Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ..........


oliax73

Recommended Posts

Καλησπερα Ειμαι η olia Eχω διαβασει αρκετα θεματα στο forum.ΣΗΜΕΡΑ αποφασισα να γινω και εγω ενεργο μελος ..Με τον αντρα μου εδω και αρκετους μηνες προσπαθουμε να γινουμε γονεις αλλα ματαια.Το προβλημα μας ειναι το υπερβολικο αγχος.....Kαθε μηνα 4 μερες πριν αδιαθετησω νομιζω οτι ειμαι εγκυος και κανω τεστ.Ματαια ομως ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ?ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ολια και καλως ορισες στην παρεα μας... αυτο που πρεπει να κανετε ειναι να σταματησετε να το σκεφτεστε... εγω με τον αντρα μου οταν ξεκινησαμε τις προσπαθειες, ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου οτι θα χρειαστουν μερικοι μηνες και ημουν πολυ χαλαρη... ετσι πιασαμε σχεδον αμεσως το μωρακι μας που τωρα ειναι 9 μηνων... φιλακια πολλα και υπομονουλα...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου.Απλα το αγχος μου μεγαλωνει γιατι μολις μπηκα στα 35 και απο οτι ξερω απο τα 35 και μετα ειναι ακομη πιο δυσκολη η συλληψη........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα! Κατά την γνώμη μου, πρέπει να σταματήσεις να το σκέφτεσαι και να σταματήσεις να κάνεις τεστ. Δεν συμφέρει, ούτε ψυχολογικά, ούτε οικονομικά!! Προσπάθησε να σκέφτεσαι άλλα πράγματα! Γέμισε το χρόνο σου με μια άλλη ασχολία και θα δεις που πολύ σύντομα θα έρθει και το μπεμπάκι!! Εμένα πάντως, το mammyland, μου έφερε πολύ γούρι!! Από τότε που το ανακάλυψα και διάβασα λιγάκι, έγινα μέλος κι έμαθα ότι είμαι κι έγκυος!! Εϋχομαι το ίδιο και σε σένα! Η παρέα εδώ να σου φέρει τύχη!! Πολλά φιλάκια και εύχομαι σύντομα με καλά νέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΟΛΙΑ:cheer: ...ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΛΟΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ;)

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΤΡΥΦΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΟΥΛΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΣΥΧΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ :P ...ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ ΕΣΥ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΣΠΕΡΜΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ! ΑΝ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΤΟΤΕ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ...:laugh::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΧΑΣΑ....:S

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΣΤ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ:dry:

:dry: ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΤΡΠΕΙ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ;) ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ ΓΟΥΡΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΜΑΜΜΥLAND!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλια μου, καλημέρα!

Εύχομαι γρήγορα να έρθει το μωρουδάκι σας!

Σίγουρα, αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να μην αγχώνεστε, κανένας από τους δύο. Όσο και να σου λέει κάποιος βέβαια "μην αγχώνεσαι", μόνο στο δικό σου μυαλό πρέπει να το νιώσεις και να το αποβάλεις.

Και οι "αρκετοί μήνες" όπως λες, από ότι καταλαβαίνω, δεν είναι πολλοί.

Έχουμε δει αμέτρητες περιπτώσεις ζευγαριών που προσπαθούν και κάποια χρόνια και όμως έχουν δύναμη μέσα τους και πιστεύουν ότι θα αποκτήσουν κάποια μέρα το μικρούλι τους. Και τελικά... τα καταφέρνουν!

Υγεία να έχετε, να είστε χαρούμενοι, ήρεμοι, γεμάτοι αγάπη και επιθυμία ο ένας για τον άλλο και θα εμφανιστεί και το μωρουδάκι στην κοιλίτσα σου!

Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Ολια μου κι απο μενα καλως μας ηρθες!Αχ τι θα μπορουσα να σε συμβουλεψω κι εγω μιας κι απο αυτη την φαση ολες λιγο πολυ εχουμε περασει η και περναμε ακομα!Ειναι πολυ δυσκολο να το αποβαλεις και το καταλαβαινω....εγω για να τα καταφερω ειπα...δεν κανω τιποτα ετσι ουτε και προκειται να αλλαξει και κατι...συνειδητοποιησα για τα καλα τι κακο κανω και ειπα οχι δεν θα το αφησω να με επηρεασει και να με εμποδισει να αποκτησω αυτο που τοσο ονειρευομαι...

Οποτε εσβησα απο το μυαλο μου το αγχος να μετραω μερες και να περιμενω ποτε θα ειναι η καταλληλη και απλα αφησα τον χρονο να κυλαει και να απολαμβανω τις αγκαλιτσες....και αυτο θα ερθει!:-)Βρες και κατι οτιδηποτε να απασχολεις το μυαλο σου ωστε να μην το σκεφτεσαι καθε παρα μονο οταν πρεπει!αυτα απο μενα ευχομαι με το καλο να ερθει συντομα η ευλογια σπιτι σας!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!! ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΝΝΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!:P ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΟΥ Ε? ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙΣ.:dry: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ, ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ RUBELA. ΤΑ ΤΕΣΤ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ. ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ. 4 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΕΙΞΕ! ΚΑΙ ΕΙΜΟΥΝ!:woohoo: ΑΥΤΑ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολια μου καλημερα! μη μου αγχωνεσαι!! Ειμαι σχεδον 39 χρ κ 4 μηνων εγκυος!!

Ολα γινονται..απλα χαλαρωσε!

Να σαι χαρουμενη κ να αγαπιεστε:) με τον αντρουλη σου χωρις να σκεφτεσαι τι ..θα γινει! Ξερω οτι ολα αυτα που νιωθεις ..πονανε..κ δεν βγαινουν ευκολα απο το μυαλο σου..αλλα προσπαθησε!!ΘΑ κανεις μωρακι ..μη μου στεναχωριεσαι!!!!

Ο χωρος του mammyland ειναι σαν spa του μυαλου κ της ψυχης..κ ειναι και γουρλιδικος!!

Εχεις τις ευχες μας! κ ειμαστε εδω για σενα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση σας και για τις συμβουλες σας..Ο Αντρας μου εκανε εξετασεις και ειναι ολα ενταξει.Εγω εκανα προγεννητικο ελεγχο στον οποιο ολα ηταν ενταξει.Δεν εχω κανει ομως καθολου ορμονικες εξετασεις Πιστευετε οτι πρεπει να κανω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολια μου καλοσώρισες στην παρέα μας και ευχομαι εδω να σε βοηθησουμε σε οτι απορια εχεις και να σου δωσουμε δυναμη και συμπαρασταση!!

δεν χρειαζεται να εχεις αγχος για τιποτα..ουτε για την ηλικια-που ειναι μια χαρα-ουτε για τιποτα αλλο!!το άγχος εξάλλου κανει πολύ κακό για την σύλληψη και πολλες φορες ενώ ειναι ολα καλα απο θεμα υγειας..μπαινει εμποδιο το άγχος!!Απο εξετασεις απ οτι ξερω κανουν σπερμοδιαγραμμα-τεστ παπ-σαλπιγγογραφια και ορμονικές εξετασεις..

Σου ευχομαι οτι καλυτερο και με την θετική ενεργεια όλων μας εδω ολα θα πάνε καλα!!!

Φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JULIANA ευχαριστω για το καλοσωρισμα οπως και σε ολα τα κοριτσια ..Σπερμοδιαγραμμα ο αντρας μου εκανε και ηταν φυσιολογικο.Τεστ παπ εκανα επισης δεν εδειξε κατι.Ορμονικες εξετασεις δεν εχω κανει..Τι εξετασεις περιλαμβανουν?ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΣΥ Η ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΜΟΥ γραψει ευχαριστω......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ολια ειμαι η Λινα και προσπαθω κι εγω να μετριασω το αγχος μου με οχι παντα καλα αποτελεσματα:blink:

Μετα απο πολλες δοκιμες καταληξα στα παρακατωB)

Το πρωι θα κοιτιεσαι στον καθρεφτη και θα χαμογελας Πιθανοτατα να σου φανεις γελοια ετσι το χαμογελο θα γινει αληθινο γελιο και θα αρχιζει η μερα με μια δοση αστειοτητας-χαλαροτητας

Αρχισε να φυτευεις και να περιποιησε γλαστρες αν ζεις στην πολη Αν εισαι σε μονοκατοικια φτιαξε κηπακι Πιανε το χωμα με γυμνα χερια

Μια φορα την εβδομαδα καλο ειναι να ανεβαινεις σε ενα ψηλο σημειο που θα εχεις στο πιατο την πολη σου Το να βλεπεις που και που τα πραγματα απο ψηλα φερνει τα προβληματα στις σωστες τους διαστασεις

Κανε γιογκα ή μπες σε θεατρικη ομαδα (αυτο δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι εδω που ειμαι δεν εχει...)

Και σκεψου πως δεν παλευεις το αγχος για να κανεις παιδι αλλα για να εχεις μια καλυτερη ποιοτητα ζωης

Αν ανακαλυψω κατι καλυτερο θα σου γραψω,,,:kiss:

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

APIS εχω ξεκινησει γυμναστικη στο σπιτι βεβαια καθοτι ειμαι και γυμναστρια. Βοηθαει βεβαια στο αγχος αλλα οχι και πολυ.ΓΙΟΓΚΑ ΔΕΝ εχω δοκιμασει ακομη...Ευτυχως που δουλευω γιατι αν καθομουν στο σπιτι θα με επιανε πανικος απο το αγχος....ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΞΑΔΕΡΦΕΣ ΓΕΝΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ..ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αλλα εσυ θα απολαμβανεις τα μπανια σου και ξεφρενες διακοπες, αν βεβαια δεν εχεις μεινει εγκυος

Να πω οτι δε σε καταλαβαινω ψεμματα θα πω Απο τη μια μοιραζεσαι την ευτυχια τους απο την αλλη το βασανιστικο ερωτημα ξαναχτυπα"εγω ποτε θα γινω μανα;;"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι πολυ δυσκολο.Και ολοι μα ολοι ρωτουν συνεχεια..Σημερα μαλιστα καποια συγγενης μου μου ειπε να παρω χαπια που βοηθουνε στο να μεινεις εγκυος.Της το ειπε καποιος φιλος της ενδοκρινολογος .Εχεις ακουσει κατι για αυτο?ΕΣΥ ποσο καιρο προσπαθεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για φυλικο οξυ(αν το λεω καλα) εχω ακουσει απο το γιατρο μου οτι βοηθαει στη συλληψη

Μου ειπε να παρω τα felicine οταν αρχισω τις προσπαθειες

Εγω μετα απο μια βαρβατη προωροτητα με κακο τελος εχω ανακαλυψει(μαλλον) δικερο μητρα και μπαινω οπου να ναι για υστεροσκοπηση

Μετα απο κανα 3μηνο με βλεπω να αρχιζω

Κι εγω στα 33 ειμαι και λιωνουν οι γονεις μου για εγγονακι αφου ο αδερφος μου και η γυναικα του δεν θελουν να κανουν παιδια

Αλλα το κυριοτερο ειναι οτι το θελω εγω τοσο πολυ μα τοσο πολυ

Ρωτα το γιατρο σου για το felicine μη σου λεω μπουρδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

