Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποτε κανουμε το 1ο εμβολιο?


Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω κοριτσια ποτε κανουμε το πρωτο εμβολιο?

Επισης κατι μου ανεφερε η γιατρος για μια βιταμινη Κ...αν δεν κανω λαθος...Μπορει να λεω και βλακειες..αλλα μου ειπε οτι χρειαζεται να της κανουμε μια χορηγηση αν δεν θηλαζει.

Εμεις δεν τα καταφεραμε να θηλασουμε για διαφορους λογους και πινουμε γαλα με μπιμπερο.

Ξερετε τιποτα επ'αυτου?

ΦΙΛΙΑ σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ εμείς κάναμε το πρώτο εμβόλιο 2 μηνών.

Σίδηρο έδωσα στη μικρή μου για λίγο διάστημα, προληπτικά..

Για βιταμίνη δε θυμάμαι να μου μίλησε ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ μου καλησπέρα...εμεις το πρώτο εμβόλιο το κάναμε ακριβώς στους δύο μήνες ( το τριπλό) κ το επόμενο το έχουμε στους 3 μήνες...για την βιταμίνη Κ δεν εχω ακούσει τίποτα δυστυχώς...φιλιά πολλά:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝΝΙΩ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΟΔ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Αννιω!Κι εμεις το πρωτο εμβολιο το ειζχαμε κανει 2 μηνων και μετα εχει καθε μηνα αλλο.Κι εγω θηλασα μονο 40 μερες γιατι μου κοπηκε το γαλα αλλα δεν καναμε καμια χορηγηση βιταμινης.Ρωτα την να σου πει αναλυτικα για ποιο λογο θελει να το κανετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα Αννιώ! τέλος της εβδομάδας ο μπέμπης μου γίνεται 2 μηνών και θα κάνουμε το 1ο εμβόλιο, εξαπλό. δεν γνωρίζω κάτι για βιταμίνες, ίσως επειδή θηλάζω ακόμα.

κορίτσια, μου είπε ο γιατρός πως κοστίζει 60 Ευρώ, έχει πράγματι τόσο και πως μπορώ να το προμηθεύομαι με ΙΚΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ μου και εμεις 2 μηνων καναμε το πρωτο εμβολιο..

και οσο για την βιταμινη εγω λογω δικου μου προβληματος υγειας δεν καταφερα να την θηλασω..μονο 25 μερες και η παιδιατρος μου δεν μου ειπε τιποτα απολυτως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ DEPPY!!!!!!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛ ΣΤΟ 184 Κ ΝΑ ΚΛΗΣΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΟ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ 1 ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ Κ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ. ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ έγραψε:

Ηθελα να ρωτησω κοριτσια ποτε κανουμε το πρωτο εμβολιο?

Επισης κατι μου ανεφερε η γιατρος για μια βιταμινη Κ...αν δεν κανω λαθος...Μπορει να λεω και βλακειες..αλλα μου ειπε οτι χρειαζεται να της κανουμε μια χορηγηση αν δεν θηλαζει.

Εμεις δεν τα καταφεραμε να θηλασουμε για διαφορους λογους και πινουμε γαλα με μπιμπερο.

Ξερετε τιποτα επ'αυτου?

ΦΙΛΙΑ σε ολες!

Eixame xwrigisei kai ston gio mou vitamini K otan itan neogenito.Thimame kati mas eixe pei gia karotini alla den thimame gia pio logo tin dwsame:blush:

Epsaksa sto bibliario na dw gia pio logo to dwsane alla den bgazw ta grammata tou giatrou:unsure: :unsure:

Pantos den nomizw na einai kati kako,vitamines einai.psakse sto google tha breis se ti xrisimeboun;) ;) ;)

osos gia to embolio to kaname akribos 3 minwn

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΗΓΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΑΜΟΣ ΟΥΤΕ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΙΣΧΟΣ!!!!ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕ ΓΡΙΠΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΠΡΟΩΡΟ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΡΙΣΚΑΡΩ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΡΝΑΜΕ Α&D ΣΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an den thilazeis apoklistika mhn tou doseis bitaminh k .emas mas eipai h paidiatros apo to nosokomeio na tou dinoume mia thn hmera mexri 6 mhnwn alla mono an thilazw apoklistika .an parei esto kai mia mera shmpliroma na mhn thn parei ekinh thn nmera .afou dineis simpliroma den xriazete exei mesa to gala auto .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμεις στον δευτερο μηνα αρχισαμε και θα κανουμε καθε μηνα.

deppy οντως τοσο εχουν τα εμβολια..αμα εχεις ικα μονο στο μητερας και παιδιου τα κανεις...

