Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΓΟΡΕΣ..ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ..!!!


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗ ΓΕΝΝΑ!

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΗΤ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΗ,ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΗΡΑ(ΚΟΡΜΑΚΙΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ (ΚΑΜΙΑ 20αρια)ΚΑΙ 2-3 ΜΕ ΡΑΝΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΧΩ 1-2 ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ Κ ΖΑΚΕΤΑΚΙ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΟ.ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΠΕΤΣΕΤΟΥΛΕΣ ΜΠΑΝΙΟΥ,2 ΣΕΤ ΣΕΝΤΟΝΑΚΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΙΑ ΛΙΚΝΟ-ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ,2 ΣΕΛΤΕΔΑΚΙΑ,ΠΑΝΕΣ ΨΙΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ,ΣΑΛΙΑΡΕΣ,ΜΠΙΜΠΕΡΟ,ΠΙΠΙΛΕΣ,ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ.ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑ?ΕΠΙΣΗΣ,ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΕΛΟΣ ΜΑΙΟΥ-ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΗ?ΚΑΙ ΤΙ ΤΟΥ ΦΟΡΑΓΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΡΥΩΝΕΙ?ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ,ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΙΡΙΟ ΕΙΧΑΤΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ?ΚΑΙ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ?

ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ?

ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ...

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΗ...

ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

boymamma me to kalo na erthei to mwraki.........oson afora ta rouxalakia kai ola ta upoloipa ta pires...meta gia to mwro tha sou pei kai i paidiatros kati gazes diladi oinopneuma katharo kai ta sxetika....egw pira brakia mia xrhsews me bolepsan poli...tsak to eskiza kai to petousa apo to na mazeuma kai lerwmena brakia stin balitsa pira ena braki mono gia na foresw otan tha efeyga:)serbietes oxi aytes pou bazoume otan exoume perido giati tha anagkazesai na allazeis ana misi wra...loxeias tha pareis tena...oso gia to agxos apebale to kai zise tin kathe stigmi:)filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα !!

Κατ αρχην σου ευχομαι με το καλο υπολοιπο και με ενα πονο!!Ειναι ωραια να γεννας αρχες καλοκαιριου μιας και οι ιωσεις ειναι σε υφεση!!Καταρχην θα χρειαστεις μονο κοντομανικα και μερικα ζακετακια!!Οσο για φανελακια καλυτερα τα αμανιακα απο μεσα αφου θα εχει ζεστη στην Αθηνα!!Οι πανες ναι καλο ειναι να ειναι ελαφριες και παρε και καναδυο κουβερτουλες καλοκαιρινες πικε για την αγκαλια η το καροτσι!!Πανακια για το ρεψιμο και καμμια πιπιλα αχρειαστη ναναι!!Επισης καλο ειναι μιας και το καλοκαιρι μπορεις να του βαλεις μονο φανελακι απο κατω να παρεις και κανενα ζευγαρι καλοκαιρινα καλτσακια αφου η κυκλοφορια των νεογεννητων δεν ειναι και πολυ καλη και τα ακρα τους κρυωνουν!Και ψαλιακι για τα νυχακια αφου οταν γεννιουνται ειναι ηδη μεγαλα και γραντζουνιουνται!

ΑΑΑ!Και για τις σερβιετες που λες θα σου δωσουν εκει και σλιπ δυχτυωτο πολυ βολικο!!Παρε ομως και συ για τις πρωτες μερες και σλιπ μιας χρησης (slipad ακρατειας)γιατι στηναρχη η ροη ειναι μεγαλη και θελει προσοχη!

Αν κανεις καισαρικη τη δευτερη μερα καλο ειναι να βαλεις λαστεξ για να περπατας με ασφαλεια και χωρις να πονας!!

Παρακατω σου παραθετω και μια λιστα που ειχα εγω για τις αγορες μου!

ΠΡΩΤΕΣ ΑΓΟΡΕΣ

Έξυπνη συμβουλή: Όταν αποφασίσετε πόσα κομμάτια χρειάζεστε από κάθε είδος, σκεφθείτε πόσο συχνά σκοπεύετε να βάζετε πλυντήριο.

3 έως 7 εσωτερικά φανελάκια

3 έως 7 φορμάκια ύπνου

2 έως 3 κουβέρτες ύπνου για τον κρύο καιρό

3 έως 7 εξωτερικά φορμάκια για να φορά το μωρό κατά τη διάρκεια της ημέρας

2 έως 3 ζευγάρια κάλτσες ή μωρουδίστικα μποτάκια

2 έως 3 μικρές σαλιάρες για να προστατέψετε τα ρούχα από σάλια και φτυσίματα.

1 έως 3 καπέλα

Μπλουζάκια και ζακετάκια

Έξυπνη συμβουλή: Αν σκοπεύετε να χρησιμοποιείτε πάνες μιας χρήσης, μην αγοράσετε πολλές πάνες μεγέθους «νεογέννητο» πριν γεννήσετε. Αν το μωρό σας είναι μεγαλόσωμο, δεν θα αργήσει να χρειαστεί το αμέσως μεγαλύτερο μέγεθος.