APIS Το φυλικο οξυ το ξερω.ΘΑ ρωτησω αν βοηθαει και θα το παρω.Ευχομαι να σου πανε ολα καλα με την υστεροσκοπηση και σε λιγους μηνες να μεινεις εγκυος. Εγω σημερα το απογευμα θα παω να κανω εξετασεις θυροειδους γιατι εχω μια υποψια οποτε θελω να σιγουρευτω.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια ευχαριστω για την συμπαρανσταση..Σημερα το απογευμα εκανα εξεταση θυροειδους.Αισθανομαι εντονη κουραση και εχω παρει 2-3 κιλα που δεν λενε να φυγουν μετιποτα...Τα αποτελεσματα θα βγουν δευτερα..Ξερει μηπωςσ καποια αν ο θυροειδης επηρεαζει στην συλληψη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα

το φολικό οξύ (felicine) είναι καλό να παρθεί αν είναι δυνατόν και πριν ξεκινήσουν οι προσπάθειες. Προφυλλάσει το έμβρυο από τα νοσήματα του κεντρικού νευρικού συστήματος. Στη φυσική του μορφή μπορούμε να το προμηθευτούμε απ τα πράσινα, μαιντανό, μπρόκολο κλπ.

Εμένα ο γιατρός μου απ τη στιγμή που του είπα ότι θέλω να επιδιώξω εγκυμοσύνη μου τα έγραψε και μου είπε να παίρνω μισό χαπάκι την ημέρα και όταν μείνω έγκυος να το κάνω ένα χαπάκι.

Πάντως δε νομίζω να επιρρεάζει τη σύλληψη...

είναι κάτι σα το σίδηρο που πρέπει να υπάρχει στον οργανισμό.

όσο για το Θυροειδή δε νομίζω να επιρρεάζει. Η μητέρα μου έχει θυροειδή και ήταν όλα καλά στη 3η εγκυμοσύνη της. Αν βρίσκεσαι υπό αγωγή, 8α ρυθμίσει ο ενδοκρινολόγος σου τις δόσεις σου ώστε να μην βλάψει το έμβρυο.

επισυνάπτω κάποιες πληροφορίες για το φολικό οξύ

Παίζει σπουδαίο ρόλο στην πρόληψη των προβληματικών γεννήσεων,

στις καρδιοπάθειες και στις καρδιακές προσβολές.

Παίρνετε αρκετό φολικό οξύ;

Το φολικό οξύ είναν μια υδροδιαλυτη βιταμίνη Β και χρησιμεύει σαν όρος όλων των μορφών της βιταμίνης αυτής. Βρίσκεται στα φρέσκα λαχανικά, τα φρούτα, τους ξηρούς καρπούς και τα όσπρια. Το φολικό οξύ μπορεί να παραχθεί και συνθετικά και τη μορφή αυτή τη βρίσκουμε σε ενισχυμένα δημητριακά και διαιτητικά συμπληρώματα. Ο Οργανισμός Δημόσιας Υγείας των Ηνωμένων Πολιτειών συνέστησε το 1992 σε όλες τις εγκύους της χώρας να καταναλώνουν 400 μικρογραμμάρια φολικού οξέος για να μειώνουν τον κίνδυνο προβληματικής εγκυμοσύνης. Σύμφωνα με τους ειδικούς, κάθε χρόνο, 2.500 μωρά γεννιούνται με πρόβλημα στο νευρικό σωλήνα, ενώ πολλές άλλες εγκυμοσύνες αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα.

Ποια είναι τα προβλήματα του νευρικού σωλήνα;

Οι δυσμορφίες του νευρικού σωλήνα είναι προβλήματα που μπορούν να προκαλέσουν αναπηρία ή να είναι και μοιραίες. Το πρόβλημα παρουσιάζεται στο έμβρυο τη στιγμή της σύλληψης, συχνά πριν η γυναίκα συνειδητοποιήσει ότι είναι έγκυος. Το φολικό οξύ προλαμβάνει δυο κύρια είδη προβλήματος του νευρικού σωλήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...