπερηχο γιατι μπορει να ειναι!Αλλα για κανε μια εξετασουλα ποτε δεν ξερεις!!!!Μεγαλη η καθυστερηση!Αχ μακαρι στο ευχομαι!!!Να μας πεις μας εβαλες σε αγωνια τωρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω εχω ακριβώς τι ίδιο πρόβλημα. Βγάζω μια κύστη στη μια ωοθήκη- παίρνω αντισυλληπτικά- φέυγει - για κανα τριμηνο μου ερχεται η περιοδο φυσιολογικά- κ μετα ξανα κύστη...

Τελικά- νομιζω οτι είναι απο το άγχος όλο αυτό. Η θεραπεία για τις κύστες είναι η εγκυμοσύνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Κατ' αρχήν σου εύχομαι KEFI81 η καθυστέρησή σου να είναι όντως από αυτό που όλες θέλουμε!! Κάνε μια Β-χωριακή και αν δεν βγει θετική - που το απέυχομαι - τότε δοκίμασε και τα αντισυλληπτικά. Εγώ έχω μικρο-πολυκυστικές και ο γιατρός μου μου συνέστησε να πάρω για ένα 4μηνο αντισυλληπτικά για να "στρώσει" λίγο η πείοδος μου και η ωορηξία μου και ύστερα να προσπαθήσω φυσιολογικά. Δυστυχώς αποδείχθηκα ανυπόμονη, δεν τα πήρα τα χάπια με αποτέλεσμα - με τη συσώρευση άγχους γιατί παρουσιάστηκε και πρόβλημα στο σπέρμα του άντρα μου - να μην έχω χρησιμοποιήσιμα ωάρια κάθε μήνα. Αντίθετα, φίλες μου με ανάλογο με εμένα πρόβλημα, πήραν τα αντισυλληπτικά για ένα μικρό διάστημα (3-4 μήνες, όχι παραπάνω)και μετά έμειναν έγκυος αμέσως. Πρέπει να ισχύει τελικά αυτό που μου είχε πει αρχικά ο γιατρός μου, ότι μόλις κόψεις τα αντισυλληπτικά η γονιμότητα σου είναι μεγαλύτερη. Δεν μιλάμε βέβαια για περιπτώσεις που παίρνουν αντισυλληπτικά επί χρόνια γιατί νομίζω πως τότε υπάρχει μια καθυστέρηση επαναφοράς του φυσιολογικού ρυθμού. Από κει και πέρα, σαφώς κάθε οργανισμός είναι μοναδικός και καμιά φορά μέσα στην προσπάθεια μας να βοηθήσουμε η μια την άλλη δίνουμε άκυρες συμβουλές. Εσύ να μην αγχώνεσαι, πρσπαθήστε φυσιολογικά, ζήτα αν είναι από το γιατρό σου να κάνεις μια προγραμματισμένη ωορηξία κάποιο μήνα (ξέρεις αυτός) και όλα θα πάνε καλά.Πάνω απ' όλα ηρεμία. Καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κέφι81, το παν είναι να μην έχεις άγχος! Φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα! Εγώ έχω πολυκυστικές ωοθήκες, μεγάλο κύκλο, αλλά στους 3 μήνες προσπάθειας έμεινα έγκυος! Χωρίς να παιδευτώ πολύ!! Μην έχεις άγχος κι όλα θα πάνε καλά θα δεις! Και θα μας ανακοινώσεις σύντομα τα θετικά σου νέα! Κι ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΤΕΣΤ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ. ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ (ΕΓΩ ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΜΕΝΩ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΒΟΛΟ). ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ. ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ, ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΑΓΧΗ. ΘΑ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕΤΑ ΤΑ 30 ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κέφι81, συμφωνώ απόλυτα πως χρειάζεται ένα διάστημα να ηρεμήσεις και καταλαβαίνω πως έχεις πιεστεί αρκετά και αυτό δεν σε βοηθάει. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν συμφωνώ με την αντιμετώπιση "θα ξανασχοληθώ μετά τα 30". Δεν θέλω να είμαι δεικτική γι'αυτό θα σου εξηγήσω τι εννοώ : το ότι τα χρόνια περνάνε πολύ γρήγορα είναι κάτι που μάλλον αρχίζεις να το συνειδητοποιείς μετά τα 30 (ακριβώς στην ηλικία που είμαι εγώ τώρα)και καμιά φορά μετανιώνεις γιατί δεν έδρασες νωρίτερα και άφησες το χρόνο να περνά. Γνώμη μου είναι - αν πραγματικά αισθάνεσαι έτοιμη να γίνεις μανούλα - να κάνετε με τον αντρούλη σου όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, να βεβαιωθείτε ότι είστε και οι δύο υγιείς (γιατί δυστυχώς δίνουν όλοι, ακόμα και οι γιατροί μας πολλές φορές, περισσότερη βαρύτητα στην κατάσταση της γυναίκας, μας μπουκώνουν με ένα κάρο ορμόνες και τελικά το πρόβλημα το έχει ο άντρας!) και στη συνέχεια μπορείς να ηρεμήσεις και όπως λες να αφήσεις τα πραγματα στη φυσική τους ροή και όπως έρθουν. Γιατί όμως να αφήσεις το χρόνο να περάσει και μια ωραία πρωία να πάρεις χαμπάρι ότι υπάρχει πρόβλημα και τότε να τρέχεις και να μη φτάνεις;; Βεβαιωθείτε λοιπόν πως όλα είναι καλά και με τον άντρα σου και μετά.... υπομονή και επιμονή, χωρίς άγχος!! Ξέρω πολύ καλά πως οι διαδικασίες αυτές είναι ψυχοφθόρες, φαντάσου ότι εδώ και 6 μήνες πηγαίνω στο γιατρό για υπέρηχο 3 φορές την εβδομάδα όταν πλησιάζει η ωορρηξία μου (ευτυχώς που δεν μου παίρνει λεφτά ο άνθρωπος γιατί θα είχα ξεπαραδιαστεί!!) και μου την έχει δώσει!! Αλλά δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά... Δυστυχώς για κάποιους από εμάς το δώρο του ερχομού ενός παιδιού είναι δύσκολο και πολλές φορές βασανιστικό, αλλά ίσως ερχόμαστε στο τέλος να το εκτιμήσουμε και περισσότερο. Μην σε αγχώνω όμως με τις προσωπικές μου εμπειρίες, όλα θα πάνε καλά για εσάς αρκεί να είστε λίγο προνοητικοί και να βάλετε τα δυνατά σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου, μη σε παίρνει από κάτω...