3 έως 4 σεντόνια

1 έως 2 σελτεδάκια κρεβατιού

2 αδιάβροχα στρωματάκια για όταν το αλλάζετε

3 έως 4 κουβερτούλες αγκαλιάς

2 κουβέρτες, ελαφριές ή βαριές ανάλογα με τον καιρό

2 έως 3 μαλακές πετσέτες σώματος

2 έως 3 μαλακές πετσέτες προσώπου

3 έως 7 πανάκια για το ρέψιμο

Πάντες για την κούνια

Έξυπνη συμβουλή: Οι πούδρες μωρού δεν θεωρούνται πλέον απαραίτητες ή χρήσιμες, ενώ μπορεί να καταστούν επικίνδυνες αν το μωρό τις εισπνεύσει.

Βρεφικό σαπούνι ή υγρό αφρόλουτρο

Βρεφικό σαμπουάν

Μωρομάντηλα

Αλοιφή για τον ερεθισμό από την πάνα

Βαζελίνη

Αποστειρωμένο βαμβάκι

Ψαλιδάκι ή νυχοκόπτης για το μωρό

Βούρτσα και χτένα για το μωρό

Έξυπνη συμβουλή: Ακόμη και αν σκοπεύετε να θηλάσετε, έχετε πρόχειρο τουλάχιστον ένα μπιμπερόν για νερό ή για να το χρησιμοποιήσετε για το επιπλέον μητρικό γάλα.

Σουτιέν θηλασμού και επιθέματα στήθους, αν σκοπεύετε να θηλάσετε.

Θήλαστρο και τα εξαρτήματά του

4 έως 10 μπιμπερόν και θηλές

Βούρτσες για το μπιμπερόν και τη θηλή, κανάτα, κύπελο μέτρησης, ανοιχτήρι κονσέρβας, κουτάλι με μακριά λαβή, τσιμπίδα, εξοπλισμός για αποστείρωση.

Βρεφικό γάλα, αν σκοπεύετε να δώσετε ξένο γάλα.

Πιπίλα (αν θέλετε)

Έξυπνη συμβουλή: Αναβάλλετε την αγορά των αντικειμένων εκείνων, όπως μια ψηλή καρέκλα, που δεν θα χρειαστείτε άμεσα. Θα εξοικονομήσετε χώρο και σίγουρα θα ξέρετε καλύτερα τι θέλετε, μετά από λίγους μήνες στο «επάγγελμα»

Κάθισμα αυτοκινήτου για το μωρό

Κρεβατάκι μωρού ή λίκνο (προαιρετικά)

Κούνια με σκληρό στρώμα

Στρωματάκι και τραπέζι αλλαγής

Μπανάκι μωρού

Κάδος για τις πάνες

Κάθισμα μωρού

Καρότσι

Σιφινιέρα ή κάποιο άλλο έπιπλο για την αποθήκευση του ρουχισμού

Σακούλα για τις πάνες

ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ

Η λίστα της μαμάς

4 καλοκαιρινά νυχτικά (στο μαιευτήριο κάνει ζέστη) με άνοιγμα μπροστά ως τη μέση ή 4 πυτζάμες αν σας αρέσει καλύτερα

2-3 στηθόδεσμους θηλασμού

Εσώρουχα

Κάλτσες αν γεννάτε χειμώνα

1 ελαφριά ρόμπα για να φοράτε όταν βγαίνετε από το δωμάτιό σας η μια πιο ζεστή αν ειναι κρυος καιρός

Παντόφλες (καλύτερα να μην είναι υφασμάτινες στο κάτω μέρος - στο μπάνιο θα έχει διαρκώς νερά)

Σεσουάρ και ότι άλλο χρειάζεστε για να φτιάχνετε ή να πιάνετε τα μαλλιά σας

Νεσεσέρ με τα καλλυντικά σας, σαμπουάν, σαπούνι, αφρόλουτρο, σφουγγάρι, οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα

Επιθέματα στήθους

Μια κρέμα για την προστασία των θηλών από 100% αγνή λανολίνη (όπως η LANSINOH)

Ρούχα και παπούτσια για τη μέρα που θα βγείτε

Η λίστα του μωρού

Κορμάκι (εσώρουχο)

Φορμάκι

Ζακετάκι

Καλτσάκια

Σκουφάκι

Γαντάκια (για να μην γδέρνει το πρόσωπό του)

Κουβερτούλα (ανάλογα με την εποχή)

Κάθισμα αυτοκινήτου (Καλαθούνες ή πορτ-μπεμπέ δεν ενδείκνυνται. Καλό θα είναι να έχετε εξασκηθεί από πριν στην τοποθέτησή του)

Αν το ταξίδι της επιστροφής είναι μεγάλο θα πρέπει να πάρετε ακόμη μερικές πάνες, μωρομάντηλα και σελτεδάκι για πιθανή αλλαγή.