εγω με τεβε ευτυχως τα κανω στον γιατρο γραφονται κανονικα.

αυτο με την βιταμινη πρωτη φορα το ακουω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το πρωτο εμβόλιο το κάνουμε το δευτερο μηνα όπως αναφέρανε και τα κόριτσια.Ειναι το γνωστο DTP η DTaP και ειναι της Διφθερίτιδας,τετάνου, κοκκύτη.Τωρα εγω θα σε συμβουλευσω να μην στα κάνει απλα η παιδιατρος και χρεωθεις το φαρμακο αλλα και την επισκεψη το οποιο πραγματικα δεν γνωρίζω πόσο κοστίζει αλλα θα σου προτεινω να απευθυνθεις στο κεντρο μητέρας παιδιου εχει στις περισσοτερε πόλεις ειναι με το ικα δεν πληρώνεις απολυτα τίποτα .Να φανταστεις ο γιος μου ειναι 5 ετων και εχουμε κάνει όλα τα εμβόλια ΕΚΕΙ.Και για να μην βιαστει καμια και πεοι οτι τα κενταρα υγειας εχουν γυφτους και όλα ατ σχετικα σας ενημερωνω οτι ειναι όλα αψογα .Ειναι χωροι ειδικα διαμορφωμενοι με παιδιατρο που εξεταζει το μωρο καιμετα κανουν το εμβόλιο τα οποια εμβόλια τα φυλλανε στο ψυγειο και τα ανοιγουν μπροστα σου .Επισης τα κεντρα αυτα διαθετουν επισκεπτριες υγειας να σε κατατοπισουν για τη διατροφη του παιδιου όπως για όσες κοπελες ενδιαφερονται υπαρχει και μαια και γθυναικολογος που κανουν τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου.

Παρόλο που ειχα ιδιωτη γυβναικολογο και ειχε μαια εγω επελεξα την μαια του δημόσιου κεντρου να κανουμε τα μαθηματα του ανωδυνου .Τωρα όσο αφορα τη βιταμινη Κ αυτη ειναι για την πηξη του αιματος και αν δεν κάνω λαθος την κανουν στα μωρα με το που γεννιουνται στο μαιευτηριο.Τουλαχιστον ετσι ειχα μαθει στη σχολη (διατροφη-διαιτολογια )ηταν μαθημα ειδικοτητας.πιο κατω σου παραθετω κάποιες πληροφοριες σχετικα με τη βιταμινη Κ

http://www.mednutrition.gr/content/view/1157/146/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειπα και στην αννιω οτι μπορειτε για ολα τα εμβολια αν απευθυνθειτε στο κεντρο μανας παιδιου κλεινετε ενα ραντεβου στο 184 και του λες οτι ειναι για εμβόλιο εχεις μαζι το μπλε βιβλιαριο και το οικογενειακο και πας την ημερα και ωρα που σου εχουν κλεσει.Στην αρχη το εξεταζει η παιδιατρος και το ζυγισει ακιμετα αφου ειναι οκει κανει το εμβόλιο το ολποιο το εχουν μεσα στο ψυγειο το ανοιγουν μπροστα σου.Ο γιος μου ειναοι 5 ετων και δεν εχω κανει κανεναν εμβόλιο σε ιδιωτη γιατρο ακομα και αυτα που δεν ειναι υποχρεωτικα τα αγορασα απο το φαρμακειο και παρακαλεσα την υπευθυνη του κέντρου να μου το κανει.Αν ενδιαφερεσε για την περιοχη της Αθηνας στειλε μου προσωπικο μυνημα να σου πω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...