Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βάπτιση και καπνίζοντες!!!


αγάπη17

Recommended Posts

Αυτό που λέω απλά από την πλευρά μου είναι πως ακόμα και για κάποιον που καπνίζει, δεν θα έπρεπε να τον εκπλήσσει το να λείπουν τα τασάκια σε μια βάπτιση γιατί εκεί σίγουρα θα υπάρχουν παιδάκια. Γιατί ύπουλο κι όχι το αυτονόητο; Γιατί να σκεφτείς ότι σε ξεγέλασαν ώστε να παρευρεθείς και όχι ότι είναι φυσιολογικό να μην καπνίσεις σε ένα χώρο με παιδάκια ακόμα κι αν δεν σου είχε περάσει νωρίτερα από το μυαλό; Αυτό εννοώ για το σκεπτικό των καπνιστών. Γιατί πρέπει ο μη καπνιστής να δίνει προκαταβολικά εξηγήσεις – όπως θα κάνω κι εγώ – ωστέ να μην τεθεί θέμα παρεξήγησης από τον καπνιστή, ειδικά εφόσον το κάπνισμα είναι αποδεδειγμένα τόσο βλαβερό για τα ευαίσθητα πνευμονάκια των παιδιών;

Όσες κι αν είναι οι απορίες και οι ενστάσεις μου, αποδέχομαι τη νοοτροπία επί του θέματος στην ελληνική κοινωνία και θα ενημερώσω. Προς Θεού αυτό που προσπαθώ από πλευρά μου είναι να μην προσβάλλω κανέναν! Αυτό που μένει να δω είναι πόσοι καπνιστές θα σεβαστούν τη δική μου επιθυμία την ημέρα της βάπτισης και ποια θα είναι η συμπεριφορά τους. Πραγματικά θέλω πολύ να μάθω! Αφού γίνει η βάπτισή μας με το καλό θα σας ενημερώσω σχετικά (για όποιον βέβαια ενδιαφέρεται :) ).

Αγαπη μου καλημέρα!Θα διαφωνήσω στο σημείο που λες ότι είναι αυτονόητο. Μιλάμε για χώρο που γίνονται εκδηλώσεις και όχι σπίτι. Όλα αυτά τα μαγαζιά έχουν εξαερισμό ώστε να τραβάει τον καπνό. Αν δεν τους πεις ότι δεν θέλεις να καπνίσουν δεν θα μυρίσουν τα νύχια τους. Ο άλλος δεν θα ξεκινήσει να έρθει στη βάπτιση έχοντας δεδομένο ότι δεν θα καπνίσει γιατί θα έχει παιδάκια εφόσον βρίσκεται σε χώρο διασκέδασης. Αν δεν του το εχεις δώσει το μήνυμα πως θα το πάρει. Μην το θεωρείς λοιπόν αυτονόητο γιατί είναι λάθος προσέγγιση με αποτέλεσμα και λάθος συμπεράσματα( ασέβεια κτλ). Καταλαβαίνεις τι εννοώ? Κάτι που για σένα είναι αυτονόητο για κάποιον δεν είναι.Δεν ξέρω αν θα πιάσει αυτό που θέλεις να κάνεις γιατί είναι λίγο δύσκολο αυτό που ζητάς. Για το λόγω ότι μιλάμε για χώρο εκδηλώσεων που ο Ελληνας έμαθε να τον έχει αλλιώς στο μυαλό του.Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Τώρα θα ήθελα να πω κάτι γενικό για το κάπνισμα! Το παιχνίδι που παίζετε με τα τσιγάρα όλοι το ξέρουμε. Μην έχετε λοιπόν ψευδαισθήσεις για μεγάλες αλλαγές. Όταν το μεγαλύτερο ποσοστό αποτελείτε από καπνίζοντες θα βρουν λύση για τους δημόσιους χώρους. Εκεί πιστεύω που θα φανεί η διαφορά είναι στους χώρους εργασίας. Στα κέντρα διασκέδασης, στα καφέ, κτλ κάτι θα βρουν. Σε τέτοιου είδους μαγαζιά η μεγαλύτερη πελατεία είναι καπνίζοντες. Το μόνο που πιστεύω ότι θα γίνει είναι όλα τα μαγαζιά να γίνουν για καπνίζοντες!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dimitroula29 εγραψε:

Μην το θεωρείς λοιπόν αυτονόητο γιατί είναι λάθος προσέγγιση με αποτέλεσμα και λάθος συμπεράσματα( ασέβεια κτλ). Καταλαβαίνεις τι εννοώ?

