Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΗΜΙΚΡΑΝΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΗΜΙΚΡΑΝΙΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΗΠΙΑ ΝΤΕΠΟΝ, ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΑ, ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ, ΣΕ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ... ΠΟΝΑΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ. ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΝΩ ΝΤΕΠΟΝ? ΕΧΩ ΠΙΕΙ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ. ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ....

ΒΡΕ ΓΚΑΣΤΡΟΥΛΑ ΜΟΥ..ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ, ΕΙΣΑΙ ΜΕΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΡΙΝΙΑ...ΗΡΕΜΗΣΕ ΛΙΓΟ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ...ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΤΣΙ...ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΚΑΚΙ ΣΟΥ ΠΟΥ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΑΣ!! ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ποσο σε νιωθω και εγω υποφερω απο ημικρανιες ειναι δυσκολο το ξερω αχ ποσο την φοβομουνα κατα την εγκυμοσυνη με επιασε 2-3 φορες οσο ημουν εγκυος ηπια ντεπον την αμαρτια μου την λεω δεν αντεχα τον πονο και εβαζα κρυες κομπρεσες στο μετωπο ο γιατρος μου το επετρεπε το ντεπον το αναβραζον μονο.παντως αυτο που λενε ορισμενες οτι μετα τη γεννα οι ημικρανιες μειωνονται ειναι παραμυθια εμενα αυξηθηκαν καθε μηνα παω τουλαχιστον μια φορα στο ικα για παυσιπονη ενεση τωρα πια ουτε ντεπον δεν με πιανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ... ΠΟΝΑΑΑΑΑΩΩΩΩ!!!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως σε στεναχωρησε κατι?

Πολλες φορες η ψυχολογια μας ειναι αιτια του κακου!

Χαλαρωσε και μην αγχεσαι...

Επσιης αν και το mammyland ειναι κολλημα το ξερω...μην καθεσαι στην οθονη μπροστα...ουτε τηλεοραση να δεις...κλεισε τα ματια σου και ακου λιγη μουσικη...εμενα με βοηθαει να πινω και καφεδακι..Η καφεινη ειναι αναλγητικη...στις γυναικες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GASTROULA ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΠΟ ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΞΟΝΙΚΕΣ,ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΠΟΥ ΔΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΠΕΡΣΙ ΕΚΑΝΑ LASER ΜΥΩΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΙ ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ.ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΝ ΞΑΠΛΩΣΩ ΣΕ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΦΩΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΙΑ ΜΑΣΚΟΥΛΑ ΑΠΟ ΤΟ BODY SHOP ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΜΕΣΑ.ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΠΛΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΦΟΡΑΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ Η ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΟΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ.ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΙΑΝΕΙ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ...ΚΑΙ ΓΩ ΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΞΕΡΕΣ ΠΩΣ ΤΡΕΜΩ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΤΩΡΑ..ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ..ΦΙΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gastroula μου καλησπέρα!Το θέμα ημικρανία είναι πολύ μεγάλο αλλά στην εγκυμοσύνη είχα πολύ σπάνια και δεν ξέρω κάτι να σε βοηθήσω!Γενικά όμως να ξέρεις ότι οι ημικρανίες πάνε πακέτο πολλές φορές με την ψυχολογία. Όπως και οι άλλες κοπέλες έτσι και εγώ έχω πάει σε πολλούς γιατρούς και έχω κάνει άπειρες εξετάσεις. Δεν μου βρίσκουν τίποτα παθολογικό. Όλοι οι γιατροί μου είπαν να πάω γυμναστήριο και να την δω λίγο αλλιώς.Επίσης να μην κάθομαι με βρεγμένα μαλλιά, να μην με χτυπάει ρεύμα στον αυχένα κτλ. Μπεμπουλης την επόμενη φορά που θα συναντηθούμε να μου πεις για την παυσίπονη ένεση.Πάρε τον γιατρό σου να του το πεις και προσπάθησε να χαλαρώσεις με όλα αυτά που σου είπαν τα κορίτσια. Περαστικουλια!:kiss::kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ είχα φοβερούς πονοκεφάλους πριν 6 χρόνια λόγω έντονου στρες. Αφού αποκλείσθηκε κάτι παθολογικό, μου έδωσε ο νευρολόγος μία θεραπεία για 3-4 μήνες με χάπια που λέγονται sibelioum. Αυτά τα χάπια ανοίγουν και την όρεξη και πήρα κάποια κιλά (τα χρειαζόμουν τότε). Απο τότε λοιπόν απαλλάχτηκα από εκείνους τους πονοκεφάλους και τώρα με πιάνουν πολύ σπάνια. Βέβαια να τονίζω ότι δεν ήμουν έγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ είχα φοβερούς πονοκεφάλους πριν 6 χρόνια λόγω έντονου στρες. Αφού αποκλείσθηκε κάτι παθολογικό, μου έδωσε ο νευρολόγος μία θεραπεία για 3-4 μήνες με χάπια που λέγονται sibelioum. Αυτά τα χάπια ανοίγουν και την όρεξη και πήρα κάποια κιλά (τα χρειαζόμουν τότε). Απο τότε λοιπόν απαλλάχτηκα από εκείνους τους πονοκεφάλους και τώρα με πιάνουν πολύ σπάνια. Βέβαια να τονίζω ότι δεν ήμουν έγκυος.