Σ' αυτή τη περίπτωση και αν δεν θηλάζετε πιθανά να χρειαστείτε ακόμη ένα μπιμπερό που θα το δώσετε για αποστείρωση στο θάλαμο νεογνών λίγο πριν φύγετε, ένα μικρό θερμός που επίσης θα το δώσετε να σας το γεμίσουν νερό και ένα κουτί γάλα σκόνη. Αν βέβαια θηλάζετε τότε δεν θα χρειαστείτε τίποτε από αυτά και το ταξίδι σας θα είναι πολύ πιο εύκολο!

Aλλα προαιρετικά και χρήσιμα

Φωτογραφική μηχανή και φιλμ

Βιντεοκάμερα

Γουόκμαν και μπαταρίες

Κινητό, φορτιστής

Σημειωματάριο και στυλό για να σημειώνετε τις σκέψεις σας ή τις απορίες σας που θέλετε να ρωτήσετε τους γιατρούς

Επίσης την ταυτότητα τη δική σας και του συζύγου σας καθώς και την ληξιαρχική πράξη γάμου (και φωτοτυπίες όλων αυτών) για να δηλώσετε τη γέννηση του μωρού στο ληξιαρχείο πριν φύγετε

Και φυσικά αν αυτό δεν είναι το πρώτο σας μωρό, το δώρο που θα φέρει το μωρό στο μεγαλύτερο αδερφάκι (ή τα αδερφάκια)

Στα ιδιωτικά μαιευτήρια δίνονται σερβιέτες, σλιπ μιας χρήσης, πετσέτες. Στα δημόσια πρέπει να τα φέρετε μαζί σας καθώς και ρούχα για το μωρό για όσες μέρες παραμείνετε εκεί. Μια καλή ιδέα είναι να επικοινωνήσετε και να ρωτήσετε τι από όλα αυτά παρέχει το μαιευτήριο και τι θα πρέπει να φέρετε εσείς ώστε να είστε σίγουρες ότι δεν θα σας λείψει κάτι.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

φιλακια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου boymamma... εγω γεννησα τον ιουνιο που μας περασε στις 12... μολις ειχαν πιασει οι ζεστες και του φορουσα ολοσωμα καλοκαιρινα φορμακια... ειχα στο σπιτι κλιματισμο στους 26 βαθμους και τον σκεπαζα με σεντονακι για να κοιμηθει... αυτα που εχεις αγορασει ειναι οτι πρεπει... να του παρεις και ενα καπελακι για τον ηλιο και καλτσουλες καλοκαιρινες... μια πικε κουβερτουλα για ωρα αναγκης (μπορει να βρεξει και να πεσει η θερμοκρασια)... οσον αφορα τα εσωρουχα μιας χρησεις εμενα με βολεψανε στο μαιευτηριο... εγω γεννησα στο ιασω και μου τα εδωσαν αυτοι... οταν γυρισα στο σπιτι φορουσα τα δικα μου... σερβιετες θα χρειαστεις μεγαλυτερες τις πρωτες μερες... θα σου δωσουν στο μαιευτηριο αλλα εμενα δεν μου εφτασαν και πηρα κι'αλλες απο το σουπερ μαρκετ... τις τενα lady extra... τις χρησιμοποιησα και στις 2 πρωτες περιοδους μετα τη γεννα (ειχα πολυ αιμα)... αυτα... ελπιζω να σε βοηθησα... με το καλο το μωρουλι σου που θα'ναι κι'αυτο διδυμακι... φιλακια...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια βοηθησατε πολυ!

τελικα να παρω μαζι στο μαιευτηριο σερβιετεwς ΤΕΝΑ?

και για εσωρουχα μιας χρησης τα TENA σλιπ?

ευχαριστω πολυ ολες σας και σας ευχομαι οτι καλυτερο στα μωρουλια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Boy mama mou kalispera agapi mou...

Kai egw exw pit 4.6.09

Htan na sou apantisw sto thema sou wmos sou ta exei grapsei ola i fili mas mom 3...

Nai agapi mou na pareis mazi sou tis mia xriseis...

Sou euxwme ola ta kalitera...

Kai kali sunexeia me tin egkumwsini sou...

Pit exeis 8.6.09???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, ήθελα κ γω να ρωτήσω σχετικά με τις σερβιέτες για την γέννα.Δεν βρηκα τενα με φτερά υπάρχουν;Δεν ξερω τι να πάρω φοβάμαι γιατί ακουω οτι ειναι πολυ το αιμα...Ποίες ειναι οι καλύτερες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι τζοαννα 8-6-09 εχω πητ!

σε ευχαριστω και καλη συνεχεια να εχουμε μεχρι να γεννησουμε με το καλο τα αγγελουδια μας που βλεπω να ερχονται πρωτα ο ΘΕΟΣ μαζι!χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...