Δημητρα το εθεσες παρα πολυ σωστα...!!! Μπραβο!!!

Κανενας δε πρεπει να θεωρει τιποτα αυτονοητο....

Οταν ταν εγκυος η κολλητη μου.... και οταν μετα γεννησε

πηγαινα απο μονη μου στο μπαλκονι να καπνισω....

Εκεινη μου ελεγε "ελα μωρε μη βγαινεις εξω κανει κρυο... κανε ενα στον απορροφητηρα..." Εμενα δεν μου πηγαινε.... Δεν ηταν αυτονοητο....ουτε

καν για την ιδια τη μανα η οποια ΔΕΝ ειναι καπνιστρια!!!!! (και σημειωνω οτι ειναι μια υπερπροστατευτικη μανα!!!)

Οταν ο αλλος σεβεται την αναγκη σου (οπως εκεινη τον εθισμο μου...) θα σεβαστεις κι εσυ τη δικη τους αναγκη....

Γι αυτο και ειπα εξαρχης.....η ευθυτητα και η ειλικρινια ειναι παντα οι καλυτεροι "φιλοι" στη διαχειριση των σχεσεων μας...!!!!!

(Δεν ξερω πως το πηρες αυτο Αγαπη κι αν το καταλαβες....πιστευω πως ναι...;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας και πάλι! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Cecilia, η ιδέα του κλόουν είναι πολύ καλή, την είχα κι εγώ στο μυαλό μου. Ανάλογα με τον αριθμό των καλεσμένων εξετάζω το ενδεχόμενο η έξτρα σάλα να είναι για τους καπνιστές.

dimitroula29 έγραψε:

[/quote:14k0vdxk]

dimitroula29, αυτό ακριβώς φοβάμαι κι εγώ ότι θα γίνει δυστυχώς… Ένα ακόμη θέμα που δείχνει πόσο πίσω είμαστε σαν χώρα. :(

Από εκεί και πέρα για το θέμα της καφετέριας ή του οποιουδήποτε χώρου διασκέδασης θα διαφωνήσω. Πρόκειται για μια βάπτιση στην οποία πηγαίνεις προσκεκλημένος. Δεν πας ούτε για καφέ με τους φίλους σου ούτε για φαγητό και ποτό σε ένα restaurant-bar που έχεις επιλέξει ο ίδιος. Ο χώρος στον οποίο γίνεται η βάπτιση, εφόσον έχει νοικιαστεί για παράδειγμα από εμένα για τις συγκεκριμένες ώρες, παύει να λειτουργεί ως καφετέρια, μπαρ ή εστιατόριο. Είναι ο δικός μου χώρος για εκείνες τις ώρες για να υποδεχτώ τους καλεσμένους μου που απλά δεν χωράνε στο σπίτι μου για αυτό και τους περιποιούμαι σε μια μεγαλύτερη αίθουσα, με τις δικές μου επιλογές φαγητού, μουσικής, ποτού κ.ο.κ.

Όσο για το θέμα του αυτονόητου, γνωρίζω πως για τον Έλληνα μόνο αυτονόητο δεν είναι το να μην καπνίσει σε μία βάπτιση! Και αυτό είναι που πραγματικά με θλίβει και ρωτάω γιατί; Και εφόσον τίποτα δεν πρέπει να είναι αυτονόητο, όπως ανέφερε και η scarlet30, γιατί τότε ο Έλληνας θεωρεί αυτονόητο ότι σε χώρους διασκέδασης θα καπνίσει; Αυτό γιατί να είναι δεδομένο;

Καταλήγοντας, και για το θέμα της ευθύτητας scarlet30, δεν νομίζω πως υπήρχε κάποια ασάφεια στα λεγόμενά σου. Κατάλαβα πως το εννοείς και τι θέλεις να πεις. Για μένα δεν τίθεται καν θέμα ευθύτητας. Είτε με τα λόγια είτε με τις πράξεις αυτό που εννοείς είναι ότι δεν θα ήθελες να καπνίσει κάποιος στο χώρο. Η διαφορά είναι ότι στη μία περίπτωση το λες προκαταβολικά ενώ στην άλλη, όχι. Εσύ σαν καπνίστρια προσβάλλεσαι αν δεν σου το πουν προκαταβολικά, το θεωρείς ύπουλο. Εγώ λοιπόν θα το θέσω ανάποδα:

Είσαι καπνιστής και σε προσκαλούν στον εορτασμό μιας βάπτισης. Γνωρίζεις πως στο χώρο της εκδήλωσης θα υπάρχει τουλάχιστον ένα μωράκι το πολύ 18 μηνών που θα κυκλοφορεί στην αγκαλιά φίλων και συγγενών και σχεδόν σίγουρα και πολλά άλλα παιδάκια. Έχεις σκοπό να καπνίσεις μπροστά τους επειδή είναι χώρος διασκέδασης και γνωρίζοντας ότι θα τα βλάψει. Ξαφνικά βλέπεις να λείπουν τα τασάκια ενώ δεν σε έχουν ενημερώσει από πριν. Χαρακτηρίζεις την συμπεριφορά των γονέων που θέλουν να προστατέψουν την υγεία των παιδιών τους ως δόλια. Θυμώνεις και φεύγεις. Θεωρείς πως πρέπει εκείνοι να σε ενημερώσουν εκ των προτέρων ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Γιατί να μην πρέπει εσύ να ενημερώσεις εκείνους ότι σκοπεύεις να καπνίσεις μπροστά στα παιδάκια αφού ο δικός σου εθισμός είναι που βλάπτει την υγεία των άλλων; Ναι, γνωρίζουν ότι καπνίζεις αλλά και επίσης ότι έχεις την επιλογή να βλάψεις ή να μην βλάψεις τρίτους, βγαίνοντας έξω για το τσιγάρο σου.

Κι όμως, παρ’όλο που η συνήθεια του καπνιστή είναι που βλάπτει, ο μη καπνιστής είναι αυτός που πάντα εξηγείται για να μην παρεξηγείται. Δεν είναι θλιβερό; :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγάπη17 έγραψε:

Είσαι καπνιστής και σε προσκαλούν στον εορτασμό μιας βάπτισης. Γνωρίζεις πως στο χώρο της εκδήλωσης θα υπάρχει τουλάχιστον ένα μωράκι το πολύ 18 μηνών που θα κυκλοφορεί στην αγκαλιά φίλων και συγγενών και σχεδόν σίγουρα και πολλά άλλα παιδάκια. Έχεις σκοπό να καπνίσεις μπροστά τους επειδή είναι χώρος διασκέδασης και γνωρίζοντας ότι θα τα βλάψει. Ξαφνικά βλέπεις να λείπουν τα τασάκια ενώ δεν σε έχουν ενημερώσει από πριν. Χαρακτηρίζεις την συμπεριφορά των γονέων που θέλουν να προστατέψουν την υγεία των παιδιών τους ως δόλια. Θυμώνεις και φεύγεις. Θεωρείς πως πρέπει εκείνοι να σε ενημερώσουν εκ των προτέρων ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Γιατί να μην πρέπει εσύ να ενημερώσεις εκείνους ότι σκοπεύεις να καπνίσεις μπροστά στα παιδάκια αφού ο δικός σου εθισμός είναι που βλάπτει την υγεία των άλλων; Ναι, γνωρίζουν ότι καπνίζεις αλλά και επίσης ότι έχεις την επιλογή να βλάψεις ή να μην βλάψεις τρίτους, βγαίνοντας έξω για το τσιγάρο σου.

Κι όμως, παρ’όλο που η συνήθεια του καπνιστή είναι που βλάπτει, ο μη καπνιστής είναι αυτός που πάντα εξηγείται για να μην παρεξηγείται. Δεν είναι θλιβερό; :(:(:(

Αγαπη θα συμφωνησω μαζι σου... τα γραφεις πολυ ωραια...;)

Δημητρα εχεις δικιο γι'αυτο που λες κι'εγω πιστευω οτι κατι τετοιο θα συμβει γιατι δυστυχως οι καπνιστες υπερισχυουν...:dry:

Εγω οπως ειπα παραπανω πιστευω πως δεν μπορεις να υποχρεωσεις κανεναν να κοψει το τσιγαρο... εμεις ομως που δεν καπνιζουμε και θελουμε να προστατεψουμε τα παιδακια μας οσο το δυνατον περισσοτερο τι πρεπει να κανουμε; υπαρχουν και ατομα σαν τη scarlet που θα βγουν στο μπαλκονι μονοι τους... με τους υπολοιπους που δεν το καταλαβαινουν τι γινεται; αργα η γρηγορα παρεξηγιουνται και σε αναγκαζουν λοιπον να εισαι σκληρος με ολους μετα...!!!:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγάπη17 έγραψε:

Όσο για το θέμα του αυτονόητου, γνωρίζω πως για τον Έλληνα μόνο αυτονόητο δεν είναι το να μην καπνίσει σε μία βάπτιση! Και αυτό είναι που πραγματικά με θλίβει και ρωτάω γιατί; Και εφόσον τίποτα δεν πρέπει να είναι αυτονόητο, όπως ανέφερε και η scarlet30, γιατί τότε ο Έλληνας θεωρεί αυτονόητο ότι σε χώρους διασκέδασης θα καπνίσει; Αυτό γιατί να είναι δεδομένο;

Αγαπη μου καλημερα!Θα σου απαντησω στο ερωτημα σου!Αυτο που ζητας δεν εχει ξαναγινει. Εμενα προσωπικα δεν μου εχει συμβει. Να παω καπου καλεσμενος και να μου πουνε οτι δεν μπορεις να καπνισεις. Πως λοιπον εγω να θεωρησω δεδομενο κατι που δεν μου εχει ξανα συμβει. Γι αυτο σου λεω οτι το βλεπεις απο λαθος σκοπια. Εχεις απαιτηση να καταλαβουν κατι που δεν εχει ξαναγινει. Δως τους λοιπον την επιλογη να επιλεξουν αν θα ερθουν ή οχι. Το μυαλο του ανθρωπου ειναι σαν τα μαθηματικα. Μπορει να βρει τη λυση μεχρι εχει που εχει διδαχθει. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά το θέμα είναι η νοοτροπία του καθενός καθώς και η συνειδητοποίηση της λεπτής γραμμής που χωρίζει τα σημεία όπου η δικιά μας ελευθερία σταματαέι και αρχίζει η ελευθερία του άλλου. Στο πατρικό μου κάπνιζε μόνο ο μπαμπάς. Πάντα έβγαινε ή και βγαίνει έξω στο μπαλκόνι. Οι φίλες της μαμάς μου παρότι έβλεπαν τον μπαμπά να βγαίνει έξω κάπνιζαν μέσα στο σπίτι και δεν καταλάβαιναν τις διακριτικές υποδείξεις τις μαμάς μου.

Αντίθετα στο δικό μου σπίτι ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου καπνίζουμε όσοι φίλοι μας έχουν έρθει βγαίνουν στο μπαλκόνι και είναι στην πλειοψηφία τους άντρες. Παρότι υπάρχει τασάκι στο τραπεζάκι, ποτέ δεν χρειάστηκε να πω ή να κάνω κάτι διακριτικά ή όχι

Πάντως για το θέμα της βάφτισης- πιστεύω ότι καταρχάς γίνετε για τα παιδία Πόση ώρα πια θα κρατήσει αυτό το τραπέζι ώστε οι θεριακλήδες να μην αντέξουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!

sweetmammy, πραγματικά έχεις δίκιο σε ότι λες και όντως κι εγώ το θέμα το άνοιξα από προβληματισμό για τους καπνιστές που δεν έχουν την καλή διάθεση να δουν και την άλλη πλευρά, για όσους είναι έτοιμοι για παρεξήγηση.

dimitroula29, μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που το θέτεις! Αν και γνωρίζω περιπτώσεις που να έχει ζητηθεί από τους καλεσμένους να μην καπνίσουν, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι σε εσένα, όπως και σε κάποιους άλλους δεν έχει συμβεί ποτέ. Δεν απαιτώ κάτι, όπως προείπα αποδέχομαι την ελληνική νοοτροπία επί του θέματος παρότι με στεναχωρεί. Αυτός είναι και ο λόγος που επιλέγω να ενημερώσω τους καλεσμένους μου και να τους δώσω την επιλογή. Αυτό που ρωτάω είναι γιατί δεν προσπαθούν λίγο παραπάνω ορισμένοι καπνιστές να καταλάβουν την άλλη πλευρά και είναι έτοιμοι για παρεξήγηση; Δεν μπαίνουν στη διαδικασία να σκεφτούν ότι η συνήθειά τους βλάπτει. ΄Έχοντας αυτό στο μυαλό τους, αν δουν κάπου να λείπουν τα τασάκια δεν θα παρεξηγηθούν, θα πουν για παράδειγμα "ναι, λογικό, υπάρχουν παιδάκια". Ήδη κάποιοι καπνιστές το κάνουν, εύχομαι να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι.