Εγώ θα σε συμβούλευα το εξής: να χαρείς τώρα τις προετοιμασίες του γάμου σας.. να το διασκεδάσεις όσο το δυνατόν περισσότερο, γιατί θα'ναι μια σημαντική στιγμή της ζωής σας που θα θυμόσαστε για πάντα! Να έχεις ως γνώμονα την δική σας ευτυχία και το πως θα περάσετε εσείς πρώτα καλά και μετά όλοι οι άλλοι!

Να θυμάσαι ότι είτε αγχωθείς είτε όχι, ο γάμος θα γίνει! Οπότε καλύτερα να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις όσο μπορείς παρά να σου γίνει το στομάχι κόμπος και η ωοθήκη με κύστη!

Ξέχνα το θέμα του παιδιού, κάνε αγκαλίτσες με τον άντρα σου, χαρείτε τον έρωτά σας και την αγάπη σας και το καινούριο σας ξεκίνημα και να δεις που κάπου παρακάτω, θα'ρθει ένα θετικό τεστ και δεν θα το πιστεύεις!

Και κάτι τελευταίο: αυτό που λες "δε θα ξανακάνω τεστ αν δεν περάσει ένας μηνας καθυστέρησης". Πιστεύω πως είναι λάθος για δύο λόγους: καταρχήν αν δεν είσαι, τότε με την αγωνία και το άγχος που θα έχεις λόγω αναμονής, το πιο πιθανό που τελικά θα πετυχαίνεις είναι να προκαλείς περισσότερη καθυστέρηση και ανωμαλία στον κύκλο σου (για τους γνωστούς λόγους).

Αν όμως είσαι έγκυος, τότε γιατί να μην το μάθεις νωρίς έτσι ώστε να κάνεις ό,τι μπορείς καλύτερο για το μωρό σου κι εσένα;; (εννοώ τις βιταμίνες κλπ κλπ που θα σου δώσει ο γιατρός, την προσοχή που θα πρέπει να δίνεις κι ό,τι άλλο πρέπει να κάνει μια μέλλουσα μαμά στην αρχή της εγκυμοσύνης της). Τέλος πάντων, έτσι το βλέπω εγώ..

Και για να μην ξεχνιόμαστε... το mammy και όλη η τρελοπαρέα είναι εδώ για να συμβουλέψει, να δώσει ιδέες για οτιδήποτε, ακόμα και για τον γάμο, να χαρεί και να σταθεί δίπλα σου σε ότι χρειαστείς. Η ώρα η καλή! Με το καλό να ακούσουμε και ευχάριστα! Και φιλάκια πολλά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ, ΚΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ, ΕΙΤΕ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΤΕ ΧΩΡΙΣ. ΚΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΝΝΟΩ Σ'ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ ΜΟΥ. ΑΦΟΥ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ. ΑΔΙΚΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΜΑΓΟ-ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΑΠΑΛΛΑΞΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ. ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ, ΣΠΑΕΙ ΚΥΣΤΗ, ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΠΟΝΟΣ ΓΙΑ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ, ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΩΝΩΔΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΩΣ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΗΤΗ, ΚΑΝΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ ΚΙ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΕΤΣΙ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ, ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΙ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΗ ΑΠ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΕΞΑΛΛΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ Σ'ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕΛΛΙΑ! ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΤΣΙ. ΑΥΤΑ. ΕΙΠΑ ΠΟΛΛΑ; ΕΧΩ ΚΙ'ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΩ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΝΙΩΘΩ 40 ΚΙΛΑ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...