Και εγώ την ίδια θεραπεία έκανα αλλά την σταμάτησα λόγω εγκυμοσύνης. Είχα δει μεγάλη διαφορά. είχα ημικρανία σπάνια και όταν είχα μου περνούσε με ένα παυσίπονο.Όσο για τα κιλά πήρα και εγώ 6 κιλά από τα χάπια παρ όλο που έτρωγα το ίδιο.:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφαλαιο ανοιξατε κοριτσια!!!

Αυτη τη στιγμη που σας μιλαω ειμαι σε αρχη κρισης....

Ευτυχως ακομα δεν μου εχει ερθει να χτυπησω το κεφαλι μου στον τοιχο....

Εμενα δε με πιανει τιποτα!!!!:angry: Ουτε κομπρεσες....ουτε σκοταδι-ησυχια (ειδικα ο υπνος με κανει τρις-χειροτερα!!!!)..... ουτε χαπια.... ουτε τιποτα!!! Μονο οταν κανω εμετο ξαλαφρωνω..... για λιγη ωρα μην φανταστειτε.....

Παντως γενικα....κανει τον κυκλο του και περναει... εγω δεν μπορω να βοηθησω τον εαυτο μου....απλως περιμενω.....

Η ψυχολογια δεν εχω παρατηρησει να εχει καμια σχεση.... Μ'εχει πιασει και στις καλυτερες φασεις της ζωης μου...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω πριν την εγκυμοσυνη ειχα προβλημα με ημικρανιες αλλα ποτε δεν ακολουθησα καμια θεραπεια. Οταν με επιανε....ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ! Ηλπιζα λοιπον οτι με την εγκυμοσυνη τα πραγματα θα διορθωθουν, ωστοσο διαψευστηκα. Απο τον 2ο έως και τον 5ο μηνα ήμουν καθε μερα με φοβερο πονοκεφαλο. Σε καθε βημα...μου τρυπουσε το κεφαλι. Το μονο που με ανακουφιζε ήταν να γυρισω σπιτι απο τη δουλεια και να κανω ενα χαλαρωτικο μπανιο στη μπανιερα, οπου εμενα τουλαχιστον 20 λεπτα σε ζεστο νερο, στη συνεχεια εκανα λιγο μασαζακι στον αυχενα και τις ωμοπλατες μου, όσο έφτανα και μετα επεφτα για υπνο. Εννοειται σε σκοτεινα. Απο τον 6ο μηνα και μετα ειμαι πολυ καλυτερα και να μην με ματιασω μεχρι τωρα κανενα προβλημα. Πιστευω ομως οτι ειναι ενα μικρο διαλειμμα και οτι μετα τον τοκετο θα επανελθουν.

Εγω παντως γκαστρουλα μου δεν πηρα ουτε ντεπον, αν και η γιατρος μου μου ειπε οτι αν εχω πονοκεφαλο μπορω να παιρνω. Ωστοσο επειση ειχα την προηγουμενη εμπειρια απο ημικρανιες οτι δηλαδη δεν μου περνουσαν με ντεπον, δεν εκανα καν τον κοπο, να μην περναει και στο παιδι τζαμπα.

Παντως θα σου συνιστουσα τετοιες πρακτικες μεθοδος και ασκησεις χαλαρωσης παρα φαρμακα. Η επιλογη βεβαια ειναι δικη σου. Φιλια και περαστικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και ο γιατρός μου είπε ότι είναι ορμονικό. Μου είπε να παίρνω depon αν και δεν με πιάνει! Διάβασα σε ένα αμερικάνικο site ότι αυτό μπορεί να είναι προεκλαμψίας αλλά μαζί και με άλλα συμπτώματα όπως υψηλή πίεση.... Για την ώρα κάνω υπομονή.....:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω υποφερω απο ημικρανιες καθημερινα ομως!!!

λενε οτι τα αγορια φερνουν πονοκεφαλους!

ντεπον με αφηνει ο γιατρος να παρω αλλα δεν με πιανουν παντα. αλλες φορες με περναει με γλυκο αλλες φορες με μια γουλιτσα καφε και αλλες με πολυ νερο....δεν ξερω απο τι προερχονται αλλα ποναει......!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...