Cesilia έγραψε:

Τελικά το θέμα είναι η νοοτροπία του καθενός καθώς και η συνειδητοποίηση της λεπτής γραμμής που χωρίζει τα σημεία όπου η δικιά μας ελευθερία σταματαέι και αρχίζει η ελευθερία του άλλου.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula29 εγραψε:

Το μυαλο του ανθρωπου ειναι σαν τα μαθηματικα. Μπορει να βρει τη λυση μεχρι εχει που εχει διδαχθει

Καλα ρε ΑΤΟΜΟ!!! Τι ειπες τωρα??? Απιστευτη ατακα!!!:laugh:

Αγαπη εγω νομιζα οτι ανοιξες το θεμα για να ακουσεις γνωμες...οχι για να συνετισεις τους καπνιστες "που ειναι ετοιμοι να αρπαχτουν"...:blink:

Ελπιζω ολα να πανε στη βαπτιση οπως το επιθυμεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σε ολες!Κοριτσια δεν το πιστευω οτι κανατε ολοκληρο θεμα αυτο που ειπα για τα τασακια!Καθε μια σας εχει δικιο με τον δικο της τροπο αλλα να ρωτησω κατι,αν πατε σε μια καφετερια και λειπει το τασακι απο το τραπεζι γιατι π.χ. ξεχασε να βαλει ο σερβιτορος θα παρεξηγηθειτε και θα φυγετε η θα ζητησετε να σας φερουν;Ειναι κακο δηλαδη την ωρα που θα ζητησει καποιος απο τους καλεσμενους να πει αυτος που εχει το μαγαζι οτι με παρακληση τον γονιων απαγορευεται το καπνισμα μεσα στο μαγαζι;Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με καμια σας αλλα νομιζω οτι δεν χρειαζεται να μεγαλοποιουμε καποια πραγματα.Φιλια σε ολες!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon μου!καλε μια χαρα συζητηση κανουμε!Μη μας το ματιάζεις!;) Εγω παντως θα ζητουσα τασακι!:kiss:

scarlet μου σου άρεσε!Αυτο ηθελα να σε εντυπωσιάσω!:woohoo: :woohoo: :woohoo: Λες να παω να κατοχυρώσω την ατακα!Μη μου την κλέψουν!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 έγραψε:

Αγαπη εγω νομιζα οτι ανοιξες το θεμα για να ακουσεις γνωμες...οχι για να συνετισεις τους καπνιστες "που ειναι ετοιμοι να αρπαχτουν"...:blink:

Ελπιζω ολα να πανε στη βαπτιση οπως το επιθυμεις...

scarlet30, βρίσκω ότι μόλις έριξες το επίπεδο σε αυτή τη συζήτηση… :( Μην μου δίνεις ευχές που σίγουρα δεν εννοείς… :dry: Θα το εκτιμούσα επίσης αν δεν έβαζες στο στόμα μου λόγια που δεν έχω πει με τον τρόπο που τα εκφράζεις εσύ.

Νομίζω πως από τα λεγόμενα όλων μας σε αυτές τις σελίδες, είναι ξεκάθαρο το τι εννοεί ο καθένας. Η συζήτηση από κάπου ξεκινάει και ανάλογα με την κάθε γνώμη που μπαίνει στο τραπέζι κάπου καταλήγει. Όλα είναι αλληλένδετα. Μάλλον εσύ δεν μπορείς να ανεχτείς τη διαφορετικότητα της γνώμης των άλλων όταν δεν καταφέρνεις να τους πείσεις...

Θα κλείσω με ένα κομμάτι από το αρχικό μου μήνυμα προς απάντηση στο τελευταίο σου σχόλιο και μετά θα σιωπήσω...

Η βάπτισή μας δεν πλησιάζει ακόμη όμως το θέμα των καπνιζόντων έχει αρχίσει και με απασχολεί από τώρα. Υπάρχουν οι καπνιστές που συνειδητοποιούν ότι το να καπνίζεις μπροστα σε παιδάκια είναι ό,τι χειρότερο και από μόνοι τους βγαίνουν διακριτικά εξω για το τσιγάρο τους. Αυτοί για τους οποίους ανησυχώ είναι όσοι δεν το συνειδητοποιούν!

Γνωρίζω πως από 1η Ιουλίου το κάπνισμα θα απαγορεύεται σε όλους τους δημόσιους χώρους, όμως επειδή εδώ στην Ελλάδα τείνουμε να αγνοούμε τέτοιου είδους νόμους ή βρίσκουμε τα γνωστά "παραθυράκια" δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο θα μπορέσω απλά να ζητήσω από τον υπεύθυνο του μαγαζιού όπου θα γίνει η βάπτιση να το υπενθυμίζει ευγενικά στους καλεσμένους. Επίσης, υπάρχει πιθανότητα να υποδεχτούμε τον κόσμο σε δικό μας χώρο οπότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολο το να το υπενθυμίζουμε εμείς οι ίδιοι εκείνη την ώρα! Για ορισμένους ίσως αυτό να φανεί προσβλητικό...εφόσον δεν κατανοούν από μόνοι τους ότι δεν είναι σωστό να καπνίζουν μπροστά σε παιδάκια...

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου λέγατε τη γνώμη σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sygnomh koritsia alla nomizo yperbaletai sto megisto batmo....ok.. pate se mia baptish k kapnizoun.. k ti egine;;;; toso poly eyaisthsia poia... dhladh emeis pos megalosame;;;; se karantina;;; hmarton.. ego prosopika den kapnizo k oute kapnisa pote alla ola ayta ta teoro polu mikroprepeies...pote den mou perase apo to myalo na paro ta tasakia apo to trapezi k oute tha to kano ayto giati einai prosbolh gia ton kalesmeno... k an kapniza k phgaina sto spiti kapoiou k to ekane ayto oute pou tha ksanapatousa... eipame entaksei alla ola exoun ena orio.. as prostatepsoume ta paidia mas apo ola ayta pou akoume gyro mas k to an tha anapneysei k ligo kapno eee de nomizo oti ypografo thn katadikh tou... afhste ta paidia sas k ligi eleftera na anaptyksoun mia prosopikothta.. afhsteta na pesoun ,na klapsoun akomh k xoma na fane.. na eiste sigoures oti etsi tha anaptiksoun gera antisomata... mhn ta kanete migiagyxta k h yperbolh pote den bgainei se kalo...thn gnomh mou leo k den eiste ypoxreomenes oute kan na thn sebasthte alla eleos poia... k emeis paidia hmastan k nomizo oti oi goneis mas pareixan ta misa apo oti eseis shmetra sta paidia sas...o katenas baibea pratei ta deonta alla mhn fortonoyme tis dikes mas anasfaleies sta paidia mas.. ta filia mou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπη εγραψε:

scarlet30, βρίσκω ότι μόλις έριξες το επίπεδο σε αυτή τη συζήτηση…

Χαιρομαι πολυ που υπαρχει καποιος κριτης-"μετρητης" επιπεδου εδω και με βαζει στη θεση μου...:huh:

ειπες:

Μην μου δίνεις ευχές που σίγουρα δεν εννοείς…

Σ'αυτο θα απαντησω παραθετοντας δικα σου λογια... και τιποτα αλλο...

Θα το εκτιμούσα επίσης αν δεν έβαζες στο στόμα μου λόγια που δεν έχω πει με τον τρόπο που τα εκφράζεις εσύ.

ειπες επισης:

Νομίζω πως από τα λεγόμενα όλων μας σε αυτές τις σελίδες, είναι ξεκάθαρο το τι εννοεί ο καθένας.

Δε θα ημουν τοσο σιγουρη στη θεση σου...:unsure: και δε θα εσπευδα να βγαλω συμπερασματα...

ειπες τελος:

Μάλλον εσύ δεν μπορείς να ανεχτείς τη διαφορετικότητα της γνώμης των άλλων όταν δεν καταφέρνεις να τους πείσεις...

Αν με ηξερες λιιιγο καλυτερα....θα ζητουσες συγνωμη ΕΠΙΤΟΠΟΥ γι αυτο που μολις ειπες... Δεν χρειαζεται ομως.. Να εισαι καλα...

Δε θα σου ξαναευχηθω για την βαπτιση του παιδιου σου γιατι μαλλον θα ξαναπαρεξηγηθω.... θα σου ευχηθω ομως... να μαθεις να εισαι πιο ουδετερη και επιεικης με ανθρωπους που δεν γνωριζεις... κι αυτο να το διδαξεις και στο παιδι σου...

Σου υποσχομαι οτι δε θα ξαναπαντησω σε δικο σου θεμα... γιατι η γνωμη μου για σενα ειναι φασισμος ("θελω να την επιβαλω")...οποτε σου ειναι αχρηστη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπη εγραψε:

κι εγώ το θέμα το άνοιξα από προβληματισμό για τους καπνιστές που δεν έχουν την καλή διάθεση να δουν και την άλλη πλευρά, για όσους είναι έτοιμοι για παρεξήγηση.

Βασει αυτου και με του χιουμορ που εγω διαθετω (αλλα εσενα δε σου κανει και ειναι παρεξηγησιμο ακομα κι αν σου ευχοναται) εδωσα την απαντηση που σε εκανε να με κρινεις για το επιπεδο που..."εριξα"...

Μηπως ομως τελικα δεν εβαλα λογια στο στομα σου..??? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon εγραψε:

αν πατε σε μια καφετερια και λειπει το τασακι απο το τραπεζι γιατι π.χ. ξεχασε να βαλει ο σερβιτορος θα παρεξηγηθειτε και θα φυγετε η θα ζητησετε να σας φερουν;

Θα ζητησω να μου φερουν....Αν μου πουν οτι απαγορευεται το καπνισμα ομως...τοτε ναι θα φυγω και θα παω σε αλλη που επιτρεπεται... ειναι πολυ απλο οταν μιλαμε για καφετερια....

Οταν ομως μιλαμε για βαπτιση ειναι τελειως διαφορετικο.... Εχει να κανει με τη σχεση που εχεις μ'αυτον που σε καλει... και με ισορροπιες που πρεπει να κρατηθουν ΚΑΙ απο τις δυο πλευρες...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aterias εγραψε:

pote den mou perase apo to myalo na paro ta tasakia apo to trapezi k oute tha to kano ayto giati einai prosbolh gia ton kalesmeno..

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου....;)

Γιατι να μην ειναι ολα ξεκαθαρα απο την αρχη? Αυτο που εγραψε η MamaToBe ειναι μια καταπληκτικη ιδεα... Με ευγενεια δηλωνεις αυτο που επιθυμεις να γινει....Οποιος θελει το δεχεται και οποιος δεν θελει δεν το δεχεται... Εχει ομως το δικαιωμα επιλογης...οπως ακριβως εχει το δικαιωμα επιλογης εκεινος που καλει... Μιλαμε για ισα δικαιωματα και κανεις δεν μιλησε για τα δικαιωματα ΜΟΝΟ των καπνιστων...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου υποσχομαι οτι δε θα ξαναπαντησω σε δικο σου θεμα... γιατι η γνωμη μου για σενα ειναι φασισμος ("θελω να την επιβαλω")...οποτε σου ειναι αχρηστη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH εγραψε:

ksana apantises kai tris fores malista

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σε αλλο εννοουσα ρε χαζο... αυτο με αφορα οποτε οφειλω να ξεκαθαρισω τη θεση μου... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 έγραψε:

Αν με ηξερες λιιιγο καλυτερα....θα ζητουσες συγνωμη ΕΠΙΤΟΠΟΥ γι αυτο που μολις ειπες... Δεν χρειαζεται ομως.. Να εισαι καλα...

Δε θα σου ξαναευχηθω για την βαπτιση του παιδιου σου γιατι μαλλον θα ξαναπαρεξηγηθω.... θα σου ευχηθω ομως... να μαθεις να εισαι πιο ουδετερη και επιεικης με ανθρωπους που δεν γνωριζεις... κι αυτο να το διδαξεις και στο παιδι σου...

Σου υποσχομαι οτι δε θα ξαναπαντησω σε δικο σου θεμα... γιατι η γνωμη μου για σενα ειναι φασισμος ("θελω να την επιβαλω")...οποτε σου ειναι αχρηστη..

scarlet30,

φυσικά και μπορείς να δημοσιεύσεις οτιδήποτε αισθάνεσαι και σκέφτεσαι για εμένα σαν άτομο καθώς και να με κρίνεις με τον τρόπο που είναι σωστός για εσένα ανάλογα με τα συμπεράσματα που βγάζεις. Σε διαβεβαιώνω ότι θα το διαβάσω και θα το λάβω υπ'όψιν μου ακόμα κι αν επιλέγω να μην απαντήσω.

Μόνον ένα πράγμα θα ήθελα να σε παρακαλέσω ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ. Μην εμπλέκεις το κοριτσάκι μου στη δική μας αντιπαράθεση! :(:(:(

Πραγματικά σε παρακαλώ θερμά!

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη δεν ειμαι καθολου απο τα ατομα που "εχουν διαθεση για παρεξηγηση" αλλα επισης δε μου αρεσει και η δημιουργια εντυπωσεων... για αλλη μια φορα θα σου επ-εξηγησω οτι δεν αναφερθηκα στο παιδι σου προσωπικα... οποτε ας μην δραματοποιουμε τα γραφομενα....

Μια φιλικη συμβουλη σου εδωσα...που αφορουσε εσενα και τον τροπο που λειτουργεις και οχι το παιδι σου και τον τροπο που λειτουργει...:blink:

Μην τρελαθουμε εντελως πια..!! ΕΛΕΟΣ!!! :S Λοιπον, απο μενα ΤΕΛΟΣ γι αυτο το θεμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγαλη εκταση για ενα θεμα που δεν αξιζει τον κοπο!!!!!:ohmy: :laugh:

Αν καταλαβα καλα μιλαμε για μια ημερα μονο,....μαλλον ουτε για ολοκληρη μερα παρα για λιγες ωρες:ohmy: !!!!!!!!!!!!Κινδυνευουμε να γινουμε υποχονδριακες κοριτσια.....,δεν χρειαζονται τοοοοοσοοοοοο ακραιες συμπεριφορες τα παιδια μας σιγουρα!!!!!Αν ειναι δυνατον!δεν θα παθουν τιποτα για λιγες ωριτσες,ολοι ξερουμε σε τι επιβαρρυμενη ατμοσφαιρα αναπνεουμε και τι δηλητηρια τρωμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ καθημερινα!!!!!!Σιγουρα δεν λεω οτι το τσιγαρο κανει καλο,αλλα ....ελεος!!!!!Μιλαμε για λιγη ωρα κι οχι για κατι που θα συμβαινει καθημερινα!!!!!:ohmy: :ohmy: :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

asterias έγραψε:

sygnomh koritsia alla nomizo yperbaletai sto megisto batmo....ok.. pate se mia baptish k kapnizoun.. k ti egine;;;; toso poly eyaisthsia poia... dhladh emeis pos megalosame;;;; se karantina;;; hmarton.. ego prosopika den kapnizo k oute kapnisa pote alla ola ayta ta teoro polu mikroprepeies...pote den mou perase apo to myalo na paro ta tasakia apo to trapezi k oute tha to kano ayto giati einai prosbolh gia ton kalesmeno... k an kapniza k phgaina sto spiti kapoiou k to ekane ayto oute pou tha ksanapatousa... eipame entaksei alla ola exoun ena orio.. as prostatepsoume ta paidia mas apo ola ayta pou akoume gyro mas k to an tha anapneysei k ligo kapno eee de nomizo oti ypografo thn katadikh tou... afhste ta paidia sas k ligi eleftera na anaptyksoun mia prosopikothta.. afhsteta na pesoun ,na klapsoun akomh k xoma na fane.. na eiste sigoures oti etsi tha anaptiksoun gera antisomata... mhn ta kanete migiagyxta k h yperbolh pote den bgainei se kalo...thn gnomh mou leo k den eiste ypoxreomenes oute kan na thn sebasthte alla eleos poia... k emeis paidia hmastan k nomizo oti oi goneis mas pareixan ta misa apo oti eseis shmetra sta paidia sas...o katenas baibea pratei ta deonta alla mhn fortonoyme tis dikes mas anasfaleies sta paidia mas.. ta filia mou.

Γεια σου αγαπητη Λινα... εμεις εχουμε γνωριστει κι'απο κοντα στις συναντησεις... θα διαφωνησω σε καποια πραγματα απο αυτα που εγραψες τα οποια κιολας τα εχω μαρκαρει... πρωτα απο ολα η γνωμη σου φυσικα και ειναι σεβαστη αλλα δεν λες μονο τη γνωμη σου, μας χαρακτηριζεις μικροπρεπεις και υπερβολικες... δευτερον, γιατι θεωρειται προσβολη για τον καλεσμενο οταν λειπουν τα τασακια, δεν μπορω να το καταλαβω... για μενα προσβολη θα ειναι να σηκωθει και να φυγει απο τη βαπτιση επειδη του απαγορεψα να καπνισει μπροστα στο παιδι μου... απο την αλλη τι ειδους προσωπικοτητα θα αναπτυξει το παιδι μου μεγαλωνωντας μεσα σε καπνο απο τσιγαρο και ποσο θα το βοηθησει αυτο στο να την καλλιεργησει; κι'εμεις ετσι μεγαλωσαμε και χειροτερα αλλα προσπαθουμε παντα να εξελισσομαστε και να προοδευουμε και οχι να γυριζουμε πισω...!!! Ανθρωποι ειμαστε, με διαφορετικη νοοτροπια και διαφορετικες αποψεις, τις οποιες μπορουμε ελευθερα να δημοσιευουμε στο φορουμ, ευγενικα και χωρις να δημιουργουμε παρεξηγησεις... ελπιζω να τα πουμε και αυριο στη συναντηση... φιλακια...:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...